Heksenjacht in Washington loopt de spuig /O Het Hek van de Dam O Agenda voor Haarlem Er komen „Europ"-goederenwagens Ontploffingen op twee kustvaarders in Indonesië Chela rine „4 Ingrijpen van Eisenhower niet onmogelijk geacht Nieuwe internationale regeling wordt op 15 Maart van kracht krachtige middelen iegen griep in 1 tabiet 3 PHIUP5-ROXANE Ongeveer 2300 hectare boomgaard overstroomd Adviescommissie voor kernphysisch onderzoek Ook voor GEBRUIKTE AUTO'S naar de Official Ford Dealer N.V. Haarlemsche Auto Centrale 'n 4tje d°ei wonderen V aandeluitreiking door de Koningin Ingezamelde kleding weggenomen WOENSDAG 11 MAART 1953 Van onze correspondent in New York) Het loopt de spuigaten uit te Washing ton. Een aantal senatoren en leden van het Huis besteedt het grootste deel van zijn tijd niet meer aan het ontwerpen en beoordelen van wetten, doch aan kwasi- juridische onderzoekingen naar het gedrag en de betrouwbaarheid van Amerikaanse ambtenaren en andere burgers. Professo ren, leraren, ambtenaren van het departe ment van Buitenlandse Zaken en propa gandisten van de „Stem van Amerika" worden aan lange verhoren onderworpen, verhoren, die vaak per televisie worden uitgezonden en die het grote publiek ver trouwd maken met een inquisitie van laag allooi. Een inquisitie namelijk, waarbij de onderzoeker en aanklager dezelfde per soon zijn, waarbij getuigen worden ge hoord, die kennelijk belang bij de zaak hebben en waarbij conclusies worden ge destilleerd uit verdachtmakingen. In zijn eerste grote rede voor het Con gres heeft president Eisenhower opgemerkt, dat de uitvoerende macht allereerst zelf verantwoordelijk is voor het weren van onbetrouwbare element. Wanneer de t uitvoerende macht daar niet zelf in slaagde en een andere tak van de re gering (namelijk het Congres) zou moeten ingrijpen, dan zou daarmede wanorde en verwarring binnen gehaald worden, aldus de president. Toch heeft Eisenhower niet terstond geprobeerd deze acties van het Congres stop te zetten. Verscheidene Congresleden waren zo gebrand op de publiciteit, die het leiden van zulke onderzoekingen ver zekert, dat het politiek wijs kon schijnen, hen maar even te laten betijen. Amerika's huidige president is zeker geen slappe fi guur, maar hij is een man, die het alleen tot botsingen laat komen, wanneer een vreedzame oplossing beslist onmogelijk is. Het grote publiek kent Eisenhower voor al glimlachend. Dat doet hij doorgaans op foto's, maar op de wekelijkse perscon ferentie ziet men hem ook anders: als een man met gezag, met wilskracht, waar niet mee te spotten valt. Groeiend verzet Het verzet en de wrevel tegen heksen jagers als senator McCarthy, senator Jen- ner en Congreslid Velde, nemen toe. Me vrouw Agnes E. Meier, wier man president commissaris is van de „Washington Post"', heeft op de algemene vergadering van het Amerikaanse „verbond van schoolbestuur ders" een krachtig protest doen horen tegen de methoden van genoemde heren. Prompt daarop maakt het Congres lid Velde wereldkundig, dat deze mevrouw Meier in een Canadees blad een pro- Russisch artikel gepubliceerd had, dat door de Prawda te Moskou was overge nomen. Velde gaf hiermede een staaltje van tactiek weg, dat niet onbekend is bij deze onderzoekers: bekladden. Wat Velde beweerde was namelijk een pertinente leugen: de schrijfster van dat artikel was niet mevrouw Meier, maar een juffrouw Mayer. Niettemin kostte het nogal wat moeit om Velde te laten bekennen, dat hij zich vergist had. ADVERTENTIE £r >S Voor normale omstandigheden De 10 vitaminen die U iedere dag iekori komt Belangrijk 100 dragées lager slechts f 2.90 In prijs! 