Binnen drie maanden start Welfare-werk in Beverwijk Opzichter W. Braak veertig jaar in overheidsdienst België wenst ook aandacht voor niet-litteraire werken Ondanks teruggang van bloemenomzet betere financiële uitkomsten van 't Centrum Feest voor Sint Aloysius op komst Kort en bondig Wijk aan Zee nog lang niet „vol" Driehuis Santpoort Heemskerk Heemskerkse hard draverij op 3 September Castricum Vader van 3 kinderen in Spaarne verdronken Bouw ziekenhuis vordert; zusterhuis wordt uitgebreid VVV maakt zomerplannen Crematie directeur van „De Biesbosch" Toneelavond in De Weijman Sportrevue 1952 TSC-ers zagen bekende corso's op het witte doek Jaarvergadering Goöp. Boerenleenbank StabielDOS onbeslist Dameskoor Duinenbosch luisterde vergadering op Pastoor A. de Wit 55 jaar Velsense onderbrandmeester ondervond sympathie van vele zijden DERTIG JAREN FANFARE Film van het dorpsleven in voorbereiding Knaapjes probeerden grana?' te laten ontploffen Problemen der culturele uitwisseling Het doordringen der Nederlandse taal Aurore-Ce Matin-Lc Pays WOENSDAG 11 MA ART 19 53 In de jaarlijkse algemene vergadering die de afdeling Beverwijk van het Neder landse Rode Kruis gisterenavond heeft ge houden, deelde de voorzitter, de heer G. W. P. Stoutenbeek mee, dat 24 dames sedert vorige week Maandag een cursus voor opleiding tot Welfare-werkster vol gen, zodat reeds een begin is gemaakt met een nieuwe taak van het Nederlandse Rode Kruis in Beverwijk: het onder leiding verzorgen van een goede en passende tijds besteding voer thuisliggende patiënten, die langdurig aan het ziekbed gekluisterd zijn, zulks uiteraard in het belang van hun ge nezing. Verder vertelde de heer Stoutenbeek, dat de nieuwe vleugel van het ziekenhuis al zover gevorderd is, dat de stucadoors met hun werk zijn begonnen. Dit jaar zal ook nog een aanmerkelijke en zeer nood zakelijke uitbreiding van het zusterhuis ter hand worden genomen, zodat men hoopt dat de totale uitbreidingen en ver anderingen begin 1954 geheel voltooid zul len zijn. De voorzitter, die de ramp van Februari memoreerde, bracht via deze vergadering hierna zijn dank uit aan de burgerij voor hun spontane hulp en gaven. Hij sprak echter de hoop uit, dat door de vele giften die aan het N.R.F. waren afgestaan, de eigen collecte van het Rode Kruis niet te lijden zal hebben. Hieran nam de secretaris, de heer P. van der Esch het woord om mee te delen, dat het ledental in het afgelopen jaar tot 1679 gestegen is. In dit jaar werden 412 flessen bloed afgenomen en aan 14 donors werd de Landsteiner-penning uitgereikt. In zijn jaarverslag wees hij nogmaals op het lectuurhuisje voor het postkantoor aan de Breestraat, waarvan de inhoud afhan kelijk is van de goedheid der passanten. Het nadelig exploitatie-saldo van het zie kenhuis bedroeg over het boekjaar 1951 638.92, terwijl het zich laat aanzien, dat ook het vorige boekjaar met een gering nadelig saldo zal moeten worden afgesloten. De penningmeesteresse, mevrouw v. d. Laan, liet hierna de resultaten van de re- In een gesprek dat wij een dezer dagen hadden met de secretaris van da Vereniging voor Vreemdelingenverkeer van Wijk aan Zee, de heer P. Gertenbach, deelde deze ons mede dat de V.V.V. thans is begonnen met het uitwerken der plannen voor het aanstaande seizoen. Zij hoopt met een goed programma voor de dag te kunnen komen. De verhuur voor het aanstaande seizoen is in de maand Februari zeer slecht ge weest als waarschijnlijke oorzaak hier voor geldt de stormramp terwijl het slechte weer er ook geen goed aan gedaan heeft. In de eerste week van Maart zijn êr ech ter reeds vele huurders op uit getrokken om zich van een plaatsje onder de zon te verzekeren. Het is thans nog te vroeg in de tijd om reeds voorspellingen te kunnen doen, doch men hoopt, als het weer wat beter wordt, dat het verhuren vlotter zal verlopen, dan in Februari het geval was. Nu is het ook zo, aldus de heer Gertenbach, dat veel gasten ieder jaar op hetzelfde adres terug komen, zodat zij verleden jaar reeds een