Speeltuin ver eniging „De Meerweiden opgericht Problemen n m §§g up HP m fjj Agenda voor Velsen Havenberichten B B 9 9 B 9 9 9 9 B 9 8 B B B S B B B 8 B B ill B Vierde tuin in Velsen-Noord JiexJAeateV Beverwijk op de honderd velden J VRIJDAG 3 JULI 1933 8 Suomi-athleten liepen in Krommenie THALIA Drie bedrijven mogen uitbreiden Jeugdsportdag van Kenne- merstaten op Watervliet „Toonkunst" bereidt drie concerten voor Honderdduizend kilo aardbeien ter veiling Burgerlijke stand Beverwijk „Sihi" en „Kennemerland" deelden de punten Scheepvaart (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) HP ÉS fi éi Éi Het moet voor het speeltuinbestuur van „De Schulpen" een grote voldoening zijn geweest om, na de vele voorbereidingen die getroffen zijn, samen met een drietal commissieleden uit de buurtschap „De Meerweiden" Vrijdagavond tijdens een bij eenkomst in het gemeentelijk ontspan ningslokaal aan de Van Diepenstraat of ficieel te kunnen overgaan tot de oprich ting van de vierde speeltuinvereniging in Velsen-Noord, die de toepasselijke naam „De Meerweiden" kreeg. De oprichting van deze nieuwe speel tuinvereniging, die in wezen al enige tijd hestaat en 157 gezinnen als lid heeft in geschreven met bovendien 21 donateurs, heeft wel wat voeten in aarde gehad, maar ten slotte kon toch het doel worden be reikt. Onder de aanwezigen kon de heer M. J. Marcus, die als voorzitter van de „Schulpen"-speeltuin namens zijn bestuur en de commissie van de nieuwe vereniging de vergadering leidde, de heer v. d. Linden uit Amsterdam als N.U.S.O.-bestuurder be groeten. In zijn inleiding deelde hij mee, dat al vier maanden geleden aan het gemeen tebestuur van Velsen was verzocht de grond voor de nieuwe speeltuin tussen de bebouwing van Geelvinckstraat, Ladder beekstraat en Melklaan officieel voor dit doel aan te wijzen. Eerst gistermiddag werd (mondeling) door de dienst van Openbare Werken deze toezegging opnieuw verzekerd. De voorzitter gewaagde voorts van de gelegenheid die „Schulpen" heeft open gesteld om de kinderen uit de Meerweiden- buurt gebruik te laten maken van de tuin aan de Zeeuwstraat. Ook de samenwer king in de propaganda-optocht van de vier speeltuinverenigingen is een geslaagde de monstratie geweest. Het voornemen is om de kinderen van de speeltuin „Schulpen" en van de nieuwe vereniging een gezamenlijke autobustocht aan te bieden en er wordt naar gestreefd om de ouders in het najaar te vergasten op een grote cabaretavond. Nadat de heer Marcus het beriuurswerk voor de speeltuinvereniging in den brede ter kennis had gebracht en aanvankelijk voorstelde om wegens de geringe belang stelling de bestuursverkiezing uit te stel len, werd deze na langdurig beraden en gesteund door de practische ervaringen van de N.U.S.O.-bestuurder, de heer v. d. Linden, toch gehouden. Het resultaat was, dat in het bestuur zitting namen mevr. Hoogeweg, die het secretariaat zal behartigen en de heren Ter gelegenheid van de in Krommenie gehouden Kunst- en Sportweek, heeft een aantal athleten van de K.A.V. „Suomi" Donderdagavond deelgenomen aan de op het KVV-terrein gehouden atletiekwed strijden tussen vijf verenigingen. Deze wedstrijden bepaalden zich alleen tot loop nummers. De Suomi-leden hebben zich op de gras mat uitstekend geweerd en' mooie resul taten weten te boeken. Speciaal de Olym pische estafette werd een prachtige strijd tussen Lycurgus (Krommenie) en Suomi. De laatste 200 m.