Zuid-Korea gaat militair verbond met nationalistisch China aan „Uitgeputte" soldaten deelden voedsel uit aan bevolking Verrassend hoge opkomst bij de Italiaanse verkiezingen Weerbericht Noordelijke bommen op Seoel Demonstraties tegen het bestand Conferentie te Rome voorlopig uitgesteld Verliesrekening van de Koreaanse oorlog Het Britse Gemenebest machtigt Churchill Den Haag tot Djakarta: Jongste lezing van incident op Nieuw- Guinea verworpen Indonesisch vliegtuig landde op Nieuw Guinea Het woord is aan Stemmenwinst van rechtse extremisten bedreigt positie van De Gasperi Net onder de maat? Russen worden veel soepeler in Oostenrijk Het wachten is op een nieuwe Franse regering De besprekingen Nieuw offensief tegen de Mau Mau Minister Beyen naar Londen Benelux-conferentie in Den Haag 67e JAARGANG No 279 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle af delingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 9 JUNI 1953 IJmuider Courant velser Haailems Dctcfbicicl editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 297e JAARGANG No 126 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op 7.on-en Feestdagen, Abonnement per week 4' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.66. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman SEOEL (Reuter). Drie Noord-Koreaan- se vliegtuigen hebben Maandag zeven bom men geworpen op Seoel, de Zuid-Koreaan- se hoofdstad, kort nadat president Syng- man Rliee in een toespraak had verklaard, dat Zuid-Korea de oorlog zal voortzetten bestand of geen bestand. Joen Ts.ji-joeng, onder-voorzitter der Zuid-Koreaanse Nationale Vergadering heeft medegedeeld, dat Dinsdagmiddag een wetsontwerp in behandeling zal komen, dat een bepaling bevat betreffende onver wijlde sluiting van een militair bondge nootschap tussen Zuid-Korea en het natio nalistische China. Het ontwerp voorziet er onder meer in, dat wanneer de Zuid- Koreanen oprukken naar het Noorden, Chinees-nationalistische strijdkrachten langs de gehele Chinese kustlijn zullen aan vallen. Rhee maakte zijn besluit „om alleen door te zetten" bekend op een plechtigheid ter gelegenheid van het feit, dat het Ameri kaanse eerste legerkorps 1000 dagen in Korea heeft dienst gedaan. Onder zijn ge hoor bevond zich generaal Taylor, bevel hebber van het Amerikaanse leger. De vliegtuigen slaagden er in onopge merkt boven de stad te komen. Te laat werd luchtalarm gegeven, dat een half uur duurde. Een der bommen ontplofte nabij Rhee's woning, een ander bij het gebouw waar journalisten verblijven, Enige Zuid- Koreaanse wachtposten werden gewond, er vielen twee doden en vijf gewonden on der de burgerbevolking. Rhee's standpunt is goedgekeurd door het Zuid-Koreaanse kabinet, dat verga derde nadat bekend geworden was, dat de bestandsonderhandelaars overeenstemming hadden bereikt over de kwestie der krijgs gevangenen. Leden van de Zuid-Koreaan se Nationale Vergadering verklaarden, dat politieke organisaties demonstraties had den georganiseerd ter ondersteuning van president Rhee. Vandaag zullen de winkels gesloten zijn en de arbeiders zullen vrijaf krijgen om demonstraties te kunnen bij wonen. De 78-jarige Zuid-Koreaanse president zei het te zullen betreuren, als het Ame rikaanse eerste leger Korea zou verlaten. De president heeft nog geen besluit geno men over een antwoord op Eisenhowers boodschap van Zondag, waarin deze hem aanbood na het bestand een verdedigings verdrag te sluiten. Tegenover correspondenten verklaarde president Rhee, dat hij Zuid-Koreanen had gelast zich van onvriendelijke daden tegen over de geallieerden te onthouden. Hij voegde hieraan toe. dat de U.N.O. het plan voor een bestand had gebaseerd op de veronderstelling, dat het de beste op lossing van het probleem was. „Hoewel onze geallieerden een van het onze afwij kend standpunt innemen, mogen wij niet vergeten dat wij hun veel verschuldigd zijn", zo verklaarde hij. De Zuid-Koreaanse Nationale Vergade ring verklaarde Maandag „geschokt en verbaasd" te zijn over een verklaring van haar vice-voorzitter, Joen Tsji Jong, waar in deze oorlog tegen