Vermoedelijk pas na Pasen werving van vrijwilligers „Bescherming Burgerbevolking" Tzonne" veertien dagen filmstudio Veteranen en nieuwelingen gaan zich meten in jaarlijks monstertournooi Agenda voor Velsen Vrouw in jubileumzon der Hoogovens Visserij -varia Havenberichten IN BEVERWIJK EN VELSEN Burgemeester mr. M. M. Kwint installeerde Velsens plaatselijke commissie Mej. M. W. H. Coppée hoorde lof van alle kanten Eerste steen Kerbert-asyl wordt op 26 Maart gelegd OM DE HOLLAND I BEKER „Nu of nooit" heeft blijkbaar grote plannen Automobilisten haalden hun hart op „Muziek voor millioenen" in Thalia Kapitein van de „Ary Scheffer" gestraft OLD CLOTHES NEW Bergers en granaten THALIA Voorlichtingsbureau opent 16 Maart nieuw kantoor Laros met zes punten uit zes partijen Gemeentelijke opslagplaats in voorbereiding WOENSDAG 11 MAART 1953 ACHTENTWINTIG ingezetenen van de gemeente Velsen allen vertegenwoordigers van de bevolking in al zijn gelederen en schakeringen, zijn gisteravond in het gemeentelijk vergaderlokaal aan de Abeelenstraat door burgemeester mr. M. M. Kwint geïnstalleerd als leden van de plaatselijke commissie bescherming burger bevolking, die zeer binnenkort, vermoedelijk op Maandag 16 Maart en anders na Pasen, met de werving van 3200 vrijwilligers zal beginnen. Wil men in de opzet van de Dienst Bescherming Burgerbevolking slagen en in Velsen een dienst opbouwen, die goed functionneert dan zullen de inwoners zich spontaan moeten opgeven. De slagzin „Kom ook bij de D.B.B.", die het ons gisteravond van de in blauwe tint ge drukte biljetten toeriep, moet als het ware overbodig blijken te zijn. Ongetwijfeld beseft men het belang van deze dienst; een vierde niet militaire macht, die in tijden van ramp en oorlog de belangen van de bevolking zal behartigen. Velen van de honderd en zestig personen die een uitnodiging tot bijwoning van de bijeenkomst ontvingen, hadden aan de op roep gevolg gegeven. Er waren vertegen woordigers van verschillende werkgevers, wei-knemers, grote bedrijven, vrouwen- en middenstandsorganisaties, bestuurders van verenigingen, hoofden van scholen, de geestelijkheid en tal van particulieren. De heer J. Nuyens, voorzitter van het voorlo pige comité, haalde in de eerste plaats de woorden aan van de jonge Zwitser Henri Dunant, bijna honderd jaar geleden uit gesproken toen hij de gewonden zag op het slagveld Solferino: „De wereld van vandaag leeft in de schaduw van oorlog en ramp. Haat en on geluk brengen steeds weer onnoemelijk leed over de mensheid. Als we falen dit leed te voorkomen, dan moeten we er in slagen het liiden te verzachten". „Nog steeds", aldus de heer Nuyens", falen we wanneer we het leed van de ver woesting willen voorkomen. Bijna acht jaar na de oorlog leven we opnieuw in de schaduw van oorlog en ramp". Wat dit laatste betreft wees hij op het zware leed en de grote nood, die het va derland nog slechts enkele weken geleden trof. Wederom werd bewezen dat het be staan en het voorhanden hebben van hulp organisaties van onschatbare waarde en betekenis is. Feiten onder ogen zien Men behoeft geen schroom te kennen om té erkennen dat de noodzakelijkheid van de oproep allen tegen de borst stuit. Vooral de Nederlanders begeren niets anders dan in rust en vrede te leven, maar dit is niet het geval in het grote we reldbeeld. „We moeten de feiten onder ogen durven zien, vervolgde spreker, „met hoeveel tegenzin en afkeur dan ook, we mogen ons door die gemoedsstemming, die juist de vijand van het recht van orde en vrede tracht uit te buiten om ons tot wer keloosheid en moedeloosheid te brengen, niet laten beïnvloeden". Dat zo velen op deze vergadering aan wezig waren zag de heer Nuyens als een bewijs dat zij als nuchter denkende men sen hun ogen niet voor de realiteit hebben gesloten