-loper van Suomi G. Gra- pendaal liep op fantastische wijze een vrij grote achterstand in doch moest zich op de eindstreep net gewonnen geven. (1 Ly curgus 3.45.5: Suomi 3.45.7). Evenzeer was de 3000 m. race met Oosterman van Suomi spannend. Na zeker vijf ronden de leiding te hebben genomen en dus het „zware" werk op te knappen, moest hij in de laatste ronde felle strijd leveren op dit nummer, dat hij voor de tweede maal liep. Het publiek was opgetogen toen Ooster man gelijk met drie tegenstanders door de finish ging, doch als vierde werd geplaatst met 9 min. 29.9 sec., L. Lievers werd op dit nummer achtste. Voor J. F. Smit was het op de 1500 m. tegen de bekende Lycurgus-man J. Rem een moeilijke taak op de „vreemde" gras mat. Rem werd eerste in 4.15.9 en Smit bezette de tweede plaats in 4.19. Op de 800 m. noteerde H. Kooyman als vierde 2 min. 11 sec. en 8 G. Oudendijk. De overige uitslagen waren voor „Suo mi": 100 m. (met rugwind) serie: 1 J. J. Lejeune 11.1 sec.! serie 2: G. Grapendaal 11.1 sec. Finale 100 m.: 3 G. Grapendaal 11.4 sec.; 4 J. Lejeune 11.5 sec. Dames: 100 m. (met rugwind) serie: 2 D. Davidson 13.2 sec.; 3 I. Waasdorp 13.1 sec. Finale 100 m.: 4 I. Waasdorp; 6 D. Davidson. De einduitslag werd: 1 Lycurgus (Krom menie) 77 pnt.; 2 Haarlem 68 pnt.: 3 Suomi 60 pnt.: 4 Zaanland 25 pnt.; 5 Waterland 21 punten. Werkzaamheden wederopbouw De directeur van Openbare Werken te Velsen deelt mee, dat de werkzaamheden van het in het pand Stationsweg 28 te Velsen gevestigde Intercommunaal We- deropbouwbureau Noordholland-West van heden of zijn ondergebracht bij het bedrijf Openbare Werken. De met de uitvoering van de werkzaam heden belaste afdeling blijft voorlopig ge vestigd Stationsweg 28. maar brieven voor deze afdeling dienen voortaan te worden geadresseerd aan de directeur van Open bare Werken te Velsen, Velserbeek 1. Vrijdag 3 Juli -dserbeek, 20 uur: Openluchtconcert door de Arb. Mandolineclub „Excelsior", Mannenkoor „De Eendracht" en het Chr. Gem. Koor. Thalia 20 uur: „Perrucha, kind van de nacht". Rex, 20 uur: „In de klauwen der Maffia". Zaterdag 4 Juli Stationsplein, 19.30 uur: openluchtdemon stratie Chr. Gymnastiekvereniging „IJmuiden". Speeltuinvereniging „In veilige haven", tuinfeest. Thalia, 19 en 21.15 uur: „Perrucha, kind van de nacht". Rex, 20 uur: „In de klauwen der Maffia". Burg. Rijkenspark, Santpoort, openlucht demonstratie turnvereniging „Santpoort". Wensing, penningmeester: Kattestaart, Kossen, E. P. Biskanter, Van Ginkel, J. C. v. Rumpt. M. J. Marcus en mevr. B. F. van der Ham. Na ampele bespreking kon de contributie worden vastgesteld en wer den richtlijnen aangegeven voor de in schrijving van nieuwe leden. Zonder enige discusie verklaarde de vergadering zich bij de naamgeving accoord de vereniging te noemen „De Meerweiden". Vervolgens kwamen nog ter sprake de aansluiting bij de Velser Jeugd Centrale en de medewerking aan het door de V.J.C. uit te voeren vacantie-programma. Betreurd werd dat van de vier speel tuinverenigingen in „Noord" geen dei- bestuurders zitting heeft in de V.J.C. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) HEDENAVOND 8 uur. ZATERDAG en ZONDAG 7 en 9.15 uur PERRUCHA KIND VAN DE NACHT Een film vol realisme en hartstocht! 18 jaar. MAANDAG t/m WOENSDAG 8 uur en ZONDAGMIDDAG 3 uur Stan Laurel en Oliver Hardy in NïETS DAN PECH Daverende laehorkanen DONDERDAG a.s. 8 uur Speciale voorstelling Danny Ka.vc in AAN DE RIVIèRA ADVERTENTIE „Rex*draagt de kroon voor beeld en toon" VAN HEDEN T/M MAANDAG Silvano Mangano in IN DE KLAUWEN DER MAFFIA Een emotioneel avonturen-epos 18 jr. WOENSDAG en DONDERDAG TELEFOON VAN EEN ONBEKENDE Vier uiteenlopende karakters vormen een verbond op het kruispunt des noodlots 14 jr. Burgemeester en Wethouders van Vel sen delen mee, dat bij hun besluit van 30 Juni 1953 ingevolge de Hinderwet vergun ning is verleend aan: A. H. van den Berg en Zoon te IJmuiden, tot het wijzigen en uitbreiden van een scheepsherstel- en re paratiewerkplaats in het perceel Midden havenstraat 74 te IJmuiden; de firma A. Borgart en Zoon te IJmuiden, tot het uit breiden van een