in twee uur 3s nachts II eerste kabeljauw in de hal Afbraak amusementstent geëist Forse armen tillen in de kou de vis uit de ruimen Veel aantrekkelijkspelenveel spanning Tussen honderd en tachtig kaairidders O' I Zeekadettenkorps is loodsboot rijker Kort geding bewoners Florapark „Vechtstroom voor eerste reis naar zee 13 Kaarslicht in het ruim „Canopus" keerde terug Strawberries en Eschtrop met Pasen Schoolvoetbal rolt voort Jan Campertschool verloor Scheepvaart ZATERDAG 4 APRIL Ï9753 A LS VERLOREN STA JE in de kille nacht in een speels Westenwindje bij de oprit van het station in Oud-IJmuiden. De zwarte wijzers van de klok schuiven voort naar de plek, waar ze het tijdstip half twee zullen tonen: IJmuiden slaapt. Het slaapt al sinds elf uur toen de bioscoopgangers „Thalia" verlieten en meneer Weimar nog even naar zijn schepen aan de kant had ge keken. Die stilte is er al twee en een half uur. Of nee, toch niet, in het haven kantoor en op sommige schepen zit de wachtsman, een kop dampende koffie en een weekblad of een vergrijsd bibliotheekboek voor hem. Hier en daar knipperen in de slaapkamers de lichten aan en je hoort een vaag „Hallooo. De porders zijn aan het werk geslagen en even later z-ie je ze komen door de nauwe straatjes .De klompen klossen op het steen en bij de trap ontmoeten twee kaairidders elkaar. Het zijn Cor ^en Kees en ze zeggen dat het mooi weertje is, maar wel wat koud en dat die logger, de KW 86, nog over de radio is geweest. Alle vislossers zouden er vannacht wel worden uitgehaald al was het dan een gewoon nachtje met de Van Hattem, de Schoorl, de Viking- bank, de Antje en tot nu toe vijf loggers en kotters. In het koud-metalen licht gaan ze langs het station naar de hallen en ze vertellen elkaar hoe de ploegen gisteravond ongeveer waren ingedeeld, hoeveel kisten de Van Hattem in heeft en hoe de markt vandaag zal zijn. Nu waren Cor en Kees niet de eersten die naar de haven waren gestommeld. Tus sen twaalf en één uur waren Jan Niemeyer en Nico Gravemaker al voorbij gekomen en de hallen ingestapt. Jan deed het licht aan en maakte de deuren los en Nico draait met zijn kleine tractor winch na winch uit de bergplaats. Intussen was Henk Vis ook al naaij' de kant gekomen om koffie te zet ten m de glinsterende pullen in het schaft lokaal. Die koffie zou niet best worden, bjtek later, want volgens de lossers had Henk niet een al te beste bui en daar draait de koffie dan voor op. Ook op de schepen breekt de rust en de wachtsman is op dek geklommen om de ruimgasten op te vangen. Hij heeft het kacheltje achter in het logies maar laten uitgaan en trekt de kraag wat hoger op. Het was een slechte reis ditmaal, heeft de schipper gezegd, meer dan tien duizend gullen zal er niet in zitten. Het is niks met de visserij de laatste tijd. En die haring van de Silverpitt, man, man, allemaal tweede soort. WUE BRENGT NU het visserij proces in de nacht in beweging? De porder zqudt ge denken. Mis, het is de vrouw van Dick Schaap, die de eerste por in de nacht tussen kwart en tien voor één geeft. Met een uurtje slaap achter de rug van vroeg naar bed gaan komt veelal niet veel stapt Dick in de klompschoenen en op de fiets, als zijn broer Nico, de nacht in om de vislossers te porren. Dick port oud- IJmuiden en het deel om het kerkhof. Maar hoe weten deze twee knapen welke man nen van de spiralen getrommeld moeten worden? Dat gaat zo? Er is een vaste groep havenarbeiders van honderd en tachtig man, die staat vermeld op lange lijsten in de grote kast in de hal. Er zijn pakkers, lossers, winchlieden, ruimgasten en lanen- boeners, die werkzaam zijn bij de „vislos- regeling", in het leven geroepen door de redersvereniging te IJmuiden, de reders vereniging „de Vuurbaak" en de vereniging van Schipperseigenaren te Katwijk en de vereniging van Kustvissers. In overleg met de Unie Verkeer is die vislosregeling sa