Kotter van „half-IJmuidense origine" aan reder overgedragen „Willem Barendsz" weer (met Friese kolonie) naar de Poolkou Problemen <3 VISSERJJ-VARJA Katholiek geestelijke wees Humanisme af maar respecteerde goede bedoelingen Léon Desmit vandaag met „L'Avenir" naar België Inzegening voor proefvaart neven aan Heemskerk Wijk aan Zee op de honderd velden J de redactie 12 „De man in het witte pak" Zondag voor Alcura Tuinbouwstudieclub stelde winterprogramma samen Stroom en tegenstroom „Groot gevaar voor de gemeenschap" aldus pater-rector Victorianus (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) Vele overwinningen voor VGZ-tafeltennisclub Watervliet I naar Sport Vereent I DONDERDAG 29 OCTOBER 1953 TUSSEN EEN GROEPJE beurt- en binnenscheep j es, die zich lieten volstorten met zand uit de .Heerenduinen", lag Woensdagmorgen tegen tien uur bij de Kleine Sluis in het Noordzeekanaal de propere „L'Avenir", de kotter Z 444 van de Zeebrugse reder Léon Desmit, die al een van zijn schepen, de „Mercator" in Nederland bij H. Zwart's Machinefabriek liet bouwen en die er thans voor de tweede maal was. om een kotter aan zijn vloot toe te voegen. Toch zal zijn nijvere rederij drie schepen groot blijven, want de „L'Avenir" is de plaatsvervanger van de Z 527, de „Leopold Nera", die in de nacht van 1 Februari op weg van de Witte Bank naar IJmuiden om daar een nieuwe motor te laten plaatsen, vlak onder de Nederlandse kust met zijn bemanning verging. Voortvarend als Desmit is, trad hij opnieuw in contact met de heer H. Zwart. Een nieuwe kotter dan, „L'Avenir" zou hij heten, „De toekomst". Het is gisteren een heel gezellige proef vaart geworden. Kapelaan J. A. Kerstholt van de Katholieke Kerk aan de Kanaal straat kwam even na tienen aan boord om het scheepje naar 's lands zede te dopen. Hij las enige gebeden en het Evangelie van de wonderbare visvangst en devoot hebben allen het hoofd gebogen toen deze kapelaan deze oudo rite van de inzegening van het schip volbracht, 's Middags werd het kruis over de kotter gelegd, in vier uitgeboorde gaten aan stuurboord, bak boord. voorin en achterop. De peter, schipper Albert de Paepe en de meter, mevrouw Zwart, hebben dit ritueel helpen bezegelen door ook een stuk gewijde kaars in de gaten te drijven en er een houten prop op te slaan. Op het Noordzeekanaal heeft de L'Ave nir" zich daarna van de beste kant laten zien. Machinist Louis Adams was er tevre den over, zoals de zaak er bijstond in de machinekamer en de monteurs en het ver dere personeel van de machinefabriek van Zwart, dat aan bqurd was, vond daar groot genoegen in, want de kotter was tenslotte uit hun handen gekomen. Op de brug trof men tot één uur nog een Nederlandse schipper aan de Nederlandse vlag woei nog fier van de achtermast, want het schip was nog niet overgedragen. Het was cie heer M. Vink, die al gauw met schipper de Paepe en meneer Prins het gesprek over HollandBelgië ter hand hadden genomen. Bij de „gemeten kilome ter" hebben velen met de horloges klaar gestaan om de snelheid te berekenen waarmee dit scheepje van half-IJmuidense origine de „Willem Barendsz" die Neder land ging verlaten, tegemoet stoof. Het bleek om en de bij de tien mijl te zijn. „Knap", vond reder Leon Desmit, „moeten we juist hebben, de Mercator is ook al die tijd al een van de hoogste besommers van de Zeebrugse vloot". Laatst maakte dit 7 4-tons kot ter tje nog een besomming van f 12.900 in België. Overdracht bij de brug Met de Hembrug in zicht werd gedraaid en later voorbij ae Velserbrug kon-de over dracht gescnieden. De heer H„- Zwart nam eerst het woord en memoreerde de bouw- van de Mercator. Vorige keer had Desmit tot hem gezegd, dat voorlopig van nieuw bouw wel niets zou komen, maar het nood lot wilde nu eenmaal