Vrouwen kunnen zo raar doen Voltooide Erebegraafplaats waardige rustplaats voor 372 doden Kort en bondig Dr. W. Drees verricht overdracht Dulles „optimistischer dan ooit" Voorzitter van AVRO G. de Clercq overleden Broer van Faber vrijgesproken Indonesische dansen in de Renaissancezaal Kort verhaal door Amy Groskamp-ten Have M Twee NESB-leiders op vrije voeten Franse vliegtuigindustrie in moeilijkheden Vier Schotten wilden regering „omverwerpen Saigon verheugd over voortzetting van de strijd Beverwijk Castricum VRIJDAG 30 OCTOBER 1953 15 Terugblik Voltooiing De kwestie-Triëst De ontsnapping uit Breda Andere handlangers kregen 5 maanden Geen Britse en Franse bijdragen voor speciaal UNO-fonds Contributieverhoging bij Bloembollencultuur? De oorlog in Indochina Basketball in Velsen-Noord Zoals wij al eerder meldden, zal Zaterdagmiddag op de Eerebegraafplaats aan de Zeeweg te Overveen door Zijne Excellentie de minister-president, dr. W. Drees, de plechtige onthulling geschieden van vier op de muur aan de zeezijde aangebrachte herdenkingsplaten. De tekst er voor werd geschreven door de journalist en dichter H. M. van Randwijk. Voor de onthulling zal op de spreekruimte het woord worden gevoerd door de voorzitter van de Stichting ,:De Erebegraafplaats", de heer J. Smal- lenbroek die tevens voorzitter is van het bestuur van de Stichting 1940/1945 en door de minister-president, dr. W. Drees. Deze toespraken zullen door koorzang van het Nederlands Kamerkoor onder leiding van de heer Felix de Nobel wordefi omlijst. Na de onthulling van de herdenkingsplaten volgt op de dodenakker nog een voordracht van de tekst der platen door mevrouw E. Mols-De Leeuwe. De plech tigheid wordt besloten met een kranslegging. Het heeft geruime tijd geduurd alvorens de plannen 'voor de Erebegraafplaats een definitieve vorm kregen, nadat op 27 No vember 1945 de bijzetting plaats had ge had van het stoffelijk overschot van de Haarlemse illegale werkster Hannie Schaft, de enige vrouw die op de Erebegraafplaats de eeuwige rust vond. Aan die bijzetting van Hannie Schaft ging een uitvaartdienst in de Grote- of Sint Bavokerk vooraf. In de kerk en op de begraafplaats gaven de leden van het Koninklijk Huis, Koningin Wilhelmina en het toen nog Prinselijk Echtpaar, blijk van hun warm medeleven. In een toespraak wees dr. H. Wamsteker, toen voorzitter van de Stichting „De Ere begraafplaats te Bloemendaal", er op, dat een nationaal monument van de gevalle nen in het binnenlands verzet zou moeten verrijzen als een spontane hulde van het Nederlandse volk aan deze strijders, op een plaats, waar velen naar toe getrokken zouden worden, omdat daar hun familie leden en dierbare vrienden liggen. Die plek zal een bedevaartplaats moeten wor den voor allen, die met hart en ziel ons land en volk zijn toegedaan. In opdracht van de rechtercommissaris en onder leiding van de officier van justitie te Amsterdam werden na Mei 1945 de lichamen van de door de Duitsers ter plaatse en elders gefusilleerde Nederlan ders opgegraven, die, ongekist, door een zekere Blekemolen, die inmiddels gear resteerd was en aanwijzingen gaf, in kui len in de duinen waren begraven. In totaal werd bij deze opgravingen 422 personen gevonden, waaronder één meisje. Met medewerking van enige gerechtelijke ge neeskundigen werden van de 'slachtoffers waardevolle gegevens verzameld, zodat het mogelijk werd nagenoeg allen te iden tificeren. Uit verklaringen van naaste fa milieleden, illegale organisaties en Duit sers kwam vast te staan, dat het grootste aantal der opgegravenen had behoord tot de principiële verzetsmensen, die op grond van hun verzetsdaden door de Duitsers waren gefusilleerd en die deel hadden uit gemaakt van alle groeperingen van het binnenlands verzet. Zij bleken te vertegen woordigen elke laag van onze bevolking en elke godsdienstige of politieke overtui ging en afkomstig te zijn uit alle pro vincies. Uit de nabestaanden der 'opgegraven slachtoffers kwam de wens naar voren, deze