50 Duitse dijk- en rijswerkers wonen op Velsens„Thilant2" Huishoudschool aan P. J.Troelstraweg officieel in gebruik genomen AUTO-OF MOTORRIJLES? AREND REIJM Agenda voor Velsen Inkoopvereniging „Kennemerland" in trots bezit van eerste industriehal Kennemer Lantaarn In een polder bij Ouwerkerk op Schouwen-Duiveland B1 het adres Opening door de directeur van de Enkabe IJ Haringseizoen aan Oost- Engelse kust begonnen Velsense Badmintonclub voortaan in twee zalen HOOGTIJDAG VOOR HET ONDERWIJS WOENSDAG 14 OCTOBER 1953 WETHOUDER EN BESTUUR GLUNDERD Auto's in file voorbij de Koningsweg Ook voor Engelse vissers Instuifavonden in Ned. Herv. Jeugdgebouw Rembrandtlaan Nieuwe leden nu welkom THALIA Mej. J. F. Beumer sprak en stelde schel in werking namens de Staatssecretaris IN DE VERLATENHEID van een polder achter een zeedijk bij Ouwerkerk op Schouwen Duiveland, een eiland in Zeeland, dat hevig heeft geleden van de ramp in begin Februari, ligt het Velsense dijkwerkershótel „Thilant 2", dat door de gemeente Velsen indertijd aan Stellendam ter beschikking werd gesteld, tegen een van palen en planken geslagen steigertje. Gedurende vele maanden hebben de bewoners van net plaatsje op Goeree en de dijkwerkers in die buurt op het schip geslapen, maar tenslotte werd het drijvende hotel voor de huisvesting van de vijfentwintig daar nog werkende dijkwerkers te kostbaar voor de Stellendamse gemeente. In de omgeving van Ouwerkerk was echter nog heel wat aan de dijken te herstellen en moesten nog vele polders drooggelegd worden. Een slepertje heeft de „Thilant 2" toen aan de tros genomen en naar Schouwen Duiveland ge bracht. Daar verblijft thans al sinds begin Juni een groep Duitse dijk- en rijs werkers in het schip. Vroeger heeft Van Giesen zelf gevaren als machinist en kapitein op de Rijnvaart, zo dat hij van de technische kant van een dijkwerkershótel ook wel op de hoogte is. Hij weet met pijpleidingen en kranen om te gaan. VELSENS dijkwerkershótel had tegen Pinksteren bij Stellendam tegenover het politiebureau nog slechts vijfentwintig bewoners. De dijken zaten er weer in elkaar en de dorpsbewoners hadden de huizen wel weer zo ver hersteld, dat ze bewoonbaar waren. Het gemeentebestuur van Stellendam besloot toen om deze vijf entwintig man onder te brengen in huizen van de Stellendammers. De mensen gingen met tegenzin van het schip, vertelt schip per Th. van Giesen. De gemeente Velsen kreeg toen bericht, dat het schip in Stellen dam overbodig werd en beschikbaar kwam. De „Thilant 2" is toen ruim een week „werkeloos" in Stellendam blijven liggen, maar na een paar dagen had de gemeente Velsen een gegadigde gevonden. Van de firma v. d. Hoeven en Zonen uit 's-Graven- hage kwam de heer v. d. Hoeven op be zoek en hij voelde er wel iets voor om het personeel van zijn Aannemers- en Bag- germaatschappij op het schip te huis vesten. OP 2 Juni nam een sleepboot het dijk werkershótel op sleeptouw met be stemming Ouwerkerk in Zeeland. Vele Stellendammers hebben het schip op die dag uitgeleide gedaan. Langs het smalle haventje zijn ze weer meegelopen tot bij de lichtopstand en vandaar is Velsens dijk werkershótel, dat de gemeente enige maan den goede diensten heeft bewezen, nog lange tijd nagezwaaid. Op 3 Juni kwam schipper Van Giesen in Ouwerkerk aan. Er moesten nog palen worden geslagen voor een steigertje en er moest nog een electra- aansluiting komen, maar de „Thilant" kreeg al vast ligplaats in de polder achter de zeedijk in een afwateringskanaal. Daar lag nog een schip van duizend ton met zeventig bedden. Wat interieur en uitrus ting betreft, staat de „Thilant" ver boven die aak. De mannen van Rijkswaterstaat zijn over het Velsense hótel maar wat te vreden. Er kwam al spoedig stroom, er werd een agregaat als reserve op het schip gezet en elke dag komt de waterboot langs zij om de tanken vol te pompen. AL die tijd, dat de „Thilant" nu al in