scheepstimmerwerkplaats in het perceel Middenhavenstraat 39 te IJmuiden: en aan B. van Geldorp te IJmui den, tot het uitbreiden van een inrichting voor machinale hout- en metaalbewerking in het perceel Conradstraat nr. 2b te IJmuiden. Interessante tentoonstelling Jan Campertkleuterschool Zeer grote belangstelling bestond er Woensdag voor de tentoonstelling van het werk van leerlingen van de Jan Campert Kleuterschool. Vooral voor de ouders van de leerlingen was het interessant om het werk van hun kinderen te zien. Bijzonder aardig was het door de leer lingen uit de hoogste klasse vervaardigde bouwwerk, dat het Paleis te Soestdijk voorstelde. Ook bij de tekeningen en het plakwerk waren de leeftijd in aanmer king genomen bijzondere stukjes te bé- wonderen. Bij vergelijking van het werk van beide klassen waren de grote vorde ringen te zien, die in één jaar werden ge maakt. Motorongeval met goede afloop Op de Wij kerstra atweg voor de spoor wegovergang slipte als gevolg van de glad de keien Donderdagmorgen omstreeks half elf een Rotterdamse verDleegster met haar motorrijwiel. Juist op het ogenblik dat zij een val naar links maakte kwam van Be verwijk een vracntauto met aanhangwa gen. De chauffeur van deze auto kon door zeer krachtig remmen nog net op een me ter afstand "stoppen. Een personenauto echter die achter deze aanhangwagen reed en waarvan de bestuurder ook plotseling moest remmen kwam nog even in botsing met de vrachtautocombinatie, zonder noe menswaardige schade. De verpleegster liep slechts een schaafwond op aan de knie. Ook de motor had weinig schade. De vereniging „Kennemerstaten" houdt Zaterdagmiddag op „Watervliet" een sport dag voor de jeugdafdelingen. De belang stelling van de jeugd uit „Kennemerstaten" is groot. Niet minder dan bijna 300 meisjes en jongens hebben zich voor dit sportge beuren opgegeven en wel voor de groepen van 9 tot en met 11 jaar, 12 tot en met 14 jaar en 15 tot en met 17 jaar. Uit deze groepen worden onderling weer teams van tien meisjes en/of jongens gevormd, die samen meedingen naar de punten en de prijzen en waarbij per groep ook gelet wordt op het gedrag tijdens de sportbe oefening. De leiding van deze dag berust bij de heren H. van Wijnen, directeur van SSH en B. J. Wolters, oefenmeester van de sportverenigingen van „Kennemerstaten". De uit te voeren onderdelen zijn: 60 en 80 m. hardlopen, balwerpen, vèrspringen, bal spel, estafettes en een speurtocht buiten het sportterrein. Speciaal jongens krijgen paalklimmer. te verwerken. Geslaagden Aan de openbare ULO-school te Bever wijk slaagde mej. J. Krabbendam voor het Mulo-diploma B. Mej. L. Roelcfs of Rolffs behaalde aan de Duinwijk-school voor Christelijk ULO te Beverwijk haar Mulo- diploina. Beide geslaagden wonen te Vel sen-Noord. „Watervliet" naar Aurora De korfbalvereniging „Watervliet" zal Zondag in Haarlem met drie twaalftal combinaties deelnemen aan de seriewed strijden van „Aurora". Watervliet I is in gedeeld in een groep met BEP, Fluks, Sport Vereent en Oosterkwartier. Her, tweede Velsense team speelt tegen DED, Animo Ready en Roda en Watervliet 3-combinatie zal de strijd aanbinden met Rhoda, DSV en Animo Ready. Houtaanvoer voor de papierfabriek Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Donderdagmiddag aangekomen het Duit se s.s. „Brook" met een lading van 855 vadem hout van de Finse haven Jakobstad. Donderdag 2 Juli kwamen de haven van IJmuiden binnen: Mentor van Rotterdam. Westerdok van Londen. Dieter Waltraut van Rotterdam. Reliable van Boston. Admiraal Courbet van Kaskö. Berlitz van Rotterdam. Gapern van Rotterdam. Oranjestad van Rotterdam. Delfland van St. Vincent. Zoel- lalykes van Bremen. Brook van Jacobstad. Gannet van Londen. Holmgas van Le Havre. Hinde van Karlshamn. Rijnstroom