CD De moordenaar .Taboe" .Clowntje Rick Voorjaar nestelt zich definitief op de groentemarkt Beverwijk In 1 dag retour Wijk aan Zee Castricum Bloemen zijn peperduur 4 FEUILLETON door Jean Bommart (Uit het Frans vertaald) Onderhalchef J. Groen door velen gefeliciteerd N. Schaaper damkampioen van „Wijk aan Zee" Wijk aan Zeeër reddings brigade had goed jaar Voor de kinderen Aanbesteding nieuwe begraafpaats „DEM" neemt deel aan veldloopkampioenschappen Het bevolkingsonderzoek op t.b.c. „De Noordzee in de huiskamer" Lente in de Beverwijkse plantsoenen ZATERDAG 4 APRIL 1953 „The Crimson Pirate", (Thalia Vrijdag t.m. Zondag) is een komi sche kaper-kolder in geleid door de grote held en kaperkapitein Vallo, die daarbij pre tendeert dat „hetgeen men te zien krijgt wer kelijk is gebeurd". Maar hij voegt eraan toe: Geloof het maar voor de helft. Wij ge loven echter geen snars van al de avonturen, die de kapitein en zijn bemanning meemaken. De film brengt slechts een zot verhaal, maar zit zo komisch in el kaar, dat men zich van het begin tot het ge lukzalige eind in hoge mate amuseert. De avonturen spelen tegen het einde van de 18e eeuw op een eiland in de Caraïbische Zee. Er zijn zoals gebruikelijk opstandelingen en een „schat van een dochter van de leider" bij betrokken. En juist om deze dochter pleegt de kaperkapitein allerlei gewaagde din gen, die de bemanning eenvoudigweg niet neemt Er wordt een stevig robbertje ge vochten, waarbij Vallo wordt terzijde ge staan door een stilzwijgend man, die met een beminnelijke glimlach om zijn snuit iedere tegenstander velt. Ook een geleerde speelt een belangrijke rol doordat hij mi trailleurtanks, springstof met ongekende uitwerking, een duikboot en een luchtbal lon „uitvindt" en hiermee worden de op standelingen bedwongen. Het is een kleu renfilm en hierdoor wordt het verhaal nog eens zo „gekleurd". Donald Duck, de favoriet van de jeugd en een schepping van Walt Disney's rijke fantasie komt in de middag van de Tweede Paasdag IJmuidens jeugd in Tha lia amuseren. „Vier meisjes van Broadway" (Thalia) Een oud thema opnieuw in beeld ge bracht. De film geeft namelijk de geschie denis van vier allerliefste meisjes, die met hard zwoegen haar namen op de grote lichtreclames van Broadway willen krijgen en daarna alle consequenties van wereldse roem voor lief willen men. Dat dat niet zo eenvoudig in z'n werk gaat, heeft men al in vele geschiedenissen op het witte doek kunnen zien. En zo ook in deze film. Dank zij een impressario die het met de waar heid niet al te nauw neemt en werkelijk alle manieren aanwendt om de artisten die hij onder zijn hoede houdt te behou den, doen zich heel wat onverkwikkelijke geschiedenissen voor met even zovele meer of minder grappige situaties. Het geheel werd zodoende een film, waarin het een voudige verhaaltje niet zo heel veel ter zake doet, maar waarin de zang, de kleur en de show het moeten doen. Tony Martin, Janet Leigh en Gloria DeHaven spelen de hoofdrollen in deze rolprent, waarmee men zich ongetwijfeld wel een avond kan verpozen. E. K. „Tien van het Vreemdelingenlegioen" (Rex, Vrijdag t.m. Maandag) is een vro lijke technicolorprent met een amusante liefdesgeschiedenis, die zich afspeelt tus sen sergeant Mike en een weerbarstige Berber-prinses. Ondanks veel doodsgevaar en het nodige stof van de Afrikaanse woestijnen, dat letterlijk en figuurlijk daar opwaait, is het een vrolijke boel bij deze „patrouille des doods", die erop uit is gestuurd om de opstandige Berber-stam men tot de orde te roepen. Of er nu twin tig of honderd opstandelingen op deze tien man van het legioen afstormen, dit maakt geen verschil, de Berbers sneven nog voordat zij een klap kunnen uitdelen. Het gevaar voor Tarfa is nu bezworen en de patrouille keert met een