Ontbossing in Zuid-Italië leidt tot catastrofes „RSTSA" STOFZUIGERS Akt. Ttley&c 6 borden voortreffelijke soep voor 35 ct. Zie Boven: Maansverduistering op afstand van 600 millioen kilometer Haarlemmermeer bouwde in liet afgelopen jaar vele woningen De les van de watersnood Nieuwe stormen over geteisterd Italië Brits-Guyana krijgt interim-regering Bloemlezing uit provinciale subsidies Bulgaars protest tegen verdrag V.S.-Griekenlanc DE GROOTSTE SORTERING VINDT U BIJ Koningin Juliana betuigt haar medeleven T uinbouwproef station in Aalsmeer TWEKA DEUX PIECES v.a. 55. Prins opende zitting van Defensie-Studiecentrum Zweedse straaljager sneller dan het geluid Zoon nam vader met revolver onder vuur Fortwachter bedreigde sergeant met revolver Nederlander sloeg Noor in Oslo neer Een &UdG stoel? rra?h!bijtS, Een nS©UW& stoel! Israels premier zal in November aftreden Londen wil invoerrecht op tuinbouwproducten heffen VRIJDAG 30 OCTOBER 1953 JrSS. (Van onze correspondent in Rome) Enkele dagen van slagregen zijn vol doende geweest om Zuid-Italië, dat voor het oog van de toerist een aards paradijs lijkt, te herschapen in een chaos van mod der, puin en stenen. Reeds thans, terwijl men nog zonder berichten is uit dorpen en gehuchten die onbereikbaar zijn (telefoni sche en telegrafische verbindingen zijn even grondig vernield als de straatwegen) telt men honderd doden en vele honderden vermisten, terwijl de schade milliarden lire bedraagt. Ditzelfde gebied werd ook in October 1951 door watersnood geteisterd, zij het in minder heftige mate dan thans. De ramp in Noord-Italië, die onmiddellijk daarop volgde en veel ernstiger was, maakte dat men Calabrië toen een beetje vergat. Maai de Calabrezen zijn een volkje met zeer bijzondere eigenschappen: hardnekkig, werkzaam en trots. Hun saamhorigheidsgevoel, vooral wat gezin en familie betreft, is spreekwoorde lijk, maar ook hun gastvrijheid, hulpvaar digheid en binnen de enge grenzen van hun beperkte middelen, hun weldadig heidszin. Zij hebben niet alleen elkaar ge holpen, maar zij hebben bijgedragen tot leniging van de nood in Noord-Italië en laat ons het niet vergeten zij hebben naar verhouding meer nog dan hun land genoten in minder door natuurrampen ge teisterde streken hun medegevoel getoond met Nederland in Februari van dit jaar. Calabrië is een heel mooi, maar ook een heel ongelukkig deel van Italië, dat al heel wat aardbevingen, grondverschuivingen en watersnoden gekend heeft. De betrekkelijk dichte bevolking, vooral in de kuststrook, maakt dat deze rampen meestal veel slachtoffers vergen. In de laatste jaren heeft de streek vooral te lijden onder over stromingen, omdat tijdens en na de oorlog veel te veel bomen zijn geveld in de bos sen, die de hoge bergmassieven bekronen. Die Calabrese bergen zijn bijna ontoegan kelijk en rijzen op vele plaatsen welhaast loodrecht uit de zee of de vlakte op. Zolang de toppen bekleed waren met een dichte plantengroei was het beneden in dè dalen en aan de zeekust goed en veilig wonen, maar nu de bossen steeds dunner worden, heeft elke zware regenbui nadelige gevol gen. De vruchtbare humus wordt wegge spoeld en waar eenmaal akkers en weide grond waren, blijft dan slechts naakte rots over. De Geallieerde troepen hebben in de jaren 19431945 ongeveer 150.000 eeuwen oude bomen geveld en daarna zijn helaas plaatselijke speculanten met dit rampzalige werk voortgegaan. Ontbossing is een kwaad in gans Italië en ook Calabrië, dat door zijn bergformaties plantengroei nog meer van node heeft dan andere gewesten, leed er reeds sedert eeuwen onder. Maar de laatste oorlog heeft in dit opzicht onherstel baar veel kwaad gedaan. ADVERTENTIE Ook in termijnen zonder vooruitbet. Gr. Houtstr. 