mengesteld. Vroeger kregen de „kaairid ders" een garantieloon en een halve gulden voor elke duizend gulden besomming, maar thans hebben zij het grondloon en per ge loste kist een bedrag dat varieert van 0,27 tot 0,47, al naar gelang het haring of sor- teervis is en meer van dien aard. Elke ploeg bestaat uit veertien man, waaronder drie ruimgasten, een reepman, twee plankmannen, drie slepers, vier pak kers en een winchman. De aanwijzing van de havenarbeiders geschiedt door de be ambte van de vislosregeling, de heer J. van der Veer. Voor iedere 500 kisten in een schip, waarbij als maatstaf geldt dat vier manden gelijk is aan drie kisten, wordt een ploeg beschikbaar gesteld, tot een maxi mum van zes ploegen. Wanneer nu de IJm. 9, de Haarlem, binnenkomt, stapt wal- schipper Nieuwenhuizen naar de heer Van der Veer om hem hiervan te vertellen. De heer Van der Veer neemt een van de vele gele potloden en zet achter de namen van de arbeiders, die aan de beurt zijn. een stip. Hij kan pas definitief gaan indelen wan neer het schip aan de kant ligt en de schip per het visbriefje aan de havendienst heeft afgegeven. Het aantal manden of kisten dat staat aangegeven is maatgevend voor het aantal vislossers. Dan neemt de heer Van der Veer het pot lood weer ter hand en tekent voor de Haar lem een negen (IJM 9) achter de namen. Nu weet de porder welke mannen om twee uur in de hal moeten zijn. 's Avonds weten velen dus al dat ze de wekker op half twee moeten zetten en anderen laten zich door de porder er uit bellen. Maar de loggers en kotters die 's nachts binnenlopen komen onaangekondigd en de havenarbeiders, die voor het lossen hiervan in aanmerking ko men worden dan om half drie of nog later uit de veren gehaald. De onzekerheid van de visserij maakt de wekker dus voor al die mannen tot een nutteloos apparaat. Wan neer ze horen kloppen of bellen betekent het wel zo veel dat ze moeten komen. Ze stommelen uit bed naar het raam „Hallooo"roept de porder terug. Vol gende klant. komt. Het zal wel Dinsdag worden. Twaalf cent (inclusief) gaan ze neertel len bij Henk in de cantine. Het is tien voor twee en een bakkie moet er toch gedaan worden, niettan? OP IJSWAGENS en speciale planken karren worden bij de verbrede steiger voor de cantine de visplanken geladen. De manden, planken en winches zijn eigendom van de vislosregeling. Er wordt weer even een flinke mond tegen Jan opgezet wanneer de eerste haldeur niet open wil, maar ze vinden hem geen kwaje kerel en dan gaat het achter elkaar door. De slepers brengen de planken naar de schepen en leggen ze bij mooi hoog water recht met de wal. Slangen voor de lanenboeners worden op de waterleiding gekoppeld. De ruimgasten staan al op het dek van de van Hattem en halen de kappen van de ruimgaten. Dan zakken ze met schop en haak af in het ruim, waar het donker en koud is. Buiten laten de slepers het stag zakken om de schijven te bevestigen en het touw van de winch over de katrol in het ruim te gelei den. De reepgast staat al naast de plank bij het ruimgat. In het ruim zoeken de mannen naar lucifers Lucifers, ja! Want zij moeten werken bij het licht van kaarsen. Om de lichtmachine te laten draaien zou de kar in de machine kamer aangegooid moeten worden en daar schijnen de reder en de bemanning niets voor te voelen. Een los lampje van de wal stuit daar weer op bezwaren en daarom blijven het kaarsen. Een enkele keer laat een trawler de ma chine op gang komen, maar dan is het al tijd het zelfde schip. En is het niet al te vaak gebeurd dat er geen kaars wilde bran den in het ruim cn ook de ruimgasten weer aan dek kwamen! Alle zuurstof in het ruim was opgebruikt cn bij de smid hebben ze toen een zuurstofcylinder opgehaald.... De kaairidder, zoals men zich hem wellicht zou kunnen voorstellen. Maar deze geza pige, geharnaste rust is niet die van een IJmuidense havenarbeider ga daarvoor maar eens 