60 dragées i 1.95 WOENSDAG 11 MAART Begijnhofkapel: Christen Spiritualistisch Centrum „De grotere wereld", 8 uur. Cul- tura: Ned. Vereniging van Spiritisten „Har- monia", psychometrische experimenten, 8 uur; Nederlandse Vereniging voor scxuele Hervorming, bijeenkomst, 8 uur. City: „Le vend ingemetseld", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De ondergang van de Red Witch", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De on zichtbare wreker", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Kon Tiki", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Ik heet Niki", 14 jaar, 7 en 9.15 uur Palace: „De vloot op stelten", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Camillo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „De Troubadour", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 12 MAART City: „Levend ingemetseld", 18 jaar, 2.15, 4 30 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De ondergang van de Red Witch", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur Frans Hals: „De onzichtbare wreker", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Kon- Tiki" alle leeft.. 8.15 uur. Rembrandt: „Ik heet Niki", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De vloot op stelten", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Camillo", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „De Trou badour", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Ook in kerkelijke kringen rijst verzet. Francis B. Sayre, deken van de kathedraal te Washington, heeft onlangs een ernstige waarscuwing doen horen tegen de methode om mensen gedwee te maken door hen angst aan te jagen en dr. A. Powell Davies, een geestelijk leider van bijzonder for maat, heeft McCarthy en de zijnen een af- schi'ikwekkend voorbeeld voor de Ameri kaanse jeugd genoemd. Wat voor indruk moet het wel maken op onze kinderen, zo vroeg hij, wanneer zij zien, dat hun leraren worden verhoord door mensen, die roeke loos zijn in hun beschuldigingen en achte loos ten aanzien van de waarheid? „Laat ons waken voor de vrijheid", zo zei hij, „ons ervan vergewissend, dat de vrijheid ons niet ontstolen wordt door de com munisten, maar ook niet ondermijnd door onze zogenaamde patriotten". Tot nu toe heeft Eisenhower steeds ge weigerd een oordeel uit te spreken over acties, door het Congres ondernomen. Dus ook over zulke congressionele onderzoe kingsacties. Op zijn laatste persconferen tie bleek zijn toon echter enigszins ver anderd. Ook nu nog wenste hij geen mening uit te spreken over het voor- of nadeel van McCarthy's optreden. Maar nieuw was het, dat hij liet merken, dat de mogelijkheid bestond, dat hij zou ingrijpen, indien, ten gevolge van zulke acties, op internationaal gebied misverstand of moeilijkheden zou den kunnen ontstaan. McCarthy is niet de man om zich spoedig te laten intimideren. Gaat hij echter door, dan lijkt een botsing tussen hem en de president nauwelijks te vermijden. Klikspaan Men kan zich overigens afvragen, of de uitvoerende macht zelf wel altijd de beste weg volgt, wanneer ze zich beveiligen wil tegen gevaarlijke elementen. Herbert Brownell, die aan het hoofd is gekomen van het departement van Justitie, heeft in een circulaire alle ambtenaren aangespoord om klachten tegen collega's in te dienen, wanneer deze ofwel hun werk slecht doen, ofwel onbetrouwbaar zijn. Wie hierin niet meewerkt komt er zelf niet best voor te staan. Alleen een groep van toegewijde, criti- sche ambtenaren kan een departement echter betrouwbaar maken. En het kost tijd om een uitgelezen groep van integere, hoge ambtenaren te vormen. Klikken, van onderop, gaat gauwer, maar