afspraak hebben gemaakt. Hier door zijn vele verhuurders thans reeds vol geboekt. In het crematorium te Velsen hebben zeer velen de overleden directeur van de N.V. Scheepswerf „De Biesbosch" uit Dordrecht de heer M. L. Veldhuyzen de laatste eer bewezen. Bij de belangstellenden, de zakenrela ties en de vrienden die de stoet door de lanen van „Westerveld" volgden, waren onder meer de heren P. van dar Veer, na mens het directoraat Scheepsbouw en mon sieur Pradier, de Parijse vertegenwoordi ger van het bedrijf. Nadat de met bloemen bedekte kist op het marmeren podium was opgebaard hebben mr. Salomonson, namens de Raad van bestuur, messieurs Faurnier en Lexome namens Franse relaties, de heren Kiers uit naam van staf en topfunctiona rissen, Busink als vertegenwoordiger van het administratief personeel en Bakker als voorzitter van de fabriekskern de goede eigenschappen van de overledene naar voren gebracht. De heer Hoogenboezem sprak uit naam van de leden van de Metaalbond afdeling Dordrecht en de heer Willemsen namens het college van commissarissen van Groe- neveld en Van de Poll. Onder orgelspel van een Aria uit de Pastorale Suite van Bach daalde de kist, waarna de zoon de aanwezigen voor de getoonde belangstelling dank zegde. „Het blanke negermeisje" Cid Rickett Summer is een der Ameri kaanse toneelschrijvers, die de bestaande controverse tussen negers en blanken tot onderwerp van een toneelspel maakten. Belichtte „Van ander ras" de veel be sproken discriminatie reeds uit een be paalde gezichtshoek, „Pinkey" verhaalt van de lotgevallen van een meisje met een blanke huidskleur, dat toch een negerinne tje is. Zij vat liefde op voor een blanke dokter, erft een fortuin, haar nagelaten door een oude dame die zij verpleegd heeft en ervaart daarna hoe men haar deze „voorspoed" misgunt. Voor het Nederlandse amateurtoneel zich meester maakte van het toneelspel „Van ander ras" speelde het gezelschap „O.K.V." uit Krommenie dit spel reeds in „De Weyman", welke opvoering toen voor treffelijke kwaliteiten had. Zaterdag 14 Maart aanstaande komt deze zelfde vereniging met het bovengenoemde toneelspel „Pinky", dat men onder .auspi ciën van de Arbeiders Kunstkring Velsen in „De Weijman" opvoeren zal. kening over 1952 van de vereniging horen. Aan contributie was een bedrag van 2792,10 binnengekomen en uit inzamelin gen putte men 4265,42. Na aftrek der uit gaven bleef een klein batig saldo van 67,48 over, waaruit blijkt dat het Rode Kruis ieder jaar weer voor grote uitgaven staat. In de kascommissie werd hierna voor de aftredende heer Th. W. Reynders de heer H. F. Nessen gekozen. Op Dinsdag 17 Maart zal de afdeling voet bal van de sportvereniging DEM in het KSA- gebouw een filmvoorstelling geven. Vertoond wordt de al in IJmuiden ge draaide Polygoon-film „Sportrevue 1952". Deze film is een verzameling van alle be langrijke sportgebeurtenissen in het afge lopen jaar en bevat o.a. gedeelten van de Olympische Spelen, diverse Europese kam pioenschappen, de TT-races te Assen en de Tour de France. Voor de voetballiefhebbers bevat deze film gedeelten uit de wedstrij den: RuslandJoego Slavië, Engeland Oostenrijk en FrankrijkDuitsland en ge deelten uit de wedstrijden van het Neder lands elftal. Dinsdagavond heeft de Tuinbouw-studie- club een filmavond gehouden in het Cen trum en de heer R. Muyen, voorzitter, kon verheugd zijn over het groot aantal aan wezigen. De heer J. Faber vertoonde de film over het bloemencorso in Beverwijk dat tijdens de gladiolenweek in Augustus 1952 werd gehouden. Vervolgens zag men het corso in Zundert, hetgeen nu dubbel interessant was. omdat de leden der Tuinbouwstudieclub hier een excursie heen hebben gemaakt. De keuringen voor het puntenstelsel gaven de volgende uitslagen te zien: Bolbloemen: D. Hendriks 64p.; D. v. d. Zwaan 33 p.; D. Snip 30 p.; D. de Vries 8 p.; C. Jansen 8 punten. Bindwerk: R. de Ruiter 44 pnt. Benoemd Mej. T. Lelieveld, die reeds bijna 30 jaar onderwijzeres is aan de R.K. Meisjesschool aan de Peperstraat is met