uil dê „Nut" en VJG denken sterk over een „Nutsschool" voor Velsen -^s Agenda voor Velsen Havenberichten Subsidieregeling verlengd voor haast alle visaanvoeren Clothes New Velsen-Noord 5 „VRIJE EXPRESSIE" tegen de achtergrond der resultaten Agendabureau houdt appèl Santpoort Om de zilveren „Santhaes" „Velsen" heeft een nieuw bestuur Circus Mullens komt Engeland steunt zijn visserij Benijdenswaardige positie van een volwaardig bedrijf Voer jonge hersens iSchoolreisje 1953, 8 Juli Met de volksdansers naar Osnabrück Zaterdag begint tournooï om Bevrijdingsbeker DENKT U ER OM SEIZOEN-OPRUIMING 10% Burgerlijke stand Velsen DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1953 De „volksschool" van het Amsterdamse departement van het „Nut", die eens per week een groep willekeurige kinderen de gelegenheid biedt zich met verf, boetseer- klei, papier of andere materialen naar hartelust uit te leven, heeft in den lande op verschillende plaatsen navolging gevonden en het is verre van uitgesloten, dat ook Velsen een dergelijke „Nutsschool" krijgt. Er zijn namelijk reeds contacten gelegd tussen de Velsense Jeugd Centrale en het Velsense Nut, om in het kader van de door de V.J.C. te hervatten handenarbeidcursussen voor jeugdleiders de door de volks scholen gepropagerde „Vrije Expressie" ook in deze gemeente uit te dragen via de jeugdleiders naar de jeugd zelf. wellicht niet kwijt zou kunnen. Aan het adres van de onderwijskrachten onder zijn gehoor en over aller hoofden heen tot het gehele onderwijzerscorps zei de heer Pieters, dat deze vorm van tekenonderwijs zich prachtig aan kan sluiten op de leer stof, omdat ze het kind de kans geeft een verbeelding onder lijnen of kleuren te brengen. Wie nog niet vertrouwd mocht zijn met deze nieuwe vorm van „beeldend" onder wijs, welke ook voor het normale lager onderwijs van het grootste belang kan worden, kreeg gisteravond in de tijdelijke expositiezaal in de school aan de Heide- straat de kans, nader kennis te maken. Daar heeft de leider van de Amsterdam se Nutsschool, de heer Ad Pieters, namelijk voor een helaas zeer beperkt gehoor een al even „vrije" herhaling gegeven van de causerie, die hij onlangs aan het einde der kadercursus van de Jeugdcentrale gaf. Zij het dan met alle mogelijke nieuwe détail leringen en opgetuigd met 't ware enthou siasme voor dit prachtige werk. „IIoop op bekering" Wethouder H. de Boer opende de avond als voorzitter van de Velser Gemeenschap, daarbij 't Nut dankend voor de geste om de door haar naar Velsen gehaalde ten toonstelling over Vrije Expressie in te voe gen in het vacantiebestedingswerk van de V. J. C. Hij meende op te moeten merken, dat het onderwijs deze „vrije expressie" helaas nog wel wat in de weg staat. „Vele onderwijskrachten zijn echter op deze ten toonstelling geweest en het is te hopen, dat zij zich nu tot het moderne tekenonder richt hebben laten bekeren." Paraphrase- rend op Maria Montessori's lijfspreuk „Laat ons voor de kinderen leven" om schreef hij het doel van de Vrije Expressie als: „Maar laat ook de kinderen leven." De heer Y. J. Reitsma uitte namens hef Velsense Nuts-departement de hoop, dat Velsen-IJmuiden het zevende departement wordt mèt een volksschool. En daarna was het woord aan de heer Ad Pieters, die met