leidt tot aller lei onverkwikkelijks. In de te Utrecht gehouden algemene vergadering van de Nederlandse Fruit telersorganisatie is medegedeeld dat bij de overstromingsramp ongeveer 2300 hectare boomgaard is ondergelopen. Van een groot deel van deze oppervlakte moet de be planting als verloren worden beschouwd. Een gedeelte is thans reeds weer droog. In hoeverre in deze bedrijven schade zal worden geleden aan de bomen, is nog moeilijk te voorzien. De schade zal in ster ke mate afhankelijk zijn van het zoutge halte van het water, dat op het land heeft gestaan. In de gebieden, die niet door brakwater of die door slechts weinig zout houdend water zijn overstroomd geweest, is er nog wel hoop, dat de bomen niet ver loren zullen gaan. De Nederlandse Fruittelersorganisatie heeft een commissie voor watersnood- schade ingesteld en tevens een regeling ge troffen voor hulpverlening aan bedrijven, die thans reeds droog zijn, teneinde de schade zoveel mogelijk te beperken. Bij beschikking van de ministers van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, van Economische Zaken en van Financiën is een commissie ingesteld om de regering van advies te dienen over de door haar te volgen gedragslijn ten aanzien van het kernphy sisch onderzoek. Voorzitter is prof. dr. A. J. Kluyver, voorzitter van de afdeling natuur kunde der Koninklijke Nederlandse Aka- demie van Wetenschappen. Ir. J. D. A. M. ten Brink overleden Te Alkmaar is op 60-jarige leeftijd over leden ir. J. D. A. M. ten Brink, gedurende twaalf jaar hoofdingenieur van de Rijks waterstaat in het arrondissement Alkmaar. Ip 1928 werd hij ingenieur bij de Rijks waterstaat. Van 1934 tot 1939 was hij di recteur van openbare werken op Curagao, waar onder zijn leiding de nieuwe Emma- brug over de Annabaai tot stand kwam. De nieuwe Friese Brug kan als de be kroning van zijn werkzaamheden in Alk maar worden beschouwd. In de nieuwe West-Europese „goe- derenwagenpool" der spoorwegen, waarvoor de overeenkomsten thans te Bern getekend zijn, zullen totaal on geveer 160.000 goederenwagens worden ingebracht. De ondertekenaars zijn de spoorwegmaat schappijen van België, Denemarken, Duits land, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Neder land, Oostenrijk, het Saargebied en Zwit serland. Tot nu toe werd de loop van goederen wagens over de internationale lijnen ge regeld door de R.I.V. (Riglomento inter- nazionale Vehicoli) welke reeds 30 jaar bestaat en v/aarbij alle Europese landen, ook die van achter het IJzeren Gordijn, aangesloten zijn. Dit R.I.V. zal in dc toe komst niet verdwijnen. Karakteristiek voor deze regeling was, dat daarin sprake was van wederzijds gebruik van materieel. De nieuwe combinatie beoogt echter een In de lijstenfabrieh van da firma A. J. Heijdenrijk jr. in de Krayenhofstraat in Amsterdam-Oost heeft zich Dinsdagmiddag even over half één een ontploffing voorgedaan, die een zeventienjarige jongen het leven kostte. Een zgn. „mothok" gebouwd op de binnenplaats van de fabriek, waarop de jongens hun twaalfuurtje 'in de zon zaten te eten, vatte vlam en ontplofte toen een in de nabijheid staand cellulosevat in brand raakte. nog rationeler wagongebruik door het we derzijds gebruik te vervangen door ge meenschappelijk gebruik. Daardoor verliest een goederenwagen dus zijn nationaal ka rakter en wordt hij een wagen, die vrijelijk gebruikt mag worden door iedere deel nemer aan de combinatie. Onder het R.I.V. werd, omdat de wagen naar het eigen land terug moest, deze dus noodgedwongen vaak onbeladen naar het land van herkomst teruggezonden. De leeg loop geschiedde vooral in een land, dat meer beladen wagens