ingang van 1 April als zodanig benoemd aan de Katholieke school voor Bijzonder Lager Onderwijs te Hilversum. Feestende vocalisten De leden van Kennemerlands Gemengd Koor zullen Zaterdagavond in het Staten- huis aan de Velserweg een feestavond hou den. Een cabaret-gezelschap zal voor de nodige vrolijkheid zorgen. Het jaar 1952 is voor de bloemenveiling het Centrum zeer wisselvallig vérlopen, hetgeen wel blijkt uit onderstaande cijfers. Het „doordraaien" was in 1952 minder erg dan in 1951: er draaiden 12.768 bos bloemen door met 466 stuks bloemen en 2453 potplanten; in 1951 waren deze cijfers 24.465 bos, 422 stuks en 4525 potten. Bij een veel groter aanvoer van perkplanten draaiden er 155 kistep meer door dan in 1951. De omzet over 1952 is 723.389.94 tegen in 1951 729.355,39, dus 5963,45 minder dan in 1951, terwijl tussen 1951 en 1950 een teruggang geboekt werd van 73.669,97. Hoewel de omzet dus weer iets terug liep waren de financiële uitkomsten beter, dank zij tijdig genomen maatregelen. Geveild is door de leden voor 500.530,96, door niet-leden 152.832,49, door grossiers volgens overeenkomst 69.976,49. Aan snijbloemen werd geveild CSO.444,22 (1951 656.901,64). Aan potplanten werd geveild 54.601,89 (1951 58.512,71). Aan perkplanten in kistjes 5.329,46 (1951 6.812,65). Aan diversen 3.014,37 (1851 7.126,39). Hoewel de eerste maand van 1952 de omzet al een vermindering gaf te zien van 14.960,en de maand Maart een ver mindering aanwees van 13.G56,kon den de maanden Februari, April, Mei dit weer aardig herstellen, daar er toen resp. 4870,— 1392,— en 10183,— meer ge veild werd. De andere maanden bleven enigszins in dezelfde lijn, met uitzondering van de maand Augustus die een achteruit- gang te zien gaf van 5682, In 1952 werden aangevoerd 2.208.467 bos bloemen en 394.588 stuks bloemen tegen 1951 2.394.205 bos en 416.225 stuks bloemen, dus zijn er in 1952 ongeveer 186.000 bos en 22.000 stuks minder aange voerd. De aangevoerde potten in 1952 waren 210.902 stuks tegen 244.186 stuks in 1951 (ongeveer 34.000 minder). Van de perkplanten in kist was de aan voer 8262 tegen 6.353 in 1951 dus ongeveer 1.500 meer. Gebruikt werden voor de aanvoer der perkplanten en potplanten 14.612 planten bakjes. De hoofdaanvoer in geld uitgedrukt kwam nog voor rekening van de bolbloe men: Tulpen 1952 384.669 bos voor 189.984,34. Tulpen 1951 393.961 bos voor 203.355,55, De Coöperatieve Boerenleenbank te Heemskerk zal op Donderdag 12 Maart de jaarvergadering houden. De rekening van 1952 sluit af met een bedrag van 2.395.688,21 en er was op 31 December 1952 een kassaldo van 8397,19. Het jaar 1952 leverde een op reserve ge brachte winst op van 1089,27. Filmavond voor Katholiek Vrouwengilde In de gezellen van de K.S.A. wordt op Donderdag 12 Maart voor de leden van het Katholiek Vrouwengilde de film „De bloedprocessie van Brugge" vertoond. Op de Dinsdagavond in café Dam ge houden jaarvergadering van de Heems kerkse harddraverij vereniging deelde de voorzitter de heer Th. J. Bisschop mede, dat als datum voor de jaarlijks course is vastgesteld Donderdag 3 September. Het aantal verenigingen dat een korte- baan draverij organiseert is thans terug gelopen tot negentien, zodat Heemskerk zich gelukkig mag prijzen, een vereniging te bezitten, die zij het met moeite het hoofd boven water kan houden, aldus de voorzitter. Dit bleek ook uit het jaarverslag van de penningmeester de heer P. de Wildt, die een nadelig saldo meldde van 16,26. De ontvangsten over 1952 bedroegen 2914,43, en de uitgeven 2930,69. Desondanks heeft het bestuur een bedrag van 75 overge maakt aan het Rampenfonds, wat de goed keuring van de leden kon wegdragen. De kascommissie voor 1953 zal bestaan uit de heren C. de Ruyter Sz. en J. Mei- land. