Plannen genoeg in de Europese visserij - van fabrieksschepen tot electro-trawlers IN DE WERELDPOLITIEK Engeland vaart een zig-zag koers Agenda voor Haarlem Een Eeuw Geleden Bezinning op de toekomst F.A.O.-congres uit wens tot uitwisseling „Automatische" trawler Velsens bejaarden zagen „de kroning '"Hoe is het ontstaan Castricvm 3 Houtstaal of plastic „Zij, die gestuurd was" Afdeling Velscn van I.v.A.O. zette seizoen goed in Tankschip voor zeeën en rivieren Volleybalclub „Kralenberg" speelt in twee afdelingen Dit woordHERBERG Kinderstemmen in „de Westerburcht" Oprichting Motorclub Castricum een feit STOFFEN. EK C0KFECTIESH0W Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 13 October 1853 DINSDAG 13 OCTOBER 1953 (Van een redacteur) T^EN GLORIEUS DINER sloot de Maandagzitting van het eerste internationale ■*-J congres voor cle bouw van vissersschepen af in de flonkering van het hotel „Majestic". En de tweehonderd gedelegeerden hadden het wel verdiend met zeven uur discussie over de huidige problemen der visserij. Nederlands delegatie heeft tijdens deze eerste dag gehoord, wat zij bereids wist: wij zijn, wat onze nieuwbouw betreft, op de goede weg naar de „allrouncV-trawler (met een Job Gouda, een nieuwe Medan en Batavia en wat er binnenkort meer uit de bus gaat komen), maar ons landje bengelt gevaarlijk ver achteraan wat de nieuwbouw- op-zichzelf aangaat. De ietwat eigengereide manier, waarop de Duitsers van hun plannen hebben verteld, de verhalen van Britten en Fransen over trawlerbouw en visserij-experimenten: dit alles klonk de Hollandse delegatie van twintig man sterk allerminst als muziek in de oren. De Franse minister van Koopvaardij, Jules Romenory inderhaast benoemd tot ere-president van het congres en een voor treffelijk gastheer tijdens het diner heeft in het Palais d'Orsay de delegatie welkom geheten en dr. D. B. Finn, hoofd van de sectie Visserijen van de FAO der Verenigde Naties, onder wier auspiciën dit samentreffen werd uitgeschreven, spoorde zijn gehoor aan de „grazige weiden dei- oceanen" zo goed mogelijk te gebruiken, opdat een derde van de wereldbevolking niet langer honger lijdt. „World fishing is world feeding," voegde de Britse specialist commander A. C. Hardy daar prompt aan toe en hij merkte op, dat een groot deel van de ziekten in de wèl ontwikkelde ge bieden worden veroorzaakt door proteïne gebrek, waar het niemandsland der zeeën in kan voorzien. Uitwisseling! „Scheepstypes" luidde kort en krachtig het onderwerp van deze eerste dag. Van de Engelse reuzentrawlers natuurlijk met een lantaarnplaatje van het experimentele schip „Fairfree", dat voorlopig nog meer kost dan opbrengt, tot de Pakistaanse sloepen zijn in het open gesprek be trokken en uit dit gesprek is nu al zonne klaar gebleken, dat de verschillende vis- serijmogendheden het een en ander van elkaar kunnen opsteken: de Amerikanen zouden graag meer willen weten van de Japanse tonijn-schepen, die met de beug bij de Hawaii-eilanden werken en wellicht zou de Noordzeevisserij profijt kunnen hebben van de vol-automatische trawlers, die Uncle Sam aan zijn Westkust heeft ADVERTENTIE varen: twee man bedienen de hele trawler, die met een automatische stuurman uitge rust is en de opbrengst is in vijf maanden twintigduizend dollarWat de Noren met hun veertig-voets scheepjes presteren trawlen, beugen en vleetvissen zon der „afsnijden" is al wat