Over de aanval op Bandoeng was tevoren reeds gerapporteerd V Kort en bondig Verschillen in huurverhoging f f 6 ENGELS f 1.- H. BUTTER Fa Nierop Groot Fa Nierop Groot O t t a Leerling Bankwerker JONGE DAMES MEISJE Het proces tegen Hamid Ontslag bij „Limburgia Onzorgvuldige navigatie oorzaak van stranding Veiligheidsraad over opvolging Lie Verduistering van f 7.000 bij het PEN O 9 9 Montgomerofsky Ziet, wat Butter U biedt in prijs en kwaliteit Modelslagerij Gemotoriseerde FLORABEZOEKERS Deze week als extra reclame DONDERDAG 12 MAART 1953 10 Verdachte herhaalde er buiten te hebben gestaan Raad voor Scheepvaart Kapitein en stuurman van de „Vlier" streng gestraft Geldverspilling bij sociale verzekeringen? Arbeid in bakkerijen Verkeersonveiligheid in Nederland niet groter Wil Narriman van Faroek scheiden? Eis van een jaar en drie maanden tegen magazijnmeester F aillissementen Sibelux sterft af Australische hulp voor Fransen in Indochina „Dijken-dicht-trein" rijdt door V.S. Minister Luns bij Foster Dulles „ZES PERSONAGES OP ZOEK NAAR EEN SCHRIJVER Regie: Elise Hoomans in Uw route ligt de bloem van de Heemsteedse Motorenhandel de fa OKKEL MOEKE Telefoon 39372 Direct leverbaar de nieuwste modellen B. M. W. SUNBEAM MATCHLESS JAWA - CZ - e.a. B. M. W.-Specialist BEZOEKT ONZE SHOWROOM FLINKE VROUWELIJKE KRACHTEN Voor prijs en kwaliteit naar Een handelszaak kan niet buiten reclame, dat is een erkend feit. De beste reclame is: adverteren. Het beste adverteren doet men in dit blad. DJAKARTA (Aneta) Tijdens het voortgezette proces wegens hoogverraad tegen Sultan Hamid II heeft een der getui gen, Daan Jahja, destijds militair gouver neur van Djakarta en thans secretaris van de chef der gecombineerde staf der Indo nesische strijdkrachten, zijn licht doen schijnen over de APRA-overval op Ban doeng. Hij zeide over het voornemen tot de aanval op Badoeng en Djakarta rappor ten te hebben ontvangen. In de ochtend van 23 Januari had hij bericht ontvangen dat er op die dag te Bandoeng gebeurtenissen op til waren. Dezelfde dag vertrok presi dent Sukarno naar India. Toen de president 0 reeds op het vliegveld Kemajoran was aangekomen, reed een gevechtswagen met een troep, die groene baretten droeg, Ke majoran rond. Deze trok zich echter weer terug. Jahja zeide, dat de „groene baretten" ook werden achtervolgd door leden van de Nederlandse militaire politie, omdat zij uit Bandoeng gedeserteerd waren. Sultan Hamid verklaarde, dat hij het in primair tenlastegelegde beschouwd wordt als leider van de aanval op Ban doeng, bij welke aanval veel leden van de T.N.I. het leven verloren. Hij vroeg de voorzitter kennis te mogen nemen van het rapport waarin zijn naam genoemd wordt als de persoon, die heeft deelgenomen aan die aanval. Het was volgens hem te verwachten, dat in verband daarmede de T.N.I. hem een kwaad hart toedroeg. De voorzitter zeide, dat het moeilijk was de bron van dit bericht bekend te maken, aangezien daarmee staatsgeheimen gemoeid zijn. De procureur-generaal zeide, dat het niet mogelijk was de bronnen van het rapport te noemen, omdat dit het systeem van de inlichtingendienst schade zou doen. Na een schriftelijke, verklaring van Djumhana, thans gezant van Indonesië bij het Vaticaan, volgde een dergelijke ver klaring van Anak Agung, die zeide dat het standpunt van Sultan Hamid in strijd was met dat van de meeste leden van het B.F.O. (Bijzonder Federaal Overleg); de meeste leden drongen er bij de Nederlan ders op aan de republikeinse