mensen, die nagenoeg allen gestre den hadden voor de vrijheid van ons land, die dikwijls ook een gezamenlijke dood hadden gevonden, nu ook een gemeen schappelijke laatste rustplaats te bezorgen in de nabijheid van de plaats, waar zij ge vonden waren en welke de naam zou dra gen van Erebegraafplaats, om zodoende het besef van hun offer in ons volk levend te houden. Hiertoe verenigden zich verscheidene personen, die zich met de opgravingen hadden bezig gehouden, tot een voorlopig comité, dat aangevuld werd met vertegen woordigers van enige verzetsorganisaties. Dit voorlopige comité werd een jaar nadat het zijn werkzaamheden in deze organi satievorm was begonnen, op 27 Mei 1946 omgezet in de Stichting „De Erebegraaf plaats te Bloemendaal'. Het terrein der begraafplaats werd spon taan door de eigenaars, de Erven Van der Vliet, gratis aan de Stichting ter beschik king gesteld en na enige maanden van voorbereiding en intens werken kon de begraafplaats op 27 November 1945 of ficieel voor het publiek worden openge steld. Zij mocht toen echter nog nauwelijks op die naam bogen; zerken, beplanting, af sluiting, plaveisel enz. ontbraken ten enen male. De architect B.N.A., A. Komter, te Am sterdam, ontwierp daarna een sober vol- tooiïngsplan, dat geïnsireerd was op het oorspronkelijk veel monumentaler plan van de architect prof. G. H. M. Holt te Overveen. Op basis van dit sobere plan werden de besprekingen met de regering geopend, die uiteindelijk met succes wer den bekroond. In Mei 1951 kon met. de consolidatie en de afwerking van de Ere begraafplaats daadwerkelijk een aanvang „Ik ben er thans van overtuigd, dat er een conferentie van vijf over Triëst zal worden gehouden", aldus heeft de Joego slavische ambassadeur in de V.S., Popo- witsj, Donderdagavond na een onderhoud met de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Foster Dulles, verklaard. Hij zei verder: „Wij zijn bereid onze bij drage tot het vinden van dit accoord te leveren en ons offers te getroosten om een oplossing van het probleem te berei ken". Dulles was optimistischer dan ooit over de kansen om tot een overeenkomst te ko men, aldus Popowitsj. Joegoslavië beschuldigt Inmiddels heeft het Joegoslavische pers bureau Tanjoeg gemeld, dat Italiaanse troepen, die in de provincie Gorizza langs de Joegoslavische grens liggen, in de afge lopen dagen tot „nieuwe provocerende daden" zijn overgegaan. Woensdag schoten soldaten vijf raketten af in de richting van de Joegoslavische grens. Dit gebeurde van het grensdorp Brezdje uit, aldus Tanjoeg. Ook in de sector van Trzic (Monfalcone), waar een aanzienlijk aantal soldaten gele gerd is, waren troepenbewegingen waar- gerf-men. worden gemaakt. Daardoor werd dit na tionale monument van zes hectaren, om geven door de Kennemerduinen, een waar dige rustplaats voor hen, die in de bezet tingsjaren voor het Vaderland gevallen zijn. Er kwam vóór de begraafplaats een trapsgewijs aflopende „spreekruimte", be doeld als verzamelplaats voor gezelschap pen, waardoor voorkomen werd, dat de rust op de dodenakker zelf door toe spraken bijvoorbeeld verstoord zou worden. Het terras werd vergroot en de destijds in het midden daarvan gelegen opgang werd verplaatst in noordelijke rich ting. De oorspronkelijke buitenmuur werd afgebroken en door een betonnen fun dering vervangen. De muur aan de noord west-zijde werd tevens aanmerkelijk ver hoogd. In de muur aan de zeezijde kwam een klokkestoel, waarin een door de gemeente Bloemendaal in bruikleen afgestane kerk klok werd aangebracht. Deze klok, af komstig van het vroegere Overveense raadhuis, dateert van 1647. De vlaggemast, die zich vroeger in het midden van de begraafplaats bevond, werd vernieuwd en verplaatst naar de muur aan de zeezijde. Van de mogelijkheid om het houten kruis te vervangen door een na tuurstenen kruis werd afgezien. Wél werd het oude kruis door een nieuw houten kruis vervangen. Het werd vervaardigd van basra locus, een houtsoort, die uiterst weerbestendig is. Het geld