van Lon den. Zaanstroom van Huil. Pelikaan van Udevalla. Larix van Vestervick. Wormo van Hamburg. Friesland van Setubal. Holderness van Goole. Vertrokken zijn: Spaarnestroom naar Portsmouth. Theano naar Rotterdam. Jo n. Southend. Erna naar Skugsund. Erna Ol- dendorff naar Blylh. Mayne naar Hamburg. Hirondelle naar Harlingen. Kwiek naar Aarhus. Dieter Waltrant naar Hamburg. Dietrich Oldendorff naar Rostock. Johan van Oldenbarnevelt naar Port Said. Zeus n. Kalao. Jorina naar Brugge. Congostroom n. Antwerpen. Rona naar Grangemouth. Waal naar Hamburg. Zonnewijk naar Mackenzie. Deo Favente naar Bilbao. Het bestuur van het „Toonkunst"-koor heeft voorbereidingen getroffen om in het nieuwe seizoen 19531954 drie grote con certen te geven. Deze concerten openen met een Kerst concert in December in samenwerking met de Hoogoven-Harmonie. Tijdens dit con cert wordt uitgevoerd het „Te Deum" van Purcell met een uit het koor te vormen solokwartet. Direct na de op 20 Augustus eindigende vacantie van het koor zal met de repetitie voor dit concert worden be gonnen. In Maart 1954 staat een zaalconcert met solisten in het Luxor Theater op het pro gramma. Het staat al vast, dat Liebes- liederen van Brahms met solo en quatre mains-begeleiding en Mirjam's Sieges- gesang met solo tot de uit te voeren wer ken zullen behoren. Voor October 1954 wordt een groot oratoriumwerk met vol ledig H.O.V.-orkest voorbereid, waarvoor de besprekingen gaande zijn. Het ligt in de bedoeling een werk te kiezen dat èn bij het koor en bij het publiek de volle be langstelling zai hebben. Aan de opbouw van het koor en de afdeling van de Maat schappij tot bevordering der Toonkunst wordt hard gewerkt. De maatregel de koorleden van heden af gratis het Toonkunst-lidmaatschap aan te bieden, dat recht van toegang geeft tot alle in dit seizoen te houden concerten, zal hiertoe een welkome bijdrage leveren. Bovendien staat dan voor de koorleden de gelegenheid open per concert een goed kope huisgenootkaart aan te vragen. Wegens het bedanken van de heer C. J. v. d. Oord als penningmeester van afdeling en koor zal voortaan deze functie zijn ver deeld. Voor het koor zal de heer K. Kee de financiën beheren; drs. J. Bos is thans af- delingspenningmeeester. Donderdag was er op de aardbeienveiling een aanvoer van ongeveer 100.000 kg. aard beien. De prijs voor de aardbeien met dop lag iets lager dan Woensdag. Er werd van 2-f 3.20 per mand betaald. De aardbeien zonder dop brachten weer de zelfde prijs: van 2-2.60 per slof. Het aanbod van doosjes was klein. Ned. Herv. Zangkoor vergaderde Donderdagavond heeft het Ned. Herv. Zangkoor de jaarvergadering gehouden in het Verenigingsgebouw aan de Schans. De heer G. Moed werd wederom aange steld als dirigent van het koor. Er volgde een bestuursverkiezing waarbij mevrouw Terhoeve en de heer R. Pletting herkozen werden. Daar de meeste leden niet een hele dag op stap kunnen werd besloten om op 11 Juli een middag naar Bergen te gaan. Geboren: Maria A. G. J.. d. van V/ P. Blokker en M. W. Rosenhart; Maria, d. van C. J. Fernée en M. Koning: Barbara M., d. van A. G. de Vroome en I. L. Bouw man; Johannes N„ z. van A. Holman en J. A. Niesten: Gerard A., z. van P. J. Smit en H. van Veen; Machtilda C. J., d. van H. C. van Etten en Th. van Roon; Yvonne B., d. van N. H. van der Does en J. van den Outenaar; René P. F., z. van J. M. Burger en T. Brijan; Paulina C. M., d. van G. J. Noordermeer en C. van Balen; Johannes, z. van A. P. C. T. Bijnen en J. P. Traa; Anna M. A. G., d. van J. C. van der Kolk en E. J. Flipsen: Afra A. C., d. van C. Wes- tra en C. C. M. Zwart: Petronella C., d. van F. H. Piët en M. J. Brantjes; Dirk, z. van D. Breugel en L. Boontjes; Adriaan, z. van A. Verkooijen en E. C. van Leeuwen. Ondertrouw