I I Uitgaan in Haarlem Agenda voor Haarlem ^a.. Y/s een ROXV! 'ïllontieé Een Eeuw Geleden Washingtons Europa-strategie opnieuw op de helling? Bonn verwerpt standpunt van Nederland inzake Rijnvaart Verkoudheid 1000.- ''Hoe is het ontstaand JAGT Kleine Houtstraat 105 New Look voor defensie der Oude Wereld Admiraal Radford komt Europa polsen "H nHOXVf... Ja cïaaq i Dit woordHOERA Belgie's premier weigert salarisverhoging ƒ129.50 Geen vervolging van Duclos c.s.? Hervatting van gestaakte overleg bepleit Maastrichts meisje wordt misschien filmster Cadeautjes voor Baby en Kleuter Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 29 October 1853 VRIJDAG 30 OCTOBER 1953 .J, -- A i (Van onze correspondent in Parijs) De chef van de gecombineerde Ameri kaanse staven, admiraal Radford, is in Parijs gearriveerd voor een bezoek van enige weken aan Europa. Zijn reis wordt in direct verband gebracht met de defini tieve opstelling van nieuwe strategische plannen voor Europa, waaraan de Natio nal Security Council zes maanden heeft gewerkt. Men weet, dat, sedert de republikeinen in Washington aan de macht zijn gekomen, er herhaaldelijk stemmen zijn opgegaan voor een gewijzigde strategie in de Wes terse wereld. Eisenhower heeft tijdens zijn verkiezings-campagne belastingverlaging beloofd, waarvan de gevolgen zeker ook in de militaire sector voelbaar zouden moeten worden, en er wordt bovendien nog altijd pressie op hem uitgeoefend, de Amerikaanse soldaten zoveel mogelijk te rug te roepen naar hun haardsteden. Hoe wel het isolationisme in Amerika sedert de machtsovername zeker veld gewonnen heeft, en een wassende tendenz Azië bo ven Europa prioriteit te verlenen niet ontkend kan worden, lijkt de vrees toch wel overdreven, dat Washington ons oude werelddeel zonder meer aan zijn lot over zou willen en kunnen laten. Admiraal Radford heeft desgevraagd in Parijs verklaard, dat hij onwetend was van plannen, dat de „GI's" Europa zouden verlaten. Dat betekent echter niet, dat daarvan nimmer sprake zou zijn en men neemt hier aan, dat in het voorjaar van 1955 het gros der Amerikaanse soldaten uit Europa zal worden gerepatrieerd, zon der door andere Amerikaanse troepen te worden vervangen tenzij er voordien natuurlijk dingen zouden gebeuren, die niemand kan voorzien, en waardoor een acuut oorlogsgevaar zou ontstaan. Geen drama Volgens Europese militaire deskundigen behoeft men het perspectief van die ver trekkende Amerikaanse soldaten echter niet al te dramatisch op te vatten. De ge volgen van dat vertrek zouden namelijk kunnen worden opgevangen door het feit, dat Amerika Europa op zal nemen in nieuwe strategische plannen, waarin de laatste verworvenheden der militaire atoom-wetenschap zullen worden ver werkt. Men noemt die wel de „New Look der Europese verdediging". Tot dusverre zijn alleen Amerika en Engeland, zoals men weet, met de nauwkeurige stand der atomaire verdedigingsmethoden op de hoogte. Die geheimen zullen voorlopig ze ker nog niet aan andere landen worden prijs gegeven. Wel zouden echter de Euro pese staven worden ingewijd, aldus ver wacht men hier, in de atoom-techniek „op een lagere verdieping". De top van de ADVERTENTIE Doe mee en verdien WIELRENNEN i_KM VU^NDE «TART 1-4.1' VRIJDAG 30 OCTOBER Hótel „De Leeuwerik": Knipdemonstratie, 8 uur. Concertgebouw: Brahms-avond; Doopsgezind Zangkoor e. a., 8 uur. Nassau- plein 8: Theosofische vereniging; ir A. H. J. v. Leeuwen over: „Nieuwe aspecten in het industrieel-economisch denken", 8 uur. Ge bouw Domi, Zijlweg: Radio-, muziek- en filmavond, 8 uur. Luxor: „Aan", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Hongkong", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Die Csardasfürstin", alle leeft., 8.15 uur. Lido: „Call me Madam", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Opstand in de Sing-Sing". 