Velsens invaliden elk eigen wagen" een Velsens cultureel leven in de komende week A VARIA Vijftig jaar Loendersloot's warenhuis in IJmuiden Agenda voor Velsen H' D! Havenberichten 11 Streven van nieuwe organisatie bleek de roos te raken SVIJ ontvangt Heemstede Parker (De Ring, IJmui den) bokst tegen Simons (DOS) „Stormvogels" speelt vriendschappelijk tegen „Sparta" Bazar ten bate van nieuwe Ned. Herv. Kerk Begin met koffiekannen en kommen Demonstratie-avond van „Hercules" druk bezocht Waterloo ontvangt VVB Visnetten in brand gestoken? WIJ naar „de Geuzen" Ned. Herv. Gemeente Velsen verkoopt Kerkpinken Bioscopen Kralenberg met vier zes tallen in competitie Kinheim speelt vriend schappelijk tegen Beverwijk Velser Tafeltennisclub boekte winst en verlies Medische verzorging tijdens het weekeinde "N Schoenen in een nieuw „paleis" Aalsmeer schaakte Santpoort van het bord VRIJDAG 30 OCTOBER 1953 Er wordt in Velsen hard gewerkt om zo spoedig mogelijk het leven van de in valide inwoners te veraangenamen. De drie, die onlangs de hoofden bij elkaar hebben gestoken om te komen tol de op richting van een vereniging tot behartiging van de belangen van invaliden, hebben sedertdien niet stil gezeten. Zo kon het gebeuren dat gisteravond in hotel „Augusta" een aantal mensen bijeen was, dat zich bereid verklaarde daadwer kelijk te helpen om de vereniging tot bloei te brengen. Zij allen, die daar waren, zijn ervan overtuigd, dat het doel waarvoor zij bijeen kwamen verder ligt dan het zitting nemen in een comité. Zij zijn ervan doordrongen dat het hier gaat om invalide medebur gers, die vaak al Jarenlang van buiten lucht, van vertier, 'van omgang met ande ren verstoken zijn, omdat zij niet zonder hulp kamer en huis en vaak zelfs het .slaapvertrek kunnen verlaten, terug te brengen in het maatschappelijk bestel. Wat dit voor deze patiënten betekent, hebben deze mannen en vrouwen erva ren, toen zij in staat waren enige van deze invaliden een wagentje te verschaffen. En ook zij, die hun tijd en materiaal beschik baar stelden om een aantal patiënten van een onvergetelijke dag, ditmaal in 't Gooi, te doen genieten, hebben beseft dat zij hiermee, psychologisch bekeken, in de roos hadden geschoten. De heren J. G. Kerckhoff, H. G. Louwen en Joh. van der Horst, die het initiatief namen om een permanente vereniging op te richten, zullen ten spoedigste contact opnemen met het comité dat de invaliden eenmaal per jaar „uit huis" haalt en zij hopen tot een volledige samenwerking te kunnen komen om per 1 Januari 1954 defi nitief het werk ter hand te nemen. Intussen zijn in de verschillende delen van de gemeente contactpunten gelegd en zal rnen trachten tot het stichten van kern- besturen te komen. Voor zover het IJmuiden-Oost betreft, zijn dit zuster T. de Beurs, Lijsterlaan 21 en M. J. Koelemeyer. Velserduinweg 167. Voor Velsen-Noord hebben zich de heren K. Nagel, Wijkerstraatweg 110 en G. Bra kenhof, Creutzberglaan 116, Beverwijk, bereid verklaard. Voor Santpoort is het de heer P. Berbee, Rijksweg 480 en voor Driehuis R. P. Rietveld, P. C. Hooftlaan 52. WTat IJmuiden aangaat zullen de heren C. van der Zwan, Homburgstraat 18rood, J. G. Kerckhoff, Ericsonstraat 26, Joh. v. d. Horst, Vissershavenstraat 6 en H. G. Louwen, Wilhelminakade 2, trachten een aantal personen te vinden, die louter uit naastenliefde zich willen inzetten om het gestelde doel te verwezenlijken. In de topleiding is het voorlopig comité van plan onder meer zitting te doen nemen perso nen, die op medisch, geestelijk en sociaal terrein een belangrijke plaats innemen, omdat zij degenen zijn, die