BB windt er aan de Breestraat geen doekjes om Velsens openbare kleuterleidsters „onderwezen" in nieuwe verordening Turnlust-dames en PSV kampioenen Havenberichten Agenda voor Beverwijk Visserij-varia Verliespunten voor Dukel en Willemse Heemskerk 8 „VAN GEESTELIJKE STANDING" Oude, gewaardeerde Stichting wordt nieuwe adviesraad „Kind der zonde" in Thalia Kinder-Meifeest van de Partij van de Arbeid Jubileum A. J. Allan in Kennemer tournooi Rood-zwart dertig jaar Santpoort 2 met Kijk Uit 4 aan de kop Asperges: rijksdaalder per kilo STRUISVOGEL IN DE ETALAGE Scheepvaart Aanbesteding van uitbreiding zusterhuis „Heitjes-actie" bracht ruim f 200 op DONDERDAG 23 APRIL 1953 Over enige dagen, op 1 Mei zullen, zoals gemeld, zeven neutrale kleuterscholen in Veisen overgaan in handen van de gemeente en gistermiddag heeft wethouder H. de Boer in een der lokalen van het Cultureel Centrum aan het Moerbergplantsoen voor het personeel van die scholen de kleuterleidsters een korte toelichting op de nieuwe gemeentelijke verordening gegeven. De heer De Boer zei onder meer, dat in de praktijk zal moeten blijken op welke wijze overheid en „ambtenaressen" bij het voorbereidend onderwijs zullen moeten samenwerken. Nooit mogen leden van dit „corps" uit zakelijke overwegingen dit werk kiezen, meende de wethouder voorts; zij zijn in dienst van de gemeente om het kind op te voeden en daarom moet het kind primair voor hen zijn. Wat de verhouding met het personeel van het lager onderwijs betreft, deze ver standhouding zal ongetwijfeld beter wor den, want in het leerplan voor de open bare lagere scholen staat vermeld, dat er een „overschakeling" moet zijn van kleu teronderwijs naar lager onderwijs. De openbare school, zo zei de wethouder, leidt kinderen van alle gezindten op; omder eer biediging en respectering van elke levens opvatting worden de kinderen er klaar ge maakt voor het leven in de maatschappij. „Het is de school met de bewuste levens houding" meende de heer De Boer. De heer J. H. Jansen, directeur van de Kweekschool voor Kleuterleidsters in Haarlem gaf in deze bijeenkomst een uit eenzetting over de noodzaak van het be zit van de akten A en B. Acte A is wat men noemt een voorlopige, akte B een vol ledige bevoegdheid. De heer Jansen stelde eerst de vraag of het nodig is dat elke kleuterleidster volledig bevoegd is of dat de B-akte alleen is voor diegenen, die wat meer ambitieus zijn en wat vooruit willen komen. De zaak moet van twee kanten bekeken worden en deze zijden onder woorden ge bracht zijn: Wat eist de maatschappij van de kleuterleidster en wat vraagt de leid ster van de maatschappij. De taak van de school, ook van de kleuterschool, is aan merkelijk uitgebreid, doordat zii naast de ouders de karaktervorming en opvoeding heeft ter hand'genomen. De kleuterleeftijd is van groot belang voor de geestelijke vor ming van het verdere leven. En juist bij deze tak van onderwijs is de verhouding ouders-leerkraohtei&kinderen zo, dat er veel gedaan kan worden. Uit de samenleving zelf komen de kleu terscholen voort en daarom kan men eisen stellen aan de kleuterleidster. Die eisen zijn: liefde en verantwoordelijkheidsbesef jegens en ten opzichte van de kinderen. Maar daarnaast kennis van methodiek, niet als methode, maar van de invloed die van de verschillende methoden zoals van Fröbel en Montessori uitgaat. Kennis van moderne leermiddelen, maar bovenal ken nis van de psychologische groei van de mens en zeker van de psyche van de kleu terleeftijd, waardoor geestelijke conflicten kunnen worden opgevangen. Vervolgens een zodanige algemene vorming, zodat zij overwicht krijgt en boven een bepaald Spannig in volleyball-competitie De volleyball-competitie van de jonge af deling „Beverwijk" van de Ne Vo Bo, die Woensdagavond in de Da Costa-school werd besloten, heeft bij de heren-teams na heel wat spanning het team van de Velser po litiemannen het kampioenschap bezorgd. Dit was dan wel op het nippertje, want de Turnlustpapieren stonden uitstekend met 19 punten uit tien wedstrijden, terwijl PSV één verliespunt meer had, dus 18. Bij een gelijk spel zou Turnlust de ere-titel al bemachti gen, maar de kansen keerden ten gunste van PSV. In de eerste set liep Turnlust met serveren goed van stapel en PSV kon er maar moei lijk in komen, waaronder