dichter bij voor Nederlandse begrippen, maar de toekomst is in feite voor ons nog wat te ver. Electro- visserij en de volledig-nieuwe toepassingen van het echolood kunnen revolutionnair werken in de visserij, die er op tijd kennis van neemt. Bom voor Zuid-Amerika? Maar ook in de kleine kustvisserij leven diverse problemen: Zuicl-Amerikg bijvoor beeld zoekt al jaren naar een type scheep je, dat niet alleen zeewaardig is, maar ook op het strand kan lopen om te lossen en elke suggestie hieromtrent zal via de FAO graag naar de benarde Zuid-Amerikanen worclen doorgegeven. Wij dachten even aan een gemotoriseerde bom Maar boven al deze problemen uit rees de toekomst der visserij en deze toekomst heeft langdurig de gemoederen bezig ge houden. Daar was meneer Hanson uit Seattle in de V.S., scheepsbouwer van naam en typische vertegenwoordiger van de self-made man. Ja, hij was met plastic bezig in de scheepsbouw, maar voorlopig zou het nog wel geen materiaal woraeii, dat op grote schaal en .voor grote scheeps types toegepast zou kunnen worden. Maar we experimenteren druk. Met aluminium trouwens ook. En het zal allemaal wel niet zolang meer duren. Duitsers werken hard De Duitsei's, „gründlich" als altoos, lever den een ferme bijdrage tot de nieuwbouw- ideeën en ze blijken op het ogenblik niet zozeer bezig te zijn met experimentele trawlers dan wel met de perfectionnering van de diesel-electrische voortstuwing. De vergroting van de laadcapaciteit komt voor onze Oosterburen blijkens hun uitla tingen op het tweede plan, maar het fabrieksschip. ja, dat is wel erg be langrijk voor de verdere groei der Duitse visserij. Zodat onze Haarlem en onze Vios straks nóg- grotere knapen over de Doggersbank zien schuiven, afgestampt met nog meer haring en bijvis dan in deze dagen. En, om ons even tot de kleinigheden te bepalen: de Duitsers rusten hun trawlers steeds beter uit het laatste is een half-automatische klauw om de trawlpees binnenboord te De strijd tussen hout en staal als boïiwstof voor visserschepen is nop lang niet beslecht, maar tijdens het Parijse FAO-congrcs heeft staal haar zoveelste kleine overwinning geboekt: zelfs één der beste houtkenners ter wereld profe teerde voor dit uitgelezen auditorium, dat staal zal winnen omdat er met staal meer te bereiken is. Niettemin zijn de houten spanten nog lang niet uitgediend op de werven voor de kleinere schepen want aan een eiken spant bijvoorbeeld is al tijdens hel buigen te merken of het hout van goede kwaliteit is. Alleen moet men zo'n houten spant liever niet laten vallen, want dan kon hij wel eens bre ken. Overschakelen van hout op alumi nium schijnt technisch niet moelijk te zijn en dan komt bovendien het plastic al om de hoek der scheepswerven kij ken. Met het voordeel, dat er voor de plastic-scheepsbouwwaarin in Ameri ka en Frankrijk voortreffelijke resulta- tij zijn bereikt voor jachtjes en sloepen, goedkope arbeidskrachten te gebruiken zijn. krijgen. Voorts pre-fabricage van vele onderdelen. Betrouwbare diesels Tussen al deze toekomstplannen viel een nuchter woord van mr. Basil Parks, groot reder uit Fleetwood, die de diesel fabrikaten op het hart bond toch vooral betrouwbare motoren te leveren, willen zij de stoommachine op den cfuur concurrentie blijven aandoen en tegen degenen, die een nieuw schip op stapel willen laten zetten, zei hij onomwonden niet teveel vingers in de pap