BISCHOFF „Moedercursus" brengt de vrouw naar de problemen van het jonge kind Najaars Costuums Hoogovens gaan grootscheeps breken en bouwen In het algemeen goede prestaties tot nu toe Heime Langbroek en Jan Waal leiders Regenjassen Winterjassen Herenjekkers Jongensjacks Jongensplusfours Sportpantalons Wollen Vesten „Whisky Galore" voor de KAB Konijnenziekte in Kennemerland niet verontrustend Castricum 9 Watervliet I voor moeilijke taak tegen Aurora I Luxe Heren- Canadians Voetbal in Kennemerland in het DCIJ-tournooi Speciale aanbieding: Heren Overhemd 9.75 Velsens huisvrouwen en Nederlands fabrikaat DEM-hockey voor Zondag Gasleiding Velsen-A msterdam Betere reserves-politiek ten opzichte van Velsen 14.90 - 19.75 Ph. de Koning Ce mij 'haven wordt verlengd Castricums raad komt biji een Middenstanders bespraken verzekeringswezen VRIJDAG 23 OCTOBER 1953 ADVERTENTIE Tijdens de eerste avond van de moedercursus, die zuster C. Beyersbergen van Henegouwen, docente van de Velsense Stichting Moe- derschapszorg, hiertoe aan gezocht door het bestuur van het Witte Kruis in Velsen, heeft gehouden, kwam het wat macabere onderwerp „Zuigelingen sterfte" ter sprake. Maar de dertig jonge en aanstaande moeders, de verloofde meisjes en de belangstellenden, die deze cursus van veertien lessen gaan volgen, zullen worden ingewijd in alle geheimen van een juiste verzorging van baby en kleuter. Het drukken van diein som mige gebieden zo hoge sterfte voor het eerste levensjaar bereikt is, is wel geen direct Velsense aangelegenheid, maar het probleem op zichzelf hoort op deze cursus thuis. Er zijn, zo zei de docente, maar al te veel moeders, die de pas-geborenen ver keerd behandelen en dan voor gevaarlijke gevolgen komen te staan. Op deze moedercursus wordt dan ook zowel de prae-natale zorg voor de baby, als de babyverzorging zelf be sproken. Alle sprookjes, die van grootmoeders zijde van oudsher de ronde doen, heeft zuster Beyers bergen van de baan probe ren te helpen. Er moet voor worden gezorgd, dat de baby in goede conditie verkeert, zodat de kleine meer weerstand tegen al lerlei invloeden van bui tenaf krijgt. Hoe dit moet gebeuren, zal de docente in de komende lessen duide lijk maken. Deze eerste cursusavond was meer een algemene inleiding tot een materie, die zeker nog meer belangstelling ver dient in een gemeente van meer dan 50.000 zielen. Want het is niet alleen de stoffelijke verzorging, die aan de orde komt, het wek ken van „belangstellings- ccntra" voor de opgroeien de baby en kleuter maakt ook een programmapunt uit. En om in deze stof te worden ingeleid, zal meni ge jonge moeder graag een uur per week „les" willen nemen. Die zuigelingenverzorging is geen opsommen van saaie en droge kost. In tegendeel, straks mogen de cursisten haar moederlijke handigheidjes proberen op een pop. En dan wanen ze zich terug in de prille jeugdjaren, toen de lieve lingspop thuis tot in den treure werd gewassen en aangekleed. Het is altijd aardig zulk een oud spel te spelen, vooral als het ma teriaal in de toekomst een dergelijk spelen zal wet tigen. De penningmeester van de vereniging, de heer G. Broertjes, heeft de cur sus met enkele woorden officieel geopend. De onverwachte eerste nederlaag van Watervliet tegen KCN op eigen terrein na de succesvolle overwinningreeks van de vijf