India eiste ingeval Indische troepen in Zuid-Korea zouden landen om het toezicht op de krijgsgevan genen over te nemen. Het Zuid-Koreaanse kabinet is te Seoel in buitengewone zitting bijeen gekomen. De vergadering is ook bijgewoond door af gevaardigden der Zuid-Koreaanse Natio nale Vergadering, die daarvoor uit Poesan naar Seoel waren overgekomen. De vergadering nam de volgende reso lutie aan: De regering en het volk van Zuid-Korea wensen tegenover de Verenigde Staten uiting te geven aan hun dankbaarheid voor de hun verleende hulp. Tevens willen zij Amerika een uiteenzetting geven van de huidige toestand in Korea. Het is wenselijk dat president Syngman Rhee zo spoedig mogelijk een samenkomst heeft met president Eisenhower, opdat hij het Amerikaanse staatshoofd de toestand kan uitleggen. Tevens moet dan worden (A.N.P.). De conferentie van minis ters van Buitenlandse Zaken, die op 12 Juni in Rome zou beginnen is als gevolg van de regeringscrisis in Frankrijk uitge steld. De Fransen hebben om dit uitstel gevraagd en de Italianen verklaarden zich hiermede direct accoord. Een nieuwe datum voor deze conferen tie is nog niet vastgesteld, doch men ver wacht, dat deze aan het einde van de lo pende maan ligt. De Franse politicus Bidault, die door president Auriol is aangewezen als kabi netsformateur, heeft Maandag besprekin gen gevoerd met politieke leiders om steun te verwerven voor de stemming in de Na tionale Vergadering over zijn ambtsbeves tiging. Bij de stemming, die morgen gehou den zal worden, moet Bidault 314 stemmen krijgen om in zijn ambt bevestigd te wor den. Aan het einde van de besprekingen deel de Bidault mede, dat hij öf een regering van lange levensduur öf geen regering zal vormen. De linkse radicaal Mitterand deelde na afloop van de besprekingen mede, dat Bi dault de Nationale Vergadering zal verzoe ken om maatregelen die de levensduur van zijn kabinet voor een tijd van achttien maanden garanderen. Waarnemers te Parijs geven Bidault een tamelijk grote kans dat hij het vereiste aantal stemmen zal krijgen. gepoogd een oplossing van het Koreaanse vraagstuk te vinden. Het Zuid-Koreaanse leger Het Zuid-Koreaanse leger telt op het ogenblik 400.000 man gevechtstroepen en 600.000 man ondersteuningstroepen. Elke dag komen er ongeveer 700 goedgeoefende soldaten bij. Toen de Noordelijken op 25 Juni 1950 over de 38ste breedtegraad trok ken, telde het Zuid-Koreaanse leger slechts 25.000 man, slecht uitgerust en ongeor ganiseerd. De opbouw van het Zuidelijke leger is voor het overgrote deel aan de Amerikanen te danken. Het is thans nog bijna geheel afhankelijk van Ameri kaanse steun. Militaire deskundigen zijn van mening, dat binnen twee jaar een Zuid-Koreaanse strijdmacht van een millioen man zou kun nen worden opgebouwd. Of het land dit economisch zou kunnen dragen, is de vraag. Men zegt dat voor iedere jongeman die onder de wapenen wordt geroepen, een gezin van vier personen ten laste van de U.N.O. komt. Zuid-Korea heeft met een tekort aan of ficieren te kampen. In elke Zuid-Koreaanse divisie dienen thans een 12-tal Amerikaan se officieren. Als de U.N.O.-troepen geheel worden teruggetrokken, zal er een moeilijk op te vullen leegte ontstaan. Zuidelijke aggressie? Enige Amerikaanse senatoren waar schuwden Maandag, dat, als de Zuid- Koreanen de strijd zouden voortzetten na een bestand, zij als aanvallers bloot zouden komen te staan aan actie van de U.N.O. De Amerikaanse onderminister van Bui tenlandse Zaken generaal Bedell Smith, voormalig ambassadeur in Moskou, ver klaarde Maandag in een toespraak tot stu denten, dat het waarschijnlijk nodig zou zijn gedurende enige tijd strijdkrachten in Korea te laten, in het belang van de vei ligheid. Een aantal functionarissen in Washing ton meent, dat de tijd die nodig zal zijn voor ondervraging der krijgsgevangenen en voor de politieke conferentie (ongeveer vier maanden) wellicht nuttig zal blijken als „afkoelings-periode" voor de Zuid- Koreanen. In zijn schrijven zou president Eisen hower er bij president Rhee op hebben aangedrongen niet dezelfde gedragslijn te