„Volkshuis" voor een grauwe wijk zoekt naar een uitweg Havenberichten D.C.IJ. aan de kop, dank zij zege op Haarlemse Damclub Fivoy vat probleem aan Wellicht filiaal van openbare leeszaal aan de Heemskerkerweg ^Brieven aan cie redactie Mister X raasde door IJmuidett „Wanneer komt de IJslandse vis, Dawson" Velsen-Noord Beverwijk Volkstoneel bij „Nieuw Leven" Wijk aan Zee Heemskerk Castricum 7 Van Ons Eerste boerekool Om het clubkampioenschap Schol-dorado bij Noord Jutland VARA-afdelingsbestuur recipieert Engeland vraagt zich af Benno Stoppelman bij Plaatwellers over jazz Orgeloverdracht en ■inwijding „Puck" speelt voor Arbeiderstoneelfonds Militaire onderscheidingen Duivenkampioenen bij „Assumburg" „'t Snoekje" ving er maar één WOENSDAG 7 OCTOBER 1953 VV7"IE DE RECHTLIJNIGE, vergrauwende wijken van het Beverwijk tussen Alkmaarseweg en de nieuwbouw-West doorkruist, daar neergezet door stedebouwers met weinig fantasie en nog minder sociaal besef, voelt zelfs in dit Beverwijk, dat de stap naar grote stad nog niet heeft gezet maar de eerste aan loop gaat nemen, dat er voor deze woonkernen problemen aan de orde zijn, ver uitrijzend boven industrialisatie en grondnood. Het zijn de problemen van de mens, die er woont, samengeperst in eindeloze, lelijke straten, achter rijen kleine ramen. Problemen, die over vijf, tien, twintig jaar wellicht de nu nog zonnige buurten van het uitdijende stadje eveneens zullen besluipen, als er niets gedaan wordt voor de mens, alweer voor de mens. Een van deze pogingen is samen te vatten in de lettercombinatie FI V O Y ofwel de Federatie van Volkshuizen IJmond. En een klein deel van deze poging staat al overeind midden in de „oude" stadskern van Beverwijk, op de hoek van de Heemskerker- en de Grote Ploutweg, waar een nieuwe Ireneschool als het ware laat zien, dat de overheid deze stukken van een zich vernieuwende stad ook niet vergeet. Het volkshuis is een betrekkelijk nieuw begrip voor de gemiddelde Nederlander, maar het idéé, dat er achter zit is verre van nieuw, want reeds in de tachtiger jaren van de vorige eeuw ontstond er midden in de armoe-wijk van Amsterdam, achter de Rozengracht een volkshuis, „Ons Huis". Later kwam ook Rotterdam met een ini tiatief in die richting en sindsdien zijn er ettelijke buurt-, club, of zo ge wilt „volks huizen" gesticht, die het eigendom werden van de wijk en de stad. Van haar bewo ners, en haar kinderen. Maar Amsterdam en Rotterdam hadden de mirakuleuze bof, dat er twee geldgevers achter stonden, die een slordige paar ton voor dit werk neertelden, zodat de enthou siaste jeugdleiding in een opgemaakt bed stapte. In Beverwijk, bij de FIVOY, is er alleen maar enthousiasme, maar verder een vol strekt lege kas, nadat de gemeentelijke steun van f 3000 gebruikt werd voor het egaliseren van het terrein, waar het nieuwe Volkshuis mocht staan en voor het dichtmaken van het dak ervan. Want een grote industrie schonk grapielijk een ruime houten keet vaan 18 bij 18 meter, die even wel beslist niet regendicht genoemd mocht worden en voor de rest moet de FIVOY haar eigen böontjes zien te doppen. Wachtlijst van Jeugd Er zal hard gedopt moeten worden aan de Heemskerkerweg, want voor het eerste „volkshuis" van de FIVOY in Beverwijk, dat aan de Zeestraat, staan al 300 kinderen op de wachtlijst en aan het werk onder de volwassenen, dat het werk in de gezinnen wil zijn, komt men wegens plaatsgebrek helemaal niet toe. Terwijl er naar voorzichtige schatting wel tien keer zoveel kinderen in