Belastingverlaging en huur verhoging aangenomen Nieuwe Westelijke uitnodiging aan de Sovjet-Unie verwacht ij Weerbericht De Nobelprijzen Vijfvoudige moord in Belgisch dorpje Haarlems Dagblad Verdacht van poging tot doodslag Na Kamerdebat van 21/2 week: Percentage voor bedrijfspanden teruggebracht tot dat voor woonhuizen Bende bij Tjamba week na 19-urig gevecht Finse regering treedt af Nobelprijs voor prof. dr. F. Zernike Na de Russische afwijzing Vijfmogendhedengesprek blijft Russische eis Het woord is aan Sovjet-soldaten ruimen puin in Berlijn Haarlemmer in arrest Kafaiar Muzakkar wilde er „zijn hoofdstad" vestigen Huisvestingsprogramma werd haar struikelblok Hij krijgt haar uit handen van Koning Gustaaf Adolf Koningin en Prins naar Ouwerkerk? Brand op vissersboot; zeven doden Weerrapporten •<?- s-g s« 68e JAARGANG No 101 DONDERDAG 5 NOVEMBER 1953 at 297e JAARGANG No 254 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meerviietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoof dredactie en alle af delingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER OPRECHTE H A AR la EMS C HE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op 7,on-en Feestdagen. Abonnement per week 4"' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.S0. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ALFRED BERÜHARD NOBEL was een Zweedse ingenieur en chemicus. Hij werd in 1833 te Stockholm geboren; hij stierf in 1896 te San Remo. Toen hij zevenentwintig was wierp deze jonge uitvinder der in dustriële negentiende eeuw zich reeds op de ontwikkeling van ontplofbare stoffen. Zijn eerste patent, in 1862, gold de vermen ging van nitro-glycerine met een andere stof, die hij dynamiet noemde. Nog krach tiger explosieve middelen volgden; de tijd zou leren hoeveel zijn arbeid zou uitwer ken in de bij uitstek explosieve twintigste eeuw. Hij stichtte fabrieken in Duitsland, Amerika, Frankrijk en Engeland en ver wierf een geweldig vermogen, dat bij zijn dood zo ongeveer twintig millioen, in Ne derlandse guldens berekend, beliep. Maar inmiddels had hij de Oostenrijkse schrijf ster barones Bertha von Suttner ontmoet. Zij, dochter van een hooge officier en de vrouw van een romancier, was een geest driftig strijdster voor de vrede. Schier al haar geschriften werden door dit leid motief beheerst en in 1889 verscheen haar boek „Die Waffen nieder" (De wapens neer) dat indruk in de gehele wereld maakte en in vele talen werd gelezen. Zij won Alfred Nobel voor haar denkbeelden en hij bestemde zijn millioenen grotendeels voor een na zijn dood te scheppen Nobel Stichting, die jaarlijks vijf prijzen zou moe ten uitloven aan hen, die in het afgelopen jaar op genoemde gebieden de grootste diensten aan de mensheid zouden hebben bewezen. Van deze vijf prijzen moesten drie worden uitgereikt aan hen die bijzondere verdiensten hadden op het gebied van na tuurkunde, scheikunde en geneeskunde. De prijs voor letterkunde werd bestemd vpor degeen die het beste werk met verheven, ideële doelstellingen geschreven zou hebben en de vredesprijs voor degeen, die zich de grootste verdienste verworven had ten aanzien van de verbroedering der volken, de afschaffing of vermindering der staan de legers en de totstandkoming van vredes congressen. Toekenning van de eerste vier prijzen werd aan Zweedse wetenschappe lijke instituten toevertrouwd en die van de vijfde, de vredesprijs, aan een door het Noorse parlement, het Storting, te benoe men commissie van vijf personen. Waarbij werd bepaald dat de toekenning van alle prijzen zonder aanzien van nationaliteit moest geschieden hetgeen Hitler in 1937 niet beletten zou de bekroning van de Duit se pacifist Karl von Ossietzky met de vredesprijs als een belediging voor zijn Derde Rijk te