Flatgebouw aan Driehuizerkerkweg voor vrouwelijk Hoogovenpersoneel WOLLEN VESTEN f29.50 en hoger Eerste tiental DG IJ behaalde forse overwinning op ODV VISSER Ph. de Koning Velsen twee dagen lang gastheer van zeventig reinigingsdirecteuren Waarschuwingssysteem bij bouwput van de Velser tunnel Agenda voor Velsen Nieuwe weg als verkeersader Uitbreidingsplannen voor Driehuis omvatten voorts de bouw van 338 eengezinswoningen v<. „Mulier"-veldloop op 4 October in Velserbeek Kop demonstreerde opnieuw zijn kracht 7 Jaarvergadering in Velserend Huisvuil uit Velsen zal eerlang tot compost worden verwerkt Misplaatste activiteit van Nijverheidscholieren Voor scheepvaart op Noordzeekanaal Burgerlijke stand Velsen De heer F. Boukes traint volleyballclub „Kralenberg" Verzoek om reductie op waterleidingtarief Nog een verzoek tot behoud van „Beeckesteyn" Reinigingsdienst of Openbare Werken naar de polder Verbetering financiële positie gemeentepersoneel Kleine verrassing in onderlinge DCIJ-competitie "N DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1955 IVanneer straks het uitbreidingsplan van Driehuis door de verschillende instanties is goedgekeurd en er wordt met de uitvoering begonnen, dan zal binnen afzienbare tijd aan 1720 personen huisvesting kunnen worden verleend. Daar komt allereerst in de nabijheid van de Driehuizerkerkweg, ter hoogte van de Waterlandweg, een flatgebouw, dat uit acht woningen bestaat en waarin, naar men ons meedeelde, vrouwelijk personeel van de Hoogovens woonruimte kan vinden. Daarnaast zijn 338 ééngezinswoningen geprojecteerd in het plan, opgetrokken in half-open bebouwing. Zestien woningen in gesloten bouw completeren dit. Het aantal meergezinswoningen wordt gerekend op vier, in drie woonlagen boven elkaar en het aantal winkels wordt geschat op dertig, met daarboven ongeveer zestig bovenwoningen. Deze uitbreiding wordt in het Oosten be grensd door de bossen van „Beeckesteyn'', in het Westen door de Hagelingerweg en het Missiehuis. Aan de Noordkant vormen de woonhuizen de grens en in het Zuiden loopt het uit in landerijen, waarvan een deel, zoals bekend, voor sportvelden zal worden gereed gemaakt. In de richting Noord-Zuid wordt het plan doorsneden door een grote verkeers- weg, die een deel wordt van de aftakking van de Rijksweg Haarlem-Velsen, een af takking die via Santpoort en Driehuis naar het woongebied van IJmuiden leidt. Deze verkeersweg vormt tevens de verbin- ding van de Hagelingerweg met de Van den Vondellaan. Het gedeelte van de Hagelingerweg tus sen de Biezenweg en het Missiehuis, een stuk weg berucht om zijn talrijke boch ten komt hierdoor als verkeersweg te verwallen. Het reeds bestaande deel van de Van den Vondellaan wordt doorgetrokken en kruist de Driehuizerkerkweg, zodat er aansluiting wordt verkregen op de nieuw te maken verkeersweg ten Noorden van de Zeeweg in IJmuiden-Oost, die,, via een nieuw te leggen spoorwegovergang Noor delijk van huize ..Kriemhilde" de verbin ding met IJmuiden-Oost zal vormen. De verkeersweg moet de spoorwegaftak king van Duin en Kruidberg af naar de in wording zijnde tunnel in het Kanaal krui sen en dit probleem wordt opgelost dooi de weg met een tunneltje onder de spoor baan door te voeren, zoals wij al eerder hebben kunnen melden. Deze tunnel zal zowel voor het langzame- als het snel verkeer dienen, dus is mede berekend op rijwiel- en voetgangers. ADVERTENTIE Ziet onze speciale étalage KENNEMERLAAN 2 4 Een gedeelte van de afrit naar de