de stad zijn, die door het FIVOY-werk gegrepen zouden moeten worden en die dus „ner gens anders terecht kunnen". Want deze FIVOY is er voor de „massamens", dat mo derne schepsel van de grote stad en de grote industrie, wiens belangstellingen meestal intens, maar wiens middelen be perkt zijn. Samen met de kerken en de vakbeweging probeert de FIVOY, wier zusje „Kennemerstaten" in Velsen-Noord al zulke mooie resultaten kan laten zien, ook Beverwijk in haar greep te krijgen. Samen met de kerken, ja, want in de top is ook de Katholieke richting vertegen woordigd, al wordt van R.K.-zijde het jeugdwerk zelf op eigen leest geschoeid een standpunt, dat door de FIVOY van harte gerespecteerd wordt. Nog als een werf Maar nu staat dat houten gebouw er, aan de buitenkant nog met vele proviso- risch-dichtgetimmerde ramen, en aan de binnenzijde voorlopig meer lijkend op een achteloze scheepstimmerwerf. Voor 1 Januari zou er eigenlijk jeugd in moeten huizen, jeugd, die gebruik maakt van het wellicht in één der (te bouwen) vertrekken ingerichte filiaal van de Open bare Leeszaal, jeugd die er komt figuur zagen in de knutselzaal of boetseren, of Verkort weergegeven) Vis bij de kruidenier? Na het lezen van een artikel over bovenstaand onder werp in de „Visserij wereld" en „De Vis handel" van 2 October 1953, ben ik eens op onderzoek uitgegaan. Ook na de dave rende courantenberichten over de „Fish and Chips"-winkels heb ik een diepgaand onderzoek ingesteld. Vis-détailhandelaren in ons landje, laat u niet opwarmen, door wie dan ook. Zolang de overheid iets zoekt waar het, in eerste instantie, per se niet zit, doet u uw taak zoals u, kleinhandelaren, denkt dat u het doen moet. Is er een philantroop-groothan- delaar die u gratis een vriescontainer thuis brengt? Natuurlijk blijft u daar uw in kopen doen waar u een goed en billijk product krijgt aangeboden. En dan die kruidenier, die toch maar vis gaat verkopen, zult u zeggen. Wacht u rustig af, net als ik, hoe de huisvrouw hierop zal reageren. In gedachte ziet u de boodschappentas waarin, naast vele an dere artikelen, ook de vis wordt meegeno men. In afwachting van die proefneming kunnen de hoogmogende heren eens gaan zoeken wat er werkelijk gedaan kan (en moet) worden om het visverbruik op te voeren. Hoe denkt u over de kwaliteit, over de aanvoer, over de spreiding van de aanvoer, over het vislosprobleem en nog enkele andere kleinigheden? Laat men proef nemen en blijven proef nemen, als de kosten maar weer niet ten laste van de belastingbetaler komen. U zult zien, vandaag of morgen gaat men enkele miljoentjes uitgeven voor de verre visserij, enkele tonnetjes voor het opvoe ren van het visverbruik en een paar em mertjes voor het studie-reizen. Maar het mes er in waar de fouten voor het grijpen liggen, ho maar, want dan trapt men op de zere teentjes. ABONNé. handwerken. Jeugd ook, die zomaar „in stuift" en er een partijtje tafeltennis kan spelen. Er moet een kantoortje komen voor de jeugdleidster en een keukentje voor een knus kopje koffie Als afschrikwekkend voorbeeld voor zichzelf heeft het bestuur van de FIVOY met Pim en Monsjou aan het hoofd en met steun van een notabel comité van aanbe veling, waarvan burgemeester mr. H. J. J. Scholtens president is, een waslijst ge maakt van wat er zoal ruw geschat nodig zal zijn om van een keet een honk te maken. Geen inderhaast in elkaarge- flanst clubhuis, maar een vertrouwd onder dak voor de jeugd en de ouderen, juist ook voor de ouderen, want als het kan