2 P. Roozenburg aan het eerste bord van de damclub IJmuiden Agenda voor Velsen Havenberichten Voor jonge hersens Ons nieuwe puntenraadsel: „Alles vliegt" Gouden en zilveren ABVA-leden gehuldigd Kraanwagen zakte door stut en kantelde Visserijlaboratorium aanbesteed Nu al de beslissing: Propaganda-avond van „Wilhelmina" Velser Club heeft al meer dan zestig leden Vier broers bemannen Helderse kotter HD 5 DONDERDAG 16 APRIL 1953 8 We maken LEUKE DIEREN op gezellige familieavond Opgelegde loggers worden Noorse vrachtscheepjes Bij de eerste industriehal in Oud-IJmuiden Firma uit Velsen Noord laagste inschrijfster Proef met nieuwe wielen onder steekwagens Pantoffelfabriek in Velsen-N. Burgerlijke stand Velsen Tafeltennis op een stoel Drie dagen BB-expositie aan de Kennemerlaan Vijf kooien en een haard DONDERDAG, 16 April 1953. Beste kinderen, BOE-OE-OEhoren jullie al en heel misschien zullen jullie denken, dat de fotograaf van Tante Els deze week naar een grote boerderij ergens op het platte land is gestapt om daar de knecht van de boer met een gewone koe en een kalfje te fotograferen. Mis hoor, de man die hier het touw in handen heeft, is een stalknecht van een van de grootste Nederlandse circussen en hij houdt ook geen koe vast; want hebben jullie al eens zo'n dom dier op het zaagsel in de piste haar kunsten zien vertonen? Nee, ik zal het jullie vertellen: het is een zeboe en het kleintje is haar dochter, die pas werd geboren en nu een speciale verzorging geniet. Die zeboe behoort tot de runderen en heeft ronde horens. Wanneer jullie eens met vader en moeder in de dierentuin komen, zul je zien dat een oudere zeboe een grote vetbult op de schou ders en een afhangende huid bij de hals heeft. Op de foto is dat nog niet te zien, want ook het moederdier is nog maar jong. Geloof maar, dat die knecht goed voor haar eerste kleintje zal zorgen! Ons eerste briefje van deze week kwam van APPELSNOETJE. Dus jij vindt het niet erg om weer naar school te gaan. Vooral als hët zulk slecht weer is als giste ren en vandaag is thuis-zitten niets ge daan, dat ben 'ik volkomen met je eens. Maar als het zonnetje warm schijnt, zul je nog wel eens verlangend door de school ramen naar buiten kijken, denk ik. Wat jammer, dat TUINMAN ziek is. Ja jon gen, in de maand April vatten, de meeste mensen kou. Door het raam lijkt het weer soms heel lekker, maar o wee, als je naar buiten gaat zonder jas.dan heb je het net te pakken. Wees maar voorzichtig, want jij bent immers pas zo ziek geweest? Beterschap, hoor! SCHONE SLAAPSTER is vandaag voor het: eerst aan haar nieuwe cursus begonnen. Wat hebben jullie uitge voerd en is het nogal naar je zin geweest? Ik ben nieuwsgierig' naar je volgende brief! Je prijs is verstuurd, hoor meisje. Je moet voortaan „moed" met een ,,d" schrij ven, want er is moed voor nodig om van je eigen fouten te leren en ze dus niet weer te maken. Begrepen, Slaapstertje? Jij had het maar wat druk in je vacantie MEIZOENTJE, dus van verveling geen sprake. Ik geloof dat je helemaal onher kenbaar wordt met al die pruiken en prachtige kleren. Het geheel wordt an ders een echt sprookje, dat kan ik wel merken. Leuk, dat er toch ook nog wat tijd voor het Smyrna-kleedje van je moeder overbleef. Is ze binnenkort soms jarig? Ik vind het prettig, dat je de verhaaltjes in ons hoekje zó op prijs stelt. CLEMATIS heeft een heel