Geen dollarhulp meer totdat Jordaanplan gestaakt wordt Weerbericht Adenauer stelt heden zijn kabinet aan Heuss voor Haarlems Dagblad „Bestandsgeneraal" Binnilie moet rapport uitbrengen Tsjoe En Lai gaat accoord met conferentie in Panmoendjom Minder Amerikaanse troepen in Europa Steeds meer troepen langs grens van Triëst Het woord is aan H.A.L. laat passagiers schip bouwen Minister Hopkinson in Guyana gearriveerd Resolutie over Marokko verworpen Amerikaanse druk op Israel: In de toekomst Deens schip pikte verongelukte vlieger op Vliegramp in V.S. Onrust in oliegebied Al Hassa bezworen Ter vervanging van de „Veendam" Ex-premier Jagan naar Londen Weerrapporten ra fc. 68e JAARGANG No 87 DINSDAG 20 OCTOBER 1953 297e JAARGANG No 240 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARliEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.Y. Verschijnt dagelijks beh.op7.on-en Feestdagen. Abonnement per week 4"' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.St>. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De Verenigde Staten hebben Israel doen aan dag kunnen binnendringen om te weten, dat zij geen financiële hulp meer aan Israel zullen verstrekken, totdat de Israëlische regering haar pogingen om water aan de Jordaan langs de Israëlisch- Syrische grens te onttrekken, heeft ge slaakt, aldus werd Maandag door ambte naren te Washington medegedeeld. Volgens deze ambtenaren beschouwt het Amerikaanse departement van Buitenland se Zaken het Israëlische Jordaan-plan als een schending van dc Israclisch-Arabischc wapenstilstand. (Reuter) (Deze stap van Washington houdt ver band met de Zaterdag door ons gemelde klachten van Syrië en Jordanië, waarin verklaard werd dat Israel reeds begonnen is met het verleggen van de loop van de Jordaan in de centale sector van Palestina en dat de opzet is de rivier te laten stro men door het onder Israëlisch bestuur staande gebied langs dc Syrische grens. Met dit werk zou op 2 September een aan vang zijn gemaakt. Dit zou betekenen dat duizenden inwoners van Jordanië en Syrië de gelegenheid zal worden ontnomen, het water van de Jordaan voor irrigatiewerken te gebruiken). De V.S. hebben Israel vorig jaar onge veer 65 millioen dollar economische hulp verleend als onderdeel van een omvangrijk plan voor het scheppen van betere levens omstandigheden in het Midden-Oosten. Het Congres trok dit jaar voor hetzelfde doel 225 millioen dollar voor het Midden- Oosten uit. Het Kibya-incidcnt Inmiddels is de Veiligheidsraad der U.N.O. gisteren zijn besprekingen over het Israelisch-Jordaanse grensgeschil be gonnen. De raad besloot de chef van de militaire staf van de bestandscommissie der UNO in Palestina, generaal Binnike, uit te nodigen onmiddellijk naar New York te vertrekken, om verslag uit te brengen over de spanning tussen Israel en de naburige Arabische landen. Het voorstel hiertoe werd gedaan door de afgevaardigde van de V.S., Cabot Lodge, en werd aangenomen zonder dat iemand tegenwerpingen maakte. De Libanese afgevaardigde, dr. Charles Malik, stelde voor alleen de door Israel jegens Jordanië bedreven gewelddaden te bespreken. De Sovjet-Russische afgevaardigde Wys- jinsky steunde dit voorstel en betoogde, dat Engeland, Frankrijk en de V.S. niet wens ten uiteen te zetten, wat zij voor hebben met de Palestijnse kwestie. Vandaag wordt het debat voortgezet. In een te Jeruzalem gepubliceerd com muniqué is medegedeeld, dat het Israëli sche kabinet de Veiligheidsraad klachten zal voorleggen over schendingen van de wapenstilstandsoverecnkomsten van de zijde van Arabische landen en in het bij zender betreffende „de serie aanvallen en moorden in de grensgebieden