zullen ook de bejaarden er welkom zijn op be paalde uren. Boerenbont en kleurpotloden Die waslijst is respectabel-lang gewor den en ze bevat niet alleen boer.enbont- gordijnen en kleurpotloden, maar ook 50 klapstoelen en gasverwarming, een strijk plank en een broodmes, een theelichtje en carbolineum voor het buitenwerk, zoals de schilder zegt. Het probleem van de „massamens" is ons probleem, want we zijn het zelf min of meer bij geboorte. Daarom zijn de moei lijkheden van de FIVOY ook onze proble men. En de mensen van de FIVOY zitten er met de neus bovenop. Ze durven niet erg te vragen om het vele, dat er nog nodig zal zijn voor het nieuwe „volkshuis", maar in hun hart hopen ze op uw medewerking. Gezien de omvang van het probleem ach ter dit werk in de IJmond, nu, maar voor al straks, doen wij gaarne een beroep op allen, die iets te missen hebben voor een tehuis, dat nog een „tehuis" moet worden in de warmste zin des woords. De adminis tratie van de FIVOY, Velserweg 12 Bever wijk, wacht in spanning op een handdoek, een theelichtje, een droogrekje.Opdat zij ten dienste van jeugd en ouderen kan aankleden, wat eens een basis moge wor den voor een harmonischer mensheid in een materialistisch gewest. <XX»OCPOOOOCOOOOOOOCXX1COOOCCOOOCOOOOOOOCOOOOOCOOOOOCOOCOO Het is niet lang geheim gebleven in de omgeving van de heemskerkerweg, dat volkshuisvan de FIVOY en de jeugd is al gauw eens wezen kijken, wat er in die grote groene keet bekokstoofd werd. Toen een meneer vertelde, dat dit een nieuw Huis Voor Jullie moest worden, werden ze er echt een beetje stil van, want dat was nieuw en belangwekkend. Ze passen er nu op, de kinderen uit deze wijk, zodat er nog maar één ruitje ge sneuveld is tijdens de bouw en wie het tweede ingooit kan onmiddellijk een pak op z'n dNou ja. In elk geval: bij de jeugd is de good will voor dit nieuwe clubhuis voldoende voorhanden als de grote mensen nu ook een beetje steunen, door bijvoor beeld .wat materiaal of de helpende hand te bieden, dan staat daar voor Nieuwjaar een onderkomen, dat klinkt als een klok en dat nog meer dan nu „van ons" genoemd mag worden, door hen, die het helpen inrichten. •ooooocoooococooocococccccooocccooooocococooooooococooooo De grote onbekende mister X van de middenstandstentoonstelling „Groter Be verwijk", die Vrijdagmiddag open gaat, heeft gistermiddag door Velsens straten gereden. Hij trof het niet, want de gewoon lijk 's middags winkelende vrouwelijke menigte was thuis gebleven met het oog op de in het nachtslot geschoven deuren van de Velsense zaken en bedrijven. Toch regende het waardebonnen, want aan allen, die het „Groter-Beverwijk"-insigne op revers of truitje droegen werden bonnen voor aardige geschenken uitgereikt. Op het Sluiseiland stonden vier man tegelijk bij de auto om een prijs in ontvangst te ne men, waarmee moeder thuis verrast kon worden. In de Kennemerlaan had de achttien jarige Nelly Ebbeling de boffer van haar leven in dit op het einde lopende jaar 1953. Met een insigne op de gele sweater stak ze juist voor het Bureau van de IJmuider Courant de Kennemerlaan over toen Mis ter X naderde. Danig glimlachend trok zij één van de waardebonnen. En ze trof het. De glimlach ging over in glunderen en toen las ze de prijs: een horloge, en wat voor één! Een fotograaf uit Beverwijk maakte er voor de tentoonstelling een plaatje van en begrijpelijkerwijs trok die gebeurtenis nog al wat belangstelling. Wel wat stil, maar intens gelukkig is mej. Ebbeling, die als dienstmeisje bij