het meest op de hoogte zijn van de noden en behoeften van de invaliden. Maar behalve dat is er een leger van donateurs nodig en deze donatie is al voor één gulden per jaar te bekomen. Een keu rig uitgevoerd diploma in briefkaartfor maat wordt het teken van lidmaatschap. Er zijn in de gemeente heel veel totale invaliden en voor het luttele bedrag van die gulden per jaar, nota bene desnoods in twee termijnen te betalen wordt het mogelijk de duisternis van hun bestaan op te heffen. Het comité, dat in een on gelofelijk korte tijd het geld voor écn wagentje bij elkaar had, is ervan over tuigd dat een zo minieme uitgave per jaar door honderden met vreugde zal worden afgestaan. Op Schoonenberg komt Zondag een oude tegenstander uit het SVIJ-tournooi bij SVIJ op bezoek. Dat zal een spannende strijd worden, omdat Heemstede alles in het werk zal stellen bij de leiders te blij ven en SVIJ alles zal proberen om de eer ste zege te behalen. Bij SVIJ worden en kele nieuwelingen geprobeerd, waarvan gehoopt wordt dat het versterkingen zijn. We vermoeden zo, dat het een gelijk spel wordt. Het derde elftal ontvangt VVB 4 en zal een zware dobber hebben, doch kansloos zijn ze niet. De junioren zullen proberen de junio ren van DIO de beide punten afhandig te maken. A.s. Zaterdagmiddag trekken de B-adsp. naar Beverwijk. Hoe de uitslag hier zal zijn is nog een open vraag. De wedstrijd van het eerste elftal be gint om 10 uur. De opstelling luidt: Den Dikken v. Baar, Rijkers J. Mors, G. Braams, De Vries, Buis, Clots, L. Kroone, v. Schoor, Greveling Bij de bokskampioenschappen voor de C-klasse, die Woensdag in Frascati te Amsterdam werden voortgezet, heeft de IJmuidense bokser Parker van de boks club „De Ring" de aandacht getrokken door zijn goede manier van boksen. Het was dan ook jammer dat zijn tegenstander Visser van de school P. ter Meulen uit Amsterdam in de tweede ronde een bles sure opliep en moest opgeven. Parker is in de ring graag gezien door zijn rustige ma nier van boksen. Op 4 November wordt in Frascati voor de finale gebokst. In de par tij zwaar-welter komt Parker uit tegen Simons van de vereniging DOS in Amster dam. Het eerste elftal van „Stormvogels" dat Zondag een vriendschappelijke wedstrijd tegen Sparta I op Schoonenberg speelt, komt uit met de volgende spelers: J. Vé- nus; D. v. d. Oever en M. Ponte; J. R. v. d. Velde, J. van Bugnum en J. Tol; J. Lup- pens, Fr. Venus, E. Westers, Freriks en G. K. Drager. Andere wedstrijden voor de elftallen van Stormvogels zijn: DWV 3 Stormvogels 2, 10 uur; Stormvogels 4 HFC 3, 10 uur, terrein Schoonenberg; RCH 6Stormvogels 5, 9.45 uur; ADO '20 3 Stormvogels 6, 12 uur; EDO 8Stormvo gels 7, 9.45 uur; Stormvogels 8Velsen 6, 12 uur, terrein Schoonenberg; Bloemen- daal 7Stormvogels 9, 9.45 uur. De damesvereniging „Draagt elkanders lasten" houdt een bazar ten bate van de nieuwe Nederlands Hervormde Kerk op Zaterdag 7 November van 14.30 tot 22 uur in het gebouw Chr. Belangen, Enschede- plein te IJmuiden. De voorzitter van de IJmuidense Kracht sport Vereniging „Hercules", de heer W. Schaap, heeft met zijn leden en andere bestuurders gisteravond met genoegen kun nen constateren dat de belangstelling in Velsen voor een van de oudste sporten ter wereld, het worstelen en gewichtheffen, nog steeds groot en misschien wel groeien de is. De demonstratieavond in zaal „Flora", waar voor gewichtheffen, worstelen en „body-building" het nodige materiaal was verzameld, zal dan ook zeer zeker vruchten voor „Hercules" afwerpen. Onlangs heeft de Nederlandse Kracht Sport Bond het praedicaat „Koninklijke" gekregen bij het