zowel de reacties als het samenspel te lijden hadden. Turnlust won met 156. In de tweede set echter ver loor Turnlust de gewenste concentratie op de PSV-services, die slecht werden afgewerkt en waaraan vooral de balbehandeling van invloed was. PSV liep uit tot 515. De politiemannen concentreerden zich in de derde set aanvankelijk minder goed, zo dat Turnlust alleen met serveren al 7 punten scoorde. De onvoldoende reactie, het opvan gen en samenspel gingen bij Turnlust plotse ling achteruit en de technischer vaardigheid van PSV bracht (na 95, 1111) de stand op 1115 voor PSV. Nu moest de vierde set beslissen over het kampioenschap. Spanning was er genoeg en de ploegen streden tot 77 gelijk op. Turn lust verviel hierna in nonchalante balbehan deling en PSV kwam met 7 punten verschil (815) aan het kampioenschap. Dames in touw Voordat de dameswedstrijd Turnlust—Ken- nemers I aanving, schonk inspecteur A. Wijnstroom van PSV het Turnlust-team bloemen, omdat het door een wijziging van een uitslag ongeslagen bleek en zich bij voorbaat van het kampioenschap verzekerd had. De aanvoerdster mej. A. Los accepteer de deze onverwachte verrassing onder dank. De wedstrijd had overigens nogal een eenzijdig karakter. De Turnlust-dames wa red technisch veel beter en wisten alleen al door het serveren de tegenstandsters voortdurend te imponeren. De afwerking van verdediging en samenspel liet bij de Kennemers-dames veel zo niet alles te wen sen over. Desondanks slaagden zij er in de derde set te winnen, daar toen Turnlust uit haar concentratie werd gespeeld. De Ken nemers-dames speelden overigens met twee invalsters en de uitslag werd 3—1 voor de Turnlust-dames met 155, 158, 715, 15—2. Met deze laatste wedstrijd van Turnlust- dames werd de beste prestatie van de afde ling bereikt met 20 punten uit tien gespeelde en gewonnen wedstrijden, zodat het kam pioenschap volkomen is verdiend. Ten slotte werd gespeeld de heren-wed strijd VCK 2 tegen Plaatwellerij I, die na een goed en spannend verloop in een 22 gelijk spel eindigde met de tussenuitslagen 15—13, 15—3, 14—16 en 9—15. In de reeks speciale voorstellingen draait vanavond in Thalia de niet erg opwekken de Franse rolprent „Het kind der zonde", waarin de louche sfeer van de havenbuur ten van Marseille en het verderf der be denkelijke cafétjes een flink stuk van de intrigue doordrenkt. Dat er knap werk met de camera wordt gedaan, hoeft geen betoog. Michel Beck, die de titelrol kreeg, maakt er werkelijk veel van ondanks zijn twaalf jaren. niveau uitkomt. Spreker noemde dit een geestelijke standing, waaraan de maat schappij het kind kan toevertrouwen. Een opleiding van 2 jaar, zoals voor akte A is bepaald, is niet voldoende om rijp voor deze taak te worden, ook al is er een on dergrond van ULO of drie jaar middelbaar onderwijs. Hiervoor zijn leidsters met vol ledige bevoegdheid nodig. Wat eist de leidster van de maatschap pij? Waardering en erkenning voor haar be langrijk werk, materieel en moreel. Waar gewerkt wordt met idealen en er wordt geen morele waardering gevonden, daar gaat het ideaal dood. Een verbeterde oplei ding is nodig omdat de intellectuele stan ding van de kleuterleidster omhoog moet, waardoor vanzelf de maatschappij meer waardering voor deze mensen krijgt. Waar, aldus eindigde de heer Jansen, overheid en leidsters elkaar vinden in deze doelstel ling, valt er wat te bereiken. Stichtingsbestuur wordt adviesraad Een nieuwe figuur in de gemeentelijke regeling, zo deelde wethouder De Boer voorts mede, is de adviescommissie, die uit 't tegenwoordige stichtingsbestuur („Stich ting voor neutraal Kleuteronderwijs") ont staat. Dit wordt een raad, die een grote taak krijgt te vervullen door het beharti gen van de belangen bij het openbaar kleu teronderwijs. De heer A. Linthout was als vertegen woordiger van de stichting present en tot hem richtte de heer De Boer woorden van bizondere waardering, voor de wijze waar op het bestuur heeft gewerkt. Wethouder De Boer overhandigde de heer Linthout een voorzittershamer voor de adviesraad en zeide daarbij blij te zijn, dat het een verschuiving van plaats en geen afscheid was en uitte vervolgens de wens, dat deze hamer zou worden gehanteerd „met takt en beleid, tot groei en uitbreiding van het openbare onderwijs". De heer Linthout aanvaardde