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. Vosselman Bosch bleek, dat de vereniging thans 411 leden telt. Bij de bestuursverkiezing werden de he ren J. de Wit en J. Vosselman Bosch bij acclamatie herkozen. Dc contributie werd vastgesteld op 2,50 per jaar. Totslot van deze goedbezochte ver gadering werd een verloting gehouden. Narcissen 1952 203.682 bos voor 55.500,89. Narcissen 1951 314.836 bos voor 83.879,87. Irissen 1952 312.255 bos voor 69.907,12, Irissen 1951 257.314 bos voor 46.390,82. Gladiolen 1952 209.047 bos voor f34.480,70, Gladiolen 1951 182.301 bos voor 28.614,50. BI. druiven 1952 125.017 bos voor 25.550,68, BI. druiven 1951 184.996 bos voor 24.799,33. Totaal aan 5 soorten 1.134.670 bos voor 365.523,73 plus ruim 103.000,— bijgoed, enz., dus bijna 65"/o van de aanvoer. Ondernemingsraden en de medezeggenschap De sociaal-economische studieclub van de Christelijke Besturenbond te Beverwijk belegt op Donderdag 12 Maart een leden vergadering, waar de heer S. van Popta een inleiding zal houden over het onder werp „Ondernemingsraden en medezeg genschap binnen de onderneming." Deze vergadering vindt plaats in één der zalen van de Gereformeerde kerk aan het Moensplein. Uitvoering Katholiek gemengd koor Het Beverwijks Katholiek Gemengd Koor zal op Woensdag 13 Maart een uit voering geven, met medewerking van de pianist J. Vessies en enkele van zijn leer lingen. Het programma omvat o.a pianowerken van M. de Falla en Chopin, terwijl het koor o.m. enkele gedeelten uit het orato rium „die Jahreszeiten" zal vertolken. Arbeiders in voedings- en genotmiddelenbedrijven gaan nieuw bestuur kiezen De R.K. bond van arbeiders in voedings- en genotmiddelenbedrijven „St. Joris", af deling Beverwijk, belegt op Donderdag 12 Maart in de K.S.A. in de Peperstraat een ledenvergadering. Op deze avond zal men een geheel nieuw bestuur kiezen en een eventuele fusie met de afdeling IJmuiden bespreken. Dammen T)e damclub „Stabiel" uit Santpoort en de damclub „Door Oefening Sterk" te Haar lem, zijn on de zelfde en onderste plaats in de eerste klasse van de Haarlemse dam- competitie geëindigd. Om degradatiewedstrijden te spelen tegen de kampioensclub van de tweede klasse Cru- quius moeten DOS en Stabiel in twee wed strijden uitmaken wie onderaan komt te staan in de le klasse. In een slechte wedstrijd met vele blunders, waarvan het spel onder de invloed stond van de heersende spanning, werd het ten slotte een 10—10 uitslag. Na dit gelijke spel moeten de clubs nog een keer tegenover elkaar aantreden. Het krachtsverschil is gering doch als de dammers uit Santpoort geheel volledig uit komen en zich tijdens de wedstrijd weten te beheersen, dan zal hun technisch kunnen de mogelijkheid bieden om de wedstrijd op de Haarlemmers te winnen. Het Castricumse dameskoor „Duinen bosch" heeft Maandag in hotel Kornman de jaarvergadering van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Castricum met enige liederen luister bij gezet. Onder leiding van mejuffrouw Jo Immink zong het koor drie Franse lieren, nadat de dirigente van de inhoud dezer liederen een uiteenzetting nacl gegeven. De bekende pianiste Else Nolthenius bracht een aantal werken van Debussy en G. Taure ten gehore. Dat men deze mede werking heeft weten te waarderen bleek uit het daverend applaus dat opklonk en uit het mooie bouquet, dat de presidente mevrouw VeltmanJans dirigente en pia niste deed toekomen. De periodiek aftredende presidente werd het algemene stemmen herkozen. In No vember van dit jaar wordt een feestavond gehouden welke door eigen krachten zal worden verzorgd. De herder van de R.K. parochie van Maria ten Hemelopneming te Bakkum, pastoor A. de Wit, vierde Dinsdag onder overgrote belangstelling zijn 55ste verjaar dag. Tal van bloemstukken en geschenken van parochianen, gaven de huiskamer van de woning aan de Vinkenbaan een feeste lijk aanzien. Tot hen die persoonlijk hun gelukwensen kwamen aanbieden behoor den onder meer burgemeester C. F. Smeets, gemeente-secretaris N. A. van Lunen en de voltallige R.K. geestelijkheid uit Cas tricum. Verder kwamen in de loop van de dag pastoor W. Gastele uit Haarlem, kapelaan A. Meijer uit Naaldwijk en rec tor Van Dieren, hoofd van het kindervacan- tiekoloniehuis te Bakkum, de jarige een bezoek brengen. In