gezellige dag gehad, toen haar vader jarig was. Mooie cadeaux heeft hij gekregen, zeg! Vooral het laatste pre sent, dat je vader niet meer verwacht had, was eigenlijk het mooist. Hoe is de Ballet middag geweest? Heb je genoten? Tot slot is hier SONJA, die Woensdagavond naar een uitvoering is geweest. Was het Boeren- dansje geslaagd of ben je wel eens uit de Een vogel vloog mijn kamer in, hij knikte en hij zei: „Pardon, ik zoek de koningin, kwam ze hier soms voorbij?" Ik riep, een beetje boos al haast, maar lachend tegelijk: „De koningin? Ik sta verbaasd, die woont toch op Soestdijk?" „Maar denk jc dat ik dat niet weet?" zei 't vogeltje parmant, „die andere, die Flora heet, die zoek ik in jouw land." „Ik heb één koningin, geen twee, een andra ken ik niet". Toen zei die vogel weer: „Kom mee, ik zorg dat je haar ziet. Volg mij en doe je ogen dicht, je ziet nu zo meteen waar of de stad van Flora ligt, want daar breng ik je heen." We liepen door een bollenveld, er kwam geen einde aan. En ja, wat hij me had verteld bleek werkelijk te bestaan. Want verderop zag ik een stad tussen de velden in en op een troon van bloemen zat Flora de koningin. Toen ik die stad zag wist ik pas wat jij natuurlijk weet: dat dit de stad van Flora was, die ook wel Haarlem heet. MIES BOUHUYS. maat geraakt. Leuk, dat die schildpad weer ontwaakt is. Ja, de eerste lentezon maakt hem wakker. Denk er om, het dier heeft een schild en geen schil op zijn rug dus heet het een schildpad. Dit was weer ons laatste briefje deze week. Tot volgende keer! TANTE ELS Briefjes vóór Dinsdag Kennemerlaan 187 IJmuiden, of aan de bezorger mee geven. TANTE ELS FELICITEERT: WIPNEUSJE en LENTEFEE, die alle- bei morgen jarig zijn; RODE BES, die Zaterdag een jaartje ouder wordt; KAPPIE, die van de Zondag een dub- bele feestdag gaat maken, ZILVER- LING, die Maandag de bloemetjes bui- j tea gaat zetten; KNABBELGRAAG en ZWALUW, die beiden volgende week j Woensdag hun geboortedag hopen te 8 herdenken. Veel geluk en veel plezier, nichten en neven! 8 XXXX7CXOOOCODOOOOOOOOCOOOOOOOCCOOOOCOC ooooooooooooooooooo De oplossing van het tweede puntenraad- sel van de vijftiende ronde is: „LENTE" (leven, enter, nooit, trots, erger; een, oor, oog, Ede, Iet. Rot, Sir). Twintig punten: Meizoentje. Appelsnoet je, Tuinman, Clementis, Sonja en Hard^ loper. Tien: Schone Slaapster, Voetbalkoning en Nonja. Negen: Goudvlindertje. K vj Weet je, dat je van restjes wol of katoen heel leuke dieren kan maken? Je hebt hier dus wol en katoen voor nodig en verder een paar stukjes ijzer- draad of pijpenschoonmakers. Je maakt eerst van de draad een grondmodel, zoals op de tekening is aan gegeven. Dit grondmodel ga je nu om- wikkelen met het garen. Je kunt dit met verschillende kleuren garen doen en je zult eens zien, hoe aardig ze worden. Probeer zelf óók eens een paar andere -dieren te maken. grote berg-roofvogel soort sierkip vogeltjes, langs sloot en plas nestelend grote Egyptische vogel hoog stijgende zanger mannetjesduif grote wit-zwarte vogel op hoge poten de dief van glimmende voorwerpen nestelt veel in oude torens sier-eend roofvogel zwarte torenbewoner welbekend vogeltje in de winter in ons land voorkomende, vrij zeldzame vogel kleinste wintervogeltje grote Egyptische vogel (zie 4) soort ooievaar met platte, breed uitlopende snavel Als je alle vogelnamen goed ingevuld hebt ontstaat