uit naam van het bestuur het geschenk en merkte daarbij op dat het bestuur altijd had gear beid in het belang van het kind en dat deze taak was vergemakkelijkt door de medewerking van het gemeentebestuur. De Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid, afdeling Velsen-Noord, zal, even als voorgaande iaren, voor de kinderen van 5 tot en met 12 jaar weer een afzonderlijk kinder-Meifeest houden. De kinderen verzamelen 's morgens om negen uur op de Wijkerstraatweg bij net Stratingplantsoen. Voorzien van boter hammen en drinkkroes gaan zij naar het park „Velserbeek" om zich op de speel weide te vermaken met spel, zang en dans. 's Middags is er in het gemeentelijk ont spanningslokaal aan "cle Van Diepenstraat van half twee tot vier uur een bijeenkomst, waarbij mevrouw M. Vonk-Van Goud zwaard een poppenkastvertoning geeft met een geheel nieuw programma. Goochelen en de sprekende pop ontbreken niet op het feest. De kinderen, van wie de ouders ook een kijkje kunnen nemen, mogen zelf ook proberen de goochelkunst machtig te worden. Indien de weersomstandigheden het spel in de openlucht niet toelaten, zal het programma van 's morgens in de zaal wor den afgewerkt. Het vijfentwintig-jarig jubileum van de heer A. J. Allan, directeur van de N.V. Drukkerij en Uitgeverij Vermande Zonen (vroeger N.V. Drukkerij Sinjewel) te IJmuiden, dat Maandag wordt gevierd, zal die dag met een intieme plechtigheid be ginnen in het gebouw van het Cultureel Centrum. Des middags is er in een van de gebou wen van de N.V., Kanaalstraat 43, gele genheid voor belangstellenden de jubilaris te feliciteren, en tevens is er geleigenheid het gehele bedrijf te bezichtigen. Voor het personeel wordt nog een feest avond gehouden in einde Mei, dit in ver band met de verkiezingsopdrachten van de N.V. De vijfde ronde van de strijd om de Ken- nemerland-damtitel heeft een sensationeel verloop gehad. Tegen aller verwachting in leed Dukel een nederlaag tegen de Haar lemse damspeler Nic. Blom en Willemse kon ternauwernood remise maken tegen Postma. De spanning is na deze uitslagen weer toe genomen maar in strijd om de eerste plaats blijft tussen Dukel en Willemse. De twee leiders zullen elkaar Donderdag avond in het Statenliuis te Beverwijk ont moeten. Willemse staat er thans beter voor aan gezien hij uit vier partijen zeven punten en Dukel uit vijf partijen acht punten heeft veroverd. Mocht Willemse zijn partij tegen De Zeeuw winnen dan heeft hij één punt voorsprong op Dukel. In ieder geval zal Dukel Donderdagavond zijn partij moeten winnen, wil hij het kampioenschap van Kennemerland behalen. De stand luidt: Dukel 8 (uit 5), Willemse 7 (uit 4), Blom 5 (uit 4), Postma 5 (uit 4), Vooys 2 (uit 3), Kroon 2 (uit 3), De Zeeuw 0 (uit 3). De partij VooysDe Zeeuw uit Castricum werd afgebroken maar wordt remise. Bloemen, waardering en feest voor supporters Ter gelegenheid van het dertigjarig be staan der supportersvereniging „Róód- Zwart" is er Woensdagavond in het Ken- nemer Theater een klinkende feestavond gehouden. De voorzitter van de supporters, de heer K. Prent, wees er in zijn openingswoord op dat het tot de zeldzaamheden behoort als een supportersvereniging dertig jaar be staat: „Rood-Zwart" is pas de vijfde ver eniging in Nederland die de drie kruisjes haalt. Van de mede-oprichters zijn er nog maar drie leden lid: de heren Max. Lind ner, G. van Essen en H. v. d. Plas. Het jubileum ging natuurlijk niet zonder bloemen; zowel de damesclub als de toneelgroep kwamen met een bloemstuk voor hun „grote" broers aandragen. Dë voorzitter van de Kennemers, de heer Max. Lindner, noemde het een voorrecht een dergelijke supportersvereniging te be zitten. Klaas Prent en zijn mannen steunen de Kennemers in talloze opzichten. Juist in moeilijke tijden is het zo nodig dat men kan rekenen op mensen met clubliefde, die bereid zijn ook de schaduwzijden met hun club door te gaan. Een prachtige mand met bloemen en een voorzittershamer vertolkten de gevoelens van de Kennemers. Geheel door eigen leden verzorgd werd er verder een gevarieerd programma ten tonele gebracht, bestaande uit veel muziek, veel zang en veel dans. Hoewel de vaart er wel eens uit raakte; en de boerenkapel onder leiding van boer Jan geen enkele moeite deed om wat „show" te brengen, werd het wel eeh ge