Laniel krijgt met een ruime meerderheid de investituur Geen spoedvergadering van UNO-Assemblée over Korea Weerbericht Communistische betoging in Oost-Berlijn viel in het water Parlement koos de weg van de minste weerstand Emigratie Haarlems Dagblad Het woord is aan Robertsons bezoek brengt enige ontspanning Emigratie-lust is sterk teruggelopen Belgische sigarenmakers gaan protesteren Minister Luns sprak in Djakarta Nieuwe on tw ikkelingeti in Oost-Duitsland op til Kinderen Finaly in Frankrijk terug Minister Suurhoff: Russen inschikkelijk in Oostenrijk Strandweer-verwachting I per telefoon Teveel Nederlandse sigaren op de Belgische markt 67e JAARG.1NG No 29 5 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 27 JUNI 1953 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 297e JAARGANG No 142 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 4'"/ cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.S6. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De broers Finaly, de 10-jarige Robert en de elf-jarige Gérard, twee Joodse wezen, die uit religieuze ijver door Katholieke geestelijken naar Spanje waren gesmokkeld en daar lange tijd verborgen waren gehou den, zijne eindelijk terug in Frankrijk. Ze passeerden gisteren de Spaans-Franse grens op weg naar Parijs. Aan de pers is door pater Chaillet, ver tegenwoordiger van kardinaal Gerlier, een verklaring verstrekt, waarin gezegd wordt, Heraclitus: De ontwaakte mensen hebben maar één wereld; de ingeslapen mensen daarentegen hebben elk hun eigen wereld. dat de bemoeiingen van mejuffrouw Ribière om de kinderen te vinden en naar Frankrijk terug te brengen, overeenkomstig de op 6 Maart gedane belofte van de Ka tholieke autoriteiten, tenslotte tot resultaat hebben geleid. IN EEN JAAR (1953—1954) zal Austra lië gaarne twintigduizend Nederlandse emigranten verwelkomen. Dit heeft Harold S. Holt, Australisch minister van Immigra tie en Arbeid, medegedeeld. Als men leest dat hij minister van Immigratie is vraagt men zich even af waarom wij eigenlijk nog geen minister van Emigratie hebben. Dat zal wel komen. Als hij een stoer zakenman zou zijn, afkerig van alle teveel aan pape- rasserie en formaliteiten, zou hij allicht vereenvoudiging kunnen bereiken. Wat die twintigduizend betreft: zij vor men in aantal maar een fractie van de Nederlandse bevolkingsaanwas in een jaar, waarbij men overigens wel rekening met leeftijdsgroepen moet houden. Want de bevolkingsaanwas bestaat grotendeels uit jonggeborenen, terwijl het grote aantal volwassenen, dat emigreert, de arbeids markt ontlast, als men dat zo zonder on vriendelijke bedoeling mag uitdrukken. Maar op den duur doet het verschil tussen totaal aantal emigranten en totale bevol kingsaanwas in deze jaren zich natuurlijk toch ook op de arbeidsmarkt gelden, tenzij in dje jaren het geboortecijfer in ons land aanmerkelijk mocht zijn gedaald. Beperkende bepaling voor de omvang van emigrerende gezinnen is door de Australiërs opgeheven. Tot dusver mocht een landverhuizend echtpaar niet meer dan vier kinderen meenemen; die grens is ver vallen. Onze tegenvoeters, wie het geens zins aan ruimte ontbreekt in hun kolossale, schaars-bevolkte land, maar die niettemin een geduchte organisatie hebben moeten ontwikkelen om in weinige jaren grote aantallen nieuwe bewoners te huisvesten en in het productieproces op te nemen, zijn blijkbaar in die organisatie weer wat ver der gevorderd. En zoals hun minister heeft gezegd hebben zij nu sinds de oorlog al 750.000 immigranten ontvangen, waaron der 43.000 Nederlanders of wel 5van het totaal. Dat is zeker een hoog percen tage voor een land als