beschouwen. De laatste Vil van Alfred Nobel werd getrouwelijk uitgevoerd en in 1901 ge schiedde de toekenning van de vijf prijzen voor het eerst, waarmee de nieuwe eeuw meer belovend werd ingezet dan zij zich zou doen kennen. Het moet toen wel tot hooggestemde redevoeringen aanleiding hebben gegeven; de wereld in 1901 was zich geenszins bewust van de geweldige onheilen die haar wachtten en verkeerde in een sfeer waarin de gedachte aan voor uitgang op natuurwetenschappelijke gron den overheerste. De eerste vijf prijswin naars waren de Duitsers Röntgen (natuur kunde) en von Behring (geneeskunde), de Nederlander Van 't Hoff (scheikunde), de Franse auteur Sully-Prudhomme en de Zwitser Henri Dunant. Die laatste was de man die, na in 1859 de slag bij Solférino bijgewoond te hebben, door langdurige ac tiele stichting van het Internationale Rode Kruis (in 1864) had bewerkt. Hij was later in armoede geraakt, tenslotte als oude man in een tehuis opgenomen. In 1901 ver schafte dè Nobelprijs hem een klein for tuin. Hij stierf negen jaar later. De Nobelprijzen bestaan dus nu 52 jaar. Bekroonde Nederlanders in iets meer dan een halve eeuw zijn geweest: prof. J. H. van 't Hoff en prof. P. J. W. Debije (in 1936) voor scheikunde; prof. H. A. Lorentz en prof. P. Zeeman (de prijs delend in 1902), prof. J. D. van der Waals (1910) en prof. H. Kamerlingh Onnes' (1913) voor natuurkunde; prof. W. Einthoven (1924) en prof. Ch. Eykman (1929) voor geneeskun de en prof. T. M. C. Asser (1911), die de vredesprijs verwierf. Dat zijn er dus negen; prof. Zernike, aan wie nu de prijs voor natuurkunde ten deel zal vallen, zal de tiende Nederlander in deze erelijst zijn. Waarbij het opvalt dat met uitzondering van het ene geval-Asser de Nederlandse onderscheidingen alle aan de B-kant (zou een gymnasiast zeggen) op wetenschappe lijk terrein liggen. Hetgeen in de sfeer dezer onderscheidingen dus wel als ken merkend voor Nederlandse topprestaties moet gelden. De ene vredesprijs is trou wens ook aan een bij uitstek wetenschap pelijk man ten deel gevallen. De waarde van een Nobelprijs is tegen woordig 150.000 a 160.000 Zweedse kronen en de uitreiking van de prijzen pleegt tel ken jare door de Koning van Zweden te geschieden. Ditmaal zijn er zes, omdat ook de uitgestelde vredesprijs van 1952 nu is toegekend. Maar het is de vraag nog of alle zes bekroonden zullen kunnen verschij nen. Aibert Schweitzer, ver weg temidden van de negers in Lambarene (Frans Mid- den-Afrika) heeft het bedrag van zijn prijs al bestemd voor de stichting van een nieuw leprozenhuis. Misschien is er nooit een be kroonde met de vredesprijs geweest, die deze onderscheiding door zijn persoonlijk leven en werk zozeer verdiende als hij. R. P. Sinds kort bevindt zich de 48-jarige Haarlemmer H. J. B. in voorarrest in het Huis van Bewaring. Hij wordt verdacht van poging tot doodslag. Voor zover ons bekend heeft B. tijdens een twist met een vrouw die zijn huishou ding verzorgde, deze vrouw met een ge weer bedreigd. Daarbij is het vuurwapen afgegaan, docli de vrouw niet geraakt. De kogel kwam op ongeveer veertig centimeter afstand in een muur. Voorts zou er een onderzoek gaande zijn tegen B. omdat hij ontucht zou hebben ge pleegd met minderjarige meisjes. B., die chauffeur-monteur, expediteur en vertegenwoordiger in levensmiddelen is ge weest, werd onlangs vrijgesproken door het Amsterdamse Hof van een aanklacht welke door de Amsterdamse arts dr. J. Samuels tegen hem was ingediend. B. zou volgens dr. Samuels een meineed hebben gepleegd. TAE TWEEDE KAMER heeft gisteren het wetsontwerp tot verhoging van de ■*-* huren met ingang van 1 Januari 1954 zonder hoofdelijke stemming aan genomen evenals de voorstellen tot verlaging van enige belastingen. Doordat de Kamer een