te willen houden, want de goede scheepsbouwer is niet ex-g gediend van al die redersadviezen zónder gaat het meestal vlotter. Inmiddels verzeilde men naar de behan deling van de vis aan boord en uit de Schotse delegatie kwam het geluid, dat het onmiddellijk en kersvers opbergen van de vis meer waax'd is dan alle dure isolatie maatregelen bij elkaar, wat de Spanjaar den zich weer niet konden later, zeggen, want zij vissen tenslotte bij Afi-ika. Het is wellicht een idée-fixe onzerzijds, maar temidden van deze technische zond vloed in het Palais d'Orsay krijgen wij meermalen het nai"e gevoel, dat Nederland niet te scherp op zijn tellen kan letten, wil het straks niet als quantité négligable van de visserijkaart geveegd worden. Ondanks de 20-man sterke delegatie naar Parijs. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 12 op 13 October KW 173 5 k.: KW 50 10 k.; KW Gó 12 k.; KW 176 4 k.: KW 97 5 k.: KW 85 34 k.; KW 43 7 k.: KW 161 40 k.; KW 163 5 k.: KW 3 25 k.; KW 23 55 k.; KW 25 2 k.; KW 138 34 k.; KW 45 9 k.; KV/ 127 35 k.; KW 140 35 k;j KW 18 12 k.: KW 86 17 k.; KW 144 90 k.; KW 32 20 k.: KW'39 80 k.:'KW 78 40 k:. KW 42 5 k-.; KW 130 20 k.; KW 191 20 k.; KW 37 34 k.; KW 16 10 k.; KW 19 10 k.; KW 70 10 k.; KW 129 17 k.; KW 170 15 k.; KW 5 2 k.: KW 14 70 k.: KW 73 30 k.; KW 147 15 k.: KW 22 10 k.; KW 175 100 k.: KW .54 5 1:.: KW 48 5 k.; KW 67 22 k.: KW 20 2 k.; KW 29 15 k.; KW 41 40 k.; KW 49 17 k.; IJM 75 90 k. Trawlharing: KW 123 100 k. Vannacht is op 30 tot 35 mijl van de Ne derlandse kust haring gevangen. De IJM 75 haalde op de Hollandse Gi-onden 90 kantjes scheep. Ook Vlaardingse loggers bevonden zich hier op „halve zee". In verband met de ongeregeldheden in Brits Guyana werden de leden van het eerste bataljon Argyll en Sulherland Hooglanders verscheept naar de Britse kolonie. Zij vertrokken dit weekeinde uil Devonport per vliegdekmoederschip Implacable yy Velsens ouden-van-dagen hebben gis termiddag in het Rex-theater in IJmui- den-Ocst een paar onvergetelijke uren be leefd. Dank zij het welwillende aanbod van de directie van dit theater is het de ..Com missie voor ontspanning van Ouden van Dagen" mogelijk geweest, honderden be- jaarden de film van de kroning van Enge- lands Koningin te laten zien. De radio mag hen veel vergoeden, het oog wil ook wat en hieraan is deze mid dag ten volle tegemoet gekomen. Het theater was geheel met genodigden-op- leeftijd gevuld, toen voorzitter P. Waar denburg zijn welkomstwoorden tot allen richtte en hierin vooral nadruk legde op het medeleven van het gemeentebestuur, dat deze middag tegenwooi'dig was in de persoon van de wethouder van Sociale Zaken de heer C. P. J. Maas. Daarna werd de zaal in het duister ge huld en begon het filmapparaat te snor ren: eerst voor een uitgebreid wereld- nieuwsprogramma, daarna voor het Neder lands nieuws. Een film over schelpenwin ning en veinvei-king ging ook aan de hoofd film vooraf. Juist deze hoofdfilm heeft een grote indruk op de toeschouwers gemaakt, want hierin wei'd een sprookje werkelijk heid. Een aardig filmpje over koffie, thee en tabak, ter gelegenheid van het tweede eeuwfeest van een Nederlandse firma werd eveneens me' enthousiasme ontvangen. Zo heeft een deel van Velsens bejaai-den op deze zonnige herfstmiddag extra geno ten en zii, die niet konden worden uitge nodigd, omdat er meer gegadigden dan plaatsen waren, wacht binnen