De motie-Romme zal voorlopig worden opgeborgen Duizenden georganiseerde anti communisten in Oostzone actief Weerbericht Geen gesprek Haarlems Dagblad Tweede Kamer is het nog niet eens met de regering over de belastingverlaging Nederland verzocht, te blijven rapporteren „Uiteenzettingen" in Panmoendjom hervat Het woord is aan MRP zet parlement onder druk Londen bevestigt formeel: Ook in de rijen van de SED en het Vrije Duitse vakverbondrammelt het Voorbarige speculaties op Molotov's afwezigheid Brits vliegtuig bij San Francisco neergestort II 6 S e JAARGANG No 96 VRIJDAG 30 OCTOBER 1953 2 9 7 e JAARGANG No 249 Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VELSER EDITIE De UNO en de West Nogmaals het briefje van 25 Frankrijk en de EVG Alle 19 inzittenden omgekomen W eerrapporten Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Iloutstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V, Verschijnt dagelijks beh.op 7, on-en Feestdagen. Abonnement per week 4"' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboora en A. D. Huijsman HET IS ZEVEN MAANDEN geleden dat Churchill het openen van besprekingen met de Kussen op het hoogste niveau in het Lagerhuis bepleitte. Hij wou niet met een agenda beginnen. Hij wilde eerst maar eens kennis maken en in een Slge- meen gesprek tussen de Grote Vier pogen een basis van wederzijds begrip te vinden, waarop men dan later wellicht verder zou kunnen werken. Het hele Lagerhuis juichte hem toe, Attlee viel hem als leider der Labour-oppositie geestdriftig bij en alle gewone mensen in een hele reeks landen, die het lazen, knikten instemmend en zei den: eindelijk. Want het was een zo een voudig en zo verstandig plan. Als men elkaar maar onafgebroken met nota's en redevoeringen-in-het-openbaar, door ver tegenwoordigers afgestoken, op een afstand zit te bestoken, intussen steeds beseffend dat men hiermee geen stap verder komt wat ligt dan meer voor de hand dan maar eens met elkaar te gaan praten, binnens kamers, om tenminste te proberen of er nu niet eens iets aan gedaan zou kunnen wor den? Wij zijn nu zeven maanden verder en er is niets aan gedaan. De Amerikanen had den bezwaren. En Churchill werd ziek. En Eden was al ziek. En de Westelijke minis ters van Buitenlandse Zaken kwamen wel bijeen, maar Lord Salisbury, die Eden ver ving, diende het voorstel in die bijeen komst niet in. Er kwam een plan voor een bijeenkomst der Grote Vier met wèl een agenda Duitsland en Oostenrijk en daar wilden de Russen weer niet aan. Die vonden dat communistisch China erbij moest wezen: Grote Vijf dus. En toen. en toenNiettemin wil dat eenvoudige plan-Churchill maar niet sterven. De oude leeuw zelf, die opnieuw een periode van kerngezondheid schijnt te zijn ingetreden, houdt het levend. Hij heeft Dinsdag in het Lagerhuis gezegd dat rustige, informele gesprekken nu misschien wel het beste zijn dat men kan wensen. Wysjinsky heeft daarop te New York geantwoord met de verklaring, dat er geen bepaalde bezwaren tegen een bespreking van de Grote Vier zijn. President Eisenhower heeft die wel. Vol gens de Volkskrant heeft hij gisteren te Washington gezegd, dat het voor hem totaal geen nut heeft deel te nemen aan een con ferentie op hoog niveau met Malenkov tenzij hij er zeker van is dat de Russen er met eerlijke bedoelingen heengaan. „Rus land kan zijn oprechtheid op wel honderd andere manieren tonen", moet Eisenhower hebben verzekerd. De president der Ver enigde Staten zal alles, wat in zijn vermo gen ligt, doen ten behoeve van de vrede, 'ook al moet hij daarvoor de grootste licha melijke inspanningen getroosten. Maar