van de zijde van Jordanië." Verklaring van Israels premier De Israëlische premier, Ben Goerion, heeft Maandagavond voor radio-Israel ver klaard, dat „Israël nooit zal toestaan, dat het leven van zijn burgers onbeschermd is, en gewapende plunderaars het land dag WASHINGTON. (Reuter). De Ameri kaanse minister van landsverdediging Wil son heeft Maandag te Washington ver klaard, dat de ontwikkeling van nieuwe wapens het op de lange duur mogelijk zal maken de sterkte der Amerikaanse strijd krachten in Europa te verminderen. Wilson deelde dit mede op zijn weke lijkse persconferentie in antwoord op een vraag, of er een plan bestond voor een stelselmatige vermindering der sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten in overzeese gebieden. Hij zeide ook nog dat het niet nodig is nog een Amerikaanse divisie gevechtswa gens naar Europa te zenden. De minister deelde verder mede dat dc Verenigde Staten wel nog steeds doende zijn dc West-Europese verdediging te ver sterken, ook door het zenden van zwaar der geschut, waaronder atoomartillerie. In Rotterdam is aangekomen het 3185 ton metende Deense m.s. „Slesvig", dat met een lading hout van Landana in Por tugees West-Afrika kwam. Het schip hcett op zee een lid van de bemanning van een Engels militair vliegtuig opgepikt, die in een rubberbootje ronddreef. Hij had aan de kapitein van de „Slesvig" medegedeeld, dat hij waarnemer was aan boord van een vliegtuig van de Royal Air Force, dat van 7000 meter hoogte in zee was gestort. Hij had zich met zijn parachute, waaraan ook een rubberbootje was bevestigd, kunnen redden. Na enige tijd te hebben rondge dreven was hij door het Deense schip aan boord genomen. De geredde is de 21-jarige Arthur Breeze uit Kent. Het vliegtuig, een „Vampire", is op ongeveer 20 mijl ten N.O. van Dover in zee gestort. Dc rivierpolitie heeft de geredde naar de Britse consul gebracht en deze heeft er voor gezorgd, dat Breeze met de dagboot uit Hoek van Holland naar Engeland kon «eUrekken. moorden en sabotage te plegen, zonder door hun regering daarin gehinderd, of daar voor gestraft te worden." Hij bevestigde, dat grcnsnederzetting'en in Israel reeds jarenlang het mikpunt van deze moorddadige invallen zijn, maar zij beheersten zich. „Volkomen gerechtvaar digd deden zij een beroep op hun regering om hen te verdedigen. De regering van Israel gaf hun wapens en oefende hen zich te verdedigen. De gewapende benden van Jordanië bleven voortgaan met hun misdadige aanvallen, totdat het geduld van enige van deze grensnederzettingen was uitgeput. Nadat een moeder en haar twee kinderen in hun slaap werden gedood in het dorpje Jahoed, vielen zij vorige week het Jordaanse grensdorp Kibya, een dei- belangrijkste centra van de moordlustige benden, aan. Indien bij deze vergeldings- overval onschuldig bloed werd vergoten, dan rust hiervoor de gehele verantwoorde lijkheid bij de Jordaanse regering, die jarenlang het vermoorden en plunderen van inwoners van Israël heeft geduld, en daardoor aangemoedigd. Lcgcrtrocpcn deden niet mee Israel verwerpt met kracht de ongerijm de en fantastische beschuldigingen, dat 600 man van de Israëlische verdedigingsstrijd krachten aan de actie tegen Kibya hebben deelgenomen. Wij hebben een onderzoek FALCON DAM (Texas, V.S.). Maan dag is een vliegtuig ten Noord-Oosten van Monterry, in de Amerikaanse staat Texas, omlaag gestort. Het brandde totaal uit. Het vliegtuig, een Dakota van een Mexi caanse oliemaatschappij was op weg naar Falcon Heights, aan de grens tussen Texas en Mexico, waar door president Eisen hower een nieuwe stuwdam, de Falcon- dam, in gebruik werd gesteld. Onder de inzittenden