132, Haarlem Tel. 16G93 Ook voor reparatie en onderdelen Koningin Juliana en de Nederlandse re gering hebben Donderdag de Italiaanse regering een blijk van medeleven met de overstromingen doen toekomen. In Lombardije, en vooral in het gebied van Milaan, hebben Donderdagavond op nieuw buitengewoon zware stormen ge woed. Er is ernstige schade aangericht Zondvloed in Italië ca.lÖÓd km2 is overstroomd Bijna alle verbindingen met het gebied van Varese zijn verbroken. Bij Udine zijn twee arbeiders door het water meegesleurd en verdronken. In Calabrië (Zuid-Italië) wordt de toe stand wat beter. Gunstiger weersomstan digheden maken de hulpverlening aan slachtoffers in dit gebied gemakkelijker. Ook langs de oever van het gedeeltelijk in Italië, gedeeltelijk in Zwitserland lig gende meer van Lugano kwamen Donder dag overstromingen voor. De kaden van de Zwitserse stad Lugano stonden hier en ar anderhalve meter onder water. Het moet gezegd, dat de na-oorlogse regeringen van Italië heel veel doen voor het Zuiden, oneindig meer dan enig vroe ger bewind. Maar de noden van dit gebied gaan de middelen der regering verre te boven. Voorlopig kan men niet veel meer doen dan door middel van dijkjes, muren en ander „lapwerk" aardverschuivingen trachten te voorkomen en zo te beletten dat nog meer vruchtbare grond wegspoelt. Dit kost reeds milliarden. In de hoger gelegen gebieden plant men jonge boom pjes, maar slechts een deel daarvan, een betrekkelijk gering deel, groeit op tot de bomen, waaraan zo grote behoefte bestaat. De langdurige, droge zomer doet menige plant verdorren en een heirleger van gei ten het vee van deze arme bevolking vormt een voortdurende bedreiging voor de jonge aanplant. Ondanks alle inspanning van de regering schijnt de toestand dus veeleer slechter dan beter te worden en het bewijs daarvan wordt wel geleverd door de huidige tragi sche overstroming. Economisch is de ramp te erger, daar binnen enkele dagen de oogst zou beginnen van de bergamotten, de bij zonder kostbare, alleen in dit gedeelte van Italië, verbouwde vrucht, waarvan de essence onmisbaar is voor de productie van alle goede parfumerieën. De bergamot is voor de landbouwers van de Calabrese kuststrook een product van de eerste rang. Niet alleen zal er dit jaar geen oogst zijn, maar tal van boomgaarden zijn bedekt met een modderlaag van enkele meters dikte, waaronder de kleine boompjes verstikken. De rijkstuinbouwconsulent voor Noord holland, ir. G. W. van der Helm, heeft meegedeeld, dat binnenkort naast de proef tuin in Heemskerk, waar praktijkproeven voor de Kennemer tuinbouw worden ge nomen, een proefstation voor de „volle grond" in Aalsmeer zal worden gevestigd. In dit nieuwe proefstation zal de tuin bouwschool van Aalsmeer worden onder gebracht. ADVERTENTIE GROTE HOUTSTRAAT 16. HAARLEM Wederom ontvangen In de Rolzaal van de grafelijke zalen in Den Haag is gisteren een bijeenkomst van het Defensie-Studiecentrum door Prins Bernhard geopend, die ten doel heeft in leidende kringen het werk van het Cen trum bekend te maken. De Prins zeide in zijn openingsrede, dat de opzet van dit Centrum niet kan slagen zonder dat door deelneming aan de cursussen door perso nen uit alle kringen van het maatschap pelijke leven de basis wordt gelegd voor samenwerking inzake de weerbaarmaking van het Nederlandse volk als onderdeel van de weerbaarmaking van de vrije wereld. Het kan, naar de Prins voorts zeide, zo zijn, dat, wanneer een volk niet weerbaar is op geestelijk, cultureeel, sociaal of eco nomisch gebied, de verdediging faalt, zon der dat ooit sprake is geweest van de in zet van de krijgsmacht. Het probleem van het opbouwen van een krachtige verdedi ging is hiermede uitgegroeid