Ontwerp inenting militairen nader toegelicht Nieuw Rijksinstituut voor de volksgezondheid geopend PANDA EN DE GROEI-STRALEN Wereldnieuws AUTO-RADIO „Niet de volksgezondheid, maar de paraatheid der troepen is hier primair De radio geeft Donderdag Lijk van vermist meisje gevonden Zo groeit een Europees parlementair bestel Eerste deel van complex research-laboratoria Toch ió het zo WOENSDAG 24 JUNI 1953 Beperkende bepalingen voor „Sovjetblok-diplo maten blijven van kracht Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Monnet stelt de Assemblée vooroverleg in uitzicht Waarborg op gouden en zilveren voorwerpen Australische lof voor Nederlandse immigranten Kerkelijk Nieuws Weekoverzicht der Nederlandse Bank Examens H. J. MAERTENS N.V. Aan de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp „Wet immunisatie militairen" ontlenen wij: De ministers menen dat de militaire overheid de bevoegdheid heeft de militai ren te verplichten tot het ondergaan van vaccinatie, voor zover deze bevoegdheid ten aanzien van bepaalde onderwerpen niet uitdrukkelijk door een wettelijk voor schrift is beperkt of uitgesloten. Oude strijdvraag Een wettelijk voorschrift, dat deze be velsbevoegdheid van de militaire overheid uitdrukkelijk beperkt of uitsluit, is niet aanwezig, maar slechts zelden is de be voegdheid van de militaire overheid om tot inenting over te gaan, voor de rechter aan gevochten. De regering stemt met een nadere wet telijke regeling van deze materie in, om dat zij meent, dat aan hen, die gewetens bezwaren tegen deze vaccinatie en immu nisatie hebben of voor wie op geneeskun dige gronden een bijzonder gevaar van de immunisatie is te duchten, een wettelijke rechtsbescherming moet worden verleend. Hiermede zal tevens een bekend controver sieel punt in Nederland het recht van de militaire overheid ter zake uit de weg worden geruimd. Zij acht het van be lang, iedere twijfel hieromtrent uit te slui ten. Terecht hebben vele leden gemeend, het risico voor het individu, verbonden aan primo-vaccinatie en immunisatie, te moe ten aanvaarden, teneinde het veel groter risico te ontgaan dat ontstaat, wanneer primo-vaccinatie en immunisatie worden nagelaten. Aangezien de wet op militairen betrek king heeft, zijn uiteraard de militaire pen sioenwetten in haar volle omvang van toe passing. Er bestaat dan ook naar de me ning van de ministers generlei aanleiding in het ontwerp van wet een bepaling, wel ke vaststelt, dat ziekte, invaliditeit of dood, voortspruitende uit immunisatie, onder het bereik der militaire pensioenwetten valt, op te nemen. Gaarne geven de ministers de verzeke ring, dat met grote voorzichtigheid en be hoedzaamheid zal worden opgetreden bij het opleggen van de verplichting tot pri mo-vaccinatie en immunisatie. De regering acht het echter niet juist, gevolg te geven aan de suggestie, dat de Naar aanleiding van de beperking van het reisverbod voor buitenlanders in Rus land vernemen wij, dat de Nederlandse re gering geen aanleiding ziet, in ons land enige wijziging in de toestand ten aanzien vain de diplomaten „van achter het ijzeren gordijn" te brengen, zolang in Moskou de 40-km. zóne geldt, waarbuiten men zich niet mag begeven zonder kennisgeving en zolang ook de andere hier vertegenwoor digde communistische landen een derge lijke maatregel handhaven. Rampenfonds: 116,8 millioen In de loop van de vorige week is een be drag van 700.000 overgemaakt aan het Nationaal Rampenfonds, waardoor het totale bedrag, waarover dit fonds kan be schikken, is gestegen tot 116,8 millioen. ADVERTENTIE Haarlem HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstand. 9.40 Schoolradio. 10.00 Pla ten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als. de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. (12.3012.33 Land en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws. 13.20 Alt en piano. 