Ouwerkerk ligt, heeft zij Duitse be woners, stevige kerels uit Sleeswijk-Hol- stein, die aan de dijken en zinkstukken werken. Deze vijftig man verblijven zes weken achter elkaar op de „Thilant" en krijgen dan vijf dagen verlof om naar hun woonplaats, tachtig kilometer ten Noorden van Hamburg, te gaan. Schipper Van Gie sen kan best met deze dijkwerkers op schieten. Hij heeft geruime tijd op Duits land gevaren en weet de taal dus wel te spreken. Voorts heeft hij twe M.T.S.'ers aan boord, twee koks en vier peilers van de Rijkswaterstaat. Af en toe komen ook enige schippers van bakken een goed bed op de „Thilant" zoeken. Een paar bank werkers van de firma v. d. Hoeven zijn soms ook gasten. TN de slaapzaal en eetzaal gaat het met ADVERTENTIE het interieur nog best naar wens. Alles heeft zich goed gehouden en een ieder is bovenal tevreden over de waszaal en cen trale verwarming. Ook de keuken werkt nog goed. Schipper Van Giesen heeft thans op verzoek van Waterstaat de leiding aan boord. Hij bedient de centrale verwarming, omdat hij er bij de bouw in de Haring haven met de neus bovenop heeft gestaan. IJ Ouwerkerk bestaat nog steeds een groot gat in een van de dijken stroomgat noemen ze het daar. Als het weer een beetje meewerkt, hoopt men die dijk tegen 1 November te hebben gedicht en wat er daarna met de „Thilant" zal ge schieden is nog niet bekend. Misschien een nieuwe ligplaats ergens in Zeeland, want er is nog steeds heel veel te doen. Misschien naar IJmuiden, getrokken door een sleper tje, om de „Thilant" te laten verbouwen tot een gewoon schip, dat dan na enige weken weer met zand, erts of grint door de Nederlandse kanalen zal varen. Niets zal er dan meer op wijzen welk een voortref felijke staat van dienst dit schip voor 1953 op zijn naam heeft staan. Schipper Van Giesen, zijn vrouw en zoontje en de knecht Hannes zullen het dan nog wel weten te vertellen: het was dankbaar werk, de men sen waren zeer tevreden en op Goeree- Overflakkee en Schouwen-Duiveland "heeft Velsen met dit schip tenminste iets kunnen bijdragen aan het grote karwei van het herstel van de watersnood in dat ramp zalige jaar. Ns. Hagelingerweg 134 - Santpoort - Tel. 8930 Dennenstraat 12 IJmuiden-Oost - Tel. 6200 WOENSDAG, 14 OCTOBER IJMUIDEN Toneelvereniging „Palvu", 20 uur: Rex Theater, toneeluitvoering „Anna Chris tie". Commissie voor Natuurbescherming, Vel sen, 20 uur: Cultureel Centrum, film over het vogelleven. Fryske Trou, 20 uur: Herv. Jeugdge- bouw, Rembrandtlaan, contactavond. Thalia, 20 uur: „Café de Rode Engel". VELSEN Raadhuis, 19.30 uur: openbare vergade ring van de gemeenteraad van Velsen. SANTPOORT Rekkense Inrichtingen, Jeugdhuis Ned. Herv. Gemeente: 16 uur filmmiddag voor kinderen: 20 uur, filmavond. DONDERDAG 15 OCTOBER IJMUIDEN Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, 20 uur: Gem. Vergaderlokaal aan de Abeelenstraat, openingsavond winter seizoen. Thalia, 20 uur: „Song of my heart". Rex: geen filmvoorstelling. VELSEN Raadhuis, 9.30-12 uur: spreekuur van de wethouder van Openbare Werken: 10-12 uur, spreekuur van de wethouder van •ociale Zaken. 'MUIDENS EERSTE INDUSTRIEHAL als de nieuwe bedrijfsruimte van de Coöperatieve Inkoopvereniging „Kennemerland" tenminste zo genoemd mag worden is officieel geopend. Daarmee is de vereniging eindelijk in het bezit ge komen van een ruime opslagplaats voor de vele goederen, die door de leden-winke liers besteld kunnen worden. Sedert „Kennemerland" in 1914 in IJmudien werd op gericht, heeft deze vereniging zich tot zo'n omvang ontwikkeld, dat het in het pand aan de Willebrordstraat moeilijk werken was en een aan alle eisen voldoend magazijn noodzakelijk werd. Het bestuur en de leden van de Inkoopvereniging, maar ook het gemeentebestuur van Velsen, dat vertegenwoordigd werd door de wethouder van Openbare Werken, de heer W. F. Visser, waren uiteraard zeer verheugd over de ope ning