het onze. Het is ken nelijk gunstig beïnvloed door waardering, die men in Australië voor de Nederlanders heeft. Minister Holt heeft die duidelijk doen blijken in zijn woorden: „Ik ben er van overtuigd, dat het toelaten van Neder landse immigranten een van de belangrijk ste maatregelen is die wij kunnen nemen." En hij heeft later nog gezegd, dat de ko mende twintigduizend van harte welkom zullen zijn. Dat is strelend voor onze na tionale eigenliefde, al weten wij zelf wel dat tot de nationale goede eigenschappen de qualiteit der stugge volharding behoort, vereist om een moeilijke situatie tot goede oplossing te brengen en er door hard wer ken op den duur een succes van te maken. Het herstel van ons land na de oorlog heeft daar opnieuw een duidelijk beeld van ge geven en het is kortelings gevolgd door de energie, waarmee de overwinning van 'de watersnood is aangepakt. Het zit eenmaal in de aard van de Nederlanders van verreweg de meesten onder ons, wel te 'verstaan en als zij Australiërs gewor den zijn, of tot een ander volk in verre ■verten ziin gaan behoren, zullen zij die aard niet verloochenen, al zal het meesten tijds een hard, inspannend leven zijn dat voor hen in die landen is weggelegd. Mis schien ligt dat zeer velen in de grond van ide zaak beter dan een verwend bestaan het zou doen. Laat ons daaruit niet afleiden dat het geen groot en moedig besluit zou zijn, dat mensen doet emigreren naar een ver land, waaruit zij wellicht nimmer zullen terug keren en waarvan zij zich, ondanks alle feitelijke voorlichting, bij hun afreis geen duidelijke voorstelling kunnen maken. Zij laten niet alleen familie en vrienden ach ter, maar ook de vertrouwde omgeving, de vertrouwde sfeer van het vaderland waar in zij zijn opgegroeid. Voor sensitieve na turen moet het extra moeilijk zijn, daar voorgoed afscheid van te nemen. En dat vooral als zij weten dat zij naar een land gaan, dat geen oude cultuur bezit: naar een gebied dat pas in staat van nieuwe ontginning verkeert. Hebben zij al een ge zin gevormd, dan voelen zij de verant woordelijkheid voor de toekomst der kin deren bovendien op zich drukken en nemen daarmee een nog veel verder reikend be sluit dan de ondernemende jonge man, die alleen voor zichzelf heeft te zorgen en vooral geïnspireerd wordt door zijn zin voor avontuur. Nederland zal hen allen verliezen in het bewustzijn dat het flinke mensen zijn, die men niet graag ziet heengaan. Al die din gen mogen wij wel eens even bedenken en ook daarbij, hoeveel innerlijke strijd in vele gevallen aan het besluit moet zijn voorafgegaan als wij dat nuchtere ronde getal lezen: twintigduizend zullen binnen een jaar naar Australië kunnen gaan. Weer twintigduizend. R. p. Onder grote belangstelling van autoritei ten en vooraanstaande personen uit ver schillende maatschappelijke kringen is te Utrecht een congres van de Katholieke Emigratie Stichting gehouden. Voor het congres zijn eigenlijke werk zaamheden aanving, sprak minister J. G. Suurhoff de aanwezigen toe. Hij wees o.a. op de gevoeligheid van het emigranten probleem. Tengevolge van de terugkeer van een maar zeer gering aantal emigran ten en mede door de emigratie-beperkin gen, vorig jaar o.a. door Australië en Nieuw Zeeland getroffen, is er een zekere teruggang in de lust tot emigratie ont staan. De minister betreurde het, dat door deze factoren het aanbod voor emigratie ver beneden peil is gezakt en besloot met een beroep op de maatschappelijke instan ties, die zich met de emigratie bezig hou den om met een uiterste aan tact, zorgvul digheid en samenwerking het hunne te doen de gerezen moeilijkheid te boven te komen. Hongersnood