volgen als de Noord-Koreanen, toen deze, tot geweld hun toevlucht namen om Korea onder hun beheer te verenigen. Dit wordt beschouwd als een aanwijzing, dat de U.N.O. gebonden is aggressie te bestraffen, van welke zijde deze ook komt. PANMOENDJOM (A.F.P./Reuter). De wapenstilstandsonderhandelaars te Pan- moendjom zijn Dinsdag twaalf minuten bijeen geweest voor hun verdere bespre kingen over een volledige wapenstilstands overeenkomst, na de oplossing van de krijgsgevangenenk westie. Men ging tot Woensdagochtend uiteen. De verdaging geschiedde op verzoek der Noordelijken. Volgens uit New York afkomstige radio berichten is te Panmoendjom overeenge komen dat de oude, in November 1951 op gestelde wapenstiistandslinie in Korea, zal worden gewijzigd aan de hand van het verloop der huidige frontlinie. Wanneer definitieve overeenstemming over een nieuwe bestandslinie is bereikt, zal een wapens iilstandsovereenkomst wor den getekend en zal er een einde komen aan de vijandelijkheden in Korea. LONDEN, (Reuter) Het aantal mi litaire slachtoffers, van de Koreaanse j oorlog wordt door Reuter geraamd op j 2.303.500. De verbondenen leden ver- liezen van 406.542 aan doden en ge- wonden (320.117 doden). De verliezen der Noordelijken worden door het op- perbevel der UNO geraamd op 1.340.000. I Amerika verloor 24.119 doden, 100.665 gewonden en 1.257 vermisten en ge- vangenen. Zuid-Korea heeft 183.727 aan doden en gewonden en de andere ver bondenen, met inbegrip van Nederland, Turkije, Siam en de Philippijnen 1.965 doden en 7.135 gewonden verloren. Aan het begin van het jaar, toen de oorlog een statisch karakter droeg, gaf I Amerika naar schatting 45.000.000 gul den per dag uit, het normale onderhoud van de troepen niet inbegrepen. Voor j Groot-Brittannië was dit bedrag 500.000 i gulden. In Zuid-Korea zijn ongeveer 10.000.000 daklozen. Men schat het aantal slachtoffers van het oorlogsgeweld en de oorlogsellende in Zuid-Korea op vier millioen doden. Het getal van 2.303.500 militaire slachtoffers omvat ook degenen, die buiten de strijd gewond of gedood zijn. OOOOOOCOOOOOOOCJOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOCJOOOOOOOO LONDEN (AFP). De conferentie van premiers van het Britse Gemenebest heeft eenstemmig besloten premier Churchill te machtigen het volgende voor te stellen op de te houden conferentie van Bermuda. Ten eerste, dat er vóór de herfst een con ferentie van de grote vier wordt gehouden. Ten tweede, dat geen enkele voorwaarde wordt verbonden aan het uitnodigen van de Sovjet-linie. Ten derde, dat een oplos sing van het Duitse vraagstuk wordt voor gesteld op grond van een Russische en een Westelijke garantie en tenslotte dat China wordt toegelaten tot de UNO. De Amerikaanse gedelegeerde bij de U.N.O. Henry Cabot Lodge heeft Maandag in een radio-vraaggesprek te New York verklaard, dat de V.S. „alles wat nodig is" zullen doen om te verhinderen, dat Peking- China in de U.N.O. wordt opgenomen. Hij uitte voorts de mening, dat de kwes tie der toelating niet zou moeten staan op de agenda van de politieke conferentie, die bijeen zal worden geroepen na een wapen stilstand in Korea. NAIROBI. (Reuter/AFP). Het bestuur van Kenya heeft Maandag het 100.000 le den tellende Afrikaanse genootschap in Kenya verboden als een onwettige vereni ging. Dit genootschap is de enige politieke or ganisatie in Kenya. Het stond vroeger on der leiding van de reeds veroordeelde Kenyatta. De nieuwe Britse bevelhebber in Oost- Afrika, generaal Sir George Erskir.e, heeft Maandag alle hoofd- en stafofficie ren voor een conferentie op zijn hoofd kwartier te Nairobi bijeengeroepen voor het bespreken van plannen voor een nieuw algeheel offensief tegen de Mau-Mau. Naar aanleiding van de Indonesische lezing van het incident met Indonesische militairen op de kust van West-Nieuw Guinea, als zou 't hier geen poging tot infil tratie, doch een stranding van uitgeputte militairen betreffen, die door zeestromingen iiit de koers gedreven zijn, heeft het minis terie van Buitenlandse Zaken een nieuwe verklaring uitgegeven. „Op zichzelf is deze