van dit nieuwe bedrijfspand. Het gemeentebestuur bovenal, omdat thans een begin is gemaakt met de uitvoering van de plannen, die door de raad zijn aangenomen en die men thans tracht te verwezenlijken. Aan de officiële opening van de in dustriehal, die negenhonderd vierkante meter groot is en voor twee derde door de Inkoopvereniging „Kennemerland" wordt gebruikt de rest is van de VICO ging gistermiddag een receptie vooraf in de kleine zaal van het Thalia Theater. Het toneel was ditmaal, met een bosdécor op de achtergrond, geheel gevuld met bloem stukken. De voorzitter van „Kennemer land", de heer G. Bakker sprak als eerste om de fabrikanten, vertegenwoordigers, leden, de directeur van Openbare Werken ir. D. N. Dammers en wethouder W. F. Visser welkom te heten. In grote trekken ging hij de ontwikkeling van de Coöpera tieve Inkoopvereniging na en herinnerde in dit verband aan de heer Verhoog, de op richter van „Kennemerland". In 1926 ver kreeg de vereniging al Koninklijke goed keuring en sloot „Kennemerland" zich aan bij de „Enkabe". De omzet steeg aanzien lijk. Was deze in 1927 f87.700, in 1932 be droeg die f200.000, in 1945 f290.000 en in 1952 f 1.123.000. De heer Bakker bracht dank aan het gemeentebestuur, dat de ver eniging in staat had gesteld een nieuw jasje aan te trekken. De kans. die de ge meente bood, heeft men begrepen. Samenwerking tussen gemeente en middenstand De wethouder van Openbare Werken, de heer W. F. Visser, zei, met zeer veel ge noegen bij de opening van dit gebouw aan wezig te zijn. Het verheugde hem dat de vereniging tevreden is met de ruimte. Het bestuur van „Kennemerland" heeft het ge meentebestuur echter ook een plezier ge daan, omdat nu een begin is gemaakt met door de raad goedgekeurde plannen. Het genoegen is dus niet aan een kant. De heer Visser merkte verder op, dat er tus sen de gemeente en de middenstand een goede samenwerking bestaat. Gezamenlijk wil men trachten de moeilijkheden van sommige middenstanders op te lossen, want zonder een gezonde middenstand kan een gemeente niet floreren. In de stad aan de zee, die men thans bouwt, zal in Duin- wijk nog plaats zijn voor 2200 woningen. Ook de middenstand zal daar een plaats moeten benutten. Het gemeentebestuur is elk ogenblik bereid de middenstand daar bij te helpen. Zelfbedieningswinkels Na een toespraak door mevrouw Ver hoog en de oud-voorzitter van „Kenne merland", de heer S. Bos, kreeg de direc teur va>n de Enkabe, de heer P. v. d. Linde het woord. Volgens hem zijn de zelfstan dige winkeliers te veel vastgegroeid aan de bedieningswinkel. Een groot gedeelte van het grootbedrijf is al overgegaan tot de stichting van zelfbedieningswinkels. Het kleinbedrijf zal hier moeten volgen en bovenal „Kennemerland" zal in deze moeten voorgaan. De heer v. d. Linde voor spelde, dat over viif jaar nog slechts in de kleinste plaatsen bedieningswinkels zullen bestaan. De sleutel er bij Hierna verliet het grote gezelschap de zaal van Thalia, om de opening van de nieuwe bedrijfsruimte in de Jagerstraat bij te wonen. De acht-jarige Didi Hop droeg op een blauw-fluwelen kussen de sleutel en werd gevolgd door de heer P. v. d. Linde en het bestuur van „Kennemerland". Onder applaus en gejuich stak de heer v. d. Linde de sleutel in het slot, om d-aarna de deur te openen en de heer G. Bakker als eerste te laten binnenstappen. Hierna stapten allen naar binnen onder het gele bord aan de buitenmuur door, waarop staat „Groothandel in levensmiddelen Kennemerland". Het magazijn van „Ken nemerland dat 640 vierkante meter groot is en een bedrijfs- en een privékantoor voor de bedrijfsleider, de heer A. Libert, bevat, is uitgerust met een heteluchtver- warminvsinstallat'e, die de zaak vorstvrij houdt. Aan de zijde va.n de Kanaalstraat liet het emballp.gemagaz'in en verder zijn in de industriehal op overzichtelijke wijze alle voorraden gestapeld. Jams en vruchten, conserven