leiders uit Bangka te doen terugkeren. Tenslotte volgde de voorlezing van een verklaring van Willem Burger, destijds po- litie-ambtenaar in Bandoeng en thans in Nederland vertoevende. Deze verklaring bevatte de mededeling, dat Westerling vóór de aanval op Bandoeng dikwijls in zijn huis in Tjknahi had vergaderd, doch dat hij, Burger, zelf niet aan de vergade ringen had deelgenomen. Een kennis van verdachte, de heer Van der Meulen, had gevraagd of hij voor Westerling' wilde werken. Burger had toen gezegd, dat hij daar onmogelijk aan mee kon doen. Aan de vooravond van de aanval op Bandoeng had Van der Meulen tegen Burger gezegd: „Morgen trekken wij Bandoeng binnen om de Pasoendan te helpen een aparte staat te stichten". Ook toen weigerde Burger mee te Tien Opvarenden van de trawler „Gelria" IJM 21 zijn gistermiddag omstreeks twee uur door de directie van de maatschappij „Limburgia" op staande voet ontslagen toen zij twee uur tevoren hadden gewei gerd uit te varen wegens de naar hun mening zeer slechte weersomstandigheden. Het ontslag geschiedde na advies van de weercommissie, die uitvaren verantwoord achtte. Loggers en kotters kozen ook zee. Inmiddels zijn vanmorgen zeven an dere matrozen, twee stokers en een scheepskok van stilliggende schepen van dezelfde maatschappij opgeroepen om de opengevallen plaatsen in te nemen. Om half een hedenmiddag was de Gelria evenwel nog niet vertrokken, aangezien de bonden zich intens met het geval bezig hielden en nadere besprekingen verlang den. De Raad voor de Scheepvaart, uitspraak doende inzake het onderzoek naar het op rotsen stoten op 8 Februari 1953 voor de Westkust van Wight bij Atherfield Bell- buoy van het motorschip „Vlier" uit Rot terdam, heeft strenge straffen opgelegd aan de 50-jarige kapitein D. H. uit Schie dam en de 36-jarige eerste stuurman T. R. uit Boskoop. De kapitein is de bevoegdheid ontnomen om als kapitein op kustvaartuigen te varen voor de tijd van vier maanden. De eerste stuurman werd de bevoegdheid om als ka pitein of als stuurman op kustvaartuigen te varen ontnomen eveneens voor de tijd van vier maanden. In. zijn oordeel zegt de raad: „Het schip was te dicht onder de wal geraakt, omdat de kapitein na het passeren van Portland Bill zijn koerslijn veel te dicht langs Ca therine Point heeft afgezet. Zowel de ka pitein als de stuurman hebben geen acht geslagen op de waarschuwing in de kaart over het inzetten door de stroom. De kapi tein nam bovendien geen maatregelen om te controleren of het schip inderdaad de koerslijn volgde en liet na daarover duide lijke orders te geven. De stuurman heeft er eveneens op gerekend, dat het schip precies de koerslijn zou volgen en heeft nagelaten af en toe te loden. Hij heeft voorts verzuimd de kapitein te waarschu wen toen hij Catherine Point dat al lang in zicht had moeten zijn nog niet zag. Doordat heel toevallig op het laatste mo ment de maan even doorkwam, kon wor den voorkomen, dat de „Vlier" volle kracht op de rotsen liep. Het was echter zeer on voorzichtig van de kapitein om, nadat de vaart uit het schip was gehaald, niet te trachten op tegenkoers zich van de wal te verwijderen. Door Zuidwest te gaan voor liggen, nam hij, zo dicht onder de wal, extra risico. Door de zeer onzorgvuldige navigatie van de kapitein en de eerste stuurman is de „Vlier" aan groot gevaar blootgesteld geworden". doen. Hij had gezegd, dat hij normaal zijn plichten als politieman moest ver vullen. Van der Meulen had hem toen gewaarschuwd niet