er op de kruisjes van boven naar beneden een bekend spreekwoord. Doe je best dus en win weer tien punten! T. E. x x X X X X X X X X X X X X X X X Een gezellige familieavond is de ABVA- avond geworden in het Patronaat aan d€ Zeeweg, waar zo ongeveer vierhonderd „familieleden" aan hebben deelgenomen. En het was een hele rij jubilarissen, die, vergezeld van hun dames het podium be volkten, toen het doek werd gehaald. De heren J. Borst en B. H. van der Horst werden gehuldigd omdat ze veertig jaren lid zijn van het NVV en een veertiental anderen herdachten hun zilveren jubileum. Voor deze speciale gelegenheid was de heer N. Berends, lid van het hoofdbestuur uit Amsterdam overgekomen en deze con stateerde dat de afdeling IJmuiden een zeer. gezonde afdeling is, waarvan het ledental in luttele jaren van 252 gestegen is tot 452. Spreker richtte een opwekkend woord tot de jongeren, die de vruchten plukken van de pioniersarbeid der ou deren. Er is, aldus spreker, niet meer die romantiek in de vakbeweging, die er was in de jaren rond 1900. Toen getuigde het van moed om lid te zijn, nu is het laf om zich aan het lidmaatschap te onttrekken. Er is in die eerste jaren een pracht-strijd gestreden en de vruchten hiervan zijn, dat thans in Nederland een welstandspeil voor de arbeiders is bereikt als nergens anders in Europa. Dit is mede gewrocht door de trouw van hen, die zoveel jaren lid zijn. De heer Berends decoreerde daarna de eerstgenoemde heren met een gouden her- inneringsspeld, de veertien anderen met een zilveren speldje. De dames deelden eveneens in de hulde en werden verblijd met een cassette lepeltjes. Na deze officiële daad kreeg het „Zaans Kleinkunst Ensem ble" gelegenheid een dosis humor ten beste te geven. Wim Theewis heeft met een waarlijk originele conference de „hi aten" gevuld, Corry Molenaar gaf levens liedjes ten beste, Gert Bobeldijk heeft de zaal doen lachen om zijn onvervalst West- friese repertoire en Dick Siekerman zorgde voor vlotte muzikaliteit in de vorm van piano en accordeonnummers. Er is veel en spontaan gelachen om de zotternijen die ten tonele werden gevoerd en al zullen on getwijfeld velen het repertoire al eens door de aether hebben beluisterd, het bleek ook nu weer dat zien en horen aangenamer is dan horen alleen. Het was een „avond met sïeer", die vol gens velen veel te vlug om was. Zeven Noorse zeelieden zijn deze week in IJmuiden aangekomen om door bemid deling van het Verenigde Cargadoorskan toor te Amsterdam drie Nederlandse, in dit geval iJmuidense en Katwijkse, loggers aan te kopen, die zijn bestemd voor de vrachtvaart in de kustwateren en fjorden van Noorwegen. Als eerste is door hen gekocht de motorloggcr „Cornelis de Boer", IJM 268 van de N.V. Visserij onderneming de VEM. Thans worden besprekingen ge voerd over de aankoop van de motorlogger KW 33, „Machiel" van de visserijmaat schappij „Rotterdam". De bemanning voor de „Cornelis de Boer", die uit vijf koppen bestaat, is al in IJmui den aanwezig en zal nog deze week begin nen met het zeeklaar maken van de logger. Het schip zal onder Noorse vlag de nieuwe bestemming opzoeken en daar worden in gericht en verbouwd volgens de eisen van het land. De schepen worden in Neder land niet door een Noorse firma maar door particulieren aangekocht. Vorig jaar gingen vijf Scheveningse loggers, waarvan, even als van de „Machiel" en