uit een bepaald land ontving dan er heen reden. Voor Nederland was dit niet onvoordelig. Men had door deze omstandigheid voor uitvoergoederen altijd wagens ter beschikking. De combi natie beoogt de leegloop van goederenwa gens tc verminderen. Wanneer, na de in werkingtreding van de overeenkomst, een beladen Oostenrijkse wagen Nederland binnenkomt, kan deze door Nederland naar België of naar Denemarken worden gezon den. Zelfs is het niet verboden zulk een wagen voor binnenlands vervoer te gebrui ken. Daardoor zal de leegloop verminderen en zal het aantal benodigde wagens dus geringer worden. Sr kmot echter wel een bijzondere voor waarde: gelijk oversteken.Voor elke vreem de wagen die binnenkomt moet een andere onmiddellijk het land uit. Voor Nederland zal het gevolg zijn, dat er minder vreemde wagens ter beschikking zullen zijn. Neder land zal er dus voor moeten zorgen, dat er meer eigen wagens komen. Dit stelt de Nederlandse Spoorwegen voor de noodzaak van wagenaanbouw. Daarom is bij de onderhandelingen door Nederland aangedrongen op een overgangs regeling, want zonder deze zouden de na delen komen voor rekening van een be paalde groep landen, in het algemeen de kleinere. Europ-wagens De overeenkomst treedt 15 Maart in wer king. Voor het eerste halfjaar zal dit echter weinig effect hebben omdat de wagens eerst voorzien zullen moeten worden Van het opschrift Europ. Een uitvloeisel van de regeling zal zijn, dat, behoudens de driejaarlijkse grote re visie, een wagen niet meer gerepareerd wordt in het land van herkomst, maar in het land waar hij zich bevindt. Men zal in de N.S.-werkplaatsen dus ook wagens moe ten gaan repareren van geheel andere con structie dan de in ons land gebruikelijke. Het is dan ook noodzakelijk, dat in de toe komst de wagens gestandaardiseerd wor den. Maar ook de standaardisatie heeft nog weer een moeilijke kant. Het voordeligste zou zijn, indien de wagens in grote series werden gebouwd. Er zijn in Europa fabrie ken die dit zouden kunnen doen, maar dan zouden er nationale industriële belangen in het gedrang kunnen komen. Frankrijk en Duitsland hebben samen 100.000 wagens in de combinatie. Het toe zicht op de binnenkomst in en het vertrek uit de verschillende landen van Europ- wagens zal geschieden door een bureau te Bern, dat elke avond van alle aangesloten landen een telefonisch overzicht van de stand van zaken krijgt en dat ervoor be hoort te zorgen dat er zich niet te veel wagens in één land verzamelen. De achtjarige Italiaanse dirigente Gianella De Marco dirigeert hier het Londens Phil- harmonisch Orkest. Hoewel het Engelse ministerie van Binnenlandse Zaken eerst geen toestemming wilde geven voor het optreden van de jeugdige kunstenares, is dit verbod later opgeheven, toen Gianella aanbood haar honorarium ter beschikking te stellen van een liefdadigheidsinstelling voor kinderen. ADVERTENTIE Anglias - Prefects - Taunus - Consuls Zephyr - Vedette - Amerikaanse Fords Y\ tonners - trucks enz. STATIONSPLEIN Raad voor Scheepvaart De Raad voor de Scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van twee scheepsongevallen, die bijna een jaar geleden in Indonesië en ook in ons land zeer de aandacht hebben getrokken. Het betrof hier de explosie in de lading benzine van het m.s. „Lepar" op 21 Maart te Djambi en de ontploffingen en brand, aan boord van het m.s. „Leok", één dag later te Soengei Rambak. Beide schepen gingen verloren. Er is destijds aan de mogelijkheid, van sabotage gedacht, zoals thans de heer J. T., destijds dienstdoend eerste stuurman op de ADVERTENTIE Ckefarine „4" beval 4 wereldberoemde geneesmiddelen. Eén er van zorgi