in China Volgens de correspondent van de „Daily Telegraph" heerst als gevolg van vorst, hagel en overstroming hongersnood in zes Chinese provincies, namelijk Honan, Anh- wei, Kiangsoe, Sjangtoeng, Sjansi en Kwantoeneg. (Van onze correspondent in Parijs) Met vlag en wimpel en in een record tijd heeft de gematigd-conservatieve af gevaardigde Joseph Laniel gisteren zijn investituur binnen gehaald. Hij kreeg 398 stemmen, vrijwel het totaal van het hele, niet-linkse blok, terwijl hij er aan 314 genoeg had gehad. Nadat Laniel zijn rede had uitgesproken, gingen er op de midden- banken vele stemmen op om de uitspraak maar direct, en dus zonder het gebruike lijke spel van vraag en antwoord, te doen volgen. Voorzitter Herriot moest er toen aan herinneren dat de grondwet nu een maal voorschrijft dat een investituur in twee étappes plaats vindt. En zo moest deze achtste candidaat voor het premier schap dus ook nog pro forma het monde linge deel van zijn examen passeren. Maar binnen een uur was ook die zaak hekeken, want over de uitslag kon toen al niet meer de minste twijfel bestaan. De uitspraak van de Kamer had bijna het karakter van een plebisciet. De politiek, vooral in Frankrijk, is on derworpen aan een logica, die voor buiten landers vaak moeilijk te volgen is. Heeft Laniel in zijn programma-rede dingen ge zegd, die men om enige reden onthullend, of althans maar opmerkelijk, mocht noe men? Wij moeten met de hand op het hart verklaren in zijn toespraak, die bovendien zonder een spoor van meeslependheid werd voorgedragen, geen enkel element ontdekt te hebben, dat andere formateurs niet ook, en vaak aanzienlijk overtuigender, reeds naar voren hadden gebracht. Het was een selectie om niet te zeg gen een potpourri, zonder enige originali teit van de vier vorige investituur-pro- gramma's, waarvan de enige, maar ook es sentiële verdienste was dat juist al die punten waren weggelaten, waardoor de privileges van de Kamer bedreigd hadden kunnen worden. Laniel begon trouwens te zeggeri dat hij aan het talent van zijn voor gangers niet tippen kon, en in die gerecht vaardigde bescheidenheid school misschien nog het sympathiekste van zijn rede, die binnen een half uur was uitgesproken. Het programma van Laniel, dat dus de meeste kardinale problemen in het duister laat, komt er op neer, dat hij geen directe- maar misschien wel indirecte belastingen zal heffen, zonder echter aanspraak op speciale volmachten te zullen maken. Ver der: dat hij de woningbouw wil stimuleren en dat hij op het stuk der buitenlandse politiek alles w'el bij het oude zal laten. In Indo-China wil hij een overleg bewerk stelligen, het Atlantisch principe laat hij onaangetast en in Noord-Afrika zal naar overeenstemming met de Marokkaanse WENEN (Reuter) De Sovjet-Unie heeft haar voorstel ingetrokken, waarin de Oostenrijkse regering werd verzocht de toewijzingen voor de politie op de begroting voor het volgende jaar te verminderen. De plaatsvervangende Russische Hoge Commissaris in Oostenrijk, generaal-ma- joor Kraskewitsj, trok dit voorstel in de geallieerde raad voor Oostenrijk in, nadat de Britse ambassadeur en Hoge Commis saris, Caccia, bezwaar er tegen had ge maakt. Voorts heeft de raad Oostenrijk toestem ming vex-leend opgenomen te worden in het radionet van de internationale politie organisatie (Interpol) en toe te treden tot de internationale Algemene overeenkomst inzake tarieven en handel (GATT). Tevo ren had de Sovjet-Unie zich hiertegen verzet. De nieuwe Sovjet-Russische ambassadeur en Hoge Commissaris in Oostenrijk, Iiytsjev, heeft Vrijdag zijn geloofsbrieven aan de Oostenrijkse president, Theodor