de „Cornelis de Boer", de exploitatie onder de tegenwoor dige omstandigheden niet meer lonend was, een zelfde weg. Het heeft voor de eige naars van de schepen in Nederland dus geen zin meer om de loggers nog in de vaart te brerigen en opnieuw uit te rusten. In Noorwegen worden de loggers speciaal gebruikt ais vrachtscheepjes die de vis van de Noorse schepen halen en naar het bui tenland en de vismeelfabrieken vervoeren. Welke logger als derde schip voor Noor wegen zal worden gekocht, staat nog niet vast. Bij werkzaamheden voor de eerste in dustriehal op het Willemsplein in Oud- IJmuiden is een zware kraanwagen door een stut gezakt, die onder de rechterzijde van de wagen was gezet. Door het gewicht van een betonfragment, dat juist in de kraan hing, kantelde de auto op de rechter kant. Aangezien een van de arbeiders bij tijds voor het ongeluk kon waarschuwen, heeft niemand enig letsel opgelopen. De kraan werd op drie plaatsen vrij ernstig beschadigd. Zoals gebruikelijk is werd ook nu bij het hijsen van deze zware lasten aan beide kanten van de kraanwagen een stut neer gelaten, die de stabiliteit van de auto moet verhogen. Vier betonnen skeletten waren al op het zand gevleid, toen de wagen voor de derde maal werd verplaatst en het vijf de fragment in de takels werd gevat. Hier bij heeft men blijkbaar voor de rechter stut een te zachte ondergrond getroffen, waardoor deze wegzakte. De kraanwagen, eigendom van de firma Verhagen uit Rotterdam, ligt gedeeltelijk op het verlengde van de Prins Hendrik straat. Een kraanwagen van dezelfde firma heeft het gevaarte weer op haar tien wie len gezet. De motor van de kraan bleef onbeschadigd. Woensdag 15 April kwamen de haven van IJmuiden binnen: Frits Hugo Stinnes van Rotterdam. Jelö van Rotterdam. Christoffer van Gothenburg. Bali v. Londen. Westerdok van Londen. Fraternité van Norrköping. Sappho van Rotterdam. Vertrokken zijn: Harold Otten naar War- nemünde. Elmina naar Antwerpen. Santa Ursula naar Buenos Aires. Ropke Sien naar Hamburg. Spes naar Rotterdam. Rudolf n. Huil. Croonenburgh naar Onton. Rempang naar Wilminston. Sherwood naar Duinker ken. Blekinge naar Kopenhagen. Dionne n. Detroit. Brinio naar Helsingfors. Barend n. Rotterdam. Niobe naar Helsinki. Mode naar Rotterdam. Sambre naar Rotterdam. Deo Fa ven te naar Rotterdam. Jo naar Liverpool. In het gebouw van de Rijksgebouwen dienst te Den Haag is Dinsdag de aanbe steding gehouden van het visserijlaborato rium te IJmuiden. Laagste inschrijfster was de firma P. Meijer uit Velsen-Noord met een bedrag van 477.470,De firma J. de Nijs uit Castricum, kwam als hoogste uit de bus met een bedrag van 635.000, Op de inschrijving van de firma P. Meijer uit Velsen-Noord volgde die van de firma Holleman en Zn. uit Santpoort met 486.620 en vervolgens de firma Ten Haaft uit Amsterdam met ƒ491.000. In totaal werden vierendertig biljetten ingeleverd. in IJmuidense vishallen Nog deze week zal een van de groothan dels in vis in de IJmuidense hallen gaan werken met een proefsteekwagen, die is voorzien van een nieuw type wielen en voor de rest gelijk is aan het huidige type. De aanleiding tot deze proefneming zijn de grote kosten voor het onderhoud van de tegelvloer. Telkenmale moet de halvloer worden hersteld wegens veroorzaakte schade door de wielen van zwaar beladen steekwagens. De eerste proefsteekwagen zal worden