INBOEDEL VEILING „De Spaarnestad" ondervond gevolgen groter concurrentie der weekbladen Agenda voor Haarlem P.HOOGEVEEN ZOON Beverwijk Heemskerk Schroefbreuk leidde tot ongeluk met „Venlo" Twee jaar geëist tegen luitenant-kolonel Stoet van het prinselijk huwelijk te Luxemburg Houtje Touwtje extra zware zeeduffel Heleentje naar Parijs Mayer niet verrast door vredesactie Djakarta eet met Pasen geen brood maar pap Van der Leeuwprijs 1953 voor Componisten Gediplomeerde wintercursisten Raad voor de Luchtvaart Gré Brouwenstijn zingt weer in „Aida" M. H. Werkman overleden David Rousset komt in Haarlem spreken Gritiek uit de Eerste Kamer op PTT-beleid Knoeierijen bij luchtmacht- aanschaffingsdienst Ex-Koning Carol overleden Egypte eist een principiële verklaring Aftreden Italiaanse Senaat verwacht Staking in de V.S. Max Dooyes thans hoofd van balletschool Nederlands jacht in Lorient aan de ketting Mail Mail beraamt grote opstand Adverteert in dit blad Budiardjo uit Indonesisch ministerie van Defensie Zwemmen J eugdkampioenschappen ZATERDAG 4 APRIL 1953 "i Van Schiphol vertrok naar Parijs Heleentje van Capelle. Het meisje, dat heel Ne derland kent als het zangeresje van „Naar de speeltuin", gaat er vacantie houden. Een goed Paasrapport be zorgde haar dit uit stapje. Heleentje spreekt geen woord Frans, maar de Fran se zangers Varnet en Bailley bij wie ze lo geert hebben een Hol landse huisknecht, die het meisje wel ter zijde zal staan. Van Heleentje worden weer twee nieuwe liedjes uitgebracht, die men morgenavond in het Avro-program- ma kan horen. Het zijn Papa's tuintje" en „Naar het vuur werk". Heleentje zal zichzelf in Parijs wel horen. Aan het verslag over 1952 van de N.V. ,,De Spaarnestad" te Haarlem is het vol gende ontleend: De toegenomen concurrentie op het ge bied van familie- en damesweekbladen en de door de regering gevolgde loon- en be- lastingpolitiek waren oorzaak, dat bij enkele van de weekbladen een teruggang van het aantal abonnementen moest wor den vastgesteld. De drukkerij was in 1952 volbezet. Na de rotatiemachine met acht drukwerken en twee vouwapparaten begin Mei in gebruik genomen werd, kon tot het werken in twee ploegen worden teruggekeerd. Na de vol tooiing van het investeringsprogram volgde een herstel van de kaspositie. Het bedrijf van de N.V. Internationale clichéfabrieken Pax-.Holland leverde behoorlijke resultaten op. Het courantenbedrijf te Amsterdam kon, wegens de sterk gestegen kosten en papierprijzen, de exploitatie over 1952 niet zonder verlies sluiten. Voor het jaar 1953 wordt een verbetering verwacht. De exploitatie van de tweede druk dei- Katholieke Encyclopedie door de N.V. Uit geversmaatschappij „Joost van den Von del" vordert, wegens de gedaalde koop kracht, slechts langzaam, doch gestadig. De dochteronderneming, waarin de Duitse „Libelle" wordt geëxploiteerd, vorderde in de aanvang van het verslagjaar nog enige investering. De verbetering in de exploi tatie is in 1952 ingetreden. Als gevolg daar van konden aflossingen op het geïnvesteer de bedrag plaats vinden. De reserve tegen over dit belang bleef gehandhaafd. De kosten van verbouwing en uitbreiding van de gebouwen groot 184.668,42 en de bedragen voor vernieuwing en uitbreiding van de inventaris ad 740.793,05 werden ten laste van de daarvoor gekweekte reserve geheel afgeschreven, zodat de balansposten „grond en gebouwen" en „inventaris", beide voor 1,te boek staan. De tegenwaarde van de bonusaandelen ten bedrage van een millioen gulden werd aan de debetzijde van de balans opgenomen in de rekening „over waarde activa". Het voor uitdeling be stemde bedrag van 250.000,en de kos- Componisten, die tussen 1 November 1950 en 1 November 1953 een