vijftigjarig bestaan en daarbij heeft het be stuur van de bond er bij de afdelingen op aangedrongen de plaatselijke clubs zo sterk mogelijk in ledenaantal te maken. Vandaar deze eerste avond van „Hercules" in dit sei zoen. Er werd door de leden gewerkt als op een gewone oefenavond, zodat de toe schouwers een goed beeld kregen van de training voor worstelaars, gewichtheffers en personen, die aan „body building" doen. Deze laatste sport is pas kort ondergebracht bij de K.N.K.B., maar bestaat al lang in Amerika en Engeland. Daar kent men in dit verband zelfs tournooien om de mooist ge vormde man. De deelnemers moeten een bepaald gewicht kunnen trekken, stoten en drukken. „Body building" kon dan ook in Nederland en dus in Velsen het beste een onderdeel van de krachtsport worden. Bij „Hercules" bestaat grote belangstelling voor deze sport, getuige de activiteit van vele leden, die gisteravond aan het speciaal daartoe ontworpen toestel werkten. De heer Schaap zorgde tijdens de bijeen komst speciaal bij bet worstelen voor de nodige uitleg. Een oefenavond, die on getwijfeld resultaat zal hebben in de vorm van de aanmelding /an nieuwe leden. Voor Zondag is de competitiewedstrijd Waterloo-VVP. vastgesteld. VVB dat de bovenste plaats bezet van de vierde klasse heeft in deze wedstrijd de beste papieren. Waterloo zal zich wel trachten te herstel len van de 62 nederlaag tegen DVAV, zodat p°:i aardige wedstrijd te verwach ten is. He' volledige programma voor Zondag luidt Waterloo-WB 14.30 uur; Waterloo 2-PLM 4 12 uur; Waterloo 3-DEM 5 12 u. Vrijdag 30 October IJMUIDEN Culturele Commissie Ned. Herv. Gem.. 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, lezing over Nieuw Guinea. Thalia, 20 uur, „De nieuwe avonturen van Robin Hoori". Rex, 20 uur, „Het dozijn blijft voorde liger". Zaterdag 31 October IJMUIDEN Toneelvereniging „Kunst en Vriend schap", 20 uur, Patronaatsgebouw, to neelvoorstelling. Veis ter Orkest Vereniging, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, concert. Thalia, 19 en 21.15 uur, „De nieuwe avonturen van Robin Hood". Rex, 20 uur, „Het dozijn blijft voordeli ger". GEGEVENS voor de wekelijkse rubriek Velsens cultureel leven in de komende week" kunnen worden ingediend bij het Agendabureau van de Velser Gemeenschap Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, telefoon 5743. Hier volgt de agenda voor de week van Zaterdag 31 October tot en met Zaterdag 7 November, zoals deze ons werd verstrekt door de secretaris van het Agendabureau. ZATERDAG 31 OCTOBER IJMUIDEN Toneelvereniging „Kunst en Vriend schap", 20 uur, Patronaatsgebouw, to neeluitvoering. Velser Orkest Vereniging, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, concert. ZONDAG 1 NOVEMBER IJMUIDEN „Alcura", 10 uur, Rex Theater, filmvoor stelling „De man in het witte pak". MAANDAG 2 NOVEMBER SANTPOORT Commissie Ontspanning voor Ouden van Dagen, 20 uur, Café „De Weijman", Hoofdstraat, ontspanningsavond voor ouden van dagen. WOENSDAG 4 NOVEMBER Instituut voor Arbeidersontwikkeling, 20 uur, Cultureel Centrum, lezing over de tunnelbouw te Velsen. Toneelver. „Jonge Kracht", 20 uur. Ge bouw voor Chr. Belangen, toneeluitvoe ring. VELSEN Velser Jeugd Centrale. 