gebruikt door de firma Jan Muys. De wa gen heeft dubbel brede banden met ge bogen rand om de steekwagenwielen. Met dit nieuwe profiel van de wielen hoopt men te bereiken dat de kosten van het on derhoud, worden gedrukt. Wanneer de proef slaagt zullen tweehonderd steekwa gens van nieuwe wielen moeten worden voorzien. De kosten zijn ongeveer f 175 per wagen voor rekening van de groothan delaar. WAT GEBODEN WERD Spinazie 2335; sla 918; witlof 1832; rabarber 1220; radijs 1216; waspeen 2040; prei 2338; rode kool 710; breek- peen 36. De voorsprong die wereldkampioen P. Roozenburg op de andere spelers in de selectiegroep heeft behaald is zo groot, dat nu al de beslissing voor het bezetten van het ere-bord is gevallen. Ongeslagen en met één partij te spelen tegen Suyk heeft de grootmeester op overtuigende wijze getoond sterker te zijn dan de vier overige DCIJ'ers. Roozenburg komt in het nieuwe speelsei zoen, dat in September begint, dan ook aan bord één van het eerste tiental. Sinds 1930 is deze plaats steeds bezet geweest door Dukel, Laros, Suyk of Ligthart. Maar dat het niet steeds van een leien (jakje gaat heeft Roozenburgrin de zesde tonde aan den lijve ondervonden. De strijd -tegen Dukel was er één vol van moeilijk heden en schoonheid. Het was een familie variant van de Woldouby speelwijze. Ten slotte wist Roozenburg enig voordeel op Dukel's lange-vleugel te krijgen en toen de doorbraak voor beiden kwarri, won de we reldkampioen in het eindspel door een leuke finesse na zestig zetten. De onderlinge strijd is nog lang niet be slist. Elke uitslag van belang voor oog hou dend was de partij tussen Ligthart en Laros dan ook bijzonder spannend. Tenslotte kwam hier dan ook een puntenverdeling tot stand, die voor Ligthart het gunstigst is. Voor de tweede plaats heeft Ligthart nu een kleine voorsprong. Degradatie-candidaten De hoofdklasse van de onderlinge com petitie is op twee partijen na geheel ge ëindigd. Voorzitter K. de Jong verloor een partij van H. Nieuwenhuizen, maar won een partij van C. Kaan. Nu is de stand in de hoofdklasse als volgt: gesp. gew. gel. verl. pnt. 1. T. Postma 14 8 6 0 22 2. G. Postma 14 8 5 1 21 3. H. Langbroek 14 8 3 3 19 4. J. v. Straten 14 6 7 1 19 5. A. W. Beukema 14 5 7 2 17 6. H. Swier 13 3 8 2 14 7. L. Vooys 14 4 5 5 13 8. D. Ott 14 4 5 5 13 9. K. de Jong 14 5 3 6 13 10. J. Smit 13 3 5 5 11 11. L. Koetsier 14 4 3 7 11 12. Wim v. Wort 14 2 6 6 10 13. H. v. Nieuwenhuizen 14 3 3 8 9 14. C. Kaan 14 3 3 9 8 15. J. Visser 12 1 4 7 6 T. Postma is clubkampioen. Voor de onderste plaats moet Visser nog spelen met Swier en Smit. Twee overwin ningen brengen de „Driehuisman" juist bui ten het degradatiegevaar, daar twee spelers naar de eerste klasse degraderen. Voor Kaan is het lot al definitief. Voor het „sluit-tournooi" werden twee partijen gespeeld. Plet Visser zet zijn over winningsreeks voort in groep B. Nu werd Uitbreiding bij Hoogovens Bij Burgemeester en Wethouders van Vel sen zijn ingekomen de volgende verzoeken om vergunning ingevolge de Hinderwet van: De Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, tot het uit breiden van het hoogovenbedrijf, door het opstellen van een stofafzuigingsinstallatie met natte stofvanger, bestaande uit een af- zuigventilator en een sproeiinstallatie in het kooksbedfilter. A. H. van den Berg en Zoon, te IJmuiden, tot het wijzigen cn uitbreiden