dat, ondanks de zeer krachtige werking, ook een zwakke maag niet van streek raakt. A utocratie Bij de uitgeverij „Lectura Architecto- nica" te Amsterdam is een heerlijk boekwerkje verschenen, dat „De zelf zuchtige personenauto" heet. Het is vervaardigd door ir. W. Valderpoort en het omvat beschouwingen over een on derdeel van het verkeersvraagstuk met een bijzondere toepassing op de steden bouw. De heer Valderpoort valt meteen met de poort in huis, hij hééft wat tegen die zelfzuchtige personenauto. Hij vindt het populaire spraakgebruik dat dit ver voermiddel met „luxe-auto" bestem pelt een tekenende qualificatie. Hij acht een groot gedeelte van het verkeer per personenauto inderdaad „luxe". Hij vindt het voor een groot gedeelte eco nomisch niet verantwoord. En hij schept zelfs een geheel nieuwe klasse, de „auto-c-'atie", gevormd door autocra ten. Autocraten, zo zegt hij, zijn die automobilisten die niet-economïsch ge motiveerd rijden en zich schuldig ma ken aan het nodeloos veroorzaken van overlast, gevaar of kosten voor derden. Onder economisch gemotiveerd rijden verstaat hij dan weer dat het econo misch voordeel voor de gemeenschap van een bepaald gebruik van personen auto moet opwegen tegen de nadelen, die dat gebruik voor de gemeenschap als geheel tengevolge heeft. En dan somt hij de vier motieven, die tot autorijden aanleiding kunnen geven, in verrukke lijke eenvoud op als: reële noodzaak, ontspanning, gemakzucht en aanzien. Daarvan acht hij de gemakzucht zwaar der te wegen dan de economische nood zaak. Na deze voorbereidende beschieting van zijn autocratie trekt ir. Valderpoort met handgranaten op de vijand ten aan val. Hij zegt dat de personenauto in het verkeer een egoïst is, een ongepaste voorrangsbewustheid heeft, dat vaak een auto met één man er in een hele sleep voetgangers laat wachten, en dat de autocraat in het verkeer het recht van de sterkste toepast. Dan begint hij aan de hinder, die het autoverkeer de rest van de mensheid aandoet. Hij ver vloekt de luiheid van autocraten, die hun auto's 's nachts voor hun huizen laten staan. En hij is nog verontwaar digder over de meegaande overheid, die onmiddellijk het hoofd in de schoot legt wanneer de georganiseerde autocraten gaan fulmineren tegen beperkende be palingen als het heffen van precario- belasting op parkeren en een Zondags rijverbod. Dan is hij er hevig boos over dat de glim mende auto's ieder stadsschoon bedèr- dat geploeter wel economisch gemoti veerd is? Zouden wij dan vragen of de per soonlijke voordelen van het aquacratisch aioeteren opwegen tegen de nadelen, die het voor de gemeenschap als geheel tengevolge heeft? En zouden wij dan tenslotte aanvoeren, dat de waterleiding xm al die redenen uit de stadskernen geweerd moet worden? Wie zijn wij ven en nog bozer over het drukke par keren in bepaalde straten waardoor bij slecht weer een niet-autobezitter, die dan voor een enkele keer een auto ge bruikt, een heel eind moet lopen om zijn huisdeur te bereiken. Het auto-rij den bij slecht weer acht hij blijkbaar wél economisch gemotiveerd. En dan, vriènden, is er natuurlijk dat „gevaarlijke autorijden". Er wordt maar gerost en gereden meent hij en het auto-verkeer moest maar eens een voorbeeld nemen aan het spoorverkeer, da't nooit ongelukken kent. Althans, hij schreef dat voordat de N.S. de traditie van het dagelijks ongelukje invoerde. Maar om dat te motiveren heeft de schrijver er een noot bijgeplaatst, waar in hij de volgende verklaring geeft: „Zou het niet begrijpelijk zijn, dat het spoor wegpersoneel geleidelijk aan besmet zou worden door de publiekelijk aan vaarde nonchalance van de