De Sovjet-Unie zou bereid zijn vrije verkiezingen te eerbiedigen Rede van Perón onderbroken door twee bom-explosies Weerbericht Neutraal Duitsland voorwaarde? Malan aan winnende hand bij Z-Afrikaanse verkiezingen Haarlems Dagblad Russische uitlating99 over Duitse eenheid Het Duitse standpunt Braziliaanse resolutie in politieke commissie Bureaux van oppositie-partijen door menigte in brand gestoken Melkprijs voorlopig niet hoger Chaplin wil niet naar V. S. terug Stellendam nu Het woord is aan Thans 105 millioen in het Rampenfonds bla™ mmmm OÜOOOf fgzmmmm mi mm w Wilson in Europa Corps diplomatique op veiling in Flora 1953 Westerlings gastheer ook door het hof vrijgesproken Hervatting besprekingen tussen Engeland en Egypte Voor Nationale Rampenfonds Sam en werking Duitse en Nederlandse liberalen 67e JAARGANG No 2*3-5 DONDERDAG 16 APRIL 1953 297e JAARGANG No 82 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie,Hoof dredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 4"' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6160. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad EDITIE Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BONN, (Reuter) Een leidende functionaris van de Russische controle-commissie in Duitsland zou hebben verklaard, dat de Sovjet-Unie „op het ogenblik meer dan ooit hereniging van Duitsland, met vrije verkiezingen onder internationaal toezicht, voorstaat en dat zij bereid is haar bezettingstroepen uit Oost-Duitsland terug te trekken". Prof. Klara Fassbender, leidend lid van de neutrale internationale confe rentie „voor een vreedzame oplossing van de Duitse kwestie", deelde een correspon dent van Reuter Woensdag mede, dat het hoofd van de afdeling voor aangelegenheden geheel Duitsland betreffend der Russische controlecommissie, Tarkhof, dit enige dagen geleden heeft verklaard in een gesprek, dat zij met hem had. „Wij hebben er genoeg van bezetters te zijn, wij willen naar huis", zo had Tarkhof hieraan toege voegd. Tarkhof heeft mevrouw Fassbender ver zekerd, dat de Sovjet-Unie de uitslag van verkiezingen in geheel Duitsland zou er kennen, „zelfs als zij een overwinning voor de rechtse bourgeoisie zouden opleveren". Het Oost-Duitse volk zou echter intrek- opperste doel der Duitse politiek zijn. Europa moet zich ervan bewust zijn, dat de scheur, die door Duitsland gaat, tegelijk Europa scheidt. Daarom is de hereniging ook evenzeer een taak en een verplichting der Europese als der Duitse politiek. Duits king van de agrarische hervormingen en land zal echter niet bereid zijn voor zijn de naasting der industrie niet tolereren, zo had hij volgens haar hieraan toegevoegd. Over de binnenlandse aangelegenheden moesten de Duitsers zelf beslissen, aldus Tarkhof. De Sovjet-Unie heeft slechts be langstelling voor de Duitse buitenlandse politiek. Hij geloofde, dat een herenigd Duitsland de conventies van Bonn en het Europese legerverdrag zou verwerpen, evenals de Oost-Duits-Poolse overeenkomst over afstand van gebieden ten Oosten van de Oder-Neisse linie. Aan deze laatste kwestie zou echter weinig te doen zijn, zo had hij hieraan toegevoegd, omdat de toe stand reeds was gestabiliseerd: Teveel Po len uit Oekraine hadden zich reeds in die gebieden gevestigd en een radicale wijzi ging onmogelijk gemaakt. De functionaris zou voorts hebben ver klaard, dat de Sovjet-Unie en Polen be reid zouden zijn tot vèrreikende concessies aan een herenigd Duitsland. Stettin zou bijvoorbeeld een vrije haven voor Duits land kunnen worden, evenals vroeger Hamburg een, vrije haven voor Tsjechoslo- wakije was, en de Oder zou, evenals de Rijn en de