bevonden zich leden van een Mexicaans ballet, die op verzoek van pre sident Adolfo Ruiz Cortines van Mexico de plechtigheid zouden opluisteren. Volgens A.F.P. zijn er 21 dodea tc be treuren. onder wie ook zeven Mexicaanse journalisten en de dirigent van het-natio nale orkest van Mexico, Bias Galindo. ingesteld cn het is zonder enige twijfel duidelijk, dat geen enkele eenheid van het leger in de nacht van de aanval op Kibya van haar plaats was," aldus de Israëlische premier. Emmanuel Shinwell, de voormalige Bi'it- se Labour-minister, die juist van een reis naar Israel in Londen is teruggekeerd, heelt het Israëlische standpunt onder schreven. Arabische maatregelen Syrië versterkt zijn verdediging aan de grens met Israel, aldus is Maandag officieel te Damascus medegedeeld. De grenswachten hebben de bevoegdheid gekregen „elke Israëlische aanval" af te slaan zonder op orders van het hoofdkwar tier te behoeven te wachten. Irak heeft Jordanië militaire en finan ciële hulp aangeboden, zo is Maandagavond te Bagdad bekendgemaakt in een regerings verklaring. Dc politieke commissie van de Arabische Liga zal deze week in de Jordaanse hoofd stad Amman bijeenkomen. Langs de gehele, ongeveer 145 kilometer lange Italiaans-Joegoslavischc grens, die van de Alpen tot Triëst loopt, zijn thans aan de Italiaanse zijde troepen gelegerd. De Joegoslavische delegatie naar de UNO heeft Maandag verzocht door de Veilig heidsraad tc worden uitgenodigd een even tuele bespreking van het «vraagr.luk-Triëst bij te wonen, opdat zij hel Joegoslavische standpunt uiteen zal kunnen zetten. BELGRADO (Reuter). President Tito heeft in een door het Joegoslavische persbureau Tanjoeg bekend gemaakte ver klaring aan een correspondent van oen Braziliaans blad gezegd, dat dc Britten en Amerikanen met hun besluit om de zóne A van Triëst aan Italië terug te geven, drie dingen willen bereiken: Versteviging van de positie van de Ita liaanse premier Pella, waardoor deze ook in staat zou zijn het verdrag voor een Europese verdedigingsgemeenschap door het parlement te laten goedkeuren. Het verwijderen van het probleem-Triest van de lijst van onopgeloste vraagstukken „met de foutieve berekening, dat deze een zijdige daad tot de stabilisering in dit deel van Europa zou bijdragen". Versterking van de positie van de Ita liaanse Christen-democratische partij ten nadele van uiterst links, met het komende verkiezingen. Soldaten van hel Chinese Nationalistische leger paraderen door Taipeh op Formosa Ier gelegenheid van China's Nationale Vlaggendag. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Lucien Arréat: De botsing van trots met trots is soms tragisch; het gekibbel tussen twee ijdelheden is alleen maar belachelijk. Arabische soldaten, die de olieinstallaties in Al Hassa. een deel van Saoedi-Arabië, bewaken, zijn er in geslaagd na afkondi ging van de uitzonderingstoestand een einde te maken aan de ongeregeldheden"in dit gebied. Betogers hadden daai-, zoals wij gisteren meldden, voertuigen van het Ame rikaanse leger aangevallen. Tvyintig procent van de Arabische arbei ders bij de olie-installaties, die dezelfde arbeidsvoorwaarden eisen als hun Ameri kaanse collega's, was Maandag weer aan het wer-k. oog op De directie van de Itolland-Amerika Lijn heeft aan de Dok- en Werf-maatschappij Wilton-Fijenoord ie Schiedam opdracht gegeven een passagiersschip te bouwen dat zal dienen ter vervanging van de „Veendam", welke volgende maand uit de vaart wordt genomen. Het zal een schip zijn van ca. 21.000 bruto register ton, met een lengte van 178 meter en een vaarsnel- heid van ongeveer 20 mijl. Het zal accom modatie bieden aan 900 passagiers, te