„Klassieken" bij de Velser Orkestvereniging Santpoorts fanfarekorps „Wilhelmina" gaat zijn 11e lustrum luisterrijk vieren Agenda voor Velsen DE DOMME Havenberichten In het kroningsjaar bliezen de blekersjongens hun eerste loopje Bob van Dansik als solist We maken een Corsage De Weekreclames Bij „Kijk Uit" vorderingen in competitie ii ONTSTAAN IN „DE VAART" Velsen ontvangt Ripperda Jubileum-concours met allure Raadsagenda voor Dinsdag Verzoek van kleinhande laren in vis aan B. en W. Kunst nu ook op de schepen ^-4 Voer jonge hersens Het nieuwe puntenraadsel „De Vier Mullers" voor medewerkers bevolkings onderzoek Vijfde tiental speelde gelijk met Bloemendaal 3 Cursussen van Rode Kruis in RH BS en da Costaschool 4 DONDERDAG 29 OCTOBER 1953 VYfANNEER wij hierbij aan hen, die in 1898 de grondslagen van het thans 55-jarige W fanfare-korps „Wilhelmina" legden, een ere-saluut brengen, dan is dat zeker op zijn plaats. Want er behoorde moed toe. om in die dagen op „De Vaart" met enige kans op welslagen een muziekkorps op te richten, immers „De Vaart" thans deftig Santpoort-station geheten was slechts een gehucht. Ilet bestond in hoofdzaak uit een lange straat, waaraan wat huizen stonden en een paar „buurtjes" als de „Kippen- buurt" en „De zeven schoonheden"; bovendien moesten de initiatiefnemers maar afwachten, of het cultureel peil der bevolking zo hoog lag. dat zich werkelijk een genoegzaam aantal leden zou aanmelden, dat niet alleen voornemens was de „ouver ture' mee te maken, doch dat ook bereid zou zijn de vereniging op poten te houden tijdens de symphonie. Oppervlakkig beschouwd lagen de kaar ten niet zo heel erg gunstig. Tal van „Vaarters" toch werkten op de vier bleke- rijen van de families Van Hooff, Bruno Klauwers, Jan Klauwers en Zn. en Piet Hein Smit en daar moest worden aange pakt van 's morgens vi-oeg tot 's avonds heel laat. Wie zou het deze opgeschoten knapen en mannen kwalijk hebben kunnen nemen, als zij na volbrachte dagtaak geen zin meer zouden gehad hebben piston, bugel, tuba en hoe al die muziekinstru menten meer mogen heten, nog aan de mond te zetten. Liever niet uit het „dorp" Ledentoevoer van het „echte" Santpoort het huidige Santpoort-dorp viel niet te verwachten, of liever, werd niet wense lijk geacht. Om dit te kunnen begrijpen, moet men weten, dat in die dagen de ver houding tussén Santpoorters en „Vaarters" niet zo bijzonder hartelijk was menig Santpoorter moest zijn bezoek aan de Vaarter kermis met een blauw oog en (of) wat dies meer zij bekopen en daarom werden er alleen Jan-Gijzenvaarters als lid toegelaten en kwam er ook op het vaan del te staan: „Fanfare-korps „Wilhelmina", Jan Gijzenvaart Gemeente Velsen". Ondanks dus het feit, dat de voorteke nen minder gunstig waren, werd op 9 Augustus 1898 de vereniging opgericht. Een naam was gauw gevonden: 't Was het kroningsjaar van Prinses Wilhelmina, dus welke naam zou toepasselijker zijn dan die van het jonge koninginnetje? Thans zijn we 55 jaar verder en „Wil helmina" bestaat nog, sterker: „Wilhel mina" is op de concoursen een geziene en gevreesde muziekvereniging. Natuurlijk heeft het korps z'n „ups and downs" ge kend, maar wélke verenigingen hier ter plaatse ook kwamen en gingen, „Wilhel mina" blééf, verleende z'n medewerking bij schoolreisjes-in-de-oude-tijd, ring- rijden en andere festiviteiten, gaf zaal- en buitenconcerten en organiseerde concour sen en festivals. Tol van dirigenten Tal van dirigenten hebben voor het korps gestaan. Van hen noemen we de heren Hofmeester, Van der Molen, Eisner, Sam Vlessing, Polderman, Reinier van 't Hof, Frits Dekker, Peter Wit en de huidige dirigent, de heer Groot, onder wiens ener gieke leiding het korps zich kranig omhoog gewerkt heeft. Verschillende korpsleden hebben er'al heel wat dienstjaren opzitten, o.a. de