op hen te schieten, „want dan zullen we terugschieten". Westerling, die toen ook aanwezig was, ■had gezegd: „Maak je maar niet onge rust, er zullen geen schoten vallen". In de verklaring van Burger wordt voorts gezegd, dat er tekenen waren, dat er con tact bestond tussen de A.P.R.A. en de Darul Islam. Sultan Hamid verklaarde desgevraagd, dat hij over al deze aangelegenheden niets wist. Hij ontkende eveneens dat hij de hand had gehad in de ontvluchting van Westerling. Het Tweede Kamerlid Weiter (KNP) heeft aan de minister van Sociale Zaken en volksgezondheid schriftelijk de volgen de vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van de door prof. mr. N. E. H. van Esveld, voorzitter van de Raad van Arbeid te Rot terdam, op de landdag van economen te Utrecht onlangs uitgesproken mening, vol gens welke sociale verzekeringen in Ne derland zijn georganiseerd op een wijze, die de staat jaarlijks op vele miüioenen weggegooid geld komt te staan? 2. Stemt de minister geiheel of ten dele met dit oordeel in? 3. Zo ja, welke maatregelen denkt hij te treffen of in voorbereiding te nemen, ten einde aan de gesignaleerde geldver spilling een einde te maken? De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft bepaald, dat de voorarbeid, respectie velijk de overige arbeid in broodbakkerijen met drie uren kan worden vervroegd in de nacht van Vrijdag 3 op Zaterdag 4 April en in de nacht van Vrijdag 22 op Zaterdag 23 Mei a.s. In de nacht van Dins dag 12 op Woensdag 13 Mei kan deze ar beid met twee uren worden verlengd. Dit alles kan op voorwaarde, dat in deze on dernemingen op Maandag 6 April, respec tievelijk Maandag 25 Mei of Donderdag 14 Mei geen arbeid wordt verricht. Verder mag op 7 April, 15 Mei en 26 Mei, telkens van 0 uur af arbeid worden ver richt, bestaande in het stoken van ovens door een persoon, onder voorwaarde dat op 6 April, respectievelijk 14 Mei of 25 Mei geen dienst wordt gedaan. De arbeidstijd van bakkersgezellen mag op Zaterdag 4 April en Zaterdag 23 Mei a.s. ten hoogste dertien uur bedragen. Door bakkersgezellen mag in de weken, waarin deze Zaterdagen vallen ten hoogste vijftig uren arbeid worden verricht en op Woens dag 13 Mei ten hoogste tien uren. Terwijl volgens gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek van Augustus 1951 tot Augustus 1952 het aantal motorrijtuigen met 9 procent toenam tot bijna 400.000 en het aantal bromfietsers met 50 procent tot 220.000 (thans geschat op meer dan 250.000) is in hetzelfde tijd perk naar de mening van de KNAC het verloop van de verkeersveiligheid niet on gunstig geweest. Hoewel de ongevallen- cijfers over 1952 nog niet volledig bekend zijn, mag worden aangenomen dat van 1951 op 1952 het aantal doden en ernstig ge wonden vrijwel stationnair is gebleven; het aantal lichtgewonden heeft echter rela tief een te grote vermeerdering ondergaan. Onder vigeur van de per 1 Januari 1951 in werking getreden nieuwe wegenver- keerswetgeving met haar opheffing van de onpractische en steriele algemene maxi mum snelheidsbepalingen blijkt de veilig heid relatief geenszins te hebben ingeboet, immers van 1949 op 1950 nam het aantal doden toe met 9 procent en het aantal ge wonden met 15 procent, aldus de KNAC. De overeenkomstige percentages over de jaren 1951 en 1952 waren, met een groter toegenomen verkeersintensiteit, een gelijk blijvend aantal dodelijke slachtoffers en 11 procent meer gewonden, uitsluitend licht gewonden. Het kwaad van de verkeersongevallen mag niet