Körner, overhandigd. Ilitsjev deelde president Körner mede, dat hij naar Wenen was gekomen om te werken voor een verdere verbetering van de Russisch-Oostenrijkse betrekkingen. Sultan en de Tunesische Bey moeten wor den gestreefd. Geen zinnig mens, die op die punten, in zulke vage termen geformuleerd, ook maar een andere mening zou kunnen huldigen. De teerling was kennelijk bij voorbaat ge worpen. Met Laniel, zo vol van begrip, loopt het parlement geen enkel gevaar dat het van zijn absolute macht ontmanteld zal kunnen worden, en daardoor had hij zijn investituur, om zo te zeggen: bij voor baat, al in zijn zak. Laatste obstakels Het gaat er voor hem nu om een kabinet samen te stellen en het is niet onmogelijk, dat Laniel daarbij nog enkele moeilijk heden zal ontmoeten. De Gaullisten, die in twee groepen uiteen zijn gevallen, zullen beide een redelijk aantal zetels kunnen op eisen, want ook zij scharen zich, met en kele uitzonderingen, achter de formateur. En die plaatsen zullen dus door de andere partijen moeten worden ingeruimd. De oplossing die Laniel voor ogen zweeft is een kabinet naar Engelse trant, dat dus uit een kleine kern van ministers zal be- Oost-Berlijnse arbeiders hebben Vrijdag te Oost-Berlijn in een betoging uiting ge geven aan hun vertrouwen in de regering. Deze betoging was georganiseerd door de Oost-Berlijnse afdeling van de socialisti sche eenheidspartij. Vrijdag was Oost- Berlijn nog steeds afgesloten voor gealli eerde en West-Duitse bezoekers, maar za kenlieden, die met speciale passen wel Oost-Berlijns grondgebied mogen betreden, zeiden, dat de parade letterlijk in het water gevallen is door zware regenval. Een West-Berlijnse zakenman zeide van OoSt-Berlijnse arbeiders gehoord te hebben, dat partijfunctionarissên Donderdag de fa brieken hebben bezocht om de mannen er toe te brengen deel tc nemen aan de be toging. Zij zouden hebben gezegd, dat ieder, die niet zou deelnemen, zou worden ge brandmerkt als iemand met sympathieën Het K.N.M.I. zal in Juli en Augustus van a a dit jaar aan de algemene weersverwach- 8 ting, opgenomen in het automatisch te- 8 8 iefonisch weerbericht, twee maal daags a een speciale strandweerverwachting toe- 8 g voegen en wel in het ochtendbericht (te 8 8 beluisteren van 6 uur af) voor de voor- 8 8 en namiddag van de lopende dag en in het middagbericht (te beluisteren van 8 !12 uur af) nogmaals voor de namiddag 8 van de lopende dag. De verwachting zal a geldig zijn voor het strand van Huis- 8 duinen tot Hoek van Holland. 8 Deze speciale verwachting is bedoeld als een aanvulling op de algemene g weersverwachting voor een belangrijk 8 8 recreatiegebied, waar de weersomstan- 8 8 digheden vrij dikwijls van die in de rest g van het land afwijken. Dat deze speciale g g verwachtingen mogelijk zijn, is voor een 8 8 zeer groot gedeelte te danken aan de 8 hulp van honderden badgasten, die in de twee vorige seizoenen vrijwillig 8 8 strandweerwaarnemingen verrichten. 8 8 De uitgifte van deze strandweerver- wachtingen moet worden beschouwd als 8 8 een proefneming. Of deze een volgend 8 8 seizoen al of niet zal worden herhaald, 8 8 dan wel uitgebreid, zal geheel afhangen 8 van de in deze periode verkregen resul- o taten. 