ver delen over twee klassen. Hoewel in hoofdzaak bestemd voor de irans-atlantischc dienst, zal die schip ook gebruikt worden voor het maken van toe- ristenreizen in de Amerikaanse wateren. Onvoorziene omstandigheden voorbehou den zal de oplevering eind 1956 geschieden, Tevens werd bij Wilton-Fiienoord een vrachtschip van 11.000 bruto register ton met accommodatie voor 60 passagiers be steld. Dit schip, dat een zusterschip van de „Diemerdijk" wordt, is bestemd voor de dienst op de Westkust van Noord- Amerika. Een vreselijk avontuur beleefden twee Australische jongens aan de kust van Noord-Bondi (Australië)Zij waren bezig met. waterskiën, toen ]>lotseling een enorme haai in hun nabijheid opdook, met de kennelijke bedoeling de twee jongens tot prooi te verklaren. Op hun smalle waterski's gezeten wachtten dc kinderen in doodsangst op een boot, die hen na 40 minuien uit hun benarde positie kwam verlossen. Aan boord van de reddende boot maakte de jolo-rcportcr van Daily Telegraph deze unieke opname. In hel midden de reusachtige vin van het monster, op de achtergrond de twee angstige jongens. HONGKONG. (Reuter). Radio-Fe- king heeft de tekst van een brief van de Chinese minister van Buitenlandse /-aken, Tsjoe En Lai, uitgezonden, waarin wordt verklaard, dat China en Noorti-Korea be reid zijn Maandag afgevaardigden naar Panmoendjom te zenden voor voorberei dende besprekingen met de Amerikanen over de Koreaanse politieke conferentie. In een brief, die via Zweden naar dc Amerikaanse regering is gezonden, wurm voorts gezegd, dat China zich het recht voorbehoudt om op dc voorbereidende bij eenkomst te spreken over de samenstelling van de politieke conferentie. De inhoud van Tsjou's brief is aan me vrouw Laksjmi Pandit, de voorzitster van de Algemene Vergadering van de UNO ge zonden» De politieke conferentie over Korea zou niet tot de twee partijen kunnen worden beperkt, aldus de brief. Behalve de Sovjet- Unie zouden nog andere landen er aan moeten deelnemen. China stelde indertijd India, Pakistan, Birma en Indonesië voor. De V. S. en dc landen, die *aan hun zijde hebben gevoch ten, willen behalve de twee partijen alleen de Sovjet-Unie toelaten en dan alleen „in dien de andere partij (de Noordelijken) dit wenst". Naar de opvatting der V. S. en hun bondgenoten in de Koreaanse oorlog moet op de voorbereidende bijeenkomst worden beraadslaagd over tijd cn plaats van de politieke conferentie. Hun vertegenwoordi gers zouden van gedachten mogen wisse len over de samenstelling der conferentie, maar geen bevoegdheid hebben een beslis sing hieromtrent te nemen. Verzet gelast De Zwitserse Bondsraad heeft het hoofd van de Zwitserse afvaardiging bij de neu trale repatriëringscommissie in Korea, Daeniker, gelast zich te verzetteen tegen gewelddadig optreden tegen gevangenen, aldus is Maandag te Bern vernomen. In Panmoendjom is Maandagavond verno men, dat de Poolse en dc Tsjechoslowaak- se afgevaardigden in de neutrale repa triëringscommissie Maandag de bijeen komst hebben verlaten, nadat de Indiërs hadden verklaard, dat zij heden geen ge bruik van geweld zullen maken om de Noord-Koreaanse gevangenen te dwingen zich naar do plaats te begeven, waar de communistische „overtuigers" hun uiteen zettingen zullen geven. Een woordvoerder van de neutrale re- patriëringscommissie deelde mede, dat er lieden geen uiteenzettingen zouden wor den gegbven. De voorzitter van de neutrale repatri- eringscomniissie, luitenant-generaal Thi- maja, heeft Maandag verklaard, dat de wens cm volkomen neutraal te blijven cn noch de UNO noen de Noordelijken op de tenen te trappen het grondbeginsel is van de Indische gedragslijn