worden onderschat, doch de KNAC wijst er op dat volgens haar be rekeningen het aantal fouten in het weg verkeer astronomisch hoog is, het aantal ongevallen, relatief gezien, zeer gering. Slechts een op de 100.000 gemaakte fouten leidt tot correctie in de vorm van een proces-verbaal. Op 20 millioen afgelegde voertuigkilometers wordt één dode en op l millioen afgelegde voertuigkilometers wordt slechts één gewonde geteld. Op 40 millioen afgelegde rij- en loopkilometers wordt 1 dode en op 2 millioen idem slechts 1 gewonde geregistreerd. De KNAC blijft vertrouwen stellen in de gemoderniseerde wegenverkeerswetgeving waarbij op het motorwegverkeer 'n grotere verantwoorde lijkheid is gelegd. De Veiligheidsraad der UNO heeft Woensdag in besloten bijeenkomst beraad slaagd over de benoeming van een opvolger van Trygve Lie als secretaris-generaal der UNO. Amerika stelde volgens een later uitge geven communiqué de Philippijn generaal Romulo voor, de Sovjet-Unie de Pool Skrzesezewaki en Denemarken de Canadees Pearson. Men meent te weten, dat Engeland en Frankrijk Pearson steunden. De raad ging tot Vrijdag uiteen, zonder een beslissing te hebben genomen. De Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Lange, deelde later mee dat zijn delegatie Pearson steunt. De minister ver klaarde dit bij zijn vertrek naar Oslo, na een verblijf van twee weken in Amerika. Zoals bekend moet de opvolger van Trygve Lie de steun van zeven leden van de Veiligheidsraad, onder wie de „grote vijf" Engeland, Frankrijk, de V.S., de Sovjet-Unie en nationalistisch-China genieten, alvorens de raad zijn benoeming kan aanbevelen aan de Algemene Ver gadering, die de eindbeslissing heeft. De „grote vijf" hebben het recht van veto. Indien een van deze landen zich van stem ming onthoudt, wordt dit niet als een veto beschouwd. CAIRO, (United Press) Goede vrien den van de familie van ex-koningin Nar riman hebben aan United Press verklaard, dat Narriman eiseres is in de huidige breuk met Faroek en dat Narriman van de vroe gere koning wil scheiden. Deze bronnen zeiden dat Narrimans leven met Faroek onmogelijk wordt. Zij zeiden dat hij haar op vele manieren slecht behandelde en dat zij slechts „enkele uren van de dag" met rust wordt gelaten. Egyptische rechtskundigen zeiden, dat de hele kwestie of Narriman en Faroek werkelijk met elkaar gebroken hebben, hangt op de Mohammedaanse huwelijks wetgeving. Op grond van deze wetgeving is echtscheiding en uit elkaar gaan het zelfde. Er bestaat hiertussen geen verschil. Het critieke punt is „heeft Faroek drie maal tegen Narriman gezegd „Ik scheid van je" of heeft hij dit slechts één of twee maal gezegd", aldus deze rechtskundigen. Als hij het maar een of tweemaal heeft gezegd bestaat er nog kans op een ver zoening. De Haarlemse rechtbank behandelde vanmorgen de zaak tegen de tweeënveer tig-jarige G. M. vam B„ vroeger magazijn meester bij het PEN te Bloemendaal, ver dacht van verduistering van electrische apparaten tot een waarde van ongeveer zevenduizend gulden. Van B. was in 1947 bij het PEN in dienst getreden en regelde de administratie van goederen, die aan de afdelingen van het PEN geleverd moesten worden. Tussen 1949 en 1952 heeft hij goe deren, onder andere enkele fornuizen, uit het magaziio gehaald en ten eigen bate verkocht. Hij kon dat doen doordat hij in het bezit was gekomen van een aantal blanco-bonnen, die voor de administratie nodig waren. Op een vraag van de president va:n de rechtbank, hoe verdachte er