slaagd feest, dat besloten werd met een ge zellig bal onder leiding van de heer A. Dors. Dinsdag speelde Santpoort 2 zijn laatste wedstrijd voor de bond tegen Het Oude Slot 3. De 9%li- overwinning werd door Santpoort zeer gemakkelijk verkregen, daar de tegenstander slechts met vijf man op kwam. De persoonlijke resultaten waren: Santpoort 2Het Oude Slot 3: 1. Vosman n. o. 10; 2. Oosterlingn. o. 10; 3. Spook n. o. 10; 4. HoutermanSchoonhoven Yili; 5. Van Duynn. o. 10; 6. Labouchère De Haas 10: 7. In 't Veltmevr. Ovlee 10; 8. HosSmorenburg 10; 9. Pieterse Verzijlberg 10; 10. Baljetn. o. 10. Door deze uitslag staan Kijk Uit 4 en Sant poort 2 samen aan de kop van de afdeling. Nu nog afwachten wat VAS 7 in Hillegom doet. Wint VAS dan zullen Kijk Uit IV, VAS 7 en Santpoort 2 nog een halve com petitie moeten spelen, om uit te maken wie zal promoveren. Voor de onderlinge competitie werden nog gespeeld: Groep I: Brugman—v. d. Broek 1—0. Groep II: HaanappelRoos 10. Groep II: WintersVos 10; BussemanLeys- ma 10. Woensdag 22 April kwamen de haven van IJmuiden binnen: Leda van Mantyluoto. Gribeljodow van Kalingrad. Ino van Rot terdam. Castello Tordmiller van Huelva. Argo van Skutskar. Rijeka van Hamburg. Hecuba van Gent. Wormo van Goole. Heems kerk van Antwerpen. Bonnig van Sunds- vall. Ebro van Immingham. Albatros van Norrköping. Nero van La Palice. Frieda van Ljusne. Draco van Bremen. Vertrokken zijn: Vechtstroom naar Lon den. Lingestroom naar Huil. Arabritt naar Huil. Suomen Nyto naar Rotterdam. Arden- nia naar Rouaan. Daphne naar Antwerpen. Friesland naar Newcastle. Haarlem naar Venezuela. Ebro naar Philippeville. Rijeka naar Rotterdam. Amigo naar Delfzijl. Aan de veiling Kennemerland werden de eerste asperges aangevoerd. Ze werden verkocht voor 265 cent per kilo. Klaverjassers gaan feest vieren De klaverjasclub „De Zon" te Heemskerk houdt op Zaterdag 25 April haar jaarlijkse feestavond. Het programma wordt geheel door eigen krachten verzorgd. Bioscopen Geen voorstelling. Luxor Theater 8 uur: Show-orkest „The Velno's" m.m.v. de kunstfluiter Jan Tromp. Kennemer Theater 8 uur: Arbeiders toneelfonds. VRIJDAG 24 APRIL Luxor Theater 7 en 9.15 uur: „Singin' in the rain". Kennemer Theater 7 en 9.15 uur: „The African Queen". W.B. 8 uur: „Wrekers te paard". Woensdagmiddag is de tentoonstelling Bescherming Burgerbevolking, welke in het winkelpand aan de Breestraat 108 si ingericht officieel geopend door burgemeester mr. H. J. J. Scholtens. De expositie werd ingericht om de bevolking van Beverwijk te laten zien, dat een niet-militair apparaat, dat bij catastrophen klein of groot direct kan ingrijpen om erger te voorkomen -we hebben het tijdens de waters noodramp gezien niet alleen gewenst maar zelfs zeer noodzakelijk is. Als symbool van de mens, die alle gevaren van te voren alvast afwijst met een ,,'t zal wel loslopen", staat in de étalage een levensgrote struisvogel, de kop halsstarrig in het zand gestoken De voorzitter van het werkcomité, de heer R. J. Vos, vertelde allereerst dat deze tentoonstelling veel aan geld en tijd heeft gekojt, maar dat een staf van helpers bij de inrichting met raad en daad ter zijde heeft ge staan. De afdeling E.H.B.O., brandweer en diverse an dere instanties hebben ge daan wat zij konden om met bescheiden middelen deze tentoonstelling op te bouwen. Burgemeester, mr. H. J. J. Scholtens vond het een mooie ge dachte van het werkcomité om deze propa- gandaweken met een expositie in te zetten. „De gehele bevolking dient zich voor dit werk te interesseren," aldus mr. Scholtens, „dat ook in vredestijd zeer belangrijk is." Hij vervolgde met op te merken, dat als de nu te nemen maatregelen vóór de oorlog genomen waren, het aantal slachtoffers misschien de helft minder geweest zou zijn en ook aanmerkelijk minder huizen schade zouden hebben opgelopen. „Alle bladen hebben reeds veel over dit probleem geschreven, maar het is jammer dat niet iedereen deze.stukken leest en er naar handelt," zo besloot de burgemeester zijn toespraak, waarna hij de tentoonstel ling voor geopend verklaarde. De heer Van Alphen, propagandist voor Voor het front van de troep werd Woensdag in de Engelbrecht van Nassau-kazerne te Roosendaal door de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, Selden Chapin aan zeven Nederlandse