ontbrak toen om met nog enkele onderdelen het geheel te voltooien. Dit is nu echter geschied. Er zijn thans 372 graven in 41 vakken. Bij de ommuring heeft men Maulbrunner zandsteen gebruikt, afkomstig van het nimmer voltooide plan voor een rijksmu seum op de Hoge Veluwe. De bestrating bestaat uit Limburgse carboonzandsteen. Zerken en grafomrandingen zijn van Ober- kirchner steen gemaakt. De heer G. de Clercq, voorzitter van de AVRO, is vanochtend om half vijf in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam, waar hij sedert enige tijd werd verpleegd, over leden. De heer De Clercq is van 1 Januari 1928 tot 1 Januari 1936 penningmeester van de AVRO geweest, van 25 Juli 1931 tot 11 Juli 1936 tevens waarnemend voorzitter, en op laatstgenoemde datum werd hij tot voor zitter gekozen. Sinds de oprichting van de Stichting Ne derlandse Radio Unie op 1 Maart 1947 is hij penningmeester van deze stichting, ter wijl hij tevens ondervoorzitter is van het Personeellsfonds voor de Radio Omroep in Nederland en lid van de programma Coör dinatie commissie. Bovendien is hij pen ningmeester van de Nederlandse Televisie stichting en van de Stichting Omroep Wo ningbouw en bestuurslid van de Stichting Nederlandse Schoolradio. Voorts is hij in zijn kwaliteit van voorzitter van de AVRO afwisselend voorzitter en secretaris-pen ningmeester van de Federatie van Omroep verenigingen. Gustaaf de Clercq werd op 7 November 1888 in Riouw in Indonesië geboren. Hij doorliep het gymnasium te 's-Gravenhage en Tiel, waarna hij scheikunde studeerde aan de Universiteit van Amsterdam. Hij bekleedde vooraanstaande posities als che micus in verscheidene bedrijven en ver wierf ook naam als stookdeskundige. De Bredasche rechtbank heeft heden morgen uitspraak gedaan in de zaak van de vier helpers der zeven ontsnapte ge vangenen uit de strafgevangenis te Breda tijdens de Kerstdagen van het vorig jaar. F. de Jong en F. Castricum zijn wegens het medeplegen van het voortgezette mis drijf veroordeeld tot ieder vijf maanden. De verdachte M. Adema is wegens het op zettelijk uitlokken van het voortgezette misdrijf evenens veroordeeld tot vijf maan den M. Faber, verdacht van uitlokking, is vrijgesproken. Meer dan enig ander Europees volk heeft het Nederlandse door het eeuwenlange contact met Indonesië gelegenheid gehad de Javaanse en Balinese dans en muziek te bestuderen. De Indonesische dansen zijn hier, zij het dan in betrekkelijk kleine kring, in alle détails van bewegingen be kend. Ook van de symboliek, de verhaals- uitbeelding en de personificaties is men op de hoogte gekomen. Maar van het beleven van het wezen van de dans, van het onder gaan van de geestelijke, religieuze diepte, staat de Westerse mens toch ver af. Ik vraag mij af: wie van de zeer talrijke Europese toeschouwers, die gisteravond de uitvoering van Javaanse en Balinese dan sen in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum bijwoonden, zal in gelijke mate in vervoering gekomen zijn als hun Indonesische medemensen, die, zij het in zeer kleinen getale, ook aanwezig waren? Maar niettemin werd deze avond, die georganiseerd was door de Haarlemse Volksuniversiteit, in samenwerking met de Stichting voor Culturele Samenwerking, belangwekkend door bijzondere mededelin gen over de Indonesische dansen en door practische uitvoering. Raden Mas Pakun sprak zeer uitvoerig over de Javaanse dans en behandelde daarbij de bewegings leer, het samengaan van de dans en de gamelanmuziek. Deze danser wees ook op de emotionele expressie van de dans, waarvan de gelaatstrekken nimmer de in tensiteit mogen verraden. De uitdrukkings kracht spreekt uit de ogen, als de spiegel der ziel. Na de pauze hield de heer G. D. van Wengen een korte inleiding voor de Bali nese dansen. De kunstenaar.is op Bali geen los van de gemeenschap staande persoon lijkheid. Bij de dorpsverenigingen is ieder een aangesloten. Zij formeren dansorkesten en zorgen voor de vorming van de dansers. De kunstuiting is sterk verweven