en tot volle mede wei king bereid zijn. Doel en opzet De bijeenkomst was ook belegd om een inzicht te verkrijgen omtrent het doel en de opzet van de Organisatie Bescherming Burgerbevolking in het algemeen en in het bijzonder in de A-kring Velsen-Beverwijk, opdat allen de beschermingsgedachte waar dit mogelijk is op de juiste wijze zullen uitdragen. De heer W. van Lier, het hoofd van de dienst in de kring Velsen-Bever wijk, kweet zich van deze voorlichtings taak en vertelde over hetgeen vorig jaar en n-og pas geleden al uitvoerig op deze plaats is bericht. Verhoging paraatheid De burgemeester, mr. M. M. Kwint bracht daarna dank aan de heer Van Lier, die had bewezen dal de DBB een om vangrijke materie is en voor het feit, dat deze vergadering was belegd. Zoals iedere Nederlander had spreker zich na de oorlog gelukkig gevoeld toen de luchtbescher mingsdienst kon worden opgeheven. Nu de loop der geschiedenis weer tot oprichting van een dergelijk apparaat dwingt heb ben allen een zekere rem moeten over winnen. Na te hebben gewezen op de be dreiging uit het Oosten, die wordt aange toond door het feit dat de communisten het werk van de DBB als een belangrijke versterking van de paraatheid zien, deed de burgemeester de oproep tot alle inwo ners om gezamenlijk de schouders onder de DBB te zetten en te proberen Neder land weerbaar, sterk en krachtig te ma ken. Niet alleen voor het geval dat er Voor onze kwartaal-abonnés bestaat de gelegenheid, het abonne mentsgeld automatisch van hun giro rekening op de onze te laten over schrijven. De voordelen hiervan zijn: le. Aanbieding van kwitantie komt te vervallen, dus geen incassokosten 2e. Giro-biljet behoeft niet meer ieder kwartaal te worden uitgeschreven 3e. Geen kosten voor overschrijving Indien U hiervan gebruik wilt maken verzoeken wij U een machtigingsfor mulier bij onze administratie aan te vragen. oorlog mooht komen, maar ook bij ram pen, zoals in Februari, is een apparaat als de DBB dringende noodzaak. De verbindingen Na een uiteenzetting over de plaatselijke kringorganisatie (Beverwijk en Velsen) en de rechtspositie van de DBB vrijwilli gers ging de burgemeester over tot de in stallatie van de commissie. De heer P. Toornvliet nam voorlopig het voorzitterschap op zich. Mr. M. M. Kwint, vergeleek de taak van de plaatselijke com missie met verbindingsdienst, die een bij zonder grote plaats inneemt in de DBB. Hij zag de commissie als een verbinding tussen de Dienst Bescherming Burgerbe volking en de burgerij. Na enige woorden van dank aan de aftredende voorzitter van het voorlopige comité, de heer Nuyens, sprak de burgemeester de wens uit dat de oommissie het werk succesvol zou weten te verrichten. In de plaatselijke commissie hebben zit ting genomen C. B. J. van den Belt, H. van Berkel, J. Folkertsma, H. la Gro, G. A. M. Humefeld, Pater Frans Jacobs, W. J. Jan sen, C. Jansema, G. H. F. Keunen, F. A. Kuypers, H. W. van Kaam, M. J. Koele- meyer, C. Kolk-Steffeur, G. Londonck, M. M. Meyer, F. Milatz, J. J. Roosensteyn, mevr. E. de Reeper-Lijnen, J. H. Smidt, J. A. Spruyt, A. Stoel, W. Schoester, C. Spoor, P. Toornvliet (voorzitter), J. v. d. Ven-Marks, K. Zijp en een nader aan te wijzen vertegenwoordiger van de gemeen te-secretaris en een dame namens de fe deratie van vrouwenorganisaties. Ook in Beverwijk Ook in Beverwijk is de plaatselijke commissie der Dienst Bescherming Bevol king geïnstalleerd. Dit geschiedde ten stad- huize door burgemeester mr. H. J. J. Scholtens, die hierbij opmerkte van ganser harte te hopen, dat deze dienst nooit zal behoeven te functioneren. Hij vond het echter een harde noodzaak, om op alles voorbereid te zijn. Het tijdig aantrekken van vrijwilligers noemde spreker de eerste eis. Hierna werd uit de commissie een da gelijks bestuur