en soepen, vloeibare wasmiddelen, zout en suiker en azijn, alles is er aan te treffen op veilige afstand van elkaar. In deze bedrijfsruimte zullen twee pers.o.nen in het magazijn en drie op de ad ministratie de handen vol hebben. Een pont uit de vaart: Nu sedert enkele dagen de vierde pont, die de afgelopen zomermaanden voor het drukke wegverkeer was ingezet, uit de vaart is genomen, blijkt direct, dat dit voor het verkeer, dat de overtocht over het kanaal moet maken, funest is. In de namiddaguren van Maandag kon de politie de aanwassende stroom van voertuigen nog op het Noordelijke pont plein bergen, maar Dinsdagavond ging het al weer op een flinke opstopping lijken. Om ruim half zes gisteravond stonden de auto's, behalve zeven rijen dik op het pontplein, in een file op de Wijkerstraat- weg, die tot voorbij de Koningsweg reikte. Prinses WÉhelmina heeft gedurende enige dagen haar i'nArek genomen in het Paleis op de Dam. Het fraaie herfstweer lokte haar niet tot een wandeling, maar wel kon men haar waarnemen op het dak van het Paleis, waar zij bezig was aan een van haar dierbaarste liefhebberijen: het schilderen. Meer dan tweehonderd Schotse drijfnet vissersvaartuigen, zestienhonderd vissers en duizend vissersmeisjes kwamen deze week uit het Noordoosten van Schotland in Oost- Engelse havens aan; een trek die het ken merk is van de officiële opening van het haringseizoen in Great Yarmouth en Lowe stoft. De „Operatie Het Contract met Rusland" schijnt het grote probleem te vormen: er moeten nog 100.000 kantjes gevuld worden om de order volledig te kunnen uitvoeren. Men hoopt in totaal 160.000 kantjes te vul len in de komende zes a zeven weken. Daar bij zijn inbegrepen 6000 vaten voor Tsje- choslowakije. Engelse en Schotse schepen hebben tus sen de zeventig en tachtig mijl buiten Het Evangelisatie Comité van de Ned. Herv. Gemeente heeft besloten, van aan staande Zaterdag af, iedere week 's Zater dags een instuifavond voor de jeugd te houden. Op die avonden zullen de deuren van het gebouw open gaan voor de rijpere jeugd, die zich er kan vermaken met di verse spelen, zoals sjoelen, dammen, scha ken en meer van dien aard. Voorts wor den films vertoond. In het najaar van 1952 werd in Velsen een badminton-demonstratie gegeven door leden van de Haarlemse Badmintonclub. Op dezelfde avond richtten de enthousiaste bezoekers een Velsense badmintonclub op en men kreeg één avond per week de be schikking over het gymnastieklokaal aan de Heidestraat. Het aantal leden van de club moest zeer beperkt blijven, wegens gebrek aan zaalruimte. Maar daar komt nu verandering in. Dit winterseizoen kan men beschikken over twee zalen, zodat het aantal leden aanzienlijk kan worden uitgebreid. Het badmintonspel vertoont veel overeen komst met het tennisspel en wordt dan ook wel zaaltennis genoemd. Voor tennisspelers is het de wintertraining bij uitstek. Het is een prachtige sport, die in sommige lan den vooral in Denemarken als een natio nale sport kan worden beschouwd. De mogelijkheid tot aanmelding van nieuwe leden is thans weer opengesteld. Zij die het tennisspel beoefenen, genieten de voorkeur. Vooral dames zijn welkom. Het ligt in de bedoeling dit seizoen aan de competitie deel te nemen. Dit is echter niet mogelijk, wanneer het aantal dames leden te gering is. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot het voorlopig Bestuur, p/a H. van 't Hag, Driehuizerkerkweg 82, Driehuis, telefoon 5826. Er wordt elke Woensdagavond tussen 19.30 en 22.30 uur gespeeld in het lokaal aan de Heidestraat. Het tweede lokaal gaat men in November gebruiken. ADVERTENTIE Great Yarmouth gevist, achter het licht schip van Haisbro. De beste individuele vangst was tot dusverre die van 131 kant jes, op Zondag j.l., van de Ocean Sunlight, een motorschip, dat thans een jaar gevaren heeft. Dit zal echter de laatste maal in dit seizoen zijn, dat op Zondag werd gelost. (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur in één speciale voorstelling De grandioze muziekfilm SONG OF MY HEART Een ontroerende en romantische film met de onsterfelijke muziek van TSCHAIKOFSKI, o.a. zijn beroemde pianoconcert. Toegang 14 jaar. f VELSEN HEEFT EINDELIJK een eigen Huishoudschool. Het riante nieuwe school gebouw aan de P. J. Troelstraweg in IJmuiden-Oost is gistermiddag met gepaste feestelijkheid in gebruik genomen en daarbij is er aan herinnerd, dat al vele jaren geleden enige dames in Velsen hadden ingezien, dat het in deze snel groeiende ge meente zaak was, aanstaande huisvrouwen voor haar taak te bekwamen, door ze op te leiden in een huishoudschool. De oorlog kwam en in die jaren werd aan soort gelijk onderwijs bijna niet meer gedacht. Zo leek het tenminste, want zes jaar geleden werd een deel van de kleuterschool aan de Casembrootstraat afgestaan voor het Nij verheidsonderwijs en hoewel het daar lang niet ideaal was om te werken, heeft mej. M. Bregman gesteund door een enthousiaste schaar leraressen kans gezien huishoudonderwijs te geven volgens de regelen der kunst, zelfs zonder het bestaande en vereiste leerplan al te veel geweld aan te doen. Aan die lijdensweg is gistermiddag dan officieel officieus was het al enige we ken zo een eind gekomen. In feestelijke sfeer is het zeer moderne schoolgebouw aan de Troelstraweg geopend en de grote stroom van belangstellenden, die aan de uitnodiging om die officiële opening bij te wonen had gehoor gegeven, was het zicht bare bewijs, dat het deze schare dapoere strijdsters van harte wordt gegund deel uit te maken van het steeds groter wordende corps, dat Velsen-IJmuiden helpt opbou wen en helpt groeien van „dorpje kleen tot grote stad." Bij de opening waren onder meer de vier wethouders, de heren W. F. Visser, C. P. J. Maas, H. de Boer en J. C. Aschoff, de gemeente-secretaris de heer J. Veenstra, de chef van de afdeling Onderwijs, de heer W. Chr. Suwerink, vele raadsleden, de directeur van de dienst van Openbare Wer ken ir. D. M. Dammers, de directeur van de G.G.D. dr. L. S. Limborgh Meyer, hoof den van verschillende diensten en de com missaris van politie, de heer J. P. Weyburg. Eindelijk in de belangstelling Toen allen zich een plaats hadden gezocht in het voor speciale festiviteiten ingerichte lokaal op de bovenverdieping, heeft de directrice, mejuffrouw M. Bregman, uit naam van het gemeentebestuur allen wel kom geheten. In het bijzonder richtte zij zich tot de inspectrice van het Nijverheids onderwijs mej. J. F. Beumer, die namens de Staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen de opening zou verrichten. Mej. Bregman zegde het ge- t Mensenleven Morgen, Donderdag, de vijf tiende October, zijn er twee mannen bij Van Gelder samen negentig jaar aan de slag - de bediende in het Centraal ma gazijn P. Smit werkt daar een halve eeuw en J. G. Markel- bach hanteert veertig jaar de smeedhamers en moersleutels als bankwerker-monteur. Als dertienjarige branie is die Smit bij Van Gelder binnen komen stappen, nadat vader Smit er al een mooie serie dienstjaren had versleten. Papiermaker was zijn ideaal, maar het nood lot stak er een stokje voor: na een ongeluk moest de jonge man overgeplaatst worden naar de expeditie en nu kent niemand Smit meer anders dan als de man van het centraal magazijn - al dertig jaar lang. De andere jubilaris was ook nog maar een beginnend man mens toen hij de eerste schre den plaatste in de Van Gelder smederij, toen nog maar een hokje vol aambeeld en blaas balg. Dat stuk van het bedrijf heeft echter een sterke groei meegemaakt - en Markelbach dus ook - tot we ze beiden te rugvinden: de smederij deftig als „mechanische werkplaats" vermomd en de jonge Markel bach als achtenswaardig bank werker-monteur. En in feite zit er aan deze beide jubilea nog een derde feest vast ook, want toen Mar kelbach