vredelie vend opperhoofd en een verliefde dochter naar het garnizoen terug, waar ze met decoraties worden beloond. „Met eervol ontslag" (Rex, Woens dag en Donderdag). Dit is een film van één man: Michael Redgrave. Alles wat aan acteurs- en ander materiaal rondom hem is gerangschikt zinkt bescheiden weg in de vervagende achtergrond, terwijl de toch al zo definitief omlijnde figuur van de humorloze zure docent Crocker-Harris, door Redgrave uit gebeeld, onweerstaanbaar en imponerend naar voren treedt. De cinematographie biedt talloze mogelijkheden, mits zij ge voerd wordt door een kunstenaar. Hier is de kunstenaar een acteur, die met besliste ADVERTENTIE De ruige romantiek van „Crimson Pirate". superioriteit de leiding van de camera te rugwijst en zelf het heft in handen neemt. Sommigen menen dat dit niet de hoogste roeping van de filmkunst is. Wellicht heb ben zij gelijk doch dan is het de hoog ste roeping van de acteur misschien om in een uitzonderlijk geval als dit te bewijzen dat hij geen dood materiaal hoeft te zijn. Michael Redgrave heeft blijkbaar die kans gekregen. De camera anders zo vol initiatief en zo dictatoriaal heersend over de stof, houdt zich in dit geval deemoedig en bijna star, in ieder geval gehoorzaam, aan een zorgvuldige en voorzichtige obscer- vering van Redgraves handelingen, die een evenwichtig opgebouwd drama op zich zelf zijn. uit drama heeft tragiek en humor doch het heeft boven alles een treffende analyserende kracht, waardoor een mens ten voeten uit levend en denkend naar voren treedt. Een alledaags levensprobleem dat van twee mensen die elkander niet begrijpen en „als schepen in de nacht" elkander in volkomen isolement voorbijgaan, al schij nen ze in een huwelijk verbonden wordt verteld, ontleed en opgelost in de sobere gebaren, de slepende en geaffecteerde woorden en de snel-verborgen ontroeringen van de mens Crocker-Harris. Een alledaags probleem van een alledaags mens mis schien, maar beiden in de onweerstaanbare duidelijkheid van een eenvoudig filmbeeld zo indrukwekkend weergegeven, dat nie mand zal kunnen ontkomen aan de ontroe rende greep ervan. Niemand? Dat is misschien te veel ge zegd. Maar wie er aan ontkomt, moge zich bezinnen of zijn ontvankelijkheid wellicht de grootheid van de eenvoud is ontwend. J. L. hifll 1 HIGH VIRGINIA CIGARETTES „Storm over Malakka" (Kennemer). In Malakka's onrustige binnenlanden speelt zich dit enerverende verhaal vol afgezaagde heldenfeiten af en het naar geestige in deze film is, dat de blanken zulke bovenste beste lieden zijn en de in landers zulke boeven. Bovendien zijn ze opvallend gauw aangeschoten. De kwali teiten van dit overigens wel actuele ver haal over de guerilla op het schiereiland bepalen zich dan ook tot een uitstekende sfeerschildering van het ondoorgrondelijke oerwoud, waar de planter Frazer met be hulp van Britse troepen zowel zijn be dreigd bezit als zijn gestrand huwelijk weet te redden. L u x o r prolongeert natuurlijk „Don Camillo" voor de Paasweek, zodat de ar geloze pastoor en de kostelijke burge meester hun vete's nog een week langer tot ieders glimlachend vermaak blijven uitvechten. „Zonen der Sioux" (tot en met Maan dag in W.B.) Sedert de dagen, dat Karl May de pen opvatte om zijn indianen verhalen de wereld in te sturen, heeft de stam der Sioux zich in de belangstelling van een groot deel der blanke bevolking mogen verheugen. Hoe diezelfde blanke bevolking in die verhalen op voortdurende voet van oorlog met de roodhuiden ver keerde, is gedurende het Paas-week-einde in de Peperstraat te zien. Veel verrassin gen brengt deze rolprent overigens niet; tussen het begin en het ogenblik dat de vredespijp rond gaat, liggen verschillende kloppartijtjes kunstig bijeengebundeld door een onbenullig verhaaltje. In de