van een scheepsherstel- en reparatiewerkplaats. Mid denhavenstraat 74 te IJmuiden. De firma A. Borgart en Zoon te IJmuiden, tot het uitbreiden van een scheepstimmer- werkplaatsin het perceel Middenhaven straat 39 te IJmuiden. B. van Geldorp te IJmuiden, tot het uit breiden van een inrichting voor machinale hout- en metaalbewerking, in het perceel Conradstraat 2 b te IJmuiden. Th. C. Duijvelshof te Velsen(Noord), tot het oprichten van een werkplaats voor het ver vaardigen van pantoffels, in het perceel Zeeuwstraat 2 te Velsen(Noord). Op Donderdag 29 April 1953, te elf uur, zal ten gemeentehuize, ten overstaan van het gemeentebestuur, één oi meer van zijn leden, dan wel één of meer'door dit bestuur aan gewezen ambtenaren, aan een ieder gelegen heid worden gegeven om mondeling bezwa ren tegen inwilliging van deze verzoeken in te brengen. Dirk van Beelen het slachtoffer van deze DCIJ-oprichter. De strijd tussen Woord en H. v. d. Vis werd wegens het late uur onderbroken. De overige spelers geven zich volkomen in de strijd om de „Vrijhof-klok. DCIJ's nieuwste aanwinst B. v. d. Berg won al in de opening een stuk van Heime Langbroek. Deze ex-Hardingsveldspeler heeft nu met twee knappe overwinningen in groep 1 de leiding. Jelle Post won van Lucas Koetsier. In groep 2 won J. v. Straten van C. Kaan. D. Ott speelde beter dan Wim v. Wort. In groep 3 won Jo Bierman van C. v. d. Brink, P. Kok Jr. overwon N. v. Gerven. F. Ver sluis verloor van J. de Boer en Jaap won van W. Schoen. Om dc jeugd wat te trainen gaf de DCIJ- secretaris L. C. Vooys nog een leerzame simultaan-séance. Interne moeilijkheden zijn de oorzaak geweest, dat do Christelijke muziekvereni ging „Wilhelmina" geruime tijd niets van zich horen liet. Het corps wisselde in en kele jaren enige keren van dirigent en ook dit bracht mede, dat het met de voorbe reidingen voor een concert niet ging, zoals het moest gaan. Onder het motto „Achter de wolken schijnt de zon" achtte men thans de tijd gekomen eens een propaganda- avond te beleggen, opdat „Wilhelmina" niet in het vergeetboek zou raken. Mede dank zij de hulp van de plaatselijke toneel vereniging „Kunst en Vriendschap" was men er in geslaagd Dinsdagavond in het Patronaatsg'ebouw een groot aantal be langstellenden bijeen te brengen. De pas benoemde dirigent L. van der Hoef voerde „Wilhelmina" aan op muzikale wijze. Zijn leiding getuigde ook in deze kring van een gezonde opvatting en een goede smaak. Met deze kwaliteiten gewa pend zal hij deze vereniging spoedig weer in het juiste spoor weten te brengen, als de leden althans beseffen dat de liefde niet van één kant kan komen: zij dienen thuis geducht te studeren opdat zij hun embou chure en hun techniek tot een grotere ont wikkeling brengen. Thans steunt men nog te veel op de routine der oudere leden; de vele jongeren, die de rijen hebben ver sterkt, doen wat de toonzuiverheid en de klank betreft, nog wel eens vreemdsoor tige uitvallen. Vooral de stemming is het zwakke punt. Zo waren de fanfares in de Triomfmars uit Aïda door de pistons welis waar goed*van rhythme en attaque, echter allesbehalve zuiver. De trombonesolo en het passagespel van de bassen in het trio klonken uitstekend. De operettefantasieën uit „Les Saltimbanques" en „De vogel koopman" kregen een pittig tempo, waar bij ook het samenspel de vereiste aandacht der blazers had, zodat een