gekozen, waarin zitting kregen de heren R. J. Vos, voorzitter; A. B. M. Blankwater, secretaris en J. P. Hoo- geveen, penningmeester. De juiste datum, waarop met de werving van vrijwilligers in Beverwijk een begin zal worden ge maakt, staat nog niet definitief vast. De heer W. van Lier, hoofd van de B.B. in Beverwijk en Velsen heeft hier even eens een uiteenzetting gegeven van de or ganisatie. Aan de reeds gepubliceerde Be- verwijkse commissieleden werden toege voegd de heer R. van der Wall en de heer H. Kruithof, hoofd der Dienst. Tot wijk- hoofden zijn aangewezen de heren G. K. de Bie, P. J. A. Langendijk en J. W. van Ess uit Velsen-Noord. WOENSDAG 11 MAART Rex, 20 uur: „Verboden Verhouding". Thalia: Buurt- en speeltuinvereniging D.S.S., feestavond. DONDERDAG 12 MAART De Velser Gemeenschap: Oprichtingsver gadering, 20 uur, gem. vergaderzaal Abeelen straat IJmuiden-Oost. Ned Bond van Gemeenteambtenaren, film avond, 20 uur, Herv. Jeugdgebouw, IJmui- den-Oost. Ned. Ver. tot bescherming van dieren, 20 uur, Hervormd Jeugdgebouw, IJmuiden- Oost, causerie. Thalia, 20 uur: Speciale voorstelling „Mu ziek voor Millioenen". Rex, 20 uur: „Verboden, verhouding Het zolangzamerhand befaamde voetbal- tournooi, dat elk jaar door de commissie voor Bedrijfsontspanning voor het personeel van Hoogovens en nevenbedrijven om de Hol land I-beker op touw wordt gezet, gaat ditkeer Maandag 23 Maart beginnen met 73 elftallen, waarvoor zo om en nabij 1000 voet balliefhebbers worden ingeschakeld! Dit cijfer kan nog hoger worden, daar elk deelnemend elftal aan dit massale tournooi niet minder dan vijf reserve-spelers mag aanwijzen, wegens de mogelijkheid, dat de werktijdregelingen aan de bedrijven het spe len zouden kunnen beïnvloeden. Het aantal deelnemende elftallen is echter kleiner dan vorig jaar, toen negentig ploe gen speelden. De oorzaak ligt in het feit, dat een aantal elftallen de inschrijvingster- mijn overschreden en dus niet meer konden meedoen. Bovendien is ook het aantal wedstrijdter reinen kleiner dan vorige keer, daar van de noodvelden in „Rooswijk" maar één terrein kan worden gebruikt. Dat maakte de zaak er niet makkelijker op, maar de algemene wedstrijdsecertaris van de CVB, de heer J. van Wijk heeft vele problemen kunnen on dervangen door niet alleen de gebruike lijke avondwedstrijden te laten spelen, maar thans ook en speciaal voor de voetbal deelnemers uit de continudiensten 's mid dags te laten voetballen. Voor de A-afdeling meldden zich totaal 57 elftallen „van elke leeftijd", die na 1 No vember 1952 niet meer in KNVB- of ander wedstrijdverband hebben gespeeld. Van deze ploegen komen er 19 voor de middagwedstrijden in aanmerking; de overige 38 spelen 's avonds. In de B-afdeling voor spelers die na 1918 geboren zijn, gaan 10 elftallen spelen, die evenals in de A-afdeling volgens het afval- systeem gaan spelen. Van de middagteams worden de wedstrij den tot en met de tweede ronde volgens rooster gespeeld waarna de overigen bij het begin van de derde ronde worden ingelast in de „restwedstrijden" 's avonds. Deze derde ronde kan in de eerste week van Mei be ginnen. In de C-afdeling voor spelers boven 40 jaar spelen 6 elftallen een halve competitie, waaruit een afzonderlijke winnaar komt, zoals dat ook met de B-afdeling het geval zal zijn. Voor de B- en C-afdelingen begint het omstreeks 21 April. Alle wedstrijden duren tweemaal een half uur. Bij de deelnemende elftallen bevinden zich vele „beroemde" namen; slechts de meeste nieuwe zijn ontleend aan de Breed band N.V. In de A-afdeling spelen weer mee de kampioen van 1952, Flikkoningen, Kerboys, Platenridders, PEN, die respectievelijk ein digden als 2, 3 en 4; IJzeren Paard, Atoom- ploeg, Internationale enz. Van de B-ploegen zal Tepo proberen de vorig jaar gewonnen beker