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Broadway Rhythm", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ik beken", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Heidi", alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 31 OCTOBER Stadsschouwburg: „Luistert u niet, da mes?", De Haagse Comedie, 8 uur. Grote Houtstraat 119: Tentoonstelling J. Q. van Regteren, 10—12.30, 2—5 uur. Luxor: „Aan", 14 jaar, 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Hong kong", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Die Csardasfürstin", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Call me Madam", alle leeft., 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Opstand in de Sing-Sing", 14 jaar, 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Frans.Hals: „Broadway Rhythm", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ik beken", 18 jaar, 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: „Heidi", *le leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. New Look-verdediging, zal dus in de toe komst door de Amerikanen en de Engel sen worden beheerst, maar aan de basis zullen de Amerikanen door Europeanen kunnen worden afgelost. Deze militaire reorganisatie wordt met verschillende overwegingen gemotiveerd. Tengevolge van de Russische vorderin gen in de atoomwetenschap, vorderingen, die in Amerika de laatste weken een ware paniek hebben veroorzaakt (en waarover enze Amerikaanse correspondent onlangs nog berichtte red.) wordt in Ameri kaanse militaire kringen nu de noodzaak gevoeld, de hele strategie, ook in Europa, verder te „atomiseren". Van de „New Look" wordt dus, militair gesproken, een hoger rendement verwacht. De kosten zouden voor Amerika echter aanzienlijk lager zijn, daar een Amerikaanse divisie in Europa in vredestijd drie tot acht maal méér kost dan het onderhoud van een Europese divisie. Voor hetzelfde geld zou den er in Europa dus aanmerkelijk méér soldaten op de been kunnen worden ge bracht en gehouden. Europese soldaten die met Amerikaans materiaal zouden worden uitgerust. Europa zou daar in ver schillende opzichten baat bij kunnen vin den. Ten eerste zou er meer gelegenheid komen voor het plaatsen van de zoge naamde „Offshore"-bestellingen bij de Europese wapenindustrie. En voorts kan de Amerikaanse regering zich bij dit systeem een vrijere armslag tegenover haar Congres verzekeren, dat over de uit zending en terugroeping van Amerikaanse troepen de eindbeslissing in handen houdt, zodat de verdediging van Europa een min der wisselvallige aangelegenheid zou wor den. „Peripherische strategie" Amerikaanse militaire kringen in Parijs ontkennen ten stelligste, dat de New Look een variatie zou vormen op de zogenaam de „peripherische strategie", die alleen voorziet in de verdediging van het Euro pese randgebied en die onlangs bij de te kening van het Amerikaans-Spaanse mi litaire verdrag opnieuw aan de orde is ge komen. Integendeel: bij een atoom-strate gie zou een veel groter Europees gebied verdedigd kunnen worden, dan nu met de klassieke middelen mogelijk is. Al deze plannen, waarvan het vitale be lang voor Europa uiteraard niet onder streept behoeft te worden, staan zeker nog niet nauwkeurig zwart op wit. Maar dat de New Look-strategie momenteel een punt van ernstige overweging in Washington vormt, wordt vermoedelijk toch wel aan getoond door de missie van admiraal Rad ford, wiens taak er nu voornamelijk uit schijnt te bestaan, de Europese gevoelens en denkbeelden in dit verband te polsen. 