20 uur, Patro-, naatsgebouw, achtste verjaardag Ver enigde Naties; volksdans, zang en film. DONDERDAG 5 NOVEMBER IJMUIDEN Velser Kunstkring „Voor Allen", 20 uur, Rex Theater, concert door het Noord hollands Philharmonisch Orkest, solist Jean Stuurop. VRIJDAG 6 NOVEMBER IJMUIDEN Rekkense inrichtingen, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, pro- paganda-avond met film. ZATERDAG 7 NOVEMBER IJMUIDEN Ver. van Vrijzinnig Hervormden, 20 uur, Gem. Vergaderzaal aan de Abelenstraat, bazar. Acc. Vereniging „IJmuidcns Roem'20 uur. Patronaatsgebouw, concert. Velser Turnverenigingen, 20 uur, Herv. Jeugdgebouw, filmavond. Dezer dagen is te Scheveningen een aan tal visnetten in brand geraakt. De Haagse politie heeft twee personen aangehouden en opgesloien, namelijk de 20-jarige vis ser H. van der T. en de 28-jarige matroos ter koopvaardij J. de Z„ die er van ver dacht worden de netten in brand gestoken te hebben. Er staat Zaterdag voor de IJmuidenaren weer een uitwedstrijd op het programma tegen de Geuzen uit Amsterdam. Dit elftal versloeg vorige week Zaterdag geheel on verwachts SNL. Blijkbaar hebben ze weinig zin in de laatste plaats. Deze is nu voor de VVTJ'ers. Of er na Zaterdag een ander deze plaats zal innemen is moeilijk te zeggen, maar als er gevochten wordt als tegen AMVJ is een gelijk spel niet onmogelijk. Overige elftallen: SVJ 2—IJmuiden 3; RCHIJmuiden 2; SVJ 3IJmuiden 5; VVSV—IJmuiden 4. Junioren: VEW aIJmuiden a. Aspiranten: IJmuiden aStormvogels a; Kennemers cIJmuiden b; Stormvogels e IJmuiden c. De Kerkvoogdij en de Diaconie van de Nederlands Hervormde Gemeente te Vel sen zullen op Zaterdag 31 October om tien uur 's morgens ten overstaan van notaris W. Boerlage te Velsen op het erf van de heer J. Schipper, Hofgeesterweg 7, in het openbaar de zeven kerkpinken verkopen. VELSEN „Fclison", 15.3017 uur, expositiezaal Heidestraat, expositie van werken van zeven Velsense schilders. SANTPOORT Fanfarekorps „Wilhclmina", 15 uur, Vel- serend, Eerste Nederlandse Kwartetten concours. Thalia, van Vrijdag 30 October tot en met Zondag 1 November, „De nieuwe avon turen van Robin Hood" Zondagmid dag „De nieuwe avonturen van Robin Hood" Maandag 2 tot en met Woens dag 4 November, „Het wonder van Fa- tima" Donderdag 5 November, „Mor gen is te laat" Vrijdag 6 tot en met Zondag 8 November „By the light of the silvery moon". Rex, Vrijdag 30 October tot en met Maan dag, 2 November „Het dozijn blijft voor deliger" Woensdag 4 November, „De verboden vrucht". ET warenhuis van Loendersloot aan de Willemsbeekweg herdenkt dit jaar het feit, dat wijlen de heer Ernst Loendersloot vijftig jaar geleden in Vel- seroord voor de eerste maal de deur van zijn zaakje in koffiekannen en -kommen op de hoek van de Stationsweg en de Zee weg opende. Aanvankelijk werkte alleen zijn vrouw in de zaak en was de eige naar aan de kant bij de haven te ontmoeten. Na ongeveer tien jaar dreven zij met hun tweetjes de zaak, die al gauw grote be kendheid in Velsen ver wierf. Vooral bij sluis-, dijk- en kanaalwerken vond men een grote afzet. In 1926 werd het waren huis verplaatst naar Zee weg 53. De gemeente kocht het pand op de hoek voor verbetering van de ver keerssituatie. AN de Zeeweg breidde jaar verder uit; tot in de wereldoorlog de slopers er aan te pas kwamen. Het warenhuis van Loender sloot werd afgebroken. In middels had de heer E. Loendersloot de zaak in 1939 overgedragen aan de heer J. P. Loendersloot, die ook thans nog de eige naar is. Na de bevrijding kwam men terecht aan de Meeuwenlaan en als over gang naar de herbouw van het warenhuis werd de noodwinkel aan de Wil lemsbeekweg betrokken. Daar behelpt men zich nu al jaren in een ruimte, die eigenlijk te klein is. Een collectie kinderwagens heeft er nog nimmer een plaats kunnen krijgen en voor de heren C. Kossen, die nu al vijftien in de zaak werkzaam is, en de heer C. Giesberts, die twaalf dienst jaren op zijn naam heeft staan, vormt het opslaan van al die artikelen uit een warenhuis dan ook iedere