de familie G. Ver hoef aan de Kennemerlaan 184 werkt, daarna op huis toegestapt. De Castricumse tuinder, de heer S. Druy- ven, heeft op de eerste groentenveiling van deze week voor een primeur gezorgd. Hij kwam namelijk 'met de eerste boerekool op de markt, waarvan de heer J. Stengs koper werd voor de prijs van f 0.05 per kilo. Het DCIJ-tiental is er Maandagavond te Haarlem in geslaagd door een 146 over winning een van de kampioens-candidaten uit te schakelen voor de strijd om het club- kampioenschap van Noordholland. Een mooi DCIJ-succes, dat des te mooier is, omdat men het zonder B. Dukel moest stellen en de Haarlemse Damclub geheel volledig was. Voorlopig wijst het scorebord nog een 115 overwinning voor DCIJ aan, maar wereld kampioen Roozenburg wint het overmachts eindspel tegen meester P. J. van Dartelen en Tommy Postma speelt remise. De uitslag luidde: Haarlemse Damclub 1 DCIJ 1 1. P. J. van Dartelen—P. Roozenbrug afg. 2. J. B. SluiterA. Ligthart 11 3. Nic. BlomH. Laros 02 4. J. W. van Dartelen—C. Suyk 0— 2 5. J. H. MeureT. Postma afg. 6. H. T. Luif—Yme de Jong 11 7. J P. van EyckG. Postma 1— 1 8. J. BoerkoelH. Langbroek 0— 2 9. D. SchrijnemakersP. v. d. Berg 02 10. G. BakkerA. Beukema 20 Voorlopig 5—11 Snelle winst werd behaald in het mid denspel door de DCIJ'ers Suyk en v. d. Berg. Suyk's winst werd meesterlijk gefor ceerd tegen J. W. van Dartelen, die als speler van de oude stijl de voorkeur geeft aan slagspel. Een stei-k speler ziet echter alles en Van Dartelen werd zelf het slacht offer van een prachtige combinatie. De gebroeders Postma hebben moeite zich in het gezelschap te handhaven. Met het spel van deze twee oude DCIJ'ers gaat het moeizaam. George wist in openings-techniek, belangrijk positie-overwicht te verkrijgen, maar later raakte hij tegen v. Eyk de kluts kwijt en wist remise te behalen. Met de partijen van Tommy wil het niet vlotten. Hij speelt onzeker en op afstand. Als Tommy zijn oude vorm terug vindt, moet hij weer vechten en durven „dammen". Yme de Jong kreeg het te kwaad tegen Luif, maar kon nog juist remise bereiken. Sluiter tegen Ligt hart was een remise-flankpartij. Prachtige tegenstand bood meester P. J. van Dartelen tegen Roozenburg. In klassiek spel wist de Haarlemmer steeds onder de druk uit te komen, waardoor het niet wilde „kloppen" voor de grootmeester. Maar in een zeven om zeven stelling, toen Vissersvaartuigen uit Denemarken en andere landen hebben bij Noord Jut land een plek ontdekt, waar naar de vissers in Denemarken vertellen een enorme visvoorraad aan schol is ont dekt. Het centrum van dit Dorado ligt in het gebied van Tyboroen en Hanstholm, waar recordvangsten zijn genoteerd. de kansen volkomen gelijk waren, maakte v. Dartelen een foutje. De partij werd afge broken na vierenhalf uur spelen, maar bij voortzetting zal Roozenburg een moeilijke overwinning bereiken. Een lastig te overwinnen tegenstander had Laros in de HDC'er Nic. Blom getroffen. Bij voorbaat stelt Blom alles in het werk om remise uit het spel te halen. Het vergde ge duld, kennis en vechtlusht om da HDC'er, die zelf geen kans krijgt op succes, tot over gave te dwingen. De enige verliezer was invaller Beukema. Al spoedig was het de man uit Velsen- Noord. die een stuk weg gaf in een moment van damblindheid. De volgende wedstx-ijd is op 20 October tussen DCIJ en DSTO. Ter gelegenheid van het zilveren be- staansfeest van de VARA, afdeling Velsen- Noord, zal het bestuur Zaterdagmiddag in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat van 5 tol 6 uur een receptie houden. Des avonds is er in dezelfde zaal een bijeenkomst van de leden, waarin de pio niers van de afdeling en de oprichters een hulde wordt bereid. Willem van Iependaal luistert de verga dering op met voordrachten. De Engelse millionnair George Dawson heeft nog steeds geen IJslandse trawler naar Grimsby laten dirigeren om na een jaar goedkope IJslandse vis aan de Engel se huisvrouw te leveren. Hij heeft nu wel alle medewerking ge kregen van de „Grimsby Ice Company", een firma, die nog vorige week weigei-de ijs te leveren. Aangezien Dawson het be drijf van J. R. Baxter heeft gekocht, is hij nu ook lid van de „Grimsby United Fish Merchants". Vermoedelijk zal Dawson zelf als vertegenwoordiger van „zijn firma" optreden. Wanneer de eei-ste IJslandse vis wordt aangevoerd is nog steeds niet bekend. Evenals vroeger zullen de IJslandse traw lers elk vier politie-beambten aan boord krijgen. Dawson zal voor zijn schepen in geen geval extra politiebewaking krijgen. Hij heeft er ook niet om gevraagd en is het ook niet van plan. Nu de aanvoer van IJslandse vis steeds nader komt, rijst de grote vraag: wat zul len de vishandelaren van Grimsby doen? Zij hebben nog" geen besluit genomen, maar twee van hen, elk met 25 jaar ervaring in de handel, zijn in dienst getreden bij Daw son. Verschillende reders hebben vishande laren uit Grimsby er op gewezen,, dat, in dien zij IJslandse vis van Dawson zullen verhandelen, geen Britse vis meer aan hen zal worden verkocht. De „Grimsby Traw ler Owners Federation" wijst er echter op, dat zij als vei-eniging geen actie zal voeren. In het maandblad „Plaat wel en wee" van de N.V. De Plaatwellerij is onlangs een polemiek gevoerd tussen enkele heren van het personeel over de culturele beteke nis en de waarde van jazz-muziek. Deze pennestrijd tussen voor- en tegen stand ers van deze soort muziek heeft zijn uitwerking niet gemist, want men heeft de heer Benno Stoppelman, leider van de „Amsterdamse Canal Street Jazzb,and" be reid gevonden om voor de leden van de personeelsvereniging „De Plaatwellerij" een causexue te houden over „het karakter van de jazz". Vrijdagavond wordt in het ontspannings lokaal van het bedrijf de leden een en an der verteld, toegelicht met gramofoon- platen. De ingebruikneming en inwijding van het nieuwe orgel in de Hervormde Kerk aan de Dijckmansstraat, die Donderdag avond om 3 uur zullen geschieden door de cantor-oi-ganist Adriaan Verschoor, zullen die avond worden voorafgegaan door enig ceremonieel tijdens een speciale bijeen komst. Ds. H. P. Huisman hoopt de plechtige opening van deze bijeenkomst te vex-rich- ten, waarna door de promotor van de or gelbouwcommissie, de heer W. Hartman een overzicht wordt gegeven over het ont staan van de commissie, de aanschaffing van het orgel en wat daarmede samen hangt. Dii-ect daarop volgt de overdracht van het instrument door de bouwcommis sie aan de kerkvoogdij, die in de persoon van de heer D. Kat, president-kerkvoogd, het orgel zal aanvaarden. Het programma vermeldt voorts de opening van het muzikale gedeelte van de bijeenkomst met het zingen door de ge meente van Gezang 93, waarbij voor de eerste maal de klanken van het orgel zul len weerklinken. Tijdens de uitvoering van een aantal werken door de organist Adriaan Ver schoor. onder anderen een Toccata van Sweelinck, enige werken van Bach en Lamguedoc en een serie voorspelen van Gezangen van Wa'lher, zal de heer C. San- ders uit Utrecht, d'ie de vei-bouwing van het instrument op zich nam, een uiteen zetting geven van de histoxae en de samen stelling van het nu nieuwe orgel. „Puck", de „toneelgroep van en voor jonge mensen" geeft op Donderdag 15 Oc tober voor het Beverwijkse Arbeiders toneelfonds in het Kennemer Theater een opvoering van het toneelspel „Bloch" van Hella Haase. Noordhollands Philharmonisch Orkest in K.S.A.