voordat van een conferentie sprake kan zijn moet eerst zijn aangetoond, dat zij gunstige resultaten kan opleveren. Hij en Churchill zien voortdurend uit naar een gelegenheid voor het houden van een bij eenkomst en voor het openen van infor mele besprekingen, maar tot dusver is er geen bepaald plan voor opgesteld. Gij zult opmerken dat hier de uitingen op het hoogste Westelijke niveau niet met elkaar overeenstemmen. Churchill wou immers beginnen zonder agenda? Hij zag er niet tegen op eerst maar eens een be spreking te houden zonder directe resul taten: ter kennismaking en om te pogen, een sfeer van wederzijds begrip en een zeker vertrouwen te scheppen. President Eisenhower daarentegen wil alleen confe reren als tevoren is aangetoond, dat de conferentie gunstige resultaten kan op leveren. Churchill, die niet van lichame lijke inspanningen repte, al is hij zoveel ouder dan de president, wou kennelijk het risico van een mislukking nemen en dat wil Eisenhower niet. Churchill uitte de mening: wij moeten dit beproeven, wij mogen het niet nalaten. De president stelt liever maar weer uit en in New York be schouwt men zijn uitlatingen als voorlopig afstel. Waarom dan toch? Wat is dan toch wel het gevaar dat een informele bespre king oplevert, als zij tot niets leidt? Minister Foster Dulles heeft dit blijkbaar gepoogd te verklaren. Volgens hetzelfde bericht, hierboven geciteerd, schijnt hij geen bezwaar te hebben tegen een mogelijk besluit van Churchill om alleen naar Mos kou te gaan. Maar hij acht het houden van een informele conferentie nu onmogelijk, „want die zou natuurlijk in het openbaar moeten worden gehouden, onder de nieuwsgierige blikken van verslaggevers en persfotografen. 1-Iet publiek zou onmid dellijk vergelijkingen gaan maken en de schijn met de werkelijkheid en de ernst van de problemen gaan verwisselen. Denk eens aan welk een indruk het zou maken op de door Rusland onderdrukte satelliet staten, als men Eisenhower fotografeerde op het ogenblik dat hij vriendelijk lachend Malenkov de hand schudt. Daarnaast zijn er nog andere aanleidingen om de confe rentie uit te stellen. Bovendien is er geen aanwijzing dat Malenkov een bijeenkomst op hoog niveau verlangt. Wat Wysjinsky hierover heeft gezegd is waardeloos. Ma lenkov moet thuis in Rusland eerst zijn eigen machtspositie consolideren en zolang hij daarmee bezig is zal hij alles doen om de huidige gespannen toestand in de bui- tenslandse politiek te handhaven en ieder accoord met opzet ontwijken." Als dit een opheldering moet heten van het gevaar, dat een bespreking zou op leveren die tot later resultaat zou leiden, kan men alleen zeggen dat zij nauwelijks minder overtuigend kon zijn. Foster Dulles spreekt over een formele conferentie in het openbaar, onder de nieuwsgierige blikken van verslaggevers en fotografen. Churchill heeft bij herhaling het plan ge opperd van een informele bespreking, niet in het openbaar. Natuurlijk zouden bij hun aankomst in het conferentie-oord de deel nemers wel worden gefotografeerd. Welnu, als de bevolkingen van satellietstaten zo geschokt zouden worden door vormelijke handdrukken en glimlachjes zou men kun nen afspreken, die pas binnenskamers toe te passen. De bevolkingen van de satelliet staten hebben overigens wel erger schok ken beleefd en die vormelijke lachjes en handdrukjes van tegenstanders kent men ■'anouds. Iedereen weet dat zij niets be duiden. Moet op dergelijke motieven een '/ölkomen begrijpelijke, verstandige poging orn eindelijk eens iets te bereiken worden '««rworpen? "Welnu: als dat zo is komt er dus voor lopig geen gesprek van de Grote