dag een waar probleem. kE pakhuizen zijn nu nog over IJmuiden- Oost verspreid, maar bin nen niet al te lange tijd treedt verbetering in. Aan de Lange Nieuwstraat heb ben de architecten Broek en Bakema voor Loender sloot een warenhuis ont worpen, dat twintig meter breed en vijfentwintig meter diep zal zijn, ofwel tweeëneenhalf maal zo groot als de huidige zaak. Stond mevrouw Loender sloot vroeger alleen in de zaak, thans staat er elke dag tien man personeel klaar om de winkelende Velsense dames van dienst te zijn. In de toekomst wordt dit aan de Lange Nieuwstraat, welk pand in November 1954 gereed zal zijn, uitgebreid tot een be zetting van twintig man. Bij het gouden jubileum wordt dit jaar geen feest of receptie gehouden wel een actie met vele attrac ties. Van de opening van de nieuwe zaak wil men een dubbel feest maken. Volleybal Nu het zover is. dat voor de volleybal- sport de pas opgerichte afdeling „IJmond" de competitie kan beginnen, zal de Volley bal-club „Kralenberg" daaraan deelnemen met vier zestallen. Bovendien speelt VCK in de afdeling Haarlem van de NeVoBo met twee teams. Zowel in Haarlem als in de afdeling IJmond zullen de competitie wedstrijden op Woensdagavond worden gehouden. Dames wonnen De dames van VCK I speelden in Haar lem tegen OVRA I, die zij tegen de ver wachting in hebben gewonnen. De eerste set gaf de VCK-riames een flinke voor sprong tijdens goed spel van beide ploegen. Doch in de tweede set wist OVRA de stand gelijk te maken, maar in nummer drie kwam OVRA er niet aan te pas. In de vierde set haalde OVRA neg wat op, maar ook deze set won VCK 31 (157; 1115; 152 en 159). De VCK I-dames hebben nu twee wed strijden gespeeld: 1 gewonnen, 1 verloren en 2 punten. JEUGDDIENST Zondag zal in de bovenzaal van het Jeugdhuis een jeugddienst, worden gehou den voor de jeugd van 912 jaar. Deze dienst, die om half elf zal beginnen, wordt geleid door ds. D. ter Steege en het Jeugd- kerkkoor zal enige liederen ten gehore brengen. De Kinheimers zullen Zondag hun vrije voetbaldag wegens de door de K.N.V.B. in gelaste inhaalwedstrijden gebruiken door een vriendschappelijke wedstrijd tegen Beverwijk I op het terrein van de Rood- Witten aan de Aagtendijk. Kinheim I, dat deze vriendschappelijke wedstrijd als oefening goed kan gebruiken, aangezien de geei-zwarten er in de com petitie nog weinig van hebben terecht ge bracht, verschijnt in de opstelling: Th. Keirsgieter; A. Paap en C. Luntz; H. Haan, W. Groeneveld en J. v. Hesselingcn: J. Muskee, J. Starreveld, Tn. v. Vuuren, H. Prinssen en J. H. v. d. Wateren. „Wijkeroog"-winkeliers houden hun jaarvergadering De vereniging van winkeliers en ne ringdoenden „Wijkeroog" te Velsen zal op Dinsdag 3 November in het gemeentelijk ontspanning?lokaal aan de Van Diepen straat haar jaarlijkse ledenvergadering houden, die speciaal ten aanzien van een actie tijdens de komende feestdagen van belang kan worden. De agenda vermeldt voorts, halve de ge bruikelijke jaarstukken, een bestuursver kiezing wegens het periodieke aftreden van de heren T. Winkel en A. Lieuwes, die zich herkiesbaar stellen. Het gunstige begin in de vierde klasse van de competitie van de Ned. Tafelten- nisbond, afdeling Haarlem, heeft van de Kennemer clubs alleen VAC 1 kunnen pro longeren. Het won de uitwedstrijd tegen 't Spinneweb 2 met 64. Peek en reserve Voogt wonnen ieder twee partijen en moesten hun meerdere erkennen in Zijlstra. Keemel moest twee nederlagen incasseren. De dubbel tenslotte was voor Keemel- Peek. VTC 2 en VTC 3 boekten beide een nederlaag, respectievelijk tegen 't Spinne web 3 en Te Zaanen 4, met de cijfers 2—8 en 3—7. Voor VTC 2 wonnen Voogt en Van Hal ieder één partij, terwijl voor VTC 3 Snel- ders twee partijen wist te winnen en De Bock één. Na drie wedstrijden heeft VTC 1 teza men met PSVH I de leiding in de vierde klasse met 6 unten. IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Geneeskunst zijn uit sluitend in spoedgevallen van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: A. J. G. Wermenbol, van Gijzen véld plantsoen 51, tel. 6388 en P. J. W. van der Toorn, Fr. Naereboutstraat 70, tel. 4084. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts: W. A. Ocpts, Zeeweg 295, tel. 4023. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 80, tel. 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 2 uur en Zonadgavond 12 uur: mej. J. Winter. Evertsenstraat 3. tel. 5259 of mevrouw M. Bakker. Snellius- straat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdag 12 uur tot Zondagmorgen 9 uur: dr. M. H. A. Melchior, Noorderwijk- weg 1. tel. 3340. Van Zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: dr. K. K. Visser. Zeestraat 96. tel. 3450. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken De Zondagsdienst en nachtdiensten worden waargenomen door apotheek A. A. Donker, Breestraat 61, tel. 3150. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts D. R. Mansholt, Vinkenbaan 23, tel. 8320 te raadplegen. Apotheken Elswout-Apotheek. Bloemendaalseweg 341. Overveen. tel. K 2500 16760 en de Sant- poortse Apotheek. Bloemendaalsestraat- weg 145, Santpoort-station, tel. K 2560 8249. VELSEN Wijkverpleging Voor IJmuiden West en Oost, zr. Kuiper. Sluiseiland 16 te bereiken onder tel. 4015; voor Velsen-Noord. Driehuis en Sant poort, zr. Nap, Rembrandtlaan 5, tel. 6195. De uitvoering van het grote Eindhovense spoorwegplan vordert gestaag. Men denkt in 1955 gereed te komen met de bouw van het nieuwe station en postkantoor. Gezicht uit de richting Boxtel op het in aanbouw zijnde nieuwe station. Op de voorgrond een beeldhouwwerk van de Utrechtse beeldhouwer J. C. Hekman, voorstellende „Het verkeer". Liggen. De Tzonne (IJM 1) blijft enige dagen aan de Zuidzijde liggen voor ketelwerkzaamheden. Uitzondering. De Toenadering (KW 95) was de enige logger der Katwijker vloot, die in de nacht van Donderdag op Vrijdag een schot had van ruim 100 kan tjes mooie Engelse wal haring. De andere loggers hadden een zuinige nacht. Pech. De KW 126 kreeg motorstoor nis en werd door de zusterlogger KW 125 naar de vissershaven gebracht. De Petro- nella KW 125 is weer gaan vissen. Beide schepen zijn van de rederij Kuit. Repareren. De Rex IJM 228 is onder de kraan gebracht om enige zware motor- delen uit het schip te verwijderen. De RO 3 welke kotter voor de motor enige weken terug door de KW 37 werd binnengesleept, is nog steeds niet hersteld. Variatie genoeg. Deze Donderdag- markt was sterk gevarieerd: behalve de al aangekondigde vier trawlers, waarvan de Tzonne, de Vios en de Zeelandia samen 5400 kisten verse haring aanvoerden, en de Antje een 600 kisten verse vis meenam, waren de Annie (IJM 14), de IJM 221 en de HD 79 present plus een stuk of wat tongenkotters minder dan verwacht was en enkele dagscheepjes. Haring flauw. In de haring zat wei nig gang gisteren en de prijs bewoog zich tamelijk lusteloos om de 10.5011.50 per kist. Voor export was maar heel wei nig animo. In de makreel stonden de zaken anders: de eerste brachten een 22 per kist op en later zakte de prijs wel iets weg, maar kon zich toch nog handhaven op 20 tot 21. Weinig Belgische vraag. Er was niet alleen weinig kabeljauw aan deze afslag, rnaar evenmin veel vraag