zijn huis aan de Trompstraat heeft de opzichter eerste klas W. Braak, in dienst bij het Velsense bedrijf van gas en water en sinds 1947 onderbrandmeester, gisteren vele, vele handen moeten drukken ter ge legenheid van zün veertig-jarig jubileum in overheidsdienst. Handen niet alleen va.n de wethouders H. de Boer en F. J. A. Strijbosch, de heer C. W Visser als adjunct-directeur van gas en water, maar ook van ettelijke vrienden, die deze bekende figuur hun gemeende complimenten op deze feestdag hebben meegegeven. Eigenlijk viel het jubileum op de 9e Maart, want de heer Braak kwam veertig jaar geleden op die dag in dienst van de gemeente Warmemhuizen als gasfitter, een functie, die hij op 15 Sep tember 1919 verwisselde met een tijde lijke baan bii de gemeente Velsen. Het be viel hem evenwel zo best hier en het genoegen is blijkbaar wederkerig geweest, dat de vaste aanstelling op 28 April 1920 afkwam. Daarna is de jubilaris opgeklom men via fitter-meterreparateur tot chef- fitter-meterhersteller en in Juli 1947 volg de zijn benoeming tot voorman-metenher- steller. Al gauw daarop, het was October van datzelfde jaar, werd hij opzichter tweede klas en in Februari 1952 is de heer Braak bevorderd tot opzichter le klas. Sinds 1 April 1935 is hij verbonden aan de Velsense brandweer, eerst als chauffeur, later van'l Januari 1947 af als on derbrandmeester. De huldiging te zijnen huize is gisteren oprecht geweest: wethou der De Boer, die de portefeuille van de openbare bedrijven beheerst, heeft hem geschetst als een betrouwbare en bekwa me kracht, die met liefde de hem opgedra- Het fanfarecorps St. Aloysius in Castri cum bestaat dit voorjaar dertig jaar. Tij dens de in zaal Roozendaal gehouden al gemene vergadering, hebben de leden het bestuur gemachtigd, voorbereidingen te treffen voor de viering van dit heuglijk feit, dat half April zal plaats vinden. Op deze bijeenkomst is eveneens besloten aan het festival te Haarlem en aan het op har den zijnde bondsconcours in Heer Hugo- waard deel te nemen. Omstreeks de tijd dat het corps zijn 25- jarig bestaan vierde, zegde de dirigent de heer P. Kuijs, die sinds de oprichting zijn beste krachten had gegeven, het corps vaarwel. Hij werd opgevolgd door de heer II. van Ossenbruggen onder wiens leiding het corps tot bijzonder goede prestaties kwam. Meerdere malen behaalde men op een concours het hoogst aantal punten, cn eenmaal legde men beslag op de Bis schopsbeker. St. Aloysius mag zich de laatste jaren ook weer in de belangstelling van de Castricumse jeugd verheugen en de plannen om een tamboercorps te vor men nemen thans vastere vorm aan. Een achttal jongens worden voor tamboer op geleid door de heer J. Mol, welke ervan overtuigd is, dat er een uitstekend vendel uit kan groeien. Tijdens de vergadering heeft het be stuur van het corps enige wijzigingen on dergaan. Zo zag de penningmeester de heer C. Kuijs zich genoodzaakt door druk ke werkzaamheden zijn functie neer te leggen, en onderging het bestuur een uit breiding van twee leden. Als nieuwe be stuursleden zijn benoemd de heren J. Ha- geman, J. Zonneveld en M. Res De heer Q. de Ruijter - reeds vanaf de oprichting lid van het corps - werd als voorzitter herkozen, en ongetwijfeld zullen er vele muziekliefhebbers in en om Castricum zijn, die hem met zijn medebestuursleden M. Marcker, V/. Kaandorp en C. Rcs, op de te houden receptie komen complimen teren. Ter vergadering werd besloten filmop namen te laten maken van belangrijke ge beurtenissen in Castricum, die in de herfst van dit jaar vertoond zullen worden. Eerste team van de Pion heeft kampioenskansen De onderlinge wedstrijden van de Cas tricumse schaakclub De Pion hebben in hotel Meijer de volgende uitslagen opge leverd: C. BennesL. Born afgebroken in een voor Bennes betere stelling; J. van Ra- venzwaai—Walter Uhl '/2EG J- Bos J. Bouwen 0—1, Werner UhlC. J. Heeck 10, P. ZwartN. Kortekaas 10; H. HoogervoorstJ. Rozing 01dr. A. de JongH. van Cranenburgh 10, H. Hoo gervoorstP. Bouwen 01. Staat C. Bennes