werk hebben ge schreven of zullen schrijven voor normaal bezet symphonie-orkest met instrumentale solo of soli, dat geschikt is om voor de gra- mofoon te worden opgenomen, kunnen in aanmerking komen voor de Prof. Van der Leeuw-prijs, die de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, daartoe in staat gesteld door de N.V. Philips' Pho- nografische Industrie te Baarn, voor 1953 zal kunnen toekennen. De compositie moet een tijdduur hebben van ten minste 14 en ten hoogste 18 minu ten. De winnaar ontvangt een geldsom van 3000,—. De commissie, die zal adviseren over de toekenning van de prijs, bestaat uit de heren prof. dr. A. A. Smijers, Eduard van Beinum en Sem Dresden. Secretaris is de heer B. Wagemans (adres: Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen,. afdeling kunsten, Nieuwe Uitleg 1 te 's-Gravenhage). In één der lokalen van de U.L.O. te IJmuiden-Oost werd de eindles gehouden voor de algemene Tuinbouw Wintercursus. Plet hoofd van de cursus.de heer Havermans kon niet alleen de leerlingen welkom heten maar ook de afgevaardigde van de Rijks- tuinbouwconsulent te Lisse en de leden der commissie van toezicht. De jongens hebben nog één examen moeten afleggen, voor zij het diploma kregen: de heren Havermans en Post stelden diverse vragen over vaste planten en diverse heesters en vervolgens zijn namens de Rijkstuinbouw- consulent te Lisse ir. W. F. Vlag, door een der vertegenwoordigers van dit consulent schap de rapporten overhandigd door een misverstand waren de diploma's in Lisse blijven liggen. De geslaagden zijn: T. v. d. Tuin en H. Wigman te Santpoort. B. van Rixel en H. van Rixel te Velsen. B. van Egmond, H. van Dijk, H. M. de Vries en P. Steyn te Be verwijk. VEILING MET PASEN. Op Tweede Paasdag is er 's morgens om half tien een groentenveiling. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: Fr. J. A. Maalman en E. M. W. Koppen; W. M. Wiardi en W. G. Smit. GETROUWD: Th. Hopman en J. A. M. Huizenveld. GEBOORTEN: Adriana C. A., d. van G. A. de Ruiter en A. C. M. Hulschër; Cor nells J., z. van M. J. Teeling en .T. C. Bors- hoom: Cornelis G., z. van C. G. Hoeben en A. M. Bruijns; Cornelis, z„ van J. v. Zutphen en E. Stevens: Derk A., z. van A. Onderde- linden en J. Roest; Pieter G. W„ z. van P. G. W. Stoutenbeek en C. M. E. Vogelzang; Arnold I„ z. van A. v. Wieringen en G. v. d. Hert; Antonius Fl. M„ z„ van Th. Albers en W. .T. Wijgergangs; Henricus P. M., z. van J. J. Bood en G. C. Heesterbeek; Kees, z. van M. S. Jongkind en A. .T. v. Wijngaarden: Els.ie J. Chr. d. van A. Th. Molenaar en M. A. Metzelaar. OVERLEDEN: E. C. M. van der Does, 64 j.. geh. met H. J. M. Hergarden; J. Tabak, 76 j., wed. van D. Gerritse; C. Lebernogg, 42 j„ geh. met P. Spindelaar; H. C. Steel, wed. van H. v. Santbergsen 78 j.: J. Dekker, 82 j., geh. met P. A. Heiimans; C. A. Nijman, 54 j., geh. met M. Fr. Dobbelaar. Jaarvergadering Coöp. Land- en Tuinbouwbank De coöp. land en tuinbouwbank te Heemskerk belegt op Donderdag 9 April haar jaarvergadering in café Nijmar. De agenda vermeldt o.a.: vaststelling verlies- en winstrekening, balans over het jaar 1952 en een bestuursverkiezing, af tredend zijn de heren G. Koper en Th. Groot; beider, zijn herkiesbaar. Ouderavond „Raad van Overleg" De raad van overleg waarin alle Katho lieke organisaties zijn vertegenwoordigd, houdt op Donderdag 9 April in de gezel- lenzaal van de KSA een ouderavond waar voor als spreekster is uitgenodigd mevrouw Boudens-v. Heel uit Vlaardingen. ten van de herkapitalisatie ad 50.000. werden ten laste van de winst- en verlies rekening gebracht. Voor betaling van de verschillende belastingaanslagen over 1952 werden in de „reserve voor diverse doel einden" de