uit België naar onze dikkoppen. De regels liepen dienten gevolge van 90 tot de 76 en de kisten- kabeljauw van de Annie, die prima ver zorgd waren, brachten het nog tot 125. De grove soorten schelvis was bij de Belg ook een weinig uit de gratie en er is nu alweer te merken, dat Denemarken bij onze Beneluxpartners 90 ton vis kan in voeren een omstandigheid, die straks uiteraard een nog duidelijker stempel op de rondvismarkt zal gaan drukken. Toch kranig gehouden. Niettemin hield de schelvis zich gisteren ondanks de tegenwind goed: de grotere soorten moch ten dan aanzienlijk gezakt zijn (grote tot ongeveer 45. grootmiddel tot 42), maar de piepers haalden toch nog altijd een mooie 24 tot 26 en er waren er nog al wat in de hal. De pennen zaten om de 40 en de kleinmiddelschelvis zwierf rond de 45. Al met al voor een Donderdagmarkt een zeer redelijke prijs. Schol schreeuwend duur. De schol is daarentegen gisteren weer met goud belegd en de eenvoudige drietjes brachten niet minder dan ongeveer 30 per kist in het laadje, terwijl de tweeën het een tientje hoger hadden gezocht. Maar er was dan ook haast geen schol. Tong loopt op. Mocht de tong eergis teren al behoorlijk aan haar trek zijn ge komen, de markt van Donderdag wees op een voortzetting van de prijsstijging. Voor de grote werd 3.10 neergelegd, de groot middel deed 2.25, evenals de kleinmiddel en voor de enen is zelfs tot 1.60 per kilo betaald. Drie maal negen, een maal zeven. Voor haar zevendaags reisje maakte de Vios gisteren zoals gemeld (2200 kisten) 23.800: de Tzonne (2100) deed voor negen dagen 20.900 en de derde haringboot Zeelandia (1100 kisten) maakte in negen dagen niet meer dan 9130. De Antje haal de na negen dagen voor haar verse vis de 15.000 en de Annie hield kranig haar eer op met een mooie 10.800, terwijl de HD 79 haar net nog even de loef afstak met 11.800 en de IJM 221 er eveneens mocht zijn met zijn 9050. Donderdag 29 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Ponto van Stocka. Tauri van Rotterdam. Laura Ottens van Wasa. Eemstroom van Leith. Marsdale van Rotterdam. Karei van Vestanvick. Anna Form van Riga. Jagersfontein van Antwer pen. Fulton van Onega. Ridderkerk van Antwerpen. American Jurist van Antwerpen. .Toost van Wasa. Confeance van Fowey. Rijn stroom van Londen. Stork v. Londen. Noord pool van Londen. Westerdok van Londen. Signorita van Leningrad. Hondsbosch van Rotterdam. Marx van Vlaardingen. Twee Gebroeders van Deni. Savonia van Rotter dam. Arcturus van Rotterdam. African Prince Cyprus. Vertrokken zijn: Jupiter naar Rotterdam. Fugal naar Aalborg. Loire naar Lissabon. Rema naar Odense. Oranjestad naar Dover. Erkalin naar Kingslynn. La Cumbre naar Montreal. Regina naar Sarpsborg. Ilias naar Hamburg. Nottinghill naar Antwerpen. Roe pat naar Antwerpen. Tauri naar Skugsund. Tromp naar Rotterdam. Drie Vemmers. Er lagen gisteren al vier haringtrawlers in de haven te wach ten: drie van de VEM (Haarlem. Mary en Thorina) en de Flamingo. Bovendien kwam de Eveline nog binnen, die van de 20e is en dus „overrijp" genoemd mag worden. Vandaag losten uit dit koor de Mary (1750 kisten), Flamingo (2000) en de Thorina (1900). Garnalen. Er zijn weer heel wat gar nalen gevangen: gisteren werd de markt met 414 kilo zoute en 2659 kilo flauwe schaaldiertjes bevoorraad en voor de zoute is van 0.90 tot 0.75 betaald, terwijl de flauwtjes werden gehonoreerd met 0.49 tot 0.52 per kilo. Uit het IJsselmeer. Woensdag werd door 28 vaartuigen aangevoerd: 714 pond lijn- of bergaal 1.061.15. 