de overzichtelijk ge rangschikte werkstukken van zijn „leer lingen" als achtergrond een levendig be toog hield over de vrije expressie, de ma nier van tekenen, schilderen en boetseren, die het kind zijn gang laat gaan en het daarbij laat afreageren wat het anders Nu het nieuwe seizoen voor de deur staat en de verenigingen de programma's weer samenstellen krijgt het agenda bureau van de „Velser Gemeenschap" weer zijn betekenis. Vele bestuurders hebben het vorige jaar een dankbaar gebruik van het agenda bureau gemaakt, waardoor zij de zeker heid hadden, dat hun vastgestelde avonden niet door andere bijeenkomsten werden doorkruist. Toch waren nog een aantal verenigin gen, die meenden het agenda-bureau niet nodig te hebben en daardoor met de reeds vastgestelde data van andere uitvoerin gen geen rekening hielden hetgeen een nuttige spreiding van het werk ernstig belemmerde. Het is toch duidelijk (en de ervaring heeft het in het verleden ook geleerd), dat wanneer verschillende voor stellingen of bijeenkomsten tegelijk of kort na elkaar worden gehouden, dit het bezoek aan deze avonden niet ten goede komt. De organisatoren van het bureau ver trouwen dan ook, dat bij de aanvang van het nieuwe seizoen vx-oegtijdig met het agenda-bureau overleg gepleegd zal wor den voor het vaststellen van de data der bijeenkomsten, zodat de verschillende voorstellingen en bijeenkomsten zo breed mogelijk verspreid kunnen worden. Nieuwe leermiddelen voor BLO Om het onderwijs in de nuttige hand werken aan de openbare B.L.Ó.-school voldoende tot zijn recht te doen komen is het nodig,-' dat de school de beschikking heeft over ten minste drie naaimachines. Daar er slechts één machine is, is de aan koop van twee machines noodzakelijk, wat een bedrag van 625,vordert. Bij het kookonderwijs aan deze school had men tot nu toe in medegebruik het materiaal van de huishoudschool. Daar de laatstgenoemde school met ingang van de nieuwe cursus in een eigen gebouw ge huisvest wordt, is dit niet langer mogelijk. Voor het onderwijs in koken dient dus een eenvoudige inventaris te worden aan geschaft. De kosten hiervan worden ge raamd op 252,40. De raad wordt gevraagd een crediet van 900.hiervoor te verlenen. Op Zondag 16 Augustus zullen DEM, TYBB, Hillegom en Velsen, elkaar op het terx-ein van de RKSV „Velsen" het bezit van de Zilveren Santhaes betwisten. Het bestuur der R.K. S.V „Velsen" heeft na de laatst gehouden verkiezingen de functies als volgt verdeeld: dr. G. A. M. Hunfeld, voorzitter: A. Hogendijk, secreta ris; J. Cottaar, penningmeester: H. W. van Schaick, 2de voorzitter; P. Reyerse, 2de secretaris; W. de Graaf, penningmeester: J. W. van Buuren, C. Kaasenbrood en J. Koekenbier, commissai-issen. „Velsen" gaat de beker terugvissen Zondag 9 Augustus gaat de hengelsport vereniging „Velsen" in een sportieve vis wedstrijd proberen de verleden jaar door haar beschikbaar gestelde wisselbeker te rug te winnen van de hengelsportvereni ging de „IJzeren Voorn" uit Velsen-Noord. Deze vereniging wist verleden jaar de beker te bemachtigen. Er zal gevist wor den bij de Noordersluis, of bij al te hevige wind in de Staalhaven. De expositie zelf is, zoals wij al eerder schreven, een bezoek ten zeerste waard deze verzameling prenten van meestal fiks formaat