van dat van de opbouw van een harmonische volks macht, welke past in het geheel van krach ten van de vrije wereld. Deze volkskracht op te voeren en te organiseren is de taak van de leiders van heden. „Bij de vier reeds gehouden cursussen van het centrum is gebleken, dat wij op de goede weg zijn, maar dat het nodig is de kring van deelnemers te vergroten, omdat steeds meer blijkt, dat de totale weerbaar making inderdaad eist, dat geen levens kring daarbij kan worden gemist," aldus Prins Bernhard. Verder spraken de gepensionneerd vice- admiraal T. J. Kist, directeur van het cen trum en de heer T. J. Twijnstra. voorzitter van de adviesraad voor de militaire pro ductie en curator van het centrum. Onder de aanwezigen waren de minister van Eco nomische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra en de minister zonder portefeuille mr. J. M. A. H. Luns. In Georgetown (Brits Guyana) is van officiële zijde meegedeeld, dat half Decem ber een interim-regering, bestaande uit een wetgevende vergadering en een uit voerende raad, waarvan alle leden door de gouverneur zullen worden benoemd, zal worden ingesteld. Voorts werd bekendgemaakt, dat waar schijnlijk volgende week bij het Lagerhuis voorstellen inzake wijzigingen in de grond wet voor Guyana zullen worden ingediend. De S.A.A.B.-straaljager „Lansen", welk type bij „De Schelde" in licentie wordt gebouwd, heeft dezer dagen in duikvlucht de snelheid van het geluid overschreden. Het toestel werd bestuurd door de invlie- ger van de fabriek, Bengt Olov. Men kon de scherpe knallen van het doorbreken van de supersonische muur duidelijk horen. De officier van justitie bij de Groningse rechtbank heeft vandaag een jaar opne ming in een krankzinnigengesticht en daar na ter beschikking stelling van de regering geëist tegen de 30-jarige loodgieter W. H. te Groningen. Enige maanden geleden heeft H. volgens de tenlastelegging getracht zijn vader van het leven te beroven. Reeds geruime tijd was er tussen hem en zijn vader een ge spannen vex-houding. Op een avond liep de twist zo hoog, dat H. naar een geladen revolver greep en enkele schoten op zijn vader loste. De man werd getroffen in de heup, in zijn been en aan de wang. Hij sloeg op de vlucht, maar zijn zoon, die zijn vader toeriep „je tijd is gekomen", achtervolgde hem en loste ook buiten nog enkele schoten. Zwaar gewond werd de man later opgenomen. De zoon verklaarde thans ter zitting, dat hij niet de bedoeling had gehad, zijn vader te doden. Hij wilde alleen maar met zijn vader praten, maar ontstak toen zo in woede, dat hij naar een wapen had gegre pen. De officier was de mening toegedaan, dat de opzet om te doden wel degelijk aan wezig was. Bij zijn eis hield hij rekening met het uitgebrachte psychiatrische rap port. ADVERTENTIE Verouderde fort-reglementen oorsaak van vete Donderdagmiddag vond een vete tussen de 69-jarige hulp-fortwachter van het fort Aalsmeer L. v. d. V. en de 38-jarige ser geant-majoor C. K., beheerder van een magazijn op het terrein van dit fort, haar einde voor de rechtbank in Haarlem. Volgens enkele oude reglementen had de sergeant-majoor slechts toegang tot zijn magazijnen en niet tot de onmiddellijke omgeving. Hij week hier uiteraard wel eens van af en tot groot misnoegen van de hulp- fortwachter, die als het ware met de voor schriften in de hand, de sergeant-majoor herhaaldelijk op de overtreding opmerk zaam maakte. Op 9 Juni van dit jaar wilde de majoor een kijkje gaan nemen bij het afbreken van een brug over de slotgracht. Dit stuitte echter op onoverkomelijke bezwaren van de fortwachter, die ogenblikkelijk zijn revolver trok en uitriep: „Vooruit, terug in je hok, of ik schiet je neer!" „Ik schrok me