te behouden Naar aanleiding van de eerstdaags offi cieel in gebruik te nemen nieuwe garage en het automobielbedrijf „De Pont", dat voorheen was gevestigd in de oude bios coop van die naam en thans een pand met twee bovenwoningen aan het Stratingplant- soen heeft betrokken, werd, mede in ver band met een speciale service van een be kende Petroleum Maatschappij in het ge meentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat Dinsdagavond een filmpro gramma vertoond Reeds direct werden .de aanwezigen in de Amerikaanse verkeersfilm „Ook voor u" geconfronteerd met de enorme problemen voor autorijders en de in de Verenigde Sta ten gevolgde methoden de autobezitters en bestuurders tot behoorlijke weggebruikers op te voeden. „De levensloop van een benzinedruppel" gaf de toeschouwers een prachtig beeld van het benzinegebruik van en de verbranding in de moderne motor. Een rolprent over de aanleg van de gi gantische Trans-Arabische pijpleiding van Ras el Mischa aan de Perzische Golf dwars door de woestijn tot Sidon aan de Middel landse Zeekust, welke leiding in 1951 werd voltooid en die 1600 km lang is, toonde in prachtige kleuren de geweldige arbeids prestaties, de kolossale machines en de bouw van hele steden (en pompstations). Wondermooie natuuropnamen uit de Ame rikaanse staat „Idaho" verplaatsten de toe schouwers tot bij de bakermat van de In dianen en in de korte pauze vertelde een vertegenwoordiger aan de autobezitters op aanschouwelijke wijze iets over de kwali teiten van een smeermiddel. HERMAN VAN DER HORST, de cinéast van ,,'t Schot is te boord" en „Houwen zo", de filmer, die door zijn werk voor de ha ringfilm de zee en de vis serman diep is gaan waar deren, heeft gistermiddag voor een dag of veertien zijn intrek genomen in de radiohut van de „Tzonne" (IJM. 1). Op dat schip zal namelijk zijn nieuwe docu mentaire over de trawlvis- serij worden voltooid en de Tzonne is dus met een fikse batterij lampen onder haar voorpiek naar zee gegaan. En de hele apparatuur voor beeld- en geluidsopname, die de moderne filmerij no dig heeft is in de beperkte ruimte van de radiohut ge stouwd. „De meester zal het wel merken aan de licht- machine" zei de schoonzoon van de schipper. Schipper Cor van der Leek heeft die landrot met zijn enorme haardos eerst even vreemd aangekeken, maar dat zal wel in orde komen buiten de pieren en de rest van de bemanning zag al gauw, dat die filmer niet benauwd is voor een zetje water of een bries tegen de tien. „Dat moet ik nou net heb ben", vertelde de heer Van der Horst ons, „want een vorige reis naar de Ba- rendszzee heeft weinig goed materiaal opgeleverd, om dat het niet waaien wou". En hij kijkt eens naar de clinometer in de brug, die nu nog op nul staat. Schip per Van der Leek zegt: De Tzonne kan braaf slingeren, ik waarschuw maar even, want dat pijltje komt wel eens helemaal tegen de rand van het klokkie. Waar de Tzonne zijn geluk zal beproeven, was nog niet precies bekend; het zou wel eens de buurt van de Vi- kingbank kunnen worden, of misschien gaat de traw ler op de heek af. Dat laatste hoopt de gast van deze reis van harte, want die heekjacht levert een spectaculair visserijtje op. Hendrik de Vries, de assis tent die Van der Horst van Radio Holland heeft mee gekregen, heeft zich inmid dels ook geïnstalleerd en de schipper verwisselt „pakkie netjes" voor de trui. Stoom is er op de machine, een ijle sliert krinkelt naar de blau we lucht. Over de „Bergen" heen, die zich een plaatsje tussen de Tzonne en de wal in heeft gezocht, komt het laatste spul aan boord, de proviand, een voorraad zware shag, een plunjezak. Dan laat in de middag, want het „varen" wordt haast altijd later dan af gesproken draait de trawler zijn achtereind de vissershaven in en gaat de pieren uit, de visserij