Donau, geïnternationaliseerd kunnen worden. Ook zou Polen tot voor delige handelsovereenkomsten met Duits land bereid zijn. lyievrouw Fassbender verklaarde, dat zij naar het Russische hoofdkwartier in Oost- Berlijn was gegaan om te pleiten voor Duitse vrouwen en krijgsgevangenen, die nog in de Sovjet-Unie verblijven. Tarkhof had haar aangeraden zich schriftelijk tot premier Malenkof te richten. Mevrouw Fassbender ontkende, dat de „internationale conferentie" communistisch getint is. Leiders van het huidige Duitse regerings front hebben zich in de laatste dagen on dubbelzinnig tegen elke gedachte aan een neutralisering van het Duitse gebied uit gesproken. Zij baseerden die overtuiging zowel op Duitse als op Europese over wegingen. Om zeker niet misverstaan te worden heeft dr. Adenauer zijn perschef Felix von Eckart, voor de journalisten van Califor- nië nog eens zijn mening laten preciseren: De Bondsregering zal nooit toestemmen in een Russisch voorstel, dat als prijs voor Duitslands hereniging Duitslands neutrali satie vergt. Europese argumenten voor hetzelfde standpunt zijn in Bonn gebruikt door Ade nauer's eerste volgeling, dr. Heinrich von Brentano, voorzitter der Europese grond- wets-commissie. Deze sprak tijdens een bijeenkomst van Britse en Duitse politici in Königswinter.Er is voor de Duits-Franse verhoudingen volgens hem nu eenmaal geen betere en geen andere oplossing dan een samensmelting der landen in een ver enigd Europa. Het wordt nu meer en meer duidelijk, dat de grootste moeilijkheid om tot een echt beraad tussen de grote vier te komen niet wordt gevormd door een gebrek aan bereidwilligheid der Russen om vrije ver kiezingen toe te staan, doch door het me ningsverschil over de toekomstige volken rechtelijke positie van Duitsland, zo meent de „Frankfurter Allgemeine Zeitung". Het Brits-Duitse gesprek in Königswin- ter heeft echter inmiddels aangetoond, dat vooraanstaande Britse parlementsleden een neutrale positie van Duitsland voorstaan en men was het er algemeen over eens, dat èen politieke lijn moest worden gevolgd, die een beraad met de Sovjet-Unie niet zou uitsluiten. Dat Duitsland na een hereniging in de Westelijke sfeer moet blijven staat ook voor de socialisten vast. De vormen van die binding willen zij echter nog in het midden laten om vooreerst alle krachten op een Duitse hereniging instede van op een Europese vereniging te concentreren. De socialisten hebben thans Adenauer dan ook weer verweten niet actief met een eigen Duits plan klaar te staan om de Moskouse verleiding tegemoet te treden. Een eigen plan hebben zij intussen ook niet. Het is trouwens ook in de niet-socialis- tische Duitse pers een vrij algemene klacht, dat de Westelijke politiek niet voorbereid schijnt op een constructief antwoord op eventuele Russische voorstellen om Duits land te herenigen. Die klacht is door Britse afgevaardigden op de bijeenkomst in Ko- nigswinter ook geuit. Alle thans bestaande Europese plannen zijn gebaseerd op de ver deling van Duitsland, zo hebben zij opge merkt, en men heeft er de Duitse politici openlijk voorgehouden, dat men van Brit ten, Fransen, Belgen en Nederlanders geen grote inspiratie kan verwachten voor een Duitse eenheid van zeventig millioen men sen. Von Brentano heeft het Duitse standpunt dezer dagen als volgt samengevat: „De hereniging van Duitsland zal steeds het hereniging een prijs te betalen, die zijn eigen toekomst en die van Europa in ge vaar zou kunnen brengen, een neutrali sering van Duitsland is om deze reden on mogelijk." Het invloedrijke Stuttgartse blad „Deut sche Zeitung" is nog een stap verder ge gaan door te verklaren, dat de