Het eerste Europese parlement beoordeelt het regeringsbeleid Oost-Duitse regering wordt met de dag soepeler Weerbericht STRAATSBURG Nog geen uitstel voor Rosenbergs Franse crisis Koninklijk Paar bij opening Holland Festival Nog steeds geen bestand in Korea Het woord is aan Raad van Vakcentralen uit verwondering: Marie's plannen Cambodja vraagt om onafhankelijkheid velser Haarlems Dagblad editie Ministers Beyen en Van de Kieft naar Londen Dulles waarschuwt tegen overmatig optimisme „Overleg over huurcompensatie is nog niet begonnen" Jean Monnet: „De instellingen van het nieuwe Europa zijn opgericht en in werking" Het kan niet op met de vriendelijkheid, zelfs de Volkspolitie wordt beleefd R. Verbeek benoemd tot economisch-directeur Hun advocaat blijft tot het einde slag leveren 6:7e JAARGANG No 285 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 16 JUNI 1953 IJmuider Courant OPRECHTE HAARIiEMSCHE COÜRANT 29 7e JAARGANG No 132 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.op7,on-en Feestdagen. Abonnement per week 4"' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE FRANSE politieke crisis spitst zich verder toe. Het nieuws uit Parijs getuigt daarvan. En onze correspondent heeft gisteren een commentaar geseind, die wel bijzondere getuigenis geeft van de ver blinding, die kennelijk een aantal politici bevangen heeft: André Marie (de huidige formateur-in-hope) moet uit de bus zijn gekomen als degeen die nog het minst tot weerstand en afgunst zou inspireren, en dat waarschijnlijk wel vooral omdat hij onder de leiders van het eerste garnituur onge veer de enige is, die geen aanspraak maakt op het Elysée, de residentie van de presi dent der republiek, die in Januari vrij komt en waarvoor de officieuse wedloop nu al een maand of wat geopend is. Het kan nauwelijks zwakker en minder doordacht, moet men wel zeggen. De ad vocaat André Marie, die Zondagavond president Auriol antwoord zou hebben ge geven op zijn uitnodiging om een regering te vormen, heeft dat nog niet gedaan. Hij zwoegt nog steeds verder. Vandaag zal hij zijn poging moeten doen om in de Nationale Vergadering zijn investituur te verwerven: dezelfde poging waarin Paul Reynaud, Pierre Mendès-France en Georges Bidault zijn gefaald. Hij beproeft nu een kabinet vol ex-premiers te vormen met de kenne lijke bedoeling, op die wijze een meerder heid te verkrijgen doordat partijen niet tegen hun eigen leiders zouden willen stemmen. Als deze formatie tevoren bekend was zou men hem, bij zijn optreden in een zaamheid om de investituur te verwerven, die niet weigeren. Maar Reynaud en Men dès-France hebben zijn uitnodiging afge wezen omdat zij alleen heil in krachtig ingrijpen zien en dus niet voor vage com promissen te vinden zijn. Van het drietal reeds afgewezenen heeft alleen Bidault zich bereid verklaard. Mocht André Marie er vandaag toch nog in slagen een groe pering met een aantal kopstukken te be reiken maar men gaf hem vanmorgen weinig kans dan zou dat zeker beteke nen dat men hoofdzaken, vooral krachtig financieel ingrijpen met verzwaring van de belastingdruk, uit de weg zou gaan en er opnieuw met halve maatregelen trach ten te komen. Het zou ook betekenen dat het bewind innerlijk weer zwak zou zijn. Want al in de dagen van de derde repu bliek heeft men in Frankrijk ervaren dat regeringen, die teveel politici van het eer ste plan tellen, „van binnenuit" ten val gebracht worden.Georges Clemcnceau han delde daar al naar. Hij vormde in zijn lange leven maar twee regeringen en de eerste hield drie jaar, de tweede twee jaar stand. De Tijger had er bijna uitsluitend figuren van geringer politieke slimheid in opgenomen, die stonden en vielen met hem. Op die wijze hield hij de touwtjes in han den; in beide gevallen trad hij pas af toen hij daar zelf het moment voor gekomen achtte. Wie kende beter het spel dan hij, die zelf zoveel regeringen ten val had ge bracht dat hem de niet zozeer vererende bijnaam van ,,le tombeur de ministères" ten deel was gevallen? De omverwerper zorgde er wel voor, dat