'ADVERTENTIE x En hoeveel je er ook van rookt, iedere ROXY is steeds weer even lekker en heerlijk zacht voor je keel. ROXY is verreweg de beste Amerikaan! Geen wonder dat iedereen zegt: Van hoera kunnen wij op de dag af de geboorte in het Nederlands be palen. Het werd tijdens de slag bij Wa terloo door de Nederlandse soldaten overgenomen van de Duitse troepen onder Blücher, die „onder hare gewone hurrah's" de Fransen in de flank aan vielen. Eigenlijk is het de gebiedende wijs van een oud werkwoord horren, dat betekende: zich snel voortbewegen. De betekenis is dus oorspronkelijk: voor waarts! Het is een strijkreet, die lang zamerhand een vreugdekreet is gewor den en die het veel oudere hoezee heeft verdrongen. Hoezee is door Nederlandse matrozen van de Engele zeelieden over genomen, die het gebruikten bij het hijsen der zeilen. Dat hoezee uit hou zee zou zijn ontstaan, is een oud ver haaltje waarin de N.S.B.'ers ons op- ^nieuw hebben willen doen geloven. j Onlangs heeft de Belgische Senaatscom missie voor de financiën voorgesteld het salaris van de eerste minister te verho gen van fr 450.000 tot fr 720.000 per jaar. De premier heeft thans verklaard dat hij deze salarisverhoging niet aanvaardt, om dat deze „indruist tegen de politiek der C.P.V., die de staatsuitgaven juist wenst te beperken." De Belgische premier is voornemens, de C.V.P.-fractie van de senaat voor te stellen, het voorstel van de senaatscom missie te verwerpen. ADVERTENTIE ENGELSE TAFELKLOKKEN met slagwerk vanaf Haarlem De commissie voor kwesties betreffende de parlementaire onschendbaarheid van de Franse Nationale Vergadering heeft Don derdag geen toestemming willen geven tot vervolging van vijf communistische afge vaardigden, onder wie Jacques Duclos, zoals die gewenst was door het ministerie van Nationale Verdediging. Dit beschul digde de communistische leiders in Octo ber 1952 van pogingen, het moreel van het leger en de bevolking te ondermijnen. De commissie verklaart, met veertien stemmen voor en vijf onthoudingen, dat de door het ministerie aangehaalde wets bepaling niet van toepassing is op vredes tijd. De Nationale Vergadering zal zich omstreeks tien November over de conclu sie van de commissie uitspreken. De correspondent van het ANP in Bonn meldt: De West-Duitse Bondsregering heeft in haar antwoord op de Nederlandse nota inzake de Rijnvaart getracht, de Ne derlandse opvatting te weerleggen als zou de Duitse Rijnvaartpolitiek niet in over eenstemming zijn met het streven naar economische samenwerking der beide lan den, aldus wordt door het ministerie van Verkeer in Bonn verklaard. Duitsland wenst onderhandelingen om de acte van Mannheim aan de nieuwe om standigheden aan te passen. „Het is", zo wordt opgemerkt, „juist de Bondsregering geweest, die in de laatste vier jaren we zenlijke bijdragen heeft gegeven ter be vordering van de internationale economi sche samenwerking op de Rijn. Haar ver- keerspolitiek heeft ook de belangen van de buurlanden in acht genomen. Een be wijs daarvoor vormen de omzetcijfers der Beneluxhavens in het verkeer met het Duitse achterland en het aandeel van de Nederlandse vlag in het Rijnverkeer". De Bondsregering heeft in haar ant woord aangeknoopt bij de aanbevelingen van de internationale Rijnvaart-conferen tie van 1952 en zij verklaart, dat de ver wezenlijking van deze aanbevelingen door haar in volle omvang wordt nagestreefd, ook voor zover zij betreffen de oplossing van de kwestie van het deelnemen der niel-Duitse landen aan het Duitse binnen landse verkeer. De Nederlandse opvatting, dat de acte van Mannheim de commerciële vrijheid van buitenlanders in het Duitse binnen landse verkeer op de Rijn zou insluiten, wordt in de antwoordnota der Bondsrege ring afgewezen. Eveneens verwerpt deze de Nederalndse mening als zouden de Duitse maatregelen niet in overeenstem ming zijn met de beginselen van de libe ralisering van de handel. Tenslotte wijst de Bondsregering ook de Nederlandse op vatting