13.45 Platen. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Amusementsmuziek. 15.40 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Viool en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Achterhoeks programma. 18.00 Promenade-orkest. 18.35 Op de stelling. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Levensvragen van allerlei aard. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio-Vossenjacht. 21.15 35 jaar organi satie van Christelijke ondernemers. 21.45 Salonorkest. 22.15 Pianorecital. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koorzang. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kamerorkest. 11.15 Causerie over het probleem van de slechthorende. 11.55 Platen. 12.00 Gevarieerde muziek. 12.25 In 't spion netje. 12.30 Laud- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Hamn-m-idorgel. 12.50 Uit het Bedrijfs leven. 13.00 Nieuws. 13 15 Mededelingen platen. Dansmuziek. 14.00 Fragmenten uit Thomas Moere. 14.45 Platen. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Voordracht. 16.30 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militair vraaggesprek. 17.40 Platen. 17.45 Regerings uitzending: Hollandia in verleden en heden. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Reportage of platen. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Sport. 19.10 Amusementsmuziek. 19.40 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.20 Hol land Festival: Concertgebouw-orkest en solist. (In de pauze pl.m. 21.3021.55 The Maker of dreams, hoorspel). 22.30 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 22.30 Platen. 23.4024.00 Zang en orgel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Ac cordeonorkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Zang en piano. 14.00 Engelse les 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Kinderliederen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de solda ten. 19.00 Nieuws. 19.40 Italiaanse muziek. 20.00 Vlaanderen zendt zijn zonen uit, Mis sie-klankbeeld. 20.30 Verzoekprogramma. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Verzoekprogram ma. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.55 23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Engelse litteratuur geschiedenis. (Op 224 en 49 m.). uitzondering, neergelegd in artikel 5 van het wetsontwerp, zou moeten worden uit gebreid tot gewetensbezwaren van de ouders van minderjarige militairen, aange zien deze militairen de consequenties van de militaire dienst persoonlijk in hun volle omvang moeten dragen. Ook de dienst- weigeringswet is op deze grondslag geba seerd. De regfering acht het voorts niet nood zakelijk, in de wet de mogelijkheid op te nemen, dat ouders van minderjarige mili tairen op geneeskundige gronden recht streeks ontheffing van één of meer immu- nisatiemaatregelen kunnen vragen, nu in het wetsontwerp aan de medische zijde zoveel aandacht is besteed. Ongetwijfeld dient men van overheids wege nauwkeurig na te gaan of er medi sche bezwaren zijn tegen inenting van een bepaalde militair. Indien deze bezwaren bestaan, wordt niet geimmuniseerd. Tegenover die leden, die opmerken, dat in het wetsontwerp niet de volksgezond heid, maar de paraatheid der troepen pri mair wordt gesteld, mogen de ministers de juistheid van hun opmerking erkennen. Zij wensen uitdrukkelijk te verklaren, dat geenszins de militair als proefobject zal worden gebruikt om op grote schaal nieuwe vaccins te kunnen beoordelen. Het parket uit Middelburg stelt in Groenendijk (gemeente Hontenisse) een onderzoek m naar aanleiding van het feit, dat Maandagavond in een in de omgeving van de gemeente gelegen polder het lijk van een 16-jarig meisje is gevonden. De mogelijkheid