amendement-Bommer (P.v.d.A.) met 66 tegen 15 stemmen aannam, zal voor de huurverhoging voor bedrijfspanden ten hoogste hetzelfde percentage als dat voor woonhuizen gelden. De regering had een maximum percentage van 150 voorgesteld. De speculatiewinst-belasting zal verdwijnen nu de Kamer met 52 tegen 30 stem men een amendement-Hofstra (P.v.d.A.) verwierp dat beoogde deze belasting te handhaven. Daarentegen aanvaardde zij met alleen vier communistische stem men tegen een amendement van dr. Lucas (K.V.P.) waardoor de mogelijkheid geopend wordt dat de fiscus bedrijfsverliezen in een bepaald jaar verrekent met de winst in het voorafgaande jaar. Een amendement-Gortzak om in het be sluit op de Vennootschapsbelasting een andere progressie in te voeren werd met 784 stemmen verworpen. Eenzelfde lot ondergingen twee amendementen van de heer Gortzak op het wetsontwerp tot ver laging van de Inkomstenbelasting en de Loonbelasting. De heer Van de Wetering (C.H.) heeft zijn amendement om de onbelaste reserve op verzoek te doen verrekenen met het ver lies, ingetrokken. Aan het eind van de ver gadering heeft de Kamer zonder hoofde lijke stemming nog aangenomen de wets ontwerpen tot vei-laging van de accijns op suiker; tot vrijstelling van omzetbelasting van huisbrand en schoeisel; tot wijziging van de Inkomstenbelasting, van de Loon belasting en van de Vermogensbelasting en tot verlaging van de Personele Belasting, alsmede tot verlaging van de Loon- en In komstenbelasting. Zonder hoofdelijke stem ming zijn eveneens de wetsontwerpen be seffende de coördinatie van de sociale ver zekeringswetten aangenomen. Om kwart voor vijf sloot voorzitter Kor- tenhorst met een bijzonder krachtige tik van zijn voorzittershamer het debat, dat op DJAKARTA (Aneta). Een bende, be staande uit 800 man, gewapend met onge veer 300 geweren, heeft Zondag een leger post te Tjamba, 50 km ten Noord-Oosten van Makassar aangevallen, aldus wordt in een communiqué van het leger gezegd. Na een gevecht, dat 19 uren duurde, werden 40 opstandelingen dood op het slagveld ge vonden. Aangenomen wordt, dat de bende vele andere doden bij de terugtocht mee voerde. Het leger in Tjamba voerde een Charge met bajonetten op de aanvallers uit, nadat gedurende enige uren vuurwisseling had plaats gevonden. Aneta verneemt van de zijde van het leger, dat de aanvallers voor hun aanval aan de bevolking hadden verklaard, dat zij van Tjamba de hoofdstad van Kahar Muzakker wilden maken. Aan de zijde van het leger werd één militair gedood en vijf zijn gewond. De bende had om de aanvoer van versterkingen te bemoeilijken, de brug gen naar Tjamba vernield. De genie bouw de echter in vier uur een nieuwe brug over de belangrijkste verbindingsweg. Bij een gevecht, dat de volgende dag geleverd werd tussen de aangevoerde versterkingen van het leger en de bende sneuvelden nog drie leden van de bende. 20 October begon. Tweeënhalve week is er gesproken over het beleid der regering, over de belastingmaatregelen, de loonpoli tiek en de huurverhoging. De Kamer vergaderde 54 uur en 38 mi nuten. Bij de algemene beschouwingen voerde de Kamer 38 keer het woord en de regering 12 keer. Tijdens de behandeling van de afzonderlijke wetsontwerpen zijn uit de aard der zaak geen grote redevoe ringen gehouden en het aantal is dan ook aanzienlijk groter: de Kamer sprak 51 keer, de regering kwam 20 keer aan de beurt. 