d: E. van Rookhuizen en W. L. Harms; J. Oudendijk en D. van Bugnum; P. A. Castricum en C. A. Dekker; Chr. van Balen en M. J. Kup; A. de Valk en D. C. van Rixel. Getrouwd: W. F. P. Zwager en N. A. Th. Wilms Floet; J. Heijnen en J. C. Cas tricum; P. Roek en E. Boxma: G. Tromp en E. Hijmering. Overleden: G. Warmenhoven, een jaar; Tr. Meijer 66 j., echtgen. v. P. Schaap; H. G. Klaassen, 70 j., echtgen. v. H. Lips; W. C. van Beek, 75 jechtgen. v. M. Romp. Een maal in de drie jaar wordt in Landshut, een karakteristiek Beiers plaatsje, de historie tot werkelijkheid gemaakt. Bijna de gehele bevolking steekt zich in Middel eeuwse kleding om het Landshutter „Koninklijke Huwelijk" te vieren. Het feest houdt- de herinnering wakker aan de twee laatste vorsten van het district, Hertog Ludwig en Hertog George. In het jaar 1475 huwelijkte de rijke Ludwig zijn zoon George de Rijke, uit aan Prinses Hedtviga, de dochter van de Poolse Koning Kasimir IV. Nog steeds vieren de inwoners van Landshut dit feest. Prinses Hedwiga", (de 18-jarige Maria Weiss, dochter van pen kaarsenmaker) en „Hertog George" ontmoeten elkaar op de dag van hun bruiloft. Hertog George is de 24-jarige verzekeringsagent Klaus Kurzmann, die zijn rol met overtuiging speelde. De Donderdagavond voor de bedrijfs voetbalcompetitie gespeelde wedstrijd tus sen Sihi en Kennemerland is in een doel puntloos gelijkspel geëindigd. Het was een zeer spannende en op goed peil staande wedstrijd waarin Sihi bijna steeds in de aanval was. In het laatste kwartier vocht Kennemerland met de rug tegen de muur om de telkens aanstormende Sihi-aanval- len te keren. Kennemerland kroop vele malen door het oog van de naald maar dank zij de prima spelende achterhoede en een behoorlijke dosis geluk bleef de score dubbelblank, doordat ook de Kennemer land voorhoede het doel niet kon vinden. Vanavond wordt de wedstrijd „Verhorst" „Kennemerboys" gespeeld. Alnati, pass. 1 ten O. v. Natal n- Rio de Ja neiro. Andijk. 1 v. Galveston n. Rotterdam. Aardijk, 30 v. New Orleans n. Rotterdam. Alchiba, 2 v. Hamburg te Rotterdam verw. Amor, 2 te Oran. Alderamin, vertr. 3 v. Genua r„ Barcelona. Agamemnon, 2 v. New Orleans te Guanta verw. Alcyone, 1 220 m. Z.ZW. Madeira. Amstelland, I 235 m. W. Las Palmas. Aimilla, 1 bij Ceulao. Baarn, 2 v. Le Havre n. Duinkerken. Barendirecht, 1 Port Said. Bennekom, 1 te Callao. Boskoop. 2 te La Guaira verwacht. Blijdendijk, 1 620 m. O.t.Z. Kp. Race n. Antw. Breda. 1 440 m. NO. Paramaribo n. Suriname. Bantam, 1 v. Piadju n. Balikpapan. Cirrus 1 te Rotterdam. Cottica, 1 230 m. NW. Paramaribo. Clio, 1 v. Curacao te Amsterdam. Cascade, 26 te Nuevitas. Ceronia, 1 320 m. O.NO. Port Aleza. Congostroom, 2 v. Amsterdam n. W. Afrika. Caltex Leiden. 2 70 m. N.NW. Ouessant. Cistula. 2 360 m. O. ten Z. Timor. Diemerdijk, 1 340 m. NO. Mona Passage. Delfland. 2 v. Z. Amerika te Amsterdam. Duivendijk, 30 v. Rotterdam te Vancouver. Eendracht, vertr. 2 v. Hamburg n. Bremen. Edam, 1 te Halifax. Eemdijk, 2 v. Hamburg n. Rotterdam. Esso Rotterdam, vertr. 2 v. Rotterdam naar Aruba. Friesland (KRL), pass. 2 The Brothers n. Co lombo. Gaasterkerk, 1 v. Manilla n. Spore. Gaasterland, 1 v. Bahia n. Cabadelo. Graveland, 1 te San Francisco do Sul verw. Groote Beer, 1 naar Rotterdam. In het wedstrijdreglement van de Koninklijke Nederlandse Dambond schuilt het hiaat, dat in clubcompetities van de provincies wordt toegestaan wegens het late uur partijen af te breken. Er moet minstens drie en een half uur worden gespeeld, maar dan mag de speler als deze de laatste reisverbinding moet halen) het spel afbreken. Later kan deze partij in de afgebroken stelling worden voortgezet. Maar dit weer voortzetten is juist het hiaat waar het om gaat. Niet de eerste twee spelers nemen achter