nodige voorzieningen getroffen. De exploitatierekening wijst een voor delig saldo aan van 676.778 (vorig jaar 741.731Er resteert een winstsaldo van 375.925 (onveranderd). Voorgesteld wordt 7 procent dividend (onveranderd) op de pref. aandelen en 10 procent (onveranderd) op de gewone aandelen. De dividenden zullen op 20 April 1953 betaalbaar zijn. De op grond van de her kapitalisatie beschikbaar gestelde bonus aandelen zullen van 20 April 1953 af wor den uitgereikt. „Ik stel het op prijs mijn bewondering te betuigen met de flinke houding van ste wardess Disselkoen en gezagvoerder Creel, die er voor zorgden, dat de passagiers van de brandende „Venlo"-constellation op 23 Maart 1952 op het vliegveld bij Bangkok veilig het vliegtuig konden verlaten", aldus verklaarde de directeur-gneraal van de Rijksluchtvaardienst, de heer J. W. F. Backer, bij de behandeling van dit lucht vaartongeval voor de Raad voor de Lucht vaart. Ook een Siamese en een Nederland se K.L.M.-employé te Bangkok, die er in slaagden een baby en het logboek uit de brandende machine te redden, werden in de hulde betrokken. Gaarne had de heer Backer de houding van enige andere leden van de bemanning wat flinker gezien, al kon hij zich indenken, dat allen diep on der de indruk waren van het rampzalige nieuws over de Constellation „Juliana", die enige uren eerder bij Frankfort neerstortte. De directeur-generaal zeide van mening te zijn, dat de K.L.M. voor het ongeluk met de „Venlo" geen blaam treft. Vlak bij Bangkok is de schroef van de rechter- binnenmotor afgeslagen en in de keuken gedrongen. De motor vloog in brand en liet los. Men kon een noodlanding maken en de passagiers redden. Het vliegtuig verbrandde geheel. De breuk in de schroef kon volgens de heer Backer niet door een motorstoring ontstaan zijn. De schroef vertoonde een fa- bricagefout, die bij de vroegere keurings methode niet of nauwelijks te constateren was. Dadelijk na het ongeluk, aldus ver klaarde een der getuigen, heeft de K.L.M. alle schroeven met röntgenstralen laten doorlichten. Van 254 stuks werden er toen 28 afgekeurd, hoewel geenszins zeker was, dat de afgekeurde schroeven ongelukken zouden veroorzaken. Dze strenge keuringsmethode wordt thans nog gevolgd. In de „Venlo" werd een uur, voordat het ongeluk gebeurde, een trilling opgemerkt, waarvan men de oor zaak niet vinden kon. Naar inzicht van de heer Backer werd deze veroorzaakt door een steeds verder gaande scheur in de schroef, die tenslotte het ongeluk tengevolge had. De Raad voor de Luchtvaart doet op 28 April uitspraak. Zondagavond wordt in de Amsterdamse Stadsschouwburg een opvoering door de Nederlandse Opera van „Aida" van Verdi gegeven, waarin Gré Brouwenstijn, voor het eerst weer optredend na een ziekte van ongeveer twee maanden, de titelrol zal ver vullen. Te Zwolle is op 68-jarige leeftijd over leden de heer M. H. Werkman, oud-hoofd redacteur van de Provinciale Overijsselsche en Zwolsche Courant. Hij publiceerde destijds in verscheidene tijdschriften gedichten. In 1910 verscheen bij de drukkerij van zijn broer, H. N. Werk man, de gedichtenbundel „Museum van Plastische Verzen", in 1917 „Inleiding tot de Poëzie". Van 1911 tot December 1920 was de heer M. H. Werkman hoofdredacteur van de Nieuwe Winschoter Courant. Toen ver scheen ook zijn roman van het Groningse land „Ennemaheert". ZATERDAG 4 APRIL Stadsschouwburg: „Een moeilijk mens", (De Nederlandse Comedie), 8 uur. Luxor: „Geluidsbarrière", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De laatste grens", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „A. en C. in Alaska", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De big van het regi ment", alle leeft, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De vlucht van kapitein Blood". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Een Amerikaan in Pa rijs", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Singing in the rain", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Heidi" alle leeft., 7 en 9.15 u. ZONDAG 5 APRIL Stadsschouwburg: „Een moeilijk mens" (De Nederlandse Comedie), 8 uur. Luxor: „Geluidsbarrière', 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De vlucht van Kapitein Blood", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. City: „De laatste grens", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „A. en C. in Alaska", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De big van het regiment", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Een Amerikaan in Parijs", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Singing in the rain", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Heidi", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 6 APRIL Stadsschouwburg: „Via Lissabon" (De Nederlandse Comedie), 8 uur. Concertge bouw: Bonte avond 8 uur. Rembrandt: Mor genvoorstellingen „Eroïca", 11 uur. Lido: Morgenvoorsteliing „Wilde pracht", alle leeft., 11 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen, zie agenda van Zondag). DINSDAG 7 APRIL Stadsschouwburg: „Als het kindje bin nenkomt" (Haagse Comedie), 8 uur. Re monstrantse Kerk: Paasspel „De dag des Heeren", 8 uur. Luxor: „Geluidsbarrière", 2, 7 en 9.15 uur. City: „De laatste grens", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „A. en C. in Alaska", alle leeft., 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De big van het regiment", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De vlucht van kapitein Blood", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Minerva: „Met volle muziek", alle leeft., 2.30 uur. Rembrandt: „Singing in the rain", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Heidi", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Meeting tegen slavenconcentratiekampen Zoals reeds door ons werd bericht houdt de Nederlandse vereniging van ex-politie- ke gevangenen uit de bezettingstijd op 18 en 19 Juni haar zevende congres in de grote zaal van „Dreefzicht" te Haarlem. Aan de vooravond van het congres wordt een openbare meeting tegen het concen tratie- en slavenkampsysteem gehouden. De stad Haarlem krijgt als primeur dat onder meer tot de sprekers zal behoren de heer David Rousset uit Parijs, die met enige Nederlandse Expogé-ers de initia tiefnemer is geweest van het tot stand komen van het internationale comité. De ze meeting wordt belegd in samenwerking met de Nationaal Federatieve Raad, wel ke organisatie eveneens op dezelfde data - in gemeenschappelijk overleg - haar der de congres in Haarlem houdt. Voor deze organisatie zal op de meeting, behalve de Franse spreker, het woord voeren mr. B. W. Stomps en voor de N.V.E.P.G. en Na tionaal Comité de heer K. R. van Staal. Voor beide congressen is een groot ere- comité samengesteld met als ere-voorzit- ler dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin in Noordhol land en als voorzitter mr. P. O. F. M. Cre- mers, burgemeester van Haarlem. De congressen zullen 17 Juni symbo lisch worden geopend door de ere-voorzit- ter, waarna de voorzitters van beide or ganisaties - voor de N. F. R. mr. Stomps en voor de N.V.E.P.G. mr. G. Ch. Aalders uit Dordrecht - de 18de Juni de werkcon gressen zullen aanvangen met de gebrui kelijke openingsrede. Beide congressen zullen door buitenland se gasten uit het verzet worden bijge woond. Het college van burgemeester en wet houders van Haarlem heeft zich bereid verklaard de