dood!", verklaarde op de zitting een van de getuigen, de 37-jarige magazijnbediende, die uit het raam van het magazijn alles rustig had bekeken. „Ik dacht dat-ie echt zou gaan schieten." Zover kwam het echter niet. Wel liet de hulp- fortwachter een kogel in de kamer van zijn revolver, maar direct daarop stopte hij zijn vuurwapen weer in zijn zak. Hij nam vervolgens een koevoet en duwde daarmee de sergeant-majoor van zich af. Deze „nam" dit niet. Er werd proces verbaal opgemaakt en gistermiddag ston den zij beide dan voor de rechtbank. De hulp-fortwachter als verdachte uiteraard, de sergeant-majoor als getuige. De Officier van Justitie, mr. B. van der Burg, meende, tot grote opluchting van de fortwachter, dat er van poging tot moord of doodslag geen sprake was. Wel ken schetste hij dit als een ernstig geval van bedreiging. De fortwachter was, volgens mr. Van den Burg niet geschikt voor zijn taak en hij werd in deze mening gestaafd door de minister van Oorlog, die in over weging heeft genomen om de fortwachter te ontslaan. De Officier van Justitie eiste tegen de verdachte een gevangenisstraf voor de tijd van zes weken. De verdediger, mr. H. J. Tonino, die zijn cliënt vergeleek met de veldwachter uit de boeken van Dik Trom, wees op de bijna vijftigjarige politieloopbaan van de ver dachte en drong, met de bijzonder oude fortreglementen in de hand, aan op vrij spraak. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. OSLO (United Press). Een Nederlan der heeft vannacht tijdens een ruzie in de binnenstad van Oslo een Noor neer geslagen, die daarbij zo ongelukkig op het wegdek viel, dat hij kort hierna overleed. De Nederlander, die in gezelschap was van een andere persoon, trachtte te vluch ten, maar hij werd later door de politie gearresteerd. Die man, die zich in zijn ge zelschap bevond, maar niet aan de vecht partij had deelgenomen, werd op vrije voeten gesteld. Volgens de politie was deze man ook een Nederlander. De man, die de noodlottige slag uitdeelde, werd echter in hechtenis gehouden en zal wellicht terecht moeten staan wegens manslag. Op de begroting der inkomsten en uit gaven van de provincie Noordholland voor het dienstjaar 1954 komen de volgende punten voor, die voor de stad Haarlem van bijzonder groot belang zijn.. Voor het onderzoek waterbeheersing geestgronden in Kennemerland is een be drag uitgetrokken van f 5000.Het ge raamde bedrag is bestemd voor de kosten verbonden aan de ten behoeve van het onderzoek noodzakelijk uit te voeren ver richtingen alsmede voor de aan de leden der commissie te bet'alen presentie-gelden en reis- en verblijfkosten. Voorts staat op de begroting een bij drage van f 21.000.als bijdrage van een zestal bij haar aangesloten medisch-op- voedkundige bureaux in deze provincie. Eén van deze bureaux is gevestigd in Haarlem. Tevens zal er een bedrag van f 65.000.beschikbaar worden gesteld aan de Stichting voor Geestelijke Volksge zondheid in Noordholland. Een bedrag van f 21.000.is uitgetrok ken als subsidie aan de Stichting Noord holland voor Maatschappelijk Werk. In voorgaande jaren is aan de Stichting een subsidie van f 25.000.per jaar verleend, met die voorwaarde echter, dat van dit bedrag niet meer zal worden uitgekeerd dan de Stichting aan subsidie van het rijk zal ontvangen. Aan de Stichting Volksmuziekschool voor Haarlem en Omstreken is ten behoeve van haar school een bedrag van f 1000. toegekend. De bijdrage aan de Stichting „Neder landse Orkeststichting" te Amsterdam is bepaald op f 40.000.de bijdrage aan de stichting „Noordhollands Philharmoniscli Orkest" te Haarlem op f 31.500.en de bijdrage aan de stichting „Nederlandse Opera" te Amsterdam f 40.000. Tot dekking van het tekort, dat op de ex