anders. De Z 527 verging en er moest een nieuw schip ko men. Er is hard aan de „L'Avenir" gewerkt Aanvankelijk was het de bedoeling van de Algemene Culturele Raad „Alcura" Zondag 1 November de film: Het vonnis is geveld te draaien. Door omstandigheden kon men deze film echter nog niet krijgen en Alcura is er nu in geslaagd de hand te leggen op de film: De man in het witte pak. Het is een Engelse film uit de. productie van Arthur Rank en deze naam is al een waarborg voor een goed filmwerk. In de film ..De man in het witte pak" komt de toeschouwer in aanraking met de verhou ding tussen arbeiders en werkgevers. In een Engels stadje staat een textielfabriek en deze fabriek verschaft aan vele inwo ners werk. Wanneer de arbeiders met be paalde grieven bij de eigenaars van de fa briek komen vinden zij vrijwel geen ge hoor. Maar plotseling wordt het stadje opge schrikt door het bericht dat iemand een stof heeft uitgevonden die onverslijtbaar is. Als deze stof op de markt gebracht zal worden, betekent dit dat de textielfabriek zijn poorten wel kan sluiten. Het is deze uitvinding die de arbeiders en de werk gevers bij elkaar brengt. Het ontoeganke lijke directie-kantoor staat nu voor de ver tegenwoordigers der arbeiders open en samen worden plannen gemaakt om te voorkomen dat de fabriek gesloten zal moeten worden. Het geestige gegeven wordt met de nodige Engelse humor opgediend en deze „Man in the white suit" werd daardoor bepaald niet alleen een „sociaal", maar ook een knap satirisch werk van uitstekend ge halte. door liet personeel van de machinefabriek en de heer Zwart betrok al die werkers dan ook in zijn dankwoord. Leon Desmit kan maar weinig woorden vinden om te antwoorden en te zeggen hoe dankbaar hij was, maar ook hoe onder de indruk. Hij vond het een schoon schip, waar met vertrouwen op zal worden geva ren. Het was stil toen de schipper De Paepe aan de achtermast de Nederlandse vlag neerhaalde en de tricolore van Bel gië hees. Bij een Zuid-Westen briesje heeft de „L'Avenir" daarna in de middag op de Noordzee de twee honderd pk. Bolnes diesel laten draaien. De Z 444 is weer een stevig en zeevast scheepje gebleken, het derde product op gebied van scheepsbouw uit handen van deze IJmuidense machine fabriek. Met plezier zullen de vijf opva renden van dit zes meter brede en 26 me ter lange schip straks op de Witte Bank en daaromtrent een hoop plezier geven. Wat vangst en besomming betreft dan. Paus Pius XII spreekt met de blinde mejuffrouw Eilen Noone uit Philadelphia. Tijdens de audiëntie is de geleidehond rustig op de grond gaan liggen. Onder voorzitterschap van de heer P. de Ruyter heeft de R.K. Land- en Tuinbouw studieclub „Heemskerk Vooruit" tijdens de in café „de Oranjeboom" gehouden leden vergadering het winterprogramma samen gesteld. Op 12 November zal de eerste bij eenkomst plaats vinden, en de heer J. C. Muyen uit Beverwijk zal dan spreken over het onderwerp „De waterhuishouding in Kennemerland". Voorts zullen de volgende onderwerpen een punt van bespreking gaan vormen: „De bodemkartering in Ken nemerland"; „De teelt van bijgoed", „Kost- prijsonderzoek bij de aardbeiteelt" en de practische gang van zaken bij de belastin gen voor de agrarische sector. MARKTBERICHT Aardbeien 180—270 (slof); aardbeien 23—52 (doosje); andijvie 68; bloemkool 1023; bospeen 9—21; waspeen 6—14: sla 2-li—9; spinazie 18—36; tomaten 20—81; prei 7—10; knollen 8—16; sperciebonen 42—98: pronk benen 36—59: spruiten 20—53; groene kool 6—10: rode kool 6—12: druiven 62—84. „Waar de woestijnen bloeien" Als propaganda voor de missie werd in café „De Zon" te Wijk aan Zee een film avond gehouden, waarop werd vertoond een rolprent over Pakistan, de jonge natie, waar Oost en West elkaar in de hoofdstad Karachi ontmoeten. „Waar