hoofdbesturen, buitenlandse gasten en afgevaardigden op het Stadhuis te ontvangen, waar zij door burgemeester Cremers worden toegesproken. De eerste congresdag wordt besloten met een concert, aangeboden door de Haar lemse Orkestvereniging onder leiding van Toon Verhey in de Gemeentelijke Con certzaal. De tweede congresdag wordt af gesloten met een gemeenschappelijke maaltijd voor afgevaardigden en gasten van beide organisaties. In het Voorlopig Verslag der Eerste Ka mer over de PTT-begroting betreuren sommige leden dat het bedrijf, zelfs zon der dat naai- vervangingswaarde is afge schreven, een zo ongunstig beeld vertoont. Zij hadden er bezwaar tegen, dat die mi nister daarin verbetering wil brengen door wijziging van de tarieven en zouden er de voorkeur aan geven, indien zou worden- bezuinigd op bepaalde uitgaven. Deze leden achtten het voor een nood lijdend bedrijf volkomen misplaatst om een beeldhouwer een werk te doen ver vaardigen voor de hal van het radio-ont vangstation Scheveningen-Radio te IJmui- den, dat een impressie moet geven van de vonk, welke door het station het belang rijkste medium is in zijn werk voor de scheepvaart. Zij vroegen of de minister toestemming gegeven had gegeven voor dit doel gelden beschikbaar te stellen. De post van f100 millioen als kosten van voorbereiding, oprichting, uitbreiding en vernieuwing f 10 millioen hoger dan voor 1952 was geraamd had d-e aan dacht getrokken van enige andere leden. Zij merkten op dat de regering zich ter nauwernood de moeite getroost cm aan de Staten-Generaal duidelijk te ma'ken, waar voor dit enorme bedrag nodig is. Voorts waren zij van mening dat in de huidige toestand niet kan worden berust, te min der omdat, nu tekorten dreigen, de tarie ven worden verhoogd. Het hiervoor aan gevoerde argument van het sterk gestegen loon- en prijspeil zouden zij gaarne zien toegelicht. Van stijging van de lonen se dert de laatste loonronde was hun niets bekend en in het algemeen zijn de prijzen evenmin verhoogd. Zij zouden gaarne zien, dat naar het voorbeeld van de Mijnraad opnieuw een Postraad zal worden ingesteld, met breder bevoegdheden dan de vroegere postraad. In afwachting daarvan zou naar het be leid van de PTT een bedrijfseconomisch onderzoek kunnen worden ingesteld. Het gaat hier om een millioenenbedrijf. Voor de hoogte der te betalen tarieven is het van het grootste belang, hoe de leiding daarvan wordt gevoerd, aldus deze leden. Andere leden hadden met verwondering kennis genomen van afspraken van de PTT met het buitenland inzake de mini mumafmetingen van in het internationale postverkeer te verzenden stukken. Deze leden berteurden het, dat niet vóór het maken van zodanige afspraken overleg met het bedrijfsleven wordt gepleegd, dat door deze afspraken grote schade liidt. Voor de Krijgsraad te Velde West heeft Donderdag terecht gestaan de reserve luitenant-kolonel W. B., aan wie ten laste was gelegd dat hij als hoofd van de lucht- macht-aanschaffingsdienst opdrachten heeft gegeven aan een textiel- en confec tiebedrijf waarvan hij zelf mede-direc teur was. Voorts zou hij een sergeant-majoor, die een kas onder zich had, bewogen hebben uit deze kas f 3.000 te verduisteren en aan hem te lenen. Uit zijn militaire kan toor zou hij voorts een schrijfbureau, twee clubfauteuils, een stalen kast en een hou ten kast naar zijn fabriek hebben laten overbrengen. Voorts zou hij het rijk een rekening van f 1.059,67 van een textiel fabriek hebben laten betalen, die oor spronkelijk op zijn naam was gesteld. De verdachte had verder een overeenkomst met het rijk gesloten om door zijn fabriek ondergoed te laten leveren. Hij zou zich toen eerst door middel van een valse re kening, groot f 