toe gekomen was de verduistering te plegen, antwoord de hij veel te reken en het geld ook ge bruikt te hebben voor het huishouden; zijn echtgenote was veel ziek. De directeur van het bedrijf deelde mee, dat de controle in het bedrijf zeer streng is en dat er ook centróle is door een ac countantsdienst. Deze dienst was de ver duistering op het spoor, toen in Juni de magazijnmeester verdacht werd. De afde ling van verdachte was zowel in Velsenen Bloemendaal gevestigd. Bij de contróle hiervan maakte verdachte gebruik door sluw en geraffineerd op te treden. De officier van ;ustitie zeide in zijn re quisitoir, d:at de rechtbank weer met een verduistering te maken heeft, zoals er he laas de laatste tijd meer zijn. Gebleken is, dlat de centróle in het bedrijf goed was, maar verdachte heeft misbruik van het vertrouwen gemaakt. Hii knoeide in de boeken en dat deed hii op geraffineerde wijze. Spreker achtte de feiten te ernstig cm een gecombineerde straf op te leggen; de eis luidde een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden. De verdediger, mr. K. A. F. J. Piiester, was van mening, dat een gecombineerde straf wel op zijn plaats is. Als verdachte weer op. vrije voeten, gesteldwordt zal hij met moeilijkheden te kampen hebben en dan is het van belang, dat hij van de re classering steun ondervindt. De rechtbank zal op 26 Maart uitspraak doen. De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: J. A. Vernout, onder-aannemer van beton werken, Dekkerstraat 14, Beverwijk. Rech- ter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. J. O. Baron, advocaat en procureur te Be verwijk. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: P. B. van Rijswijk, rijwielhandelaar, Parkstraat 10, Haarlem. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. Chr. F. M. van Koppen, advo caat en procureur te Haarlem. BINNENLAND De A.N.W.B. deelt mede, dat de rijks weg door de Alblasserwaard hedenavond om 6 uur zal worden opengesteld voor voertui gen met een maximum gewicht van 6000 kg. Hiermede is opnieuw een belangrijke stap op de weg naar herstel van een normaal verkeer. Deze openstelling is van groot be lang voor het verkeer van Rotterdam naar de Betuwe, Oost-Brabant en Limburg, dat tot dusver via Utrecht moest gaan, De A.N.W.B. zal er zorg voor dragen dat de noodbebakening tijdig aan de nieuwe situa tie wordt aangepast. Het examen voorafgaande aan de wed strijd om de zogenaamde Prix de Rome be gint dit jaar op 11 Mei. De eigenlijke wed strijden beginnen in de vrije schilderkunst en de vrije beeldhouwkunst beginnen op 8 Juni. De krijgsraad te velde West heeft de reserve le luitenant Van B„ wie ten laste was gelegd dat hij als inkoper bij de Lucht- machtaanschaffingsdienst gefraudeerd had, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 jaar met aftrek van het voorarrest, ontslag uit de militaire dienst en ontzegging van de bevoegdheid bij de militaire macht te dienen. HAARLEM EN OMGEVING Ds. T. Bolt, emeritus-predikant te Haarlem herdenkt vandaag de dag, waar op hij vóór 60 jaar het predikambt in de Nederlands Hervormde Kerk aanvaardde. Hij was van 1893 tot zijn emeritaat in 1937 achtereenvolgens nredikant te Heveskes (bij Appingedam), Griipskerk, Scherpenzeel, Nieuwe Schans en Jelsum. De Classis Haarlem der Gereformeerde Kerk heeft geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer R. Siertsema te Haarlem, theologisch candidaat aan de Vrije Universi teit te Amsterdam. Bij het Klinisch Hoger Onderwijs