hij zelf niet omver geworpen werd. Hoeveel critiek men vroe ger ook op Clemenceau gehad moge heb ben, een zo resolute en indrukwekkende figuur als hij of als zijn oude tegen stander Caillaux zou in de huidige om standigheden de situatie kunhen redden. Het huidige Frankrijk mist kennelijk een man van dit kaliber. Het mist hem al jaren, anders was het zó ver niet gekomen. Nu wordt verwacht dat president Auriol zich, als niet zeer spoedig een nieuwe re gering wordt gevormd, met een boodschap tot het parlement en daarmee tevens tot het volk zal wenden. Met een ultimatum, waarbij hij zijn eigen functie als inzet zou bezigen. Hij zou, inplaats van in De cember,. als zijn zevenjarige ambtstermijn verstreken zal zijn, nu kunnen aftreden en daardoor (wellicht) tot parlementsontbin- ding en nieuwe verkiezingen nopen. Of toepassing van dit krachtmiddel zonder onrust in den lande verlopen zou lijkt nog de vraag. Maar het ligt voor de hand dat de president een uitweg zoekt. De mede deling van onze Parijse correspondent, dat de president van de Banque de France aan de verstrekking van nieuwe voorschotten de voorwaarde zou hebben verbonden van een krachtdadig financieel en economisch saneringsplan ener nieuwe regering duidt er wel op, hoe dringend nieuw beleid ver eist wordt. De staatsbank beschikt nog maar over een heel bescheiden goud reserve. Nieuwe verkiezingen zouden tengevolge hebben dat de zetels der ex-Gaullisten, die eigenlijk in zwevende staat verkeren sinds hun leider hun ontvallen is, naar andere partijen zouden overgaan. Maar dat alleen zöu geen ingrijpende verandering brengen. Welk duidelijk program, welke duidelijke leiding zou de kiezers worden aangeboden? Op welke stoer doorgevoerde sanering zou den zij zich kunnen vastleggen, en bij welke partij? Dit zijn beklemmende vragen omdat zij leiden tot de vraag: is dit niet meer dan een regeringscrisis, namelijk een crisis van het régime? verkeert de Franse demo cratie niet in het grootste gevaar, om straks voor een dictatuur het veld te moeten rui men? Er zijn waarnemers die zich dit met grote bezorgdheid afvragen: bezorgdheid niet alleen voor Frankrijk, maar voor de kwade kans op een dergelijke ontwikke ling in het hart van Europa. Moge zij ver hoed worden. R. P. LONDEN (ANP). De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Beyen, is gisteren in Londen aangekomen voor het voeren van besprekingen met de Britse regering. Hij zal door minister-pre sident Churchill ontvangen worden. De onder-minister van Buitenlandse Zaken, de heer Selwyn Lloyd, geeft een lunch, waar aan mr. Beyen zal aanzitten. Morgen wordt ook de Nederlandse minister van Financiën, de heer Van de Kieft, verwacht. Met minister Butler zullen zij besprekin gen voeren over de vooruitzichten met be trekking tot de omwisselbaarheid van het pond sterling. In de loop van het volgende weekend keren de ministers terug naar Den Haag. Maandagavond is in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te 's-Gravenhage het Holland Festival 1953 geopend met een voorstelling door de Nederlandse Opera, die werd bijgewoond door Koningin Juliana en Prins Bernhard, door vele leden van het corps diplomatique en talrijke burgerlijke en militaire autoriteiten. Begeleid door secretaris-generaal mr. H. J. Reinink, voorzitter van het Holland Festival, en burgemeester mr. F. M. A. Schokking, betraden de konink- in costuum uit „La vida lijke bezoekers de erclogc. Onmiddellijk zette het orkest onder leiding van de Franse dirigent Henri Tomasi het Wilhelmus in. Een bespreking van het vervolgens uitgevoerde program ma vindt men elders in dit nummer. Tijdens de pauze liet de Koningin de voornaamste medewerkenden aan zich voor stellen. Op de foto ziet men haar in gesprek met Tomasi, terwijl Prins Bernhard zich met de gasterende sopraan Victoria de los Angeles en de tenor Frans Vroons (beiden breve") onderhoudt. WASHINGTON. (Reuter). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft Maandag op zijn eerste persconferentie sinds 9 Mei verklaard, dat niemand het recht heeft aan te nemen dat er een wapenstilstand op Korea gesloten zal worden voordat dit gebeurd is. Dulles zeide verder, dat het nieuwe Noordelijke offensief het bepalen van de demarcatie lijn, dat voor de ondertekening van een wapenstilstandsovereenkomst voltooid moet zijn, bemoeilijkt. Volgens Dulles zouden er allerlei rede nen voor het Noordelijke offensief kunnen zijn. Het zou een poging kunnen zijn om de frontlinie vlak voor de wapen stilstand uit prestige-overwegingen te ver schuiven. Dulles antwoordde ontkennend op de vraag of het nieuwe Noordelijke offensief zijn hoop op een wapenstilstand in Korea had verminderd. Met betrekking tot de politieke confe rentie, die binnen 90 dagen na een wapen stilstand genouden moet worden, zeide Dulles, dat het niet onmogelijk zou zijn, dat de Sovjet-Unie aan deze besprekingen zou deelnemen. De algemene vergadering van d.e UNO zou na het sluiten van een wapenstilstand bijeengeroepen kunnen worden en zou de afgevaardigden voor de conferentie aanwijzen. Zuid-Korea zou aan de conferentie deelnemen, aldus Dulles. De V.S. zouden ter conferentie pogen de her eniging van Korea te verzekeren. Aan het front Een geallieerde officier heeft Maandag avond verklaard, dat tenminste 10.000 Noordelijken pogen geallieerde troepen af te snijden, die aan het centrale front met de rug naar de rivier Poekhan zich teweer stellen. Vanmorgen vroeg maakten de Noorde lijken nog steeds vorderingen in het ge bied \an de ..CapitaT'-heuvel in de cen trale frontsector. Er werd hevig gevochten tussen de geallieerde en de communistische troepen, zo meld'de de oorlogscorrespon dent van Reuter. De verbindings- en stafofficieren, die bezig zijn met het vaststellen van een be standslijn in Korea, zullen Dinsdag weer in Panmoendjom bijeenkomen. Pascal: Het hart heeft zijn redenen die de rede niet kent. De Raad van Vakcentralen, waarin het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. samenwer ken, deelt mede, met bevreemding kennis te hebben genomen van de mededeling van de regering, dat de door de regering voor gestelde huurverhoging voor de helft zal worden gecompenseerd door verlaging van de verbruiksbelastingen en voor de andere helft door loonsverhoging. De Raad merkt op, dat de onderhandelingen in de Stich ting van de Arbeid en met de regering over deze compensatiemaatregelen nog niet zijn geopend en wijst dan ook iedere ver antwoordelijkheid voor bovengenoemde mededeling, alsmede voor de bij deze me dedeling verstrekte berekening over de betekenis van de voorgestelde verlaging van de verbruiksbelastingen van de hand. De Ned. Kath. Middenstandsbeweging heeft in een commentaar de regeringsvoor stellen in kwestie gisteren als „een grove miskenning van het middenstandsbedrijf" gekenschetst. Zij wijst erop dat de midden standers geen loonsverhoging krijgen ter compensatie van de a.s. huurverhoging, waardoor hun concurrentie-positie nog moeilijker wordt en waarvan in de eerste plaats het grote middenstandsgezin de dupe zal worden." LUXEMBURG, 15 Juni (ANP) Voor de eerste maal in de geschiedenis van Europa is vandaag in Straatsburg een par lement, het parlement van de Kolen- en Staalgemeenschap, in vergadering bijeen gekomen om te oordelen over de daden van de eerste Europese „regering" de Hoge Autoriteit van deze zelfde gemeen schap welke regering door een besluit van het parlement tot aftreden kan wor den gedwongen. Aan dit feit herinnerde de voorzitter van de hoge autoriteit, de heer Jean Mon net in zijn openingsrede, waarmee hel de bat is begonnen. De president van de Hoge Autoriteit zeide: „De Hoge Autoriteit komt nu rekenschap geven van de werkzaamhe den, welke zij voor de instelling van de eerste, grote Europese markt voor kolen en siaal heeft uitgevoerd. Zij draagt voor deze werkzaamheden tegenover uw parlement de verantwoordelijkheid. Het debat, dat thans zal plaats vinden, is het eerste in de geschiedenis van ons werelddeel, waarbij een Europese uitvoerende macht zich aan BERLIJN. (AFP/Reuter). De recente besluiten van