militairen een decoratie uitgereikt voor moedig gedrag tijdens de gevechten in Korea. De Amerikaanse ambassadeur speldt le luitenant J. W. Meyer de onderscheiding op. Noordholland, vertelde hierna dat uit de statistiek blijkt, dat speciaal in Noordhol land weinig belangsteling voor dit werk bestaat. Hij wees er vervolgens op dat de instelling niet-militairistisch is en zich uit sluitend richt op het behulpzaam zijn bij ramp-toestanden, zowel in oorlogs- als in vredestijd. Nadat de film „Buurmans buur man" was gedraaid, werd een rondgang door de tentoonstelling gemaakt. Op sug gestieve wijze is bij deze expositie voorge steld wat de burger kan doen als er weer oorlog zou uitbreken. Ook is te zien hoe men een goede schuilplaats tegen bom scherven kan maken. Behalve talrijke foto's van door de laatste wereldoorlog getroffen steden, zijn er ook stands van de Brand weer en het Rode Kruis te zien. Bovendien zullen op de eerste verdieping doorlopend films worden gedraaid, waarvoor de toe gang eveneens gratis zal zijn. De tentoon stelling zal twee weken lang geopend zijn; daarna komt ze in IJmuiden. In een lokaal bij de polikliniek is Woens dagmorgen aanbesteding gehouden voor de uitbreiding van het Zusterhuis van het Rode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk. Er waren 23 biljetten ingeleverd. Het resultaat was: L. Molenkamp, Sant poort, 137.875; Fa. C. de Geus te Broek op Langedijk 136.800; Fa. J. Faus te Nieuwe Niedorp 136.750; W. G. Scholten te Enschedé 148.200; Lamers en Kok te Enschedé 149.500; Gebr. Strebbe te En schedé 146.100; Fa. Lokhorst en Welage te Beverwijk 141.359; Smit's Bouwbedrijf te Beverwijk 151.400; Firma P. Meijer te Veisen 137.300; C. Hartog te Zaandijk 141.800; Fa. J. Wittebrood te Buiksloot 144.000; H. Ch. Smit te Beverwijk 145.500; Aann. Bedr. Seijsener te Hille gom 148.000; C. R. W. Nelis te Beverwijk 146.350; Fa. de Boer, Driehuis, 138.500; Fa. Jac. de Nijs te Castricum 146.900; Fa. G. Eckers en Zn. te Heiloo 139.000; D. Langedijk te Heiloo 136.600; C. H. Slieker te Heemstede 159.000; H. Lont en H. Kloen te Schagerbrug 138.900; Ch. W. A. Appel te Amsterdam 140.061; Fa. De Haan en Reek te Alkmaar 136.500; K. Koopman te Nieuw Loosdrecht 145.900. De in Heemskerk onder het motto „een heitje voor een karweitje" gevoerde actie van de padvinders heeft een totaal bedrag van 222.10 opgeleverd. De verkenners haalden 64.75 op, de welpen 22.35, de gidsen 15, terwijl de kabouters niet minder dan 120 bij elkaar brachten. Albireo, 21 v. Paranagua n. Santos. Arundo, 22 v. Basrah n. Rastanura. A ag te dijk, 21 te Santos. Aliblasserdijk, nacht 21-22, v. Vera Cruz n. Coatza Coalcos. Alda'bi, nacht 21-22 Madeira n. Las Palmas. Algen-tb, 22 v. Pto Alegre n. Rotterdam. Alnati, 21 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Aliphacca, 22 v. New York te Boston. Alpherat, 21 v. Santos n. Montevideo. Altair, 22 v. Antwerpen te Rotterdam. Appingedijk, pass. 21 Vlissingen n. Lissabon. Agamemnon, 22 v. New York te Curasao. Alamak, 22 te Colombo. Alioth, 22 v. Victoria te Bahia. Alwaki, 21 van Santos. Amerskerk, 22 v. Genua te Marseille. Arkeldijk, 21 v. Rotterdam te New York. Alcyone, 21 580 m. N. St. Paulsrock. Aletta, 21 210 m. Z.ZW. Kp. Cambodia. Amstelpark, 21 1000 m. W. Scilly's. Arned'i.ik, 21 280 m. W. Scilly's. Averdijk, 21 520 m. W. ten Z. Flores. Baarn, 22 te Cristobal. Bali, pass. 21' Finisterre n. Algiers. Bloemfontein, 21 170 m. W. Monrovia. Bonaire, 21 390 m. N.NO. Paramaribo. Bagan, 21 v. Singapore n. Penang. Blommersdijk, 21 650 m. O.ZO. Kp. Race. Caltex Delft, 22 v. Rotterdam te Sidon. Caltex Leiden, 21 120 m. O. Gibraltar. Caltex Nederland, 21 100 m. N.NO. Finisterre. Caltex Utrecht, 21 60 m. O.NO. Ouesant. Coryda, 21 210 m. NO. San Miguel. Drente, pass. 21 Finisterre. Dalerdijk, 21 200 m. NO. Terceira. Duivendrecht, 21 330 m. O. Bermuda. Esso Amsterdam, 22 v. Rotterdam ti. Aruba. Eendracht, 21 v. Samsun n. Hamburg. Elmina, 21 v. Bordeaux n. Dakar. Enggano, pas. 22 Aden n. Port Soedan. Eemdijk, 21 600 m. O. ten N. Bermuda. Esso Den Haag, 21 1100 m. NO. Antigua. Fadrsea, pass. 21 Zuidlp. Sardinië. Gaasterkerk, 22 te Port Said. Gooiland, 21 v. Pto Alegre. Gaasterland, 22 te Recife. Ganymedes, 20 v. Madeira n. Port of Spain. Groote Beer, 21 580 m. O.NO. Kp. Race. Groote