290 pond snoekbaars 72 cent, 24 pond rode baars 70 cent en 319 pond voorn 6 cent, alles per pond. Marktberichten. Noteringen: heilbot 2.65-2.40, gr. tong 3.15-2.90, grm. tong 2.27- 2.12, kim. tong 2.29-2.06, kl. tong I 1.16- 1.45, kl. tong II 1.12-0.98, tarbot I 2.10-1.80, alles per kilo; tarbot IV 40, tongschar 66- 55.50, grm. schol 57, kim. schol 49-46, kl. schol I 42, kl. schol II 42-18, schar 22-12, verse haring 13-10.50, makreel 23-19.50, gr., schelvis 48-43, grm. schelvis 55-42, kim. schelvis 48-40, kl. schelvis I 45-36, kl. schelvis II 30-8, wijting 26-8, gr. gul 50, mid. gul 45-38. kl. gul 26-21, ham 84-74, poontjes 18-11, kl. rode poon II 16.50, alles per 50 kilo; gr. kabeljauw 184-120, gr. kool- vis wit 96-80, gr. leng 84, alles per 125 kilo. Aanvoer: 95 kisten tong en tarbot, 1 heil bot, 15 tongschar en schartong. 222 schol, 54 schar, 6014 haring, 1086 makreel, 515 schelvis, 145 wijting, 116 kabeljauw en gul, 4 leng, 3 ham, 20 poon. 10 koolvis, 20 diver sen, totaal 8320 kisten. Uit alle delen van het land zijn gister middag belangstellenden en zakenrelaties getogen naar het nieuw-gebouwde „Schoe nenpaleis" aan het Marktplein in IJraui- den-Oost, om er de heer en mevrouw M. van Staveren geluk te wensen met de ope ning van hun nieuwe zaak. Ze zijn er ontvangen in de hypermoderne omgeving, die een extra feestelijke aanblik bood dooi de talrijke bloemstukken en cadeaux die er waren neergezet, door een glunderend echtpaar, dat wat de zaak aangaat, nu eindelijk op honk is gekomen. Voor de oorlog had de heer Van Stave ren zich, mede dank zij de hulp van zijn vrouw, een rendabel bedrijf opgebouwd aan de Velserduinweg. Maar op 6 Maart 1942 heeft de toenmalige, niets ontziende bezetter de zaak in beslag genomen en de goederen verbeurd verklaard en de familie wist nog bijtijds te ontkomen. Toen hun ook daarna in Amsterdam het vuur te na aan de schenen werd gelegd, leek het alsof ze van de aardbodem verdwenen. Maar na de bevrijding zijn zij weer te ruggekeerd in IJmuiden-Oost en hebben hun oude werk hervat. Dat wil zeggen: heel primitief, want de heer Van Staveren mocht zich dan een winkelruimte zien toegewezen aan de Groeneweg, hoek Meeuwenlaan. er was geen schoen en geen pantoffel te bekennen. Er werd gehan deld in doosjes leervet en tcenstukjes en dat was al. Maar met taaie volharding heeft de baas van de zaak doorgezet en het resultaat van deze volharding is na ruim elf jaren een juweel van een winkel, met aan de buitenzijde dubbele étalageruim ten en binnen een comfortabele pas- en koopgelegenheid en een goed gevuld maga zijn, dat, volgens de eigenaar, nu al te klein blijkt te zijn. Maar er moet toch ook altijd nog iets te wensen overblijven! De spelers van de schaakclub „Santpoort" hebben in de bondscompetitie de volgende resultaten geboekt: Santpoort 1Aalsmeer 1: W. Schuurman A. Groenendijk 0—1; C. Pels—F. Noordhoek 10: K. SteijnL. Kaufmann 10: J. Blans- jaarW. de Waal 01; P. SterkC. Noord- hoek 01: J. W. BrugmanA. Spaargaren 10; F. W. KokjeU. v. d. Beek 01; R. TuningN. G. Bouterse V-V); W. J. Vosman P. G. Knibbe 01; A. LabouchèreA. J. Scheltens !iEindstand 4—6, wat uit eindelijk voor Aalsmeer 1 de overwinning betekende. Santpoort 2 kwam uit tegen Aalsmeer 2 en ook in deze strijd moesten de Santpoor ters in Aalsmeer hun meerdere erkennen. De uitslagen van deze ontmoeting waren: A. HosC. Nell 10; A. v. d. BronkW. v. d. Schilden 01; A. OosterlingA. Goebel 01; Th. SpookD. Bitzer 'jh. Haan appel—G. Boerlage 0—1; H. Busselman—J. Spaargaren 1—0: S. Houterman—H. Kluis- haar 10; C. PieterseA. Koningen 01; J. v. DuinJ. Vreeken 01; K. Nederlof P. van Luiing 01.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 9