tun nel onder de spoorweg, dat wil zeggen een negen meter brede rijweg met parallel wegen, opgenomen in een betonnen bak- constructie, valt nog binnen de grenzen van dit uitbreidingsplan. Het dwarsprofiel van dit weggedeelte is gelijk gehouden aan het dwarsprofiel van de Hagelingerweg in Santpoort, op dat gedeelte waar nu al pa rallelwegen zijn. Een verbindingsweg is tevens geprojec- teerd van het station Driehuis-Westerveld naar het geprojecteerde station Driehuis- Oost. (dat buiten dit plan valt). Hierdoor wordt een verbetering beoogt voor de be zoekers van begraafplaats en crematorium die uit de richting Alkmaar komen. Ten Noorden van de weg ligt grasland, dat behoort bij het Missiehuis en dit wordt bestemd voor bizondere gebouwen, zoals nevengebouwen voor deze instelling, voor zover daar in de toekomst behoefte aan mocht zijn, maar van gemeentewege wordt de wens kenbaar gemaakt om zo lang mo gelijk deze grasgronden te doen blijven bestaan. Winkelcentrum wordt uitgebreid Wat de woningen betreft: de half-open bebouwing die in Driehuis is toegepast, wordt deels gehandhaafd. Het winkelcen trum aan de Driehuizerkerkweg kan nog iets naar het Noorden worden uitgebreid, namelijk tot aan de Waterloolaan. Bij de bouw van winkels zal gestreefd worden naar een gesloten winkelfror.t parterre, met twee woningen daarboven/Waar nu de boerderij bij de Hofdijklaan staat, kan zelfs driehoog worden gebouwd, eventueel met winkels beneden en met gelegenheid tot het oprichten van zogenaamde verzor gende bedrijfjes op de achterterreinen. Op enige achterterreincn wordt ook gelegen heid geschapen autoboxen te bouwen. Wat de lozing van huishoud- en regenwater aangaat, deze zal aansluiten op het cen trale rioleringsstelsel. UIT ALLE DELEN van het land waren gistermorgen ruim zeventig directeuren van gemeentelijke reinigingsdiensten naar het hotel restaurant „Velserend" te Sant poort gekomen, om gedurende twee dagen de vierenveertigste jaarvergadering van de Nederlandse Vereniging van Reinigingsdirecteuren bij te wonen. In het raadhuis te Velsen werden de deelnemers tegen half twaalf officieel ontvangen door het ge- meetebestuur. De burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint sprak van een bijzon der voorrecht om de leden van de vereniging in Velsen te mogen ontvangen en zag zijn toespraak beantwoord door de voorzitter van de vereniging, de heer P. de Graaf. Tijdens de openbare vergadering, 's middags in Velserend, hield de directeur van de dienst te Velsen enige beschouwingen in verband met deze dienst en bracht de heer A. M. Noppen, erevoorzitter van de vereniging, het reinigingswezen in internationaal verband ter sprake. Tot besluit van de eerste dag werd een rondrit door de gemeente" Velsen gemaakt en kreeg men gelegenheid het bedrijf en materieel van de Velsense dienst te bezichtigen. De Kennemerstaten atletiekvereniging „Suomi" zal Zondag 4 October de Mulicr- veldloop in het park „Velserbeek" houden de oudste in ons land, genoemd naar de nestor van Neerlands sportlui, Pim Muiier. Met de Mulier-loop wordt de jaarlijkse Velserbeek park"-loop gecombineerd. Bovendien wordt er een junioren-loop toegevoegd. De Mulier-loop wordt voor Suomi" het einde van het zomerwedstrijd seizoen. Vandaar dat Donderdagavond, vanavond dus, de laatste buitentraining op de sintelbaan van het „Watervliet"-sport- park zal zijn. Woensdag 30 September wordt in het gymnastieklokaal van de school voor Chris telijk Volksonderwijs aan de