voorgaande wedstrijden, heeft het eer ste twaalftal der Velsenaren op gelijke voet gebracht met het Haarlemse Aurora I, dat thans eveneens twee verliespunten heeft. Naar deze maatstaf gerekend kan het Zon dag in Haarlem tussen Watervliet en Aurora een spannende wedstrijd worden, temeer daar beide ploegen de aansluiting op Hespa met 12 punten uit zes wedstrijden niet zullen willen missen. Indien Wateiwliet er in slaagt de vakken beter te verdelen ondanks de invallers en een hoog tempo te blijven spelen, dan konden de punten wel eens naar Velsen komen. Watervliet 2, dat zijn wedstrijd tegen ZKC 2 won, zal het in Amsterdam tegen Archipel 3 wel moeilijker hebben, hoewel het teamwerk nu beter schijnt te vlotten. Voor het derde Watervliet-twaalftal moet het mogelijk zijn op „Watervliet" de volgende overwinning te boeken, nu op DSV I. Tenslotte brengt Watervliet 4 een bezoek aan Oosthoek 4 in Haarlem. De Watervliet A-aspiranten doen het uitstekend. Omdat zij van de grootste con current Haarlem A vorige week wonnen, leiden zij nu met 10 punten uit vijf ge speelde en gewonnen wedstrijden. Watervliet I komt uit met de dames: T. Waagmeester, D. Hartman, S. Meyer, J. Kluft, G. Kluft, B. Koet en de heren A. Wedemeyer, S. Hartman, F. Vos, M. Veer beek, H. Mol, J. v. d. Berg. Watervliet 2 speelt met de dames: L. Leyenaar, R. Leyenaar, D. v. d. Molen, C. van Zutphen, C. Zandbergen, I. Waag meester en de heren A. Redeker, A. Ver kerk, B. Kluft, F. Allan, J. Stenvers, B. du Crocq. ADVERTENTIE met bontkraag; en bont gevoerd Nu voor Zondag in verband met de lan- denwedstrijd Nederland—België geen com petitiewedstrijden zijn vastgesteld, is dit een gelegenheid om een terublik te doen op het geen door de tweede en derde klassers uit Kennemerland tot dusver is gepresteerd. In 't algemeen kan gezegd worden dat de Kennemciiandcrs zich niet slecht hebben geweerd. Sommige hunner zelfs zo, dat één of meer kampioenschappen zeker niet tot de onmogelijkheden behoren. Zo deelt De Kennemers met 6 punten uit 4 wedstrijden de bovenste plaats met HVC en het feit dat de roodzwarten zelfs Volen- dam wisten te weerstaan, toont duidelijk aan dat zij ook dit seizoen weer een ernstig woordje in de strijd om de bovenste plaats zullen meespreken. Goed figuur De derde klassers, die Kennemerland in de derde klasse A vertegenwoordigen, slaan al een bijzonder goed figuur. DEM bezet met 9 punten uit 5 wedstrijden de bovenste plaats. Het ene verliespunt boekten de Be- verwijkers eigenaardig genoeg tegen EHS, dat met 1 punt op de onderste plaats staat. CSV volgt met 8 punten op de tweede plaats en Beverwijk en ADO delen met 6 punten de derde en vierde plaats. Als in deze afde ling tenslotte niet het kampioenschap door een club uit Kennemerland behaald wordt, zou ons dat geducht tegenvallen. In 3 B staan de papieren wat minder hoog genoteerd. Velsen, van wie velen goede ver wachtingen hadden, en Terrasvogels staan in de onderste helft van de ranglijst en Kin- heim bezet zelfs de onderste plaats met slechts één punt uit 5 wedstrijden. Het wordt ongetwijfeld een moeilijk jaar voor de Vel senaren. Wat meevalt is dat Vitesse zich tot dusverre zo kranig heeft geweerd. Met 6 punten uit 5 wedstrijden delen de Castri- cummers met Ripperda de vijfde en zesde plaats. Kans voor VVB In 3 C houdt Wijk aan