veertig jaar terug in het papier begon, nam hij ook bij de harmoniekapel „De Eendracht" een taak op. Zodat het corps aan hem een uitne mend fluitist en een trouw lid heeft gekregen. Over trouw ge sproken: beide jubilarissen zijn al vele jaren lid van de Neder landse Vereniging van Fa brieksarbeiders. Donderdag is het zover, dat deze 90 jaren gevierd zullen worden, maar van deze plaats nu alvast de beste wensen! Commentaar Toen de heer P. v. d. Linde, directeur van de Enkabé, Dins dagmiddag door een haag van genodigden en belangstellen den door de Jagei-straat in Oud IJmuiden kwam aanstappen, speelden tussen de jonge bo men op het met puin en ijzer vermengde zand, drie kleine jongens. Vier tot vijf jaar gaf ik ze. Zij trokken zich niets aan van al die drukte voor IJmuidens eerste industriehal, die deze middag werd geopend. Ze bleven in het zand wroeten en smeten stenen kapot tegen een betonnen ring. Maar op het moment, dat de heer v. d. Lin de de sleutel in het slot stak en alle genodigden bij de deur stonden, keek een van de ke reltjes op. De menigte klapte hard in de handen en hief enig gejoel aan, toen de deur open ging. Waarop dat knaapje tegen zijn makkertjes: „Heee, kijk 's, wat die mensen vreselijk gek doen". Daar konden we het voor die middag dan maar weer mee doen. Licht bij de muur Een best brok ongemak in die gemeente van ons bestaat nog steeds aan de Duin en Kruidbergerweg. Er staan een paar klompen beton - over blijfselen van de „Mauermuur" maar die zijn overdag nog wel te vermijden. In de duis ternis van de winteravond wordt het evenwel moeilijker. Dan is het op die plek wel zo donker, dat het voor menigeen op de fiets angstig wordt om zich in die donkerte te wagen. Vooral bij mist is het moeilijk om zich door de wolkenbanken een weg te banen. Kom, Gas en Water, wat doen we er aan. Misschien ligt er nog ergens een stukje kabel, een paal en een lampje om die plek wat te verlichten. Het is echt niet leuk om daar in gras of beton te tuimelen. Haaitje van loodsboot Op een van de IJmuidense loodsbezorgers, de „Aldeba- ran", die Dinsdagmorgen tegen negen uur in de buurt van de trekpaarden van Wijsmuller afmeerde om water te laden, trof ik de hele bemanning bij een op het achterdek, waar een balie aller belangstelling had. Een van de matrozen tastte met een arm in het zee water in die grote kuip om met een tevreden gezicht aan zijn makkers te melden, dat „hij" er nog in zat. En die hij of heel misschien is het wel een zij was een jonge haai. Een speerhaai nog wel, heeft een op dit gebied deskundig lid van de bemanning verteld. Of dat juist is, zullen ze spoe dig weten, want in Artis zitten enige mannen al van Dinsdag middag af met de boeken in de hand over het aquarium gebogen, om het haaitje te de termineren het bepalen van het geslacht, de soort en de fa milie en zo. Enthousiast heeft de beman- nin verteld, hoe het diertje nu precies in die tobbe op de Al- debaran en later in Artis is terecht gekomen. Maandag middag waren vijf man van de loodsboot in vrije tijd met de sloep op zee om te trachten iets van de rijkdom der Noordzee met korren te vergaren. Schal en schol was hun buit, maar er meldde zich ook een kleine haai. De heer T. v. d. Berge had dadelijk een voorstel: die houden we in leven en we laten een paar mannen van Artis in Amsterdam komen, om hem op te halen. Daar wa ren M. Gravemakei-, J. Drijver, J. Dobbenga en J. Homring- hausen het dadelijk mee eens. Liefdevol is die speerhaai van zeventig cm lang, aan boord van de loodsboot gebracht en in een balie op het achterdek gevlijd. De hele bemanning is er naar komen kijken en er wei-den zelfs gauw garnalen aangevoerd om Aldebaran's aanwinst iets te laten consu meren. In de nacht van Maan dag op Dinsdag is het water in de tobbe af en tot ververst en 's morgens maakte meneer haai het nog uitstekend. De garnalen waren verdwenen. Toen de Aldebaran 's