laat de benadering door de ver schillende kindertypes van honderd-en-een onderwerpen met alle mogelijke materia len zien en een kleine tafel voi boetseer- stukjes duidt dan nog eens ten overvloede op de verborgen talenten en spontane uitingen van heel gewone jeugd meestal zelfs kinderen uit de lagere klassen, die hierin een heerlijke viüje-tijdsbesteding vonden en er bovendien dichter bij de „echte" kunst mee worden gebracht. Als morgenavond de rode gordijnen splij ten onder de orkestbak in Mullens' „Cirque Géant", zal IJmuiden voor het eerst sinds vele jaren weer een paardespul binnen zijn grenzen hebben. Aan de Waalstraat zal morgenavond het circus zijn galavoorstelling geven en wie het paard een warm hart toedraagt, zal de geur van zaagsel en zweet daar terugvin den als die van een schijnbaar verloren herinnering. De charme van de doordachte sensatie ontbreekt natuurlijk niet, want hoog in de nok buitelen de „Flying Mu latto's" van trapéze naar trapéze en Con stance Roselli laat haar publiek genieten van een zuiver koorddansnummer. De nadruk ligt echter op het paard en Mullens' stoeterij mag er zijn, evenals zijn dresseurs en hogeschoolrijders. ADVERTENTIE DEZE WEEK ZIJN Wil MET VACANTIE Dry cleaning only Koningsplein 10 Tel 4886 Harry Mullens als cowboy, klaar om de piste in te gaan. (Speciale berichtgeving) Ter bevordering van de aanvoer van witvls in Groot-Brittannië werd naar wij vernemen de bestaande subsidie regeling voor Britse vissersschepen tot ten hoogste 140 voet lengte wederom verlengd voor de periode van 1 Augustus tot 1 Augustus 1955. Het „White Fish Subsidy Scheme 1953" legt de subsidies vast op alle visaanvoeren uit en op alle visreizen naar een gebied binnen de volgende begrenzing: 63° N.B., 17° W.L. en 43° N.B. en omvat dus o.m. de visserij op de visgronden van de Noorse kust, Faroër, de Noordzee, het Kanaal, de Ierse Zee. Op haring en haringreizen wordt geen subsidie verleend. Ten aanzien van het aandeel der beman ning in de opbrengst der vangst wordt de subsidie geacht deel uit te maken van de bruto besomming. Voor schepen van 7040 voet lengte wordt op de aangevoerde vis een subsidie verleend als volgt: a. 4 d. per stone (of 18 cent per 6,35 kg) voor gestripte vis, hom en kuit, wings van rog en vleet, zeeduivelstaarten, benevens voor ongestripte zeebaars, doornhaai, poon, makreel, horsmakreel, bullets, pilchards, spiering en sprot. b. 3 d. per stone (of 13 y2 cent per 6,35 kg) voor alle andere ongestripte vis. Subsidie per reisdag Daarnaast wordt voor deze schepen een subsidie per reisdag verleend, indien de besomming per reis en per reisdag beneden f-. W pnre een vastgesteld bedrag blijft. Het schema hiervoor luidt: bruto besomming Maximum incl. subsidie subsidie ten hoogste per per per per reis zeedag zeedag reis Donderdag, 6 Augustus 1953. Beste kinderen, HET is wel volop vacantie voor allemaal, maar toch ben ik van plan om deze week met een nieuwe zomerwedstrijd te beginnen. Alle kinderen tussen 5 en 15 jaar mogen meedoen en. er zijn heel mooie prijzen in de vorm van prachtige boeken aan verbonden. De puzzle is nogal gemakkelijk, maar ik denk toch, dat velen van jullie zich vergissen zullen. Er wordt namelijk deze vraag gesteld: „WAT GEBEURT ER OP BIJGAANDE FOTO?" De bedoeling