Zee het in het algemeen op gelijke spelen en dit heeft tot resultaat dat de club na 5 wedstrijden reeds 6 verliespunten meer heeft dan het nog ongeslagen OVVO. Meer hoop op het kampioenschap heeft VVB, dat met 9 punten uit 5 ontmoetingen met De Meteoor de eerste en tweede plaats deelt. Waterloo moet nog wat acclimatiseren in de nieuwe omgeving. Vooral de zware 61 nederlaag van Zondag j.l. legen DVAV was een bittere pil! Mogelijk echter dat de zaken nog ten goede keren, als de Waler- looërs eindelijk eens een volledige ploeg in 't veld kunnen brengen. Met enthousiasme geven de D.C.IJ.- spelcrs zich geheel om een zo hoog moge lijke plaats te behalen in de winterwed- stri.jd, die de damclub van September tot Mei 1954 organiseert. De jeugd dringt in de hoofdklasse naar voren. Hcime Langbroek kreeg het eerste ver liespunt van de oud-D.C.IJ.-club-kam pioen Jaap Smit te noteren. Met vier ge speelde partijen en zeven punten staat de 18-jarige Heime voorlopig nog rustig op de eerste plaats. De overige spelers hebben al 3 of 4 verliespunten. Op de tweede plaats staat voorzitter K. de Jong. Wist hij vorige week van Wim Wort te winnen, nu behaalde hij op Swier ook belangrijk voordeel. Remise was het resultaat. Jelle Post speelde remise tegen v. d. Berg. De overige uitslagen in de hoofdklasse luiden: J. van Straten wirt van L. C. Vooys, A. W. Beukema wint van Koppelman, v. d. Berg wint van D. Ott, Jaap Smit wint van Wim Wort en L. C. Vooys wint van J. Post. De stand na vijf ronden luidt: Langbroek 7 (uit 4), v. d. Berg 8 (uit 6), IC. de Jong 7 (uit 5), Vooys 6 (uit 5). J. Smit 5 (uit 5). Van Straten en D. Ott 4 (uit 4), Beukema 4 (uit 3), Swier 3 (uit 4), Koppelman 0 (uit 2), Post 3 (uit 5), Van Wort 1 (uit 5). In de eerste klasse gaat Jan Waal tegen aller verwachting fier aan de kop. Deze week kreeg de leider het eerste verliespunt van Evert Schadé, maar zijn score uit vijf partijen is dan nog zeer fraai en door de andere spelers bijna niet meer in te halen. Jan Braveboer die de tweede plaats bezet met vier punten achterstand, kreeg van het nieuwe D.C.IJ.-lid Van Bakkum (ex Alk maar) ook één verliespunt. D. van Beelen bezet thans de tweede plaats. De overige uitslagen luiden: Van Beelen wint van Opa v. d. Bos, G. v. d. Vis remise met H. v. d. Vis, Piet Visser wint van Morrien, F. Versluys wint van W. Schoen. Sibum en Van de Vis speelden een merk waardige partij. Wegens het late uur moet de partij later worden voortgezet. Kampioensplannen? In de tweede klasse van de damcompe- titie in Kennemerland heeft het tweede tiental van D.C.IJ. tot nog toe iedere tegen stander klop gegeven. Werd gestart met overwinningen op Beverwijk, IJmuiden 3 en V.IC.D. 2, deze week hebben Vooys en Swier met hun mannen het stoute stukje uitgehaald, om met 12-8 Cruquius te kloppen. Met vier gespeelde wedstrijden staan de D.C.IJ.-reserves, die een sterk tiental heb ben, met mooie cijfers aan de kop. Het derde D.C.IJ.-tiental, dat in dezelfde klasse speelt, wist de uit-wedstrijd met 11-9 van Halfweg 2 te winnen. Op 2 November speelt het tweede tien tal uit tegen H.D.C. III. D.C.IJ. 3 krijgt op 3 November K.N.C. 2 thuis. de nieuwste modekleuren, prachtige stoffen, coupe en pasvorm prijzen van 69.- tot 145.- Wollen Gabardines 89.— tot 137.50 Gabardines 69.-, 59.-, 45.