heren F. v. d. Enden, J. v. Es, A. Schipper, W. Schipper en voorzitter J. Menet. Van hen spant de heer Van den Enden („Oom Frans") de kroon: Met een korte onder breking blaast hij reeds zo ongeveer een 45 jaar zijn partijtje mee en hoé! en hij denkt nog aan geen ophouden! Geen gouden feest Op 9 Augustus 1948 is het gouden jubi leum door bijzondere omstandigheden voor de buitenwereld althans onopgemerkt voor bijgegaan. Daarom wil men thans, ondanks het feit, dat een 55-jarig jubileum nu niet direct een officiële mijlpaal is, ook naar buiten kenbaar maken, dat het korps reeds zo'n reeks van jaren deel uitmaakt van onze dorpsgemeenschap, ja, óók van Sant poort-dorp, „want reeds tientallen jaren blazen nu „Dorpers" en „Vaarters" in de grootste eensgezindheid hun marsen en walsen. Op 14 November houdt het korps recep tie en op 7 en 8 November organiseert het een groot concours voor duo's, trio's, kwar tetten enz., waarvoor reeds 32 ensembles hebben ingeschreven. Deze muzikale wed strijd wordt gehouden in „Verserend", in dezelfde omgeving waarin in 1900 het Velsen speelt Zondag op eigen terrein de competitie-wedstrijd tegen Ripperda. Het zal de thuisclub niet gemakkelijk vallen het tot een overwinning te brengen, want Ripperda, dat in z'n laatste wedstrijd koploper ZSGO met 30 klopte, schijnt over een goede ploeg te beschikken. Terrasvogels speelt tegen Schoten Zondag speelt Terrasvogels een vriend schappelijke wedstrijd tegen Schoten op het terrein van laatstgenoemde. Terrasvogels komt als volgt uit: Akkerman Sr.; Akker man Jr., Goedhart; Disselköter, Röbken, Cobben; Timmer, Pelleman, Van Vuren, Schipper, Wijnen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: I-I. A. SmitSchouten, d., Dirk Hartogstraat 52, IJmuiden: D. M. E. M. Walthuis—Schachtschabcl, d., Lange Nieuw- straat 572, IJmuiden-O.; J. J. Vermaat—Nat, z. van Speijkstraat 45, IJmuiden-O.; J. A. Zoutman—Taling, d„ Ir. Krijgerstraat 7, Velsen-N.; C. Grootvan Dalsem, d., Wij- keroogstraat 210, Velsen-N.; C. Bakker— Lammerse, d., Bloemendaalsestraatweg 69, Santpoort; A. Jansen—Oosterhof, d„ J. Gij- zenkade 25, Haarlem; M. C. Broekhuizen Boots, d., Groeneweg 33, IJmuiden-O. DONDERDAG 29 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Anna". Rex. 20 uur, „Histoire d'amour". IJ.K.V. „Hercules", 20 uur, zaal Flora, demonstratieavond. VRIJDAG 30 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „De nieuwe avonturen van Robin I-lood". Culturele Comm. Ned. Herv. Gem.. 20 mur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, lezing Jfieuw Guinea". DOOOCCOCCCCOCCOCOCCOCOC> Ter gelegenheid van zijn 55-jarig be staan organiseert het fanfare-korps „Wilhelmina" op Zaterdag 7 en Zondag 8 November een kwartetten-concours in de grote zaal van hotel „Velserend". Er is een ere-comité gevormd, waarin zitting genomen is door de wethouders J. C. Aschoff en li. de Boer, de dokto ren A. de Groot en D. R. Mansholt, de ambtenaar van Culturele Zaken, de heer G. W. S. de Man en .de heren P. Rings en mr. L. Vorstman. Het uitvoerend comité bestaat uit de heren Joh. Menet, voorzitter, F. v. d. Enden, secretaris, J. van Es, penningmeester, G. Wiedijk, W. Groot en P. Wiedijk. De jury wordt gevormd door de loonkunstenaren Jos. de Klerk te Haarlem en E. Elsenaar te Voorburg. In de verschillende afdelingen komen niet minder dan 32 kwartetten, trio's, enz. uit. Zaterdag 7 November binden er 14 van hen de strijd aan. Na afloop van dit concoursgedeelte geeft het kwartet „De Rietvinken" uit Eindhoven, dat ook tot de deelnemers behoort, een concert. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOODOOOOOOOCOOOOOO korps z'n eerste concert gaf onder directie van de heer Hofmeester, nadat de eerste voorzitter van het muziekgezelschap, de heer Baart, een stampvolle zaal het welkom had toegeroepen. De agenda voor de openbare vergadering van de raad der gemeente Velsen op Dins dag 3 November 1953 te 19.30 uur, ten gemeentehuize, vermeldt de volgende pun ten: Installatie van het lid de heer C. Merten; oninvorderbaarverklaring van be- lastingposten en vaststelling suppleto'ire begroting. Voorts komt de verlening van een voorschot en een bijdrage aan de IJmuider Reddingbrigade aan de orde plus een aantal grondaangelegenheden. De vast stelling en intrekking van straatnamen wordt gevolgd door het verlenen van een crediet in verband met het stichten van een centraal kantoorgebouw. Voorts wordt de wijziging van het algemeen ambtena renreglement behandeld met een wijziging van de „Uitkeringsverordening 1953". De ingebruikneming van het hoofdterrein en van de bijterreinen van het gemeentelijk sportpark „Schoonenberg" en van andere sportterreinen en het verlenen van mach tiging aan „de Kennemer Streekschool tot opleiding van onderwijzend personeel bij het kleuteronderwijs" tot het doen van kapitaalsuitgaven, het verlenen van een crediet aan de schoolvereniging „Uw Ko ninkrijk Kome", ten behoeve van de aan schaffing van gasojars voor de onder haar bestuur staande kleuterscholen en een verhoging van het toegestane crediet voor de uitbreiding van het gymnasium Felise- num gaan gepaard met een verzoek van de R.K. schoolvereniging „St. Laurentius"i te IJmuiden (O.), om medewerking, inge volge artikel 72 der Lager-onderwijswet 1920, voor de aanschaffing van bordstel lingen en een verzoek van de vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs, te Santpoort, om medewerking, ingevolge artikel 72 der Lager-onderwijswet 1920, voor het aanbrengen van een verduistering in een leslokaal. De benoeming van: twee leraressen aan het gymnasium Felisenum, een leraar aan het gymnasium Felisenum, een leraar, in tijdelijke dienst, aan de Ge meentelijke Handelsavondschool en een lid der commissie voor Gas en Water be sluiten deze agenda van 19 punten. B. en W. van Velsen hebben van de voorzitter en secretaris van de afdeling IJmuiden van de Nederlandse Bond van Kleinhandelaren in Vis een verzoek ontvangen om de verordening op de winkelsluiting te wijzigen en aan te vullen, opdat de viswinkels des Maandags morgens moeten zijn gesloten en geduren de vier uren des Zondagsmiddags geopend mogen zijn. Het verzoek is in handen van B. en W. om advies. Na de geslaagde pogingen in diverse landen, waaronder ook Nederland, om de beeldende kunst dichter naar de werkende mens te brengen door expo sities te arrangeren in fabrieken en werkplaatsen, komt Noorwegen nu met een nieuw idee: de kunst gaat nu ook nog varen. Een vereniging, bekend als „Kunst in de werkplaats", waarvan on geveer vijftig industriële concerns lid zijn, gaat naast haar reizende exposi ties voor de fabrieken ook een tentoon stelling meegeven aan boord van de nieuwe Noorse vrachtvaarder „Buenos Aires". Het werk van bekende heden daagse kunstenaars zal worden opge hangen in de hutten der opvarenden. De ,,Moira", een andere vrachtvaarder, krijgt aquarcls en pastellen mee in de mess en de hutten. Is er wellicht een rederij in Nederland, die iets voor het idee voelt? Misschien kan de op dit punt deskundige propagandachef der Hoogovens, de heer C. van Dam, haar wegwijs maken. XJOOOOOOCOOCOOOOCOOOOOCXXCOODCOroOCKXXXWOOCOOOOCOCCOOC- Ontslag aan de Spaarnberg- kleuterschool Mej. G. v. d. Horst heeft B. en W. van Velsen verzocht haar met ingang van 1 Januari ontslag te verlenen als hoofd leidster van de Spaarnbergkleuterschool. Verzoeken van Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs B. en W. van Velsen hebben van het be stuur van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs te IJmuiden-Oost een ver zoek ontvangen om medewerking voor het onder profiel