Van Lange- veklstraat een begin gemaakt met de win- ter-zaal training. Dank zij de welwillende medewerking van jhr. H. Boreel kunnen de Suomi-leden ingaande Zondag 11 October de wekelijkse buitentraining op het landboed „Wester hout" weer gaan houden. De klachten die de burgers van Velsen uiten over de knapen van de Nijverheid- school in Velsen zijn legio. Als fietsers ont zien zij vaak niets en niemand. Sedert Dinsdag is deze reeks van klachten met een vermeerderd, namelijk met die van een winkelier uit het dorp Velsen, wiens winkelruit aan een stukje fietsacrobatiek ten offer viel. Hoewel de Noorderdorpstraat voor alle verkeer was afgesloten en een aantal waar schuwingsborden dit het publiek kenbaar maakte, namen na schooltijd Dinsdagmiddag de jongelui de kortste weg naar de pont en glipten op de fiets tussen een hek, de officiële afzetting en een winkelpand door. De 14-jarige G. K. uit Bev^'-wijk, wiens vaart niet te stuiten was, reed hierbij in volle vaart door een in drieën gescheiden winkelruit, die aan scherven ging. De knaap moest een diepe snee aan zijn hals in het Antoniusziekenhuis laten krammen, waar tevens een snijwond aan de pols werd verbonden. Per politieauto is hij naar VOOR de beveiliging van de scheepvaart op het Noordzeekanaal en de bouwput, waarin een gedeelte van de Velsense auto- en spoorwegtunnel in aanbouw is, is met ingang van gisteren een waarschuwingssysteem voor de scheepvaart in werking ge steld. Hiertoe werden seinlichten geplaatst op het bedieningshuisje tegenover de bouwput en één op een afstand van negenhonderd meter ten Oosten van de mond van Zijkanaal A. Er zijn ingeschakeld onderbroken amber kleurige (oranje-gele) lichten, die getoond worden aan de schepen, die in de richting HembrugVelserbrug varen, zodra de Velserspoorbrug gaat draaien om één of meer in Oostelijke richting varende zee schepen door te laten. De plaatsen van deze seinlichten zijn zodanig gekozen, dat een zeeschip, dat in Westelijke richting vaart en dat het meest Oostelijke licht niet heeft zien branden, in het algemeen de vernauwing bij de bouwput al kan zijn gepasseerd voor de tegenliggende schepen worden ontmoet. Een schip, dat het onderbroken licht wel heeft zien branden, weet dat de mogelijk heid bestaat een of meer tegenliggers in de nauwte bij de bouwput te ontmoeten. Het schip kan dan passende maatregelen als vaartminderen nemen. Naar Amsterdam In Oostelijke richting varende schepen zullen als regel bij het passeren van de Baldadige jeugd In de evangelisatietent aan de Kenne- mcrlaan hebben een paar IJmuidcnse jon gens de lampen tot mikpunt gekozen. Zij vernielden er vier, maar de politie wist de daders te achterhalen, zodat ze weinig plezier van dit misplaatste spel hebben ge had. De ouders zullen de schade moeten vergoeden. Nieuwe bordstellingen voor St. Antoniusschool De R.K. Schoolvereniging „St. Lauren- zijn huis vervoerd. De winkelier bleef met tius" te IJmuiden heeft de gemeente ver- de scherven zitten en zal de schade van de drie ruiten, die alle 67 bij 54 c.m. meten, op de ouders van de knaap ver halen. zocht om medewerking voor het aanschaf fen van bordstellingen c.a. voor de St. An toniusschool aan de Zeeweg. Het verzoek is in handen van B. en W. om advies. Velserbrug door de scheepvaartregelaar worden gewaarschuwd, wanneer op het Noordzeekanaal een zeeschip in tegenge stelde richting nadert en wellicht in de nauwte zou moeten passeren. In voor komende gevallen is het niet uitgesloten, dat