met het maatschappelijke en religieuze leven. Zo kan men de dans op het toneel beschouwen als uitgeoefende magie of bezweringskunst. De dans en de muziek ziet men op Bali als twee aspecten van dezelfde zaak. De Bali nese muziek en de danskunst staan evenals de beeldende kunst steeds open voor ver nieuwing. Als een voorbeeld daarvan noemde de heer Van Wengen een in 1920 ontstane dans, een improvisatie in over eenstemming met begeleidende gamelan muziek. Deze dans werd gedanst door Raden Mas Pakun, ingetogen en beheerst, maar ook met grote bewogenheid. Voor de muzikale begeleiding moest men tevreden zijn met „muziek uit blik". Ook zagen we een dans, waarin Ardjoeno op de proef werd gesteld. Tezamen met Raden Mas Su Hen- dro voerde Raden Mas Pakun voorts een Javaanse dans uit: de strijd tussen een goede en een kwade vorst, spannend- dramatisch van ontwikkeling, waarbij de talrijke perfecte bewegingen van vingers, handen en armen zeker van diepe zin moeten zijn geweest. Indrukwekkend was Raden Mas Pakun in zijn solodans: de strijd van een blindgeschoten vorst. Het realisme, dat in deze dansen was gelegd, kon ook door de Westerse mens „begrepen" en aanvaard worden. P. ZWAANSWIJK De Franse en Britse afgevaardigden heb ben Donderdag in de economische commis sie van de U.N.O. meegedeeld, dat hun regeringen niet in staat zijn bij te dragen aan een speciaal fonds van de U.N.O. voor steun bij de ontwikkeling van achtergeble ven gebieden. De Erebegraafplaats te Overveen in de huidige vorm. Op de voorgrond de door prof. L. O. Wenckebach ontworpen urn, die de as bevat van de lichamen van gefusilleerden, verstrooid bij het Crematorium te Velsen en aangetroffen in de ver brandingsoven te Vucht. Het randschrift om de urn luidt: Der helden as is hier vergaard, Hun geest blijft in ons hart bewaard. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. PEINZEND keek Heieen naar de kamer deur, die zo juist achter Frank was dichtgevallen. Met een vermoeid gebaar streek zij zich over het voorhoofd. Hoe was het toch opeens allemaal zo geko men Een akelig gevoel van verlatenheid over viel haar. Op de. avond dat zij zijn aan zoek verwachtte, hadden zij gekibbeld en het was ontaard in een doodgewone lelijke ruzie. Voor hij wegging, had zij niet de verzoe nende verontschuldigende woorden ge sproken, die zij steeds op de lippen had gehad, maar die zij om de een of andere reden niet had kunnen uitspreken. Zij had hem zelfs niet naar de voordeur be geleid, toen hij vertrok. En het afscheid was opmerkelijk koel geweest. Tevergeefs trachtte zij zich te binnen te brengen, waarover zij hadden gekibbeld. Zij was het niet eens geweest met iets dat hij zei.... maar wat was dat toch ge weest. Opeens schoot het haar te birjnen: te gen het eind van de avond had Frank zo'r. beetje smalend gezegd: „Vrouwen kunnen zo raar doen. En daarop had zij vuur en vlam gevat. Woedend was zij uitge- vallerv en verontwaardigd had zij haar sexe verdedigd. Het was bespottelijk om zoiets te beweren. Moderne denkende vrouwen waren redelijke wezens en ieder een, die nog vasthield aan kwalificaties, die misschien een eeuw geleden golden, deed zich kennen als bekrompen en klein geestig. Zij had een bijtend commentaar gele verd op mannenhebbelijkheden en van al gemeen was zij persoonlijk geworden. Frank had haar terdege van repliek ge diend en het luchtig badinerende gesprek was geëindigd in een felle woordenwisse ling. Heieen steunde het hoofd in de hand en tuurde boos naar het vloerkleed. Wat moest hij ook zulke dingen zeggen. hij wist toch heel goed dat hij haar daarmede hinderde. Zij kon het nu eenmaal niet hebben, dat misselijke smalen op vrouwen, omdat zij vrouwen waren. Het was zijn schuld, dat de avond zo afschuwelijk was geëindigd, enkel en alleen zijn schuld, hield zij zich voor, maar ergens diep in haar hart wist zij heel goed, dat het volstrekt niet zijn schuld was, maar dat haar eigen ontgoo cheling over het verloop van de avond, waarvan zij zich zoveel had