toewijding aan een Duitse eenheid „tot gemeengoed van een Europese unie zal moeten worden, wil deze vereniging duurzaam zijn" en het zelfde blad schrijft: „Het staat evenzeer vast. dat Duitsland voor de Europese ge dachte niet de prijs betalen zal, die Franse en andere politici schijnen te vragen: Om wille der Franse vriendschap afstand te doen van Duitse mensen, van Duits gebied en van Duitse kracht". FRANKFORT (Reuter) Charles Wil son, de Amerikaanse minister van Defen sie, is Woensdag met de Amerikaanse minister van het Leger, Robert Stevens, in Frankfort aangekomen. Op het vliegveld was generaal Ridgway, de opperbevelheb ber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, ter begroeting aanwezig. Wilson blijft drie weken in Europa. Hij zal Amerikaanse troepen in Duits land, Frankrijk, Oostenrijk, Italië en Noord-Afrika inspecteren en de conferentie van de ministers van Defensie van de NAVO bijwonen, die Maandag in Parijs begint. Op een persconferentie verklaarde Wil son, dat de Verenigde Staten hun kracht ter verdediging van de vrije wereld zullen handhaven en vergroten en hun bondge noten zullen blijven helpen. NEW YORK. (Reuter). Frankrijk heeft Woensdag in de politieke commissie van de UNO bij monde van zijn afgevaar digde Hoppenot een beroep op de beide partijen in Korea gedaan zoveel mogelijk mensenlevens te sparen „tussen de dage raad en het middaguur van de vrede". Tevoren had de Braziliaanse afgevaar digde, De Souza Gomes, formeel een ont werpresolutie ingediend, die hij Dinsdag reeds ter tafel had gebracht. In deze re solutie wordt gevraagd de algemene ver gadering na het afwerken van de aanhan gige agenda reces te verlenen en haar be schikbaar te houden voor een nieuwe bij eenkomst in verband met de ontwikke lingen in Korea. Wysjinski heeft in de politieke commis sie de Westelijke voorstellen betreffende ontwapening van de hand gewezen. De Westelijke voorstellen houden een beper king van de strijdkrachten van de grote mogendheden in en een regeling krachtens welke de sterkte van de strijdkrachten van de andere landen wordt vastgesteld naar het bevolkingstal. Wysjinski zeide dat hij bleef bij het Rus- sisch-Poolse voorstel waarin wordt ge vraagd de bewapening van de grote mo gendheden met een derde te verminderen. Wysjinski besloot met te verklaren, dat de Braziliaanse resolutie over Korea op bouwende elementen bevatte en dat zij een ernstige bestudering waard was. Hij zou later op deze resolutie terugkomen. De Amerikaanse afgevaardigde, Gross, steunde de resolutie. Koningin Elizabeth van Engeland heeft aan haar lijfgarde de Sovereign's Company van de Grenadier Guards haar persoonlijke standaard aangeboden. De Guards zijn de reuzen van de Engelse militaire elite. Waarvan hun commandant een imposant voorbeeld mag heten. De Algemene Vereniging voor Melk- voorziening te 's-Gravenhage is tot het be sluit gekomen, dat een verhoging van de verkoopprijzen voor consumptiefnelk bij de wijziging van de prijzenpolitiek der re gering en de afschaffing per 19 April van de sedert jaren geldende maximumprijzen, zo lang mogelijk moet worden voorkomen. Alle prijzen worden na 19 April op het bestaande peil gehandhaafd. De gewijzig de regeringspoiitiek zal wel teil gevolge hebben dat binnen afzienbare tijd enige wijzigingen in de prijzen in overweging moeten worden genomen. Dit besluit geldt voor de provincies Zuidholland, Utrecht en het Zuidelijk gedeelte van de provincie Noordholland, waartoe o.a. ook Haarlem wordt gerekend. BUENOS AIRES (Reuter). Tijdens een toespraak van president Perón van Ar gentinië tot een grote menigte zijn op het Plaza del Mayo te Buenos