gemiddelde autorijder?" VIJF MINUTEN PAUZE. Zo, daar zijn we weer. Een aardige vondst was dat hè? Maar nu komt de kundige bezwaren van het autoverkeer. Daar zijn wij benieuwd naar. Wij heb ben namelijk altijd in de veronderstel ling geleefd dat stedebouwkundigen knappe mensen zijn, die alle problemen van het moderne leven in een stad kunnen oplossen. En daar zijn we nu in de heer Valder poort een tikje teleurgesteld. Hij was daar zo prachtig gedocumenteerd, zo wei-overwogen en rustig argumenterend tegen die auto's in het strijdperk ge treden en nu zegt hij zomaar over die stedebouwplannen van hem: auto's moe ten voortaan volkomen uit de stadsker nen worden geweerd. Hè, dat vinden we nu niet zo'n mooie oplossing. Als wij nu eens een stede bouwkundig man waren en over de aan leg van een waterleiding filosofeerden? En als een waterleiding aanleggen nu eens heel moeilijk zou zijn, zouden wij dan een boekje gaan schrijven over de aqua-cratie, gevormd door gemene pa rasieten, die er maar luxueus op los ploeterden? Zouden wij dan vragen of Maar ja, wie zijn wij? Wij zijn maar een doodgewone autocraat. Wij maken deel uit van het autoverkeer, dat vol gens de heer Valderpoort zowel rijdend als stilstaan een sterk expansieve na tuur heeft en bovendien een aard als die van Oliver Twist: nimmer tevreden te stellen. Wij zijn een van die zelfzuchtige be stuurders van zelfzuchtige personen wat zeggen wij? luxe-auto's, die per iaar tezamen slechts het akelige schijntje van 240 millioen in de schatkist doen vloeien en daarvoor niet eens het hon derdduizendste deel van de beveiligings maatregelen op de openbare weg ver wachten, die de spoorwegen kunnen treffen. Die in stad en land zich tevre den moeten stellen met een wegen systeem, door wie dan ook ontworpen, dat over een paar jaar gerekend meer slachtoffers eist dan de overstromings ramp. O ja, over die ramp gesproken, dat zelfzuchtige wegverkeer, dat soepel en snel tot in verre uithoeken van het getroffen gebied kon komen om hulp te bieden, toen het railvervoer het af moest laten weten. Wij behoren tot diegenen, die, arro gant en egoïstisch in onze zachte kus sens gezeten, over de kuilen in de Ne derlandse wegen hobbelen op weg naar ons werk. Die de oren van de Valder- poorten onaangenaam treffen wanneer zij weer eens zonder uit te kijken van het trottoir afstappen of zonder hun hand uit te steken links af zwaaien, zodat wij het rubber van onze banden moeten remmen om de rubriek ge mengde berichten niet te overbelasten. Wilt ge weten wie wij zijn? Wel, zoek maar dat miezerige mannetje, dat daar uitgeknepen en uitgescholden nederig zit weggedoken achter het stuur van de auto, die ge op bijgaande plaat nog net onder de fietsers kunt zien. Dat mannetje dat ook liever rustig langs het strand zou wandelen, maar dat helaas nog wel wat anders heeft te doen en voor het voorrecht om dat zo snel en efficiënt mogelijk te verrichten, door de overheid onder een belasting druk wordt gezet die zijns gelijke nau welijks kent. BOEDA. „Lepar", voor de raad verklaarde. Volgens hem waren er twee mogelijkheden voor de ontploffing in de lading benzine van de „Lepar": sabotage of kortsluiting. Deze ge tuige zei, dat 8 minuten na het meren aan de steiger te Djambi aan bakboordzijde een ontploffing ontstond. Een grote steekvlam schoot naar boven en korte tijd daarna was er geen denken meer aan een poging tot blussen te doen. Alle mannen moesten van boord. Een van de leden van de bemanning werd na de ontploffing vermist. De inspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, verklaarde dat de scheep vaartinspectie tot de conclusie is gekomen dat