29.688, het geld voor het kopen van de garens hebben laten uitbe talen en later het ondergoed aan het rijk geleverd hebben. De verdachte ontkende f 3000 van de sergeant-majoor te hebben geleend; het was ten hoogste f 1500 geweest, zei hij. Hij meende voorts dat zijn militaire func tie wel te combineren was met het mede directeurschap van de textielfabriek die aan het rijk leverde. Dat de rekening van f 1.059,57 door hemzelf betaald had moe- Het programma voor de vorstelijke stoet na de kerkelijke voltrekking van het huwe lijk van Prins Jan van Luxemburg en Prinses Joséphine van België, naar Le Soir vermeldt, is als volgt ontworpen: onmid dellijk achter het jonge paar zal de kleine Prins Alexander (haar stiefbroertje; name lijk het zoontje uit het huwelijk van haar vader met de vroegere mejuffrouw Liliane Bsels, die thans de titel van Prinses van België voert), als bruidsjonker volgen, mogelijk begeleid door Prinses Maria-Pia, dochter van ex-Koningin Marie José en ex- Koning Umberto. Na deze eerste groep zal de tweede groep bestaan uit de Groot-Her togin van Luxemburg begeleid door Koning Leopold III, daarna diens moeder Koningin Elisabeth begeleid door Prins Félix van Luxemburg, vervolgens Prinses Ingeborg van Zweden, moeder van wijlen Koningin Astrid, begeleid door Koning Boudewijn, daarna Koningin Juliana met de Kroon prins van Noorwegen aan haar zijde. Ver der volgen diens echtgenote Kroonprinses Martha, zuster van wijlen Koningin Astrid, begeleid door Prins Axel van Denemarken, dan de gemalin van deze, Prinses Margrid, ook een zuster van wijlen Koningin Astrid begeleid door Prins Karei Bernadotte. De daarop volgende groep bestaat uit Prinses Liliane van België begeleid door Prins Bernhard, gevolgd door Koningin Marie José, zuster van Léopold III. Achter deze komen dan nog de Prinses van Lich- tenstein en Prinses Elisabeth van Luxem burg, begeleid door Prins Albert van Luik, broer van Koningin Boudewijn. LISSABON, (Reuter). Ex-Koning Carol van Roemenië is om half een in de nacht van Vrijdag op Zaterdag te Estoril bij Lissabon aan een hartaanval overle den, aldus maarschalk Urdarianu, een voormalige hoogwaardigheidsbekleder aan het Roemeense hof. Prinses Helena van Roemenië, de echt genote van ex-Koning Carol, bevond zich aan het sterfbed van de ex-Koning. Zij is de vroegere Madame Lupescu. Maarschalk Urdarianu zeide, dat dc ex-Koning Vrijdagavond om half twaalf plotseling ziek werd. Tevoren had hij zich heel goed gevoeld. Onmiddellijk werd een arts geroepen, maar deze kon ex-Koning Carols leven niet meer redden. Ex-Koning Carol van Roemenië, die in de ouderdom van 59 jaar overleed, heeft twee keer zijn troon opgegeven voor een vrouw. In 1924 ontmoette hij voor het eerst mevrouw Lupescu, toen de echtge note van een van zijn legerofficieren. Het zou echter 23 jaar duren, voor zij in Bra zilië in het huwelijk traden en wel toen een ernstige ziekte voor het leven van mevrouw Lupescu deed vrezen. Inmiddels had Carol afstand van de troon moeten doen om haar. Zijn vrouw, Koningin Helena van Griekenland, liet zich toen van hem scheiden. Na deze scheiding, die in 1925 werd uit gesproken, ging de Koning in vrijwillige ballingschap. Vijf jaar later keerde hij on verwachts naar Roemenië terug, waar hij de macht overnam van zijn zoon, Prins Michael, die gedurende zijn afwezigheid ender een regentschapsraad had gere geerd. Op 7 September 1940 moest de koning voor de tweede maal afstand van de troon doen, omdat zijn particuliere leven te zeer zijn positie had ondermijnd. Hij verliet met mevrouw Lupescu Boekarest. Carols zoon Michael kwam toen opnieuw op de troon. De Egyptische pers zegt uit „gezagheb bende bron" vernomen te hebben, dat