het bord plaats en spelen hun partij zoals in het begin van de partij, maar er wordt nu gestart onder de invloed van een derde. Technisch beter onderlegde spelers snuffelen de partij met de spelers keurig na. Het uit het hoofd geleerde lesjekan dan verder voor het bord worden toegepast. Daar het een spel is van man tegen man, is het onjuist, dat de derde man om de hoek komt kijken en zijn invloed laat gelden. De Dartij krijgt nu een geheel ander verloop dan wanneer het spel niet was onderbroken. Wat moet worden gedaan om het afbreken te voorkomen? Sneller spelen. Het is zeer goed mogelijk, dat een partij wordt af gestemd op een speeltijd van drie en half uur, waarna de beslissing in spel of op de klok moet vallen. Te veel blijven de organisatoren in de sleur van het verouderde wedstrijdreglement van de Koninklijke Nederlandse Dambond vastplakken. Zij organiseren de tournooien automatisch. Veel narigheid had voorkomen kunnen worden indien Stabiel had bepaald, dat voor het zomertournooi het speeltempo inplaats van op 45 zetten per anderhalf uur, ditmaal was vatsgesteld op 55 zetten. Dan is ook elke avond de uitslag bekend en blijft de invloed van een derde persoon door afgebroken partijen achterwege. Toen het tournooi van Stabiel was uit gespeeld, was de uitslag nog niet bekend, omdat nog drie afgebroken partijen tussen de candidaten voor de wisselbeker moesten worden beëindigd. Dit is nu juist voor de goedwillende organisatoren van Santpoort een teleurstelling geworden. Hun goed en prachtig verlopen Zomertournooi ging als een nachtkaars uit omdat de prijs niet kon worden uitgereikt op de speelavond van de laatste ronde. Analysevraagstuk Een van de belangrijkste analysevraag- I stukken in dit tournooi gold de partij aan het tiende bord van de wedstrijd KNC— DCIJ II. De afgebroken stand was: Zwart, Koppelman (DCIJ) Wit, Kraaijenberg (K.N.C.) Zwart: 6, 7, 13, 30, 35, 40. Wit: 17, 22, 23, 33, 38, 44. Wit aan zet. Hoofdzaak is in deze afgebroken stand, wanneer die wordt voortgezet, dat men weet waar men naar toe wil. De weg die de speler voor het bord moet zoeken en niet altijd vindt, kan nu rustig in de studeerkamer worden vastgesteld. Wit moet 4439 spelen, 4045. Nu is 2318 verhinderd door 4550 18x9. 712, en 3034 wint. Dus is uit de diagramstand gedwongen. 1. 44_39 40—45; 2. 33—28 (of 38—32) belet 45—50, 35—40; 3. 23—18 45—50; 4. 18x9 50x47, waarna de stand luidt: Wit: 9, 17, 22. 28. Zwart: 6, 7, 30, 40 en 47 dam. Wit aan zet 94. verhindert nu de aanval op schijf 28 door 4741 waarna wit verras send wint door 1712, 7x27 en 4x47. Maar de kansen dat zwart in een eindspel door eerst 4729 te spelen de winst forceert is vrijwel zeker in deze variant vastgesteld. Met de tweede variant. 1. 4439 4045; 2. 38—32 35—40; 3. 32—27 30—34; 4. 30x39 40—44; 5. 2721 biedt enorme eindspelkansen voor zwart. Nu werd dit afgebroken spel Maandag avond 23 Juni in het clublokaal van de dam club „Stabiel" te Santpoort voortgezet. Kop pelman moest, hoewel er succes voor DCIJ voor het grijpen lag, met eigen studie het spel voortzetten. In dit doolhof van winst en remise varianten was hij de situatie niet de baas. Als eerste klasse speler liet hij het spel dan ook remise lopen. We hebben er een afkeer van dat partijen worden afgebroken. De K.N.D.B. bestrijdt het wel voor grote tournooien, maar in de provinciale- en districtswedstrijden duurt het nog voort. Uitslag A. de Graag In de rubriek van 18 Juni hebben we een vraagstukje opgenomen uit de nieuwe uit gave van de heer A. de Graag te Heusden. De stand luidt Wit: 33, 34, 35, 38, 39, 40, 41, 43, 45 en 48- Zwart: 2, 7, 15, 18, 20, 23, 24, 25, 30 en 36- Wit speelt en wint door: 3832, 36 x 47, 3228, 23 x 32 gedwongen, 4338, 32 x 23, 33—29, 24 x 44, 40 x 38. 