- Trench Coats 39.75,29.75 moderne diagonaal dessins van 59.tot 165. prachtige wollen kwaliteit 59.—, 67.50 met bontkraag 10 7c met teddy gevoerd v.a. m. peau de peche gev. v.a. 13.90 Manchester en Wollen Tweeds Schuttersveld Manchester met leer en rits afgewerkt bruin, grijs, blauw 24.50 bijpassende COLBERTS .37.75 bijpassende JACKS 39.75 moderne kleuren 36.50, 33.75, 29.50, 22.50, 19.75 prachtige kwal. popeline diverse kleuren Oosterduinweg 26 - IJmuiden Wanneer Velsens huisvrouwen voortaan mosterd ter tafel brengen, wanneer ze bij de was crackfree gebruiken of als ze de nieuw gekochte schoenen van de heer des huizes keuren, zullen ze deze ongetwijfeld met kennersblik beschouwen. Sedert gis termiddag namelijk zijn ze volkomen op de hoogte hoe al dit Nederlands fabrikaat tot stand kwam. Want de heer W. Beets uit Amsterdam, die in samenwerking met de Vereniging Nederlands Fabrikaat een aantal films heeft vervaardigd, heeft de dames enige van deze kleine, maar voortreffelijke rol prenten voorgedraaid. Ditmaal geen enor me fabriekscomplexen met hypermoderne hallen, maar filmpjes die tot de kern van de zaak doordrongen. En juist die beelden van détails, waar men in een film over het grote geheel en bij een excursie zo gemakkelijk aan ont komt, geven deze documentaires hun bij zondere waarde. De vervaardiging van zilveren lepels, het maken van zeven en afdruiprekken en een antwoord op de vraag waarom ten behoe ve van hun gezondheid de poezen en hon den een zeker soort brood moet worden voorgezet, dit alles' is de dames tot in de finesses duidelijk gemaakt. Niet als re clame voor een of andere fabriek, maar zuiver onder het motto: „Ként uw eigen fabrikaat". De heer Beets gaat uit van de gedachte: overvoer de kijkers niet en daarom geeft hij per middag maar een zestal korte films te aanschouwen. Dit wil niet zeggen dat daarmee zijn voorraad is uitgeput. De ver vaardiging van handgeknopte tapijten, haarden en fornuizen, verbandmiddelen, kaarsenfabricage zijn enige van de vele films, die hij nog „achter de hand" heeft. En ongetwijfeld zullen ook deze binnen afzienbare tijd in Velsen op het doek worden gebracht. Daar hebben de huis vrouwen al iets over horen verluiden. „Santpoort" schaakt verder De derde ronde van de onderlinge com petitie van de schaakclub ..Santpoort" ver liep, zoals de leden van die club gewoon zijn, in de beste harmonie en met de ge bruikelijke sportiviteit. De uitslagen wa ren: Vosman-Wtnnis 10; Van den Brond-Busselman 01; Hos-Hoogzaad 10; Pels-Baliet 10; Leysma-Vermeer 01; Labouehère-Vos 10; Haanappel- Van Duin 10; Oosterling-Blansjaar 10 regl. Met drie overwinningen op zijn naam gaat Haanappel fier aan de kop. Dinsdag komen Aalsmeer I en II bij de Santpoortenaren op bezoek en deze zijn er bij voorbaat van overtuigd dat het zal spannen. Zondag valt voor DEM vrij rustig uit. Géén van de eerste elftallen komt in het veld. Heren 1 en 2 zijn vrij vanwege te spelen bekerwedstrijden. Dames 1 heeft nog een Zondag rust. Deze elftallen zullen de gelegenheid benutten om een oefen wedstrijd te spelen. Dames 2 krijgt om 12.00 uur Alliance 4 op bezoek; DEM 2 de koploopster van de 4e klasse E, zal waarschijnlijk de punten thuis houden, ^enzij zij zich behoorlijk in zet voor deze wedstrijd. Alliance bezit prima goalijgetsters! Heren 3 ontvangt Alkmaar 4. Het is