beide Paas-matinées zingt Bing Crosby dat het een lust is in de amusante film „Het beste paard van stal". Bridge-uitslagen „Sans Atout" De voornaamste uitslagen van de bridge club „Sans Atout" in de wedstrijden om het kampioenschap waren ditmaal alsvolgt: Afdeling B: 1. heren BulüHoogeboom 109 mp.; 2. heren HoenHoogeboom 10554 mp.; 3. mejufrouw Hamelheer Koudijs 97 mp. Afdeling C: 1. dames FrisStiemer 76 m.p. mp.; 2. heren HilbeekSteenbergen 7154 mp.; 3. mevrouw Tabakheer Biben 65 99 24) Dank u, mevrouw Deville! Juffrouw de Lemon was dus op 't ogenblik van de brand juist bij u? Ja. Zij keek hoe ik haar bestelling klaarmaakte. En René Gilbert was bij haar? Hij paste op haar auto tien meter verder op, op de hoek van 't straatje. Hij was natuurlijk ook ongerust. Dank u, mevrouw Deville. Ik zal u misschien vragen dat vanmiddag op de gendarmerie tegen de rechter van instruc tie te herhalen. Zoals u wilt! Tot uw dienst, brigadier. Gedard keerde terug naar de gendarme rie, hongerig, maar tamelijk voldaan. Het belangrijkste is mijnheer Ségan aan te tonen, dat ik me een beetje uitge sloofd heb. Dit was een verklaring, welke die Gilbert buiten verdenking stelt, en na tuurlijk ook juffrouw de Lernon. De brandstichter, een kleine man, een jon gen? Als de brand in het kippenhok het werk kan ziin van een kwajongen, van een deugniet, die een grap wilde uithalen, de ontploffing is toch het werk van een man.die op een jongen lijkt? In staat om op een dak te klauteren als de ver onderstelling van Maurice bevestigd wordt en koelweg een bal plastic te la ten vallen. In een schoorsteen? Jan Klaas- sen heeft plastic! Iedereen weet, dat hij 's nachts stroopt. En hij heeft een vals alibi? Mijn vrouw heeft „frites" gemaakt!" Deze gedachte was geen conclusie. Go dard stapte af voor de ingang van de gen darmerie; een lekkere lucht kwam uit de ramen van zijn woning. Die bracht hem tot de volgende overpeinzing: „De schuldige vinden is het werk van het Parket, dat hier over twee uur is. Hem vinden en hem tot een bekentenis dwin gen. Wel, als het Jan Klaassen is, zullen ze hun plezier wel op kunnen! Je kunt ge makkelijker een paling met mijn pet van gen!" HOOFDSTUK X Laten we voortmaken! Zoals brigadier Godard later zei, als hij over de diverse verwikkelingen in de zaak sprak, woonde men die middag een echt „bezoek van het Zondags-Parket" bij. De klassieke operaties, samengaand met een onderzoek naar een misdrijf, werden nauwgezet en zonder het geringste detail te verwaarlozen uitgevoerd. Maar in een recordtemp®. Elk van de aanwezigen had ADVERTENTIE UW MATRASSEN bijgevuld of vernieuwd. MAAKLOON 1 pers. 12.50. 2 pers. 15.- HAARLEMS MATRASSEN HUIS H. DE GRAAFF Gr. Houtstraat 103 Tel. 11485 Haarlem De onderhalchef van het IJmuidense Staatsvissershavenbedrijf, de heer J. Groen heeft tijdens de receptie ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum heel veel han den mogen drukken. Behalve veel per soonlijke vrienden, vrienden, die hij vooral in de markt heeft gemaakt, lieten diverse officiële vertegenwoordigers van hun be langstelling blijken en zo kwam onder meer mr. J. R. v. Eerde, de directeur van het Staatsvissershavenbedrijf met een de putatie van het kantoor de jubilaris com plimenteren. De heer J. Polderman was namens de redersvereniging ter receptie en verder liet de IJmuidense Vishandel vereniging zich eveneens door een depu tatie vertegenwoordigen. Op de jongste clubavond van de dam club „Wijk aan Zee" wist de heer N. Schaaper door een overwinning op de heer J. v. d. Wel het clubkampioenschap te veroveren. De overige uitslagen luiden: F. van Son- N. de Boer 20; W. v. d. Elzen-M. Klein 20; R. Mahlberg-C. Diepgrond afgebro ken. Voor de bekercompetitie werd slechts één partij gespeeld, de uitslag hiervan is: N. Zuiderduin-W. van Klaveren 02. Op de goed bezochte jaarvergadering, die de Wijk aan Zeeër reddingsbrigade in hotel „de Tuinberg" heeft gehouden, deel de de voorzitter de heer B. v. d. Wel mede, dat het jaar 1952 zeer goed is ge weest. Er is in niet minder dan negen honderd gevallen hulp verleend; helaas zijn vorig jaar vijf mensen verdronken. Indien hulp nodig is, kan die thans zeer spoedig worden verleend, doordat men de beschikking heeft gekregen over een bui tenboordmotor voor de reddingsvlet. Uit het jaarverslag van de secretaris de heer Joh. Gertenbach bleek, dat er op 31 Dec. 1952 88 leden en 15 adspiranten waren. De penningmeester, de heer H. Blokker, meldde een nadelig saldo van f 1200.38. Dit bedrag zal uit het Bouwfonds worden bijgepast; dit fonds ondergaat hierdoor echter een geduchte aderlating en is thans teruggelopen tot een bedrag van f 777.18. Bij de bestuursverkiezing werd in de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer N. J. Oosterveen, voorzien door de verkiezing van de heer H. Handgraaf; mejuffrouw D. Vis en de heer P. J. Ha- kenmulder werden bij acclamatie her kozen. Bridgeclub „Wijk aan Zee" speelde gelijk tegen „Never Down" Donderdagavond speelde de bridgeclub „Wijk aan Zee" haar jaarlijkse wedstrijd tegen „Never Down" uit Beverwijk, welke ontmoeting eindigde met een 6—6 gelijk spel. Druk bezochte ouderavond van Wilhelminaschool In hotel „Kennemerduin" heeft de Wilhelminaschool te Wijk aan Zee een druk bezochte ouderavond gehouden. Mej. P. Loudema, ambtenares bij de Kinderwetten sprak over „Knderbescher- ming". Eenvoudig is dit werk niet altijd, want men moet het volle vertrouwen hebben van de ouders. Men is al een eind op de goede weg, als begrepen wordt, dat men te doen heeft met iemand, die niet komt om te straffen, maar om te helpen. Puntenrace bij de Strandmeeuwen De uitslagen van de op de jongste club avond gespeelde wedstrijden van de Wijk aan Zeese klaverjasclub de „Strandmeeu wen" zijn als volgt: 1 R. Huysstede 4737 pnt. en 2 marssn; 2 L. Schelvis 4646 pnt. en 2 marsen; 3 H. Paap 4643 pnt.; 4 S. Bol 4592 pnt.; 5 B. Vrijburg 4519 pnt.; 6 N. de Boer 4374 pnt. en 2 marsen; 7 N. v. d. Mey 4273 pnt.; 8 C. Paap 4115 pnt. en 3 marsen; 9. P. de Boer 3968 pnt.; 10 N. Aardenburg 3849 pnt. en 2 marsen; 11 mevr. Seysener 3774 pnt.; 12 J. Paap 3723 pnt. en 1 mars; 13 A. v. d. Mey 3665 pnt.; 14 J. Westra Sr. 3644 pnt.; 15 M. Seysener 3498 pnt.; 16 H. Westra 3244 pnt. en 1 mars. Zweefvliegseizoen wordt met Pasen geopend De EZZC maakt op het terrein van de Brabantse Landbouw in de duinen bij Cas tricum, Tweede Paasdag, een aanvang met het zweefvliegseizoen 1953. Men hoopt die dag een serie proefvluchten te maken, doch zulks is afhankelijk van de weertoestand. De heer P. Booy uit Krommenie, lid van de Eerste Zaanse Zweegvlieg Club (EZZC), maakte dezer dagen boven het zweefvlieg- centrum Teriet bij Arnhem, in een toestel van het Centrum, een thermiekvlucht van 1 uur en 32 minuten. Booy startte in een Grunau-Baby, de P.H.-155, en wist bij een wolkenloze hemel met het toestel te klim men tot 1500 meter hoogte, wat in het vroege voorjaar als een bijzondere presta tie mag worden beschouwd. Predikbeurten Castricum Ned. Hervormde Gemeente, 10 uur: ds. L. Cannegieter. Tweede Paasdag geen dienst. Gereformeerde Kerk, 10 en 17 uur: ds. J. Jonker van Amsterdam. Tweede Paas dag geen dienst. Hervormde Evang. Vereniging, 10 uur: ds. J. v. d. Ree van Amsterdam. Tweede Paasdag geen dienst. De Zondagsdienst met de Paasdagen De Zondagsdienst artsen in Castricum is beide Paasdagen in handen van arts H. Wieringa, Schelgeeststraat 31, telefoon 289. Zuster A. de Reus, Jacob Catsstraat 17 neemt Zondag de wijk- en kraamverple- ging waar en zuster M. Maas, Schelgeest straat 19, telefoon 401, heeft Tweede Paas dag voor haar rekening genomen. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOORTEN: Peter Simon, z. van Th. Eibers en Neeltje Stelling; Petrus Jozef, z. van W. J. Groot en J. Bongers; Elisabeth Maria, d. van M. L. van Ruiten en E. Kuij- per; Igor Andreas, z. van P, Hoekstra en M. G. Ph. Dols. ONDERTROUWD: Simon Jacobus Noote- bos, wonende te Castricum en Maria Groen land, wonende te Castricum. OVERLEDEN: Hillechien Kuil, oud 70 j„ geh. met H. Nuberg, wonende te Amster dam; Johannes Antonius Gerardus van Am sterdam, oud 74 j., geh. met M. A. Gouwe- rok, wonende te Castricum. Nee, erg op hun gemak waren ze niet, terwijl ze aan tafel zaten en de heerlijke stamp pot aten. Allemaal verlangden ze er naar, dat oom Tripje zou verschijnen, want het was vreemd, dat hij maar niet kwam. Maar eindelijk.daar ging de deur open! En daar stapte oom Tripje binnen, vrolijk, maar koud. „Zo, zijn jullie alvast met eten begonnen?", lachte hij. „Mooi, ik kom er gauw bij, hoor. Als er tenminste nog wat voor me over is!" Nou, dat was ook wat! Er was volop, en oom Tripje kon de lekkere stamppot op zijn bord scheppen. Daar hield hij zoveel van! „Jongens, wat 'n verschrikkelijk weer is het buiten!", zei hij. „Het regent alsof het met bakken uit de lucht komt. En koud is het ook!" „Was het door 't slechte weer, dat je zo verlaat was?", vroeg tante Liezebertha. „Nee.... of eigenlijk toch wel!", vertelde oom Tripje. „Toen ik van Pilon wegging, regende en stormde het heel erg. Ik had gelukkig gauw de bus. Maar midden in het bos moest de chauffeur opeens remmen; er was een grote boom omgewaaid, en die lag precies dwars over de weg. Daar konden we dus niet verder, en de chauffeur moest terug en een heel eind omrijden over een andere weg. Nou, dat kostte heel wat tijd, en zo komt het, dat ik zo laat was!" Steeds meer voorjaarsgroente komt er nu ter veiling en het gevolg is, dat de win tergroente helemaal op de achtergrond en uil de gratie raakt. Vrijdag werd de eerste koude grond spinazie alweer aangevoerd, die voor 42 ct. per kilo werd verkocht. De glasspinazie was deze dag aanmerkelijk duurder dan in het begin van de week, toen de prijzen terug liepen tot onder de 30 cent per kilo. Op de gisteren gehouden veiling herstel de de markt zich weer volkomen en er werd van 3548 cent per kilo neergeteld. Bij een ruimer aanbod van koude grond rabarber liepen de prijzen terug tot 1639 cent per bos. De „stookrabarber" is net op tijd geruimd, daarer geen export naar België meer is. Sla is er weinig en duur en er is van 20 35 cent per krop voor betaald. Minder goed ging het met de radijs: door de ruime aanvoer had men er maar van 610 cent per bosje voor over. Witlof uit de koude kuil ging nog tot 50 cent per kilo; andijvie draaide rond de 50 cent per kilo. Waspeen is duur en ging tot 36 cent per kilo. Prei brengt regelmatig van 18—40 cent per kilo op en ook de uien gaan vlot weg, maar de overige winterproducten zijn bar goedkoop. Dure Paasbloemen Met Pasen zullen de bloemen duur zijn. Kon men de afgelopen week de bloemen goedkoop krijgen; Vrijdag was alles uitge sproken duur: kopers van heinde en verre waren naar Beverwijk gekomen en de vraag overtrof haast het aanbod, dat wel iswaar vrij groot was. De tulpen gingen tcch tot 125 cent per bos, met een ruim aanbod uit de koude warenhuizen. Veel gele narcissen Grote partijen narcissen waren er aan de markt, maar zulks was helemaal geen bezwaar, want de prijzen gingen deson danks met sprongen omhoog tot 45 cent per bos. Het „geel" van buiten bracht van 12 26 cent per bos van 10 stuks op; de overige bloemen noteerden ook mooie prijzen en de anemonen bracht van 3065 cent per bosje op, Fulgens ging tot 200 cent per bos, „Zij', die gestuurd was" De toneelgroep „Het Masker" zal op Woensdag 15 en Dinsdag 21 April haar winterseizoen besluiten met de opvoering van het toneelspel „Zij, die gestuurd was" van W. Dumont. Deze opvoeringen worden gegeven in het K.S.A.