van misdrijf wordt niet uit gesloten geacht. Een aantal personen is door de politie verhoord en een persoon is voor een nader verhoor aangehouden. Het meisje, dat zwanger was, werd sedert Zon dagavond vermist. STRAATSBURG, Dinsdag. De verhou ding tussen regering en parlement heeft zich in verschillende landen op verschil lende manier ontwikkeld. Men heeft zich in het Kolen- en Staal-parlement afge vraagd hoe de verhouding tussen dit col lege en de Hoge Autoriteit (de Kolen- en Staal-regering) zal zijn. Men heeft ook wensen te dien aanzien kenbaar gemaakt. De zaak is dat het verdrag der K.S.G. met zoveel woorden voorziet in een parle mentaire contröle achteraf, maar in de af gelopen dagen was er herhaaldelijk in de Assemblée op aangedrongen, dat de Hoge Autoriteit de grote lijn vain het voorgeno men beleid ook kenbaar zou maken en er de Assemblée over zou aanhoren. Monnet, de voorzitter van de Hoge Auto riteit, heeft vandaag in zijn al aangekon digde verklaring over dit vraagstuk de As semblée enigermate gerust gesteld. Alge mene beginselen en grote lijnen vain voor genomen beleid zullen aan de Assemblée of aan een harer commissies werden mede gedeeld. En de Hoge Autoriteit zal kennis nemen van de reacties op het meegedeelde. Meer nog in het bijzonder ten aanzien van de investeringen zei Monnet bereid te zijn de Assemblée in buitengewone zitting bij een te roepen. De slotresolutie was overigens behalve een uiting van instemming met het beleid der Hoge Autoriteit een opsomming van wenselijkheden, b.v. ten aanzien van het sociale beleid, de vervoerstarieven, de coördinatie van het financiële beleid in de zes landen ten einde geleidelijk verdere economische integratie te bereiken, enzo voort. Instemming met hetgeen gedaan is was ook te lezen in het rapport dat de Assem blée van de Raad van Europa (dus van de 15 landen) eveneens vandaag over het be leid van de Hoge Autoriteit heeft opge steld. Dit rapport kwam voort uit het giste ren gehouden debat in de vergadering, waarin het Kolen en Staal-parlement en de Assemblée van de Raad van Europa sa men kwamen. Dat was de Gemeenschap Voor een kort zakelijk bezoek aan ons land is Dinsdagmiddag per K.L.M.-toestel op Schiphol aangekomen de Australische minister van Immigratie, H. Holt. Hij wordt vergezeld door zijn echtgenote. De minister werd op het vliegveld begroet door de Australische ambassadeur Alfred Stirling en de Nederlandse minister van Sociale Zaken J. G. Suurhoff. Minister Suurhoff (links) begroet de Australische minister (rechts). In het midden de Australische ambassadeur, geheel rechts meprouw Holt. voor Kolen en Staal in een ruimer kader. Het rapport, dat de Assemblée van de Raad van Europa gisteren ditmaal alleen, dus zonder Kolen- en Staalparlement heeft opgesteld laat weten, dat die gecombineer de vergadering naar meer heeft gesmaakt. Het beveelt zelfs aan iets dergelijks te doen met de ministersraad van de K.S.G. en het min-isterscomité van de Raad van Europa. En natuurlijk wordt herinnerd aan de wel eens vergeten bijdrage van de Raad va.n Europa tot de Europese inte gratie en aan de rol die deze instelling op dit terrein nog te spelen heeft. Morgen is er nog een vergadering van de Assemblée van de Raad van Europa. De agenda vermeldt onder meer een algemeen debat over de internationale toestand. Maar het is heel goed mogelijk dat men dit punt nog zal schrappen. Er is immers veel in de toestand dat nog niet kan worden overzien. Bovendien zii,n er heel wat afge vaardigden afwezig, omdat zij in hun eigen hoofdsteden andere zaken te doen hebben. Per 1 September zal de nieuwe wettelijke regeling omtrent de waarborg van platina, gouden en zilveren werken, zoals deze met België en Luxemburg is overeengekomen, in werking treden. Het waarborgrecht zal bedragen 22 