tege moet, die ditkeer niet alleen een besomming op moet le veren maar ook de gelui den van de winch, de roep van het „haaalééin de nacht en de beelden van het werk onder de deklom pen in de last en onderdeks. Want het moet een mooie film worden, deze film van de trawlvisserij, waartoe het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad samen met het Bedrijfschap .opdracht gaf. tegen „Nu of nooit" (vorig jaar Recuperator Boys*die tweede werd, Hollen en Trappen, Ertsvreters, Mau-Mau en anderen. Behalve de Medische Dienst komen nu weer in de C-afdeling voor Staalboys, BG 3, Sneltransport en ZVVL. Ook andere sporten Tijdens dit massale Holland I-beker-voet- baltournooi heeft de commissie voor Be drijfsontspanning het voornemen tournooien te houden voor handbal, athletiek en tafel tennis, waarvoor de programma's nog moe ten worden vastgesteld. Het is de bedoeling van de CVB al deze tournooien te besluiten op 13 Juni met eind wedstrijden in het sport park „Watervliet". De openings-voetbalwedstrijd tussen het team van de commerciële afdeling Mekog „Tigerteam" en PEN 2 is op 23 Maart, waar aan een officieel tintje zal worden gegeven. De eerste steenlegging van het nieuwe Kerbert-asyl, waarvan de bouw reeds ach ter de speeltuin „In Veilige Haven" is be gonnen onder supervisie van de aannemer G. Jansen, zal op Donderdag 26 Maart ge schieden, des middags om half vijf. Voor de ceremonie zal worden aangezocht de eerste prijswinnares van de Honden parade 1952, Ada v. d. Steen. Men denkt het Kerbert-asyl omstreeks Juli te kunnen openen. De frisse film „Music for millions", waar in het onbevangen sterretje Margaret O' Brien terecht triomfen viert, komt in een speciale voorstelling van het Thalia-Theater Donderdagavond in IJmuiden terug. Het is een sprankelend verhaal van twee zusjes, die in New York verzeilen en in contact komen met het Manhattan Philharmonic orchestra onder José Yturbi en het verhaal is ondanks de invoeging der muziek sterk genoeg om van begin tot eind te boeien. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake.de aanvaring tussen het m.s. „Ibis" en het'm.s. „Ary Scheffer" o<p de rede van Le Havre op 8 Augustus 1952. De raad heeft de kapitein van de „Ary Scheffer" de bevoegdheid ontnomen om gedurende de tijd van twee weken als kapitein te varen. De tweede stuurman van dit schip werd vrij van schuld ver klaard, evenals de kapitein van de „Ibis". Volgens de uitspraak van de raad hebben de twee schepen, die elkaar met kruisende koersen naderden, elkaar te laat opge merkt. De schuld van de „Ary Scheffer" is het grootst, omdat op dit schip de plicht tot uitwijken rustte. Aan het goede uit kijken van de „Ary Scheffer" heeft veel ontbroken, aldus de raad, BRANDWEER BLUSTE HOUTWOL Dinsdagmiddag even na twaalf uur waar schuwden omwonenden van de winkelier Van A. aan de Wijkerstraatweg, op wiens erf een houtwolvuur wat erg fel oplaaide, do brandweer, die met motorspuit en lad derwagen uitrukte. De vuurbestrijders konden het met zand en enkele emmers water af, zodat het ge vaar spoedig was bezworen. ADVERTENTIE Uw kleding binnen één dag gereed Koningsplein 10 Tel 4880 In de intimiteit van de Iunchkamer ach ter het hoofdkantoor van de Hoogovens vierde, temidden van familieleden, vrien den en collega's, mejuffrouw M. W. H. Coppée haar zilveren jubileum bij de af deling correspondentie. De dank en de hulde van de directie zijn overgebracht door de voorzitter der directie, ir. A. H. Ingen Housz, die de ju bileum-enveloppe overhandigde. De administrateur van de Hoogovens, de heer R. Martens, vond het een groot ge noegen een van de weinige dames in de lange rij van zilveren jubilarissen toe te mogen spreken. De jubilaresse houdt niet van loftuitingen, maar het is wel eens goed de loftrompet te