-gebouw. Amateurfotografen gaan de prij'zen bekendmaken De Beverwijkse amateur-fotografenver eniging houdt op Vrijdag 24 April een ledenvergadering, waarin de uitslagen van de onderlinge wedstrijden zullen worden bekendgemaakt; tevens zal men op deze avond een afgevaardigde naar de bonds vergadering benoemen. In Castricum heeft Donderdag ten raad- huize de aanbesteding plaats gevonden van de aanleg van de nieuwe algemene begraaf plaats aan de Duinkant met bijbehorende werken, en de afgraving en ophoging van het terrein aan de Vinkebaan. Er waren 10 inschrijvingen binnen gekomen. De ge meentelijke begroting voor het eerste be stek bedroeg 38.645 en voor het tweede bestek 8600. Hoogste inschrijver was de fa. J. Koek en Zoon te Amsterdam met respectievelijk 59.854 en 18.400. De fa. H. Posch en Zonen uit Beverwijk was de laagste inschrijver met de bedragen van ƒ27.000 en ƒ4.150. De gunning werd aangehouden. De elf van CSV Voor de uitwedstrijd tegen OWO te Am sterdam is het elftal van het Castricumse CSV als volgt samengesteld. Doel: G. de Heer; achter: A. Keesman en A. Docter; midden: H. Jacobs, C. Boot en H. Hartog; voor: E. Riethorst, H. van Diggelen, H. Veldhuizen, J. Duinker en H. Stolk. Agenda voor Castricum „Corso"-theater, Dorpsstraat. Zaterdag, Zondag en Maandag iedere avond 19.15 en 21.30 uur, Dinsdag en Woensdag 20 uur: „De zonen van de Musketiers". Zon dag- en Maandagmiddag 14 en 16.15 uur: „Lied van het Zuiden". Opstelling Vitesse '22 Vitesse '22 uit Castricum bindt Tweede Paasdag in Zaandijk de strijd aan tegen de club van die naam, en verschijnt met het volgende team in het veld. Doel: KI. Zonneveld; achter: P. Klaver en P. Been tjes; midden: P. Groot, N. Hollenberg en N. Lute; voor: J. Borst, A. v. d. Valk, F. Twisk, H. Borst en G. Borst. de blauwe druifjes van de koude grond brachten het zelfs tot 17 cent en ook de freesia's waren duur en kwamen tot 100 ct. per bosje. Pot- en perkplanten ruim ver tegenwoordigd gingen vlot weg. Violen en primula's brachten 250 cent per kist op. De Nederlandse veldloopkampioenschap pen worden dit jaar georganiseerd door de athletiekvereniging A.V.W.I.K. te Wasse naar. Bij deze wedstrijden wordt DEM ver tegenwoordigd door H. Adrichem, N. Mak en C. Boon. Op deze kampioenschappen, die vorig jaar in Arnhem werden gehouden bezette H. Adrichem de vijfde plaats achter Har- ting, Latester, Zoetemelk en v. d. Veerdonk. Voor diegenen, die zich voor het huisbe zoek hebben opgegeven, zullen instructie avonden gehouden worden op 8, 9 en 10 April in de bovenzaal van het veilingge bouw aan de Breestraat. Een vertegen woordiger van het Centraal Bureau voor keuringen op medisch-hygiënisch gebied zal deze avonden een toelichting geven om trent de taak der aspirant huisbezoekers. Tevens zal de wijkindeling bekend gemaakt worden. „Onder Ons" klaverjaste om Paaseieren In café Scheywijk heeft de klaverjasclub „Onder Ons" een Paaswedstrijd gehouden voor haar leden. De uitslagen waren ditmaal: 1. H. Meyer 4608 mp.; 2. H. Meesters 4788 mp.; 3. P. de Graaf 4761 mp.; 4 R. Hammer 4670 mp.; 5. G. v. d. Berg 4659 mp.; 6. H. Post 4633 mp.; 7. D. Bruinenberg 4620 mp.; 8. J. Sauer 4546 mp.; 9. N. Hoogland 4419 mp.; 10. A. Martens 4395 mp. De prijzen bestonden uit Paaseieren. „De Musketiers" tonen hun huisvlijtproducten De jeugdvereniging „De Musketiers" houdt op de beide Paasdagen in de R.K. meisjesschool aan de Galgenweg te Bever wijk een tentoonstelling van werkstukken, welke in de afgelopen winter door de leden werden gemaakt. Op uitnodiging van de aquariumvereni ging „Kennemerland" heeft de