Kerk, 21 v. Amsterdam n. Z. Afrika. Hector, 21 v. Iskenderun te Adalia. Hecuba, 22 v. Tampa te, Amsterdam. Heemskerk, 22 v. Antwerpen te Amsterdam. Hestia, 21 v. Barranquilla n. Baltimore. Hermes, 22 te Georgetown. Helder, 21 v. W. Indië te Amsterdam. Helena, 21 210 m. N. eil. San Salvador. Hydra, 21 900 m. ZW. Lands End. Ittersum, 21 160 m. W. Guardafui. Jagersfontein, 21 te Kaapstad. Joh. v. OMenbarnevelt, 21 dwars Port Soedan naar Belawan. Kedoe, 29 Safaja verwacht. Kertosono, 22 v. Priok te New York. Kieldrecht, 21 v. Marseille n. Antwerpen. Kota Inten, 21 v. Bdntang te Singapore. Kasimbar, 21 v. Si'bolga n. Telokdalam. Kota Baroe, 21 200 m. O. Ceylon. Leopoldskerk. pass. 21 Vlissingen. Lekkerkerk, 21 v. Bremen n. Hamburg. Lemsterkerk, 22 v. Harthapoint te Bahrein. Laertes, 21 v. Amsterdam te Londen. Lekhaven, 21 600 m. W. Pulu Nias. Le Maire, 21 v. Penang n. Belawan. Linige, 2ft Oporto gepass. Loppersum, pass. 21 Algiers. Lu-na, pass. 21 Golf v. Taranto n. Bari. Meerkerk, 21 v.-Rotterdam n. Hamburg. Maasdam, 21 940 m. W. Lands End. Marisa, 21 v. Fao n. Pladju. Meliskerk, 22 te Singapore. Mentor, pass. 21 Gibraltar n. Rotterdam. Modjokerto, 21 v. Soerabaja n. Balikpapan. Maas, 21 v. Kavalla n. Heraklion. Macoma, 22 v. Pladju te Singapore. Madoera, 21 180 m. W. Minicoy n. Penang. Maetsuycker 21 v. Tj. Priok n. Fremantle. Mirza, 21 300 m. O.NO. Guadaloupe. Muiderkerk, pass. 21 Kp. Elba n. Suez. Murena, 21 170 m. ZO. Christmas eil. Nigerstroom, 21 v. Le Havre n. Antwerpen. Notos, 21 v. Cadiz n. Huelva. Noordam, 21 500 m. ZO. Kp. Race. Nestor, 21 660 m. ZW. Land End. Ovula, pas. 21 Ceylon. Oranjestad, 21 v. Trinidad n. Barbados. Ondina, 21 550 m. NO. Guadeloupe. Orestes, 21 v. Port of Sapin n. Cuba. Polydorus, 21 v. Indonesië te Amsterdam. Papendrecht, 21 v. Sidon n. Carthagena. Parkhaven, 21 v. Santos n. Esperito Santo. Prins Willem IV, 21 v. Hamburg te Rotterdam. Polyphemus, 21 410 m. W.ZW. Flores. Prins Alexander, 21 60 m. ZW. Lands End. Prins Willem III, 21 500 m. O. Kp. Race. Pygmalion, 21 840 m. O. Bermuda. Rotti, 21 v. Port Said n. Halifax. Rempang, 21 610 m. W. Flores. Reyniersz, 21 v. Soerabaja n. Buleleng. Rotula, 21 590 m. Z.ZO. Kp. Farewell. Salland, 21 v. Montevideo n. Santos. Schie, 21 v. „Ciudad Trujillo n. Pto Plata. Slo'terdijk, 21' te Brownsville. Stad Dordrecht, 21 v. Amsterdam n. Huelva. Stad Schiedam, 21 v. Narvik n. Immi-ngham. Stad Vlaardingen, 21 v. Narvik n. Rotterdam. Saparoea, 21 v. Cotonou naar Lagos. Slamat, 21 v. Belawan n. Colombo. Salatiga, 22 te Naujan. Sarangan, 21 1000 m. W. eil. Enggano. Schied'ijk, pass. 21 Golf v. Bougie »n. Alexandrië Stad Alkmaar, 21 380 m W. Scilly's. Stad Arnhem, pass. 21 Portland Bill. Stanvac Pendopo, 22 te Sungeigerong. Sumatra, 21 90 m. O. Port Soedan n. Suez. Swarten-hondt, 22 v. Makassar te Soerabaja. Tomori, 21 v. Suez n. Djeddah. Trompenberg, 21 v. Jacksonville n. Le Havre. Tabian, 21 v. Colombo n. Belawan. Thalatta, 22 v. Rotterdam te Singapore. Tjitjalengka, 21 v. Maurits n. Singapore. Trajanus, pass. 21 Finisterre. Tan'khaven II, 22 te Tj. Uban. Tankhaven III, 21 v. Singapore te Sungigerong. Teiresias, 21 v. Limham-n n. Liverpool. Tjikampek, 21 v. Singapore n. Port Swettenham Tjiluwaih, 21 v. Singapore n. Tj. Priok. Tjdpanas, 22 v. Kobe te Hongkong. Tjiwangii, 22 te Singapore. Utrecht, 20 v. Madras n. Chittagong. Uni, 22 v. Londen te Rotterdam. Veendam, 21 400 m. O.ZO. Kp. Race. Van Riemsdijk, 22 te Sorong. Waterman, 21 380 m O. Halifax. Willem Barendsz, 21 150 m. W. Kp. St. Vincent. Warwick Castle, 18 v. Durban n. Lorenzo Mar- quez. Willem Ruys, 22 v. Tj. Priok te Rotterdam. Willemstad, 21 v. Madeira n. La Guaira. Waal, 22 v. Rotterdam te Antwerpen. Winsum, 21 v. Las Palmas te Zaandam. Woensdrecht, 21 670 m. NO. Sombrero eil. IJsel, 21 50 m. O. Rhodos. Zuiderkruis, pass. 21 Kp. Verde. KLEINE VAART Atlas, 21 v. Livorno n. Napels. Actinia, 21 v. Randers te Dieppe. Asuncion, 21 v. Manchester n. Partington. Amazone, pass. 22 Vlissingen. Ameland, pass. 22 Vlissingen. Anna b, 20 v. Kaapstad te Durban. Annie,21 v. Garston te Llveryool. Bab-T, 15 te Rotterdam Binnenhaven, 22 te Aberdeen verwacht. Bill, pass. 21 Vlissingen. Boreas, pass. 22 Vlissingen. Betty, 21 v. Bremen te Esbjerg. Batavier III, pass. 22 Finisterre. Birmingham, 21 v. Harlingen