aan in Oostelijke richting de Velser brug passerende schepen zal worden ge adviseerd ten Westen van de nauwte bij de bouwput te blijven wachten. Het bedieningshuisje is voorzien van een loudhailer-installatie en een schijnwerper. Het is op het telefoonnet aangesloten on der nummer K. 2510-4796. De seinen en inlichtingen zullen voorlopig worden ge geven van 's Maandags 7 uur tot 's Zater dags 23 uur. GEBOREN: A. Paap—van der Schalk, d., de Wetstraat 11. IJmuiden; M. E. E. Nijssen Jolie, z., Kci-kweg 145, Santpoort; M. H. Pas—Bakker, z., Hagelingerweg 94, Sant poort; A. Porck—Slings, z., Curagaostraat 30, Santpoort; W. G. Keur—Stals, d., Groene- weg 30, IJmuiden-O.; E. F. Leenhouts—Nor- derman, d., Curagaostraat 56, Santpoort; M. T. TabernalVerlaan, d., Velserbroekstraat 11, Santpoort; J. van LieshoutDirks, z., Ahronstraat 11, IJmuiden-O.; N. Mcijboom— van der Burg, z„ Mercatorstraat 10, IJmui den; L. E. W. Ebbelingde Jong, z., Ahorn - straat 21, I.Tmuiden-O.; H. A. Viotman—van Beek, d., Gijzenveltplantsoen 67, IJmuiden; W. Broek—Keur, d., Lekstraat 39, IJmuiden; A. KokKwantes, d„ Strengholtstraat 17, IJmuiden-O.; J. G. WijkerMonné, d., Roer straat 20, IJmuiden; A. C. J. Meursing—Jon- gerius. 2 d., Gijzenveltplantsoen 117, IJmui den; N. C. J. Schol—van Honk, d., Meervliet- straat 73, Velsen. OVERLEDEN: E. van Tersel, 73 j.. weduwe van C. Roeien, A. Bellstraat 56, IJmuiden; M. E. J. Wiese, 75 j„ weduwe van: J. M. C. ter Pelle, Trompstraat 134, IJmuiden-O.; A. Hutter, 63 j„ echtgenote van W. Bennink, Ladderbeekstraat 101, Velsen-N. De volleyballclub ^Kralenberg" (VCK), die het afgelopen jaar zo bijzonder op de voorgrond is getreden als de pionierster in de streek „Kennemerland" voor de beoefe ning van de volleyballsport en daarmede heeft bereikt, dat in het begin van het vorige seizoen nx een Beverwijkse afdeling van de Nederlandse Volleyball Bond (NeVoBo) deze sport meer bekendheid kreeg, heeft de buitentraining deze week stopgezet. Nu VCK het oefenen in de zaal gaat her vatten, is zij er in geslaagd de heer F. Boukes, lid van de technische commissie van de NeVoBo, afdeling Haarlem, te con tracteren voor de technische leiding. Wegens verbouwingen van de „Da Costa- school", zal de zaaltraining voorlopig we kelijks ingaande op Vrijdagavond van kwart over zeven af, in de Chr. school aan de Van Langeveldstraat worden ge houden. Over ongeveer vier weken hoopt VCK de Da Costaschool weer te kunnen betrekken. De Algemene Bond van Ouden van Da gen heeft aan B. en W. van Velsen het ver zoek gedaan om reductie op het waterlei dingtarief. Het verzoek is om advies in handen van B. en W. gesteld. Het Historisch Genootschap Midden Kennemerland heeft tot B. en W. van Vel sen het verzoek gericht, om bijzondere aandacht te wijden aan het grote belang van het behoud van Beeckesteyn. Het ver zoek is in handen van B. en W. om advies. Donderdag 17 September. IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: speciale voorstelling „Anna". Rex, 20 uur: „De knuppel in het apen hok". Vrijdag 18 September. IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „De schatgravers van Doodskopeiland". Rex, 20 uur: „De gevangene van Man- dorra". Zaal Flora, 20 uur: bijeenkomst Velser Jazz Society. VELSEN: Raadhuis, 10.3011.30 uur: spreekuur •y^houder van Financiën. Na de ontvangst van de deelnemers in Velserend te Santpoort ging het in een file van pei-sonenauto's naar Velsens raadhuis, waar de burgemeester mr. M. M. Kwint, de