in Korea. De generaal zei zelden in gezelschap van Noordelijken en verbondenen te gaan zit ten, tenzij hij een plaats kon vinden tus sen een vertegenwoordiger van elke partij. Thimaja betoogde, dat de Indische poli tiek van „vreedzame overreding" bij de Chinese gevangenen juist was gebleken doordat zij uiteindelijk de uiteenzettingen hebben aanvaard. De Koreanen zijn ech ter een ander volk en moesten op andere wijze worden benaderd. BONN, (Reuter) De West-Duitse bondskanselir, dr. Konrad Adenauer, zou heden zijn nieuwe kabinet aan de presi dent van de bondsrepubliek, Theodor Heuss, voorstellen. Vervolgens zou het kabinet, dat vermoe delijk uil 19 ministers zal zijn samenge steld, voor dc eerste maal bijeenkomen, ter bekrachtiging van de regeringsverklaring over de te voeren politiek, die Adenauer hedenmiddag in de Bondsdag zal uitspre ken, nadat hij zijn ministers aan de Bonds dag heeft voorgesteld. Volgens parlementaire kringen zullen 11 Christen-democraten, vier vrije democra ten, twee afgevaardigden van de Duitse partij en twee van de vluchtelingen partij in het kabinet zitting hebben. In deze kringen meende men, dat het kabinet er als volgt zal uit zien: Bondskanselier cn minister van Buiten landse Zaken: dr. Adenauer: Vice-kanselier en minister voor Europese economische samenwerking: Franz Blücher (vrije democraten); Binnenlandse Zaken: Gerhard Schroeder (Christen-democraten) Financiën: Fritz Schaefler (Christen- Democraten) Economische Zaken: Ludwig Erhard (Christen-democraten) Landbouw: Heinrich Luebke (Christen democraten) Arbeid: Anton Slorch (Christen-demo craten); Vervoer: Hans Christoph Seebohm (Duit se partij): Vluchtelingen: Theodor Oberlander (vluchtelingen partij): Zaken geheel Duitsland betreffende: Jakob Kaiser (Christen-democraten); Huisvesting: Viktor Emmanuel Preusker (vrije democraten); Gezins- en jeugdzorg: Franz Josef Wuer- meling (Christen-democraten) Zaken betreffende de Bondsraad (Eerste Kamer): Heinrich Hellwege (Duitse partij) Ministers zonder portefeuille: Franz Josef Strauss (Christen-democraten), Ro- GEORGETOWN (Reuter). Hcnry Hopkinson, Brits minister van staat voor koloniale aangelegenheden, is Maandag te Georgetown, de hoofdstad van Brits Guya na, aangekomen. Hopkinson zal vertegen woordigers van de progressieve volkspartij zowel als van de oppositie uitnodigen tot besprekingen. Hopkinson verklaarde op een perscon ferentie dat de Britse regering tevreden is over de wijze, waarop gouverneur Savage het bewind over de kolonie heeft gevoerd. Hij zeide voorts dat zijn bezoek aan Brits- Guyana niet ten doel heeft wijzigingen in het tot nu toe gevolgde bestuursbeleid aan te brengen. Hij besloot met de mededeling dat hij niet met' een speciale opdracht in de kolonie vertoeft. Op dezelfde dag, dat Hopkinson in Guya na arriveerde, is de ex-premier van de Britse kolonie, dr. Jagan. vergezeld dooi de voorzitter van de progressieve volks partij, Burnham, onder grote belangstel ling per vliegtuig naar Londen vertrokken. Korte tijd na het vertrek van Jagan stapten ook twee leiders van de oppositie partij tijdens Jagan's bewind, Carter en Kendall, in een vliegtuig op weg naar Lon den, om daar stelling te nemen tegen de opvattingen van de leiders der progres sieve volkspartij. De landsregering van Suriname heeft bevestigd, dat de afgezette premier van Brits-Guyana, dr. Jagan, in Paramaribo verwacht wordt. Er zal echter een charter vliegtuig wachten om hem terug te bren gen naar Georgetown, ingeval hij geen passage krijgt. Hij zal in geen geval in Suriname mogen overnachten. Geheime bespreking Hoge Belgische, Britse cn Nederlandse officieren zijn Maandag te