's nachts in de vishal kijken. ingetrokken. Twee man zijn om vier uur niet komen opdagen en een nieuw rukje aan de bel is gewenst. De afslagers maken intussen al een rondje langs de kisten. Het werd in de hallen onrustig en overal draaf den nijvere mannen met kisten en karren. De visknechten kwamen nu aan bod om na de afslag de vis in de kisten van tweehon derd handelaren over te storten en naar de pakhuizen te brengen en daar te bewerken. Toch waren de kaairidders in de trawlers nog niet klaar. Die van de loggers en kot ters, waarbij de bemanning zelf mag mee helpen, waren al op huis aangestapt. Tegen tienen zullen ook Cor en Cees, en Zwart en Viskil en Groen in bed stappen om dan 's middags weer naar de kant te kunnen gaan en van elkaar te horen wat er voor de volgende nacht wordt verwacht. Ze heb ben de besomming in de krant gelezen. 21.500 voor de Van Hattem, 16.900 voor de Schoorl, 10.000 voor de Antje en 19.100 voor de Vikingbank. En dan de IJM 209, even 9990. Knap gedaan toch. Ja, die viel tegen en de ander viel mee. AL JAREN, tientallen jaren gaat dat zo aan de IJmuidense kant, de'ene nacht lijkt op alle andere, elke nacht is het kil en koud, elke nacht tocht het en elke nacht wordt er wel iets rauws gezegd. Moge dat bewaard blijven, want daar leeft IJmuiden in de nacht. Op een manier die alleen maar van IJmuiden kan zijn. WILKO N DE KLEINE HUISJES maar ook in ruim flinke woningen wrijven de „rid ders" de slaap uit de ogen, trekken de dikke wollen sokken en de laarzen of klompen aan, halen de oude plunje om het lijf en stoppen het pakje brood, dat moeder 's avonds klaar maakte, in de stikkezak. Dan stappen ze de achterdeur uit of halen de fiets uit de schuur en mopperen al even wanneer dat stomme achterlicht het weer vertikt. Mensen, die overdag aardige kerels zijn, zijn 's nachts soms de grofste kanker pitten. In de hal zeggen ze eerst niet veel tegen elkaar. Later in de cantine komen ze beter los. Bij van der Veer kijken ze even op het bord, ze maken een kort praatje over wat er nog bij zou kunnen komen en laten zich vertellen dat er deze week geen trawler meer aan de markt M TIEN OVER TWEE is de eerste mand schelvis boven. Dan vijf kabeljauwen en personeel van de rederij, dat controle houdt, vertelt dat er nog 495 zullen volgen uit de „Van Hattem". En verder 170 kisten schelvis, 30 koolvis, 460 makreel en 70 wij ting. Duizenden stillevens worden uit het ruim gehesen. Al die mannen staan daar in de tocht, in de kou en in regen en wind. De ruimgasten scheppen de manden vol en kloppen zich de handen warm, de slepers trekken de manden over de plank nadat de winchman en de reepgast het hunne er toe hebben bijgedragen om die veertig tot vijftig kilo vis op de plank te hebben gezet. Ze slepen de manden handig met haken over de glad de plank en zetten die midden tussen tien tallen andere kisten zilveren of grauwe vis. De kleine jonge man van de rederij stond er tegen een paal geleund bij te kijken. In de hal nemen de pakkers (of sorteerders) elke mand onder handen. Aan de stijve kabeljauw is niet veel werk. Ze komen op regels (rijen) van tien te liggen en één krijgt een papiertje met de naam van het schip op de grijze buik. De grote glazige ogen, helder en vochtig, kijken je van alle kanten aan op de vloer. Met de zwartvis, zoals tong en tarbot, hebben de pakkers meer omhanden. Tong is een dure vis en daarom kent men al die soorten: groot, groot middel, klein middel, klein I en klein II. En de prijs varieert dan op zo'n dag van ƒ2,47 tot 1,78 Van het maatplankje wordt door de pak ker geen druk gebruik gemaakt. Hij voelt de soort aan het gewicht. VOOR HET BOENEN van de lanen siaan aan dek twee man. Zij gebruiken de kap van het ruimgat als balie en krijgen heel wat werk te verzetten wanneer een van de vloeren uit het visruim wordt weg gebroken. Dan wordt het tijd om een bak kie, het is half vier