Aires twee bom men ontploft. De openfuchtbijeenkomst was georgani seerd door de algemene vakfce-d en werd gehouden voor de ambtswoning van de president op het Plaza del Mayo. De ex plosies kostten aan zes mensen het leven. Velen werden gewond. De ontploffingen werden door de luisteraars aan hun radio toestellen gehoord. De president onderbrak zijn toespraak terwijl de menigte zijn naam riep. Na vijf minuten zei Perón: „Degenen die geruchten verspreiden, zijn vandaag luid ruchtiger geweest dan ooit door deze hom men te doen ontploffen." De eerste bom ontplofte in het hötel Mayo en vernielde een stalen rolluik, dat werd neergelaten als voorzorg tegen inci denten. Enige seconden later deed zich in een station van de ondergrondse een tweede explosie voor, die evenals het hötel in de omgeving van de woning van de president staat. De ontploffingen hadden tien minuten na het begin van de toespraak van Perón plaats. Na de explosies verspreidde de me nigte zich in de zijstraten en er hingen rookwolken boven het plein toen de ambu lances zich naar de plaatsen van de ont ploffingen begaven. Vorige maand deed zich enige minuten nadat president Perón per trein in Buenos Aires was teruggekeerd van zijn officieel bezoek aan Chili, een ontploffing voor in een bagageloods op het station. In zijn toespraak zei Perón dat sedert de campagne tegen de hoge prijzen een week geleden was begonnen, de prijzen met 25 procent zijn gedaald. Dit bewijst, aldus Pérón, dat de slechte zakenlui ten minste zoveel hebben geroofd. Hij verzekerde zijn toehoorders dat de economische en sociale positie van Argen tinië nooit beter was geweest dan thans. Hij voegde eraan toe dat hij zich politiek sterk genoeg beschouwde om in de toe komst elke actie te ondernemen die nood zakelijk mocht zijn. Tot de oppositie zei hij: „Op de dag \^orps diplomati que heeft Woensdag de „Flora 1953" met een bezoek vereerd. In de veilinghal van de tentoonstelling na men de diplomaten plaats in de banken en volgden het ver loop van de handel. Men ziet hier achter eenvolgens op no. 37 de echtgenote van de Indiase ambassadeur mrs. Chakravarty, op no. 38 de Belgische ambassadeur De Graeff, op no. 39 de ambassadeur van In diaop no. 40 de Rus sische ambassadeur Zaitsev en op de nos. 41 en 42 de gezanten van Hongarije en Tsjechoslowakije. waarop u bewijst dat u kunt werken voor de republiek, zullen wij u alles vergeven, de bommen incluis." Schoonmaak Na de ontploffingen zei Perón tot de menigte dat er een nieuwe 'fase in de na tionale schoonmaak is aangebroken. Hij zou, naar hij zei, deze schoonmaak door voeren, zelfs indien hij gevaar zou lopen door de geschiedenis een tiran te worden genoemd. „Tot nu toe heb ik overreding gebruikt, maar in de toekomst zal ik van vergelding gebruik maken en tot God bidden dat de omstandigheden mij niet zullen dwingen vreselijke straffen uit te spreken. De samenzwering tegen de regering wordt gefinancierd door buitenlandse agenten. Indien wij hen zullen vinden, zullen wij hen aan een boom ophangen", aldus Perón. In zijn rede kondigde de Argentijnse president voorts het begin van een grote zuivering in regering en partij aan, even als een drastische actie tegen oneerlijke kooplieden. Na de rede van president Perón staken demonstranten het „huis van het volk", het centrale bureau van de socialistische partij, in brand. Het vuur breidde zich tót 21 naburige gebouwen uit, voordat brand weerlieden de plaats konden bereiken. Betogers staken voorts de exclusieve Jockey Club in Buenos Aires in brand, evenals het hoofdkwartier van de radicale oppositiepartij. De politie verklaart dat zich onder de