Diisseldorf bij eengekomen voor een tweedaagse bespre king. Men gelooft dat het hier om een ge heime bespreking over het gebruik van atoomwapenen op het slagveld gaat. BOSBRAND IN SOEDAN EIST 40 DODEN KHARTOEM (Reuter). Bij een grote bosbrand ten Oosten van de rivier de Atbara, ongeveer 400 kilometer ten Oos ten van Khartoem, zijn veertig personen om het leven gekomen. Reddingsploegen en ambulances zijn naar het geteisterde gebied onderweg. bert Tillmanns (Christen-democraten) en Waldemar Kraft (vluchtelingen partij). De namen van drie ministers waren nog onbekend, namelijk van de minister van Justitie, van de minister van Posterijen en van een minister zonder portefeuille. Verwacht werd dat Adenauer in zijn ver klaring van hedenmiddag als zijn eerste doel, de unificatie van Duitsland in een vrij. verenigd Europa zal onderstrepen. Naar verluidt zijn de voornaamste pun ten van buitenlandse politiek in zijn pro gram: Unificatie van Duitsland en bevrij ding van de gebieden in het Oosten; Duitse deelneming aan een Eux-opese politieke, economische en defensie gemeenschap en nauwe aansluiting met de Verenigde Staten en andere Westerse naties. NEW YORK (Reuter) De politieke commissie van de Algemene Vergadering van de UNO heeft Maandag de door der tien staten, leden van de Aziatisch-Ara bische groep, ingediende resolutie inzake Marokko, waarin werd voorgesteld dat Frankrijk dit gebied binnen vijf jaar vol ledige onafhankelijkheid zou verlenen, ver worpen. De verwerping geschiedde met 28 tegen 22 stemmen, bij negen onthoudingen. Onder de voorstemmers bevond zich on der meer Indonesië, onder de tegenstem mers Nederland. Vervolgens heeft de politieke commissie met 31 tegen 18 stemmen, bij negen ont houdingen, haar goedkeuring gehecht aan een Boliviaanse resolutie, waarin de UNO zich uitspreekt voor een verder ontwik kelen der politieke instellingen in Ma rokko. De oorspronkelijke Boliviaanse resolutie is als gevolg van een door India ingediend amendement in deze zin gewijzigd, dat er ook in op aangedrongen wordt dat „het recht van de Marokkaanse bevolking op onafhankelijke politieke instellingen wordt verzekerd". Voorts is aan de oorspronke lijke resolutie toegevoegd: „Het Marok kaanse volk heeft, in overeenstemming met het Handvest, recht op volledige zelfbe schikking". Indien de stemverhouding in de alge mene vergadering dezelfde is als die in de politieke commissie, zal de gewijzigde resolutie worden verworpen, daar voor haar aanneming een meerderheid van twee derde der uitgebracte stemmen noodzake lijk is. (van hedenmorgen 7 uur) weers- CO 1 c 1 43 V. ■ï'So CO toestand - -r; S ra §3 O O H c- 2 Helsinki mist NW 1 5 0 Oslo mist windstil 9 0,3 Stockholm geheel bew. WNW 4 8 0 Kopenhagen geheel bew. OZO 8 12 0,1 Londen zwaar bew. windstil 9 0,1 Amsterdam motregen NO 2 12 0,1 Brussel mist windstil 12 0 Parijs nevel NNW 1 12 0,4 Bordeaux motregen NNO 2 10 0,1 Nice zwaar bew. N 3 16 0 Warschau geheel bew ONO 2 9 0,1 Zürich geheel bew. windstil 13 0 Wenen geheel bew. NNO 1 13 0 Rome zwaar bew. OZO 2 16 0 Neerslag laatste 24 uur. DEZELFDE TEMPERATUREN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met hier en daar wat lichte motregen en plaatselijk mist, maar later, voornamelijk in het Noord oosten van het land. ook opklaringen. Overwegend zwakke wind, aanvanke lijk Noordoostelijk, later ruimend naar Zuid-Oost. Weinig verandering in tem peratuur. 21 October Zon op 7.15 uur. onder 17.34 uur. Maan op 16.36 uur. onder 5.46 uur. Hoog en laag water te IJmuiden Woensdag 21 October Hoog water: 2.10 en 14.32 uur. Laag water: 10.17 en 22.32 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1