is dus, dat je de foto die hierbij afgedrukt is, goed van alle kanten bekijkt en mij dan even vertelt wat er precies op staat. Wie het (enige) juiste antwoord geeft, ontvangt een mooi boek. Doe je best dus en geef je ogen goed de kost! Oplossingen moeten vóór Dinsdag op de Kennemerlaan in de bus zijn. Dit over de nieuwe foto-wedstrijd. Nogmaals wil ik alle nichten en neven die mij een ansicht kaart stuurden even van harte bedanken. Het is te omslachtig om alle namen te noe men, daarom doe ik 't maar in één keer af. Tot volgende week, allemaal! TANTE ELS. (Briefjes en oplossingen vóór Dinsdag Kennemerlaan 187, IJmuiden, of aan de bezox-ger van de krant meegeven). TANTE ELS FELICITEERT: KABOUTER WIPPIE, die vandaag jarig is, SPROETJE, die Zaterdag het feest- varkentje wordt, ASSEPOESTER, die Zondag de bloe metjes buiten gaat zetten en DE STOERE, die volgende week Dins dag een jaar ouder hoopt te worden. Van harte allemaal en veel plezier! «Dooocceoocoooococccocococxcooooocoooooooooooooooocooooc xplaats aan de Oude Rijn. xeiland in het IJsselmeer. xde horizon. xedelman. xonderbreken, lastig zijn. xvoor de gek houden. xeetbaar schelpdier. xopen doen. xgrote vogel. xkort dames-jasje. Dit is het eerste raadsel van de Augustus- ronde. Het is tien punten waard. Als je alle woox-den goed ingevuld hebt, ontstaat op de kruisjes van boven naar beneden een stad in het midden van ons land. Je weet het: wie aan het eind van deze maand de meeste Dunten heeft behaald, wint een boek! T. E. Tenslotte volgt hiér het laatste opstel. Volgende week wordt de uitslag bekend gemaakt. „Uitstapje naar Den Haag (Madurastad) Rotterdam (Blijdorp) en Scheveningen". Woensdagmorgen kwart voor acht ver trokken wij van de Huishoudschool in Donderdag 6 Augustus Thalia 20 uur: „Tot ziens in New Orleans". Rex, 20 uur: „Berucht, beroemd, bemind". Vrijdag 7 Augustus Thalia, 20 uur: „The Drum". Rex, 20 uur: Nieuw programma. Raadhuis 10.3011.30 uur: Spreekuur wethouder van Onderwijs. Velserbeek, 14 uur: „De nieuwe kleren van de keizer" door het gezelschap „De Witte Vogel". IJmuiden naar Den Haag. Het was mooi weer, dus we troffen het. We hadden een nieuwe bus met een radio er in. We had den ons in vijf groepen verdeeld, waarvan iedere groep één meisje als leidster had. Er ging één meester mee en twee juf frouwen. Onderweg was het in de bus een heidens kabaal: we lachten en zongen het ene lied na het andere. Toen we in Den Haag aankwamen gingen we regelrecht naar Madurodam, het was in één woord reusachtig. Er waren vliegtuigen, waarvan c'.e motoren echt draaiden. Ja, de trein die door het stadje reed, was ook echt leuk. En dan dat weiland, dat leek uit de verte net echt, met een graanveld, koeien, paar den en varkens. Er waren ook erg mooie boten, zoals de Willem Ruys en de Prinses Beatrix. De baggermolen deed het echt: hij haal de allemaal bakjes water naar boven. Na dat wij alles gezien hadden gingen we nog even naar Scheveningen over de boule vard wandelen en toen naar Rotterdam, naar de Maastunnel. Dat was ook prachtig. We gingen wel vijf keer de roltrappen op en af. Wat hebben we daar gelachen. Toen we er uitkwamen kregen we een ijsje, dat was erg lekker. Om half één gingen we bij een zuster van onze meester eten. We kre gen daar