n. Goole. Citadel, 23 3v. Bordeaux te Boston verwacht. Coolhaven, pass. 2il Kp. St. Vincent. Cornelia b II, 21 v. Barry n. Rotterdam. Claes Compaen, 21 v. Bayonne n. Cardif. Cor-n. Houtman, 20 v. Bordeaux n. Manchester Da Capo, verm. 21 v. Bastia -n. Burriana. Daviena Goekoop, 21 v. Cork n. Vlaardingen Dinkel, 20 v. Newburgh n. Londen. Daje Bohmer, 21 v. Genua n. Nice. Dorinda, 22 v. W. Hartlepool te Goole verw. De Ruyter, 22 v. Rouaan te Rotterdam verw. Dollard, 22 v. Gothenburg te Sharpness. Domburgh, 21 v. Casablanca te Port Lyautey. Duiveland, 21 v. Rotterdam te Newcastle. Eimke, 20 te Liverpool. Eimergo, 21 v. Hull n. Newcastle. Evertsen, 21 v. Londen n. Port St. Louis du Rhone. Feroeia, 22 v. Gent te Stockholm. Fiducia, 21 v. Boston te Maassluis. Follonica, 20 v. Las Palmas. Glashaven, 21 v. Antwerpen te Kopenhagen. Gaasterland, 21 v. Leith n. Harlingen. Harold, 26 v. Hamburg te Reyjavik verw. Hast IV, 20 te Londen. Helen, 20 v. Gothenburg te Londen. Helena, pass. 22 Vlissingen. Hof laan, 20 v. Bayonne te Barry. Holland, pass. 21 Vlissingen. Henrica b, 22 te Newcastle verw. Horst, pass. 21 Vlissingen. Hag-no, 22 v. Belfast te Dublin. Hast III, 21 v. Antwerpen te Stockholm. Heemskerk, 21 v. Duinkerken n. Frederikshaven Hondsrug, 21 v. Skutskar n. Rotterdam. Joost, 21 te Manchester v. Sete. Julia, 21 te Montrose. Jokurma, 21 v. Gent te Leith. Limfjord, 20 v. Deventer te Delfzijl. Lucas, 20 v. Delfzijl n. Uitgeest. Larix, 20 te Blyth van Gent. Leuvehaven, verm. 22 v. Vlissingen n. Rotterdam Maasym, 21 v. Hamburg te Stettin. Mars, 20 v. Westervik te Delfzijl. Myfem, 22 v. Rouaan te Parijs verw. Markab, 22 te Hans weert. Marne, pass. 22 Brunsbüttel. Mies, 21 v. Gdanks n. Newcastle. Midas, 21 te Kopenhagen n. Amsterdam. Marcella. 22 v. Ellesmereport te Hamburg. Merak, 21 v. Londen te Lissabon. Mercurius, 21 v. Oporto n. Rotterdam. Merwehaven, verm. 23 v. Casablanca n. Duin kerken. c Eén minder. Al gaat de Medan er in het rok, waar het schip een laatste verf- beurt krijgt voor de grote oversteek naar Amerika, kennelijk op vooruit, IJmuiden heeft er maar weer schade aan, als er straks alweer een trawler minder vaart. Makreel zakte. Nadat de makreel gis termorgen 7 uur nog rond de f12 per kist opbracht, werd er later met veel spul en moeite niet meer dan een tientje voor gemaakt en als er bijvoorbeeld ook 'maar tweehonderd kisten meer in de hal hadden gestaan, waren de blauwpijpjes de schuit in verdwenen. Rest redelijk. De rest van de aanvoer hield zich overigens knap: voor haring werd tussen de f 16 en de f 22 betaald naar gelang van de kwaliteit als gevolg van de huidige schaarste aan haring en de grove wijting werd voor f 25 verkocht. De schel vis, mager als een ram, blijft maar duur en de kabeljauw bracht voor de kisten f 63 op terwijl de rijen uitleggers voor ongeveer f 50 weggingen en de koolvis f 56 opbracht. Die juffrouw toch. Het is een bekend verschijnsel, dat de befaamde juffrouw-in- de-winkel bij voorkeur vis wil hebben, die er niet is: gisteren was er met moeite wat schol te bezetten en er was dan ook prompt sterke vraag naar. De schol II deed rond de f 26 en de goede schol I bracht royaal f 40 per kist op, zetschol maakte f 60 en de mid del zelfs f 65 terwijl de grote schol voor f 45 wegging. Behalve die voor de tweeën werden deze prijzen voornamelijk bepaald door de export op Engeland. Fut uit de tong. De handel in IJmui den is erg voorzichtig geworden na de be richten van de Deense visserij over de vangsten van tong in de Sylt. De lappen noteerden daardoor gisteren niet meer dan f 1,90, grootmiddel noteerde f 1,75 en de kleinmiddel ging tot de f 2 terwijl de tong èèn voor f 1,80 en de slips voor f 1,70 wer den verkocht. Drie of vier. Vandaag lag de Gelria voor de hal met 1700 kisten, hoofdzakelijk makreel samen met de Polderman (880 kis ten waarvan 750 makreel) en dan komen de Bergen en de Sumatra nog, waarvan de laatste tot Vrijdag bleef liggen als het schip de vierde beurt trof. Gezien de markt van gisteren heeft de makreel vandaag een zware dobber gekregen. Verder was er een Wiron-kotter en kwa men er een paar Slotjes, de kleine vaart had niets bijzonders. Nog geen export. De garnalenvissers zien er nog steeds geen gat in: de export komt maar niet steunen en de ongeveer 1750 kilo van gisteren