heer Bob Entrop uit Scheveningen Donderdagavond een lezing gehouden over het zeeaquarium. Hij behandelde allereerst de moeilijkheden die zich bij het inrichten van een zeeaqua rium kunnen voordoen, zowel technisch als asthetisch, waarna hij een enthousiast be toog hield over het dierenleven uit de kuststrook der Noordzee. „Velen menen dat de Noordzeevissen het aankijken niet waard zijn", aldus de heer Entrop, „wie echter iets meer over deze vissoorten leert, zal gaan beseffen dat deze grauwe dieren veel schoons te bieden hebben". Het zee aquarium beschreef spreker als zeer kleur rijk, echter niet zo bont van kleur als het tropisch aquarium. De heer Entrop besprak hierna verschillende diersoorten; sprekers liefde zelf ging uit naar de kreeftachtigen en kwallen. „Misschien lijkt het houden van een zeeaquarium wel een bizarre be zigheid", zo beëindigde hij zijn betoog, „maar men moet bedenken dat ook de zee bodem geen aangeharkt plantsoentje is. Ter illustratie vertoonde de heer Entrop hierna nog enkele lichtbeelden. De mannen van de Beverwijkse plant soendienst hebben zich beijverd om alles wat aan hun zorgen is toevertrouwd in goede conditie te brengen. Hier en daar is nieuw plantsoen gemaakt of in aanleg en tal van jonge bomen zijn langs wegen en straten bijgeplant om daar over enige jaren kleur en lommer te verkrijgen voor onze inwoners. Veel wijken zien er nog kaal en somber uit omdat daar nog het nodige groen ontbreekt. Er wordt echter voortdurend aan gewerkt om ook deze te verfraaien. Gaarne worden echter de be plantingen nog eens extra aanbevolen in de hoede en de bescherming van jong en oud. Het park Scheybeeck begint reeds voor- jaarstinten te vertonen. Nu het wandelsei zoen aanbreekt, wordt er nog eens de aan dacht op gevestigd, dat dit park niet is opengesteld voor kinderen beneden 16 jaren zonder direct geleide van ouderen. Ook fietsen worden niet toegelaten. De onderbeplanting van het opgaande hout wordt met veel kosten verzorgd en ook het gras en het lage groen vragen rust tot groei en tot frisse kleuren te kunnen komen. Het plukken van groen of bloemen of wat dan ook is streng verboden. de hoop tenminste de avond van die mooie Zondag te kunnen redden. Mijnheer Ségan had laten weten, dat hij om precies zes uur in Chartres een afspraak had, die „on mogelijk uitgesteld kon worden" De jonge substituut van het Openbaar Ministerie had zijn mening daarover te kennnen gegeven door een glimlach. Hij ook had een afspraak en wel bij mevrouw P. wier salon het geliefkoosde verzamel punt was van alle rechtsgeleerden uit Eure-et-Loir! De optocht van gerechtsauto's stopte voor de „Nieuwe Villa", op één na, die doorreed naar de gendarmerie om de bri gadier te halen. Zonder op hem te wachten trad rechter Ségan, een grote dikke man van noorde lijk aanzien, de tuin binnen, gevolgd door de substituut officier van justitie en de mensen van de identiteitsafdeling, foto grafen en inspecteurs. Nadat hij met een beweging de oudste onder hen had uitge nodigd, ging hij met hem, de substituut en de dokter het huis binnen, met als gids veldwachter Vauchert. Er is niets aangeraakt, hoop ik? zei de substituut. Niets, mijnheer. Men heeft alleen de overledenen toegedekt, zei Vaucheret. Ségan sprak niet, terwijl hij rond keek. Hij wierp een blik op de lichamen van Rosie en Victor, die door de dokter werden onderzocht, zonder dat hij ze verplaatste. De inspecteur, gewapend met een loupe bestudeerde het behang op de plaatsen waar het onbeschadigd leek of alleen maar lichtelijk geschroeid, onder andere vlak bij het parket. Hij interesseerde zich ook voor dat parket zelf. Hierna ging hij naar de badkamer, waar hij bleef staan kijken naar het zwartgeblakerde plafond waaruit om het ronde gat van de schoorsteen voor de