Indonesische lezing reeds zwak," aldus de verklaring, „omdat thans wordj toegegeven, dat Indonesische militairen op Nieuw Guinea zijn geland, terwijl aanvankelijk zelfs de mogelijkheid daarvan werd ontkend, omdat „geen enkele militair in het zevende territorium zoek was." Voorts kan de vraag worden gesteld, hoe men te Djakarta wetenschap zou hebben van het afdrijven van de prauw door een Zuidequatoriale stroom en omtrent de toe stand waarin de opvarenden van de prauw zich bij aankomst op Nieuw Guinea bevon den. Met deze opvarenden heeft men van Indonesië uit geen enkel contact gehad. De woordvoerder verklaarde onder meer, dat de Indonesische militairen slechts één dag voor hun aankomst op Nieuw Guinea van Indonesisch grondgebied vertrokken zijn. In de prauw bevond zich voorts bij de inbeslagneming nog een voorraad levens middelen, terwijl de infiltranten bovendien vóór hun gevangenneming voedsel aan de bevolking hadden uitgedeeld. Er kan dus zeker geen sprake zijn van „uitgeputte land te brengen. militairen, die uit hun koers geslagen waren," aldus de woordvoerder., Geen gewoonte "Plet is trouwens ook geen gewoonte, dat uitgeputte en verdwaalde militairen, wan neer een politieboot overzee de plaats van landing nadert, deze boot met mortiervuur ontvangen, zoals in dit geval geschied is. Er werd ook propagandamateriaal buit gemaakt. De Nederlandse regering heeft van deze poging tot infiltratie op generlei wijze ge bruik willen maken om sensatie te verwek ken en verstrekte aan de pers slechts enkele summiere inlichtingen. Zij gaf er de voorkeur aan de zaak op de gebruikelijke diplomatieke wijze te behan delen en de eerste gegevens, die aan Den Haag bekend werden, zijn dan ook aan de Indonesische regering ter hand gesteld. In middels werden uitvoeriger inlichtingen ontvangen, waaruit duidelijk blijkt, dat hier sprake was van een doelbewuste poging tot infiltratie. Ook deze inlichtingen zullen aan de regering van Indonesië wor den overhandigd, aldus de woordvoerder van bet ministerie van Buitenlandse Zaken (Van onze parlementaire redacteur) Zoals reeds eerder vermeld zal minister Beyen te Londen besprekingen gaan voe ren over het vraagstuk van de convertibi liteit (omwisselbaarheid). De besprekingen zullen op 17 Juni plaats vinden, maar de minister vertrekt reeds op de 15e naar Londen aangezien hij meteen van deze ge legenheid gebruik maakt om aldus een be zoek aan vooraanstaande figuren in Enge- DJAKARTA. (Aneta). Een Indonesisch vliegtuig, dat de vorige week Woensdag van Makassar naar Ambon vloog, moest wegens slechte weersomstandigheden door vliegen naar het dichtst biizijnde vliegveld Sorong op Nieuw Guinea, zo bericht het te Makassar verschijnende blad „Pedoman Rakjat". Alle goederen en het.geld werden aan de immigratie-autoriteiten in Sorong overgedragen, die deze later teruggaven aan de gezagvoerder van het vliegtuig. Twee inzittenden, Pattinasarany van Ra dio Republiek Indonesië en een officier van de Indonesische marine, Sutione, wer den door de Nederlandse commissaris van politie aangehouden en op het eiland Dom in de goedang van een politieman onderge bracht tot het toestel de volgende dag weer vertrok en zij konden meereizen, al dus het blad. Het vliegtuig, dat een toestel Say: Als men machtig is behoeft men maar een klein beetje goed te zijn om voortreffelijk, en maar een klein beetje mooi om goddelijk te heten. van de Garuda Indonesian Airways zou zijn, keerde Vrijdag te Makassar terug. Naar aanleiding van het bovenstaande bericht wordt voorts vernomen, dat het vliegtuig is geland op het vliegveld van de Nieuw-Guinea Petroleum Maatschappij op het eilandje Jefman. De bemanning en de passagiers, die hartelijk werden ontvangen, werden voor een deel in Sorong en voor een deel op het eilandje Dom onderge bracht. Toen het vliegtuig de volgende dag weer naar Ambon vertrok werden een kist siaansappelen en 60 sandwiches en andere versnaperingen meegegeven. Het was druk op de „Heath" in Epsom toen er Zaterdag de kronings-Derby werd gelopen, want het was een speciale Derby. Zou het paard van de