8 XXXXX30COOCOCOOOCOOOOOOCOOOOCOOOOCOOCOOCOCOCOOOCXX)OOCOCOC De nieuwe Franse premier Joseph Laniel staan, gegarneerd door een aantal oud premiers als Queuille, Reynaud, Pléven en André Marie, en omringd door een grote groep van staatssecretarissen. Men verwachtte gisteravond dat van daag de traditionele foto op de trappen van het Elysée al zou kunnen worden ge maakt. voor de Westelijke agenten en provocateurs van het soort dat tot de ongeregeldheden van vorige week had opgezet. Volgens het Oost-Duitse persbureau A.D. N. hebben 70.000 Oost-Berlijners eerste- minister Grotewohl, zijn plaatsvervanger, Ulbricht, en het hoofd van de staatsveilig heidsdienst, Zaisser, toegejuicht, toen deze drie Oost-Duitse autoriteiten zich Vrijdag tijdens de betoging voor de regeringsgebou wen vertoonden. Grotewohl zei, dat de eerste taak van de regering was het herwinnen van het ver trouwen van het volk. Volgens een Amerikaanse woordvoerder waren slechts 4000 tot 5000 personen voor de betoging opgekomen. Het West-Duitse persbureau D.P.A. zegt dat het er slechts 3000 waren. Afvallige politie Het socialistische West-Berlijnse blad „Telegraf" heeft Vrijdag gemeld, dat vol gens een geheim rapport van de Oost- Duitse regering aan de Russische Hoge Commissie 826 leden der Oost-Duitse volkspolitie zich bij de ongeregeldheden van 17 Juni aan de zijde der demonstran ten hebben geschaard. Russische krijgs raden hebben enige van hen ter dood ver oordeeld en het merendeel tot langdurige gevangenisstraffen, aldus „Telegraf". Voorts hebben 134 politie-officieren hun rang verloren, omdat zij geweigerd hadden bevelen op te volgen. Uit de politieman nen, die niet „voldoende actief" tegen de betogers zijn opgetreden, of geweigerd heb ben op hen te schieten, zijn 72 strafcom pagnieën gevormd, zo besluit het blad. Volgens mededeling der West-Berlijnse politie zijn Donderdag 41 leden der volks politie, onder wie een officier, naar West- Berlijn uitgeweken. Tot dusverre hebben deze maand 377 politiemannen, onder wie 20 officieren, in het Westelijke stadsdeel hun toevlucht gezocht. Onder de Oost- Duitse vluchtelingen, die de laatste tijd zijn aangekomen, bevindt zich dr. Walter Rothe, de ontdekker van xanthocilline, een met penicilline verwant antibioticum. Dr. Rothe is inmiddels per vliegtuig naar West- Duitslanö overgebracht, waar hij de pro ductie van het genoemde geneesmiddel zal voortzetten. De Oost-Duitse regering heeft Vrijdag bepaald, dat de stakers voor de tijd, waar in zij niet hebben gewerkt, geen loon zul len ontvangen, aldus het Oost-Duitse pers bureau ADN. Bij betogingen te Halle in Oost-Duits- OTTAWA (Reuter). De twee hoogste functionarissen van de UNO, de algemene secretaris Dag Hammerskjoeld, en de voor zitter van de Algemene Vergadering, Lester Pearson, hebben Vrijdag bij besprekingen, die de gehele dag geduurd hebben, beslo ten dat het voorbarig zou zijn de Algemene Vergadering in spoedvergadering bijeen te roepen ter bespreking van de toestand in Korea. Zij zijn van mening dat eerst het resultaat moet worden afgewacht van de conferentie tussen de Zuid-Koreaanse pre sident Syngman Rhee en de speciale afge zant van Eisenhower, Robertson. land is op 17 Juni een functionaris van de communistische jeugdorganisatie, Schmidt, doodgeschoten, aldus Vrijdag te West-Ber- lijn ontvangen berichten. De Amerikaanse legerzender in West- Berlijn heeft medegedeeld, dat een niet nader aangeduid aantal Amerikaanse offi cieren die een week geleden werden ge arresteerd, Vrijdag door Sovjet-autoritei ten in vrijheid zijn gesteld. Volgens de legerzender behoren de offi cieren tot de Amerikaanse militaire missie te Potsdam. De leden van deze missie mo gen in Oost-Duitsland reizen. Van 't bericht kon noch bij de Amerikaanse Hoge Commissie, noch bij het Amerikaanse opperbevel te Bonn bevestiging worden verkregen. Een Oost-Duits blad, de Sachsische Neueste Nachrichten, schreef op 20 Juni, dat enkele Amerikaanse officieren en Franse agenten te Meissen in Saksen wa ren gearresteerd. De Oost-Duitse radio heeft Vrijdag