wethouders W. F. Visser, J. C. Aschoff en H. de Boer en de gemeentesecretaris, de heer J. Veenstra, in de raadzaal ter verwelkoming gereed stonden. Het stemde de burgemeester tot vreugde de deelnemers iets van de gemeente Vel sen en de mogelijkheden en de moeilijk heden van dienst en hoe men die tracht te overwinnen, te laten zien. De dienst, die de reiniging de volksgemeenschap bewijst, is een zeer belangrijke. Mr. Kwint wilde de reinigingsdirecteuren niet direct ver gelijken met modekoningen, maar zag in deze vergelijking toch enige waarheid schuilen. Deze directeuren bouwen niet aan de stad, maar zij hebben tot taak het toilet van de gemeente te verzorgen. Het werk is een dienst aan de volksgezondheid in het algemeen. De voorzitter van de Nederlandse Ver eniging van Reinigingsdirecteuren, de heer P. de Graaf, directeur van de dienst te 's Gravenhage vertelde daarna, dat men al vierenveertig keer van de ene naar de andere gemeente is getrokken om het wel en wee van de dienst daar te beluisteren. En overal heeft hij opgemerkt, dat de bur gers mopperen, dat door de reinigings dienst grote kosten worden gemaakt. Toch wil die zelfde inwoner van elke stad heb ben, dat de zaak wordt schoon gehouden. Velen zijn nu eenmaal niet doordrongen van het feit, dat zij moeten betalen, voor wat zij zelf op straat gooien. De heer De Graaf, die ondermeer nog opmerkte dat zijn vereniging geducht heeft bijgedragen om de mechanisatie van het reinigingsbe- drijf te bewerkstelligen, feliciteerde het college met de vooruitgang in de gemeente Velsen. In een stad met ruime straten werkt de bevolking eerder mee om de stad rein te houden, dan in een plaats met oude en kleine benauwde straten. Van huisvuil tot compost Na de gezellige koffietafel in Velserend volgde de openbare vergadering, die ook door enige buitenlandse collega's werd bij gewoond. De voorzitter van het Britse In stituut van Reinigingsdiensten tevens directeur van de verlichtings- en reini gingsdienst te Edinburgh de heer N. Wilson, de uit Frankfort afkomstige heer H. Bauman en de directeur van de reini gingsdienst te Antwerpen, de heer Jansens. luisterden ondermeer mee naar de voor dracht van de directeur van de dienst te Velsen, de heer J. H. v. d. Burg. De heer v. d. Burg kon nog niet veel vertellen over het nieuwe reinigingscom plex voor de gemeente Velsen. Er is een dergelük complex ontworpen in de polder, maar het is ook mogelijk, dat de dienst Openbare Werken naar die plek zal ver huizen en de reinigingsdienst op het ter rein aan de Velserduinweg gevestigd bliift. Het huisvuil, dat voor 1950 naar Lands meer werd vervoerd, wordt nu al geduren de enige jaren door de vijf trommelauto's en drie vrachtauto's naar een terrein in het duin gebracht, waar een sportcomplex is geprojecteerd. De tijd is evenwel beperkt, want deze wordt bepaald door de groei van de gemeente Velsen in de richting van deze stortplaats. Binnen niet al te lange tijd zal de gemeente Velsen deswege moe ten overgaan tot de verwerking van het huisvuil tot compost. Dit geschiedt bijvoor beeld ook met het huisvuil van de ge meente 's Gravenhage. Met het storten van het huisvuil in het duinterrein heeft de gemeente een niet ge ringe bezuiniging kunnen invoeren. Deze vraagt nu 24,5 cent per inwoner en bedroeg bij het vervoer van het huisvuil naar Landsmeer 79 cent. Na een beknopt overzicht-over het we zen van de gemeente Velsen werd de orga nisatie-van de reinigingsdienst in Velsen door de heer