Vier. Mem Het antwoord dat de regering heeft gegeven op de algemene beschouwingen, welke de Tweede Kamer de vorige week naar aanleiding van de begroting en de hierbij aanhangige belasting- en huurverhogingsvoorstellen heeft gehouden, heeft geen onverdeelde bewondering gevonden. Al ziet het er dan naar uit, dat de motie-Romme inzake de loonvorming niet verder in behandeling zal worden ge nomen, ingetrokken is zij niet. Zij is, zo zou men kunnen zeggen, in de ijskast geplaatst en zij zal te gelegener tijd weer voor de dag worden gehaald. Mr. Burger (P.v.d.A.) heeft haar gisteren gekarakteriseerd als een politieke knuppel, waarmee, ook wanneer hij tijdelijk op de rommelzolder terecht komt, gemanoeuvreerd zal kunnen worden. Wanneer het dan toch tot een uitspraak moet komen, ware het wellicht juister geweest, indien de Kamer was getreden in de suggestie van dr. Schouten (A.R.) en zich had uitgesproken over het algemene principe van loonvorming, losgemaakt van de detaillering, welke prof. Romme in zijn motie heeft neergelegd. De Kamer heeft dit niet gedaan; de motie-Romme wordt opge borgen. CVan onze parlementaire redacteur) Nader overleg tussen de Commissie van Voorlichting en de regering over verdere tegemoetkomingen op belastinggebied deed de Tweede Kamer Donderdag wat latei- beginnen. Uit het voorgelezen verslag van dit overleg bleek, dat men nog eens had gepraat naar aanleiding van de bereidheid der regering om ten opzichte van de inves teringsaftrek, de liquidatiewinst-belasting en de belasting op het commissarissenloon verzachtingen toe te passen, die tezamen 23 millioen minder in de schatkist zouden doen vloeien. Er waren afgevaardigden, die meenden, dat gedeeltelijke vrijstelling van de vereveningsbelasting, hetgeen bruto 35 lot 40 en netto (als de nieuw aangekon digde verzachtingen, behalve dan die in zake de Commissarissenbelasting, zouden vervallen) ongeveer 23 millioen zou kos ten. De regering bleek echter de door haar gedane keuze te moeten handhaven en wees het denkbeeld inzake de verevenings heffing af. Uit het verslag viel op te mer ken, dat de meningen in de Kamercommis sie ongeveer gelijkelijk verdeeld waren en dat alleen de overgrote meerderheid de verzachting van de commissarissenbelas ting beslist nodig vond. Mr. Oud (WD), die de replieken opende, merkte op dat zijn groep het leeu wendeel van de critische opmerkingen van de minister-president in ontvangst had moeten nemen. Hij zag hierin een aanwij zing dat de oppositie nuttig dienst kan doen om daarop critiek af te reageren, welke in feite bestemd is voor een deel van de regeringspartijen. „Dr. Drees is opge treden als de ouderwetse bovenmeester, die een standje toedient aan de onschuldige VVD, ofschoon eigenlijk de stoute jongens op de banken van de KVP zitten," zei mr. Oud, die van mening was, dat de minister president in heel sterke mate zijn voldoe ning over het eigen beleid had geuit, maar dat hij zelfs door gerechtvaardigde critiek in een geprikkelde stemming was geraakt. Zijns inziens hadden de antwoorden van minister Drees en van zijn ambtgenoot van Financiën voortdurend de indruk gemaakt, dat de regering, tengevolge van wat zij „de druk van het parlement" noemt, geen kans ziet de uitgaven te verminderen: Welnu, het was de taak van de regering hier de leiding te nemen. „Wie verlaging van het uitgavenpeil noodzakelijk acht, late alle hoop varen." Dit motto zou volgens mr. Oud boven de ministeriële betogen kunnen staan. De regering heeft zich nu een paar belastingverlagingen door de Kamer laten „ontwringen". Ook dat is verkeerd. Niet de Kamer, maar de regering