-gebouw Uitgaande van de Commissie Cultureel Beverwijk wordt een concei-t gegeven op Woensdag 21 October in het K.S.A.- gebouw aan de Peperstraat in Beverwijk. Het Noordhollands Philhax'monisch Orkest (de vroegere H.O.V.)) brengt er onder lei ding van Toon Verhey ten gehore: de Pi'é- lude a l'après-midi d'un faune van Claude Debussy, de Symphonie espagnole van E. Lalo voor viool en orkest en na de pauze Symphonie van César Franch. Solist is de violist Julian Olevsky. In Nairobi zijn de maatregelen weer verscherpt. Britse militairen zijn aangevoerd om tezamen met de plaatselijke politie de diensten waar te nemen. De inboorlingen worden nauwkeurig gefouilleerd en gecontroleerd op hun identiteitspapieren. Telkens weer wordt Japan getrafp-a door overstromingen, die vele slachtoffers eisen. Een tyfoon veroorzaakte nog onlangs grote overstromingen. Hier ziet men hoe inwoners van het stadje Kohama zich in veiligheid trachten te brengen. Ted Willis, de uiteraard ultx-a-linkse toneelcriticus van de „Daily Wox-kex-" in Engeland, is daarnaast ook de intelligente auteur van enige toneelstukken, waarin hij bij voorkeur actuele problemen behandelt. Zijn spel „Buster", dat eigenlijk geen af gerond toneelstuk mag worden genoemd werd Dinsdagavond door de Geheelont houders Toneelvereniging „Nieuw Leven" in het Kennemer Theater te Beverwijk op gevoerd. Voor zover van een intrige ge sproken mag worden, berust deze op een episode uit het leven van een Engelse arbeidersfamilie in Long Lane, vóór en tijdens de laatste wereldoorlog. De meeste aandacht wordt hierin geconcentreerd op Buster, het straatschoffie, dat alles steelt wat los en vast zit, doch zich tijdens een luchtaanval door zijn onvex-schrokken hel dendaden zodanig onderscheidt, dat hem uiteindelijk een ongetwijfeld roemvolle militaire loopbaan bij de R.A.F. te wachten staat. De bezetting wordt gecompleteerd door een goedige vadex-, volkomen timide door zijn jarenlange werkloosheid; een dapper ploeterende moeder, die echter in een briesende leeuw verandert wanneer men haar kinderen te na komt; een coquette dochter met neigingen vóór het ballet en een dromerig kind met artistieke gaven, dat evenwel het dei'de bedrijf niet meer beleven mag. Het nadeel van dit stuk, de ongecompliceei-de karaktei's, waarvan de typering in de tekst moeilijk te vinden is, kon destijds door Herman Bouber en de zijnen zo geroutineerd worden wegge speeld, dat het ternauweimood is opgeval len, doch trad bij deze opvoering door amateurs te nadrukkelijk aan het licht. Zelfs de regie van Jan Velzeboer vermocht hierin geen verlichting te bx-engen. Voor namelijk omdat de x-ol van Buster door een acteur wex~d vervuld, die de veronderstelde leeftijd van zestien jaar reeds te lang was gepasseerd. Daardoor verkreeg zijn spel dat krampachtig gefox-ceerde,. hetwelk in geen enkele verhouding staat tot de nood zakelijke eenvoud. Tot overmaat van ramp waren ook zijn pruik en grime beslist on voldoende, zodat zijn tekortkomingen juist nog nader werden geaccentueerd. Wellicht had de regie deze figuur kunnen redden, wanneer de spelopvatting met zijn leeftijd in