v. d. Burg besproken en ont spon zich tenslotte een kleine discussie over verschillende kostprijsberekeningen. In internationaal verhand De erevoorzitter van de Nederlandse vereniging van Reinigingsdirecteuren, de heer A. M. Noppen, richtte zich vervolgens tot zijn collega's om te spreken over het reinigingswezen in internationaal verband. Hij ging de groei van het internationaal contact op het terrein van het reinigings wezen na en vertelde van zijn ervaringen op de congressen. Internationaal bureau Voortdurend contact tussen de reinigings diensten van alle landen en steden is no dig. De heer Noppen pleitte hierbij dan ook voor de stichting van een internatio naal bureau voor het reinigingswezen, dat in Nederland een plaats zou moeten krij gen. „We zijn een klein land", besloot de heer Noppen, „maar we zijn niet klein in kracht." Naar hallen en havens Vanmorgen heeft een gedeelte van het aantal deelnemers aan de jaarvergadering van de vereniging een bezoek gebracht aan de vishallen te IJmuiden. Na de huishou delijke vergadering, die vanmorgen tussen half elf en twaalf uur werd gehouden, is de deelnemers om half één een vislunch aangeboden door het gemeentebestuur van Velsen. Vanmiddag maken de directeuren een rondvaart door de havens en naar de sluizen met scheepjes van een Amsterdam se rondvaartrederij. Hout voor de papierfabriek Woensdagmiddag is voor de papierfabriek Van Gelder Zonen aangekomen het Finse s.s. „Sarpen", dat van de Finse haven Kas- kö een lading van 920 vadem hout aan voerde. OP HET MOMENT, dat de stand in de wedstrijd tussen de eerste tientallen van D.C.IJ. en O.D.V. 14-0 in het voordeel van IJmuiden was, vertelden verschillende leden van de Amsterdamse damclub, dat O.D.V. in de strijd om de provinciale club- titel nog nimmer zo'n zware nederlaag te slikken had gekregen. Door het zeer fraaie spel aan de kopborden, die opnieuw met 9-1 hun kracht demonstreerden, werd de strijd door het D.C.IJ.-tiental met 16-4 gewonnen van de Amsterdamse kampioens- candidaat. Met drie punten uit de twee zwaarste speelmateriaal van de O.D.V.-er verdween, wedstrijden kan het met anders, of de H> Laros won meesterlijke wijze, en D.C.IJ.-ers hebben een geduchte kans om toen Yme de j een ed gesIaagde het clubkampioenschap van Noordholland 1]ankaanval bekroond zag, was de stand al 6-0 voor IJmuiden. Ligthart bracht de te behalen. De uitslag luidde: 1. P. RoozenburgW. T. v. d. Sluis 2-0; 2. A. LigthartB. Berk 2-0; 3. B. Dukel W. Botter 2-0; 4. H. LarosR. Berk 2-0; 5. C. SuykC. de Gooyer 1-1; 6. T. Post maH. v. d. Sluis 1-1; 7. Yme de Jong M. Delsen 2-0; 8. G. PostmaC. Minder hout 2-0; 9. J. v. StratenJ. Frans 0-2; 10. A. W. BeukemaTh. Baxmeveld 2-0. Eindsuitslag 16-4 voor D.C.IJ. Al na een uur spelen kon men bij een wandeling langs de borden opmerken, dat de openingstechniek in het voordeel van D.C.IJ. was uitgevallen. G. Postma gaf D.C.IJ. de leiding met een schitterende slagcombinatie, waarin vrijwel al het In de raadsvexgadering van 18 Augustus 1953 heeft de raad B. en W. gemachtigd, aan het gemeentepersoneel een voorschot, gelijk aan het te zijner tijd toe te kennen bedrag van de verhogingen van lonen en salarissen, overeenkomstig de Rijksregeling te verlenen. In aansluiting daarop stellen B. en W. de raad thans voor, ten aanzien van het personeel, werkzaam in dienst van deze gemeente en vallende onder de loon- verordening 1951 en de salarisverordening 1952 ovei-eenkomstige maatregelen te ne men als zijn