430.800 woorden In de Handelingen beslaan de redevoe ringen, die tijdens de algemene beschou wingen werden gehouden, 359 bladzijden, ieder twee kolommen druks. Rekent men het aantal regels per kolom op 60 en het gemiddeld aantal woorden per regel op 10, dan zou daaruit volgen, dat regering en Kamer in veertien dagen tijd 430.800 woorden nodig hebben gehad om elkaar te zeggen, waar het op staat. De Handelingen van de laatste dagen zijn nog niet verschenen, maar zij zullen naar schatting 40 bladzijden beslaan. De Finse coalitieregering is Woensdag avond afgetreden nadat zij Dinsdag in het parlement een vertrouwensvotum had ver loren. De oppositie had een motie van wan trouwen ingediend tegen de huisvestings politiek van de regering. De regering had slechts vijf milliard mark uitgetrokken voor het bouwen van huizen en flatgebouwen gedurende het volgend jaar, ofschoon de „grote commis sie" van het parlement, waarin alle par tijen vertegenwoordigd zijn, had aange drongen op een bedrag van zeven en een half milliard mark. De ontslagaanvraag is ingediend door de eerste minister. Kekkonen, leider van de Boerenpartij, die samen met de Zweedse Volkspartij en de Sociaal Democraten de coalitie vormde. Ondanks de motie van wantrouwen had den de eerste minister Kekkonen en zijn ministers zich bereid verklaard in functie te blijven om te onderzoeken of er over eenstemming mogelijk was over een com promisprogramma. De onderhandelingen daaromtrent mis lukten toen de sociaal-democraten ver klaarden, dat zij bereid waren met de Boerenpartij samen te werken, doch niet zolang Kekkonen eerste minister was. Woensdagavond zijn er informele bespre kingen gevoerd tussen alle partijen over de vorming van nieuwe coalitieregering. In de wandelgangen van het parlement werd voorspeld, dat de nieuwe coalitie regering zou omvatten de Sociaal-Demo craten de sterkste partij in het parle ment de Boerenpartij, op een na de sterkste en mogelijke vertegenwoordigers van andere partijen, uitgezonderd de uiterst links georiënteerde Volksdemocraten, die de derde partij in het parlement vormen. STOCKHOLM (Reuter). De Zweedse Academie van Wetenschappen heeft heden besloten de Nobelprijs voor natuurkunde voor 1953 uit te reiken aan prof. dr. F. Zer nike te Groningen, hoogleraar in de theo retische natuurkunde aan de rijksuniver siteit aldaar. Deze prijs bestaat uit een bedrag van ongeveer honderddrieënzeventigduizend Zweedse kronen 128.500). Er behoren verder een versierd diploma en een gouden médaille bij. Deze prijs is aan de hoogleraar verstrekt op grond van zijn theoretische en experi mentele onderzoekingen op het gebied der physische optica en speciaal voor zijn uit vinding van de phasecontrastmicroscopie. Het ligt in de bedoeling, dat prof. Zer nike naar Stockholm vertrekt, om daar in het concertgebouw van de Zweedse hoofd stad. de Nobelprijs uit handen van Koning Gustaaf Adolf van Zweden te ontvangen. Prof. dr. F. Zernike werd op 16 Juli 1888 te Amsterdam geboren. Hij studeerde aan de universiteit aldaar in de scheikunde. Reeds op 17 Februari 1915 promoveerde hij tot doctor in de scheikunde. Hij werd as sistent van de Groninger astronoom prof. dr. J. C. Kapteyn. In datzelfde jaar werd prof. Zernike benoemd tot lector in de wiskundige natuurkunde aan de rijksuni versiteit te Groningen, waarna op 1 April 1920 zijn benoeming tot hoogleraar in de theoretische natuurkunde aan deze univer siteit volgde. Prof. Zernike, die uiteraard zeer verheugd is met zijn prijs, zal, naar hij vertelde, het geld gebruiken voor een paar plezierige dingen, zowel persoonlijke als wetenschap pelijke. Onder de wetenschappelijke rekent hij de aanschaf van enige instrumenten en hulpstukken, die zó kostbaar zijn dat hij ze tot nu toe niet heeft kunnen aanschaffen. Vooruitgang De phasecontrastmicroscopie betekent de eerste principiële verbetering van de licht- microscopie in de laatste eeuw. Door deze nieuwe wijze van microscopische waar neming zijn vele détails te zien, die volgens de gewone microscopische waarneming on zichtbaar blijven. Bijvoorbeeld zeer kleine zenuwvezels waren niet waarneembaar zonder chemische behandelingen