limonade bij ons brood. Toen we het eten ophadden, kregen we een schotel kersen toe. Daarna mochten we de drui ven en tomaten-kassen bezichtigen. Eén kas was er bij, daar waren al blauwe drui ven in, we mochten er eentje proeven: heerlijk! Om half drie vertrokken we naar Blij dorp, naar de diergaai-de. Eerst brachten we de ijsberen een bezoek. Er waren er twee in het water aan het spelen. Ze duw den elkaar steeds onder water, dat was zo'n leuk gezicht. Toen naar de leeuwen, er was er één die twee jongen had, net katjes zo lief en mol lig. Bij de leeuwenkooi stond een me vrouw, die elke dag in de Diergaarde kwam, dus die wist een heleboel te vertel len. Ze waarschuwde ons, dat om drie uur de apen werden gevoerd. Het was juist drie uur geworden, en we gingen gauw naar de apenkooi. Daar kwam al een op passer met drie apen aan (Nelly, Jimmy en Thomas). Zodra ze in de kooi binnen kwamen gingen ze om een tafeltje zitten. Eerst werd hun gezicht en handen gewas sen, daarna kregen ze een bordje met rijst en een flesje sinas. Ze hadden hun bordje in één tel leeg, toen volgde het flesje sinas. Toen dat afgelopen was, gingen we naar de olifanten. Er was er één, die maakte allemaal kunstjes. Met zijn staart sloeg hij op een trommel, met zijn slurf draaide hij aan een draaiorgel, en met zijn poot sloeg hij op een slaginstrument. Er kwam een aardig muziekje uit. Toen naar de zeehonden, die werden ook gevoerd en deden kunstjes met ballen, die droegen ze op hun neus. Dat was zo'n mooi gezicht! En daarna was het aquarium aan de beurt. Dat was zo prachtig! Er waren vis jes bij, daar keek je zó doorheen, en an dere visjes hadden de mooiste kleuren die jc je maar bedenken kunt. Er waren ook zeepaardjes bij, dat zijn zulke aardige beestjes. Toen we uit het aquarium kwamen gin gen we naar de krokodillen en de slangen. Er waren hele grote krokodillen, huuuuu wat was dat eng. We zijn ook op de uit kijktoren geweest: je zag over heel Rotter dam, prachtig! Toen we uit Blijdorp kwa men kregen we een ijsje en een lekkere sprits. We kochten ook nog een half pond kersen voor een kwartje. Daarna gingen we door naar een speeltuin. Daar hebben we het meest gelachen. Mijn vriendin en ik zijn samen op een ezel wezen rijden, heel de speeltuin rond. Toen we overal op geweest waren, ook in een draaimolen, gingen we jammer genoeg naar huis. Onderweg hebben we in de bus gelachen en gezongen. Toen we in IJmuiden aan kwamen was het half negen. We zeiden el kaar welterusten en tot morgen en gingen naar huis. Het was in één woord een heerlijke dag geweest. MEIZOENTJE J'Mfï* vn ,\v Wie denk je, zeg, wie denk je, dat ik in Zandpoort zag, niet 's avonds in het donker, maar midden op de dag? Het was, ik weet het zeker, 't mannetje uit de maan, die net als alle mensen een dagje uit wou gaan. De maan ivou het niet hebben, „Je gaat niet", zei ze, ,,nee Toen gleed hij naar beneden en plofte in de zee. Hij liet zich lekker drijven en krabbelde aan land. Ze stonden raar te kijken, die kinderen op het strand! Hij vroeg: „Mag ik mee spelen?' De oudste zei: Dat mag". Hij hielp ze forten bouwen, de hele lange dag. Toen iedereen ging slapen klom hij weer in de maan, waarin je hem vanavond nog bruinverbrand ziet staan. MIES BOUHUYS. 