tie Oost-Duitse regering en het bestuur van tie communistische S.E.D. hebben reetls een merkbare terugslag op het verkeer tussen Oost- en West-Duits- land. VVest-Berlijners kunnen weer toe stemming krijgen om begrafenissen van familieleden op het kelkhof te Stahnsdorf in de Sovjet-sector van de stad bij te wo nen. Ook West-Berlijnse geestelijken die de begrafenisplechtigheden leiden, kunnen zich naar Stahnsdorf begeven. Voorts mpldt AFP, dat de eor.tróle op het autoverkeer tussen West- en Oost-Duits- land aan de grensovergangen zeer snel ver loopt en dat de leden van de Oost-Duitse volkspolitie daarbij uiterst beleefd optre den. Het Oost-Duitse persbureau ADN meld de Maandag, dat blijkens een bekendma king van het kabinet van de Oost-Duitse premier nieuwe bepalingen voor het uit geven van interzonale passen ziin afgekon digd. De passen zullen met ingang van Woensdag „in de kortst mogelijke tijd en met zo weinig mogelijk ambtelijke omslag" worden uitgegeven. De nieuwe bepalingen schijnen de reis- faciliteiten van voor 1952 te herstellen en de strenge bepalingen voor het interzonale verkeer, ingevoerd na de West-Duitse on dertekening van de verdragen met het Westen, ongedaan te maken. De chauffeurs van de vrachtwagens, die gewoon zijn uren, zo niet dagen, te moeten wachten aan de controlepunten, keken Maandag verbaasd otp, toen de volkspolitie door luidsprekers omriep: „Wilt u alstu blieft nog enige minuten geduld hebben. U zult spoedig hef controlepunt kunnen passeren". Oost-Berli;nse arbeiders zijn bezig bor den met felle communistische slagwoorden te verwijderen. Het verwijderen van tele foonkabels tussen Oost- en West-Berlijn, dat twee weken geleden begon, is ge staakt. Maandag is voorts opnieuw een aantal gevangenen vrijgelaten. Volgens on bevestigde ramingen zijn sedert 11 Juni ruim 5.000 mannen en vrouwen, voor het merendeel West-Berlijners die wegens overtreding van economische wetten tot een a drie jaar gevangenisstraf waren ver oordeeld, vrijgelaten. Het aantal Oost-Duitsers, dat naar het Westen uitwijkt, neemt, sedert de afkon diging der hervormingen in Oost-Duits- land, sterk af. Zondag en Maandag werden in totaal 2.iü0 vluchtelingen geregistreerd. En onder hen bevonden zich minder boe ren dan voorheen. Vluchtelingen, die zich Maandag meldden, verklaarden, dat op sommige spoorwegstations in Oost-Berlijn door luidsprekers op aspirant-vluchtelin gen een beroep wordt gedaan, om de jong ste regerings-decreten te lezen en naar huis terug te keren. De Oost-Duitse regering heeft een be drag van vier millioen mark aan achter stallige subsidie aan de Oost-Duitse Evan gelische kerk uitbetaald. De achterstand liep over vier maanden. het oordeel van een Europese souvereine vergadering onderwerpt". Jean Monnet vervolgde: „De gemeen schappelijke markt voor kolen en staal is een werkelijkheid geworden. De instel lingen van het nieuwe Europa zijn opge richt en in werking. De verdeling van de verantwoordelijkheden is vastgesteld. De beschikkingen zijn aangenomen en ten uit voer gelegd. De ondervinding van de laat ste tien maanden heeft ons bewezen, dat Europa zowel instellingen van een federaal karakter als een grote markt van honderd vijftig millioen verbruikers kan doen functionneren". „Wij kunnen vandaag zeggen", vervolgde Monnet, „dat de eerste Europese instel lingen van federale aard daadwerkelijk en doeltreffend werken. Wij hebben dit te danken aan de wijsheid van de opstellers van het verdrag, die duidelijk de verdeling van de verantwoordelijkheden hebben ge legd, waar deze behoren. De Hoge Autori teit heeft uitvoerig alle betrokkenen ge raadpleegd, maar de verantwoording blijft liggen bij de Hoge Autoriteit. De Europese democratie vraagt om een sterke uitvoe rende macht, een onafhankelijke rechter lijke macht en een parlement, dat werk zaamheden van de uitvoerende macht con troleert en goedkeurt zonder zelf in de plaats van de Europese regering te willen treden. De Hoge Autoriteit is bezig met het ont werpen van een groot programma voor de bouw van