Egypte als voorwaarde voor de opening van onderhandelingen met Engeland over de Suez-kanaalzöne de publicatie stelt van een officiële Britse verklaring, waarin het beginsel van algehele ontruiming van Egyptisch gebied door vreemde strijd krachten wordt aanvaard. ROME (Reuter/AFP) In Rome be schouwt men het als vrijwel zeker, dat de Italiaanse Senaat Zaterdag wel worden ontbonden, tegelijk met de Kamer van Af gevaardigden, waarvan het mandaat af loopt. Het kabinet en de Christen-demo craten zijn van oordeel, dat de ernstige incidenten, die zich bij de stemming over het nieuwe kieswetontwerp hebben voor gedaan, het onmogelijk maken dat de Se naat in zijn huidige samenstelling blijft werken. Bovendien hebben de communis ten en de linkse socialisten onder Nenni geëist, dat de voorzitter van dit lichaam, Meuccio Ruini, in staat van beschuldiging wordt gesteld, omdat deze naar hun mening bij genoemde gebeurtenissen de grondwet heeft geschonden. Zoals bekend liet Ruini, toen de senaat reeds 77 uur onafgebroken bijeen was, onverwacht tot stemmen overgaan, waardoor de uiterst linkse senatoren hun obstructiepolitiek te gen het ontwerp niet konden voortzetten. NEW YORK (Reuter) In 19 Ameri kaanse rubberfabrieken zijn de arbeiders in staking gegaan, nadat de onderhande lingen met de werkgevers over nieuwe contracten, herziening van het pensioen stelsel en de geneeskundige behandeling waren doodgelopen. Het aantal stakers in de rubberindustrie bedraagt 35.000. Functionarissen van maatschappijen waren optimistisch wat een spoedige bij- legging van het geschil betreft. De ver tegenwoordigers van üe vakbond lieten zich over de vooruitzichten niet uit. Max Dooyes heeft met ingang van heden zijn functie als artistiek leider van het Ballet der Lage Landen neergelegd. Hij staat nu aan het hoofd van de onlangs op gerichte Amsterdamse Balletschool. ten worden, verklaarde hij niet geweten te hebben. Hij erkende dat 't overbrengen van de kantoormeubelen naar zijn fabriek verkeerd was geweest. De auditeur-militair vorderde twee jaar gevangenisstraf en ontslag uit de militaire dienst, zonder ontzetting uit de bevoegd heid bij de militaire macht te dienen. Voorts vroeg hij de verdachte terstond in arrest te stellen. NEW YORK (Reuter) René Mayer, de Franse premier, is Donderdag met het Franse passagiersschip „Ile de France" uit New York naar Frankrijk vertrokken. Hij wordt vergezeld door zijn minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, en diens echtgenote. Voor zijn vertrek verklaarde de premier op een korte persconfer'entie, dat hij naar de Verenigde Staten was gekomen voor drie dingen: het leggen van contacten met de nieuwe Amerikaanse regering; onder zoek van de mogelijkheid van nieuwe hulp voor de oorlogvoering in Indo-China en uiteenzetting van de Franse positie in Europese aangelegenheden. Mayer ge loofde deze dingen te hebben bereikt. Ge vraagd naar zijn reactie op de Chinese en Sovjet-voorstellen der laatste dagen zei de Franse premier: „Ik kan niet zeggen, dat ik erg verrast was". LORIENT (A.F.P.) De Franse douane heeft bij onderzoek van het Nederlandse jacht „Anger Jo" ongeveer 2000 dozen Amerikaanse en Engelse sigaretten ge vonden. De drie bemanningsleden van het jacht, jonge Amsterdammers die een wereldreis •willen maken, zijn niet aangehouden. Op schip en lading is echter beslag gelegd. Dboh motorpech hadden de Amsterdam mers hun reis moeten onderbreken en Lorient moeten aandoen. De douane tracht nu na te gaan of in andere Franse havens smokkelwaar aan land is gebracht. De „Anger Jo" had reeds Le Havre en Brest aangelopen. NAIROBI (Reuter) de Mau Mau zou van plan zijn de volgende week in het gebied van Nairobi een volledige