10 100 45 450 10 150 45 810 10 100 45 450 10 150 60 1030 10 100 60 660 12 180 70 1260 12 120 70 770 12 180 75 1350 12 144 75 900 12 180 80 1440 12 180 55 990 12 120 55 605 12 180 60 1080 12 120 60 (60 12 180 65 1170 12 144 65 780 12 180 75 1350 12 144 75 1125 12 180 85 1530 12 180 95 1710 ;r dan 70 voet lengte Seine-net-vissers: van 70140 voet Motorschepen: van 7080 voet Faroërreizen andere reizen van 8090 voet Faroërreizen andere reizen van 90100 voet Faroërreizen andere reizen van 100120 voet Faroërreizen andere reizen van 120140 voet alle reizen Stoomschepen: van 4090 voet Faroërreizen andere reizen van 90100 voet Faroërreizen andere reizen van 100110 voet Faroërreizen andere reizen van 110120 voet Faroërreizen andere reizen van 120130 voet alle reizen van 130140 voet alle reizen (1 10.69) ontvangen geen toeslag per reis, doch een subsidie van 10 d. per stone (45 cent per 6,35 kg) voor de onder a. genoemde vissoorten; 8 d. per stone (36 cent per 6,35 kg) voor de onder b. genoemde vissoorten. Voor Nederland niet vol te houden Indien men daarnaast in aanmerking neemt, dat de Britse visserij voorts nog gesteund wordt o.a. door een aanzienlijke reductie op de kolenprijs (men betaalt na melijk 44.per ton steenkolen tegen over 64.60 in Nederland), dan blijkt uit dit alles wel duidelijk, dat men in het buitenland wel degelijk prijs stelt op het behoud van een sterk visserijbedrijf. Waar men van de Nederlandse visserij-industrie geen wonderen kan verwachten, spreekt het wel vanzelf, dat het visserijbedrijf hier te lande deze ongelijke concurrentiestrijd tegen de ons omringende landen niet kan volhouden. Na een gezamenlijk verblijf in Rotter dam, waar burgemeester van Walsum de Oostenrijkse gasten van de Kennemer volksdansgroep „Zo is er maar eentje" verwelkomde tegelijk met Deens, Franse, Schotse, Oostenrijkse en Finse volksdan- sers zijn de Velsenaren en Beverwijkers sinds Maandag in Osnabrück. Maandag ochtend werden zij direct al op het raad huis officieel ontvangen door senator Raabe en in de middagux-en is de oude, maar in de oorlog zwaar geschonden stad bezichtigd, waarna de dag afgesloten is met een dansfeest in de Tonhalle. „Schoonettberg" alweer bevolkt Zaterdag opent het sportpark ,Schoo- nenberg" al weer zijn hekken, want dan neemt het tweedaagse Terrasvogels-tour- nooi met als inzet de Bevrijdingsbeker een aanvang. Evenals het vorige jaar nemen ook thans weer de reserve-elftallen van Stormvogels en V.S.V. aan dat tournooi deel, Velsen is ditmaal niet van de partij. Voor deze ver eniging is de nieuwe K.N.V.B.'er „Water loo" in de plaats gekomen, de club dus, die zich het vorige seizoen in de strijd om de Stads-Editie-beker zo'n kranig „cup-figh- ter" toonde. De loting heeft uitgemaakt, dat eerst V.S.V. 2 en Waterloo hun krachten zullen meten en dat daarna Stormvogels 2 (beker houdster) en Terrasvogels tegenover elkaar zullen komen te staan. Zaterdag 15 Augustus worden de ver liezersronde en de finale gespeeld. ADVERTENTIE De laatste week van onze Jurkjes 20 korting Diverse Zomerartikelen afgeprijsd met Ook voor de baby extra lage prijzen GEBOREN: A. M. VosseCappendijk, d., Bonairestraat 36, Santpoort; B. Crezee—de Wachter, d., Noordei-laan 47, Velsen-N.; T. M. A. H. LetschertDommershuysen, z., van Tuyllweg 16, Velsen; E. de