de woestijnen bloeien" was een uitstekend gekozen titel voor deze film, die laat zien hoe een be- vloeiïngssysteem de woestijn tot vrucht bare akkers omtovert. I)e K.A.B., kring IJmuiden-Oost, had gisteravond in samenwerking met de R.K. Vrouwenbeweging en de Katholieke Mid denstandsbond een belangwekkende bij eenkomst in het Patronaat georganiseerd, waar pater rector drs. Victorianus bet woord beeft gevoerd. Het onderwerp van bespreking was: Het humanisme zoals het zich voordoet in het Humanistisch Verbond. Pater Victorianus had zijn rede in twee hoofdstukken verdeeld: wat het humanisme leert en in de tweede plaats: hoe de hou ding van de gelovigen tegenover dit huma nisme moet zijn. Hij wees erop, dat er twee soorten hu manisme zijn, namelijk het Christelijk hu manisme zoals dat gemanifesteerd is in de kerk en het „atheïstisch humanisme", dat te vinden is in het Humanistisch Ver bond en aanverwante verenigingen. Het Christelijk humanisme, aldus spre ker, gaat evenals het atheïstisch humanis me uit van het standpunt dat de mens tot volle ontplooiing moet komen. De mens echter heeft, wat spreker noemde, een gevalllen natuur, doch is door Christus verlost cn daardoor heeft hij weer alle mogelijkheden herkregen. Door de erfzonden is zijn verstand ver duisterd en zijn wil verzwakt en zo kan hij dus nooit langs louter natuurlijke weg Met een wijde boog is gistermiddag om even over halfdrie Neêrlands walvisvaar der ..Willem Barendsz" de IJmuiler pieren uitgezwenkt. op weg naar de walvissen van de Antarctis. Honderden familieleden en vrinden van de bemanning hebben het af scheid in de Coenhaven te Amsterdam nog lang niet voldoende gevonden en waren meegekomen naar de grote sluis, waar een allerlaatst vaarwel is uitgewisseld, waar goede raad is meegegeven voor de Pool- winter en de over en weer vliegende grap jes de weemoed probeerden te maskeren, die dit afscheid tot MaartApril bege leidde. De jagers zijn deels al vooruit gegaan naar kaapstad en via Curacao, waar de Willem nog een flinke teug olie tot zich zal nemen, gaat het moederschip met zijn kleine vloot van catchers straks de barre winter van de Zuidelijke ijszeeën tege moet. Men verwacht veel concurrentie dit jaar. Een paar IJmuidenaren aan boord zagen het echter niet al te donker in, want tenslotte zitten er een paar gewiekste Scandinaviërs achter de harpoen op de jagers en de kapiteins van deze felle boot jes, die een groot deel van het allerruigste werk te verzetten krijgen, staan eveneens hun mannetje. „Wil je anders wel geloven, dat ik nóu al uitkijk naar de brief, die moeder nog schrijven moet en die ik straks in Curacao krijg?" merkte één hunner op, waaruit wel blijkt, dat zoveel mogelijk contact met de wal en met thuis een levens voorwaarde voor de bemanning van de „Willem Barendsz" genoemd mag worden. Er bevinden zich dit keer opvallend veel Friezen aan boord van het schip, waar onder er verscheidene zijn, wier eerste reis het wordt. De oudgedienden hebben hen inmiddels al ingewijd, zodat de roman tiek van deze expeditie naar de top van de wereld zo langzamerhand verwisseld zal zijn voor een voorbereiding op het aantai barrels traan, dat straks beneden- deks gestouwd zal worden en voor ae doorlopende haast van de grootse slachterij op het werkdek in de midscheeps. De kok in de kombuis is al druk doende met het eerste „bakkie" buitengaats. En toen de Westelijke sluisdeur om kwart over twee openrolde is de reis om margarine en beendermeel, om traan en om zweet, veel zweet, tenslotte echt begonnen. Nog lang heeft het kleine groepje nawuivers op de knp van de pier de verdwijnende contouren van de Willem Barendsz na-geoogd. Zij zijn het komende voorjaar zeker weer present op dat zelfde puntje van het vaderland, om hun gelieven