steken, want zij is een goede vriendin voor iedereen, met een grote zin voor humor en de gave te zien door de ogen van anderen, zei spre ker. Tot slot overhandigde spreker het ver erend getuigschrift en het gedenkbord der Maatschappij. Goed collega De chef van de afdeling correspondentie, mej. W. van der Meulen, weerstond de verleiding om herinneringen op te halen, want dit zou haar te ver voeren. „Er is een spreekwoord, dat zegt: „Een goede buur is beter dan een verre vriend", maar in dit geval zouden wij kunnen zeggen, dat een goede collega de kroon spgnt. Zo'n góede collega is de jubilaresse, hetgeen bleek uit de grote belangstelling van velen, namens wie mej. Van der Meulen het ju bileumgeschenk mocht overhandigen: een aquarel in lijst, alsmede enige mu ziekstukken. „Ik voel eigenlijk meer behoefte te spre ken als vriend", zo begon de heer G. S. K. Blaauw, chef van de Sociale Afdeling, zijn hartelijke speech, waarin hij uiting gaf aan zijn respect voor de geestkracht en de levensmoed van de jubilaresse; zij is een „levensartiste", wier voorbeeld van grote invloed is op de mensen in haar omge- viing.Hij loofde haar werk in de Beambten- In de bodem van de Vissershaven wordt deze week geducht gewroet want gis termorgen is de firma Koopman in op- j dracht van het Staatsvissershavenbe- drijf begonnen met enig „baggerwerk" dat het boven halen van staaldraad en touw omvat. Veelal zijn het tampies, j die vaak maar gauw over boord worden en de schepen maar al te vaak in moeilijkheden brachten. De kleine tjalk, die met een laadboom en het grijpapparaat en de klauwen als j bergingsvaartuig dienst doet, wordt met een kleiner scheepje als woongelegen heid gebruikt door twee families. Aan dek worden de vondsten met een straal op de (zout) waterleiding schoon gespo- ten en daarna opgeslagen in een bak langszij. Grote gegrepen vondsten in- 1 teresseerden de heer Koopman en zijn compagnon blijkbaar slechts matig. Een melkbus en een stevig autostuur ver- j dwenen weer met een sierlijke boog in het water. Wat ons evenwel sterk ver- wonderde was het feit, dat men enige I bovengehaalde granaten van ruim der- tig cm. lang, eveneens weer weg wierp. kern, waar zij meermalen de vinger op zwakke plekken legt. Zij is geknipt voor dit soort werk door haar sterk gevoel voor rechtvaardigheid. Na enkele persoon lijke woorden overhandigde de heer Blaauw namens een goede vriendin enkele muziekboeken. Hartelijk klonk het gelach telkens weer op tijdens de geestige speech van de heer G. H. Teusink, chef van de afdeling ver koop ruw ijzer, die de laatste zeven jaar de revue liet passeren. Spreker trachtte een vergelijking te treffen tussen de ju bilaresse en enkele historische vrouwen figuren, doch kwam tot de conclusie, dat zij feitelijk „enig in haar soort" is. Met een wens voor de toekomst en onder aanbie ding van een linoleumsnede besloot de heer Teusink zijn rede. Hoewel dit jubileum reeds de vorige werk in de kring van de beambtenkern was herdacht, wilde de heer P. Rijken als voorzitter hier toch niet ontbreken om nogmaals te getuigen van aller sympathie en de gelukwensen van de kern ook in het openbaar nog eens aan te bieden. De heer E. van Veelen, chef van de commerciële afdeling, zag twee redenen, waarom hij op dit jubileum het woord zou voeren; een zakelijke reden: de vele jaren, dat de jubilaresse de commerciële afdeling nu reeds assisteert, en een persoonlijke. ADVERTENTIE Het Openluchtmuseum te Arnhem zal 6 April zijn poorten weer openen voor het publiek. Thans is men druk bezig met de voorbereidingen. Men is o.a. bezig met de opbouw van het „los-hoes" uit Ze-yen (Dr.). Het zware eiken bintenwerk van eeuwenoude balken wordt van een „wand" voorzien. Deze wand bestaat uit vlecht werk van tenenhout, waarover met strohaksel vermengde