ploitatierekening van het Koninklijk Zoö- ADVERTENTIE logisch Genootschap „Natura Artis Ma- gistra" te Amsterdam voorkomt zal een bedrag van f 103.300.zijnde een derde van dit tekort, beschikbaar gesteld worden. Voor het werk van de Volksuniversiteit voor Haarlem en Omstreken is een bedrag uitgetrokken van f 3500. Aan de stadsbibliotheek en leeszaal te Haarlem wordt een bedrag van f 10.416. verleend; aan de Vereniging tot oprichting en instandhouding van een R.K. openbare leeszaal en bibliotheek voor Haarlem en Omstreken een bedrag van f 4648.en aan de gemeentelijke openbare leeszaal en bibliotheek te Heemstede een bedrag van f 2573.—. Als bijdrage aan de stichting „Het Na tionale Park de Kennemer Duinen" wordt in het tekort van de exploitatierekening een bedrag van f 12.500.bijgedragen. Kapitaaldienst Voor de verruiming van het Noordzee kanaal is van de kapitaaldienst voor het jaar 1954 een bedrag van f 55.556.uit getrokken en voor het bouwen van een spoorwegtunnel te Velsen onder het Noord zeekanaal een bedrag van f 311.111.In de Rijksbegroting voor 1954 is voor de verkeers- en spoorwegtunnel een bedrag van f 14.000.000.geraamd, waarvan f 5.600.000.voor de spoorwegtunnel is uitgetrokken. Jupiter staat weer aan de avondhemel; waarschijnlijk hebt u hem al lang ontdekt: hij is immers de helderste „ster" aan het firma- ment. Laten we nog even zijn identiteitskaart bekijken om goed te we ten met wie we te doen hebben. Ziehier zijn per sonalia: Jupiter, een bol wei een middellijn van 142.700 km. (bijna 12 aard-middellijnen) be weegt zich in bijna 12 iaar om de zon. De straal van zijn baan is meer ian vijf maal zo groot als de straal van. de aardbaan; Jupiter be vindt zich op gemiddeld 7S0 millioen kilometer afstand van de zon. Doordat aarde en Jupi ter op het ogenblik oeide aan dezelfde kant van de zon staan is de af stand Jupiter-aarde kleiner: momenteel on geveer 600 millioen ki lometer. Deze planeet, de groot ste in ons zonnestelsel, is bijzonder zwaar: op een weegschaal gelegd zou zij 318 keer zo veel blijken te wegen als onze aarde. Wij zelf zouden op Jupiter bijna drie keer zo veel wegen als op aarde, want de versnelling der zwaarte kracht bedraagt ginds 26 m/sec2. Jupiters jaar duurt, zoals gezegd, bij na twaalf keer zo lang als een aards jaar, maar haar etmaal verloopt in nog geen tien uur: Ju piter heeft een snelle as wenteling. De grote af stand tot de zon is oor zaak dat Jupiters op pervlakte-temperatuur 130 graden onder nrd ligt. Men zou er de zon vijf maal kleiner zien dan wij hier op aarde, zodat de helderste dag er gelijk zal staan met wat wij schemering noemen. De planeet is bedekt met een duizen den kilometers dikke laag ijs en in haar at mosfeer hebben giftige dampen als ammoniak en methaan-gas de over hand. Ziedaar een beeld van deze reuzenplaneet die een recordaantal satel lieten om zich verenigt: twaalf. Slechts vier daarvan (de in 1609 door Galilei ontdekte) zijn reeds in een kleine kijker zichtbaar. Voor de overige zou een machtige telescoop no dig zijn. Maar ook de wisselende rondedans der vier grote manen (zij heten Io, Europa, Callisto en Ganymede) is interessant. Volg ze eens op een avond en zoek ze bijvoorbeeld de volgende avond weer. Opeens kan er een zoek zijn. Dat kan dan drie oorzaken hebben: zij zit precies achter de pla neet, of zij houdt zich schuil in de schaduw- kegel van de planeet, of zij staat juist voor de planeet en steekt daar tegen natuurlijk niet af, evenmin als een witte biljartbal afsteekt tegen een wit laken. Eens heeft zo'n Jupi ter-maansverduistering aanleiding gegeven tot een belangrijke ontdek king. Daarover later. G. v. W. De dorpen in de gemeente Haarlemmermeer breiden zich uit. De