welgemeend applaus het corps ten deel viel. „Kunst en Vriendschap" kwam na de pauze op het toneel met niets minder dan de drie-bedrijvige, door L. van Elmpt ge regisseerde hoeraklucht „De stier uit Cali- fornië", die bij het publiek nog steeds „opgelegd pandoer" is. A. J. VAN DER WEIJDEN. GEBOREN: A. M. de LobelVan der Meer, z., Bloemstraat 69, IJmuiden. D. Luntz Boerkoel, z., Ctratingsplantsoen 11 rd. Velsen- Noord. C. SchipperDelfos, d., Brederoodse- weg 27, Santpoort. M. van ZonderenZwaan, z„ Marconistraat 30, IJmuiden. C. v. Nuijs Stegemeijer, z., Terrasweg 66, Santpoort. H. L. ReijnenSmit, d. en z., Curagaostraat 39, Santpoort. F. G. A. BlokkerKochx, d., Bre- deroodseweg 69. Santpoort. C. T. W. Ber- voetsKok, z„ Schoonoordstraat 39, Velsen- Noord. J. de KokStigter, z., Visseringstraat 7 rd., IJmuiden. A. Schuiten—De Graaff, z., Stokmanplantsoen 6, IJmuiden-Oost. G. W. JansenWuis, d., Marconistraat 64, IJmui den. P. KatSchreuder, z., Wijkerstraatweg 189, Velsen-Noord. OVERLEDEN: C. R. Wuis, 36 jr.. echtge noot van C. B. Noorderwind, Driehuizerkerk- weg 4. Driehuis. J. J. H. van der Heiden, 48 jr., M. van Heemskerkstraat 5, Heems kerk. K- Jongkind, 10 dg., zoon van M. S. Jongkind en J. van Wijngaarden, Ladderbeek straat 127, Velsen-Noord. Wat de tafeltennissport aan concentratie, kracht cn behendigheid van de beoefenaar eist hebben de Nederlandse kampioen Cor du Buy en de hoofdklassespeler Wil van Zoelen Dinsdagavond tijdens 'n demonstra tiepartij voor de Velser Tafeltennis Club in het Cultureel Gebouw laten zien. Het werd een benauwde overwinning voor de Neder landse kampioen. Meer dan tachtig perso nen hebben deze prachtige partij gezien. Hieraan vooraf gingen enkele wedstrijden tussen de spelers Weenink en Dc Loor van Hotac te Beverwijk met De Buy en Van Zoelen. Cor du Buy heeft ook laten zien dat ta feltennis zittend kan worden gespeeld. Hij zat met een verbaasd gezicht tegenover de Hotac speler De Loor en goochelde wel zo met het balletje dat hij niet vergat te win nen. De Velser Tafeltennis Club, die even na de oprichting twee maal per week 's avonds bijeen kwam in het Cultureel Gebouw en dan twee tafels ter beschikking had, heeft het speelprogramma aanzienlijk uitgebreid. Bij de oprichtingsvergadering telde men ongeveer dertig leden en nu zijn het er al vijfenzestig. Het aantal tafels werd ver meerderd tot vier en men kan voortaan spelen op Dinsdag in twee zalen, op Don derdag en Vrijdag, alle avonden in het Cul tureel Gebouw. In November, wanneer het nieuwe speelseizoen begint, hoopt de Vel ser Club met vier teams in de competitie uit te komen. De volledige uitslagen van de wedstrijden op deze avond waren: Weenink-De Loor 13-21 15-21; Du Buy-De Loor 21-7 21-9: Van Zoelen-Weenink 21-17 22-20; Du Buy zit tend-De Loor 21-17; Van Zoelen-De Loor 17-21 21-13 21-7; Du Buy-Weenink 21-19 21-3; Du Buy-Van Zoelen 21-11 19-21 en 8-6. De wervingsactie van de Velsense Bescher ming Burgerbevolking is Dinsdagavond voortgezet met de opening van de rijdende expositie aan de Kennemerlaan. De blauwe truck met trailer zal tot Zaterdag in IJmui den blijven en geopend zijn van 1012, 1418 en 1922 uur. De expositie laat bovenal iets zien van de betekenis en de noodzaak van de B.B. Men wordt er, aan de hand van overzichtelijk opgestel de teksten en fotomateriaal op gewezen in hoeverre iedere inwoner zijn of haar