personen, die na de ontploffingen gearres teerd zijn, een Noord-Amerikaans onder daan bevindt. Verklaring Regeringsgezinde bladen bevatten heden ochtend een verklaring, waarin de socia listen verantwoordelijk worden gesteld voor het in brand steken van hun hoofd kwartier. Verklaard wordt, dat, toen een aantal personen, die naar Peróns toespraak hadden geluisterd, naar huis terugkeerden, zij voor het gebouw van het socialistische hoofdkwartier werden beschoten. „Ondanks het dreigende gevaar drongen de beschotenen het gebouw binnen en slaagden er in brand in de kelderverdie ping te stichten. Brandweerlieden poogden, zoals hun piicht is, de brand te blussen. Dit gelukte niet, omdat de brandstichters, woedend door de uitdagingen, waaraan zij hadden blootgestaan, hun dit beletten", WASHINGTON (Reuter). Charles Chaplin heeft zijn vergunning om opnieuw de V.S. binnen te komen ingeleverd, daar- meer te kennen gevende, dat hij niet van plan is zich weer in de V.S. te vestigen. Dit is Woensdag meegedeeld door het Ame rikaanse ministerie van Justitie te Wash ington, dat verleden jaar, toen Chaplin voor een bezoek aan Europa de V.S. verliet, de immigratie-autoriteiten opdracht gaf, Chaplin bij zijn terugkeer aan een onder zoek te onderwerpen. Chaplin heeft verleden week Vrijdag vrijwillig de inreisvergunning teruggege ven aan Amerikaanse vertegenwoordigers in Genève. Men verwacht, dat Chaplin heden, zijn 64e verjaardag een verklaring zou uitgeven. Naar verluidt stapte de filmster Vrijdag het Amerikaanse consulaat in Genève bin nen. Hij smeet zijn vergunning op het bu reau van een functionaris en verklaarde: „Ik zal dit ding niet meer nodig hebben". Onlangs werd gemeld, dat Chaplin het huis in Genève, waar hij met zijn gezin woont, voor 600.000 gulden heeft gekocht. Het Arnhemse gerechtshof heeft heden de 52-jarige landbouwer A. S. H. graaf van Rechteren Limpurg te Hummelo, conform de eis vrijgesproken van het hem ten laste gelegde: het verborgen houden van de ex- K.N.I.L.-kapitein Westerling, tegen wie een arrestatiebevel was uitgevaardigd. DCOOOOOCOGOOOOOOOCOOOOOCOOOCCOOOOCOCOOCOOOOOCCCOOOOOOOOry VANDAAG IS STELLENDAM weer een dorp geworden met winkelétalages en huisvrouwen in de Voorstraat. Want vijfhonderd mensen hebben de lang verbeide thuistocht mogen maken uit Vlaardingen of Brielle, Dirksland of Brabant. Het is nog geen derde van de oorspronkelijke bevolking, maar ze vormen toch dat hoopvolle begin van de re-evacuatie, waar de gesprekken in de eetzaal van de „Thillant II", Velsens drijvende dijkwerkershótel, dat in het haventje onschatbare diensten bewijst, j telkens op terug kwamen. j De middenstand was al vooruitgegaan om orde op zaken te stellen en in het gymnastieklokaal van de enig-overge- 1 bleven school liggen de textielpakket- ten en de potten en pannen van de Stichting voor Maatschappelijk Werk gereed, om aan de terugkerende huis- moeders te worden uitgereikt. Het aan- tal pakketten is jammer genoeg niet j toereikend om heel Stellendam te hel pen, maar de Haagse middenstand heeft j gisteren een delegatie naar het geschon- den dorp gestuurd, zodat daar misschien j wel een mouw aan te passen zal zijn. Want het is vreemd: de Rode Kruiszen- dingen worden niet zo erg hoog aan- geslagen. Er is te veel gebruikt spul bij en als de Stichting voor Maatschappe lijk Werk nou fabrieksnieuw goed ver- schaft Daar wordt de burgemeestersvrouw dan j maar weer voorgespannen en samen met haar man, J. baron van Knobelsdorff zal ze ook hier wel uitkomen. Er zijn im- 8 mers grote barricades genomen in dit 8 Stellendam. g Hoe het plaatsje op Goeree-Overflakkee 8 zich tracht op te richten uit de letter- 8 lijke modder, vindt u door een onzer g 8 redacteuren in dit nummer beschreven. 