moeilijk om voor DEM 3 een opwekkend woord te spreken, daar dit elftal nog niet geheel op elkaar is ingespeeld. Vooral na de laatste Zondag is men niet erg hoopvol gestemd. Eerste contactavond S.V. Beverwijk Gisteravond heeft de sportvereniging Beverwijk in haar clubhuis de eerste con tactavond van het nieuwe seizoen gehou den, waarop voorzitter N. G. Grapendaal meedeelde, dat de vereniging nog steeds groeiende is; iets wat een verheugend ver schijnsel genoemd mag worden. Voor de klaverjassers had hij een verrassing: zij zullen dit seizoen strijden om een fraaie wisselbeker. Mevrouw L. Kluft-Max kreeg de prijs voor het aanbrengen van het hoogste aantal nieuwe leden. Het klaverjassen werd gewonnen door A. Versteeg met 4768 pnt., op de voel ge volgd door H: ten Have met 4751 pnt. Bij het sjoelen won mevrouw Ketting met 370 pnt., nummer twee was mevrouw Nicolai met 367 pnt. Het kienen werd ge wonnen door mej. Stavel. In een muzikaal intermezzo werkten mee de „Rallyson's", met als gast de heer Sieraad op de zingende zaag. Dit mond- accordeontrio oogstte zeer veel succes. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Dcbora, d. van D. van der Velden en A. Dekker; Joyce, d. van J. Jans sen en C. P. Ruijgh; Marianne C.. d. van J. N. Niesten en L. U. L. Lejuene; Gemma M„ d. van P. .T. Thomas en C. G. Duin: Maria C.. d. van F. van Arenthals en M. C. Tromp; Richard, z. van E. Prummel en S. Waer- segers; Jacobus A., z. van J. A. Noordermeer cn M. Grapendaal: Gertrudis C. M., d. van J. I. Henneman en G. C. Steltenpool. ONDERTROUWD: J. Helderman cn M. J. Bouwheer: Th. N. Nijssen cn A. M. Boots; A. C. Verhoofdstad en S. Koorn: J. Hazen berg en J. M. Vennik; P. Berkien en M. J. Kok; H. Johansen en P. Adriaanse; C. N. Aaardenburg cn A. C. Bart. GETROUWD: P. H. Kaandorp cn M. J. van Buggenum; P. A. van Buggenum cn A. L. Duijn; .J. van der Beek en D. Koorn. OVERLEDEN: M. P. Th. Smit, 69 j.; J. Vessies, 79 j.. wedn. van C. J. Maas; P. Salo mons. 54 j., geh. met. J. M. Schoo: H. Sette- laar, 52 j., echtgen. van H. van Heeren. ADVERTENTIE T"\F, technische consequenties van het „Iloogoven-gasplan", dat voorziet in de gas- -L' leverantie aan Amsterdam zijn uiteraard groot de kooksfabriek van de Hoog ovens bijvoorbeeld zal moeten worden uitgebreid tot een „kolendoorzet" van 2400 ton per dag en daar de daarmee gepaard gaande veranderingen bij de K.N.H.S. zich zullen moeten voltrekken in één der oudste gedeelten van het bedrijf, doen er zich speciale moeilijkheden voor, waarover bet personeelsblad van de Hoogovens „Samen" een interessant artikel bevat van de hand van ir. I). G. Nijman. Hij beperkt zich tot een globale uiteenzetting van dit gasplan en houdt de mogelijkheid nadrukkelijk achter de hand, dat er zich op diverse détails nog belangrijke wijzigingen zullen aan dienen. Een van de meest spectaculaire gevolgen van het gasplan zal een omvang rijke leiding zijn tussen IJmuiden en de Wester gasfabriek in de hoofdstad, welke het Noordzeekanaal zal kruisen door middel van een zinker, die in de buurt van de tunnel zal komen te liggen. Er is reeds voorzien in een reserveleiding via een buizen kanaal van de tunnel en men heeft daarbij tevens gedacht aan de verbetering van het gastransport naar Haarlem en een reserve voor het gasvervoer naar Vclsen. Verkrijgbaar bij