van een praeparaat. waardoor de wezenlijke struc tuur van deze vezels werd aangetast. De klassieke waarnemingsmethode van deze vezels leverde geen resultaat op, doordat PARIJS (United Press) Een officiële woordvoerder van de Franse regering ver klaarde Woensdagavond, dat het nagenoeg zeker is dat de Westelijke Grote Drie een nieuwe uitnodiging aan de Sovjet-Unie zullen /.enden voor het bijwonen van een vicr-mogendhedenconferentie op hoog niveau. Dit ondanks het ontwijkende Russische antwoord op de eerste uitnodiging. Deze laatste Russische nota heeft in het Westen, grote teleurstelling gewekt. Volgens het Franse persbureau A.F.P. wordt in de Russische nota een vijfmögend- hedenconferentie voorgesteld van de mi nisters van Buitenlandse Zaken van Frank rijk, Groot-Brittannië, de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en communistisch China ter bestudering van maatregelen ter vermin dering van de spanning in de wereld. Men mag hopen, aldus de nota, dat een derge lijke conferentie ook de oplossing van het Duitse probleem zal vergemakkelijken, dat onverbrekelijk is verbonden met de kwestie van de waarborg van de Europese veilig heid. Bovendien is het, aldus de nota, onmoge lijk de Duitse kwestie te beschouwen onaf hankelijk van een ander belangrijk vraag stuk met beti-ekking tot de veiligheid van Europa, namelijk het „steeds groeiende net van Amerikaanse militaire bases op het ge bied van bepaalde Europese staten," ge bouwd met aggressieve bedoelingen. In dit verband wijst de nota op het onlangs ge sloten Amerikaans-Spaanse verdrag en op „openlijke druk" op bepaalde landen in Europa en het Midden- en Nabije Oosten, in het bijzonder Perzië, om gebieden voor militaire bases af te staan. China Over de deelneming van China aan een vijf-mogendhedenconferentie wordt in de nota gezegd, dat de vermindering van de spanning in de wereld voor een groot deel afhangt van de toetreding van China tot de UNO en zijn deelneming aan de oplos sing van de belangrijkste kwesties, die het behoud van de vrede en de veiligheid van de volken raken. De Koreaanse politieke conferentie dient, Koningin Elizabeth van Engeland opende Dinsdag de nieuwe zitting van het Britse parlement en bezocht des avonds een variété-voorstelling in het Londense Coliseum. Na de show werden de ar.tisten aan de Koningin voorgesteld. aldus de nota, de vraagstukken van de een- beid van het land en de vestiging van een duurzame vrede op te lossen. De Sovjet- Unie staat er op, dat neutrale landen, die een belangrijke bijdrage kunnen leveren voor de oplossing van het Koreaanse pro bleem, aan de conferentie deelnemen. Over de oplossing van het Duitse pro bleem zegt de nota, volgens A.F.P., dat be spreking op een viermogendhedenconferen- tie doelloos wordt als de verdragen van Parijs en Bonn worden bekrachtigd. De Sovjet-Unie vraagt in haar nota of de Wes telijke mogendheden van plan zijn stappen in die richting te nemen. Het van kracht worden van deze ver dragen zou betekenen, dat de herbewape ning van West-Duitsland in volle omvang wordt voortgezet. De West-Duitsers die op weerwraak zinnen, deinzen er niet voor terug, aldus de nota, om de ondertekenaars van deze verdragen in avonturen te storten, die het uitbreken van een nieuwe oorlog bevorderen, om „hun misdadige revanche plannen' ten uitvoer te brengen. Om tot een oplossing van het Duitse probleem te komen is het noodzakelijk, dat wordt uitgegaan van het verdrag van Pots dam van 1945, aldus de nota. Reacties President Eisenhower heeft Woensdag de Russische regering er van beschuldigd te trachten een viermogendhedenconferentie over Duitsland en Oostenrijk tegen te houden. „De nota," zo zei Eisenhower, „schijnt te trachten zulk een conferentie tegen te hou den door onmogelijke