en de eerste meeuw is al komen kijken. Ook uit het ruim komt de opmerking dat het nu voor tien minuten even welletjes is en dat Henk dan maar moet worden opge zocht. Ze nemen het pakje brood uit de jas bij de deuren en al vlug draaien de ge- sprekkén weer over.de vis en, nog niet gehoord?, over die kabeljauw van laatst. Dat ding had een enorme zweer aan de kop, twee knuisten groot. Je vraagt je dan wel af waar „Zo gezond als een visje" van daan komt. Ze hadden het allemaal voor de eerste keer gezien, werd er bij verteld, maar het was de nacht van 1 April. Korrel tje zout, korreltje zout dus. W'ANNEER DE MEEUWEN in formaties van twintig of dertig bij het eerste dag licht de havenkant komen opzoeken, staan de mannen al weer lang in de ruimen en aan de kisten. Het gekrijs van de vogels is ook het eerste dat het geluid van de winch- motor en de stemmen overdondert. IJmui den begint ook buiten de hal te herleven en de handelaren komen de vis zien om dan de klanten in het land te bellen. Zoveel is er en zo ziet ze er uit. Wat moet je heb ben De porders zijn intussen IJmuiden weer De opgelegde loodsboot „Canopus" een zeer goede oude bekende voor menige IJmuidenaar is in de IJmuidense ha ven teruggekeerd. Het schip zal niet in de vaart worden gebracht maar gaan die nen als huisvesting van de afdeling IJmuiden van het Zeekadettenkorps, dat als voornaamste doelstelling kent de Ne derlandse jeugd vertrouwd te maken met de zee en alles wat daarmee heeft te maken. De „Canopus" zal dus een drijvend on derkomen worden voor dit korps, dat in IJmuiden ruim een jaar bestaat en thans twintig leden telt. Het schip zal ligplaats krijgen bij de kleine sluis en over enkele maanden officieel in gebruik worden ge nomen. Ook in andere plaatsen waar een afdeling van het Zeekadettenkorps bestaat zoals Maassluis zijn al diverse af gedankte loodsboten voor dit doel afge staan. De jongens, gestoken in de vlotte en frisse matrozenpakken, zullen dus bin nenkort zo echt mogelijk op een schip hun bijeenkomsten houden. Met Pasen worden er niet veel hockey wedstrijden gespeeld in de competitie. Strawberries IV zal een promotiewed strijd tegen DEM II moeten spelen. Dames III gaat naar Amstelveen, waar het tegen Amsterdam V misschien tot een gelijk spel kan komen. Heren I en II en dames I en II gebruiken de vrije dag voor onderlinge wedstrijden. Eechtrop heeft vorige week een succes behaald, toen de jongens a-ploeg de HBS- beker naar Beverwijk bracht. Het tweede herenelftal zal waarschijnlijk ook voor een succes kunnen zorgen door een overwin ning op HIC II. Ook Eechtrop gebruikt de vrije dag voor onderlinge wedstrijden. Dames III speelt tegen dames IV, en bij de heren zullen het vierde en vijfde elftal de sticks kruisen in onderlinge wedstrijden. Mr. J. H. Ekering heeft tijdens de behandeling van een kort geding, aan de president van de Haarlemse rechtbank, mr. A. W. baron van Tuyll van Seroos- kerken, namens een aantal omwonenden van het Florapark, verzocht, de gemeente Haarlem te verplichten de tent „Le Moulin Rouge" af te breken of anders het slui tingsuur te vervroegen en te bevorderen, dat het-lawaai buiten de tent minder hoor baar wordt. Daarna heeft mr. J. van der Hoeven, optredend namens de gemeente, opgemerkt dat de gemeente geen eigenares is van de tent, dat het bepalen van het sluitingsuur door de burgemeester geschiedt en dat de politie waakt tegen overlast van lawaai. Terwijl de door een aanvaring bescha digde „Spaarnestroom" nog in een Britse haven lag te wachten op de komst van de sleepboot „Noord Holland" aanvaardde een andere, nieuwe, „stroomboot" de eerste reis. Dit schip, Vechtstroom genaamd, werd 11 Maart van de N.V. E. J. Smit Zonen's Scheepswerven te Westerbroek door de Hollandse Stoomboot Maatschappij na een goedgeslaagde proeftocht overgenomen. Het 499 bruto reg. ton metende schip is een zusterschip van de