moet regeren. „Handel nu het nog tijd is," riep mr. Oud het kabinet toe. De VVD-fractieleider bleek nog geprikkeld te zijn doordat vol gens hem de minister-president bij zijn bespreking van de loonvormingskwestie het gehad zou hebben over „toen het nog goed was tussen mr. Stikker en mr. Oud." Onmiddellijk gaf dr. Drees door ontken nend hoofdschudden te kennen, dat nooit te hebben gezegd. De WD-afgevaardigde maakte nog eens duidelijk geen vrije loonvorming te heb ben bepleit, maar alleen vrijere loonvor ming, al zou het eerste op den duur zijn ideaal zijn. Met de grondgedachte van de motie-Romme was mr. Oud het eens, maar zijns inziens is de Stichting van de Arbeid in de eerste plaats aangewezen voor het overleg over de loonvorming. Daarom be treurde hij het, dat de motie hiervan geen gewag maakt. Een uitspraak van de Ka mer als prof. Romme beoogt, achtte mr. Oud gewenst. Wordt, wat hij hoopte, de motie gehandhaafd, dan zou hij vóór stem men. Prof. Romme (KVP) noemde de extra belastingverzachtingen een blijde verrassing. Dit was geen „ontwringen" van een tegemoetkoming van de regering, maar een resultaat van overleg. Deze concessies vergen van de schatkist een offer van 23 millioen. De kosten van een gedeeltelijke vrijstelling van de vereveningsheffing zou den ook 23 millioen vergen. Prof. Romme gaf de voorkeur aan het laatste, want daar door komen 23 millioen aan de kleine zelfstandige ondernemers ten goede. Erkentelijk was de KVP-woordvoerder voor de steun, die de in zijn motie omtrent de kwestie der loonvorming neergelegde gedachte van tal van kanten had ontmoet, Prof. Romme zei, dat ook hij nog steeds geleide loonpolitiek gewenst achtte, maar dan wat minder centralistisch en wat min der geleid door de overheid en meer over latende aan de bedrijfstakken. Er is geen sprake van dat de motie niet zou toelaten het overleg over het loonsysteem in vrij heid te doen plaats vinden. kan slechts hopen dat inderdaad Churchill dan maar alleen naar Moskou zal gaan. Het bezwaar van de handdruk en de glim lach wordt door Foster Dulles niet te zijnen aanzien gevoeld. Maar het Amerikaanse prestige schijnt dat, volgens deze minister, niet te kunnen verduren. R. P. Prof. Romme voelde er veel voor aan beide uitnodigingen, die van de regering om thans geen motie te laten aannemen, die van mr. Oud om haar te handhaven, gevolg te geven door de motie aan te hou den en haar bij een latere gelegenheid te behandelen. Mr. Burger (P. v. d. A.) juichte dit plan toe van prof. Romme. omdat het zijns inziens de erkenning inhoudt, dat men over deze kwestie geen uitspraak kan doen, na dat het bedrijfsleven zich heeft uitge sproken. Dr, Schouten (A.R.) verlangde in krachtige bewoordingen, dat de regering zelf voor verlaging der overheidsuitgaven zorgt. Zij moet zich niet verontschuldigen rnet een beroep op een druk in andere richting die de Kamer uitgaat. Ook bij het overleg moet de regering van het begin af haar positie bepalen. Als zij eerst zegt bij de belastingverlaging niet verder te kunnen gaan en dan kort daarop hiertoe toch bereid blijkt, geeft zo'n houding toch wel te denken. Verkeerd is het door hoge belasting overschotten te kweken. Wil de minister van Financiën geen motie tegen zich krijgen om de mogelijkheid van af- en overschrijvingen binnen één begrotings hoofdstuk tegen te gaan, dan zal hij goed doen het desbetreffende artikel in de be- grotingsontwerpen terug te nemen en in- plaats daarvan met een wetsontwerp te komen tot wijziging van de comptabiliteits wet op dit ene punt. Dr. Schouten, die de Vereveningsheffing met één procent wilde verlagen