een allereerste welkom toe te roepen. OP oude vaderlandje gravures vinden we zowel het schaak- als het damspel met opvallende regelmaat terug: het dambord vooral was een meubeldat in talloos vele Nederlandse huiskamers te vinden is geweest en wanneer men ver genoeg terug- graaft in de historie, treft men spelen aan en speelschijfjes in de oudheidkundige verzamelingen die een sterke verwantschap met het damspel vertonen. Maar het dammen in verenigingsverband kon zich pas gaan ontplooien, toen de reis- gelegenheden beter werden. Zodat er rond de eeuwwisseling een sterke groei valt te constateren, in het aantal damclnbs. In 1909 kwam vervolgens de fusie der verschil lende districtsbondjes tot stand en ontstond de (thans Koninklijke) Nederlandse Dumbofid. In Beemster is echter een commissie van piekeraars benoemd, die uit zal moeten vissen, welke damclub de oudste van Nederland genoemd mag vtord.en en het zijn Cornelis de Heerkleinzoon van de beroemde 18e eeuwse meesterdammer Aris de Heer Willem Zomerdijk, kleinzoon van de al evenzeer befaamde maestro Antooni Zomerdijk, P. Beers uit Noord-Scharwou en G. Beets, die deze taak op de ook al bejaarde schouderen gelegd kregen. (Verkort weergegeven) Vis bij de kruidenier? Begrijp ik uw ar tikel goed in uw blad van 27 Oct. '53, ko men er Amerikaanse containers waarin Noorse visfilets opgeslagen worden. Waar schijnlijk met „Moody-hulp" en dit alles om het visverbruik in ons land op te voe ren en om de Nederlandse visserij te hel pen? En die filets zullen worden verkocht door de kruidenier, zonder vakkennis en daardoor zonder deskundige voorlichting aan de huisvrouw? Het klink allemaal zo vreemd. Of komt dit doordat alles wat zonderling is in ons vis-wereldje? VISHANDELAAR Inderdaad heeft onze geachte brief schrijver de zaak goed begrepen. Uit ons bericht bleek overigens zeer duidelijk, dat de visdétailhandel nog niet geheel content is met deze container-kwestie. De tijd zal echter moeten leren, wie de meeste klanten *»eet te trekken. Er zijn inmiddels al belangwekkende ge gevens binnengekomen en wij prijzen ons gelukkig dank zij de spontane medewerking van de heer G. Beets uit Wormer, secretaris der „oudheidkundigen", een greep uit dit boeiende materiaal te kunnen doen. Boven dien kregen wij op deze manier de unieke kans een aantai vraagstukken van beroemde 18e eeuwse problemisten te plaatsen, als mede een internationaal tournooi en de biografieën van een aantal damprominenten uit de 19e eeuw. Officieel is komen vast te staan dat de Rotterdamse damclub „Constant" als eerste Nederlandse damclub werd opgericht op 7 October 1899. Het nog in theorie bestaande „Verenigd Amsterdams Damgenootschap" werd opge richt op 1 November 1900, de damclub „Ons Genoegen" te Edam dateert uit de Octo'oer- maand van 1902 en als vierde oudste Neder landse is cle nog steeds zeer actieve damclub „Haarlem" aan te wijzen van 13 Februari 1904. Dan volgen de Wormerveerse dam club (21 Februari 1904) en de Zijper damclub (28 Maart 1905). Wijlen J. B. de Haas trok al dammend door Nederland en richting her en der. na simultaan-séances met Th. L. Battefeld damclubs op. De bakermat van het Nederlandse damspel waar zovele grote damspelers vandaan zijn gekomen, de Beemster. kreeg in 1906 weel een damclub, vernoemd naar de groot meester (die 50 jaar lang geen partij ver loor): „Aris de Heer". De commissie van onderzoek heeft nage plozen. dat al ver voor cle oprichting van de Nederlandse Dambond damtournooien werden georganiseerd om het kampioenschap van Nederland. Zelfs een internationaal damtournooi, waaruit wij hieronder een partij plaatsen werd in Amiens (Frankrijk) in 1886 gespeeld. Merkwaardig was het bericht in het mede delingenblad „Binnendijks" dat op 13 Novem ber van hot