voorgesteld, haar prikkelbaar en onredelijk had ge maakt. In gedachten streek zij over de prach tige soepele stof van de nieuwe japon. Hij had niets gezegd over de japon. Alleen dat blauw haar goed stond. Maar hij kon im mers niet weten, dat het een nieuwe was, ze kenden elkaar nog maar zo kort. En misschien hadden mannen geen oog voor zo iets. Heieen was vierendertig en in haar leven waren nooit mannen geweest. In de verantwoordelijke positie, die zij als directie-secretaresse van een groot concern bekleedde, waren mannen voor haar slechts beroepen en functies. Geen man had ooit haar hart sneller doen kloppen tot Frank in haar leven was gekomen. Frank was na een zeer kort ongelukkig huwelijk al op zijn dertigste jaar geschei den en woonde reeds meer dan tien jaar met een oude huishoudster en een knecht op een verbouwde boerderij in het Gooi. Kortgeleden was Heieen daar op bezoek geweest en zo spontaan verrukt was zij geweest van het huis en de omgeving, dat Frank opeens had gevraagd: „Zou jij hier wel willen wonen?" „Ik zou het heerlijk vinden!" had zij zonder nadenken uitgeroepen en toen had den zij plots geen van beiden meer iets te zeggen geweten en zij hadden het ver meden elkander aan te zien. Heieen op te ruimen. Een voor een knipte zij de schemerlampen uit.... hele maal geen reden voor zo'n feestverlichting. Zij begon de bakken en schalen met voor jaarsbloemen bijeen te zetten op een blad. Met hoeveel illusie had zij ze gekocht en geschikt. Eigenlijk had je alleen maar last van zo'n bende bloemen het eiste een massa zorg en als je ze goed wilde houden kom, ze zou ze maar in de koude keu ken zetten. Met het blad in de handen bleef zij plots midden in de kamer staan. Als Fx-ank eens nooit meer terugkwamhij was natuur lijk teleurgesteld in haar. Zij was niet de vrouw, die hij had gemeend dat ze was., en.en.hij had helemaal geen moei te gedaan om het weer goed te maken Op weg naar de keuken zag zij de grote vierkante witte enveloppe in de brieven bus. Een brief van Frank, wist zij meteen. Hij schreef natuurlijk dat hij verdes gfeen prijs meer stelde op haar vriendschap. Op weg naar huis had hij die brief zeker met een ergens in een café geschreven en hier in de bus gestopt. Met trillende vingers haalde Heieen de brief uit de bus. Mooi handschrift, bewon derde zij, fors en mannelijk. Zij had nog nooit een bx-ief van hem gehad. Wat of hij ex-boven zou hebben gezet? Misschien al leen haar naam? Zij zette de brief op de schoox-steen in de zitkamer. Als gebiologeei'd staarde ze ernaar. Zenuwachtig haakte zij de vingers in en uit elkaar. Niet langer trachtte zij zichzelf iets wijs te maken. Zij had het aan zichzelf te wijten, dat zij hem had ver loren. Of hij boos zou schrijven.... Mis schien alleen vormelijk, dat zou nog veel ei-ger zijn. Als ik die brief nu open maak, dan doe ik geen oog dicht, bedacht zij. Zolang zij het ergste nog niet wist, was er feitelijk nog niets gebeurd. Resoluut knipte zij het licht uit en begaf zich naar haar slaapka mer. Wit plekte de brief in het maanlicht op de schoorsteen. Haastig kleedde Heieen zich uit en toen zij tussen de koele lakens lag in het don ker kwamen de tranen. Zij huilde tot zij moe en leeg de klok twee hooi'de slaan. Ze had een barstende hoofdpijn. Morgen zouden ze samen gaan eten, dat ging nu natuurlijk niet door. Morgen, dacht zij, morgen zal ik een excuusbrief schi'ijven, maar als die brief van Frank nu erg on herroepelijk was, dan kon dat niet. Zij trok het lampje boven haar bed aan. Of zou ze in ieder geval maar schrijven. TOEN de klok half drie sloeg, hield zij het niet langer uit. Op blote voeten liep zij naar de zitkamer en blindelings op de tast gi-eep zij de brief. Alles was beter dan die vi-eselijke onzekerheid. Op het voeteneinde van haar bed geze ten trok zij met trillende vingers een schuifspeldje uit heur haar en ritste de brief open. Het was een uitnodiging voor een mode?