enkele we ken een even interessant programma. De afdeling IJmuiden van de C.J.M-V. geeft op Woensdag, 4 November in het ge bouw van Chr. Belangen een opvoering van „Zij, die gestuurd was". De regie is in han den van de heer C. Roskam. ADVERTENTIE HOOFDPIJN? Mijn'nardt Hoofdpijnpoeders. Doos 50 ct. Mijnhardt Hoofdpijntabletten Koker 80 ct. Bcwjar de advertenties Nr 1 t;m 19 van dc/e serie elke Dinsdag en Vet)- das in di. blad. Alle advertenrte xt n steeds in onze etalages te bez.chngen DINSDAG 13 OCTOBER Stadsschouwburg: „Butterfly" door de Italiaanse Opera. 8 uur. Grote Kerk: Orgel concert door Feike Asma, 8 utir. Vleeshal: Bijbeltentoonstelling, 8 uur, causerie: 8 uur. Filmvertoning: 9 uur. Concertgebouw: Radio- en muziekshow met medewerking van Mieke Telkamp, Gerard van Krevelen en Jan Corriuwener en zijn ballroomorkest. Vishal: Tentoonstelling miniatuur electrische spoorweg, met demonstratie van het nieuwe Kamer-kegelspel, 7 uur. Lido: „Vrouwen- politie". 14 jaar. 7 en 9.15 uur. City: „Ver geten levens", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hard als graniet", 18 jaai\ 8 uur. Rembrandt: „De man met de wassen beel den". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De misstap van dr. Talbot", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van Don Ca- millo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 14 OCTOBER Gebouw Cultura: ds. C. P. de Ruiter spreekt over de Europese eenheid en de wereldeenheid, 8 uur. Gebouw Cultura: Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia"; Psycho metrische en helderz. experimenten, 8 uur. Vleeshal: Bijbeltentoonstelling. 912, 25.30 •n 7.3010 uui*. Causerie: 8 uur. Film vertoning: 9 uur. Vishal: Tentoonstelling miniatuur electi-ische spoorweg, met de monstratie van het nieuwe Kamer-kegelspel, 25 en 79 uur. Lido: „Vrouwenpolitie", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Vergeten levens". 18 jaar. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hard als graniet", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De man net de wassen beelden", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De misstap van dr. Talbot", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van Don Camillo", alle leeft., 2, 7 en 0.15 uui\ Ofschoon de met spanning verbeide rede van Churchill op het jaarlijkse congres der conservatieve partij in Margate niet datgene heeft gebracht wat sommigen er van meenden te mogen verwachten namelijk een zeer persoonlijke, Churchilliaanse stap in de richting van Moskou, heeft de bejaarde premier toch interessante dingen gezegd, die van groot belang kunnen zijn ten aanzien van de Westelijke dilemma's. Het feit dat Sir Winston nog eens uitdrukkelijk zijn voornemen te kennen gaf om aan het bewind te blijven tot een duurzame vrede zou zijn bereikt, betekent tegelijk dat zijn inspanningen om tot die duurzame vrede bij te dragen op korte termijn tot een hoogtepunt zullen komen. Indirect was deze mede deling dus een bevestiging van de koers, die Churchill gekozen heeft met betrekking tot overleg met Rusland. Hij liet echter na de vorm van dit overleg scherp te formuleren, waarschijnlijk omdat juist die vorm tot meningsverschil met Washington heeft geleid. Wel gaf hij een duidelijke formulering van het doel van het verlangde overleg: De geruststelling van Rusland en Duitsland beide. Hij raakte daarmee de kern van het hele