arbeiderswoningen in de ver schillende landen van de gemeenschap. Ook heeft de Hoge Autoriteit een eerste con tact opgenomen met de zes regeringen van de Schuman-landen, om te bereiken, dat de arbeiders in deze zes landen vrij van het ene land naar het andere land kunnen gaan". De president van de Hoge Autoriteit vestigde er de nadruk op, dat de Hoge Auto riteit zal optreden tegen elke kartelvor ming, die volgens het Schuman-verdrag niet toelaatbaar is. Tenslotte besprak de president de nauwe samenwerking met Groot Brittannië, die zich steeds verder ontwikkelt. Aan het slot van zijn rede zeide Jean Monnet vervolgens: „Onze kolen- en staalgemeenschap is geen vereniging van kolen- of staalproducenten. Zij vormt het begin van Europa. Het ontwerp voor de politieke gemeenschap onder welker gezag de gemeenschap voor kolen en staal en de verdedigingsgemeenschap zullen worden geplaatst is reeds uit de vergadering van het parlement in Straatsburg voortgeko men. In dit parlement zal ook de ontwik keling plaats hebben, welke de zes Schu man-landen zal voeren naar de Verenigde Staten van Europa". Vandaag heeft de vergadering zich aan de sociale vraagstukken gewijd, een onder werp waarover slechts weinig sprekers hun licht lieten schijnen. De vraag, die daarbij al terstond in het geding kwam, was, of het Hoge Gezagsorgaan zich met concrete soci ale maatregelen niet al te spoedig buiten de haar in het verdrag gegeven bevoegd heden zou begeven. De Nederlander mr. Sassen meende in 't door de Belg Bertrand uitgebrachte rapport de neiging te zien, het gezagsorgaan te dringen op het terrein, dat aan de regeringen moest worden blijven voorbehouden. Ministers conferentie De conferentie der ministers van Buiten landse Zaken der Europese kolen- en staal gemeenschap zal volgens mededeling van bevoegde zijde te Bonn thans op 29 Juni worden gehouden. De secretaris-generaal van de ministercommissie der K.S.G., dr. Calmes, heeft deze datum Maandag aan de zes regeringen als definitief voorgesteld. Te Bonn gaat men met dit tijdstip accoord. Men hoopt, dat definitieve opheldering ver kregen zal worden over het tijdstip van de conferentie. De regeringscrisis te Parijs en de verkiezingen voor het Italiaanse parle ment vertragen het houden der conferentie. Prov. Ziekenhuizen In de hedenmorgen gehouden vergade ring van de Provinciale Staten van Noord- holland is de heer R. Verbeek benoemd tot economisch-directeur van de Provinciale Ziekenhuizen; hij is thans hoofdadministra teur. PARIJS (Reuter). André Marie heeft gisteren voor het bestuur van zijn radicale partij de plannen uiteengezet die hij wil uitvoeren als de Franse Nationale Verga dering hem als premier aanvaardt. Marie wil bij decreet de uitgaven beperken en hij zal mogelijk nieuwe belastingen in voeren om tot een sluitende begroting te komen. Voorts zal hij de Nationale Verga dering vragen de gestelde limiet op lenin gen van de Franse bank te verhogen van 200 tot 400 milliard franc (dus van onge veer 2 tot 4 milliard gulden). Ook heeft Marie plannen voor hervor ming van de Franse grondwet voor het einde van het jaar. Hoewel er in Indo-China geen sprake kan zijn van capitulatie zou Frankrijk vol gens hem bereid zijn te onderhandelen over een vreedzame regeling van deze kwestie, die ook op de conferentie van de Westelijke „Grote Drie" op de Bermuda eilanden zou moeten worden besproken. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, heeft op zijn Maan dag gehouden persconferentie verklaard, dat de mogelijkheid bestaat, dat de voor gestelde conferentie van Bermuda door de Franse regeringscrisis verder uitgesteld zal worden. Het Amerikaanse oppergerechtshof heeft gisteren geweigerd de terechtstelling van het wegens atoomspionnage ter dood ver oordeelde echtpaar Rosenberg uit te stellen. De datum van de terechtstelling blijft dus nog gevestigd op 18 Juni, de trouwdag van het echtpaar. Voor de vierde maal weiger de het Amerikaanse oppergerechtshof voorts om het proces te herzien. De protes ten tegen de terechtstelling en de