te middernacht bekend gemaakt, dat haar drie programma's Zaterdag zouden samen vallen en dat deze programma's ieder kwartier door nieuwsuitzendingen zouden worden onderbroken. In West-Berlijn ge loofde men, dat dit een teken was, dat be langrijk nieuws verwacht kon worden. De bekendmaking van de Oost-Duitse radio kwam enkele uren, voordat de drie Westelijke hoge commissarissen elkander in West-Berlijn zouden ontmoeten voor het bespreken van de toestand in Duitsland. Waarnemers in West-Berlijn vroegen zich af of een nieuwe Russische vredesstap of een reorganisatie van de Oost-Duitse regering kan worden verwacht. Men vroeg zich ook af, of de veelvuldigheid van de nieuwsuitzendingen misschien in verband moet worden gebracht met de verwachte terugkeer van de Russische hoge commis saris in Duitsland, Semjonof. Vrijdag werd in diplomatieke kringen vernomen, dat Semjonof een geheime reis naar Moskou had ondernomen. In diplomatieke kringen te Oost-Berlijn werd geloofd, dat Semjonof bij de Rus sische regering verslag heeft uitgebracht van de anti-communistische onlusten en stakingen in Oost-Berlijn en Oost-Duits land. (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische sigarenfabrikanten sluiten hun fabrieken op Dinsdag 30 Juni als pro test tegen de „overstroming van de Belgi sche markt met Nederlandse sigaren". Dit werd gisteren aangekondigd door de president van de Belgische sigarenfabri kanten, de heer Modeste Verellen. De so cialistische en katholieke vakbonden ver klaarden zich met deze actie solidair. Op een in Brussel gehouden persconfe rentie werd de journalisten een uitvoerig dossier gegeven, waarin de historie van de Benelüx-sigaren-controverse in talrijke documenten is uiteengezet. De heer Verellen preciseerde, dat deze sluiting van één dag niet gericht is tegen zijn vrienden, de Nederlandse fabrikanten, die hun belangen verdedigen. De Belgische fabrikanten wensen echter, dat het contingenten-systeem, dat over het eerste halfjaar 1953 van kracht was, tot einde December zal worden verlengd. Intussen zal op voorstel van de Neder landse fabrikanten een onpartijdig onder zoek door gemeenschappelijk te benoemen accountants moeten uitwijzen, hoe groot de verschillen tussen de lonen van Ne derland en België nu wel zijn. De Belgi sche fabrikanten hebben een dergelijk on derzoek gedaan en beweren, dat het loon- verschil 73 procent is. De Nederlanders stellen het op 40 procent. Uit de statistieken blijkt, dat de invoer van Nederlandse sigaren in België van 9.7 millioen stuks in 1950 gestegen is tot 38 millioen stuks over 1952. Dank zij de accijns-verlaging, die beide industrieën door haar gemeenschappelijk optreden verkregen, steeg ook de Belgi sche productie van 76 millioen tot 87 mil lioen stuks. Het Èelgische verbruik steeg van 83 millioen op 122 millioen stuks. Van de accijnsverlaging heeft dus voornamelijk de Nederlandse sigarenimport in België geprofiteerd. Hammerskjoeld heeft Vrijdag te Ottawa tegenover verslaggevers verklaard, dat de autoriteiten van de UNO de hoop op een wapenstilstand in Korea nog niet hebben opgegeven. Hij zeide, dat de voornaamste reden van zijn bezoek aan Pearson het voe ren van besprekingen was over de voorbe reidingen voor een zitting van de Alge mene Vergadering, die na een wapenstil stand zal bijeenkomen. Over de boodschap van Nehroe aan Les ter Pearson, waarin de Indische premier verklaarde van mening te zijn dat de Alge mene Vergadering spoedig diende samen te komen ter bespreking van de wapenstil standskwestie, zeide de secretaris-generaal, dat dit het eerste verzoek van dien aard was. De meerderheid van de zestig leden