woningnood is nog groot en op verscheidene plaatsen verrijzen huizen waardoor velen van een goede woning worden voorzien. Wij schreven reeds over Zwanenburg, waar niet alleen gewerkt wordt aan de ontwikkeling van het dorp, maar ook aan verbetering van wegen en riolering. Tijdens een tocht van de raadsleden van Haarlemmermeer hebben dezen waargenomen, dat Badhoevedorp een schoon geheel vormt doordat men daar ge werkt heeft nadat een uitbreidingsplan gereed was. Van 1933 af wordt daar regel matig gewerkt, fraaie wegen zijn aangelegd en tevens is aandacht besteed aan recre atie. Nieuw Vennep heeft een vriendelijker aanzien gekregen door de aanleg van een plantsoen en de verbetering van sportvelden, Vijfhuizen breidt zich ook uit, doch het dorp verliest zijn karakter niet en in andere delen zijn huizen tot stand gekomen. Badhoevedorp heeft zijn opkomst te danken aan Schiphol. Vele werkers van de luchthaven wonen in deze omgeving. Gezorgd is voor een góede riolering en voor het bouwen van een zuiveringsin stallatie, waardoor dit dorp geen hinder heeft van stank, zoals elders. Brede lanen zijn aangelegd en plantsoenen geven het dorp een prettig aanzien. Terreinen zijn aangewezen voor de bouw van zestig flats en van een Christelijk nationale school. Ook zijn drie sportvelden geprojecteerd die in de loop van het volgend jaar aan gelegd zullen worden en dan staat op het programma het maken van een herten kamp, niet ver van de boerderij „Bad hoeve", waar de vroegere burgemeester mr. J. P. Amersfoordt ongeveer een eeuw geleden woonde. In Nieuw Vennep wordt hard gewerkt aan de bouw van een Gereformeerde kerk; een jeugdhuis is reeds in gebruik genomen en over enige maanden zal het kerkgebouw gereed zijn. Vlak bij de kerk is een plant soentje gemaakt, dat de naam draagt van „Dokter van Haeringenplantsoen", ter herinnering aan de arts die zoveel voor Nieuw Vennep gedaan heeft. Ter ere van dokter Van Haeringen zal een bank in het plantsoen geplaatst worden, die bewoners aan het gemeentebestuur zullen aanbieden. De raadsleden kregen ook een indruk van vijfentwintig nieuwe woningen aan de Jhr. Van de Pollstraat en van de wijze, waarop de sportvelden opgeknapt zijn. Ook zijn enkele binnenwegen in het dorp ver beterd. Bij het Scheveliusgerecht, niet ver van de Aalsmeerderdijk. in de Leeghwater- buurt en Willem de Zwiigerlaan in Hoofd dorp zijn woningen gebouwd die er ge rieflijk uitzien en passen in het landelijk karakter van Haarlemmermeer. De Nederlands Hervormde gemeente heeft plannen een nieuwe kerk te bouwen in Vijfhuizen. Het oude gebouw, plaats biedend aan 160 personen, dient vervangen te worden en men heeft de beschikking over grond, waarop reeds een Christelijke kleuterschool gesticht is. Een beperkt aan tal nieuwe woningen is aan een der wegen gereed gekomen; ze worden dezer dagen in gebruik genomen. Ook hebben de raadsleden op hun tocht gezien, dat er gewerkt wordt op de Cru- quiushoeve, vlak bij de grens van Heem stede, welke hoeve bestemd is voor pa tiënten van de Christelijke Vereniging tot verpleging van lijders aan vallende ziekte. ADVERTENTIE Terwijl de huidige crisis dan nog voortduurt De premier van Israel, David Ben Goe- rion, blijft bij zijn besluit volgende maand uit de regering te treden, maar hij zal aan het roer van de staat blijven indien de tegenwoordige crisis wat de buitenlandse zaken en de veiligheid betreft dan nog niet is opgelost, zo wordt van goed ingelichte zijde in Tel Aviv vernomen. Men verklaarde dat de 66-jarige premier van plan is, zich te vestigen in de afge legen nederzetting Sdeh Boker in de Negeb. Zijn vrienden in de Mapai partij doen hun best de premier van zijn voornemen om af te treden af te brengen. Hun