Boer—Huij- sing, z„ Velserduinweg 278, IJmuiden-O.; D. de Weers—Verbaan, z., de Ruyterstraat 124, IJmuiden-O.; E. WalravenFrank, d., Krit- zingerstraat 26, Haarlem; G. A. Rookvan der Beek, z.. J. T. Cremerlaan 65, Santpoort; P. A. H. van BeusekomBakker, z., Plancius- straat 30, IJmuiden-O.; C. A. ZwaanHalff, d., M. K. Hofstedestraat 23, IJmuiden. ONDERTROUWD: J. van Duijn, Industrie straat 69, IJmuiden en H. L. Haasnoot, In dustriestraat 69, IJmuiden; E. Dobbenga, Bloemstraat 79, IJmuiden en A. M. Buis, le Mairestraat 8, IJmuiden-O., toek. adx-es: le Mairestraat 8, IJmuiden-O.; T. Schol, Cypres- senstraat 25, IJmuiden-O. en A. M. E. Halle- was, Cypressenstraat 25, IJmuiden—O., toek adres: Cypressenstraat 25, IJmuiden-O.; H. de Jong, Oudedijk 23, Heemskerk en A. C. Schelvis, Velserduinweg 290, IJmuiden-O.; J. de Groot, Marconistraat 24, IJmuiden en E. H. Jongejan, Sirenestraat 32, IJmuiden, toek. adres: Grahamstraat 166, IJmuiden; S. Haitsma, Kompasstraat 34, IJmuiden en J. H. Wijker, Kompasstraat 34, IJmuiden; A. E. Veldman, van Linschotenstraat 1, IJmuiden en M. Rol, Beukenstraat 4, IJmuiden, toek. adres: Beukenstraat 4, IJmuiden; J. van Slooten, Warmenhovenstraat 17, IJmuiden en L. Kramer, Warmenhovenstraat 17, IJmui den, toek. adres: Warmenhovenstraat 17, IJmuiden; W. H. van IJselmuijden, Haven straat 63. Beverwijk en B. J. van der Sluijs, Schoonoordstraat 29. Velsen-N.; B. A. van Donkelaar. Ruijsdaelstraat 13, IJmuiden-O. en G. Velde, Stratingplantsoen 81, Velsen- Noord; E. Ras, Snilbergenstraat 19, IJmuiden en A. de Jong, Piet Heinstraat 40, IJmuiden- Oost; H. A. A. Willemse, van Leeuwenstraat 12, IJmuiden en L. Hagens, Rijnsburgerweg, Leiden. Prijzen. Heilbot 3-2,70, gr. tong 3,90- 3,50, grm. tong 2,80-2,30, kim. tong 2,65- 2,20, kl. tong I 2,10-1,90, kl. tong II 1,70- 1,26, tarbot I 2,90-2, steur 4,20, alles per kg.; tongschar 56-51, kl tongschar 29, gr. schol 57, grm. schol 62-43, kim. schol 57-40, kl. schol I 37-27, kl. schol II 30-8, schar 21-18, v. haring 20-12,50, makreel 14-10, gr. schelvis 51-42, grm. schelvis 43-37, kim. schelvis 41-36,50. kl. schelvis I 43-31,50, kl. schelvis II 26-8,20, wijting 13,50-8, gr. gul 40-27, mid. gul 27-18, kl. gul 15-8, kl. haai 15-12, kl. wolf 42-36', alles per 25 k.g.; gr. Kabeljauw 200-80 per 125 kg. Aanvoer. 18 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 16 tongschar en schartong, 538 schol, 4 schar, 2037 haring, 2921 makreel, 490 schelvis. 222 wijting, 290 kabeljauw en gul, 15 kl. haai, 8 wolf, 20 divex-sen, totaal 6580 kisten. Schoorl er nog bij. Behalve de Job Gouda en de Bergen kwam gisteren toch ook de Schoorl nog aan de afslag met 1200 kisten haring, 300 makreel, 40 gul en ka beljauw en 60 wijting. Er waren voorts twee Helderse kotters binnen, de HD 79 en de HD 87 met de Annie IJm. 14 en de KW. 51. Bovendien lagen er zeven snurre- vaadscheepjes van Maandag met een kleinere sortering dan de handel gewend is geweest. Knappe haringprijs. Dank zij het steuntje in de rug van de haring, bleef de prijs knap op peil: f 17 tot f 20 is er be taald voor het verse zeebanket. De ma kreel maakte er in het begin f 13 van, maar zakte later af tot f 11. Wat wijting. De haringschepen hadden verder weinxg bijzonders er werd wat wijting uitgelost, die tussen