brengen van de speelplaats van de Emmaschool aan de Beukenstraat. Het verzoek is in handen van B. en W. om advies. Voorts heeft het bestuur van de vereni ging bij B. en W. van Velsen een verzoek ingediend om medewerking voor het ver groten van de bergruimte in de Juliana- school aan de Ger. Doustraat 59. Ook dit verzoek is in handen van B. en W. om ad vies. Verzoek om nieuwe school meubelen voor Comitéschool Het bestuur van de Comité-school, uit gaande van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs te IJmuiden heeft B. en W. van Velsen verzocht om medewerking voor de aanschaffing van nieuwe schoolmeubelen. Het verzoek is in handen van B. en W. om advies. Zaterdagavond concerteert de Velser Orkest Vereniging onder leiding van Jac. Stoffer in net Ned. Herv. Verenigingsge bouw aan de Rembrandtlaan in IJmui den-Oost. Het programma opent met de overbe kende Egmondt-ouverture, door Ludwig van Beethoven in 1810 gecomponeerd. Dit werk, een getrouwe muzikale weergave van Goethe's treurspel is een sprekend bewijs, hoe deze componist een zin voor muzikale dramatiek en psychologie eigen was als weinigen. De ondergang van Eg- mont als persoon tegenover de overwin ning op de tyrannie is in de compositie duidelijk merkbaar. Het tweede nummer geeft de solist Bob van Dansik gelegenheid in Velsen zijn prestaties op het klavier te tonen. Dit piano-concert van Beethoven (opus 73 Es-dur) ademt een sfeer die men verwant zou kunnen noemen aan die van zijn ze vende symphonie, wat voornamelijk in het eerste deel opmerkelijk is. Het begin van de pianopartij wekt associaties met het Benedictus uit de Missa solemnis, zij het dan met enige varianten. Na de pauze volgt de Arlésienne Suite f. H|\nre Beste kinderen, DONDERDAG, 29 October 1953. GELUKKIG heeft de griep me een beetje los gelaten en al ben ik nog niet helemaal de „oude", toch is dit beslist geen reden, om jullie het nog langer zonder je Tante Els te laten stellen. Dus deze keer eens een bezoek aan de ooievaar. Het portret van deze „knappe" vogel zie je hier afgedrukt en als je hem zo vol ernst en waardigheid ziet staan, dan kun je je best voorstellen, dat er allerlei sprookjes en verhalen om zijn gestalte ontstaan zijn. Vroeger was deze vogel in ons land veel minder zeldzaam, dan nu. Een jaar of vijftig geleden was de ooievaar een algemeen bekende vogel, die overal op boerderij- daken zijn nest bouwde. Maar tegenwoordig is er zoveel ivatcr verdwenen, zijn er zoveel moerassen drooggelegd en weilanden ontwaterd, dat de ooievaar gevaar loopt uit te sterven. Hij vindt door al deze oorzaken niet voldoende voedsel, kan niet meer broeden en gaat dus zijn ondergang tegemoet. Als je echter eens een reisje door Friesland maakt, dan heb je een heel goede kans eens een ooievaar ongemerkt te bespieden. Zoals je waarschijnlijk wel zult weter.l lust hij liefst kikkers, maar ook hagedissen, muizen en mollen zijn van zijn gading. Hij is een echte veelvraat. Als de ooievaar na zijn wintertrek in April weer in ons land teruggekeerd is, gaat hij eerst zijn nest in orde brengen. Tegen eind April bevat het ouderlijk nest meestal vier eieren en na vier weken ko men daar de jonge ooievaars uit. De ouders spuwen het meegebrachte voedsel uit hun krop op de rand van het nest en de kin deren moeten het dan oppikken. Als de zon fel schijnt, gaan de dieren op de rand van het nest staan om zo te zorgen, dat de jongen in de schaduw komen. Eind Juli vliegen de jongen uit, maar keren elke avond naar „huis" terug om daar te over nachten. In September komen allen bij elkaar op een laag gelegen stuk land en dan wordt de „grote trek" ondernomen. En nu de brieven van verleden week. CLEMATIS is nummer één. Wat zal Hans het leuk vinden zeg, dat hij in dat toneel stukje meespelen mag! Maar dat oer- deftige meneertje