kwamen dan ook niet boven de f 0,44 tot f 0,47 de kilo. het hoog ste schot was dit keer voor de IJM 241 met 315 kilo. Motor overwon stoom. Voor de Woens- dagmarkt wordt op zee vrijwel elke week door de trawlers een sportieve strijd ge leverd om de beschikbare trawlerploegen en ligplaats aan de hallen, 's Zondags of op Maandag maken de schippers onder elkaar al kenbaar of ze de vangst graag aan de Woensdagmarkt willen lossen. Toen bekend was dat de „Mary" IJM 61 en de „Eli Chénévière" Maandag met een loscapaciteit van vijf ploegen de strijd voor de Woensdagmarkt hadden gewonnen en dus het eerst binnen waren ontstond er een sportieve wedloop tussen de motortrawler „Post Boy" en de stoomtrawler „Gelria" IJM 21. Schipper Korbee van de Post Boy won de strijd en kwam Dinsdagavond kwart over zes de vissershaven binnen. Hij legde daarmee beslag op de laatste der be schikbare ploegen. Schipper Ph. Plas meer de anderhalf uur later af met zijn Gelria. De strijd die op zee had geduurd was ver loren gegaan. De Gelria nam ligplaats aan de Zuidzijde om de 1700 kisten vandaag te lossen. Marktprijzen. Heilbot 3,25-2,20, gr. tong 1,97-1,75, grm. tong 1,82-1,65, kim. tong 2,14-1,89, kl. tong I 1,97-1,67, kl. tong II 1,76-1,62, tarbot I 1,70-1,30 per 1 kilo. Tarbot II 61, tarbot III 63, kl. griet 30, tongschar 73-63, schartong 45, grm, schol 67, kim. schol 62, kl. schol I 48-27, kl. schol II 25-10, schar 22-8, bot 16-12, v, haring 21,50-12, makreel 13,50-10, gr. schelvis 46-36, grm, schelvis 50-38, kim. schelvis 49-45, kl. schelvis I 50-48, kl. schelvis II 41-8, wijting 28-8, gr. gul 37-36, mid. gul 38-34, kl. gul 25-17, kl. wolf 36-28, poon tjes 20,50-8, kl. koolvis zw. 36-29, kl. kool- vis wit 36-35 per 50 kilo. Gr. kabeljauw 130-61, gr. koolvis zw. 72-55, gr. koolvis wit 83, gr. leng 66-63, gr. woir m-63 per 12a kilo. Pech voor Nieuwedieper. De HD 79 van Slot kwam met een warmloper ver vroegd aan de Woensdagmarkt. De vangst werd gelost en het schip blijft voorlopig nog wel binnen voor reparatie. Marktaanvoer. 150 kisten tong en tar bot, 9 heilbot, 5 griet, 22 tongschar en schartong, 300 schol, 98 schar, 6 bot, 154 haring, 3037 makreel, 158 schelvis, 325 wij ting, 454 kabeljauw en gul, 17 leng, 26 wolf, 15 poon, 144 koolvis, 30 diversen. Totaal 4950. Monica, 22 v. Belfast te Irvine. Muphrid, 22 geankerd bij Shoreham. Nassau-haven, verm. 22 v. Gothenburg n. Fal- kenburg. Nieuw^'haven, 22 v. Rotterdam n. Antwerpen. Noord, 22 te Shetlhaven. Noorderhaven, 21 te Newry. Nanjo, 20 v. Antwerpen te Huil. Neeltje, pass. 22 Vlissingen. Noorderlicht, 21 v. Amsterdam n. Londen. Nottingham, 22 v. Kingslynn te Rotterdam. Nijenburgh, 21 v. Middiessboro n. Rotterdam. Oise, 21 v. Aberdeen n. Rotterdam. Oleum, 21 v. Plymouth n. Middlesboro. Olivier van Noort, 22 v. Belfast n. Partington. Pavo, 20 te Stockholm v. Antwerpen. Ponto, 18 v. Torre vie ja n. Storno way. Ponza, 20 te Gefle van Fowey. Palma, verm. 21 v. Bergen n. Karlshamn. Prima, pass. 22 Beaohy Head. Pollux, 20 v. Delfzijl n. Westevik. Prinses Wilhelmina, 21 v. Vlissingen n. Alex andrië. Poortvliet, 21 te Dubrovnik. Rijnhaven, verm. 22 v. Huil n. Rotterdam. Rex, 20 v. Hull te Londen. Rian, pass. 21 Vlissingen. Rapid, pas. 21 Brunsbüttel. Robert, 21 v. Londen n. Middllesboro. Skagerak, 20 v. Delfzijl n. Leith. Surte, 20 v. Delfzijl n. Londen. Sohipper9gracht, pass. 22 Vlissingen. Start, pass. 22 Vlissingen. Samibre, 21 v. Rouaan n. Parijs. Spes, pass. 20 Ouessant. Tilly, 21 v. Rotterdam n. Blyth. Tubo, 22 v. Vlissingen n. Billingham. Trompenlburgh, 21 v. Rotterdam te Stockholm Union, pass. 22 Vlissingen. Vrouwepolder, 23 v. Antw. te Oporto verw. Volharding, 21 v. Feda-la te Port Lyautey. Van Gelder, 21 v. Swansea te Teignmoyth. Wilpo, 16 van Setuibal n. Antwerpen. Westlaan, 21 v. Hamburg n. Rotterdam. Westerschelde 20 v. Swansea n. Rotterdam. Walenburgh, pas. 22 Ouesant. Willem Barendsz, 21 v. Gothenburg n. Danzig. Zeeland, pass. 21 Vlissingen. SLEEPVAART Ebro, 22 v. Goole te IJmuiden. Humber, 21 v. Southampton te Koewait. Loire, 21 v. Aden. Noordzee, 21 100 m. W. ten N. Kp. Kalmas. Oceaan, 21 240 m. ZO. Koewait. Thames, met dok 22 naar Aden. Tyne, met s.s. 21 260 m. W. Lands End. Zwarte Zee, 21 v. Aden naar sleepboot Thames

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 10