voorstel is dat de premier een jaar of twee met verlof gaat. Als mogelijke opvolgers voor het pre mierschap worden genoemd minister van financiën Livi Esjkol, minister van arbeid mevr. Golda Myerson, minister van Bui tenlandse Zaken Mosje Sjarett, minister zonder portefeuille Pinhas Lavon en mi nister van ontwikkeling Dov Joseph. Op het ogenblik wordt voor de premier te Sden Boker een Zweedse montagewoning gebouwd. (U.P.) Speciaal zullen daar chronische patiënten op het land werken. Het slot van het bezoek van de raad gold de luchthaven Schiphol, waar de leden de gasten waren van de gemeente Amsterdam. Schiphol ligt in de gemeente Haarlemmer meer en het gemeentebestuur heeft de laatste jaren veel met Amsterdam te ma ken, als er plannen zijn tot uitbreiding. Burgemeester mr. J. F. Jansonius ver klaarde in een toespraak tot de waarne mend luchthavenmeester, dat de ontwik keling van Schiphol snel gaat. De samen werking tussen Amsterdam en Haarlem mermeer is zeer goed en er bestaat een groot vertrouwen. Er zijn vaak tegenstrij dige belangen tussen de (agrarische) ge meente en de luchthaven. De burgemeester verklaarde, dat de raad steeds een loyaal standpunt heeft ingenomen, omdat hij wist, dat de belangen van het land moesten voor gaan. Van de zijde van Amsterdam is vaak gesproken van een verstandig inzicht van de Haarlemmermeerse raad en het heeft de burgemeester steeds goed gedaan als dat gezegd werd. De raadsleden werden op de hoogte ge steld van de ontwikkeling van Schiphol sedert 1917. Er zijn reeds plannen voor de toekomst en hierover werden medede lingen gedaan. De bezoekers kregen de verzekering, dat men alleen rekening heeft gehouden met mogelijkheden van uitbrei dingen, doch dat betekent nog niet, dat in de naaste toekomst nog meer grond nodig zal zijn. Met de agrarische belangen zal rekening worden gehouden. Met de Stichting van de Landbouw bestaat sa menwerking en er zijn o.a. besprekingen gevoerd over de levering van het gras. ADVERTENTIE FALCON TWEEDMANTELS ƒ89.50—ƒ110 Gen. Cronjéstr. 40-44, Hrl. - Tel. 15438 Een delegatie van geestelijken van de Servisch-Orthodoxe kerk van Joegoslavië heeft een bezoek gebracht aan maarschalk Tito. Vikenlije Prodanov (midden), patriarch van de Servisch-Orthodoxe Kerk in Joegoslavië leest maarschalk Tito (tweede van rechts) een verklaring voor, waarin hem de steun van de kerk wordt toegezegd. Bulgarije heeft Griekenland een nota toegezonden, door bemiddeling van de se cretaris-generaal van de U.N.O., waarin geprotesteerd wordt tegen het recente ac- coord tussen de V.S. en Griekenland, aldus het Bulgaarse persbureau. „Het scheppen van militaire bases en bezetting door Ame rikaanse troepen van Grieks gebied zijn in tegenspraak met verklaringen van de (Griekse) regering, dat zij de vrede in de Balkan wil consolideren en normale be trekkingen onderhouden met de buursta ten", aldus deze protestnota. De voorzitter van de centrale tuinbouw- commissie van de Britse Nationale Bond van Landbouwers, Eric Gardener, heeft verklaard, dat Engeland verscheidene Europese landen heeft doen weten, voor nemens te zijn, invoerrechten op groenten en fruit uit deze landen te heffen, zodra hiervoor de toestemming van het parle ment is verkregen. Naar verluidt is deze mededeling gedaan aan o.m. Frankrijk, Italië, Denemarken, België en Nederland. Aan deze landen is medegedeeld, op welke producten en gedurende welke periode va: het jaar invoerrechten zullen worden ge heven. Hoe hoog de rechten zullen zijn, i> nog niet medegedeeld. (Krachtens de verleden week door de landen van de G.A.T.T. gegeven toestem ming kan Engeland de invoerrechten op goederen verhogen).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 13