leem en koemest wordl gesmeerd. Deze wand vertegenwoordigt de oudste wandconstructie in ons land. (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur in slechts één speciale voorstelling MUZIEK VOOR MILLIOENEN met Margaret O'Brien, June Allyson, José Iturbi. Humor en muziek. Romantiek en spanning Een enorm geheel Een film die een ieder ontroeren zal D Op Maandag de zestiende Maart zal de directeur van het Bedrijfschap voor Vis serijproducten, drs. D. J. van Dijk tijdens een kleine, officiële bijeenkomst het nieuwe kantoor van de Voorlichtingsdienst van de Voedingsraad, afdeling vis aan het Sluisplein te IJmuiden openen. Daarmee zal een eind gekomen zijn aan de te kleine behuizing van het voorlich tingsbureau aan de Zuidzij: het nieuwe kantoor geeft ruimte aan voorlichting over de vis in een veel ruimere mate dan tot nu toe kon gebeuren. De officiële opening geschiedt om drie uur des middags. Hoewel voor H. Laros de kans op de eerste plaats zo goed als verkeken is, is de strijd om zich bij de eerste zes te plaatsen die zijn vrijgesteld van deelname aan voor wedstrijden voor het tournooi 1954 toch nog belangrijk genoeg voor deze DCIJ'er. Nu de helft van de wedstrijd achter de rug is en Laros uit zes partijen zes punten heeft be haald, is er nog niets verloren en gewonnen. Zaterdag speelt de IJmuidenaar tegen W. F. v. d. Sluis en Zondag tegen de Friese kampioen P. Bergsma. Het is zeker mogelijk dat Laros drie punten uit deze twee partijen verovert. Nadat Keiler de eerste partij van Huisman verloor heeft deze titelcandidaat achter volgens vijf overwinningen behaald. Aan gezien Laros nu gelijk met Huisman op de eerste plaats is aangekomen, speelt Keiler met v. Mourik en Beers. Huisman krijgt het iets moeilijker met J. H. Bom en J. Baas, zodat Keiler vermoedelijk na afloop van het programma de leiding alleen zal nemen met Huisman op de tweede plaats. Van het spel van de Leidenaar gaat niet die kracht uit als van Keiler. De partijen worden Vrijdag, Zaterdag en Zondag gespeeld in de recreatiezaal van drukkerij van Boekhoven te Utrecht. Van de dienst van Openbare Werken zijn thans arbeiders bezig de nieuwe „West" voor de Reinigings- en Ontsmettingsdienst, liet Plantsoenbedrijf en het bedrijf Open bare Werken aan de Van Rijswijkstraat voor zijn doel gereed te maken. Voorbereidingen zijn gemaakt om rond dit terrein, dat gelegen is achter de winkel- pakhuizen aan de Coymansstraat een muur op te trekken. Op het terrein zullen voorts een schaftlokaal met bergplaatsen verrijzen. Volgens de gemeentelijke begrotingspos ten zal een en ander een bedrag van 19.550 gaan vergen. Weinig muziek. Er is gisteren maar wei nig verandering in de markt gekomen ten opzichte van Maandag. Laptongen bleven op f2 tot f2,10 geprijsd en de middelsoorten moesten weer met een magere f 1,35 tot f 1,40 tevreden zien te zijn. Ook in de schol zat nog niet veel muziek: schol twee varieer de naar gelang van kwaliteit en grootte van f 18 tot f 14 en de drietjes scharrelden net langs het randje van de pufschuit. De handel nam alle voorzichtigheid in acht en kocht met mate. Medan naar de Donderdagmarkt. Van de rederij heeft de Medan opdracht gekregen de Donderdagmarkt aan te doen. Het schip heeft nu 90 kisten schelvis en piepers, 350, makreel, 130 gul en blanke kool, 140 haring, 70 wijting, 50 radio, 40 varia en 200 stuks stijve kabeljauw. En voor vandaag. Vanmorgen werd de afslag bezocht door de Mary (400 makreel, 270 Noordharing, 120 gestripte wijting, 40 kabeljauw en gul, 40 schelvis en piepers, 25 radio, 5 varia en 60 zware koolvis met 250 stuks stijve kabeljauw). Bovendien had de Vemmer ongeveer 200 kisten Silverpitt- haring. De Vios versch scheen met 600 ma kreel, 210 Noordharing, 170 gestripte wijting, 110 zwarte kool, 40 blanke kool, 