jaar 1897 de ontbinding meldde van de Beemster „Schaak en Damclub" we gens gebrek aan nieuwe krachten.... „Deze beroemde club" aldus het blad in zijn me mento, „heeft een lang en eervol bestaan geleid, waaruit dammeesters en sterke schaakspelers zijn geboren". Hieruit moet de commissie dus de conclusie trekken, dat de Beemster dam- en schaakclub de oudste vereniging in den lande was. Laten wij nu een partij uit het interna tionaal concours van Amiens, waaraan vele prominenten als K. de Heer. Antooni Zomer dijk. E. J. B. Vught, M. Vos en de beroemde dammende geneesheer in die dagen Baudet hebben mee gespeeld, weergeven. Het gaat dus ditmaal niet zozeer om de technische doch vooral om de historische waarden van ons mooie spel. 1. 31—27 17—22; 2. 33—28 22x33; 3. 39x28 19—23; 4. 28x19 14x23; 5. 36—31 10—14; 6. 4136 410; 7. 4641. Hier deed zich een merkwaardig voorval voor. De Fransman Badélent heeft hier twee zetten met wit achter elkaar gespeeld. Dit was mogelijk omdat hij ook met de organisatie van de wedstrijd was belast. Na 46—41 moet later Baudet tegen zijn vriend Badélent hebben gezegd „U bent aan zet". Daarom speelde wit twee maal achtereen volgens 8. 31—26 11—17; 9. 36—31 7—11; 10. 44—39 17—21: 11. 26x17 12x21; 12. 39—33 8—12; 13. 50—44 2—8; 14. 44—39 1—7; 15. 41—36 14—19: 16. 33—28 10—14: 17. 39—33 5—10; 18. 34—30 23—29; 19. 33x24 20x29: 20. 47—41 19—23; 21. 28x19 14x23: 22. 27—22 18x27; 23. 31x22 Stand na de 23e zet van wit is: Baudet, zwart stukken 22 (voor wit) en 29 (voor zwart) een niet alledaagse opstelling geldt! 23.12—17; 24. 32—28 23x32; 25. 37x23 7—12; 26. 41—37 9—14; 27. 43—39 3—9: 28. 39—34 21—26; 29. 34x23 13—19; 30. 37—32 15—20; 31. 49—43 20—24; 32. 36—31 26x37; 33. 32x41 17—21? Met de 33ste,zet maakte zwart een blun der. In het hedendaagse wedstrijdspel is één stuk achterstand al een hopeloze zaak, maar in de vorige eeuw was de spelontwik- keling nog niet van dien aard. dat stuk achterstand hoe dan ook zorgen haarde. Maar na de 2de foutzet kan wit ineens winnen! 34. 22—27 11x33; 35. 38x20 14x34; 36. 23x5 en zwart gaf zich gewonnen. Nieuwe opgave Het doet ons genoegen een tweetal vraag stukken van de zoon van het ere-lid van DCIJ. de heer J. Kramer te IJmuiden-Oost te hebben mogen ontvangen. Beide vraag stukken zijn een plaatsje in onze rubidek Waard. Als no 9 van de oplosserswedstrijd plaat sen wij dus nu: Auteur Cor Kramer, IJmuiden-Oost zijn levensdoel bereiken. Natuur en bo vennatuur, aldus spreker, moeten samen werken om de mens te maken tot het edelste wezen van de schepping. „Geen afgerond systeem" Het humanisme van het Humanistisch Verbond is daarentegen niet vast te leg gen in een afgerond systeem. Het is een verzamelnaam voor mensen van zeer uit eenlopende opvattingen, die naar zijn zeggen „de echte menselijke waarden zoeken zonder uit te gaan van het bestaan van een persoonlijk God". Het tracht een mensenleven en een mensengemeenschap op te bouwen zonder Godsgeloof en slechts door midden van menselijk verstand. Het Verbond is in 1946 opgericht als reactie tegen nationaal-socialisme en com munisme en is te beschouwen als een poging om meer geestelijke inhoud te geven aan de Marxistische maatschappij, zei de geestelijke. Het streeft ernaar leiding te geven aan buitenkerkelijken op cultureel, paedago- gisch, sociaal en charitatief gebied en deze mensen normbesef bij te brengen. De humanistische beweging, volgens drs. Victorianus, beschikt over invloedrijke personen in regeringsdienst en deze be horen vaak tot de Partij van de Arbeid. Formele banden tussen deze partij en het Humanistisch Verbond zijn er niet, maar zakelijk gezien bestaan er vele persoonlijke relaties. Afwijzing Spreker wees een dergelijk humanisme af op grond van de volgende punten: Ten