KENNEMERLAAN 24 Telefoon 4963 De grotere capaciteit van de kolenop- slag der Hoogovens zal op het bedrijf zelf enige veranderingen met zich brengen. Er wordt oen nieuwe kolenopslagplaats gebouwd, waartoe de bestaande haven van de CEMIJ verlengd en voorzien moet wor den van steigers en loskranen. Voorts moeten de kolenmengbunkers groter wor den en een nieuw band-transportsysteem is voor het vervoer naar de kooksoven- batterijen in voorbereiding. De kolenvoorziening der kooksovens is wat de grondstof aangaat in heel West- Europa een probleem geworden. De Hoog ovens, die nu toch in deze sector van het bedrijf moeten gaan breken en bouwen, nemen deze gelegenheid te baat om tevens dit probleem aan te pakken: men wil de mogelijkheid scheppen om ook minder goede kolenkwaliteiten te kunnen ver werken of kolen van andere afmetingen dan tot nog toe gebruikt werden. Twee nieuwe torens Bij de kooksovenbatterijen zelf gaan zich eveneens een aantal opvallende verande ringen voltrekken: ten eerste zal de ver- Ecu zeldzaamheid, zelfs voor de haven van New York is op deze foto vastgelegd. Zeven van de grootste passagiersschepen lagen gelijktijdig aan de kaden in de Hudsonrivier, gedurende iets minder dan drie uur. Het zijn, van rechts op de voorgrond naar links: de Saturniauit Italië; de Americaen de ..United States" van de United States Line; de „Ile de Francevan de Franse passagierslijn; de Cunarder s Queen Elizabeth" en „Caronia" en de „Gripsholm" van de Zweden-Amerikalijn. ouderde batterij 1 zo spoedig mogelijk bui ten werking worden gesteld, wat natuur lijk een tijdelijke vermindering der „ko lendoorzet" mee zal brengen tot 1400 ton per dag. Door de bouw van een 200 nieuwe kamers in de batterijen vijf en zes zal deze echter weer kunnen worden opge voerd tot ongeveer 2400 ton per dag. Een nieuwe kolentoren bij de batterijen is eveneens een dringende noodzaak over de juiste plaats is meh het evenwel nog niet eens. Maar de uitgebreidere capaci teit van de kooksovenbatterijen maakt eveneens een toeneming der bluscapaciteit nodig: samen niet een nieuwe blushcl- ling zal er een tweede Mustoren verrijzen en een nieuwe kookszeverij is bij dit grootse uitbreidingsplan inbegrepen. Meer bijproducten, meer „eigen baas" Het moeilijkste punt in deze cyclus is de verwerking der (wassende) sttoom bijpro ducten van de kooksovens en dit „sluit stuk" maakt nog een intensief onderwerp van studie uit. Een bijkomend gevolg van deze plan nen zal zijn, dat een der oudste gebouwen op het terrein der Hoogovens, het vrien delijke ..Blijenhoeve" moet verdwijnen. Maar in het algemeen gezien betekent deze capaciteitsvergroting even apart gezien van de gaslevering aan de hoofdstad een voordeel voor het hele Hoogovencon cern, omdat dc eigen kooksbehoefte, die door de toenemende ijzer- en staalproducticf' allengs is gestegen, voor een groter deel gedekt kan worden. Op heterdaad betrapt In de nacht van Woensdag op Donderdag heeft de Castricumse rijkspolitie een ze kere M. op heterdaad betrapt bij het wegnemen van stenen, welke bij een bouw werk stonden opgetast. Uit het verhoor dat de man werd afgenomen bleek, dat hij zich al eerder aan een dergelijk misdrijf had schuldig gemaakt. De man kreeg een pro- ces-verbaal. De culturele dienst van de Beverwijkse K.A.B. heeft gisteravond een bijzonder