per 100 gram platina, 15 per 100 gram goud en ƒ0,70 per 100 gram zilver. De gehalten, waarop keuring zal geschieden, ondergaan enkele geringe wij zigingen. Werken, welke reeds van de be staande gehaltemerken zijn voorzien, be hoeven niet opnieuw te worden gekeurd. Teneinde het publiek de nodige zeker heid te geven, mogen alleen werken, die van staatswege gewaarborgd zijn, onder de aandacht worden gebracht als edelme taal, platina, goud of zilver. Voor verzil verde werken treedt deze bepaling pas op 1 Januari 1954 in werking. ADVERTENTIE In Bilthoven is gisteren het eerste ge deelte van het nieuwe Rijksinstituut voor de Volksgezondheid in gebruik gesteld. Dr. J. Spaander algemeen directeur van het instituut, opende de bijeenkomst met een rede waarin hij de ontwikkelingsgang van het instituut in de ruim 40 jaren van zijn bestaansgeschiedenis schetste. Onmid dellijk na de bestrijding werd de recon structie van het instituut ter hand geno men onder de energieke leiding van dr. Muntendam. De financiële steun welke in het begin van 1951 werd verworven door dat geld van de tegenwaarderekening voor de eerste aanloop van de bouw kon wor den vrijgemaakt, leidde tot de aanbeste ding van het thans voltooide gedeelte in het laatst van December 1951. De aanbeste ding van een tweede gedeelte is enkele weken geleden geschiedt. Tot voor kort verkeerde Nederland in de onaanvaardbare positie, dat de twee be langrijkste sera, n.l. het moderne hoog waardige serum tegen diphterie en het moderne hoogwaardige serum tegen teta nus, niet in ons land werden geproduceerd. Het gedeelte van het instituut, dat thans door de minister in bedrijf kaïn worden gesteld, maakt aan deze toestand een einde. De verblijven, welke hier gebouwd zijn, dienen in de eerste plaats voor de huis vesting van dieren. Sedert de ontdekking in 1890 van het „diphterieserum" als mid del om patiënten met diphterie te genezen is het paard opnieuw de mensheid als vriend tegemoet getreden, door op dezelfde wijze als een donor van een transfusie- dienst op gezette tijden bloed af te staan, nadat het door enige injecties voor de diphterie een hoge mate van onvatbaar heid heeft verkregen. In dit gebouwencomplex zal dat in alle opzichten aan zijn doel de goede ver zorging van het dier dat ons ter zijde staat beantwoorden. Hetzelfde geldt voor de schapen- en varkensstallen, welke op hetzelfde principe zijn gebouwd. Het bijbehorend laboratorium is het pro totype van het gehele instituut. Ook hier is de efficiency met aller hulp zo hoog mo gelijk opgevoerd bij behoud van het karak ter van een aangename en goede omgeving voor vruchtbaar werk. Tenslotte dankte de spreker allen, die aan de totstandkoming van het complex hebben meegewerkt. De Australische minister van Immi gratie, de heer Holt, vertoeft enkele dagen in ons land ter bespreking van emigratie vraagstukken met de Nederlandse auto riteiten. Bij zijn aankomst op Schiphol, gisteren, verklaarde hij, dat men in zijn land bijzonder tevreden is over de Neder landse immigranten en er gaarne nog velen zal opnemen. Dinsdagavond dineerden de heer en mevrouw Holt op de Australische ambassade. Ook minister Suurhoff en de Britse ambassadeur Sir Neville Butler za ten hierbij aan. Binnen zeer korte tijd zal in Den Haag en in Nijmegen een nieuw soort meel voor zoutloos brood ter beschikking worden ge steld. Het is de bedoeling, geleidelijk aan de voorziening over het gehele land uit te breiden. De smaak van het hiervan gebak ken brood zou aan merkelijk beter zijn dan van het zoutloze brood dat men tot nu toe kende. Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Rijnsburg (vac. M. J. J. Bonting), H. v. Gosliga te Hattem; tot pred. voor buitengewone werkzaamheden (Prot. kerk in West-Indonesië) B. P. Sal- verda (voorheen pred. bij de Prot. kerk in Indonesië) woonachtig te Hoofddorp. Bedankt voor Kampen (vac. H. Hiensch) C. v. d. Boogert te Harderwijk. Beroepen te Poortvliet (toez.), J. Spelt te Dinteloord. Geref. kerken Beroepen te Delden B. Boelens, cand. te Utrecht. Aangenomen naar Emmen (v.ac. wijlen W. J. Wynia), R. Ypma te Groningen, die bedankte voor Assen (vac. J. v. Harme ien). Beroepen te Thesinge A. Mollema te Nieuw-Buinen. Geref. gemeenten Beroepen te Werkendam A. F. Honkoop, cand. te 's-Gravenhage. Chr. Geref. kerken Tweetal te Dokkum J. Overduin te Al melo en P. H. v. Marrum te Nieuw-Am- sterdam. Bezoek uit Engeland Deze week zijn een 12-tal predikanten uit Newcastle (Engeland) op bezoek in ons land ter bestudering van het kerkelijk léven. Ze werden uitgezonden door de plaatselijke oecumenische raad te New castle en de ontvangst geschiedde door de oecumenische raad te Groningen die met die van Utrecht overleg pleegde. Het ge zelschap verbleef ook enkele dagen te Utrecht en bracht o.m. een bezoek aan „Kerk en wereld" te Driebergen en het con ferentieoord De Hoorneboeg bij Hilversum. Morgenavond zal een samenkomst plaats vinden met enkele Ned. Herv. predikan ten van Utrecht en wat gemeenteleden waarbij men van gedachten wisselen zal over het kerkelijk leven in Engeland en Nederland. Tot het gezelschap behoren predikanten van verschillende kerken als de Church of England, Presb. Church, de Methodisten, Baptisten en Congregationa- listen. 16. „Handen omhoog", herhaalde de boef, „en geen grapjes!" Dit laatste was eigen lijk overbodig, want niemand was op dat ogenblik in een stemming om grapjes te maken. Zijn revolver dreigend op de drie gericht houdend, greep de bandiet de groei- straler. „Ha", knorde hij tevreden, „het ligt goed in de hand en richt makkelijk! Net iets voor mij! Bij een bankoverval geen ouderwets gedoe meer met machinegewe ren en zo, maar je zet het stralertje er op en laat iedereen krimpen". Hij bekeek het apparaat eens aandachtig „Hm", bromde hij, „wel veel knopjes! Hoe zou het ding eigenlijk werken?" „O, heel eenvoudig!", merkte professor Kalker trots op, „als u een object wilt laten groeien, drukt u op de blauwe knop en wilt u het laten krim pen, dan drukt u op de rode. Voorts ziet u nog een groen palletje, hetgeen „Maar professor!", riep Panda, „waarom vertelt u.„Stil Pampa", zei de geleerde streng, „opmerkingen mogen slechts schrif telijk na afloop van de lezing worden in gediend. Waar was ik ook weer? O, juist: staat de groene pal naar links, dan krimpt of groeit ook textiel mee, zodat de kleding van het object eveneens....". „Nu weet ik genoeg!", riep de schurk verheugd, „be dankt voor de uitleg en saluutjes!" „Maar professor", riep Panda verwijtend, toen de schurk zich met de straler uit de voeten maakte, „waarom hebt u die rover dat al les verteld?!" „O, tut ,tut!", zei de geleerde verstrooid, „was het een rover? Dan had hij eigenlijk niet mogen toeluisteren! Beperkte afgifte van schatkistpapier In beperkte mate is de Nederlandse Bank er in de afgelopen week toe overgegaan, schatkistpapier af te geven. Dientengevol ge is de post „schatkistpapier door de bank overgenomen van de staat" verminderd van 300 millioen tot 268,5 millioen. Ge zien de zeer ruime situatie op de geld markt wordt deze afgifte maar gering ge acht, daar de markt aanzienlijk meer zou kunnen opnemen. Sinds het agentschap van het ministerie van Financiën geen schatkistbiljetten meer afgeeft en er dus vrijwel geen beleggingsmogelijkheden aan wezig zijn, nemen de middelen op de geld markt vrijweL niet af en is het wachten op de aangekondigde inschrijving op schat kistpapier van midden Juli a.s. Voorlopig heeft dus. de Nederlandse Bank op kleine schaal in de behoefte voorzien. De biljettencirculatie is voor het eerst sinds twee maanden iets beneden de drie milliard gulden gekomen. Het saldo van de schatkist is met 37 millioen vermin derd. Saldi van banken hebben een be langrijke stijging ondergaan van 64 tot 115 millioen. De deviezenpositie is op nieuw versterkt. Terwijl de goudsituatie onveranderd bleef, is de netto deviezen reserve met 20 millioen aangegroeid, waarmede het totaal aan goud en deviezen toegenomen is tot 4141 millioen. Voor het eindexamen van de H.B.S.