nummer één op de rang lijst met 111/2 punt uit 15 partijen, Walter Ühl volgt hem op de voet met eenzelfde aantal punten doch met één partij meer gespeeld. Voor de bpndscompetitie speelt het eer ste tiental van De Pion Donderdag te Uit geest tegen „Lasker". Winnen de Castri- cummers deze ontmoeting dan kunnen zij zich kampioen van hun afdeling noemen. De parkwachter van het Bloemendaalse Openluchttheater heeft twee knaapjes van ongeveer tien en dertien jaar achterhaald, die op de Hoge Duin en Daalseweg pro beerden hoeveel keer zij een nog in tact zijnde mortiergranaat wel op de straat stenen konden gooien voor het projectiel uit elkaar zou spatten. Gelukkig voor de jongens zowel als voor de omwonenden is dit niet geschied. De twee jongens waren afkomstig uit Haar lem-Noord en beweerden de projectielen zij hadden ook nog een handgranaat meegenomen! in de Kennemerduinen te hebben gevonden waar volgens hun zeggen nog meer van deze oorlogsher inneringen zouden liggen. Voor ouders en leerkrachten kan dit bericht misschien aanleiding zijn de kin deren nog eens te wijzen op het gevaar en de ongelukken die deze oörlogsma- latenschap kan aanrichten. gen taak heeft vervuld en de heer C. W. Visser, sprekend namens het personeel, toonde alle waardering voor zijn mede werking, om vervolgens te wijzen op de warme sympathie, die de jubilaris te allen tijde ontmoette. Behalve een grati ficatie van de gemeente ontving de heer Braax uit handen van de heer Visser een enveloppe met inhoud namens het perso- neelfonds. Voor het NRF Aan de rij van verenigingen in Castri cum, die een bedrag uit de kas afstonden voor het Rampenfonds, kan thans ook de Kennemer IJsclub toegevoegd worden. De penningmeester van deze vereniging heeft dezer dagen 50 aan het ronds overge maakt. Dinsdagmorgen omstreeks kwart voor tien is de dertigjarige P. Bakker uit Landsmeer van een vuilnisschuit ter hoogte van de machinefabriek Figee in het Noorder Bui ten Spaarne gevallen. Toen de drenkeling werd opgehaald ble ken de levensgeesten reeds te zijn ge weken. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. De heer Bakker was werkzaam bij de firma P. de Boer uit Landsmeer, die onder meer het Haarlemse stadsvuil met schui ten afvoert. Hij bevond zich vanmorgen op de laatste boot van een sleep en pro beerde de ketting, die dat vaartuig met het voorlaatste verbond wat in te korten. Daarbij is hij voorover in het water ge vallen met het noodlottige gevolg. BINNENLAND Tjjdens afwezigheid van de bewoners hebben inbrekers een nachtelijk bezoek ge bracht aan de woning van een vertegen woordiger van een brandverzekering in Surhuisterveen. Zij hebben de brandkast naar buiten gesleept en op een auto geladen, waarmee zij zijn weggereden. De brandkast bevatte in hoofdzaak administratieve be scheiden. De kapitein van de „Oranje", die na aankomst van zijn schip in Tandjong Priok op 17 Januari in het ziekenhuis Tjikini te Djakarta moest worden opgenomen, is Dins dag uit het ziekenhuis ontslagen. Hij zal in de loop van de volgende week per vliegtuig naar Nederland vertrekken. HAARLEM EN OMGEVING De Studie Club voor Schilders uit Haarlem en omstreken houdt op 12 Maart in restaurant Brinkmann, Grote Markt, een propagandafilmavond. Op deze avond zullen muziek-, teken- en natuurfilms vertoond worden. De club die reeds vijf jaar bestaat heeft ten doel het vakpeil onder de huis schilders door middel van lezingen, de monstraties, excursies etc. te verhogen. Alle belangstellenden uit de schildersbranche zijn welkom. De wethouder van Onderwijs en Kunst zaken der gemeente Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, zal Donderdag van halftwaalf tot halfeen spreekuur houden. De Koningin Wilhelminaschool voor Christelijk lager onderwijs houdt op Woens dag 18 Maart een ouderavond in het school gebouw aan de Dompvloedslaan. De heer drs. D. Fokkema, directeur der Da Costa- kweekschool te Bloemendaal zal spreken over vernieuwd onderwijs. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het candidaatsexamen tand heelkunde de heer J. J. Glas, Heemstede. Op het in Helmond gehouden nationale solistenconcours van de Helmondse Accor deonvereniging, behaalde mejuffrouw Vio lette Harren in de ere-afdeling de eerste prijs een zilveren beker met het Pre ludium van Volpi. De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. baron J. E. de Vos van Steenwijk, zal Donderdag 12 Maart geen audiëntie verlenen. IN Mei is het zeven jaar geleden dat te 's-Gravenhage het Nederlands-Belgisch cultureel accoord werd gesloten. Er is in die periode bijzonder veel tot stand gebracht op allerlei gebieden van kunsten en wetenschap. In letterkundige kringen ter weerszijden van de staatkundige grens door hetzelfde taalgebied werd niettemin sterk de wenselijkheid van een nog nauwer contact gevoeld en zo kwam, eigenlijk min of meer bij wijze van improvisatie, in October 1951 de „Eerste algemene confe rentie der Nederlandse letteren" te Brussel tot stand. Daar werd onder meer gecon stateerd dat door zowel materiële als psychologische oorzaken de uitwisseling van Vlaamse en Nederlandse litteratuur niet beantwoordt aan de bestaande levende be hoefte. In allerlei resoluties werden plannen aangegeven tot verbetering der verhou dingen. In December van het vorig jaar had in Den Haag een tweede gezamenlijke vergadering plaats, waar door de onderscheidene secties nadere voorstellen ter be studering en practische uitwerking werden gedaan. Bij monde van de Nederlandse voorzitter, de helaas intussen overleden dichter mr. M. Nijhoff, werd tevens de suggestie geopperd om bij een volgende conferentie speciale aandacht te besteden aan de problemen van het toneel, in het bijzonder aan de mogelijkheid tot uitwisseling. UIM een week heb ik in de steden Brussel en Antwerpen doorgebracht om te vernemen hoe men in België over deze vraagstukken denkt, welke wensen er gekoesterd worden want het is be kend dat men zich op velerlei gebied voelt achtergesteld en om te zien wat men aan dramatische kunst zoal te bieden heeft. Zo voerde ik, overal gastvrij ontvan gen, lange en levendige gesprekken met vertegenwoordigers van de overheid en boekhandelaren, met dichters en schouw burgdirecteuren, met programmaleiders van de radio, prozaschrijvers en vooraan staande critici. Tengevolge van de waters nood en het daaruit voortvloeiende ruim tegebrek voor dergelijke beschouwingen in de krant heb ik de publicatie van mijn indrukken en ervaringen enige tijd moeten laten wachten. De thans gehouden Boeken week verleent er echter een prettige ac tualiteit aan. Uiteraard gold mijn eerste en voornaam ste bezoek de toen nog in functie zijnde, even vooruitstrevende als minzame secre taris-generaal van het ministerie van Open baar Onderwijs, de ook als wijsgerig en folkloristisch publicist bekende heer Julien Kuypers, de geestelijke vader van maar liefst zeven internationale culturele over eenkomsten, die het accoord met Neder land als zijn lievelingskind beschouwt. Hij ontving mij in zijn stemmige werkkamer op de zesde verdieping van een gebouw, waarvan men de ingang pas ontdekt na een kwartier lang gepoogd te hebben aller lei verkeerde deuren te forceren. Het ministerie is namelijk gevestigd in een zijvleugel van een complex gewezen flatwo ningen voor ongehuwde mannen. Een van de merkwaardigheden van deze huisvesting is, dat de ambtenaren van hoog tot laag slechts met uitzondering van de minister, die elders in de stad zijn hoofdkwartier heeft precies even grote dienstvertrek ken tot hun beschikking hebben en dat alle archieven en wachtkamers nog duide lijk hun verleden als keukens of douche cellen demonstreren. Het ministerie van Openbaar Onderwijs waaronder kunsten en wetenschappen ressorteren werd naar deze behuizing overgebracht toen het vorige gebouw, als gevolg van het vlam vatten van een daar in de kelder bewaard filmpje, door brand werd vernield. De heer Kuypers werd hier formeel voor aansprakelijk gesteld, het geen via de in dergelijke gevallen blijk baar onvermijdelijke politieke