40 schelvis en piepers, 70 Silverpitt-haring en 500 stuks stijve kabeljauwen. De SCH 135 „Cornelia Maria" bracht 500 stuks stijve kabeljauwen, 400 ijskabeljauwen, 150 kisten Silverpitt- haring, De Vios verscheen met 600 ma de KW 76 verscheen met 185 kisten kabel jauw en gul, 700 stuks stijve, 30 tarbot, 30 schol, 25 manden varia terwijl de KW 31 100 mandjes plat- en fijnvis oploste. Tandpijn. De Johanna Maria (SCH 23) kreeg Maandag pech aan de motor doordat er van een der essentiële motoronderdelen een tand was geslagen en de motor geheel stil kwam te liggen. De SCH 104 van dezelfde rederij is Maandagnacht nog uit Schevenin- gen gestoomd om de pechvogel op sleep te nemen. De KW 76, die aan de thuisstoom bezig was, hoefde dus niet bij te springen. Wiron winnaar. De beste besommer van de trawler] oze Dinsdagmarkt werd de IJM 21 Wiron, die f 7170 maakte en daarmee zijn grootste concurrent, de KW 48 met f6540 achter zich liet. Mogelijke binnenkomers. Van de trawlers kunnen deze week nog binnenko men de Eli (2 Maart), Polderman (3) en de Limburgia en Bloemendaal (4). Na de storm dagen in de Noord is echter de kans op markten in deze week er niet groter op geworden. IJselmeer viel tegen. De visserij op snoekbaars had de vorige week op het iJsel- meer slechts weinig te betekenen. De vangsten waren bijzonder onbevredigend, zodat een groot gedeelte van de IJselmeer- vloot deze visserij beëindigde. De vangsten per "span en per dag varieerden van 40 tot 180 pond. De noteringen voor snoekbaars waren van f 0,77 tot f 0,83 per pond. De aan voer van rode baars was in vergelijking met die van de snoekbaars tamelijk goed en no teerde f 0,73f 1,00. De aanvoer van voorn cn blei was vrij goed. (Per pond f0,08f 0,11) Voor karper werd per pond f0,30tf0,34 geboden, snoek bracht per pond f 0,57 tot f 0,73 op De weekbesommingen van de snoekbaarsvissers waren heel gering en per span hoogstens f 500. Bij de staand netvissers waren de besommingen per vaartuig van f25 tot f85. Door een Noordzeevaartuig werd enige Noordzeevis aangevoerd waaronder 20 man den nest. die per mand f 3 opbrachten. In totaal werd aangevoerd 5982 pond snoek baars; 2482 pond rode baars 10542 pond voorn en blei; 57 pond karper en 5 pond snoek. De omzet aan de afslag bedroeg f7769. Noren niet mis. De Noorse vloot, die de afgelopen winter ter haring is blijven gaan, haalde over dit seizoen 600.000 ton uit de oceaan, die een waarde vertegenwoordigde van 5.500.000. Gemiddelde is er per dag 400.000 barrels gevangen. Dit werd ge presteerd door 12.000 vissers, die 3000 voor het merendeel kleine schepen bevoeren. Visserijbericht Urk. Zaterdag werd door 48 vaartuigen aangevoerd: 311 pond snoek baars, prijs 7981 cent; 1592 pond rode baars, prijs 8082 cent; 4944 pond blei, 8% cent; 17 pond karper 33 cent, alles per pond. Dinsdag 10 Maart kwamen de haven van IJmuiden binnen: Hestia van Rotterdam. Hectos van Rotterdam. Kitty Wake van Liverpool. Ellinor van Vestarvik. Birming ham van Dover. Armin van Kastrup. Strijpe van Hamburg. Jagersfontein van Antwerpen. Euriades van Liverpool. Vertrokken zijn: Douro naar Napels. Bo reas naar Slythe. Ittersum naar Bordeaux. Berwick naar Rotterdam. Bernard V naar Londen. Aktinia naar Bremen. Birmingham naar Harlingen. Falcon naar Londen. Nieuwe Haven naar Rotterdam. Warun naar Stock holm. Berkelstroom naar Hull. Jans naar Londen. Eemstroom naar Londen. Ouderavond Moerbergschool Op Maandagavond 16 Maart komen de ouders of verzorgers van de kinderen, die de O. L. Moerbergschool bezoeken in het schoolgebouw, voor een gezellige ouderavond bijeen. Behalve een tentoonstelling van jeugdboeken, vermeldt het programma een causerie over het jeugdboek door de heer L. Roggeveen uit Den Haag.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7