47 x 40, 35 x 24, 20 x 29, 45 x 1. Goede oplossingen van dit vraagstukje kregen wij van P. J. Kok Sr., Ahornstraat, IJmuiden-O.; H. Andrea, Ladderbeekstr., Vel- sen-Zuid; A. W. Beukema, Velsen-N.; J. van Stralen, J. P. Coenstraat, IJmuiden. Na lo ting won de voorzitter van „Sportief", de heer H. Andrea, de prijs. Uit het school-damtournooi Toen de strijd tussen de sterkste finalisten van het schooldamtournooi het spannendst was en de wedstrijdleider moeite had het publiek van de borden af te houden, maakte één van de toeschouwers een zeer geestige opmerking over een niet alledaagse dam- combinatie. De stand was op een bepaald moment aan bord met de Nijverheidsschool (Jan Brave- boer) de Creutzbergschool (Piet v. Eerden) als volgt Zwart: Jan Braveboer. mm Wê m, WM m mm mm vm. wm mm, WÊ m Wit: P. van Eerden. Zwart: 8, 9, 13, 15, 16, 18, 22, 27. Wit: 25, 30, 31, 33, 35, 36, 45, 47. Nu moet een kleine wijziging in deze stand worden aangebracht. De twee witte stukken van 30 en 35 moeten naar de velden 34 en 44 worden overgebracht. Met zwart aan zet was in deze contactloze stelling de volgende combinatie mogelijk: 2228, nu is 33 x 22 wel gedwongen, 15—20, 25 x 23, en de damzet met stuk 27 komt nu wel op verrassende wijze tot stand. In dezelfde strijd tussen de Creutzberg- en Nijverheidsschool deed zich aan het tweede bord de volgende stelling voort P. Kok Jr., Nijverheidsschool, zwart 3, 13, 15, 16, 18, 19, 22, 24, 29. C. Kramer, Creutzbergschool, wit 20, 30, 38, 42, 43, 45, 47, 49. Zwart bood wit (aan zet) een stuk winst als lokzet aan door 38—33, 29 x 38. 20 x 29, maar dan zou heel geestig 19—23 volgen. Welke wit ook slaat, steeds volgt 23 x 25- Wit had de combinatie gezien en speelde 3833, 29 x 38, 43 x 32, waarna zwart wel moest: 24 29 en wit via 3024 de stand ge lijk hield. Toch kunnen we ons een soortgelijke stel ling herinneren waarin zwart gevangen was na wit's laatste dwangzet. De stand was Wit: 25, 30, 35, 37, 42, 43, 45, 47 en 49. Zwart: 3, 13. 15, 19, 23, 24, 27, 28. wit aan zet speelde 25—20 en zwart is ver loren. Op 3—9, 20 x 18, 13 x 22 volgt 37—31, 4t41 met damzet naar 3- Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de, damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 121, IJmuiden. Grootekerk, 2 te Kaapstad verw. Heemskerk, 2 Port Said verwacht. Hecuba, 1 v. Huacho n Payta. Heelsum l 130 m. O. Bermuda n. Houston. Ilestia, 1 v. Paramaribo n. Georgetown. Ilos. 2 v. Puerto te Ciudad Trujillo verw. Jupiter 1 te Malta. Jagersfontein, 1 v. East London. Laurenskerk, 2 te Genua. Lieve Vrouwekerk, 2 v. Karachi n. Bombay. Limburg, 2 te Manilla. Lombok, 2 Los Angeles verwacht. Lemsterkerk, 2 v. Antwerpen te Hamburg. Lutterkerk, 2 v. Rastanura te Koewait. Leersum, 1 470 m. W. Lands End n. Le Havre. Lucita, 1 v. Swansea n. Falmouth. Maashaven, pass. 2 Vlissingen. Malea, 1 van Heysham n. Rotterdam. Mentor, 2 v. d. Middell. Zee te Amsterdam. Mariekerk. 1 v. Rotterdam te Hamburg. Mlrza, 1 520 m. W. Minicoy. Myonia, 1 v. Berre n. Spezia. Mankelo, 2 v. Pernobiiken te Londen. Noordam, 1 770 m. O.t.Z. Kp. Race. Nigerstroom, 1 v. Duala n. Lagos. Oranjefontein, 1 Teneriffe n. Southampton. Oranjestad, 2 v. Cristobal te Amsterdam. Ootmarsum, 1 v. Bremen n. Antwerpen. Poelau Laut, pass. 1 Ouessant. Prins Fred. Hendrik, 25 v. Rotterdam te Chicago Prins Maunts, 27 te Milwaukee. Prins Philips Willem, 1 v. Chicago te R'dam. Prins Willem V, 27 te Montreal. Poseidon, 1 v. Curasao n. Aruba. Pygmalion, 27 v. Curasao te New Orleans. Phrontis, 2 v. Glasgow te Liverpool verw. Ridderkerk, 2 v. Rotterdam n. Bremen. Rijnkerk, 2 v. Hamburg te Rotterdam. Sommelsdijk, 29 te Colombo. Stad Breda, 1 van Montreal te Rotterdam. Sloterdijk, 30 te Vera Cruz. Stad Alkmaar, 1 v. New Orleans n. Nederland. Stad Dordrecht, 2 