hier niet van kwaadwilligheid sprake is geweest. Men heeft te maken gehad met een toevallige samenloop van omstandig heden, waardoor twee schepen binnen 24 uur onder dezelfde omstandigheden ver loren zijn gegaan. In 1949 is aan negen kustvaarders door de inspecteur-generaal voor de scheepvaart in Indonesië dispen satie verleend om benzine benedendeks te mogen vervoeren Daarvoor werden een aantal eisen gesteld. Ook in Nederland be staan dergelijke eisen, maar hier is bepaald dat het schip dan geen electrische leidingen in de ruimen mag hebben. Dat was in In donesië niet verboden. Na de twee ongevallen is de dispensatie voor de zeven andere kustvaarders tijdelijk ingetrokken. Nadat de bepalingen in Indo nesië verscherpt waren nu moeten ook daar de electrische leidingen uit de ruimen verwijderd zijn is opnieuw dispensatie aan deze schepen verleend. De heer Metz verzocht de raad in zijn uitspraak erop aan te dringen, dat de voor schriften aan boord niet alleen door de kapitein en enkele officieren worden ge lezen, maar ook door elk lid van de be manning. De raad zal schriftelijk uitspraak doen. Kustvaarder liep aan de grond De Raad voor de Scheepvaart heeft voorts een onderzoek ingesteld naar het aan de grond lopen van de kustvaarder „Att-S" op de Noordzee bij de Nieuwe Waterweg. Dit schip is op 3 Maart 1951, toen het op weg was naar Rotterdam, even buiten de boeienlijn aan de grond gelopen. Een kwar tier heeft de „Att-S" vastgezeten. De stuurman K. M., die bij deze zaak betrokken is geweest, was niet verschenen. De kapitein had de wacht overgegeven aan de stuurman. Volgens de kapitein had de stuurman de boeien moeten zien. De inspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, deelde deze laatste mening van de kapitein, maar hij voegdx er aan toe, dat de stuurman blijkbaar niet voldoende heeft uitgekeken, omdat hij de boeien nog lang niet verwachtte. Later is namelijk ge bleken, dat het schip zestien mijlen op het gegist bestek vooruit moet zijn geweest. De inspecteur achtte de kapitein, die met de aan boord aanwezige middelen een goed bestek had kunnen opmaken, niet helemaal vrij van schuld, maar tegen hem geen maatregel wilde vragen, omdat de zaak al zo oud is. Tegen de stuurman vroeg bij een berisping. De raad zal schriftelijk uitspraak doen. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen Vrijdagmorgen een bezoek brengen aan het Brabantse stadje Grave. De Ko ningin zal aan het regiment „Chassé" een nieuw vaandel uitreiken. Dit regiment zet de traditie voort van het zevende regiment infanterie, dat in het verleden uitblonk bij Quatre Bras en Waterloo. Om elf uur des morgens zal in tegenwoordigheid van de minister van Oorlog, ir. C. Staf, en de staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kra nenburg, vijf generaals en vele burgemees ters uit de omgeving aan luitenant-kolo nel I. E. Leezer, commandant van het re giment, het vaandel worden overgedragen. De Koningin zal zich na afloop van de plechtigheid naar Heemstede begeven om de tentoonstelling Flora te openen. Negen maanden gevangenisstraf eiste de officier van Justitie bij de Haagse recht bank tegen de 20-jarige zeeman A. J. K., wie ten laste was gelegd dat hij zich op een inzamelpost van het Rode Kruis een heren- costuum, een militaire uniform en onder- kleding had toegeëigend. Hij had de uni form aangetrokken en was naar de nood- gebieden gegaan, zich uitgevend voor Rode Kruis-soldaat. Bovendien was hem ten laste gelegd, dat hij als knecht bij een apotheker gelden had verduisterd. Op 24 Maart zal de rechtbank uitspraak doen.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5