- show. De volgende avond om zeven uur belde Frank op: „Waar blijf je toch? Ik zit hier al een half uur te wachten!" Twee maal moest zij slikkexx eer zij in staat was te zeggen, dat ze onverwacht was opgehouden. De twee NESB-leiders Paul van Tienen en mr. J. Wolthuis zijn gistermiddag door het Amsterdams hof na een beslissing in raadkamer in vrijheid gesteld. Paul van Tienen, de 31-jarige algemeen leider der Nationaal-Europese Sociale Be weging voor Vlaanderen en Nederland, en mr. J. A. Wolthuis, de 51-jarige landelijk leider voor Nederland, werden op 14 Oc tober j.l. door de Amsterdamse rechtbank wegens deelneming aan een verboden par tij ieder tot gevangenisstraf van twee maanden met aftrek van de preventieve hechtenis veroordeeld. Zij waren op 22 Augustus gearresteerd en bevinden zich dus thans reeds meer dan twee maanden in arrest. Na hun vonnis tekenden zij echter bei den hoger beroep aan, zodat ook het Am sterdams hof deze zaak nog zal behande len. Als gevolg hiervan bleven zij in voor arrest. Het hof heeft gistermiddag echter in raadkamer het verzoek van hun verdedi gers om de beide NESB-leiders hun voor lopige vrijheid terug te geven ingewilligd. Inmiddels heeft de plaatsvervangende leiding van deze partij op de dag, waarop het vonnis van de rechtbank bekend werd gemaakt (14 October), medegedeeld, dat de beweging zolang het vonnis niet in kracht van gewijsde is gegaan, zolang dus nog niet in hoogste instantie in dit proces beslist is, haar activiteit za.1 staken. Bo vendien worden, zo meldde men op 14 October, alle lidmaatschappen der in Ne derland woonachtige leden tijdelijk opge heven. In de Donderdagavond gehouden verga dering van de afdeling Lisse van de Ko ninklijke Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur is besloten de algemene ver gadering voor te stellen een toeslag van 5 op de contributie te heffen, om het hoofdbestuur in staat te stellen met een bedrag van 30.000 zijn propagandistische werkzaamheden voort te zetten. Dit besluit is genomen, omdat het bij het bestuur der afdeling bekend was geworden, dat er besprekingen zijn gevoerd tussen het Centraal Bloembollencomité en Bloem bollencultuur over het schenken van een bedrag van 30.000. Bloembollencultuur heeft geen armslag om zijn werk ten bate van het vak naar behoi-en te verrichten. De heer Roos, voorzitter van de afdeling Lisse, merkte op de vergadering op, dat de gelden van het C.B.C. voor een ander doel bestemd zijn. Aanvaardt de vereniging het bedrag dan verliest zij, volgens spreker haar zelfstandig karakter. Daarom stelde hij namens hetb estuur voor aan de alge mene vergadering, die in December ge houden zal worden, te vragen een toeslag van ƒ5 op de contributie te heffen. De vereniging heeft 6500 leden, die het bedrag van 30.000 kunnen opbrengen. De vergadering aanvaardde het voorstel van het afdelingsbestuur. Milliardencrediet conditie voor haar voortbestaan De Franse „Bond van vliegtuigconstruc teurs" heeft verklaard dat alle vliegtuig fabrieken in Frankrijk gesloten moeten worden als de regering volgend jaar geen lening van 40 milliard francs ter beschik king stelt. Maurice Heurteux, de voorzitter van de bond, zegt in een rapport aan het parle ment: „Frankrijk bouwt te veel vliegvel den en niet genoeg vliegtuigen. Wij kun nen niet tegen concurrerende prijzen fa briceren omdat de regering ons niet helpt, orders te krijgen". Heurteux beklaagde zich er over, dat de regering alle toestellen voor de genationaliseerde luchtvaartmaatschap pij „Air France" in het buitenland koopt. In Edinburgh begint op 17 November een proces tegen vier jonge Schotten die worden beschuldigd van een „samenzwe ring om de regering omver te werpen of haar te dwingen, een afzonderlijk bestuur in Schotland in te stellen". Ook zal hun verboden wapenbezit ten laste worden gelegd. De vier mannen, twee studenten van 22 en 24 jaar, een verzekeringsagent en een laborant, werden in Juni gearresteerd, na dat de politie bij een huiszoeking spring stoffen, pistolen en munitie had gevonden. Zoals bekend hebben Schotse nationa