noem je een „fat" hoor. Hij doet zeker de hele dag zijn best om „daftig" te spreken? Jammer, dat je pun tenraadsel niet helemaal in orde was. WIELRENNER heeft een paar weken geleden heel wat beukenootjes gezocht. vertelt hij me. Waarom heb je ze niet in geleverd jongen? Er waren in Velserbeék nog wel hier en daar papiertjes op de bomen geprikt, met de plaatsen er op waar de inlevering kon gebeuren. De herten moeten namelijk ook wintervoer hebben en daarom was die actie op touw gezet. Nu je dit weet, zul je vast volgend jaar je beste beentje voor zetten, denk ik. Er is ook nog een beloning aan verbonden, dus je zoekt in twee opzichten niet voor „niets". Ook MEIZOENTJE zat dik in het huis werk, schrijft ze. Daarom kon er zeker geen volledige oplossing van het punten- raadsel af, meisje? Wat jammer, want nu heb ik naar oude gewoonte je puntenaan- tal moeten halveren. Doe het deze week maar niet zo haastig, want je verspeelt er misschien een boek mee! Hoe gaat het met je jurk? Lief van je, ZEEMEERMIN, om mij een kaart te sturen. En nog wel zo'n mooie! Het was echt prettig voor mij om deze week toch nog wat van één van mijn nich ten te horen. Gaat het goed op de muziek les? HARDLOPER heeft ook al een griepje gevat, schrijft hij. Nu, dan kunnen we el kaar een hand geven, jongen! Is het bij jou ook over of lig je nog onder de wol? Beterschap dan! Een troost is, dat jij de enige was, die het puntenraadsel helemaal goed had. Daar kun je dan maar weer trots op zijn. De laatste vandaag is WOELWATER, die zich als een echte zwemster ontpopt. Wat leuk, dat je zo veel van sport houdt. Jé bent natuurlijk van plan om er nog veel meer diploma's bij te halen. Ik ga ook vaak in Overveen zwemmen en ik hoop net als iij, dat Velsen ook spoedig een overdekt bad rijk zal zijn, zodat we niet zo'n eind van huis hoeven. Wat een mooie naam heeft je broertje. Hij vindt het zeker wel leuk om volgend jaar naar de „grote" school te gaan? Dit was het laatste briefje deze weck. Tot volgende keer! TANTE ELS. (Briefjes voor Dinsdag Kennemerlaan 186, of aan de bezorger meegeven.) De oplossing van het vorige weekraadsel was: KABOUTER (beker, praam, label, stoom, kluif, aster, trein, varen). Puntentelling: Meizoentje 10 10 -f 5, Zeemeermin 10 10 9, Clematis 10 10 8, Wiel renner 10 10 9, Woelwater 10 10 9, Hardloper 10 10, en Marjanneke 10. TANTE ELS FELICITEERT DUIF, die verleden week Woensdag jarig was, TIJGERVINKJE, die vorige Zondag feest had, en GIEGELTJE, die Zaterdag de bloeme tjes buiten gaat zetten. Van harte, nichten en neef! Weet je, dat je hele leuke corsages kunt maken van beukenootjes, doppen van beukenootjes, pijpjes van eikels en andere herfstvruchtjes? Als je ze met rode en gele plakkaatverf schildert, wordt het een kleurige corsage. Doe je dit niet dan worden ze somberder. Bind de steeltjes met dun ijzer- of koper draad samen. Je zult eens zien, wat een leuke dingen je er van kunt maken. ADVERTENTIE Bakker Winkel's weekreclames Als U die een keer probeert Is het zeker dat U daarvan Voorlaan steeds weer profiteert Steeds weer is het een verrassing Waar U smakelijk van geniet. Let daarom van week tot week op Dat wat Bakker Winkel biedt. Komt een Winkel's broodbezorger Aan Uw huis of in de straat Vraag hem dan eens om een folder waar van alles van die week op staat Is U dan in het bezit van 'n weekreclamelijst geraakt, Dan is 't verder heel eenvoudig, Dan is dra Uw keus gemaakt. Bakker Winkel's weekreclames Lage prijs en hoge kwaliteit. Een verrassing, een tractatie Daarom hoor je ook altijd: Laat BAKKER WINKEL ook Uw bakker zijn. Een moeilijk raadsel zal liet besluit van deze ronde vormen. Ik ben nieuwsgierig wie er dit keer met het hoogste aantal punten (en dus met de prijs) van door gaat! x X X X X boom oude naam voor viool, gedroogde druif