-B van het Tweede Christelijk Lyceum slaagden B. Biesheuvel, P. C. B. Binsbergen, C. Blok, J. Bout, A. van Dijk, J. Eijlders, W. Hoek, P. Kuijper, T. T. Ong, G. A. Overzet, R. Schipper, G. A. Steneker, J. B. Vonck, G. Vos en J. J. Wezenaar. Afgewezen 6 candidaten. c 3 Herziening. Het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken zal de beperkingen, die op het ogenblik in Engeland gel den op de bewegingsvrijheid van Sovjet Russische diplomaten herzien, aldus is van bevoegde zijde vernomen. Dit be sluit volgt op de aankondiging van de opheffing van soortgelijke maatregelen die in de Sovjet-Unie tegen diplomaten uit Westelijke landen werden genomen en door de Westelijke landen in gelijke zin werden beantwoord. Vijfling. Volgens te Hongkong ontvangen persberichten uit Peking-China heeft een boerenvrouw in Tsjekiang op 7 en 8 Juni het leven geschonken aan vijf dochters, elk van ongeveer viereneen half pond. Moeder en dochters maken het goed. Het gezin had van de over heid 250 kilo rijst ontvangen. Dag. President Eisenhower heeft 4 Juli (de Amerikaanse onafhankelijkheids dag) bestemd tot een nationale dag van boetedoening en gebed. Hij heeft alle burgers verzocht dan te bidden om Gods hulp bij „de oplossing van de ernstige problemen" waarvoor de Ver enigde Staten zich gesteld zien. Brug. Josjida, de Japanse premier, heeft Dinsdag verklaard te menen, dat Japan zou moeten trachten de V. S, en het Sovjet-blok tot samenwerking te bren gen. In antwoord op vragen in de Ja panse rii'-i-dag verklaarde de premier, dat voi«°ns de Sovjet-Unie het naast elkaar bestaan van communisme en kapitalisme mogelijk is. De V. S. betwij felden dit en Engeland staat tussen deze twee tegenovergestelde standpunten in, zo zei hij. Gift. Paus Pius XII zou heden 20 motor scooters zegenen, die als gift van de Katholieken in het aartsbisdom Turijn naar de noodgebieden in Nederland zul len worden gezonden. Hysterie. Mevrouw Eleanor Roosevelt, weduwe van wijlen president Franklin Roosevelt van de Verenigde Staten, heeft Dinsdag medegedeeld het eens te zijn met een professor, die had gezegd dat de commissie van het Huis van Af gevaardigden voor onderzoek naar on Amerikaanse activiteit de Amerikaanse reputatie in de rest van de wereld ver- nietigt.Volgens een vraag-en-antwoord- artikel in het Juli-nummer van McCalls Magazine zou zij in normale omstandig heden niet verhelen dat een vriend eens lid is geweest van de communistische partij. Maar als ik te maken heb met een dergelijke hysterische toestand, dat een verklaring van dit soort deze man de gelegenheid om zijn brood te ver dienen zou ontnemen, zou ik weigeren", aldus mevrouw Roosevelt. Heksenjacht. De subcommissie voor justi tie van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft bepaald, dat vol gende week Dinsdag de resolutie van de democratische afgevaardigde Whee ler (Georgia) zal worden besproken, waarin werd voorgesteld opperrechter Douglas voor het Congres te dagen, na dat deze uitstel van executie verleende aan het verleden week terechtgestelde echtpaar Rosenberg. Wheeler zal dan als eerste door de subcommissie wor den gehoord. Botsing. Bij botsingen tussen duizend ar beiders en politie zijn Dinsdag te Nieuw Delhi vier politiemannen en twintig arbeiders gewond. De politie maakte gebruik van traangas om de menigte uiteen te drijven, die een