eerste om de godsdienstige levens houding, „want de mens die zonder God leeft is een groot gevaar voor de gemeen schap". Ten tweede brengt het de goede zeden in gevaar, meende spreker, want hier staat de erkenning van de erfzonden tegen over de ontkenning derzelve. Godsdienst en moraal zijn echter niet te scheiden, al dus spreker. Als derde punt meende pater Victorianus de ondeugdelijkheid van dit humanisme voor de opvoeding van het volk. Men kan nu eenmaal van nihilisten geen betere mensen maken als men ze bijbrengt dat het zonder God ook wel gaat, aldus spreker. Tenslotte kantte de pater zich tegen wat hij noemde de overdreven pretenties van het Verbond. Het werpt zich op als gelijkgerechtigde van de kerkgenootschap pen, maar als ongodsdienstige organisatie kan het hiermee nooit op één lijn staan. „Als levens- en als wereldbeschouwing wijzen wij het onvoorwaardelijk af, maar nochtans respecteren wij de goede bedoe lingen", zo concludeerde spreker. Om het gevaar af te wenden, aldus spre ker, is het noodzakelijk om eigen positieve activiteit op te voeren en hen te helpen, die als buitenkerkelijken te boek staan. Wij hebben de grote taak ons te ontfermen over de afgedwaalden. Wij moeten het a-godsclienstige huma nisme de wind uit de zeilen nemen door het te bestrijden met de wapenen van de De VGZ-tafeltennisclub kan met goede moed de huidige competitie in de afdeling Haarlem van de NTTB voortzetten, nu de VGZ-teams in drie wedstrijden goede resultaten hebben gehaald. Het eerste VGZ-team boekte de derde overwinning door Dios 2 in een uitwed strijd met 82 te verslaan. Alle partijen in deze match verliepen zeer spannend, maar dank zij de taaie volharding van Ales (3), Luyben (3) en v. d. Wall (1) gingen de punten naar Velsen. Het tweede team, dat eerst GTTC 5 een gelijk spel afdwong, verraste nu opnieuw door een 64 overwinning op IiBC 4, in welk team een oud-eerste klasser speelde. Het derde VGZ-team trof in de eerste ontmoeting Geel Wit 2 en verloor mét 8 2. Nu was Togido 4 op bezoek, doch slechts met twee spelers. Aangezien Roel Zuidema en Jenny Kluft ieder tweemaal en Iiooge- weg eenmaal zegevierden en bovendien de dubbel door VGZ werd genomen, was de stand 61; wegens het niet verschijnen van de derde Togido-speler werd de eind uitslag 91. Het vierde VGZ-team deed deze week van zich spreken door een overwinning op Velsen 4. Hier waren het Langeveld (3), Vel (3) en Bob Zuidema (3), die de uit slag bepaalden op een 91 overwinning. Het eerste twaalftal van de korfbalver eniging „Watervliet", dat tegen Aurora in Haarlem de tweede nederlaag leed na het veelbelovend competitie-begin, kan Zon dagmiddag weer wat van het verloren ter rein terugwinnen. De Watervlieters bren gen een bezoek aan Sport Vereent I in Santpoort. Dit twaalftal won nog slechts één wedstrijd en speelde er één gelijk. Doch waar het hier een plaatselijke ont moeting betreft en de laatste tegenslagen van Watervliet de Santpoorters misschien een extra dosis geestdrift doen opbrengen, zullen de bezoekers opnieuw voor een moeilijke wedstrijd komen te staan. Toch kan Watervliet de punten veroveren, als er maar een goede schotvaardigheid aan de dag wordt gelegd. Het tweede twaalftal is vrij. Watervliet 3, dat vorige week na veel spanning met 64 van DSV I won, ont vangt Oosterkwartier 4 en moet kunnen winnen. De nederlaag van Watervliet 4 tegen Oosthoek uit kan nu genivelleerd worden door de gastploeg Haarlem 4 op „Water vliet" te verslaan. De Watervliet A-adspiranten leverden vorige week een sterk staaltje van schot vaardigheid tegen Nieuw Flora A. De onge slagen jeugdige Watervlieters scoorden maar even 22 doelpunten vóór en kregen 0 tegen, waardoor de totaal-score voor A thans is: 71 vóór en 5 tegen. A is Zaterdag vrij. Er wordt gespeeld: Watervliet BHaarlem C en Watervliet C Aurora B. geest en jegens alle mensen barmhartigheid en naastenliefde betrachten. Andersdenkenden werd de gelegenheid geboden hun opvatting hier tegenover te stellen, waar een dankbaar gebruik van werd gemaakt, uiteraard mede door een der aanwezige bestuursleden van het Hu manistisch Verbond. Balédent, wit Zwart 14 stukken op: 3, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12. 