te Rotterdam slaagde voor het semi artsexamen de heer Th. J. J. van Baar te Haarlem en voor het artsexamen de heer J. van Baar te Haarlem. B. en W. van Bloemendaal hebben een voorstel aan de raad gedaan om de Woest- duinweg te onttrekken aan het openbaar verkeer en bestemmen tot openbaar voet en fietspad. De heer Hoffman die uw schoenen poetst ten bate van het Rampenfonds, in het postkantoor te Overveen. heeft zijn bus voor de eerste maal geleegd. Er bleek f 79,83 in te zitten. Hij hoopt nog meer klanten te krij gen en voor 1 April zijn ontvangsten aan een der medewerkers van het programma „Beur zen ooendijken dicht" te overhandigen. B. en W. van Bloemendaal stellen voor de heer B. J. J .M. Stevens, architect te Haarlem, te benoemen tot lid van de schoon heidscommissie in de vacature ir. J. Leupen. Bij de Nederlandse Spoorwegen in Haarlem is bevorderd tot commies de heer J. P. van Eijsden en benoemd tot adjunct stationschef de heer H. Bloem. Aan de Gemeente-univeristeit te Am sterdam is bevorderd tot arts de heer S. Bosma te Haarlem. De konijnenfokkersvereniging „Het Raskonijn" Haarlem en Omstreken houdt op 14 en 15 November een nationale konijnen tentoonstelling te Haarlem. De afdeling Haarlem van de Nederl. Christelijke Vrouwenbond houdt Maandag 16 Maart voor leden en belangstellenden in het Wijkgebouw Gedempte Oude Gracht 104 een vergadering waarop dr. C. Eenhoorn, arts te Bloemendaal, zal spreken over „De taak van de Christenarts". (Van onze correspondent in Brussel) Het comité Sibelux (de Franse afkorting van „Cojnité ter bescherming der Belgische belangen in Benelux) heeft in feite opge houden te bestaan. De Brusselse advocaat, die zich met het comité bezig hield, heeft cynisch aan een vertegenwoordiger van het Belgisch Bene- lux-comité verklaard: „de heren maken ruzie onder elkander en er is aan het co mité voor mij niets meer te verdienen." Hieruit blijkt duidelijk dat men de be tekenis van dit anti-Nederlandse comité sterk heeft overdreven. De beroepsverenigingen van de zoge naamde bedreigde Belgische sectoren had den zich van de jongste campagnes, die het comité heeft gevoerd, al volkomen terug getrokken. De anti-Nederlandse film, die gemaakt zou worden, gaat ook niet door. By de voorgestel de huurverhoging, zullen velen zich min of nieer ver baasd hebben af gevraagd, waarom de huurverhoging loopt van 17 tot 29 procent. Bijgaand schema geeft u daarom een inzicht in de grote ver schillen welke er bestaan in de hu ren in de steden en op het platteland. Deze verschillen zijn oorzaak van de verschillen in huurverhoging. De cijfers, die onder de zwarte cirkeltjes zijn geplaatst, geven het percentage aan dat van het inkomen aan de huur wordt uitgegeven. Voor de handarbeiders is het jaarlijks inkomen gerekend van f2500 tot f4000. Voor de hoofdarbeiders is het inkomen ge rekend van f 3.500 tot f 8000. Het totaalbedrag dat in Nederland jaarlijks aan huur betaald wordt, schat men op ca. f 700 millioen. Als de voorgestelde huurverhoging een feit wordt, zullen de huren t.o.v. 1940 met ca. 40 procent gestegen zijn. Van het totaal aantal woningen in ons land kan 76 procent gerekend worden tot de gewone woningen, 11 procent bestaat uit boerderijen en tuinmanswoningen en 13 procent wordt gerekend tot de bedrijfswoningen. Wat de huren betreft, heeft bijna de helft van het aantal woningen een huur, of huurwaarde, van o.a. f 21 per maand. 