af, volgens welke de acte van Mannheim reeds de grondslag voor een gemeenschappelijke vrije markt in het stroomgebied van de Rijn heeft gelegd. Revisie der acte van Mannheim Ondanks deze ver-schillen van inzicht betuigt de Bondsregering in de antwoord nota haar bereidwilligheid, de pogingen voort te zetten om tot een economische samenwerking in de Rijnvaart te komen, die met de belangen van alle betrokkenen rekening houdt. Daartoe herhaalt de Bondsregering haar bereidheid om met alle Rijnstaten een overeenkomst te tref fen over de omvang en de voorwaarden van een deelname van niet-Duitse sche pen aan het Duitse binnenlandse verkeer en wel „in de geest van een verstandige integratie". De Bondsregering heeft aan bevolen terstond tot gemeenschappelijk overleg tussen Duitsland, Nederland en België te komen ter snelle oplossing van het vraagstuk van een gelijkmatige werk verdeling voor de particuliere scheepvaart. De Duitse nota eindigt met het voorstel om de in 1936 onderbroken onderhande lingen over een revisie van de acte van Mannheim weer aan te knopen, teneinde het verdrag „aan te passen aan de tegen woordige politieke, technische en economi sche aangelegenheden". ADVERTENTIE kunt U thans snel verdreven. Het nieuwe, sterk ontsmettende Amyl- Meta-Cresol (250maal zo sterk als Phenol) met Jodium, vindt U alleen in de aangenaam smakende TONEEL EN DANS Zaterdag 31 October, Stadsschouwburg, 20 uur: Jubileumvoorstelling van Cees Laseur, die de hoofdrol vertolkt in het door hem zelf vertaalde en geregisseerde blijspel „Luistert u niet, dames!" van Sacha Guitry, opgevoerd door de Haagse Comedie met Elisabeth Andersen. Enny Meunier, Gijs- bert Tersteeg en vele anderen. Zondag 1 November, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie vertoont „M'n kleine Sheba, kom terug" van William Inge, door Jan Retèl geregisseerd, met Paul Steenbergen en Ida Wasserman in de hoofdrollen. Verder werken mede: Elly Ruimschotel. Coen Flink en anderen. Maandag 2 November, Stadsschouwburg, 20 uur: Voor de Haarlemse Bestuurdersbond geeft de Toneelvereniging onder regie van Hans Tiemeyer een voorstelling van „Cir cus Knie" van Carl Zuckmayer. Voor de medewerkenden zie hieronder. Dinsdag 3 November, Stadsschouwburg, 20 uur: Openbare reprise van „Circus Knie" van Zuckmayer door de Toneelvereniging met: Aaf Bouber, Annie de Lange. Johan Elsensohn. Hans van Meerten. de regis- .seur Hans Tiemeyer en vele anderen. Décor van Weynand Grijzen. MUZIEK Vrijdag 30 October. Concertgebouw, 20 uur: Brahms-avond door Doopsgezind Zang koor met medewerking van het Amster damse Jeruzalemkerkkoor en het Ko ninklijk Mannenkoor Caecilia. Uitgevoerd worden onder meer het Duitse Requiem en de Altrhapsodie met Corry Bijster, Mimi Aarden en Herman Hülsmann als solisten. Dirigenten zijn Hans de .Tong en Nico Hoogerwerf. Aan het orgel Piet van Egmond. Zaterdag 31 October, Huize Hesmerg. 20 uur: Uitwisselingsconcert te geven door de Franse pianiste Emma Noguès, die werken van Bach, Beethoven. Chopin en Debussy vertrolkt (Lanckhorstlaan 99. Heemstede). Zondag 1 November, Teylers Museum, 14 uur: Bespeling van het 31-toonsorgel door Anton de Beer. Op het programma staan werken van meesters uit de Engelse school, tijdgenoten van Purcell, twee verzoeknum mers (Prélude en drie koralen van Buck- land en Toccata van Jan van Dijk), be nevens de eerste uitvoering van Aria van dr. Anthon van der Horst. Maandag 2 November, Minerva Theater, 20.15 uur: Eerste concert te Heemstede door het Noordhollands Philharmonisch Orkest, dat onder leiding van Toon Verhey een Beet- hovenprogramma uitvoert, bestaande uit de ouverture Egmont. het Vioolconcert en de Zevende Symphonie. Solist is de Haagse violist Herman Krebbers. DIVERSEN Vrijdag 30 October. Ger. Kerk. Overveen, 20 uur: Interkerkelijke herdenking van de kerkhervorming met medewerking van het Protestants kerkkoor en de sopraan O. WiersemaHoekema. Sprekers zijn ds. R. van der Mast, ds. J. J. van Hille en ds. D. Ringnalda. Zondag 1 November. Lido Theater, 11 uur: Bijzondere voorstelling van de film „Hoe groen was mijn del" naar de gelijknamige roman van Richard Llewellyn O' Hara. met Walher Ridgeon en Maureen. Zondag 1 November, Concertgebouw, 14.30 uur: Kindèrmatinée. Het Rotterdams Jeugdtoneel geeft onder auspiciën van het Theater bureau Coen Spaan een voorstel- In de Rolzaal van de Grafelijke Zalen in Den Haag werd een bijeenkomst gehouden van het Defensiestudiecentrum. Doel van deze bijeenkomst is in leidende kringen het werk van het studiecentrum bekend te maken. De bijeenkomst werd geopendj door Prins Bernhard, voorzitter van het curatorium van het defensiecentrum. Tijdens de openingsrede van de Prins. Rechts vice-admiraal A. de Booy en luitenant- generaal P. L. G. Doorman; links luitenant-generaal B. F. P. F. Hasselman; luitenatit- generaal A. Baretta en mr. C. L. W. Fock, staatssecretaris van het ministerie van Binnenlandse Zaken. ling van „Pietje Bell" naar het gelijk namige jongensboek. Zondag 1 November, Concertgebouw, 20 uur: Vara-tournée-avond met het door Willy van Hemert geschreven muzikale blijspel „Over 25 jaar". Met medewerking van een kwartet onder leiding van Jan Gorissen, de zanger Max van Praag en vele anderen. Dinsdag 3 November, Concertgebouw, 20 uur: Het R.K. toneelgezelschap Rokato geeft een opvoering van „Een dorp ver ging" door Louis Lockefeer onder leiding van de heer W. J. Vogel. Woensdag 4 November, Concertgebouw. 19.30 uur: Jaarlijkse uitvoering door het kinder koor „De Nachtegalen" ten bate van de tuberculosebestrijding. Uitgevoerd wordt het zangspel „De geheimzinnige ring" onder leiding van Cis Kampmeijer. Woensdag 4 November, Stadsschouwburg, 20 uur: R.K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" speelt „Het witte schaap van de familie" van L. du Garde Peach en „Ian" Hay. Herhaling op Donderdag 5 November. Donderdag 5 November, Rembrandt Theater, 21.15 uur: Vertoning van de neo-realisti- sche film „Anselmo ha fretta" (De brui degom heeft haast) van Gianni Francio- lini voor de Haarlemse Kunstgemeenschap. In het voorprogramma „Houen Zo", van Herman van der Horst. Donderdag 5 November, Monopole, Zand- voort, 20 uur: Vertoning van de film „De Onderdaan" van Wolfgang Staudte naar de gelijknamige roman van Heinrich Mann voor de culturele kring 't Helm. Donderdag 5 November, Concertgebouw, 20 uur: Oostenrijk-avond van de Nederlandse Reisvereniging. met medewerking van Else Macha en Fritz Piletzy (zang), het Jodler- trio Schönleitter-Rothmayer met bege leiding van het Schrammelkwartet Kauf- mann en de Tragten-dansgroep „Dapunt". LEZINGEN ETC. Vrijdag 30 October, gebouw Theosofia, 20 uur: Ir. A. H. J. van Leeuwen spreekt voor de Theosofische Vereniging over „Nieuwe aspecten in het industrieel-economisch denken" (Nassauplein 8). Maandag 2 November, Brinkmann, 20 uur: Voor de afdeling Haarlem van de Studie vereniging voor Psychical Research spreekt de heer N. van Tiel over „Instinct en buitenzintuigelijke waarneming bij dieren". Dinsdag 3 November, gebouw Theosofia, 20.15 uur: Lezing door dr. R. van Brakell Buys over „De Godsliefde bij Spinoza". Adres zie boven. Woensdag 4 November, Boekenroode, 20 uur: Voor de vereniging Buurtbelang Aerden- hout-Bentveld spreekt mr. B. W. Stomps over zijn reis naar Tunis, met vertoning van ruim vijftig epidiascoopbeelden. Donderdag 5 November, Brinkmann, 20 uur: Voor de afdeling Haarlem van het Alge meen Nederlands Verbond houdt dr. C. G. D. Maarsschalk een lezing met gekleurde lichtbeelden over de vraag „Wat kunnen Nederland en Amerika voor elkaar