goede greep gedaan met de vertoning van de Engelse rolprent „Whisky Galore" het droog-humoristischè verhaal van het Hebridenerland Todday (een woordspeling op „toddy", dat grog betekent). De voor de export gereserveerde whisky bereikt de dorstige gemeenschap van dit eilandje in de oorlog niet meer en zulks betekent niets minder dan een nationale ramp. Er heerst groot verdriet onder de inboorlingen, die het leven een droefenis achten, maar zie: er daagt redding aan de horizon in de vorm van een met whisky beladen vracht schip, dat in de mist en de storm ten on der gaat vlak voor het drooggelegde ei landje. Johnny Walker. White Label en andere heerlijkheden liggen op de rotsen en er komt weer leven in de gezichten op Todday en daar stormen de Macroons, de Mac Raes en de Mac Cormacs naar de kust, slechts weerhouden door de eerbied voor de Sabbath om het schip niet onmid dellijk leeg te plunderen. Maar zodra de laatste twaalf slagen van de Zondag geklon ken hebben, begint de evacuatie van het kostelijke vocht met bekwame spoed. En het wordt feest in het dorp uitgestelde bruiloften kunnen gevierd worden en de gemeenschap wordt steeds inschikkelijker. Zelfs de douane komt te laat om haar plicht te doen, ondanks het fanatieke op jutten van de commandant van de burger wacht (natuurlijk geen inheemse) en de film eindigt met te tonen, dat de whisky- prijs dermate gestegen is, dat de brave be volking geen liter meer kan kopen. De „moraal" ontbreekt dus niet. Maar het verhaal, hoe kostelijk ook, is in feite bijzaak: de coleur locale van deze door Michael Bacon gemaakte film en haar fotografie zijn met het rhythme van het verhaal de pijlers, waar dit speelse geval op rust. Het is de film van de doorlopende glimlach, die in feite beter is dan' de schaterlach-bij -tussenpozen. F. Dat de konijnenziekte de Kennemer sportliefhebbers voortdurend bezig houdt, is duidelijk gebleken uit de grote opkomst der leden van de Kennemer Pluimveever eniging op de Donderdagavond in hotel „Parkzicht" gehouden vergadering. De heer P. Wesseling uit Amsterdam die een inleiding hield kon over de Myxoma- tose tot zijn vreugde constateren dat de gevreesde ziekte practisch geen nieuwe slachtoffers meer maakt en dat in de duin streek zelfs geen enkel geval werd opge merkt. Hij noemde het hele geval nogal opgeschroefd: aanvankelijk is men wel eens van mening dat geen enkel konijn in leven zou blijven. De ramp was echter in derdaad niet te overzien geweest indien deze ziekte in het voorjaar was uitgebro ken. Deze gunstige wending in het ziekte verloop wil echter niet zeggen dat alle ge vaar geweken; spreker wekte de aan wezigen dan ook op de dieren te laten in enten en raadde hiervoor de in Nederland gefabriceerde entstof aan. De heer Wesseling vertelde dat er boe ren in Frankrijk zijn, die besmette dieren op de zwarte markt kopen teneinde hun landerijen van een konijnenplaag te be vrijden. in zijn openingswoord stond de voor zitter de heer H. J. Vessies een ogenblik stil voor de nagedachtenis van twee le den, die de vereniging door de dood zijn ontvallen, te weten wijlen de heren Smit huis en J. Stikvoort. De vergadering besloot de inventaris van de fokkers van wijlen de heer Stikvoort legen zo hoog mogelijke prijs te doen ver kopen en het zoontje van de overledene in de gelegenheid