eerfier door dezelfde werf gebouwde „Zaanstroom". De lengte over alles bedraagt 68.70 m, lengte tussen de loodlijnen 63.00 m, de breedte 9.50 m, holle tot hoofddek 5.85 m, holte tot shel terdeck 3.60 m. De voortstuwing geschiedt door een 1100 pk Werkspoor motor waar mede tijdens de proeftochten een snelheid van 13 mijl werd behaald. De nieuwe „Vechtstroom" is het derde schip van die naam, de vorige, een stoom schip van 845 ton, ging op 23 September 1941 verloren doordat een bom van een vijandelijk vliegtuig dicht bij het schip explodeerde. De opvarenden werden gered. De Vechtstroom is ingezet in de Londen- dienst van de Hollandse Stoomboot Maat schappij en vertrok op 31 Maart voor de eerste reis. „DE STORMVOGEL" KOOS BESTUUR Op de algemene vergadering van de sup portersvereniging „De Stormvogel" is het nieuwe bestuur als volgt samengesteld: A. Dienaar, voorzitter; J. H. Jung, Kor- tenaerstraat 27, le secretaris; P. v. Dongen, le penningmeester; J. van Opbergen, 2e voorzitter; W. Post, 2e secretaris, H. Ger- ber, 2e penningmeester; W. Sprokholt, commissaris. Mr. Ekering zeide, dat de bewoners de gang van zaken betreuren, omdat zij liever geen actie tegen de overheid willen voe ren. De overheid werkt energiek aan het organiseren van de feesten ter gelegenheid van de Flora en dat streven dient gesteund te worden. Het gaat hier echter over de kermistent, zoals spreker die noemde, in het Florapark. De exploitatie van de tent vormt een onderdeel van de feestelijk heden. Helaas is de gemeente in deze zaak te ver gegaan. Zonder enig overleg met de omwonenden is de tent opgesteld. Op een nacht kwam onverwacht materiaal aan, mogelijk moest dit heimelijk voor de be woners geschieden. Na de opening van de tent op 17 Maart begon de schending van de cultuur en van de natuur. De exploitant heeft vele bevoegdheden waartegen de gemeente blijkbaar weinig kan doen. Mr. Ekering betoogde, dat de Haarlemse politieverordening overtreden wordt. Kort voor de opening van de tent maakte de politie proces-verbaal op tegen personen die op het gras liepen. Na de opening van de tent liet de gemeente toe, dat de gras vlakte vernield werd. Verder is het ver boden overmatig lawaai te maken. Lawaai maken wordt thans ook toegestaan. De ge meente geeft daarom, volgens mr. Eke ring, een slecht voorbeeld. Waarom moet de tent in het Florapark staan? Is er geen andere plaats, bijvoorbeeld het terrein aan de Wagenweg in de Hout? Als de tent blijft dan hebben de bewoners zestig da gen last van het lawaai en ondervinden andere moeilijkheden. Vervolgens betoogde pleiter, dat het plaatsen van de tent in strijd is met de be- Donderdag zijn de schoolvoetbalwedstrij- den op de terreinen aan de Tolsduinerlaan voortgezet met wedstrijden voor de afde lingen C. D en E. Het weer was wat mil der dan op de openingsdag, maar aanvan kelijk stond er toch nog rijkelijk veel wind, vooral voor de jeugdige spelers van afde ling E. Opvallend is het, d'at in de regel juist de wedstrijden van deze jongste afdeling de grootste belangstelling trekken. Er worden door die jongens va-n 11, 12 jaar ook inder daad aardige wedstrijden gespeeld. Zo was bijv. de kamp tussen de St. Li du in a-school uit Santpoort en de Moerbergschool uit IJmuiden het aanzien ten volle waard. „Meneer Faber" moest het lijdelijk aan zien, dat zijn school na heldfhaftig verzet met 21 aan het kortste eind trok en daar ook het tweede elftal verloor, is de Moer bergschool uit gebek er d" Ossendorp-Jan Campert Een even spannend verloop had de ont moeting tussen de Ossendorpschool en de Jan Campertschool. Laatstgenoemde school verloor met 21, doordat haar aanvoerder een penalty niet inschoot. De jongens voel den zich zowel in hun eerste als hun twee de ontmoeting enigszins gedupeerd door een paar onfortuinlijke scheidsrechter lijke beslissingen, maar niettemin vierde de sportiviteit hoogtij, toen na