wereldpolitieke vraagstuk. „Plet kan geen beginsel van de Britse politiek zijn, Rusland en Duitsland tegen elkander uit te spelen," aldus de Engelse premier. Het zou gemakkelijk zijn uit de geschie denis feiten op te diepen, die bewijzen dat Engeland dit spel in het verleden inder daad heeft gespeeld, doch wanneer Chur chill thans de ondubbelzinnige verklaring aflegt dat het daarmee heeft gebroken, be tekent de rede van Churchill misschien een bevestiging van een constructiever Engelse koers ten opzichte van het continent. Deze koers heeft in de loop der jaren nogal eens wijzigingen ondergaan, speciaal wat betreft de Engelse medewerking aan de ontoombaar dooi'brekende continentale eenwording. Terwijl Amerika tamelijk rechtlijnig in de na-oorlogse jax'en die Europese eenheid trachtte te bevorderen, heeft Engeland een zigzag-koers gevaren, die varieerde van verrassende initiatieven tot lijdelijk verzet en standvastige afzijdig heid. Dat is voor de continentale mogend heden wel eens een bittere ervaring ge weest, doch er is zeker geen staat, die daar door grotere teleurstellingen te slikken kreeg dan West-Duitsland. De Duitsers hebben zich, wat dat betreft, misschien teveel laten meeslepen door hun overtui ging, dat de vx-ees van Europa voor een Russische inval en opmars naar de Noord zee de enige belangrijke maatstaf moest zijn voor de politiek van alle Eui'opese lan den, Engeland inbegrepen. In dat opzicht redeneerden de Duitse regeringspolitici precies volgens Amerikaanse lijn. Het heelt geleken alsof Churchill evenzeer bezield was door deze beperkte overtuiging, doch eens te meer blijkt deze veelzijdige staats man daarbij onderschat te zijn. Zijn pathetische oproep tot voi-ming van een Europees leger, uitgesproken te Straats burg in 1950, werd gevolgd door een abso luut gebrek aan medewerking van Engelse zijde aan de daarna in het werk gestelde pogingen om inderdaad tot zulk een leger te komen. De eenheid van het continent tegenover Moskou stond blijkbaar slechts tol op zekere hoogte in het Engelse poli tieke evangelie. Thans blijkt Churchill het Europese probleem niet als een kwestie van een heidsvorming aan deze zijde van het IJzeren Gordijn te zien, doch meer als een Russisch-Duits vraagstuk. „Als de verhou ding tussen de gi-ote mogendheid Duitsland en de grote mogendheid Rusland geregeld kan woi-den, is de Europese situatie gered." Dit denkbeeld gaat ver uit boven het stre ven om West-Duitsland aan een mogelijke West-Europese federatie te koppelen en via West-Duitsland het straks verenigde Duitse rijk in zulk een federatie op te nemen. Het laat de fedei-atievorming naar het tweede plan verdwijnen en richt zich direct op de mogelijkheid van Russisch - Duitse stabilisatie, of, zoals Churchill het uitdrukt, op de geruststelling van deze twee landen ten aanzien van elkanders bedoelingen. Als Churchill er nog toe komt, met Ma- lenkov te praten, zal het zijn van dit stand punt uit. Niet de Fi-ans-Duitse vei'houding, niet de kwestie van de E.D.G. of andei'e supra-nationale Europese instellingen heb ben Churchills speciale belangstelling, doch de vorming van een Oost-Westelijke vredes- verhouding op basis van geregelde, gesta biliseerde en gevaarloze Russisch-Duitse Winston Churchill tijdens zijn rede in Margate. betrekkingen. In wezen zit in deze denk wijze de grote kloof tussen Engeland en Amerika. Voor Amerika moet