de f 3 en de f10 gold. Kotters en loggers met vis. Geluk kig brachten de kotters en de loggers red ding voor de liefhebbers van verse vis: grove braad deed ongeveer f 24 en er is f 12 betaald voor de kleinste piepers. De knappe wijting van deze schepen zat tus sen de f11 en de f13. Belg rustig. De Belgische handel toon de bij deze schrale en eenzijdige aanvoe ren niet al te veel belangstelling. De regels kabeljauw deden gemiddeld f 65 en de kis ten dikkoppen maakten van de f 88 tot de f 100. Platvis in trek. Vooral de grovere schol was erg gevraagd en de tweeën lie pen dan ook van de f 23 tot de f 25; de enen zijn verkocht van f 30 tot f 32 en de zetschol bracht 142 in het laadje met f45 voor de grote schollen. De Engelsman toonde uiteraard de meeste belangstelling voor het grove goed. Uivertjes bleven voor f 10,50 tot f 13 in het binnenland en de drietjes maakten er f 15 tot f 18 van, maar dan moest de kwali teit goed zijn. Tong tekort. Tong was er haast niet en de luttele kisten brachten dus goed op evenals de tarbot, waarvoor f 3 per kilo wei'd gegeven. Mager. De KW. 51 had een magere steur aan de haak geslagen, die voor f 4,20 per kilo naar België verhuisde. Het sier lijke beest woog 25 kilo. Gouda's tweede reis. De Job Gouda besomde gisteren, zoals wij in onze vorige editie reeds meldden, voor zijn tweede reis f 17.300 f 300 meer dus dan oorspronke lijk was berekend. De Bergen maakte voor 8 dagen f 28.300 en de Schoorl deed na 7 dagen f 22.500. De HD 78 deed f 7900 en de „Annie" besomde een keurige f 8500, ter wijl de KW 51 met f5750 als een eervolle hekkesluiter fungeerde. Claesje welkom. De Claesje bracht vanmorgen tot veler genoegen een scheep je verse vis De Thorina en de Abraham hadden verse haring en de Thorina meldde zich al voor de Vrijdagmarkt. Dat wordt een kort reisje van schipper Grave- maker, die vorige week Vrijdag pas uit ging. Urk. Dinsdag werd door 115 vaartuigen aangevoei'd: 10511 pond kuilpaling, prijs f 0,95f 1,10; 2858 pond lijnaal, prijs f 1,29— f 1,45; 131 pond fuikaal, pi-ijs f 0,98; 54 pond snoekbaars, prijs f 0,45; 16 pond rode baars, prijs f 1,20; 46 pond voox-n, prijs f0,05, per pond en 558 bak nest, prijs f 2,57 per bak van 37'/2 kg. Woensdag 5 Augustus kwamen de haven van IJmuiden binnen: Ponza van Mariaburg. Vinga van Otterbacken. Fehmarn van Bre- merhafen. Nederland van Kalmar. Douro van Vigo. Admiraal Courbet van Hudixvall. Fival van Sundsvall. Welle van Aarhus. Leada van Antwerpen. Kortenaer van Lu- vea. Emergo van Waterford. Flevo van Lis sabon. Finn Merchant van Noordzee. Bo reas van Hamburg. Eemstroom van Leith. Vertrokken zijn: Brivida naar Gdynia. Bolt naar Rotterdam. Dorothea naar Rotterdam. Hugo Oldendorff naar Terneuzen. Fylla n. Sauda. Rebecca E. naar Hamburg. Dieter 'Valtraut naar Hamburg. Tyro naar Caen. Trompenbergh naar Antwerpen. Pillhamn naar Rotterdam. Niobe naar Helsingfors. Willem Barendsz naar Haparanda. Hagno naar Rotterdam. Emmy Ottens naar Cux- hafen. Rema naar Rostock. Twee Gebroe ders naar Rotterdam. Vechtstroom naar Portsmouth. Attendero naar Liverpool. Ben- nekom naar Bremen. IJsel naar Rotterdam. Arindo Hill naar Vlissingen. Santa Inesz n. Antwerpen. Laurens Meeus naar Ant werpen.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7