plicht kan vervullen. Er wordt een helder beeld gegeven van de omstandigheden, waarin de bescherming burgerbevolking met succes kan optreden en hoe en waarmee dit zal geschieden. In een caravan kan men verder inlichtingen verkrijgen over de aanmelding bij de B.B. De grote tentoonstelling van de kring VelsenBeverwijk van de Dienst Bescher ming Burgerbevolking zal waarschijnlijk Zaterdag en anders Maandag worden ge opend in een winkelpand aan de Bree- straat in Beverwijk. Omstreeks 10 Mei zal deze tentoonstelling haar poorten openen- in het Cultureel Gebouw te IJmuiden. De nieuwe Helderse kotter IID 5 „Her- mina VI" van de heer W. Zwolsman uit Zaandam heeft Dinsdag na het kom passtellen in de Bergingshaven slechts een half uurtje aan de Zuidzij gelegen. Daarna is het schip, dat Maandag in Nieuwediep werd uitgehaald, dadelijk naar de visserij vertrokken. Grijs van kleur en tamelijk hoog op het water is de HD 5 met haar bruto inhoud van 45.34 ton een scheepje, waar men haast voor zijn plezier op zou varen. Schip per is Teunis Ruiten uit Den Helder en zijn drie broers, Piet, Jan en Jacob vormen de verdere bemanning. Jacob vaart als stuurman en het werk in de machineka mer is meer weggelegd voor Jan. Maar als het moet staan ze allemaal en overal hun mannetje, want dit viertal vormt een hecht team van broers die met elkaar weten op te trekken. En voor een klein schip als de HD 5 is dit een eerste vereiste. Enige ja ren terug waren deze vier mannen ook be trokken bij de onderzoekingen naar het goudschip, de Renate Leonhard, die in de eerste wereldoorlog bij de Haaksgronden zonk. In dienst van verschillende Zaan dammers maakten ze toen enkele tochten met de botter HD 112 naar de plek, waar boeien de positie van de Renate aangeven. Onder het voorste luik het scheepje heeft geen bak - is 't nettenruim verbor gen, waar tevens plaats is voor twee zie ken in afzonderlijke ruime kooien. In het visruim kunnen ongeveer twee honderden- vijftig kisten worden geborgen. In de brug is achterin de keuken ondergebracht. Een butagasstel, een dagtank van honderd liter drinkwater en een naar de nieuwste in zichten ingericht aanrecht vervolmaken het interieur. Op de brug, vanwaar men door een luik in de machinekamer komt, zijn een echolood, de radiotelefonieïnstal- latie en de richtingzoeker geïnstalleerd. Honderdentwintig Kromhout paarden zor gen voor de voortstuwing van de Hermina VI, die in twee uur en drie kwartier van Den Helder naar IJmuiden voer. „Maar dat was het stroom mee", verklaarde de schipper eerlijkheidshalve. Het logies met slaapplaats voor vijf personen is uit de keuken door een luik te bereiken en is voorzien van een haard. In een kast kun nen de zeekaarten worden opgeborgen. De lengte van de HD 5 is 17.60 m., de breedte 5.32 m. en de holte 1.81 m. De vroegere HD 5, ook van Zwolsman, vaart nu onder het merk HD 139. Voorts heeft deze Zaan dammer nog de KW 53 in de vaart. Donderdag, 16 April Velser Kunstkring „Voor Allen", Ballet der lage ianden, 20 uur, Rex Theater te IJmuiden-Oost. Thalia, 20 uur „De kleine wereld van Don Camillo". Thalia, 20 uur; „De grote beslissing". Vrijdag 17 April Nutsbibliotheek, uitlening van 19.3021.30 urn-, Heidestraat. Rex, 20 uur: „Het is middernacht, dokter Schweitzer". Raadhuis, 10.3011.30 uur: Wethouder van financiën.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 10