te stellen in de voetspo ren van zijn vader te treden door alle on kosten die aan een fokkerij zijn verbon den voor rekening van de vereniging te nemen. In plaats van wijlen de heer J. Stikvoort werd de heer P. Wagter met meerderheid van stemmen in het bestuur opgenomen. Op de openbare vergadering van de raad der gemeente Castricum op Donderdag 29 October, zal onder meer de aanbieding van de begroting der gemeente en die van de gemeentelijke instelling voor Maatschap pelijk Hulpbetoon voor het jaar 1954 plaats vinden. Een voorstel tot het verho gen van de presentiegelden voor de leden van de raad en de leden van de raadscom missies, alsmede van de jaarwedden voor de wethouders zal eveneens aan de orde ko men. Het overgrote deel van de uit 25 punten bestaande agenda zijn hamerstuk ken. De Katholieke Castricumse middenstan ders, georganiseerd in de Nederlandse Ka tholieke Middenstandsbond, kwamen Woensdag in hötei Meijer bijeen voor de eerste ontspanningsavond van dit seizoen. Alvorens men echter overging tot het hou den van een biljart- en klaverjaswedstrijd, hield de heer J. Warbie uit Rotterdam een causerie ove'- het verzekeringswezen. Uit de vele aan de causeur gestelde vragen bleek, dat verscheidene middenstandei's hun bedrijf voor een te lage som hadden verzekerd. Het ligt in de bedoeling dat een speciale commissie zal onderzoeken in hoe verre hierin verbetering gebracht k.in wor den. In de korte vergadering heeft men de voorzitter, de heer J. Kraakman en de heer J. Kaandorp, benoemd tot afgevaardigden naar de vergadering van de Centrale Raad die op 3 November te Amsterdam wordt gehouden. J. Zentveld kampioen bij De Luchtpost Op de Woensdag gehouden vergadering van de Castricumse Postduivenvereniging De Luchtpost zijn de prijzen uitgereikt aan de kampioenen van de diverse afdelingen. Evenals verleden jaar wist dc heer J. Zent veld het clubkampioenschap te behalen, doordat hij in de afdelingen oude duiven Vitesse; midi'ond en fond, de eerste plaats bezette met respectievelijk 72, 74 en 73 punten. In de afdeling jonge duiven werd de heer J. Bruno eerste met 122 punten en in de afdeling generaal jonge en oude dui ven kwam hij met een totaal van 373 pun ten eveneens als eerste uit de bus. De heer J. F. Tromp ging in de groep navluchten met de eerste prijs strijken en bij de kop pels de heren: J. Bruno-B. Euter. Naast een eerste prijs voor iedere afdeling was er voor de clubkampioen een extra prijs beschikbaar. Wegens drukke werkzaamhe den heeft de heer J. Zentveld het voorzit terschap neer moeten leggen en hij wordt opgevolgd door de heer J. Bruno. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Ivonne Elisabeth Jacoba, d. van B. E. A. Kühne cn M. R. J. Steenvoor den: Maria Hendrika Geertruida, d. van H. Wulp en C. M. Vendel; Petrus Johannes Maria, 7.. van B. J. de Winter cnM. J. Porte- gies; Maria Bernadette, d. van J. Schotten en C, M. Gijsen; Martinus Jacobus Maria, z. van C. J. Baltus en. A. A. Koper; Elisabeth Johanna Maria, d. van Th. P. Liefting en C. C. Degeling. ONDERTROUWD: N. Witbaar en M. A. Beul. OVERLEDEN: J. P. van der Zwaan, oud 85 j„ wedn. van G. Visschér, wonende te Castricum; B. Schrijeres. oud 72 j„ wonende te Haarlem; H. Severein, oud 63 J., wenen de te Zaandam.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 11