8 8 Ook, hoezeer de „Thillant II" wordt ge- g apprecieerd. ODCCCOCOOCCX300COCOOCOCOOOOOOOOCOOCOCOOCOCOOOCOOCOOOOOOOC CAIRO (Reuter) Te Caïro is een com muniqué uitgegeven, waarin medegedeeld wordt, dat de Brits-Egyptische besprekin gen over de kwestie van het Suezkanaal spoedig hervat zullen worden. Luitenant kolonel Anwar Sadat, lid van de revolu- tionnaire raad, en een van de naaste mede werkers van premier Naguib, heeft ver klaard, dat Engeland zich bereid verklaard had „zonder vooropgestelde voorwaarden" de besprekingen over de kwestie van de evacuatie van de kanaalzone te hervatten. Bij de besprekingen zou men niet stil blij ven staan bij de kwestie van de defensie van het Midden-Oosten, zo zeide hij. O. W. Holmes: Een kus knalt niet zo hard als een kanon, maar zijn echo duurt langer. H. M. 10,Rijk v. Groen Canada f 38, C. D. ƒ4,Jan Arnold en Ad ƒ3,60; Rou- ques (frs. 1000.9,65; van 2 leerlingen Brederodeschool voor verkochte kranten 1,Recette voetbalwedstrijd Bloemen- daalTerrasvogels 6-4-'53 f30,68. Bovengenoemde bedragen zijn reeds door ons aan het Nationaal Rampepfonds over gemaakt. In het Nationale Rampenfonds is tot gis termiddag 105 millioen gulden binnenge komen. Sinds de vorige dag is er dus één millioen bijgekomen. In de Belgische Congo is ten bate van het Noodfonds Nederland een bedrag van meer dan anderhalf millioen francs inge zameld. Te Brazzaville (Frans Equatoriaal Afrika) hebben de „Vrienden van Neder land" aan het plaatselijke Rode Kruis een bedrag van fr. 342.000 overhandigd ten bate van het Noodfonds. Het Centrale Comité voor Hulpverlening op Nieuw Guinea heeft weer 70.000 aan het Rampenfonds in Nederland overge maakt. Tot nu toe is uit Nieuw-Guinea in totaal 241.000 aan het Rampenfonds over gemaakt. Het Centrale Verrekenkantoor voor brandstoffen .van het Rijkskolenbureau heeft op rekening van het Nationale Rampenfonds een bedrag gestort van 508.920.31. Dit bedrag betreft de door extra productie der Limburgse mijnen op enige Zaterdagmiddagen in Februari be spaarde toeslagen op importkolen. Stortsteen en varkens In de vluchthaven van Zijpe op Schou- wen-Duiveland is het motorschip „Hen drik" uit Rotterdam gearriveerd met 730 ton stortsteen, een geschenk van de Zwit serse regering. Reeds eerder was een lading van enkele honderden tonnen in Nederland aangekomen. Onder auspiciën van het „Landbouw Noodfonds Drenthe" werd enige weken geleden reeds een respectabele hoeveel heid veevoeder, door de landbouwers en veehouders bijeen gebracht, naar het ramp gebied verzonden. Gisteren waren de var kens aan de beurt. In totaal zijn 370 var kens bijeen gebracht, waaronder ongeveer 200 biggen en verder goede, fokzeugen en drachtige zeugen. Deze zullen in Breda worden overgedragen voor de getroffenen in Noord-Brabant. JOHANNESBURG (Reuter-A.N.P.). Voor zover de uitslagen van de Woensdag voor de Zuid-Afrikaanse Volksraad gehou den verkiezingen vanochtend vroeg bekend waren, had de nationale partij van premier Malan in 18 van 44 stedelijke districten de overwinning behaald op de verenigde partij. Aangezien de steden werden beschouwd als de bolwerken van de verenigde partij van Strauss, die in het oude parlement in de oppositie was, achtte men de vooruit zichten voor de nationale partij gunstig. De stand was vanochtend: Nationale partij 27 zetels, waarvan twee onbestreden; Verenigde partij 44 zetels, waarvan 18 on bestreden; Arbeiderspartij 4 zetels. Er werd gestemd over in totaal 156 zetels. Ondanks het niet bestaan van een stem plicht, was een record-aantal