afloop aan voerder Blomvliet op een tegenstander af stapte, hem de hand toestak en zeide: „Witte" dat vanwege de kleur van des tegenstanders haar „wel gefeliciteerd hoor!" Jan Ligthart-Juliana De Jan Ligthart-school wist tegen de Ju- lianaschool een aanvankelijke achterstand om te zetten in een voorsprong. De Insin- gerschool was, vooral na de rust, tot grote voldoening van „meneer De Korte", stuk ken sterker dan de Santpoortse school met de Bijbel en de Theo Thijssenschool maak te met de St. Franciscusschool 2 korte met ten. ULO-HBS In de C-ai'deling schijnt de Beverwijkse ULO grootse plannen te hebben. Ze klopte tenminste het 3de elftal der RHBS met be hoorlijke cijfers. HBS2 ontdeed zich van een lastige tegenstander door van Van Gel ders Vakschool met 20 te winnen. Slechts een wedstrijd werd deze middag door strafschoppen beslist, n.l. Creutzberg- school 3-Willem de Zwijgerschool 3; laatstgenoemde school won, dank zij Pietje Hes, die eerst op knappe wijze een straf schop onhoudbaar inschoot en daarna als doelman, één der Creutzbergstrafschoppen keurig stopte. De uitslagen waren: Afdeling E (winnaarsronde): St. Li- duinaschooi-Moerbergschool 2—1; Comité- school-St. Franciscusschool 03; Moer bergschool 2-Adolf v. Nassauschool 04; School met de Bijbel-Insingerschool 16; Ossendorpschool-Jan Campertschool 21; Jan Ligthartschool-Julianasohool 2—1; St. Franciscusschool 2Theo Thijssenschool 15; P. Vermeulensehool-Marnixscihool 0—4. Afdeling D: Nijverheidsschool 6-Kohn- stamschool 01; Creutztoergschool 3-W. de Zwijgerschool 3 11 (W. d. Zw.school wint;; HBS 4-St. Adalbertschool 6-0. Afdeling C: St. Joannes ULO 2-W. de Zwijgerschool 2 04; ULO (Beverwijk)- HBS 3 8—1; HBS 2-Vakschool Van Gel der 2-0. Doordat de velden aan de Tolsduiner- weg Zaterdag niet beschikbaar zijn, is voor die dag slechts een klein program ma samengesteld, n.l: Afdeling B: Nijverheidsschool 1 23 u.; W. de Zwijgerschool 1Creutzbergsohool 1 23 uur. Afdeling C: Nijverheidsschool 4-Creutz- bergschool 2 34 uur; Nijverheidsschool 5- Duinwijk ULO 34 uur; Kohnstamschóol 1-Nijverheidsschool 3 4—5 uur. Deze wedstrijden worden alle op het Waterloo-terrein gespeeld. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Loggers: KW 59 f4900; KW 95 f2540; KW 138 f2880; KW 20 f5410; KW 107 f1120; KW 70 f4150; KW 127 f6040; KW 159 f2250; KW 144 f 1540; KW 26 f 1490; KW 69 f3000; KW 155 f 1890. Kotters: WR 67 f2170; IJM 229 f830; IJM 11 f1610; KW 53 f1540. (De afslag gaat voort). Burgerlijke Stand van Heemskerk Geboren: Ria Lidwina, cl. van A. Veld huis en B. J. van der Eem; Johannes M., z. van P. Duivenvoorde en G. A. Molenaar; Johannes Nic., z. van J. Zonneveld en C. M. Bos; Theodorus A. W., z. v. C. N, van Dam en P. Th. Eiberse; Cornelia J. W., d. van J. P. Gaarthuis en A. C. Baltus; Yvon ne A., d. van H. Kleyn en A. Bakker; Ge- rardus J., z. van G. A. Aardenburg en A. de Goede. Gehuwd: H. Stuifberg en A. Kuit. Jet de „United States'' is de West-Duitse bondskanselier Adenauer uit Europa vl trokken op weg naar de nieuwe wereld, waar hij besprekingen zal voeren met t leidende staatslieden der Verenigde Staten. Adenauer was vergezeld door zijn dochtet die hem naar de boot bracht in Le Havre. Aalsum, 1 v. Marseille n. Alexandrië. Alchiba, pass. 1 Finisterre n. St. Vincent. Alkaid, 2 Bahia verwacht. A bbekerk, 2 v. Rotterdam te New York verw. Andijk, 1 v. Galveston n. Rotterdam via Antw Almdijk, 1 v. Mobile te New Orleans. Alphard, 1 te San Francisco do Sul. Amsteid'ijk, 1 v. New Orleans te Houston. Arendsdijk, 1 te Santos. Aagtedijk, 2 v. New York n. Trin-idad. Agatha, 4 v. v. Baiikpapan te Makassar. Akkrumdijk, pass. 3 Finisterre. Al'genib, 3 te Rio Janeiro. Alphacca, 3 te Victoria. Amstelveen, 3 v. Bombay n. Westkust Australië An.netiikerk, pass. 3 30kinawa n. Hongkong. Arend'skerk, 3 v. Hamburg n. Rotterdam. Averdijk, 3 v. Havre naar Bremen. Barendreoht, 1 v. Pladju n. Suez. Borneo, 1 v. Indonesië te Amsterdam. Rlommersdijk, 2 v. New York te Boston verw. Bloemfontein, 1 v. Bremen te Hamburg. Bilijdendijk, 3 te Antwerpen. Bonaire, 3 180 m. NO. Barbados. Boschfonteiin, 3 v. Port Said n. Genua. Boskoop, nacht 2-3 v. Curasao te Aruba. Breda, 3 te Panama. Cistula. 