optocht hield ter herdenking van het overlijden van dr. Mookerjee, leider van de rechtse oppositiepartij van Hindoes. Veertig personen werden aangehouden. Oproep. President Paz.Estensoro van Bo livia heeft Dinsdagavond in een radio boodschap de militanten van de „na tionale beweging" opgeroepen zich met hun wapens op verschillende punten in de hoofdstad te verzamelen om het hoofd te bieden aan „revolutionnaire activiteit van reactionnaire partijen". Erkenning. De hoofden van de diploma tieke missies in Caïro hebben Dinsdag bericht gekregen van het Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken, dat zij nieuwe geloofsbrieven aan president Naguib zullen moeten overhandigen. Het aanbieden van de geloofsbrieven zal tevens een erkennen van het nieu we republikeinse regime in Egypte in houden. ADVERTENTIE INBOUW. EN SERVICE STATION Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 TVfANNEER iemand u beschuldigt een W laakbare daad te hebben gepleegd, kunt u van hem vorderen hiervoor bewij zen aan te voeren. Tot voor kort was dit beginsel ook in de Nederlandse rechtspraak algemeen gebruikelijk, zodat de rechtbank niet kon volstaan met a priori aan te ne men, dat de verdachte schuldig was, neen, hiervoor moesten wettige en overtuigende bewijzen worden geleverd. Maar in de crisiswetgeving van de der tiger jaren werd een nieuwigheidje inge voerd, dat bij de Bijzondere Rechtspleging van na de oor- log werd overgenomen. Deze moderne rechtsregel bestond Waf ip\ hierin, dat het niet meer de If taak van de rechtbank is (jfllllCÏ het bewijs van schuld te leve ren, doch dat de verdachte V maar moet zien aan te tonen dat hij onschuldig is aan de ten laste leg ging. De omgekeerde bewijslast, dus! Het zal een ieder duidelijk zijn dat dit een rechtsregel is, waarvoor zelfs vele feodale tyrannen uit de middeleeuwen hun neus zouden hebben opgehaald. Want bewijst u maar eens een gulden niet te hebben gestolen, wanneer iemand u daarvan be ticht! In de meeste gevallen is dat vol strekt onmogelijk. Laten we tot goed begrip van de zaak voorop mogen stellen, dat we deze inlei ding niet nodig hebben om voor eigen parochie te preken, doch om u er van te overtuigen hoe moeilijk het is het bewijs te leveren dat Galileï de woorden „en toch beweegt ze" (met betrekking tot de draaiing van de aarde om de zon) niet gesproken heeft. Ook dit is de omgekeerde bewijslast. V weet hoe het gelopen is: Galileï, die de leer van Copernicus verkondigde en verklaarde, dat de aarde om de zon wen telde, bezwoer in 1633 voor een door het H. Officie ingestelde commissie onder ede, dat dit dwalingen en ketterijen waren die hij met een oprecht hart en ongeveinsd geloof afzwoer, vervloekte en verfoeide. Dat hij onmiddellijk na de houding van diepe zelfvernedering tijdens het proces, v zou hebben uitgeroepen „Ep- pur si muove", is psycholo gisch volstrekt onaannemelijk. De gewraakte zin komt voor op een portret dat een jaar vóór zijn dood werd geschil derd, en het is waarschijn lijk dat deze woorden hem in de mond zijn gelegd door geestdriftige vereerders, die hem hierdoor wilden vrijpleiten van een te slaafse en willoze onderwerping aan de kerk. Hoe men overigens over het gedrag van Galileï moge denken, in ieder geval dient niet uit het oog te worden verloren dat het in die tijd van kettervervolgingen en heksenprocessen voor een bijna 70-jarige heel wat veerkracht eiste om door weige ring de marteling en de dood op de brand stapel tegemoet te treden, waarop Giordano Bruno hem was voorgegaan. Elk oordeel is dan misplaatst. Laten we bij die heksenprocessen nog even verwijlen, want we hebben een re cept voor een bijzonder fijn heksenzalf je. Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. PéTILLON

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2