vervat in het inmiddels tot stand gekomen Koninklijk Besluit, tot ver betering van de financiële positie van bur- gerlijk rijkspersoneel en van personeeel van onderwijsinrichtingen of -instellingen. Inmiddels zullen B. en W. van Velsen een onderzoek doen instellen, naar de moge lijkheid van verhoging van de lonen van de werksters. stand op 8-0 door vlug en goed spel. Met fors aanvalsspel wist. Dukel Botter te weer staan. Pas in het eindspel kwam op fraaie wijze door overmacht de winst (10-0 voor D.C.IJ.). Roozenburg en Beukema brach ten de stand op 14-0. Vooral de laatste speelde een kundig klassiek partijtje. Toen de overwinning een feit was maak ten Suyk en Tommy Postma snel remise, v. Straten was er werkelijk even „uit" en verloor in een lang gerekt eindspel. Op 30 September speelt het IJmuidense tiental te Haarlem tegen „Oosterkwartier". De fraaiste prestatie in de tweede ronde van de onderlinge DCIJ-competitie is ge leverd door de 76-jarige Opa v. d. Bos, die in de eerste klasse wist te winnen van H. Nieuwenhuizcn. Door dit resultaat is de start van Opa v. d. Bos wel bijzonder fraai. Gesteund door een goede spelkennis, maakt hij in deze vorm een goede kans voor pro motie naar de hoofdklasse. De uitslagen luidden: Hoofdklasse: Jelle Post—H. Swier 02; Heime Langbroek—J. Koppelman 2—0; P. v. d. Berg—L. C. Vooys afgebroken; K. de Jong—J. Smit 1—1; D. Ott—W. v. Wort 2—0. Ie klasse: Opa v. d. BosH. Nieuwenhui- zen 20; J. BraveboerEvert Schadé 20; H. Engelhart—J. Visser 0—2; J. Waal—J. v. Beelen 20; C. Kaanv. Hattum 11; P. Kok Sr.H. Leeuw 11. 2e klasse: P. Kok Jr.W. Schoen 20; J. Siben—G. v. d. Vis 0—2; H. v. d. Vis—P. Toornvliet 20; D. WoordE. Loendersloot 2—0; J. Biei-man—P. Morriën 2—0; P. Mor- riën—F. Versluis 0—2; E. Loendersloot—P. Morriën 02. Hc, wat moet dat nou weer voorstellenzal deze tjeii hebben gedacht, toen zij daar midden in haar weiland bij Leiden een vreemd i.ocpjc grassprietjes zeg prijken op een mensenhoofd. Dat mensenhoofd behoort aan een lid van de Nationale Reserve dat deelnam aan oefeningen in de omgeving van Leiden. Klaas Wijker „uit de vloot". Buiten de drie trawlers, die wij voor de markt van gisteren al aankondigden, kwam de Klaas Wijker nog binnen. De schipper wilde, on danks het feit, dat de vangst nog niet al te groot was (1200 kisten verse haring) eens „uit de vloot komen", waarmee gezegd wil zijn, dat een schipper niet binnenkomt als er al een grote aanvoer voor de hal is gereserveerd. Ook Kees Plug was van de partij en voerde een mooi scheepje kleine vis aan, waarmee hij een pracht besom ming verwierf. Hij ving 25 kisten makreel, 65 gul, 1105 gestripte kleine braad. 80 radio, 150 open wijting, 30 dichte wijting, 40 kieine schol en 50 stuks stijve kabeljau wen. Dan was de KW 75 er ook nog met 500 kisten haring, 15 varia, 125 makreel. Betere haring, handel juichte. Zowel wat kwaliteit als soort betrof vertoonden de laatste trekken der haringschepen voor de markt van Woensdag een aanmerkelijke kwaliteitsverbetering en dat kon door de handel alleen maar met een hogere prijs gewaardeerd worden. Dat de Gelria bij voorbeeld voor haar vangst gemiddeld 13 14 maakte was geen wonder.. De kleinere soorten deden van ƒ11 tot 12,50 per kist. Makreel was duur en bracht van 15 tot zelfs 24 op, naar gelang van de kwaliteit. Grage Zuiderburen. De Belgische afne mers hebben zich met élan op de kabel jauw geworpen en de prijzen waren er ook weer naar. Voor de rijen uitleggers maakte men tussen 