1 v. Balikpapan n. Singapore. Coryda, 1 v. Amsterdam n. Fawley. Congo stroom, 2 v. Bordeaux n. Dakar. Callisto. 2 v. St. John n. Engeland. Caltex Pernis, pass. 3 Noordoostpunt Kreta. Caltex The Hague, pass. 3 Kp. Bougaronl. Celebes, 3 v. Baltimore te New Orleans. Ceram, 3 Kreta gepass. n. Genua. Ceronia, 3 te okohama. Clavella, 3 v. Havana te Trinidad. Cleodora, 3 v. Tj. TJban n. Lyttleton. Cottica, 3 510 m. ZW. Lands End. Dongedijk, 1 v. Vancouver n. Rotterdam. Danae, 2 v. Amsterdam n. Hamburg. Eemdijk, 1 v. Rotterdam n. Hamburg. Eendracht, 2 v. Izmir 'n. Istantooel. Eniggano, 3 v. Khorramshar n. Bahrein. Eos, pass. 3 Kp. Mata.pan n. Napels. Erinna, 4 v. Kobe te Miri. Etrema, 4 v. Bombay te Karachi. Felipes, 2 v. Pladju te Saigon. Friesland (KRL), 3 te Singapore. Gaasterkerk, 2 v. Antwerpen te Rotterdam. Groote Beer, 5 ca. 6 u. v. Hallfax aan de Hoek van Holland verwacht. Gordias, 3 te Rotterdam. Graveland. 3 v. Z. Amerika te Amsterdam. Groote Kerk, 2 v. Amsterdam n. Hamburg. Heemskerk, 1 v. O. Afrika te Amsterdam. Hersilia, 1 v. Buenaventura a. Guayaquil. Helder, 2 te Miami. Hathor, pass. 2 Ouessant n. Rotterdam. stemming van het Florapark. De gemeente heeft in koopakten, welke sedert 1770 da teren, bepaald wat er met het vroegere Hazenpatersveld moet geschieden. Aangezien het de bewoners niet gelukt is tot overeenstemming te komen vroeg mr. Ekering aan de overschrijdende activiteit van de gemeente paal en perk te stellen. Moet Haarlem een mausoleum worden? Mr. J. Van dér Hoeven, het woord voe rende namens de gemeente, betoogde, dat er in andere delen van de stad bewoners hinder hebben van de markt of van de ker mis. Als de eis toegewezen zou worden is het niet uitgesloten, dat er meer korte gedingen aan de orde komen om de mark ten en de kermissen te verplaatsen. De bewoners van het Florapark willen mis schien van Haarlem een mausoleum ma ken, waar de rust van het graf heerst. Tijdens het houden van een tentoonstel ling, als de Flora er een is, is het te ver wachten, dat er vele vreemdelingen naar Haarlem komen. In Haarlem is het initia tief genomen de vreemdelingen te ont vangen. In de gewone zaken was onvol doende ruimte om de gasten te ontvangen en daarom zijn andere maatregelen ge troffen. Een er van was het oprichten van een tent in het Florapark. De gemeente was daarbij niet door gouddorst bevangen, deze soldaten hadden het vreemde ver leend het Florapark te gebruiken. Het is te begrijpen dat de bewoners het minder prettig vinden doch een andere plaats is er in de gemeente niet te vinden. Vele mo gelijkheden zijn onderzocht. De tent staat er tijdelijk en het Florapar' zal binnen kort weer in orde worden gemaakt. Het park hoort van de gemeente die er mee kan doen wat zij wil. Dat geeft de bewo ners weinig voldoening maar het kan niet anders. Mr. Van de Hoeven zeide verder dat er geen servituut bestaat en de gemeente heeft geen enkele verplichting het Flora park te bestemmen zoals de eisende partij wenst. Gevraagd is, dat de gemeente de. tent zal afbreken. Dat kan niet bepaald worden omdat zij geen eigenaresse is. Aan de expolitant zou misschien de eis gesteld kunnen worden. Vervroegen van het slui tingsuur kan de rechter niet. Dit geschiedt door de burgemeester die voor alle in richtingen het sluitingsuur op twee uur bepaald heeft. De politie waakt er voor, dat het geluid buiten zo min mogelijk hoor baar is. Mr .Van der Hoeven deelde nog mee, dat binnenkort drieduizend Amerikaanse militairen in de tent zullen eten. Een an dere gelegenheid bestaat er niet voor. Plei ter vroeg