Duitsland bolwei-k tegen, voor Engeland moet het brug naar de Sovjet-Unie worden. Een sterk, herbewapend Duitsland als vooi"- naamste partner in een Europese continen tale eenheid zou de Engelse politiek op het vasteland in pei-manent gevaar doen ver- kei-en. Een Duitsland, weliswaar grote mogendheid, doch met het Westen verbon den op een wijze die de Russen geen ach terdocht zou bezorgen ten aanzien van zijn intenties, is thans blijkbaar het beeld dat Churchill zich voor ogen stelt als gunstig ste verlengstuk van de Engelse politiek ten opzichte van Europa. Misschien wil Chur chill het toekomstige vex-enigdé Duitsland op dezelfde manier aan de Europese fede ratie verbinden als Engeland ermee ver bonden zal zijn. Daarmee zou de na-oor logse hei-ordening het aantal voornaamste en met elkander verdi-agensluitende mo gendheden hebben verminderd tot vijf: Rusland, Engeland. Duitsland, de Europese federatie en Amerika. En misschien ziet Winston Churchill, thans 78 jaar oud, dit als het enige voorlopig bei-eikbare resul taat van een politieke hex-groepering van wereldallui'e, zoals die door de twee laat ste oorlogen werd ingeleid, waarbij Amerika als corrigerende factor voor mo gelijke aggressieve neigingen van wie ook volledig te vriend moet worden gehouden. J. L. Maandagavond kwamen in het Hervorm de Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan de le den van het Instituut voor Axbeidex-sont- wikkeling afdeling Velsen voor de eerste maal in dit seizoen bijeen. Het was de taak van het gezelschap „de Postiljon" ge vormd door 'eden van de Amstei-damse af deling van het Instituut om de avond te vullen en zi.i heeft dit op dusdanig goede wijze gedaan, dat deze bijeenkomst een goed begin mag heten. Als gast trad op de vooi-drachtkunstenaar Theo Kling, die het hoogtepunt in het progi-amma vormde. De vertelling van Louis Couperus over de gebroken Faun beeldde hij zeer sug gestief uit en hiermee bewees hij over niet geringe capaciteit te beschikken. Ook les Jacobs cd de viool, die zeer goed op de piano begeleid werd door Jan de Kater, kreeg veel bijval voor de wijze waarop hij enige klassieke werken van Vivaldi en Handel vertolkte. Mevrouw Nooter een goede sopraan zong enkele Hollandse liedjes. Haar man, Henk Nooter een niet onvei-dienstelijke bariton ontving voor zijn optreden een harteliijk applaus. In de pauze gaf dc seci-elaris van de af deling Velsen, de heer A. v. Maanen, die bij ontstentenis van de vooi-zittei-, even eens de avond oper.de, een toelichting op het uitgebreide wmterprogramma. Een tankschip, dat zowel geschikt is voor de vaart op zee als op de rivieren, zal op 16 October van de werf van L. Smit en Zonen te Kindex-dijk te water worden ge laten. De tweeledige taak waarvoor het schip, de Caltex-Padang, is gebouwd, namelijk het bevaren van rivieren en zeeën, heeft bijzondere voorzieningen noodzakelijk ge maakt. Het schip heeft, vergeleken met an- dex-e zeevaai-dei-s, een geringe diepgang, die evenwel wordt gecompenseerd door een grotere breedte. Het schip zal de rivieren in centraal Su- matx-a bevaren teneinde de aai'dolie bij de bron weg te voeren. Speciaal voor het 's nachts varen op de tropische rivieren zijn radax-navigatiehulpmiddelen aange bracht en van de stuurhut uit beweegbare zoeklichten op de boeg gemonteerd. De tanker is gebouwd met behulp van de zo genaamde optische afschrijf methode. Deze wijze