135 en 150 en er zijn kisten kabeljauw van de hand gegaan voor f 248 per stuk, inhoud 125 kilo dikkoppen.. Door dat de aanvoer de vraag niet kon dekken, is er gisteren veel bevroren kabeljauw over onze grens gegaan. Binnenland eveneens scheutig. Voor de i-ondvis had het binnenland overigens ook een gezonde belangstelling: de goede braadjes brachten grif 40 op. Ook de wij ting zat bij de 24 in de buurt. Er is voorts zwarte koolvis verhandeld voor het fancy- prijsje van 100 per 125 kilo. Grote gullen deden over de 60 en het middelgoed bracht het tot goed 40 per kist van 50 kilo. Schol moest „mee". Dat in deze alge mene hausse de schol niet kon achterblij ven hoeft geen betoog. De tweetjes raak- ten de 30 voorbij en de snurrevaadkwa- liteiten van deze gi-ootte haalden zelfs f 36 per kist. Drietjes werden met 16 tot 25 per kist betaald. Axelscliar. Schipper Axel was gistei-en met scharren aan de afslag en maakte voor de 116 kisten tussen de 18,50 en de 22. Een paar kisten schol deden de bovenver melde prijzen en zijn besomming werd I 2550. Niet veel tong. De tongenschaarste hield de fijnvisprijzen duur en voor lappen is graag meer dan 4 per kilo gegeven, ter wijl grootmiddeltong met 2 tot 2,20 werd gehonoreerd. Kleinmiddeltong maak te gisteren ongeveer 2 en de enen zijn verkocht voor 1,75, terwijl de slips 1,40 per kilo opbrachten. Grote tarbot werd vorstelijk beloond met 3 de kilo. Goede reizen. Over het algemeen zijn de besommingen gisteren dan ook goed geworden. De Postboy maakte voor zes dagen 17.700 en de Haarlem deed voor acht dagen 23.600, terwijl de Klaas Wij ker 17.100 boven watér voer in een zes daagse reis. De Gelria deed 22.900 in 7 dagen. Kees Plug viste even 12.500 bij elkaar en de KW 57 maakte 6800. Anders bedoeld.In ons visserijvax'ia van gisteren stond, dat de trawlers er drie da gen over deden. Dit moest natuurlijk zijn negen dagen. Voor Vandaag. Vandaag zullen lossen de Maria van Hattum. die 600 makreel en 400 haring brengt, de Eveline met 1200 kisten haring en wat bijvis, waaronder een mooie partij kabeljauw, die een „dikke" reis voor schipper De Groot voorspellen en de Sumatra met 1400 kisten haring. Verder staan op de nominatie de Schoorl en de Zeelandia. Garnalen. Er waren Woensdag 165 kilo flauwe en 1450 kilo zoute garnalen, die respectievelijk 0,70 tot 0,72 en 0,98 tot J 1,12 per kilo golden. Aanvoer op Urk. Dinsdag werd door 118 vaartuigen aangevoerd: 7047 pond kuil- paling 83—91 cent; 1403 pond lijnaal 70—90 cent; 859 pond snoekbaars 45—47 cent" 156 '^"td/90-7e baar.s 77 cent Per pond; 817 bak nest f 2.o7 per bak van 37L kg. Marktprijzen. Gr. tong f 4.05—3.60; f 4.50. Alles per kg. Kim. schol f 54—42; kl. schol I f 4636; kl. schol II f 36—17- ?CMr fn3s°n~16:,b0t f 3,-2°' verse ha'W fi 7™50"' makreel f 24-16; kim. schel vis f 66—57; kl. schelvis I f 6260" kl schelvis H f 45-12; wijting f 26-11; gr'. gul f 7o—61; mid. gul f 48—39: kl. gul f 29^2%sAUeS £er,5° kg" Gr- kabeljauw i jzö184; gr. Koolvis zw. f 100 per 125 kilogram. o,7" *^a"voer" 130 kisten tong en tarbot; 316 schol; 140 schar; 37 bot; 6810 haring; 0 makreel; 250 schelvis; 292 wijting; 147 kabeljauw en gul; 8 koolvis; 20 diver sen. Totaal 8420 kisten. Besomming-en. IJM 85 Klaas Wijker f 16920; IJM 21 Gelria f 22960; 2 trawlers met f 41400: KW 76 f 12550: KW 57 f 6800" KW 75 f 9310; IJM 213 f 597; IJM 23 f 2548; TX 33 f 41770; KW 189 f 366; KW 128 f 438; IJM 77 f 489.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 9