Koningin, Aureole, winnen of zou eindelijk Cordon Richards de lang-begeerde zege halen? Wel, Pinza met. Richards was het eerst aan de finish (zie inzet) en de enorme mensenmenigte, waarvan overigens slechts een deel de race kan zien, bracht hem de ovatie die hij verdiende. En daarna ging zij welgemoed voort zich te amuseren in de duizend-en-één tenten en kramen, die de Heath op Derby-day telt. ROME (A.F.P.) In geheel Italië zijn Maandagmiddag om 2 uur de stemlokalen gesloten, nadat, volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken, de kiesgerechtigden, althans wat de grote steden betreft, voor 93.78 procent hun stem hadden uitgebracht. Het tellen van de stemmen voor de Senaat is onmiddellijk begonnen. Wat het Huis van Afgevaardigden betreft,- zal de telling later plaats vinden. In het industriegebied van Noord-Italië was de opkomst het grootst. In het bolwerk van de linksen Piombino bedroeg zij zelfs 98 procent. In partijkringen heeft de grote belangstelling der kiezers verrassing ge wekt te meer omdat op de eerste dag der verkiezingen een zekere lauwheid viel te constateren. Van communistische zijde worden thans beschuldigingen geuit over „vervalsing" en „verdraaiing van de volkswil". In de com munistische pers staan talrijke verhalen over geestelijken, die verscheidene malen hun stem zouden hebben uitgebracht. Premier De Gasperi beschouwde het hoge percentage uitgebrachte stemmen als een overwinningsteken. „Als Italiaan voel ik mij verheugd over het bewijs van burger plicht, dat wij de wereld bij deze verkie zingen hebben gegeven. Het hoge percen tage stemmers, het kalme verloop van de stemming en het gevoel van verantwoorde lijkheid van de kiezers zijn een demon stratie van democratische rijpheid, die zeker in de uitslag zal worden bevestigd," zo zei hij. Volgens de eerste uitslagen hebben de centrum-partijen weliswaar een geringe meerderheid ten opzichte van de gecombi neerde oppositie, maar het aantal rechtse stemmen neemt belangrijk toe. De regeringspartijen moeten meer dan de helft van het totaal aantal geldige stemmen hebben om volgens de nieuwe kieswet auto matisch twee derden der zetels in de Kamer van Afgevaardigden te krijgen. Deze regel geldt niet voor de Senaat. Volgens een onofficiële schatting was de verhouding, nadat ongeveer een kwart van het totale aantal stemmen voor de Senaat was geteld: Centrum-partijen: 2.718.188 (47,2 Linkse partijen (communisten plus linkse socialisten): 2.320.048 (40,4 Rechtse partijen: 711.586 (12.4%). Onze correspondent in Rome meldde hedenochtend: Wij beschikken nog slechts over gedeel telijke uitslagen van de verkiezingen voor de Senaat, terwijl over de veel belangrijker uitslagen van de Kamerverkiezingen nog WENEN, (AFP/Reuter) De Russische voorlichtingsdienst in Oostenrijk heeft be kendgemaakt, dat de Russische autoriteiten hebben besloten met ingang van heden de controle aan de grens tussen de Russische zóne en de Westelijke zónes af te schaffen. Zonodig zullen zo nu en dan nog steekproe ven worden genomen. De maatregel betreft zowel het perso nen- als het goederenverkeer. In de be kendmaking wordt gezegd, dat een en an der geschiedt in overeenstemming met de wensen van het Oostenrijkse volk. „De Oostenrijkse regering heeft met vol doening kennis genomen van de benoeming van een Russische burgerlijke Hoge Com missaris", aldus verklaarde Maandag kan selier Raab tegenover een .correspondent van A.F.P. te Wenen. De kanselier was van mening, dat de betrekkingen en besprekingen tussen Oos tenrijk en de Russische bezettingsautori teiten hierdoor zullen worden verbeterd en vergemakkelijkt. Bij de recente besprekingen zijn, aldus Raab, de volgende resultaten bereikt: De Sovjet-Unie heeft besloten, de onlangs afgekondigde amnestie ook van toepassing te verklaren op Oostenrijkse krijgsgevange nen en geïnterneerde burgers, die zich in Rusland bevinden. De Russische bezettingsautoriteiten heb ben de politieke gevangenen in vrijheid gesteld, op wie de onlangs door de Oosten rijkse president afgekondigde amnestie van toepassing was en die zich in de Sovjet- zóne