éénkleurig, stad in het Duitse Ruhrgebied, x oogziekte, x zweer, x lijfeigene, x dikke stalen draad, x parfum. Doe je best, het is niet gemakkelijk om het bedoelde woord op de kruisjes te vinden. In ieder geval heeft de uit komst iets met dit jaargetijde te ma ken! Volgende week komt ook de uit slag van de kleurwedstrijd! Vul van boven naar beneden woordjes in van de volgende betekenis: 1. eet je wel bij de koffie; 2. zie je mee; 3. hoor je mee; 4. loterijbriefje; 5. scheer je van een schaap; 6. boomsoort; 7. een moment; 8. meisjesnaam; 9. ver harde huid. Als je de woordjes goed hebt opge schreven, komt er op de voorste rij de naam te staan van een vlinder. 't Was op een mooie dag in Mei des morgens om een uur of zeven. Twee paardjes stonden in de wei en wilden wel eens wat beleven! Het ene zei: „Het hek is los, daar moeten wij van profileren!" En daarop sprak het and're ros: „Wij gaan om nimmer weer te keren!" Dus stapten zij het weiland uil en wandelden door stille dreven. Van vreugde hinnikten zij luid, zó heerlijk vonden zij het leven! Maar dat was dom, want dat misbaar riep vele mensen naar de ramen. Die zeiden toen tegen elkaar: „Kijk die twee dieren nu eens samen!" Maar dat mag vast niet van hun baas, daar moeien we iets op verzinnen. Dat is toch werkelijk dl te dwaas! Straks huppelen ze hier nog binnen!" Ze belden de politie op en vier agenten op een rijtje pakten de paarden bij hun kop en brachten ze weer naar het weitje. De klok sloeg toen juist negen uur, daar stonden ze weer in hun landje. Ze keken beide danig zuur en gaven toen elkaar een standje: „Jij maakte zo'n lawaai op straat!" zei d' een. En „Nietes, jij!" de ander. Zeg dommerds, als je nog eens gaat, hou dan je kaken op elkander! no. 2 van George Bizet naar het drama van Daudet.; een compositie geweven rond enige Provengaalse melodiën. Hoewel de tweede suite op rekening geschoven wordt van deze illustre vertegenwoordiger van de Franse muziek in de periode rond het midden van de 19e eeuw, is komen vast te staan dat deze toneelmuziek moet worden toegeschreven aan een zekere Guiraud. De avond wordt besloten met de uitvoe ring van Jean Sibelius „Finlandia". De werken van deze componist, die in 1865 het levenslicht zag, zijn alle geba seerd op Finse sagen en legenden. Men kan zijn werk verdelen in drie perioden, waarin zich een evolutie voltrekt van de vroegere Duitse Romantiek naar een mo dern impressionnisme: Finlandia moet wor den beschouwd als" een oeuvre uit de eerste tijd, die in 1902 met de compositie van de Tweede symphonie eindigde. Maar zelfs in deze eerste periode en zeker in dit na tionale gedicht is hij de geniale colorist, in diens gedurfde combinaties de harmoni sche klankkleuren een fel afstekend chro ma ontwikkelen. De Velser Orkest Vereniging, die deze werken alle serieus in studie heeft geno men, moge dan niet met nieuwigheden op de proppen komen, bij een juiste vertol king van de werken van deze klassieken, en hiernaar streeft dit ensemble zul len de luisteraars ongetwijfeld enige uren van verheffende schoonheid kunnen ge nieten. De gemeente Velsen zal alle medewer- kers(sters) aan het bevolkingsonderzoek op TBC een toneelvoorstelling aanbieden op Donderdag, 12 November in het Rex- Theater te IJmuiden-Oost. Het toneelge zelschap Jo'nan Kaart zal een opvoering geven van liet blijspel „De vier Mullers". Voor de onderlinge competitie van de IJmuidense schaakclub „Kijk Uit" zijn weer enige partijen gespeeld. In groep I verste vigde de kampioen Gordijn zijn positie door te winnen van De Haas en van Stals. Visser kwam naar voren door van Kistemaker te winnen. In groep II a werd de partij Kok— Deelder afgebroken en Krab. die tot nu toe geen overwinning bad kunnen behalen, ver rijkte zich ten koste van Kroon met een punt. Het was een