in plaats van de voorgestelde gedeeltelijke vrijstel ling van investeringsbedragen, besloot zijn betoog met de opmerking, dat een ander stelsel van loonvorming noodzakelijk is waarbij het zwaartepunt bij het bedrijfs leven zal liggen. Het beginsel van de motie- Romme achtte hij juist, maar de motie bevat te veel. Zij kan namelijk de indruk wekken, dat de Kamer aan de Stichting van de Arbeid en het bedrijfsleven de marsroute wil voorschrijven. Verder gaat zij ook te ver door uitgesproken te willen zien, dat de Sociaal-Economische Raad een oocoxxrxxxcoccc*o3c5aoccoccooc<»oococccooooococoocccooco De beheerschapscommissie van de UNO heeft met 30 tegen 13 stemmen, bij 9 ont houdingen, besloten de Nederlandse rege ring te verzoeken, inlichtingen te verschaf fen over Suriname en de Antillen totdat de algemene vergadering besluit, dat zulks niet meer nodig is. De betrokken resolutie is afkomstig van Zweden Zij is sterk geamendeerd, o.m. door de Sovjet-Unie en Indonesië. Voor de stemming zei de Nederlandse afgevaardigde C. W. A. Schurmann, dat zijn regering niet kon voldoen aan het verzoek. De enige gegevens die zijn rege ring kon verstrekken, namelijk over de grondwettelijke overeenkomsten met de betrokken gebieden, waren verstrekt en zouden aangevuld worden wanneer een definitieve regeling zou zijn bereikt. Ver der kon men niet gaan. Da. Zandt heeft gisteren in de Tweede Kamer het was reeds na het midder nachtelijke uur nogmaals het bank biljet van f25 ter sprake gebracht en de regering verzocht, de Nederlandse Bank tot intrekking ervan te manen. Hij heeft nog eens in den brede, daarbij puttend uit de geschiedenis betoogd, dat deze aangelegenheid „geen luttele zaak" is en dat aan deze „verroomsing" een einde moet komen. De heer Van de Wetering (C.H.) had eerder op de avond gepleit voor verso bering der bankbiljetten. Hij wilde de vele afbeeldingen vervangen zien door de beeltenis van de Koningin. bepaalde rol bij de loonvorming zou moe ten spelen. Van de verdere replieken zij alleen ver meld, dat de heer Hof s tra (P. v. d. A.) opmerkte, dat van het „voorsteP'-Romme over vrijstelling van de vereveningsheffing beslist niet 23 millioen, doch veel minder aan de middenstand ten goede zal komen. Mr. Van Leeuwen (VVD) keerde zich tegen de investeringsaftrek. Hij gaf de voorkeur aan vrijstelling van belasting op primair dividend en verder wilde hij bespa ringen uit inkomen lager dan de rest van hef inkomen belast zien door een tarief zonder progressie. De Noord-Koreaanse krijgsgevangenen, die repatriëring weigeren, hebben hun weigering om „uiteenzettingen" van com munistische afgevaardigden over terugkeer naar hun land aan te horen vandaag inge trokken. De uiteenzettingen zullen wor den hervat, aldus heeft generaal Thimaja, de Indische voorzitter van de neutrale te rugzendingscommissie, te Panmoendjom verklaard. Deze bekendmaking betekent het einde van de impasse waarin de commissie was geraakt, omdat men het niet eens kon wor den over de vraag, of geweld zou moeten worden gebruikt om de weigerachtige ge vangenen te dwingen de uiteenzettingen bij te wonen. Generaal Thimaja verklaarde, dat hij Woensdag met de Noord-Koreaanse gevan genen een aantal van hun eisen had be sproken. Alle eisen waren echter niet aanvaardbaar geweest. Hij had de gevangenen verzekerd, dat geen geweld of dwang zou worden ge bruikt bij de „uiteenzettingen" en dat de pers de „uiteenzettingen" zou bijwonen. De voorbereiding der politieke conferentie De geallieerde en communistische afge vaardigden zijn Vrijdag voor de vijfde maal bijeengeweest ter voorbereiding van een politieke