13, 15. 16, 21, 23. 29. Wit 14 stukken op: 22. 30, 32, 35, 36. 37, 38. 40, 41. 42, 43, 45. 48, 49. Een boeiende stelling waarin voor de Zwart: 8, 12. 17, 19, 23, 24, 25, 28, 29, 30, 34. 38, 40. totaal 13 stukken. Wit: 16. 21, 26, 27, 32. 35, 39. 41, 43, 44. 48, en 49. Wit speelt en wint. Telt voor 1 punt in de wedstrijd. CORRESPONDENTIE G. Z. te Santpoort. De oplossing no. 6 had u wel opgestuurd. Dank voor de partij, waarvoor u bemiddeling verleende. Overi gens v/as u alles als vakdammer duidelijk. C. K. te IJmuiden. Ook het 2e vraagstuk wordt geplaatst. II. A. te Velsen-N. U had meen ik zelf eens Velsen-Zuid opgegeven. Wij hebben dus met uw verzoek rekening gehouden. Een oplosser heeft zijn naam en adres niet ondertekend. Hij zond in oplossing no. 8. B. Gl. te IJmuiden. Boeken kunt u steeds via ons bestellen. Uw verzoek hebben wij reeds doorgegeven. Oplossingen De oplossingen van de vraagstukken uit de rubriek van 8 October (no. 6), auteur Rens de Jong luidt: Stand in cijfers: Zwart: 1, 7, 8, 9, 10, 12. 14, 20, 25, 27, 31, 36. Wit: 16, 18, 21, 23, 23, 32, 34, 38, 39, 42, 43, 47 en 49. Wit speelt en wint. Oplossing: 16—11, 7x16, 18x7, 1x12, 23—13, 12x23, 28x19, 14x23 34—29, 23x34, 39x30 25x34, 43—39. 34x43. 38—33. 27x29. 49x38. 16x27. 38—32, 27x38. 42x2, 31—37 en wint door 2—18, 36—41, 47x36, 37—42 en dam offer door 1937. Schaarse Engelse wal redt trawlharing. Door het ontbreken van Engelse walharing blijft het met de trawlharingprijzen boven verwachting goed gaan. Gisteren is er toch nog altijd rond de 12 voor een kist be taald en zelfs voor de slappere kwaliteiten waren kopers te vinden, die er van 10.50 tot 11 voor betaalden. Flink bezet. Deze Woensdagmarkt was flink bezet met schepen, die allemaal de glorie der middenweek wilden meemaken. Behalve de trawlers Post Boy, Sumatra en De Hoop waren de Wiron IV en de Heem stede present. De twee eerstgenoemde trawlers voerden samen 2730 kisten haring aan en de kleine De Hoop viel met een mooi scheepje vis met de steven in de boter, wat hem van harte gegund werd. Hij had. 650 kisten makreel (en was de enige met. blauwpijpjes), 235 schelvis, 40 gul, 15 radio en 5 poon, en de Wiron ving behalve een 500 haring ongeveer 300 ijskabeljau- wen en 25 stijve, terwijl de Heemstede achter de rondvis gezeten had. Enige kot ters voerden voorts wat tong aan en dan was er nog wat kleine vaart. Hoop doet leven. Zoals gezegd trof De Hoop het gisteren bijzonder gelukkig met zijn schip vis hij was alleen met de ma kreel en er was maar weinig concurrentie in de schelvis. De makreel die nog niet eens „bonkig" was, bracht om de 22 per kist op Alles duur. Overigens was alles even No. 7 van dezelfde auteur luidt: (rubriek 16 October). Zwart: 9, 16, 17. 18, 22, 23, 24, 28, 35, 36. Wit: 27, 31, 32, 37. 40. 41. 42. 44, 45, 47. Wit speelt en wint door: 31—26. 22x31, 26—21, 16x38, 42x4, 31x42, 47x38, 36x47. 