verrassing, dat v. Nieu- wenhuizen wist te winnen van Tellier. Spuls Jr. kon het weliswaar niet tot een overwinning brengen, maar het eerste halve puntje is er dan toch. V. d. Plas was zijn tegenstander. Wezelman won ditmaal van v. d. Plas. Kistemaker en Zeylmans kwamen niet verder dan remise. Het was enigszins tragisch voor Verlaak, toen hij een gewon nen stelling door een enkele zet zag ver anderen in een verloren partij. In groep III A wist Wolthuizen remise te maken met Hogewind, maai- tegen Korff was hij niet opgewassen. V. d. Wel en Holscher speelden remise, evenals Kramer en v. d. Tuin. De Wolf doet in groep III B een goede gooi naar de bovenste plaats. Hij won van Sluiters. Blok rekende af met v. d. Veen, maar tegen v. d. Glfnd kwam hij niet verder dan een afgebroken partij, die later uit gespeeld zal worden. V. d. Doel slaagde er in Hoogzand te verslaan. In groep IV gebeurden geen bijzondere dingen. Vis speelde remise met Verdam en hield Bruyn er onder. De strijd tussen Aarts en Toornvliet, die beiden nog geen enkel punt hadden veroverd viel uit ten gunste van de laatste. Maandag worden twee bonds wedstrijden gespeeld. Kijk Uit I komt uit tegen VVV III uit Alkmaar en het zesde tiental neemt de strijd op tegen Het Oude Slot III uit Heemstede. Beide wedstrijden worden gespeeld in het clublokaal van Kijk Uit. De competitie Voor de competitie van de NHSB bond het vijfde tiental van de schaakclub Kijk Uit de strijd aan met Bloemendaal 3. Het team wist op dit sterke tiental een gelijk spel(5—5) te behalen. Kijk Uit nam de leiding door v. d. Wel, die in twaalf zetten zijn partij won. Zijn tegenstander speelde te vroeg op aanval en verwaarloosde de verdediging, zodat de Kijk Uit-man geen moeite had de partij te winnen. Wolthuizen wist een gewonnen eindspel over te houden en Dekker raakte in moeilijkheden en verloor kansloos. Even later slaagde v. d. Doel er in zijn tegenstan der mat te zetten, zodat de stand toen 31 werd. V. d. Glind zorgde voor 32, doordat hij zich mat- liet zetten. Aan het eerste bord kon y. d. Berg remise maken en moest ook Blok de vlag strijken. Hiermee kwam de spanning terug- De volgende partijen verliepen enigszins sensationeel: De Vries verspeelde in een ge wonnen stelling zijn dame en kon ternau wernood remise bereiken. Korff slaagde er in een bijna verloren partij om te zetten in een gewonnen partij. Met een remise van Hogewind zou Kijk Uit gewonnen hebben, maar hij kon geen stand houden en verloor de partij. De eindstand werd 55. De volgende wedstrijd gaat tegen HSG 4 te Haarlem. Het vijfde tiental is wel in staat dit tiental te kloppen. De afdeling Velsen-IJmuiden van het Nederlands Rode Kruis begint binnenkort de cursussen voor de aspirant-leden van de colonne R.K.K. van de plaatselijke afde ling. In IJmuiden zal dit geschieden onder leiding van de arts J. de Vries op Dinsdag 3 November in een lokaal van de Rijks- Il.B.S. aan het Tiberiusplein. In Velsen- Noord wordt de eerste cursus op Donder dagavond 5 November gehouden in de Da Costaschool aan de Noorderlaan. Deze cursus staat onder leiding van de arts J. A. M. Rolink. Woensdag 28 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Iligas van Vigno. Argo van Bremen. Aillette van Noordzee. Tromp van Hudixvall. De Ruyter van Geffle. Loire van Maassluis. Trebbo van Londen. Aldo van Hernösand. Wolanda van Londen. Jurieges van Caen. Vertrokken zijn: Bill S. naar Antwerpen. Willem Barendsz naar Curacao. Singualla naar Ostrand. Westerdok naar Gothenburg. Westerhill naar Rotterdam. Sumatra naar Hamburg. Dieter Waltraul naar Hamburg. Soemba naar Vlaardingen. Warun naar Rot terdam. Deo Favente naar Rotterdam. Triton naar Rotterdam. IJstroom naar Bristol. Hos naar Gothenburg. Amor naar Ceuta.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 17