conferentie over Korea. De Amerikaan Dean verzocht de com munisten te antwoorden op zijn voorstel van Donderdag, om eerst te spreken over datum en plaats voor de conferentie, waar na de communisten desgewenst de samen stelling van de conferentie ter tafel zouden kunnen brengen. BIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Schopenhauer: Het is een alledaagse en maar al te vaak bevestigde waarheid, dat wij vaak dwazer zijn dan wij den ken. Daar staat tegenover, dat wij ook vaak wijzer zijn dan wij zelf beseffen: een ontdekking die slechts zij, wien het is overkomen (en zelfs dan nog laat) maken. Er is iets in ons dat wijzer is dan het hoofd. De communisten verwierpen Deans voor stel „zonder meer". „De Amerikaanse regering bestudeert thans de mogelijkheid van deelneming van India aan de politieke conferentie over Korea, en wel in de hoedanigheid van waarnemer", aldus een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken. De woordvoerder voegde er aan toe, dat de politieke conferentie zelf zich zal moe ten uitspreken over deelneming van India. De republikeinse volkspartij (M.R.P.), de grootste partij in de coalitieregering van Laniel, heeft meegedeeld dat zij zich uit het kabinet zal terugtrekken als het E.V. G.-verdrag door het parlement wordt ver worpen. 99 LONDEN, (Reuter) Volgens een verklaring van een officiële woordvoerder te Londen, beschikt Groot-Brittannië over bewijzen, dat verscheidene duizenden geor ganiseerde anti-communisten in het door de Sovjet-Unie bezette deel van Duitsland tegen de autoriteiten opereren. De woordvoerder gaf Donderdag commentaar op persberichten over gevechten tussen groepen partisanen en eenheden van de Oost- Duitse volkspolitie. Volgens de woordvoerder concentreren de partisanen hun aan vallen op spoorwegen en andere verbindingslijnen in Oost-Duitsland. Zij waren niet in de grotere plaatsen doorgedrongen. De Russische garnizoenen in deze plaatsen zijn, aldus de Britse woordvoerder, nog niet tegen de verzetsstrijders in actie geko men, maar wel zijn er 3000 Russische soldaten speciaal naar Oost-Duitsland gezonden voor de onderdrukking van de verzetsbeweging. De partisanen zijn vooral actief bij de Poolse grens,, aldus de woordvoerder. Om de 200 meter staat een volkspolitie man langs de spoorbaan van Cottbus naar Berlijn, een maatregel die deel uitmaakt van de jacht op een bende Tsjechische par tisanen, zo meldde de V/est-Berlijnse krant „Der Tag" gisteren. Eenheden van de politie bewaken ook alle spoorwegstations. Naar schatting 15.000 Oost-Duitse politiemannen en Rus sische soldaten nemen thans deel aan de' mensenjacht die 13 dagen geleden begon teen de partisanen in een vuurgevecht nabij Cottbus vier man van de communis tische politie doodschoten. Cottbus ligt 110 km. ten Zuid-Oosten van Berlijn. De omvang van de actie tegen deze patr- tisanengroep. welke thans het karakter van een militaire operatie heeft aangeno men, wijst er op dat de communisten vrezen dat nieuwe successen van de Tsje chische groep andere partisanengroepea zou aanmoedigen, in het offensief te gaan. (U.P.) Zuiveringen Omtrent de nieuwe grote zuivering in de S.E.D. waarover wij gisteren berichtten, meldt Reuter nader: De aanhangers van de voormalige mi nister van staatsveiligheid, Zaïsser (thans gearresteerd) wilden de partij populairder maken door ook leden buiten de arbei dende klasse op te nemen. Zij hadden ook het recht van de'arbeiders om te staken en tegen de regering te demonstreren, on dersteund. De aanhangers van Ulbricht kregen echter de overhand. Zij stelden dat arbei ders niet moeten staken tegen een „arbei- dersstaat", daar zij dan slechts zichzelf schade berokkenen. Het blad van de Sovjet-Russische Hoge Commissie. „Tagliche Rundschau", heeft tot de jongste zuivering aangespoord, door te verklaren: „Wij moeten geen enkele afwijking van de partijpolitiek dulden. Weifelende leden moeten worden voorge licht, maar vijanden moeten ontmaskerd en uit de partij gestoten worden". Het blad schrijft, dat strenge partijdis cipline eerste vereiste is in een democra tische organisatie, „doch deze wordt niet in acht genomen". Ook bij het vijf millioen tellende Vrije Duitse Vakverbond, dat onder communis tische leiding staat, is men sedert 15 Octo ber bezig met het zuiveren van de leden. Volgen West-Berlijnse vakorganisaties onderzoeken de Oost-Duitsers, welke le den sedert de Juli-revolutie geen contri butie meer betaald of hun lidmaatschaps kaarten verscheurd hebben, uit protest te gen het gebruiken van gewapende een heden tegen de arbeiders. Ongeveer twintig Oost-Duitse vakver enigingsleiders zouden sedert Juni al ge zuiverd zijn wegens hun „zwakheden". MOSKOU, (United Press). De Russi sche minister van Buitenlandse Zaken Molotov is niet meer in Moskou gezien sedert 19 September, maar volgens be trouwbare diplomatieke kringen acht men het waarschijnlijk dat hij wat langer dan gewoonlijk met vacantie is. De meesten beschouwden het vastkno pen van sensationale veronderstellingen aan de afwezigheid van Molotov als voor barig. Molotov heeft gedurende enige weken geen buitenlandse gezanten ontvangen, maar volgens deze diplomatieke bronnen kan er meteen op gewezen worden dat hij boodschappen heeft ondertekend aan de minister van Buitenlandse Zaken van China en Oost-Duitsland ter gelegenheid van de vierde verjaardag van hun regerin gen. Een viermotorig passagiersvliegtuig van de „British Commonwealth Pacific Air lines" is gisteren in dichte mist 25 km ten Zuiden van San Francisco tegen een 600 meter hoge heuvelrug gevlogen en in brand geraakt. De 19 inzittenden zijn om het leven gekomen. De elf passagiers en de bemanning van acht leden waren Australiërs, Amerikanen, Engelsen en Canadezen. Het ongeluk gebeurde twee minuten voordat het vliegtuig te San Francisco zou landen. Het toestel kwam uit Sydney, via de Fidzji-eilanden en Honoloeloe. (Van hedenmorgen 7 uur) toestand 110 .5 ."2 n - "5 -? rib Helsinki Oslo Stockholm Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zurich Wenen Rome onbewolkt OZO 5 geheel bew. NO 4 geheel bew. ZO 4 geheel bew. O 6 zwaar bew. ZO 4 licht bew. Z 5 nevel ZW 3 zwaar bew. ZO 2 licht bew. windstil lipht bew. windstil nevel windstil geheel bew. ZO 1 regen W 5 regen WZW 4 geheel bew ZW 2 geheel bew. ZO 4 zwaar bew. Z 2 Neerslag laatste 24 uur. ZS 0,3 4 0 1 0 0 0 0 4 0 0 3 7 11 7 6 4 4 6 10 1 11 8 25 5 12 6 19 9 0 15 0,6 De Franse mijnenveger „Ailette", die funqegrt als visserij-politievaartuig, is Donderdag in Amsterdam aangekomen. Het schip zal een week in de hoofdstad blij'Oen. Hel meet 710 ton standaard waterverplaatsing en loopt 18.5 mijl per uur. TIJDELIJK REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: In de nacht en ochtend tijdelijk regen, maar later droog weer met verspreide opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind ruimend van Zuid naar Zuid- West of West. Minder koude nacht. Overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. 31 October Zon op 7.33 uur, onder 17,14 uur. Maan op 0.44 uur. onder 14.53 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 31 October Hoog water: 10.58 en 23.36 uur. Laag water: 6.13 en 18.38 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1