opstand te ontketenen. Uit documenten, die de politie in handen heeft gekresen, schijnt op te maken te zijn, dat Tweede Paasdag of kort na Woensdag een grote poging tot het aanstichten van ongereldheden zal worden gedaan in Nairobi, met afleidende demonstraties elders, aldus is in kringen van de regerings-inlichtingendienst te Nairobi vernomen. Veiligheids'roepen zijn Vrijdag in ver scheidene delen van de centrale provincie van Kenya in botsing gekomen met tal rijke Mau Mau-benden, die bestonden uit tien tot twintig man. Voprts. hebben Vrijdag honderden mili tairen, politiemannen en reservisten een inheemse wijk van Nairobi doorzocht en de 7000 inwoners ondervraagd. 170 Kikoe- joes werden aangehouden en terugge stuurd naar hun reservaat te Njeri, 330 andere naar het Emboe-reservaat. Veilingmeesters-Beëd. Taxateurs. Nieuwe Gracht 74. Farklaan 22, Haarlem. Donderdag a.s. aanvan gende te 10 uur, waar in o.m. opgenomen: Huiskamer-, Salon- imeublementen, Club stellen, Herenkamer, Bureaux-min., Boe kenkasten, Linnen persje, Opklapbedden, Lips e.a. Brandkasten, Radio's, etc. Kijkdag: Woens dag a.s. van 10 tot 15 uur. Kunst, Antiek en Meu bilair kunnen dagelijks worden ingebracht of door onze eigen expe ditie worden afge haald. Desgewenst na voorafgaande Taxatie. TEL. 13845. Regelmatige veertien daagse veilingen. (Van onze correspondent in Djakarta) Brood-etend Djakarta zal het in het Paas-weekeinde en vermoedelijk nog ette lijke dagen daarna, bij het ontbijt met pap moeten stellen, want de bakkers leveren geen brood af, naar het heet wegens ge brek aan meel. De bakkerswinkels liggen weliswaar vol met Paasbrood, taarten, koekjes en andere lekkernijen, doch dit alles heet vervaardigd te zijn van „vrij meel". Er zal wel broodmeel zijn, doch dit ligt nog oningeklaard in Priok. De politie is ijverig bezig te zoeken naar achtergehouden meelvoorraden. Deze Paas-verrassing heeft nogal wat ontstemming bij het publiek gewekt. DJAKARTA (Aneta) mr. Ali Budiardjo, de secretaris-generaal van het Indonesische ministerie van Defensie, heeft Donderdag middag medegedeeld, dat hij zijn functie op 10 April zal neerleggen. Hij zeide niet op eigen verzoek af te treden. De regering heeft tot zijn ontslag besloten. Een schrif telijke bevestiging heeft mr. Budiardjo nog niet ontvangen. Na 10 April zal hij optre den als hoofdambtenaar ter beschikking van de minister-president. Hij sprak de be richten tegen, volgens welke hij de functie van hoogleraar zou aanvaarden. Mr. Budiardjo bevestigde dat kolonel Hidajat, wiens naam genoemd is geweest als candi- daat voor de functie van chef-staf van de Indonesische landstrijdkrachten, hem zal opvolgen. Op een vraag naar de redenen van zijn aftreden antwoordde mr. Ali Budiardjo, dat deze vraag beter aan de regering kan wor den gesteld. Het lid van het hoofdbestuur van de Par tei Nasional Indonesia, Sabilal Rasad, heeft inmiddels aan Aneta medegedeeld, dat het ontslag van mr. Budiardjo niet los kan worden gezien van de pogingen om de 17 October-affaire tot een oplossing te bren gen. Hij voegde hier aan toe, dat dit ontslag een stap vooruit betekent naar deze op lossing. Op Zondag 12 April a.s. zullen in Stoop's Bad de zwemwedstrijden om het jeugd kampioenschap van de kring Haarlem plaats vinden. De jongens en meisjes zullen kunnen deelnemen aan achttien persoonlijke nummers en zeven estafettes. Het geheel is in leeftijden ingedeeld. Voor deze wedstrijden blijkt een zeer grote belangstelling te bestaan. Moderne kleuren (mais - rood bleu - groen - blauw) Vlotte sportieve modellen In alle maten leverbaar J«ppm Zuiver wol Waterdicht Kleurecht nmtm PAARLAARSTEEG

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 11