verzoe ken om gratie blijven zowel in de V.S. als daarbuiten aanhouden. Nu hebben acht prominente Deense juristen weer om gratie voor het echtpaar verzocht. De raadsman van de Rosenbergs, Bloch, had verzocht om uitstel van executie, han gende een verzoek om een nieuw proces. Volgens Bloch is nieuw bewijsmateriaal verzameld en zijn de Rosenbergs het slacht offer geworden van valse getuigenverkla ringen in het proces. Het Hof weigerde met vijf tegen vier stemmen uitstel te verle nen. Het verzoek tot een nader verhoor van de Rosenbergs werd met zeven tegen twee stemmen afgewezen. De advocaat Bloch laat het er echter nog niet bij zitten. Hij heeft rechter William Douglas van het Oppergerechtshof bereid gevonden een verzoek tot uitstel van exe cutie in overweging te nemen. Na een on derhoud van een uur met Douglas zei Bloch, dat de rechter hem om verdere in lichtingen had verzocht. Bloch zou hem vandaag een overzicht van de argumenten verschaffen waarop de Rosenbergs hun verzoek tot uitstel baseren. Iedere rechter van het Hooggerechtshof heeft de bevoegd heid het voltrekken van een doodvonnis uit te stellen. Indien Douglas het verzoek af wijst, zal Bloch een soortgelijk verzoek tot een der andere rechters richten. Blochs verzoek wordt gesteund door een verklaring van de bekende Amerikaanse atoomgeleerde dr. Harold Urey, die zegt dat de inmiddels veroordeelde David Greenglass, de broer van mevrouw Rosen berg in het proces tegen zijn zuster en zwager meineed heeft gepleegd. Green glass, die schuld bekende, kreeg 15 jaar. De Rosenbergs hebben hun onschuld staan de gehouden. De voorzitter van de Franse Nationale Vergadering, de radicale leider Edouard Herriot, heeft een telegram aan president Eisenhower gestuurd, waarin hij deze ver zoekt gratie te verlenen aan de Rosen bergs. PARIJS. (Reuter). Sam Sary, staats secretaris van Cambodja, heeft medege deeld, dat hij van zijn regering, die thans in Thailand verblijft, een telegram ont vangen heeft, waarin medegedeeld wordt, dat Cambodja „onmiddellijk volledige on afhankelijkheid" van Frankrijk wenst te ontvangen. Cambodja zou bereid zijn met Frankrijk over een verbond van wederzijd se hijstand en vriendschap te onderhande len doch pas na het verkrijgen van volle dige onafhankelijkheid. Sam Sary zeide verder, dat zijn regering niet nieer- bereid is, om met Frankrijk te onderhandelen op basis van de conventies, die negen Mei getekend zijn. De premier van Cambodja, Penn Noeth, die 19 of 20 Juni in Parijs verwacht werd, heeft zijn reis uitgesteld tot nader order. Sam Sary zei, dat de Fransen geen acht hadden geslagen op de belangen van Cam bodja, terwijl het land zich wel bereid ge toond had van zijn kant offers te bren gen ten behoeve va,n Frankrijk. Zo hadden de Fransen wapens verstrekt aan de opstandelingenleider Savang Vong. De Fransen hadden hierbij aangevoerd, dat Savang Vong deze wapens gebruikte voor de strijd tegen de Vietrrunh. De eerste minister van Cambodja, Penn Noeth, heelt Maandag verklaard, dat de onderhandelingen tussen Cambodja en Frankrijk niet zijn afgebroken, doch slechts volgens nieuwe richtlijnen zullen worden voortgezet. Hij voegde hier aan toe, dat nog tot niets bepaalds was besloten. „Ik sta in verbin ding met de Koning en zodra we ons stand punt hebben bepaald, zal ik in staat zijn de nieuwe gezichtspunten van de regering van Cambodja voor te leggen aan de vertegen woordiger van Frankrijk". WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.M.N.I, in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Overwegend matige wind tussen Zuid en Zuid-West. De zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 17 Juni Zon op 4.19 uur, onder 21.02 uur. Maan op 10.34 uur, onder Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 16 Juni Hoog water: 6.45 en 19.07 uur. Laag water: 2.20 en 14.36 uur. Woensdag 17 Juni Hoog water: 7.23 en 19.44 uur. Laag waier: 2.56 en 15.14 uur, Lcex>GOcOC>-,0>GJ»DCOOGOfjQLtlxNDc^hnrxytYx-^v-yv-^t-.».'l,-.-,-

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1