4—15, 47x50, 15x21, 35x44 en 2149 wint in een bekende motiefstelling. De stand van de ladder is nu? punten 1. N. Adelaar, Beverwijk 7 2. D. van der As, Beverwijk 7 3. H. Andrea, Velsen-Noord 7 4. J. H. Bakhuys, Santpoort 7 5. J. Bierman. Velsen-Noord 7 6. J. de Boer. IJmuiden-Oost 7 7. J. Braveboer, IJmuiden-Oost 7 8. B. Glas, IJmuiden 7 9. R„ de Jong, IJmuiden 7 10. C. Kramer, IJmuiden-O. 7 11. P. Kbk Jr., IJmuiden-O. 7 12. J. C. Koppelman. IJmuiden 7 13. J. G. Provoost. Santpoort 7 14. G. M. Ploeg. IJmuiden-O. 7 15. J. van Straten, IJmuiden 7 16. W. Schoen, IJmuiden-O. 7 17. Th. Souer, IJmuiden-O. 7 18. K. Meyer, IJmuiden-O. 7 19. J. Meyer, IJmuiden 7 20. Wim. Wort, IJmuiden 7 21. G. Zuiderduyn,Santpoort 7 22. W. J. van Tunnen, Velsen-N. 7 23. A. Blok, IJmuiden-O. 5 24. H. van Nieuwendijk. Velsen 4 25. Wim Kuiter. IJmuiden 1 De wjnnaar van de Octoberprijs onzer damrubriek is de heer K. Meuer, Meeuwen laan IJmuiden-Oost. Nieuw huisnummer Door tussenbouw is het adres van de dam- redacteur gewijzigd. Oplossingen en corres pondentie te zenden aan B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125 (honderd vijf en twintig) te IJmuiden. duur op deze Woensdagmarkt. De Belg moest voor de uitleggers van 114 tot 96 neerleggen en de kisten kabeljauw van de Wironkotter gingen voor 164 tot 176 van de hand. Ook voor de grovere soorten schelvis bestond in Belgische kringen be langstelling en er is goed geld voor gegeven ook: van 66 tot 49 per kist. Feest in de schol. Bij de schollen is het helemaal feest geweest: de drietjes gingen eventjes tot voor 22 van de hand, en de tweetjes zijn tegen 30 verkocht. Wat er aan grove schol in de hal stond is er voor Engeland uit verkocht. Stijve tong. De fijnvis was eveneens stevig aan de prijs en voor de lappen be taalde de handel 2,80 per kilo, terwijl de grootmiddel boven de 2 uitkwam en de kleinmiddel er aan tipte. Voor de enen is 1,35 gegeven en de slips, die nogal luste loos waren, brachten een magere 0,80 per kilo op. Haai hier of in Den Helder. De TX 11, die meestal in Den Helder zijn verse vis afzet, bracht gisteren onder meer een stevige haai aan de afslag. Het beest bracht 118 op, wat een der groothandelaren on middellijk tot het commentaar verleidde: „Dat had je nooit in Den Helder gemaakt." Schelvis omhoog. De schelvisprijs was gisteren ook al hoog: voor braad is tussen de 28 en de 32 per kist betaald en de grovere soorten waren vaak rijksdaalders duurder dan eergisler.' Twee korte reizen. De beide trawlers Post Boy en Sumatra hebben deze keer een vluggerdje gemaakt: ze waren respec tievelijk zes en vijf dagen weg en besom- den 23.500 en f 199.600. De Hoop maakte voor negen dagen 23.900 en de Wiron IV haalde dank zij de kabeljauw ook nog de 10.000. De IJM 53 (Heemstede) besomde 4900. Volgende markt. Binnen lagen alvast voor vandaag en de volgende markten de Vios (2300 kisten haring), de Tzonne (2500), Zeelanclia (1100) en de Mary, en dan komt de Antje nog met 100 schelvis, 360 makreel, 30 schol, 20 radio en 160 stijve kabeljauwen. Garnalen. Gisteravond werden er 392 kilo zoute en 3022 kilo flauwe garnalen verkocht. Ze brachten respectievelijk op 0,60 tot 0,74 en 0,45 tot 0,54 per kilo. Marktprijzen. Per 1 kg: gr. tong ƒ3,10 —2.80: grm. tong 2,21—2,03; kim. tong ƒ2,14—1.82; kl. tong I 1,44—1,29; kl. teng II 0,95—0,76; tarbot I 2,30—1,75. Per 50 kg: tarbot IV ƒ43; tongschar 78 72; kim. schol ƒ51; kl. schol I ƒ30; kl. schol II 3620; schar 1711; v. haring 13,5010,50; makreel 26,5021; gr. schelvis 67; grm. schelvis 5551; kim. schelvis 50—45; kl. schelvis I .(46—41; kl. schelvis II .(31—11; wijting 25—8; mid. gul 36-31; kl. gul ƒ21—15; ham .1 8684; poontjes 1614; kl. rode poon II 15,50. Per 125 kg: gr. kabeljauw 228 —124. Aanvoer: 103 kisten tong en tarbot, 3 tongschar en schartong; 221 schol; 22 schar; 4280 haring; 630 makreel; 348 schel vis; 150 wijting; 82 kabeljauw en gul: 2 ham; 9 poon; 20 diversen. In totaal 5870. Uit het IJselmeer. Dinsdag werd door 26 vaartuigen aangevoerd: 856 pond lijn- of beugaal f 1,05f 1,13. 204 pond snoekbaars 72 cent, 15 pond rode baars 69 cent en 340 pond voorn 6 cent, alles per pond.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 18