de vordering af te wijzen. De president bepaalde de uitspraak op Dinsdag 7 April om elf uur. He-pa, 2 v. Amsterdam n. Bremen. Hector, 3 Ouessant gepass. n. Napels. Hestia, 4 v. Curasao te La Guaira. Hydra, 2 v. Ciudad Trujillo te Port au Prince. Ittersum, 3 te Marseille. Japara (KRL), 2 v. Baltimore n. Charleston. Java, 3 te Suez. Kertosomo, 3 v. Port Sadd n. Haldfax. Kieldrecht, 3 v. Colombo n. Aden. Kota Baroe, 3 v. Alexandrië n. Port Said. Lawak, 2 Damman verwacht. Lissekerk, pass. 1 Gibraltar n. Genua. Linge, 5 v. Libreville te Rotterdam verwacht. Leersum, 31 v. Mobile n. Savanna. Laertes, pass. 4 Malta n. Liverpool. Leuvekerk, 3 v. Bombay n. Colombo. Lieve Vrouwekerk, 3 v. Karachi n. Aden. Loenerkerk, 4 v. Calcutta te Rotterdam. Lombok, 4 te Kaapstad. Loosdrecht, 4 te Rangoon. Lutterkerk, 3 v. Genua n. Hamburg. Mapia, 2 te Tj. Pandan. Marisa, 2 Port Said verwacht n. Djibouti. Mataram, 1 te Penang. Maasland ,2 v. Itajai n. Paranagua. Mariekerk, 2 v. Mombasa n. Tanga. Merwede, 3 v. Antwerpen n. La Pallice. Maasdam, 3 330 m. O.t.Z. Kp. Race n. New York. Madoera, pass. 3 Gibraltar n. Bona. Mapia, 3 v. Tj. Pandan n. Belawan. Marisa, 3 van Suez. Markelo, 4 te Rotterdam. Meerkerk, 3 v. Port Said n. Genua. Meliskerk, 3 v. Genua n. Port Said. Mentor, 4 te Piraeus. Muiderkerk, 3 v. Calicut n. Bombay. Nieuw Amsterdam, 1 v. New York te Rotterdam Noord'wijk, 2 v. Santiago n. Baltimore. Oranjestad, 1 790 m. NO. Sombrero eil. Ondina, 3 v. Trinidad n. Curagao. Polydorus, 1 v. Colombo n. Aden. Polyphemus, 1 v. Cochin n. Aden. Prins Alexander, 29 v. Halifax te St. John. Prins Willem V, 2 v. Hamburg te Rotterdam. Papend recht, pass. 3 Ouessant. Parkhaven, 4 v. Rotterdam te Buienos Aires. Prins Jo«h. W. Friso, 3 v. Hamburg n. Quebec. Raki, 3 v. Rangoon n. Singapore. Roepat, 3 v. Aden n. Damman. Rijndam, 3 200 m. ZO. Sable eil. Rijnkerk, 2 v. Amsterdam n. Teneriffe. Rijnland, pass. 3 Madeira n. St. Vincent. Saparoea, 1 v. Conakry n. Monrovia. Stad Maastricht. 1 v. Huelva te Sluiskil. Straat Malakka 2 te Priok. Sumatra, 2 Belawan verwacht. Sunetta, 1 v. Mena al Ahmadi n. Suez. Stad Leiden, verm. 2 v. Londen n. Cuba. Sarpedon, 3 v. New York n. Curagao. Stad Amsterdam, 3 v. Middlesbro te Narvik. Stad Breda, pass. 3 ten Z. Vierland. Thalatta, pass. 1 Gibraltar n. Port Said. Tamo, 3 v. Bremen te Antwerpen verw. Taria, 1 v. Rotterdam n. Singapore. Tero, 2 v. Amsterdam n. O. Afrika. Tiberius, 2 v. Amsterdam te San Juan verw. Triton, 1 v. Pto Plata n. New York. Themisto, 1 v. Manchester n. Narvik. Trompenberg, 1 te Houston. Tabian, 3 v. Livorno te Napels. Tabinta, pass. 3 Finisterre n. Port Said. Tara, 3 v. Las Palmas n. Antw. Veendam, 3 v. Le Havre n. Southampton. Uni, pass. 2 Vlissingen n. Kopenhagen- Waal, 3 Malta gepass. n. Hamburg. Weltevreden, pass. 3 Str. Messina n. Genua. Willemstad, 7 Dover verwacht. Woensdrecht, 3 v. Pta Cardon n. New York. Zonnewijk. 9 Kaapstad verwacht. Zuiderkruis. 2 v. Kaapstad te Amsterdam. Zeeland, (KRL), 29 v. New Orleans te Houston. KLEINE VAART Aldebaran, pass. 3 Vlissingen. Al ja, pass. 3 Vlissingen Arion, pass. 3 Vlissingen. Audacia, pass. 3 Vlissingen. Brem, pas. 3 Vlissingen. Cornelia b II, pass. 2 Vlissingen. Equator, pass. 2 Vlissingen. Glory, 2 v. Vlissingen n. Vestervik. Joost, 2 Gibraltar gepass. n. Sete. Jongkind, pass. 2 Vlissingen. Larix, 1 v. Boucou te West Hartepool. Mi das, 1 van Tunis naar Algiers. Noorderhaven, pass. 2 Vlissingen. Niaigara, pass. 2 Vlissingen. Pavo, 1 v. Liverpool n. Swansea. Ponto, 1 v. Birkenhead n. Sete. Ponza, 1 te Bordeaux v. Santander. Robert, 3 v. Vlissingen n. Avonmouth. Rubicon, pass. 2 Vlissingen. Suriname, 3 te Vlissingen. Triton, pass. 2 Vlissingen. Tilly, 2 v. Portsmouth n. Caen. Victory, pass. 2 Vlissingen. wt „I. SLEEPVAART Noordiholland, 2 van Dover n. IJmuiden met „Spaarnestroom",

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3