morgens tegen de kant kwam, rolden even later de meneren van Artis voor, om het diertje op te halen. Al die kerels van de loodsboot hebben het transport naar de wal nagekeken en ze hebben beloofd, zo gauw ze aan de wal zijn een retourtje Am sterdam te kopen en de tram naar Artis te nemen. LAMPENIER meentebestuur dank voor de medewerking en was verheugd dat het huishoudonder wijs eindelijk enigszins in de belangstel ling komt te staan. Op 13 October 1947 nam de Huishoudschool haar intrek in de Casembrootstraat en in dit verband richtte spreekster afscheidswoorden tot mevrouw I. Dienaar, met wie zij zolang onder één dak heeft verkeerd. Dit afscheid gold ook voor de hoofden van Wilhelmina- en Os- sendorpschool, waar enige klassen waren ondergebracht. Druk op de knop Met een druk op de knop aan het spreek gestoelte heeft mej. J. F. Beumer de elec- trische schel in het gebouw in werking gesteld en daarmee de officiële opening verricht. Vooraf heeft zij de gelukwensen van de Staatssecretaris overgebracht en het vele goede werk gememoreerd, dat aan de gemeentelijke huishoudschool in Velsen in de loop der jaren is gedaan. Tot me vrouw ds. J. van den Bergh van Eysinga- Elias zei mej. Beumer: „Het moet voor u een vreugde zijn dat gij na zoveel jaren van moeite uw school in dit mooie kleed terug vindt." Mevrouw W. Snoek-Gabel, die zich ook voor de school inspant, wer den woorden van lof toegevoegd: „Velsen is niet vlug geweest op het punt van het stichten van een huishoudschool", zei mej. Beumer, „maar in deze nieuwe omgeving zal het werk zich veel beter kunnen ont plooien. Het is met blijdschap, dat ik u kan meedelen, dat juist vandaag de toestem ming is afgekomen, dat aan de huishoud scholen in Nederland de leerlingen mogen worden opgeleid tot hulp in de huishou ding. Er is al veel gedaan op dit gebied. De volle ontplooiing komt echter nu pas. Bewaar het pand en ik hoop dat het on derwijs in deze school velen tot zegen mag zijn, nu en in de toekomst." Na titanenstrijd Wethouder H. de Boer bracht in het bij zonder mevr. Van den Bergh van Eysinga dank voor de titanenstrijd, die zij jarenlang heeft gevoerd, om tot dit doel te geraken en die nu met de opening van deze school haar werk bekroond ziet. Hij memoreerde de evolutie op onderwijsgebied en zei ver der: „Het belangrijkste is niet de opening van deze school, maar dat wat in dit ge bouw zal gebeuren. Liefde, wijsheid en geduld zijn de bases voor de opvoeding. Dit zal voortdurend de grondslag moeten zijn." De heer De Boer wees op de grote verant woordelijkheid die rust op ieder, die met de opvoeding heeft te maken en hij uitte de wens „dat in de inrichting, waar de burgeressen van de toekomst worden ge kweekt, de opvoeding zo zal zijn, dat de meisjes waardige steunpilaren van de samenleving zullen worden. Historie van het onderwijs Mevrouw dr. J. van den Bergh van Eysinga-Elias de pionierster in dit werk verdiepte zich in de historie van het huishoudonderwijs en vertelde wat haar er jaren geleden toe heeft gebracht dit onderwijs te steunen en te stimuleren. Mevrouw S. de Vries-Spee bood namens de commissie voor Huishoudelijke Voor lichting bloemen aan; mevrouw W. Snoek- Gabel deed dit namens het Klimopwerk, de Protestants-Christelijke zuil van het karaktervormend onderwijs; mevrouw P. Gorter-Hezemans offreerde een ingelijste tekening namens het Mater Amabiliswerk (de Rooms-Katholieke zuil) en ds. W. Veen sprak als vertegenwoordiger van het Zon- nebloemwerk (de Vrijzinnige zuil). De heer Schuppers bood de directrice namens het personeel een schilderij voor haar werk kamer aan. Hierna kreeg men gelegenheid de moderne school te bezichtigen en in een van de lokalen iets te gebruiken. In een keur van lekkernijen van „eigen fabrikaat" maakte men kennis met de tastbare resul taten van de opleiding tot huisvrouw in Velsen.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7