overeenstemming was gebracht. Daaren tegen was de moederrol weer voortreffeijk bezet, evenals de idealistische Joe en zijn bescheiden Mary, die een paar sympathieke vex-tolkers vonden. Verder een te lar moyante vader, een opvliegende Nelly en een vrij matte kostganger. De voorstelling werd door het publiek kennelijk toch vol doende geapprecieerd om van een succes volle toneelavond te mogen spreken. J. v. D. Burgemeester H. J. J. Scholtens heeft namens de minister van Oorlog het Ere teken voor Orde en Vrede uitgereikt aan de heren G. J. Vos en J. F. Weber, wonen de te Beverwijk. Gereformeerde jongerenavond Uitgaande van de Gerefoi-meerde Kex-k te Beverwijk zal Vrijdag 9 October, 's avonds half acht in het Vex-enigingsge- bouw aan de Schans een propaganda- jeugdavond worden gehouden. De jeugd zelf zal enige schetsjes uitvoeren en enkele declamaties ten gehore brengen; bovendien zal ds. C. Meyer het woord tot de jongeren richten. N. Schaaper won wisselbeker van „Denk en Zet" De Wijk .aan Zeese damclub „Denk en Zet" heeft tijdens een gehouden ledenver gadering de prijzen uitgereikt aan de eerst- aankomenden in de ondexdinge competitie van het vorig seizoen. Kampioen werd de heer N. Schaaper en deze mocht uit handen van de voox-zitter, de heer T. Klein, de wisselbeker in ontvangst nemen. De heer F. van Son, die deze beker twee jaren in zijn bezit had gehad, moest zich nu tevreden stellen met de tweede prijs. De dei-de prijs was v«or de heer W. v. d. Elzen. In zijn openingswoord drong de voorzit ter erop aan de leden-werfactie krachtig ter hand te nemen. Dammers houden nu eenmaal niet van praten en dus werden hiex-na spoedig de borden tevooi'schijn gehaald en werd op deze avond een begin gemaakt met de nieuwe onderlinge competitie. De eerste uit slagen zijn: R. Mahlbex-gJ. v. d. Wel 2-0; J. LangewisN. de Boer 2-0; N. Struwe M. Klein 2-0; N. SchaaperW. v. Klaveren 0-2; C. DiepgrondB. Zuidex-duin 2-0. Klaverjassers schudden de kaart De uitslagen van de onderlmge wedstrijd van de Wijk aan Zeese klavex-jasclub „De Strandmeeuwen" is als volgt: 1. Mevrouw C. Paap—Pox-k 4502 pnt. en 3 mai'sen; 2. Mevrouw J. Paap-Schellevis 4114 pnt. en 2; 3. de heer N. de Boer 4078 pnt. en 4; 4. de heer N. v. d. Mey 4065 pnt. en 2; 5. de heer C. Paap 4046 pnt. en 2; 6. de heer K. de Witte 4038 pnt. en 1; 7. de heer J. Groosjohan 3266 pnt.: 8. de heer J. Paap 3085 pnt.; 9. de heer H. Henne 3081 pnt. en 1; 10. de heer J. G. Seysener 3012 pnt. Nu het postduivenseizoen weer ten einde is, zijn bij de Ileemskerkse vereniging „As- sumbui-g" de volgende kampioenen uit de bus gekomen: Kampioen Vitesse: 1. J. Koper 167 pnt.; 2. G. Duyn 160 pnt.; 3. P. Beentjes 159 pnt. Kampioen Ford: 1. Ch. Bey 113 pnt.; 2. J. Koper 109 pnt.; 3. P. Beentjes 98 pnt. Oude duiven: 1. J. Koper 276 pnt.; 2. P. Beentjes 247 pnt.; 3. J. Knap 233 pnt. Jonge duiven: 1. J. Koper 182 pnt.; 2. J. Kamp 172 pnt.; 3. H. Gooyer 167 pnt. Kampioensduif, jong en oud: H. van Tu- nen en P. Beentjes; P. Beentjes 111 pnt.; G. Duyn en P. v. d. Loos, beiden 100 pnt. Kampioen generaal: 1. J. Koper 557 pnt.; 2. r. Beentjes 522 pnt.; 3. J. Knap 473 pnt. De eindstand van de koppels is als volgt: 1. J. KnapG. Duyn; 2. J. Koper—G. Wag ner; 3. P. v. d. Loos—J. Weber; 4. H. Gooyer J. Numan; 5. H. en J. G. van Tunen; 6. P. en J. Beentjes; 7. Ch. BeyJ. Dam; 8. C. VeldhuisP. Eeltink. Vol goede moed wax-en de leden van de Heemskerkse hengelaarsvereniging ,,'t Snoekje" naar de Neksloot getx-okken om elkaar de loef af