toekomstige gëyser kalk was gevallen. Hij schudde zijn hoofd en haalde uit zijn zak een stuk zijdepapier. Hij rolde het in de vorm van een toeter en plaatste het op de kraan in de gasbuis. De jonge substituut keek toe, maar zonder enige nieuwsgierigheid. Het was zijn rol daar te zijn. En hij was er. Hebt u een opinie, heren? zei Ségan. Op het eerste gezicht verstikking, met daarna: oppervlakkige brandwonden. Voor de vrouw duidelijk na haar dood! ver klaarde de dokter. En u, Gauduin? zei Ségan tot de in specteur. Ontploffing van gas door de buis van de nog niet aangebrachte geyser, zei Gau duin. De ontploffing moet tamelijk lang een uur of twee, misschien méérheb ben plaatsgevonden na de opening van de handle van de geyser en de kraan van de gasmeter, aangezien een groot gedeelte van het gas ontsnapt is door de schoor steen. De rest heeft zich langzaam in de badkamer en vervolgens in de slaapkamer verzameld. Heel goed, zei Ségan. Verder? Het behang is verbrand in de buurt van de bedden en verder geschroeid. Na de ontploffing heeft het gas, dat uit de buis ontsnapte, een lange vlam veroor zaakt, die de kalk van het plafond er bo ven heeft gebrand. Maar slechts zeer kort: de meter moet bijna meteen na de ontplof fing gesloten zijn. In de slaapkamer heb ben de vlammen van het brandende bed het plafond bereikt, zich uitbreidend tot aan het raam. Aan de benedenkant is het behang intact, het pas in de was gezette parket heeft geen vlam gevat. Dat sluit de aanwezigheid van benzine of spiritus of een andere brandbare vloeistof uit. Die zou een precies tegenovergestelde uitwer king hebben gehad. Juist! zei Ségan. En u dokter? Gas? Ik kan me niet met zekerheid uit spreken dan na de lijkschouwing. Maar op het eerste gezicht, ik herhaal het, betreft het gasverstikking. Het onderzoek in het laboratorium zal uitwijzen of de man nog ademde op het ogenblik van de ontplof fing. Secondair punt, zei Ségan. De gasver stikking lijkt duidelijk. Wel heren, laten we plaats maken voor de fotografen. Die hadden inmiddels foto's gemaakt van het huis en van het raam met de uit gerukte luiken. Binnen volgden de magne- siumflitsen elkaar op. Men fotografeerde het gehele vertrek gezien van uit de deur opening, vervolgens van het raam af, de beide lijken onder verschillende hoeken en ten slotte de badkamer. Gauduin en een andere inspecteur gaven met krijt de plaats van het lichaam van Victor op de vloer aan en met talkpoeder dat van Rosie op de halfverbrande matras. Een specialist nam zoveel mogelijk vingerafdrukken en fotografeerde ze terwijl een ander voor zichtig de handle van de geyser demon teerde. Brigadier Godard kwam en vond Ségan in de tuin, een sigaret rokend met de jonge substituut. Men bracht de twee lij ken gehuld in lakens, naar een ziekenwa gen. Een beetje op zij staande praatte de griffier met de fotografen voor de ruïne van het kippenhok. Mijn waarde brigadier, zei Ségan, wij gaan uw rapport met uw bevindingen inzien en de voornaamste getuigen horen. U hebt ze op de gendarmerie ontboden, veronderstel ik? Ja, mijnheer de rechter, op één na: Maurice Lefort, de broer van het slacht offer. Ik heb er de voorkeur aan gegeven hem thuis te laten blijven; het is het huis hier tegenover, dat u van hier ziet. Is hij ziek? Neen, mijnheer de rechter. Ik vreesde een incident met de anderen. U zult het „waarom" wel begrijpen bij het lezen van mijn rapport. Ik heb gemeend hem hier te moeten laten onder bewaking van twee man. Wel, neem hem met ons mee. Ik zal mijn verhoren doen in uw bureau. Laten wij gaan. Hij bewoont dat huis, is het niet, Maurice Lefort, mijnheer de rechter. Die Maurice Lefort? Hij was het on getwijfeld die de meter heeft afgesloten toen hij de brand zag? (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6