44 procent van de woningen hebben een huur van ca. f 21 tot f 42 per viaand en 8 procent van onze woningen hebben een huur van meer dan f 42 per maand. INKOMEN VAN GEZINNEN V. HANDARBEIDERS INKOMEN V GEZINNEN V. HOOFDARBEIDERS 2500 25ÓÖ- 2750 2750- 3000 3000- 3500 350Ö- 4000 4000 3500 3500- 4000 4000- 5000 5000- 6000 6000- 8000 8000 A'dam R'dam 's-Grave 12 12 10,5 9,4 8,8 10,9 9,9 9,2 7,7 7 Gemeenten^fc^ boven 100,000 W inw 127) 10,4 10,1. 9 8,2 7 9,4 8,4 8,2 7,6 5,9 GemeenFen van 40 ooo for 100000 inw. io,9 9,5 8,9 8,9 8,9 9,6 8,7 8,1 6,8 6.2 GemeenFen van jfe 5000 FoF W 40 OOOinw. io 8,7 7.6 6,8 6,8 8,1 7,4 6,8 6,8 6,8 Platte lands m gemeenten 7,8 6 6 6 7 6,8 6,8 6.8 0t cijffr* ondfr de cirkfll betekenfn d?uitgaven aan huun in °/o van het inkomen ggjj CBS ODCOOCCOOOCJOOOCOOCOOOCCOCOOOOOOCXIOCOOOCOCOCOOOCOOCDOCOCO Volgens kringen, die in nauw contact met de SHAPE te Fontainebleau staan, heeft veldmaarschalk Montgomery een volledig onderzoek gelast naar de zegs man van het bericht, dat hij als „Mont gomerofsky" met de bontmuts en over jas van een Sovjet-maarschalk, bij een stafoefening in het hoofdkwartier zal optreden. Montgomery die plaatsvervan gend opperbevelhebber in Europa is, zou zeer verstoord over het uitlekken van dit feit zijn. Hij heeft op het ogenblik de leiding over de tot dusverre grootste stafoefe ning in een streng bewaakt bioscoop gebouw buiten Parijs, waaraan 250 of ficieren uit 13 NAVO-landen deelnemen. Welingelichte kringen hadden mee gedeeld, dat de veldmaarschalk in een toneelstukje gedurende de oefening eerst zou optreden als hoofd van de geallieerde verdediging en vervolgens als Maarschalk Montgomerofsky" in de uniform die hij in 1946 van Stalin ge kregen heeft, de mening van de Russen over de geallieerde strijdkrachten zou vertolken. De veldmaarschalk zal thans van zijn maskerade afzien. OOOOCXXXXXX)OOXXXXXlOOOOOOOOOOOOOC>DOOOOOOCOOOOOOOOCOOOOOC> CANBERRA. (Reuter). De Franse mi nister voor Indo-China, Letourneau, heeft Woensdag te Canberra verklaard, dat Australië aangeboden heeft militaire hulp te verlenen aan de Franse Unie-strijd- krachten in Indo-China. De minister zeide op een persconferentie, dat volgende maand een militaire missie uit Saigon naar Australië zal komen om de détails te be spreken. Naar de Franse minister verder mee deelde, heeft de Australische regering be sloten alle overtollige uitrusting, wapens en munitie ter beschikking van de Franse missie te stellen. Deze missie, die de Fran se Unie-strijdkrachten vertegenwoordigt, zal de voorraden kunnen inspecteren en de Australische autoriteiten meedelen, waar aan in Indo-China de meeste behoefte be staat. De voorraden zullen een geschenk zijn. NEW YORK (United Press). Zater dag zal een speciale trein rijden door de valleien van de Harlem- en Hudson-rivie- ren in de V.S. om gelden in te zamelen voor de overstromingsslachtoffers in Ne derland. De trein zal na het aanbreken van de dag vertrekken en in ongeveer 36 plaatsen stoppen, waaronder verschillende plaatsen die door Nederlandse pioniers zijn gesticht. De leiding van de trein zal berusten bij Fred Hotchkiss, een conducteur van het New York Central System, die op het idee gekomen is. De locomotief, de baga ge-wagen en de andere rijtuigen zullen ge sierd zijn met de Nederlandse en Ameri kaanse vlaggen. In de rijtuigen zullen zij mogen plaats nemen die elk 250 dollar of meer hebben bijgedragen voor het overstromingsfonds. De „dijken-dicht-trein" zal Zaterdag morgen vroeg gedoopt worden door de actrice Jane Wyatt, bijgestaan door de zan ger Dick Haymes, de