listen in Juni, toen Koningin Elizabeth werd gekroond, een campagne gevoerd te gen de erkenning van 'de vorstin als Eliza beth II. Bij deze actie werden brievenbus sen, die de initialen „E II R" (Elizabeth II Regina) dx-oegen, opgeblazen. Het besluit van de Franse Nationale Ver gadering om de oorlog tegen de communis tische opstandelingen in Indo-China voort te zetten, wordt te Saigon ten zeerste toe gejuicht. Zelfs nationalistische extremis ten in Vietnam, die twee weken geleden onafhankelijkheid van de Franse Unie eis ten, toonden zich zeer verheugd. Men is van mening, dat een vreedzame- regeling in Indo-China misschien mogelijk is „als deel van een oplossing in al-Azia tische zin", waarbij ook China betrokken is, zoals door Laniel voorgesteld. In deze kringen ziet men geen heil in besprekingen met de leider van de Viet- minh, Ho Tsji Minh. Men is van oordeel, dat Laniel op afdoende wijze de weg voor zulke besprekingen heeft afgesneden door voor te stellen slechts dan met Ho Tsji Minh te onderhandelen, als deze de eerste stap doet, hetgeen hoogst onwaarschijnlijk wordt geacht. Hevige strijd in grensgebied Aan de grens tussen Annam en Tonkin is het Dondex-dag tot hevige gevechten ge komen, toen een Franse pantser-colonne, die in door de Vietminh-opstandelingen bezet gebied was doorgedrongen, werd aangevallen door bataljons keurtroepen van de Vietminh. Volgens het Franse op- perbevel leden de opstandelingen zware verliezen, toen Franse en Vietnamese vliegtuigen en kanonnen in de strijd wer den geworpen. BINNENLAND In de komende dagen zal een groot aantal sneltankauto's voor militaire doel einden de D.A.F. verlaten om te Rotterdam te worden verscheept naar vei-scheidene bij de N.A.V.O. aangesloten landen. De order heeft een waarde van 2.120.000 gulden. Van Baarle Nassau, het grensdorp, van waaruit negen jaar geleden de Poolse legei-s onder commando van generaal Mascel naar Breda oprukten, heeft gisteravond ter her denking van de negende bevrijdingsdag van de stad Breda een aantal athleten van de Athletiekvereniging „Sprint" met brandende flambouwen de weg naar de vrijheid op nieuw gelopen. In Breda zijn zij naar de grote markt gelopen, waar burgemeester Kört- mann het bevrijdingsvuur voor het stadhuis ontstak. Aan de plechtigheid werd relief verleend door een taptoe van het muziek corps van de luchtstrijdkrachten in gala- uniform. Een 36-jarige Amsterdammer die reeds 12 keer veroordeeld is en 10 jaar gevange nisstraf heeft ondergaan, zal opnieuw enkele jaren in de cel moeten doorbrengen. Nadat hem in een oude zaak veertien dagen ge leden door het Amsterdams gerechtshof V/i jaar was opgelegd, hoorde hij zich gisteren wegens het plegen van een aantal inbraken tijdens een kortstondige vrijheid van nauwe lijks 2 maanden, door de rechtbank ver oordelen tot nog eens 2 jaar. Op het gemeentehuis van Kortenhoef heeft Donderdagmoi-gen burgemeester D. Wildeboer de AVRO-omroepster Netty Ro- senfeld en de VARA-repox-ter Arie Kleywegt in de echt verbonden. Mevi*ouw Netty Kley wegtRosenfeld blijft geen omroepstei*. Zij zal enkele vaste x-ubrieken voor de. AVRO verzorgen. De minister van Oorlog en Marine heeft besloten een commissie in te stellen tot het onderzoek naar gewetensbezwaren van militairen tegen immunisatie en tot het uitbrengen van advies aan de minister hier over. HAARLEM EN OMGEVING Op Dinsdag 3 November wordt in het gebouw „Maranatha", Donkex-elaan te Bloe mendaal, een gemeentezendingsavond ge houden. Spreker is de heer N. van der Stoep, algemeen leider van het onderwijs op Nieuw Guinea. Het bestuur van de Nederlandse basket- ballbond, afdeling Haarlem is er in de af gelopen zomex-maanden in geslaagd de sport in Kennemerland met groot succes te propageren. Het resultaat is geweest dat behalve in Santpoort ook in IJmuiden en Beverwijk tot oprichting van een basket- ballvei-eniging werd overgegaan. De IJmuidense basketballclub „Exerci- tia" organiseei-t Zaterdag 31 October a.s. des middags om twee uur op de speelplaats van de Clara Sternschool te Velsen-Noord enige bakétballwedstrijden tegen de Haar lemse vereniging H. G. A., teneinde deze sport in Kennemerland een nog grotere bekendheid te geven. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 29 op 30 October Vleet: KW 173 13 k.; KW 65 8 k.; KW 15 8 k.; KW 43 17 k.; KW 85 12 k.: KW 97 5 k.; KW 110 10 k.; KW 176 1 k.; KW 19 1 k.; KW 129 15 k.; KW 161 45 k.; KW 18 8 k.; KW 48 17 k.; KW 83 10 k.; KW 39 40 k.; KW 41 25 k.j KW 73 6 k.; IJM 283 8 k.; KW 3 25 k.; KW 7 2 k.: KW 25 16 k.; KW 138 8 k.; KW 147 40 kit KW 47 17 k.; KW 54 10 k.; KW 57 2 ki; KW 140 5 k.; KW 175 12 k.; KW 127 5 k.; KW 38 15 k.; KW 67 10 k.: KW 29 2 k.; KW 40 1 k.; KW 74 8 k,; IJM 75 8 k. Uit halve vleet KW 42 5 k.: KW 159 60 k.; KW 5 3 k.; KW 23 45 k.; KW 49 40 k.; KW 95 5 k.; IJM 74 10 k.; KW 16 60 k.; KW 2 5 k.; KW 9 5 k.; KW 73 8 k.; KW 151 5 k.; KW 37 5 k.; KW 22 8 k.; KW 141 2 k.; KW 83 2 k. KW 144 2 k. Gemiddelde vangsten: Vleet: 12 kantjes. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: 2 trawlers f35.000 (ged.); IJM 25 f17.300 (ged.). Kotters: IJM 23 f 1230; WI 7 f 3330; TX 33 f 1770; AM 18 f2370. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Cornelia E. M., d. van P. J. de Vx-ies en J. Sanderse; Arnoldus B. z. van W. Raap en H. D. Bruijns; Cornelis J. M,. z. van C. Berkhout en M. E. van der Kaaij; Chi-istianus A. M., z. van S. P. de Goede en A. Schuijt; Peter, z. van J. Th. Borst en E. M. Bruijns: Simon, z. van D. Grin en J. Stam; Maximiliaan, z. van J. A. Aardenburg en H. Gubler; Johanna M.. d. van C. tol en B. Limmen; Petrus J. C„ z. van J. C. van Sun- tenmaai-tensdijk en C. C. Tromp; Henricus J. M. z. van C. Limmen en C. M. Bleeker; Reinier G. M., z. van Th. van Egmond en P. M. Hoogland; Wilhelmus Th. A„ z. van Th. B. M. Liefting en H. Duiveman; Maria J., d. van D. Brouwer en W. Boogaard: Willem P., z. van J. F. Grapendaal en S. P. de Jong; Cax-olina H. M„ d. van H. H. Groeneveld en F. Duijn; Jozef A. M., z. van J. V. G. M. Unkel en J. Stuifbergen. ONDERTROUWD: J. Grapendaal en R. Markx; I. Leemans en H. C. Beenders; W. Hoogenkamp en J. Duffels; A. Bakkum en J. M. Th. Schuijt; Th. van der Laan en A. C. Steenyoorden; P. A. van der Meij en F. G. Beentjes: J. A. F. de Mooij en H. C. Bergen. GETROUWD: P. C. G. Harsveld en C. Harberts; P. Jonkers en E. Limburg; J. J. Beentjes en M. M. Durge; W. J. Geijs en A. M. Westerburger; C. van der Hert en H. Wag- ter; A. M. Koks en H. C. van der Kolk; J. J. van Dijk en C. Kamps; M. A. Suijkerbuijk en C. Six; C. J. Steenbeek en E. C. Govers; C. H. Moot en J. M. A. Kok; D. Schutter en A. van der Does. OVERLEDEN: J. Teeling, 74 j., echtgen. van J. Pirovano: G. Muijs, 67 j„ echtgen. van R. Bakker: R. Grapendaal. 72 j„ wedn. van A. Schot; J. C. Ploeg. 65 j„ echtgen. van M. C. Lantzendörffer; C. Pirovano, 49 j.; J. Henneman, 69 j., echtgen. van C. A. W. Poncin. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN Anneke Nicolette, d. van C. Kuijper en G. ter Hoeven; Petrus Gerardus, z. van J. Stengs en J. van den Berg; Yvonne Maria Elisabeth,, d. van H. P. Bakker en i\. Zonneveld: Cornelia, d. van G. Uiterwijk Winkel en W. Duijvenbode; Adam, z. van A. Munsterman en J. Meijex-hof; Martinus Ge- rardus en Aplonia Maria, z. en d. van J. L. Hopman en K. Aardenburg. ONDERTROUWD: J. C. A. Steeman, wo- ennde te Castricum en Alida Groot, wonen de te Castricum; Wilhelmus Hoonakker. wo nende te Amsterdam en Anna Chi'istina Alida Brasser, wonende te Castricum. GEHUWD: Henricus Josephus Heester beek, wonende te Heemskei-k en Max-ia Cor nelia Hollenbei-g, wonende te Castricum. OVERLEDEN: Johannes Jacobus Theodo ras Zandbergen,, oud 68 j., wonende te Am sterdam; Nicolaas Peijs, oud 50 j„ geh. met A. C. Homburg, wonende te Castricum, over leden te Alkmaar; Maartje Brouwer, oud 71 j., wed. van D. Stolp, wonende te Zaandam; Willem Castricum, oud 66 j., wedn. van M. Mors, wonende te Castricum.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 15