verwikke lingen tot zijn ontslag als secretaris-gene raal heeft geleid. Hij blijft België echter vertegenwoordigen in Straatsburg, in de UNESCO en op andere posten van cultu reel contact, zodat zijn verklaringen nog niets aan betekenis hebben ingeboet. Het wetenschappelijke boek W/ELKE wensen er zijn voor de volgende W conferentie? België is over het alge meen zeer tevreden, aldus de heer Kuypers, maar men heeft van uitgeverszijde de klacht doen horen dat de tot dusver ge voerde besprekingen te eng-iitterair zijn geweest. Men wil graag verruiming, in die zin dat ook de verspreiding in de beide landen van niet-letterkundige werken na bestudering van de mogelijkheden inten siever ter hand wordt genomen. Vlaanderen, zo luidde het alléngs 'vuriger betoog van mjjn gastheer, heeft er trouwens het grootste belang bij dat het Nederland se wetenschappelijke boek steeds verder doordringt. Twintig jaar geleden was hier op dit gebied nog alles Frans, doch ér is sindsdien al veel verbeterd. Het gaat in deze kwestie om de manier waarop de dingen in het Nederlands gezegd worden, dus om de vorm. De evolutie van het boe- ren-Vlaams tot algemeen-beschaafd Neder lands dient nu eenmaal van „de intelli gentsia" uit te gaan: professoren, leraren, journalisten en ook van de sprekers voor de radio. Het zou dus van veel belang zijn als de Nederlandse beschouwingen en critie- ken, die door hun zorg voor nauwgezette formulering een grote zuiverheid van stijl vertonen, op ruime schaal Zuidwaarts wer den gebracht. Heel wat Vlaamse boeken, speciaal die voor de kinderen, verdienen daartegenover een veel talrijker afzet in Nederland, aldus de heer Kuypers, die aan deze opmerkingen de aanbeveling verbond deze ruil van weerszijden ernstig te over wegen. In aansluiting hierop moet trou wens worden gezegd, dat verscheidene Bel gische uitgevers Nederlandse wetenschap pelijke werken in hun fondsen hebben op genomen en dat de publicatie hiervan voortdurend toeneemt. Geen culturele grenzen ALS het voornaamste resultaat van het cultureel accoord ziet de heer Kuypers de totstandkoming van het nieuwe woor denboek der Nederlandse taal, voorbereid door de commissie Van I-Iaeringen, ter ver vanging van dat van De Vries en Te Win kel een gemeenschappelijke, door beide regeringen te verzorgen uitgave. Cultureel mag er tussen de beide landen geen grens bestaan. Daarom acht de heer Kuypers het gebruik van het woord toe nadering uit den boze. Hij spreekt van ver smelting, waarbij slechts regionale onder- Scheiden gelden. Daarom acht hij ook de kansen voor drukkere uitwisseling van toneel zeer groot, al zal de post reiskosten naar zijn mening voorlopig wel een ern stige belemmering blijven vormen. Per soonlijk is de heer kuypers ervan over tuigd dat er een normale circulatie van beroepsgezelschappen tussen de grote ste den aan weerszijden van de Moerdijk zal komen, zodra men de geschikte man heeft gevonden om de moeilijke organisatie daar van ter hand te nemen. Hoe moeilijk, dat zal uit enige van de volgende artikelen blijken! Maar onoverkomelijk zijn ze niet. Tussen Antwerpen en Rotterdam werkt de uitwisseling reeds, hoe beperkt deze ook mag zijn. Laten we blij zijn, zo besloot de heer Kuypers ons gesprek, dat er althans één overeenkomst tussen Nederland en België bestaat, die niet door misverstand en prac tische bezwaren gedwarsboomd wordt. DAVID KONING. PARIJS. (United Press). Het grote on afhankelijke rechtse dagblad ,.1'Aurore" en het Gaullistische dagblad „Ce Matin- Le Pays" die onlangs besloten tot een fusie zijn vandaag verschenen onder de naam „Aurore-Ce Matin-Le Pays". Het nieuwe blad berichtte in het eerste nummer dat „Ce Matin-Le Pays" nog maar 120.000 abonné's had, in financiële moeilijkheden dreigde te geraken en op het punt stond te verdwijnen. „Wij geloven dat „Ce Matin-Le Pays" niet behoort te verdwijnen, en dat midde len gevonden moesten worden.om het in staat te stellen zijn stem te blijven laten horen".

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3