van wexken komt hierop neer, dat het aftekenen van de vorm van de span ten en de huidplaten door middel van pro jectie op het te verwerken materiaal ge schiedt. Vroeger werd zo een patroon op ware grootte op de staalplaten of profielen uit gezet en afgetekend. Thans gebruikt men speciaal voor dat doel vervaardigde teke ningen, die door een projectie-appax-aat vergroot op het materiaal zichtbaar worden gemaakt. Tijdwinst bij gelijke nauwkeurig heid is hier het grote voordeel. Het feit, dat het aftekenen van een plaat vroeger een halve dag ingespannen arbeid kostte en thans in 20 minuten gereed is, geeft duidelijk aan welk voox-deel deze wijze van werken voor de scheepsbouw biedt. De tanker is 79,24 meter lang en 13.71 meter breed. Het dubbelschroefschip wordt voox-tbewogen door twee Dieselmotox-en met een vermogen van 800 pk elk. Het laadgewicht bedraagt omsti-eeks 3000 ton. Indeling voor competitie „IJinond" ook bekend De volleybalclub „Kx-alenbex-g", die de initiatiefneemster is geweest van de vorig jaar opgex-ichte afdeling Beverwijk, waar uit nu pas weer de grotex-e afdeling IJmond van de NeVoBo is ontstaan, zal in het ko mende seizoen aan de competities van de beide afdelingen deelnemen. De eerste zestallen, zowel dames als heren van VCK, spelen in de afdeling Haarlem en voor de afdeling IJmond komt VCK met twee dames- en twee herenteams uit. De indeling in de afdeling Haarlem is: lste klasse dames: Die Raeckse, Rapidi- tas, OSS, Velox, PSVH, VCK 1, OVRA, HBC en HVS. 2de klasse A heren: VCK 1. VCR 2. Ra- piditas, CIOS 2, HVS 3, OVRA, PWN, HBC en PSVH 2. Teneinde de stex-kte van de teams in de competitie van de afdeling IJmond later enigszins te kunnen afmeten, zijn alle ver enigingen, zowel dames als heren, in één afdeling geplaatst. Na het spelen van een halve competitie zal de stand uitmaken, welke ploegen in aanmerking komen voor een indeling in de te vormen eerste en tweede klassen. De indeling waarmee de competitie wordt begonnen is: Dames: Spox-tbond 1, Waterloo 1, VSV 1, VCK 3, VCK 2, Waterloo 2, Kennemers 1, DGS 1, VGV 1, Kennemers 2. Heren: DGS 1, VCK 2, VCK 3, Kenne mers 2, Plaatwellerij 1, VGV 1, VGV 2, PSV 1, PSV 2, Waterloo 2, Sportbond 1, Kennemers 1, Watex-loo 2. In de Haarlemse competitie behaalde VCK 1 (heren) de eerste volledige over winning op VCR 2 met 40 (156, 15 12, 1510, 155). Woensdagavond spelen VCK 1-dames in het Krelagehuis te Haax-- lem tegen PSVH. Men zou het niet vermoeden, maar het woorddeel her- van herberg is pre cies hetzelfde als her- van hexdog. Plet betekent namelijk: krijgsmacht, leger, heir. Een hertog is iemand die het leger aanvoert. De voim tog is een afleiding van het oude werkwoord tiën, waarvan wij de vormen toog en getogen nog over hebben. Een her-berg is dus: een plaats waar men een leger bergt, een soldaten- vei-blijf en vandaar: de plaats waar een reiziger huisvesting vindt. Px-ecies het zelfde woord is het Engelse hai'bour: haven. Jammer dat het goed-Nederland- se woord herberg het heeft moeten af leggen tegen het Franse logement, dat ^daarna de strijd verloor tegen hotel. De inwoners van het tehuis voor ouden van dagen „de Westerburcht" hebben Maandag een prettig uurtje beleefd toen het kinderkoor „Jong zang- en vriend schap" onder leiding van de heer Stephan Jansen een uitvoering gaf. Het uit zesitg kinderen bestaande koor zong in het voor portaal van het tehuis en in deze ruimte klonken de stemmetjes buitengewoon mooi. De oudjes waren opgetogen over het pro gramma, dat bestond uit een tiental lied jes, waarvan „Kind van Holland" zeer goed werd uitgevoerd. Na afloop mochten dii-igcnt en kinderen van de dankbare toehoorders dan ook een hartelijk applaus in ontvangst nemen. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN 2 ti-awlers f 46.700. Loggers: SCH 135 f2260: KW 159 f3370; KW 7 f5830; KW 64 f4040; KW 10 f5250; KW 168 f300; IJM 77 f850. Besommingen. IJM 10, Hattum. 23.000; IJM 20, Polderman, 19.400; IJM 25, Fla mingo, 1670 deklast; twee trawlers met .''39.700; SCH 27 11.240: KW 17 f 6630; KW 141 940: KW 28 5360: KW 24 f 7140; KW 40 1030; KW 166 2940: KW 26 ƒ2510: KW 108 3030; KW 125 f 2960; KW 155 2970; KW 59 ƒ6210: KW 41 3380; KW 57 ƒ4100; KW 169 3770: RO 2 5080: IJM 204 2960; KW 21 2260; KW 30 2350: KW 53 2410; KW 94 f 2070; KW 27 ƒ2160; KW 34 2970; KW 98 1590: KW 77 2400; IJM 276 1730; IJM 230 ƒ1120; IJM 78 2370; IJM 7 3720: IJM 229 3080; RO 29 1840; BU 33 2600; AM 18 3220. De eerste grocntenveiling van deze week De op de Castricumse gi'oentenveiling van Maandag gebrachte groente ging voor de volgende prijzen van de kar: sla f 0,02- f 0.06: dubbele bonen f 0,15-f 0,25: aax-d- beien f 0,35-f 0,60 per doosje; tomaten f 0,35-f 0,45; andijvie f 0.06-f 0,11; kom kommers f 0,08-f 0,14: bospeen f 0,09-f 0,15. Castricum heeft thans ook een motor club, die is opgericht in hótel De Plarmonie. Het ligt in de bedoeling dat men eens per maand bijeen komt om over de technische aspecten van 't motoi-wezen van gedachten te wisselen. Voor de eerste bijeenkomst heeft men het bestuurslid van de KNMB, de heer J. Collier uitgenodigd die een voor de motorrijders belangrijk onderwerp op technisch gebied zal behandelen. Voor Zondag 25 October zullen de wedstrijd- commissarissen van de vereniging, de heren A. Staal en J. Lute, een oriëntatierit in kaart brengen. Deze rit zal als oefening dienen, vóórdat men aan door andere ver enigingen uitgeschreven wedstrijden deel neemt. Het bestuur van de Motorclub Cas tricum als volgt samengesteld: Voorzitter: A. Dekker; secretaris: K. Vendel; penningmeester: A. Vendel; wed strijdcommissarissen: A. Staal en J. Lute. ADVERTENTIE Voor onze op Donderdag 15 October a.s. in Paviljoen Dreefzicht te Haarlem, 's middags 2.15 uur en "s avonds 8.15 uur, zijn nog een beperkt aantal toegangskaarten verkrijgbaar aan onze cassa a f 1.50 per persoon (waarvoor een Thé- complet wordt geserveerd). Naast een keurcollectie van dc nieuwste modestoffen, worden originele modellen en modelcopiecn van de voornaamste Franse, Engelse en Nederlandse Haute Couture-huizen getoond. Uw Modehuis 's-GRAVENHAGE. Z. M. de Koning heeft eene bepaling in de door den Raad der gem' ente Hillcgom vastgestelde ver ordening op de Brandweer vernietigd. Artikel 18 dezer veroi'dening legde elk huisgezin de verplichting op, zich van eenen goeden emmer, waarop de naam des eigenaars en het nummer van het huis met olievex-f geschilderd zijn, te voox-zien, ten einde bij het ontstaan van brand in ge bruik gesteld te worden. Deze bepaling is vernietigd, omdat de kosten der brand weer ecne vcrpligte uitgaaf der Gemeen ten vormen en de plaatselijke besturen niet bevoegd zijn. die kosten geheel of gedeeltelijk ten laste van de ingezetenen te brengen.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5