te steken in het vangen van snoek. De vissen wisten echter blijk baar wat de bedoeling was. want de dob bers bleven "onbewogen, totdat eindelijk de jeugdige Kobus van der Son er in slaagde één op het droge te halen. Groot was de vreugde van de hengelaai-s en hun sup porters over het feit, dat er blijkbaar toch wel-snoeken, jn..de Neksloot. zitten en met hernieuwde ijver en spanning wachtte men de komende dingen af. Er kwam evenwel niets meer en tenslotte moesten de vissers de moed opgeven. Met gebogen hoofd en hangende schouders toog men naar het clubhuis waar aan de gelukkige Kobus de eerste prijs werd uitgereikt. Bridgeclub „de Oranjeboom" De Heemskei'kse bx-idgeclub „De Oranje boom" heeft een bridgedrive gehouden, welke in de.volgende uitslag is geëindigd: Groep I: 1. de heer en mevr. v. d. Lee 62% pnt.; 2. heren Tabak—De Vries 58 pnt.; 3. me juffrouw Stamheer Koopman 54la pnt.; 4. hex-en J. en A Beentjes 52% pnt.; 5. en 6. heren Scheerman—Wentink en Beentjes— Blankendaal 51 pnt. Groep II: 1. hei-en v. d. Wel jr. en Muyen jr. 47 pnt.; 2. heren Spijker—Flentge 38% pnt.; 3. heren BellemanDe Beer 35 pnt.; 5. hei-en HennemanCornelisse 34% pnt.; 5. heren GrootAdrichem 33 pnt.; 6. heren J. en B. Koopman 30 pnt. „De houding van de Katholiek in deze tijd" Op uitnodiging van de Raad van Overleg, waarin verschillende Heemskerkse orga nisaties zijn verenigd, spi-eekt de heer N. P. Texwoort, hoofdonderwijzer te Zaandam, hedenavond in zaal Dam over het onder werp: „Hoe is onze houding als Katholiek in deze tijd." EHBO-cursus gestart De Uitgeester EHBO-afdeling heeft Dins dag in een leslokaal van de Openbare Lagex-e School een begin ïnet de nieuwe cui-sus gemaakt. De belangstelling van de zijde der leden was niet groot, doch het bestuur hoopt dat dit in de naaste toekomst zal vex-beteren. Als docent fungeert dr. F. Smelik, arts te Uitgeest. Naast dr. Smelik zielen ook de heren P. W. Kalkman, J. Metselaai-, C. J. Berkhout en R. F. Veld huizen, één of meer cursusavonden leiden. Dinsdag 6 October kwamen de haven van IJmuiden b i n ne n Reine Astrid van Go thenburg, Delphin IV - Rotterdam, Loholm - Antwerpen. Skandia - Rotterdam, Aga memnon - Antwerpen. Breda - Rotterdam, Hathor - Bx-emen, Beljeane - Duinkerken, Meerkerk - Antwerpen, Dollard - Hornö, Clothilde N - Topila, Goeree - Antwerpen, Draco - La Palice, Dido - Porsgrund, Annie - Gent, Umathilde - Rotterdam, Nato - Goole, Trude K - Geffle. Vertrokken zijn: Deo Favente naar Hamburg, Hos - Gothenburg, Molenkex-k - Marseille, Volga - Rotterdam, Mr. Linthorst Homan - Kolding, Mudo - Antwerpen. Myra - Abex-deen, Laholm - Gothenbui;g, Swift - Londen, Hei-iot - Leith, Berkélstroom - Fowey, Delphin IV - Malmö, Oranjefontein - Hamburg, Jans - Londen, Ax-detta - Rotter dam, Spaarnestroom - Leith. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 6 op 7 October. Vleet: KW 50 2 k.; KW 65 10 k.; KW 15 2 k.; KW 43 4 k.; KW 167 2 k.; KW 16 18 k.; KW 19 2 k.; KW 163 5 k.; KW 170 6 k.; KW 2 12 k.: KW 5 20 k.; KW 138 7 k.; KW 14T 11 k.; KW 47 8 k.; KW 54 15 k.; KW 22 54 k.; KW 45 5 k.; KW 18 15 k.; KW 67 9 k.; KW 86 10 k.; KW 144 5 k.; KW 20 8 k.; KW 32 40 k.; KW 39 10 k.; IJM 75 20 k.. Geen vangst: KW 173, KW 42, KW 97, KW 161, KW 3, KW 23, KW 83, KW 29, KW 49. Trawlharing: KW 95 20 k.; KW 7 30 k.; KW 9 25 k.; KW 38 40 k.: KW 141 80 k.; KW 40 10 k.; KW 41 20 k.; IJM 74 55 k.; IJM 283 40 k. Gemiddelde vangsten: Vleet: 8 kantjes; trawl: 30 kantjes.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3