van de Algemene Vergadering zou moeten beslissen of tot een spoedzitting moet wor den overgegaan. Hij wilde niet zeggen, of de ledenstaten zouden worden gepolst naar aanleiding van de Indische boodschap. In Zuid-Koreaanse regeringskringen heeft men vandaag verklaard, dat de aan wezigheid van Robertson in Zuid-Korea een „keerpunt" betekent in de crisis met betrekking tot een wapenstilstand. Men is van mening, dat de kloof tussen de Ame rikaanse en Zuid-Koreaanse opvattingen over de wapenstilstand en over de vraag stukken betreffende de hereniging van Korea aanmerkelijk versmald zijn na het eerste onderhoud, dat Robertson Vrijdag met Rhee gevoerd heeft. Men geeft in dezelfde kringen te ver staan, dat de V. S. reeds de verzekering gegeven zouden hebben, dat de geallieerde troepen zich niet eerder dan de communis ten zullen terugtrekken. Aan de andere kant acht men een bespreking op hoog niveau tussen de regeringen van Zuid- Korea en de V.S., na de missie van Robert son, hoogst gewenst. Uitbreekpoging Geallieerde wachten hebben gisteren twee anti-communistische krijgsgevangenen ge dood en een gewond, toen zij een massale uitbreekpoging uit een krijgsgevangenen kamp bij Poesan wilden beletten. Volgens een mededeling van het geallieerde com mando voor de krijgsgevangenen maakten de wachten gebruik van geweren en traan gas. In het bewuste kamp bevinden zich 400 tot 600 anti-communistische krijgsge vangenen. DJAKARTA (P.I. Aneta). De Neder landse minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns heeft heden te Dja karta een persconferentie gehouden, waar bij tientallen journalisten aanwezig waren. Op de vele vragen ten aanzien van de hou ding van Nederland met betrekking tot Nieuw-Guinea, zeide mr. Luns, dat het dispuut een conflict is van belangen en een politiek conflict. „Ik zou nu wel uitvoerig het Nederlandse standpunt kunnen uit eenzetten, maar ik vlei mij niet met de hoop, dat een uwer daarna zou zeggen: Ja, dat is juist. Zo had ik het nog niet gezien." Mr. Luns wees er op, dat disputen over grondgebied in de wereld meer voorkomen. Sij zeide, dat het conflict over Cyprus tus sen Engeland en Griekenland niet verhin dert, dat er uitstekende relaties tussen die landen bestaan. Op een vraag of Nederland nog steeds erkent, dat de kwestie een dispuut vormt, antwoordde mr. Luns, dat het een dispuut zal blijven, zolang een der partijen meent, dat het dit nog is. Op de vraag of Neder land zich zou verenigen met een verwij zing van de kwestie naar de UNO, luidde het antwoord, dat hij die vraag niet kon beantwoorden, omdat hij met „ja" mis schien te ver zou gaan, evenzeer als met „nee". AFNEMENDE KANS OP BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater- 8 dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: g Veranderlijke bewolking met voorna- meli.ik in het binnenland enkele ver- 8 spreide regen- of onweersbuien. In de o kustgebieden van Zuid-Holland en Zeeland plaatselijk van zee binnendrij- 8 vende mist- of laaghangende wolken- velden. Matige tot zwakke Noordelijke 8 wind. Ongeveer dezelfde temperaturen 8 28 Juni Zon op 4.22 uur, onder 21.04 uur. X Maan op 22.17 uur, onder 5.29 uur. 8 29 Juni Zon op 4.23 uur, onder 21.04 uur. Maan op 22.40 uur, onder 6.56 uur. 8 Hoog en laag water in IJmuiden 8 Zaterdag 27 Juni Hoog water: 3.29 en 15.58 uur. 8 Laag water: 11.35 en 23.57 uur. X Zondag 28 Juni 8 Hoog water: 4.16 en 16.45 uur. 8 Daag water: 12.18 uur en uur. Maandag 29 Juni X Hoog water: 4.58 en 17.27 uur. 8 Laag water: 0.42 en 13.04 uur. OOQOOtXOOOOpCXSOCkXOCXXXXlOOCObOOOOOOOCXXOOOOOOOOOOOOOi

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1