be tekenen?" (Voorzaal). Vrijdag 6 November, Stadsschouwburg, 20 uur: Mr. Th. Regout uit 'sGravenhage vertoont voor de vereniging Geloof en Wetenschap de geluidsfilm in kleuren „Afrikaans avontuur". VOLKSUNIVERSITEIT Alle bijeenkomsten worden gehouden in het Frans Halsmuseum (ingang Klein Heilig land) en beginnen om 20 uur. Vrijdag 30 October: Tweede in een serie van drie voordrachten door dr. A. F. J. Por- tielje in samenwerking met de Natuur historische Vereniging over „Aandriften, driftaanleg. gewoontevorming en intelli gente aanpassing bij dieren" (met licht beelden). Maandag 2 November: „De mens tegenover leven en dood" door de heer W. A. Nell, assistent Paedagogisch Instituut van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Tweede voor dracht: psychologisch bezien. Dinsdag 3 November: Laatste in een serie van twee voordrachten met lichtbeelden over „Arabië" door de heer D. van der Meulen. Woensdag 4 November: De bekende schrijver Antoon Coolen van Peelwerkers, Dorp aan de rivier, De goede moordenaar enzo voorts spreekt over en leest voor uit eigen werk. Donderdag 5 November: Dr. P. C. Visser, oud-ambassadeur der Nederlanden in Moskou, houdt een lezing onder de titel: „Mijn indrukken uit de Sovjet-Unie". Vrijdag 6 November: Dr. A. F. J. Portielje besluit zijn in samenwerking met de Na- tuurhistorsche Vereniging gehouden cur sus (zie 30 October). TENTOONSTELLINGEN Teylers Museum: Etsen van Rembrandt uit eigen bezit. Verder tekeningen van Rafaël, Michelangelo, Lorrain en Watteau. Op werkdagen van 11—17 (behalve Maan dag) en de eerste Zondag van elke maand van 1317 uur. F rans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals en permanente expositie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks geopend van 1016 uur, des Zondags van 13—16 uur. De altzangeres Mimi Aarden is soliste in het Brahmsprogramma, dat hedenavond door verscheidene koren iyi het Gemeente lijk Concertgebouw wordt uitgevoerd (zie verder in de rubriek: Muziek). Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Dagelijks ge opend van 1417 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Schilde rijen en tekeningen van Paul Citroen. Ge opend tot 18 November op werkdagen van 10—17 uur. Toonzaal Boskamp: Expositie van nieuwe meubelen, tapijten en stoffen, benevens werken van de beeldhouwer W. Comman deur, tot 8 November op werkdagen van 10—17 uur. De 17-jarige Annelies Witter uit Maas tricht die tijdens de opnamen voor de film „The true and the brave" Clark Gable moest omhelzen, gaat op uitnodi ging van mr. Arthur Cortez, dubbelganger van Gable, naar de studio van de M.G.M. in Londen. Na een proeftijd van drie maanden in de studio in Londen als figurante in bijrol len, zal zij waarschijnlijk naar de filmstu dio in Amerika vertrekken. ADVERTENTIE Nog 3 dagen dus tot en met Dinsdag geven wij waardebonnen van iedere f 5.of veelvouden er van. Een extraatje voor de a.s. feestdagen. v£lVeehb VOOR DE BABy Gruic Houtstraat 116 - Anegang 46 Haarlem WEENEN. Men beschouwt het thans wel als zeker, dat Rusland en Turkije thans niet meer den weg van onderhan deling kunnen betreden na de verklaring van den generaal Gortschakoff, dat hij aan den Turkschen eis tot ontruiming dei' Donau-vorstendommen door de Russische troepen niet zal voldoen. Intussen zijn al hier berigten ontvangen volgens dewelke de Russen Westelijk Wallachije hebben ont ruimd. Generaal Gortschakoff zou hier mede de Turken willen verlokken tot eenen overtogt, om hen dan te overvallen. De Engelsche en Fransche Middelland- sche Zeevloten zijn de Dardanellen bin nen gezeild. Op een Russisch protest hier tegen is geantwoord, dat dit is geschied tot bescherming der Franschen en Engel- schen in Turkije.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5