v. Setubal te Vlaardingen. Stad Maassluis, 2 v. Narvik n. Nederland. Stad Maastricht, vert. 2 v. Vlaardingen n. Lulea Sehiedijk, pass. 1 Golf v. Bougi n. Casablanca. Stad Amsterdam, 8 Glasgow verw. Stad Vlaardingen 1 550 m. O.NO. Kp. Race. Salawati, 10 Le Havre verwacht. Saparoea, 3 Dakar verwacht. Schie, 1 t.h.v. Oporto n. Rotterdam. Tibia, 30 v. Singapore te Auckland. Telamon, 1 v. Cape Haitien n. Philadelphia. Themisto, 1 630 m. W.t.N. Kp. Clear. Tjibodas, 29 v. O. Afrika te Yokohama. Tjimenteng, 1 240 m. N.NO. Rio Grande do Sul Tjipondok, 30 v. Kobe n. Osaka. Tjisadane, 2 300 m. Z. Bali. Teiresias, 28 v. Banjuwangi n. Amsterdam. Utrecht, 28 v. San Francisco n. Portland. Van Heutsz, 29 te Hongkong. Willem Ruys, 2 0,15 u. v. Port Said n. Colombo. Winterswijk, 1 360 m. N. Fibres. Zeeland (SSM), 2 op de Elbe. KLEINE VAART Audacia, veim. 2 v. Hiza n. Siglufjord. Actinia, 1 v. Limmerick n. Bilbao. Algarve, verm. 2 v. Berwick n. Sunderland. Annie, 1 v. Karlskrona te Swansea. Att, 2 v. Antw. te Waterford verw. Binnenhaven, 2 v. Rouen te Casablanca. Bernina, 1 v. Rouaan. Betty Anne, 3 v. Cardiff te Rotterdam verw. Bill, 2 v. Rotterdam te Glasgow verw. Bornrif, 2 v. Bordeaux n. Boston. Brem, 2 v. Antwerpen. Casablanca, 1 v. Marseille te Genua. Continental, 1 v. Kingslynn n. Antwerpen. Coolhaven, pass. 1 Kp. Vilano. Casana, pass. 2 Brunsbüttel. Da Capo, 2 v. Pool n. Manchester. Deneb, 2 v. Londen te Hull verw. Denl, 1 v. EMesmereport n. Kopenhagen. Depa. 1 v. Gdynia n. Raumo. Deo Duce pass. 1 Brunsbüttel. Eljo, 2 te IJsland. Emergo, verm. 2 v. Stocka n. Venlo. Escaut, 1 v. Hamburg n. Rotterdam. Elisa, 1 v. Casablanca te Sete. Ferocia, 3 te Norresandby verwacht. Frlblo, 1 v. Tisselt te Gothenburg. Gerry, verm. 2 v. Antwerpen n. immingham. Haskerland, 1 v. Goole n. Kingslynn. Hast I verm. 3 v. Le Treport n. Dieppe. Helvetia, 1 v. New Burg te Londen. Hondsrug, 2 v. Rotterdam n. Bergen. Ida Jacoba, 2 v. Spanje te IJsland verw. Ida Pieter, 1 v. Alicante n. Haifa. Julia, 2 te Gdynia verw. Jokurma, 1 v. Londen te Antwerpen. Jorina, 2 v. Kingslynn te Beverwijk verw. Keyser, 1 v. Boness n. Sunderland. Larix, 1 Brunsbüttel gepass. n Zaandam. Lydia, 2 v. Antwerpen n. Gdynia. Midas 2 te Bremen n. Hamburg. Maasym, 2 v. Rotterdam n. Gdynia. Megrea, 1 v. Anble te Rouen. Menkar, 1 te Marseille. Meres, 1 v. Nantes n. Requejada. Merwehaven, pass. 1 Finisterre. Mirach, 1 te Port Lyautey. Miirfak, 1 v. Fedala n. Nantes. Muphrid, 2 v. Antwerpen te Hamburg. Maystar. 5 v. Zwijndrecht te Manchester verw. Nero 2 te Rotterdam n. Oporto. Noord, 2 v. Billingham n. Shellhaven. Noorderhaven pass. 1 Brunsbüttel. Ponza, I v. Aarhuus n. Raumo. Palma ,1 v. Drogiheda n. Antwerpen. Prior. 1 v. IJmuiden n. Silloth. Rijnhaven, verm. 2 v. Port Lyautey n. Sharpness Robert. 2 v. Kopenhagen n. Frederikssund. Soemba, 2 van Boston te Dover verw. Spurt. 2 v. Avonmouth te Par. Strijpe, 2 van Berwic n.k Tyne. Sian 2 v. Karlstad te Grauw. Tilly, 1 te Zaandam v. Rundvik. Timor, 1 v. Belfast te Waterford. Theano 2 v. Amsterdam te Rotterdam. Theodora 2 v. d. Tyne te Drammen verw. Ton. verm. 3 v. Antw n. Ayr. Virgo. 1 v. Rafso n. Guernsey. Van Gelder, 1 v. Norkoping n. Amsterdam. Venus, 29 v. d. Tyne n. Bergen. Vlieland, 1 v. Rouaan n. Rotterdam. Vrede, 1 v. Methil n. Hamburg. Westlaan, 2 v. Rotterdam n. Hamburg. Westpolder, 1 v. Oporto te Lissabon. Wickenburgh, pass. 2 Ouessant. Willem Barenidsz, 2 v. Rotterdam n. St. Valery sur Somme. SLEEPVAART Blankenburgh. n. transport 1 bij Owers. Hudson n. Maassluis pass. 1 Beachy Head- Humber, 1 v. Sydney n. Geelong. Oceaan met caisson n. Zierikzee pass. 1 Owers Rode Zee, met sleep 1 t.h.v. Monrovia. Tyne. met zaiiger en bak l 990 m. W.ZW. Fayal.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 10