stemgerech tigden opgekomen, geschat op meer dan negentig procent van het totale aantal. Van de 156 in het geding zijnde zetels werden er twintig niet bestreden, namelijk achttien die door vertegenwoordigers van de Verenigde partij (de oppositie in het oude parlement) werden bezet en twee van de Nationale partij, bezet door minister president dr. Daniel Malan en de voorzit ter van de Volksraad Conradie. In de be doelde twintig districten waren geen tegen- candidaten. De aandacht was vooral gevestigd op een kleine dertig districten, waarvan de stem- rningsuitslag door de Zuid-Afrikaanse pers onzeker werd geacht, gezien de geringe meerderheid die de zittende afgevaardig den aldaar bij de vorige verkiezingen had den behaald. De meeste hiervan waren ge legen in Transvaal en de Kaappfovincie. Van acht zetels was hedenmorgen reeds bekend, dat zij door de nationale partij op haar tegenstandster waren veroverd. Toen van 67 der 156 districten de uitslagen be kend waren, had de Nationale partij nog geen enkele zetel verloren. De uitslagen van de plattelandsdistricten, waarvan ver wacht werd dat zij ten gunste van de Nationale partij zouden zijn, moesten toen nog binnenkomen. Evenals dr. Malan werd ook Jacobus Strauss, de leider van de Verenigde partij, herkozen in zijn district Germiston. Van de anderhalf millioen stemgerech- DUSSELDORP (DPA). De Nederlandse Volkspartij voor Vrijheid en Democratie en de Duitse vrije democratische partij hebben gisteren tijdens een bijeenkomst te Dusseldorp besloten tot vriendschappelijke samenwerking. De plaatsvervangende voor zitter van de Duitse partij, dr. Friedrich Middelhauve, had de Nederlanders tot deze besprekingen uitgenodigd. Van Nederland se zijde waren prof. mr. P. J. Oud en dr. H. A. Korthals aanwezig. In de algemene vergadering van de V. V.D. is onlangs het bestuur gemachtigd om, na de partijraad gehoord te hebben, tot de liberale internationale toe te treden. tigden waren vijftigduizend kleurlingen (gemengd-bloedigen). De drie blanke ver tegenwoordigers der naturellen, wier zetels niet bij de verkiezingen betrokken zijn, steunen de Verenigde partij. DE BEVOLKING VAN OE UNIE VAN ZUID-AFRIKA IN 1951. UMMEN MIK FIGUUR VfRTcGENÜfOW CARPRESS Volgens de in 1951 gehouden volkstelling heeft de Unie van Zuid-Afrika (zoals onze grafiek aangeeft) ongeveer 12</2 millioen inwoners. Hiervan zijn 2,6 millioen blan ken, 8'/, millioen negers, ruim 1 millioen kleurlingen (halfbloeden) en bijna 400.000 Aziaten. Het mandaatgebied Zuid-West- Afrika, dat ondanks de protesten van de UNO steeds meer in de Unie wordt getrok ken, telt 50.000 blanken en 380.000 negers. Alleen de blanke bevolking heeft het recht gekozen te worden en in het algemeen hebben ook slechts de blanken het recht te stemmen. De Kaapprovincie vaardigt 55 leden naar de Volksraad af, Natal 16, Transvaal 66, Oranje Vrijstaat 13 en het mandaatgebied Zuid-West-Afrika 6 leden. De negerbevolking van de Kaapprovincie heeft voorts het recht drie blanke verte genwoordigers naar het parlement af te vaardigen. MINDER ZACHT Verwachting, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Matige tot krachtige wind over wegend tussen West en Zuid. Morgen overdag minder zacht. 17 April Zon op 5.40 uur, onder 19.41 uur. Maan op 7.05 uur, onder uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 16 April Hoog water: 5.10 en 17.34 uur Laag water: 0.54 en 13.21 uur. 8 Vrijdag 17 April 8 Hoog water: 5.53 en 18.19 uur. 8 Laag water: 1.35 en 14.05 uur. ïOCOOOOOOOpOOOOOOOOOOOOOOOOOOGOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCiC

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1