Nederlandse consul- generaal baron De Vos van Steenwijk en anderen. WASHINGTON (Reuter). Woensdag heeft de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken mr. Luns een onderhoud gehad met de Amerikaanse onder-staats secretaris van Buitenlandse Zaken Walter Bedell Smith. Minister' Luns had later op de dag een onderhoud met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles. Na afloop van de bespreking verklaarde hij tegenover de pers, niet van mening te zijn, dat het opperbevel van de UNO reeds een besluit heeft genomen over eventuele nieuwe stappen in de Koreaanse oorlog. De V.S. en hun bondgenoten zouden voe ling met elkaar blijven houden. Minister Luns zeide, dat hij met minister Dulles uitvoerig gesproken had over Europese vraagstukken en over de taken in het ver schiet voor de organisatie van het Euro pese verdedigingsverdrag. Nederland zou het EVG-verdrag gaarne willen bekrach tigen als de onzekerheid met betrekking tot de Franse protocollen eenmaal is op gehelderd. De Nederlandse regering weet niet of deze protocollen interpretenties of toevoegingen waren en heeft derhalve haar standpunt voorlopig nog niet bepaald. HAARLEM Zondag 15 Maart, 8.15 uur - „Amsterd. Toneelgez." van Pirandello. Prijzen 1.tot 4..alles inbegr.) Coupons geldig. Voorverkoop v.a. Vrijdag 103 uur. Telef. na 12 uur. Opleiding alle examens, conversatie, emigratie, handelscorr., bijwerken v. leerl. etc. In '52 slaagden alle candidaten voor de examens. Club- en privé-, dag- en avondlessen. Mej. J. POOL, lerares Engels M.O., Bloemendaalsestraat- weg 40, Santpoort-Station, Tel. 8458 (K 2560). RUNDERLAPPEN p.p. 1.60, 2 pond 3— PRIMA GEHAKT p.p. 1.50, 2 pond 2.50 VARKENSCARBONADE p.p. 1.70, 2 pond 3 20 DOORR. VARKENSLAPPEN p.p. 1.35, 2 pond 2.50 KINNEB. HAMLAPPEN p.p. 1.10, 2 pond 2.— KALFSLAPPEN p.p. ƒ135, 2 pond ƒ2.60 KALFSCARBONADE p.p. 0.90, 2 pond 1.70 RUNDVET p.p. 0.80 REUZEL p.p. ƒ0.69 VET SPEK p.p. 1.25 GROTE SORTERING FIJNE VLEESWAREN Als reclame: Ui ons echte ham 68 ct. 59 2 ons pork Ui ons pekel vlees 68 ct. c'- 1 tv ct. 2 P» metworst leverworst KENNEMERLAAN 50 TEL. 4310 IJMLTDEN Metaalwarenfabriek Batavier N.V., Velscrbrugweg 1, te Velsen-Zuid kan plaatsen, leeftijd 1516 jaar. Ambachtncucoi-di:izat:. strekt tot aanbeveling. Aanmelden op bovengenoemd ad-es. WILHELMINAPLEIN 16 - HEEMSTEDE LEDEREN KLEDING Kousenatelier IJmuiden-Oost Wij kunnen nog enige plaatsen. Aanmelden dagelijks op de Personeelsafdeling, Kalverstraat 11. GEVRAAGD in gezin met 2 kinderen voor dag en nacht, zelfst. kunnende werken, v.g.g.v. W. M. SWELLENGREBEL, W. de Zwijgerlaan 21, Santpoort. WIJ VRAGEN: WASSERIJ HOEK EN VAART, Bloemendaalsestraatweg 17 Santpoort-Station. 2 pond mooie doorregen paardenlappcn en 1 pond hard rundvet samen voor Gehakt half om half per pond Magere lappen extra mooi, per pond Rosbief per pond Runderlappen per pond 1.60, ƒ1.80, Kaifslappen per pond Kalfscarbonade per pond Varkenscarbonade per pond Varkenslappen mager per pond Dik bladreuzel per pond Dik vet spek per pond Gemalen vet per pond VOOR DE BOTERHAM 3 ons Hamworst 2 ons Pekelvlees 2 ons Ossenpekelvlees 2 ons Varkensmetworst Gekookte worst per ons Leverworst per ons li pond Metworst en 1 ons Ham samen ƒ3.50 ƒ1.35 ƒ1.60 ƒ1.80 ƒ2.00 ƒ1.35 ƒ0.90 ƒ1.70 ƒ1.90 0.65 ƒ1.25 ƒ0.75 50 ct. 50 ct. 80 ct. 60 ct. 24 ct. 15 ct. ƒ1— RUND-, VARKENS-, TAARDEN- EN LAMSSLAGERIJ Jacob van Hcemskerkstraat 23 - IJmuiden - Tel. 4039

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 28