bevonden. De Russische autoriteiten hebben voor een aantal goederen het stelsel van uitvoer vergunningen vereenvoudigd, hetgeen de Oostenrijkse economie belangrijk ten goede is gekomen. De Russen hebben de bij Ybbs in aan bouw zijnde waterkrachtinstallaties aan de Donau aan de Oostenrijkse regering over gedragen. slechts weinig bekend is. Maar toch is er reeds enige lijn te zien. Onze voorlopige indruk is, dat de vier samenwerkende partijen de 51 pet. juist niet zullen halen. Die veronderstelling is gebaseerd op de volgende redenering: We kennen nu onge veer 80"/n van de uitslagen van de senaat en daarbij heeft het centrum slechts 50.69°/o gehaald. Voor de Kamer zijn ook jongelui van 21 tot 25 jaar stemgerechtigd en onder die jongeren is het aantal extremisten bijzon der groot. De "meest opvallende bijzonderheid van deze verkiezingen is in de eerste plaats de grote opkomst van het kiezerscorps. Niet minder dan 93,78 pet. der stemgerechtig den ging ter stembus, hoewel het in geheel Italië buitengewoon slecht weer was. Daarbij moet men bedenken, dat in Italië géén stemplicht bestaat. Nu had de regeringspers steeds beweerd, dat indien slechts 91 pet. der kiezers zou opkomen, de overwinning der vier partijen verzekerd zou zijn. Dit blijkt dus onjuist, de Christen-democraten hebben hun aan hang sterk overschat. De tweede grote verrassing voor de re geringskringen is de enorme toename van het neo-fascisme. In de Zuidelijke provin cies, Rome reeds inbegrepen, is het fascis me niet minder sterk dan het communisme. Indien de regering niet de 50 pet. zal halen voorzien wij moeilijkheden bij de vorming van een nieuwe regering. Het is te hopen daf De Gasperi dan een beroep zal doen op de liberalen, sociaal-democra ten en republikeinen, die uit hun partij zijn getreden uit protest tegen de nieuwe kieswet. Deze groepen, onder leiding van de liberaal Corbino en de republikein Par- ri, welke laatste de grote leider is geweest in de verzetsbeweging in Noord-Italië, heb ben een vrij groot aantal stemmen op zich verenigd en zuivere democraten als zij zijn, zullen zij enkel willen medewerken om de democratie, die in ernstig gevaar verkeert, voor Italië te redden. Wij zouden dan een coalitie-regering krijgen van centrum en links, die uitstekend werk zou kunnen ver richten. Veel minder gunstig wordt het beeld, wanneer De Gasperi zou gaan samenwer ken met de royalisten. Hij zou dan zowel de sociaal-democraten als de republikeinen in de oppositie krijgen en het gevaar voor een nieuw fascistisch regiem zou verre van denkbeeldig zijn. (Van onze correspondent in Brussel) Op 16 Juni zullen de premiers en de ministers van Buitenlandse Zaken van de drie Benelux-landen in Den Haag in con ferentie bijeenkomen om te pogen de be langrijke loon-controverse op te lossen. Men heeft te Brussel de indruk dat het feit dat de ministers van economische za ken op deze conferentie niet aanwezig zul len zijn, een afkeuring inhoudt van de door het permanent comité, dat te Knokke werd ingesteld, gevoerde beleid. Het is niet logisch, aldus politieke waar nemers, dat de premiers en de ministers van buitenlandse zaken zich met een loon- kwestie bezig houden. Verder is men van oordeel dat er een meningsverschil bestaat tussen de Belgi sche premier en zijn minister van buiten landse zaken, Van Zeeland over te de vol gen koers tegenover Nederland. Premier Van Houtte zou een veel radicaler poli tiek willen voeren en desnoods het risico van een mislukte conferentie accépteren, Van Zeeland is gematigder. oooocoococooocxooooooooc KANS OP REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt en plaatselijk regen, hier en daar met onweer. Over wegend matige Noordelijke wind. De zelfde temperaturen als vandaag of iets lagere, 10 Juni Zon op 4.21 uur, onder 20.58 uur. Maan op 2.50 uur, onder 20.27 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 9 Juni Hoog water: 1.25 en 13.55 uur. Laag water: 9.14 en 21.55 uur. Woensdag 10 Juni Hoog water: 2.17 en 14.48 uur Laag water: 10.12 en 22.49 uur'.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1