voorwaarden te stellen ten aanzien van de Europese Ver- dedigings-Gemeenschap, het NAVO-stelsel van collectieve beveiliging en de positie van communistisch China." Amerikaanse, Britse en Franse diploma tieke functionarissen hebben verleden week in Parijs overleg gepleegd over de vraag, wat de Westelijke houding zou zijn, indien bet voorstel voor een ministerconferentie te Lugano zou worden verworpen. Men zou toen tot de slotsom zijn gekomen, dat het Westen zich dan diende te concentreren op organisatie van zijn eigen invloedssfeer. In het bijzonder zou getracht moeten worden de ratificatie van de overeenkomsten met West-Duitsland, welke dit land in feite volledige souvereiniteit zullen hergeven, te bespoedigen. Waarnemers in Washington en Bonn nerkten op, dat sommige delen van de "cvjet-nota kennelijk in de eerste plaats varen bestemd voor Frankrijk met de >edoeling ratificatie van het Europese Ver- 'edigingsverdrag door het Franse parie nent te bemoeilijken. De meeste Britse dagbladen menen dat ^t Sovjet-Russische antwoord op het 'orstel der „Westelijke Grote Drie" voor :t houden van vier-mogendhedenbespre- ■ngen een „slag is voor degenen, die hoop- n dat het mogelijk zou zijn tot betere be dekkingen tussen Oost en West te komen." In West-Duitse sociaal-democratische ringen blijft men menen, dat ondanks dies alle pogingen in het werk dienen te worden gesteld om door onderhandelingen te komen tot vermindering van de interna tionale spanning en regeling van de kwestie-Duitsland. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Hagedorn: Vervelend bezoek maakt tijd en kamer nauwer. die vezels als het ware vrijwel even door zichtig waren als de hun omringende weef sels. Slechts door chemische ingrepen kon den zij in absorptievermogen van de hun omringende weefsels worden onderschei den. Die ingrepen wijzigden echter hun structuur. Volgens de phasecontrastmicroscopie is het mogelijk zonder chemische ingrepen, dus zonder verstoring van de oorspronke lijke structuur en omstandigheden, deze vezels microscopisch waar te nemen, dank zij het feit dat zij weliswaar geen absorp- tieverschillen met hun omgeving vertoon den, doch wel sterk verschillen in de snel heid van lichtdoor.lating. Dit is slechts een enkel voorbeeld van de vele toepassings mogelijkheden van de phasecontrastmicro scopie ,niet alleen op medisch terrein, doch op alle terreinen waarop het microscoop een belangrijke rol speelt, zoals chemie, natuurkunde, metallurgie, biochemie en dergelijke. Voor de eerste maal werken Russische soldaten mee aan het puinruimen en het bouwen in Oost-Berlijn. De soldaten zijn tewerkgesteld aan de Leninlaan. Het Oost-Berlijnse blad ,Der Morgen" meldt, dat de Russische autoriteiten voor de Oost-Berlijners getuigenis willen afleg gen van de Duits-Russische vriendschaps gedachte. November is in Oost-Duitsland „de maand van de Duits-Russische vriend schap". In drie huizen en een schuur in het Bel. gische dorp Thy-le-Chateau zijn Donder dag vijf lijken gevonden van personen die op gewelddadige wijze om het leven zijn gekomen. Bovendien werden twee ernstig gewonden aangetroffen. In het eerste huis trof men het lijk aan van Oscar Brousmiche en diens ernstig ge wonde vrouw. Haar toestand wordt als hopeloos beschouwd. In het tweede huis vond men de lijken van de zeventig-jarige Charles van der Beeken en zijn vrouw. Niet ver van daar vond men in het derde huis het lijk van de 53-jarige Aimable Walbrecht, wiens vrouw ernstig gewond naast hem lag. Tenslotte vond men in een nabij gele gen schuur het lijk van Camillc van Lae- them, die, naar oe politie meent, de ge noemde gewelddaden gepleegd heeft. Hij stond als een zonderling bekend. De mogelijkheid bestaat, dat Koningin Juliana en Prins Bernhard Vrijdagavond of -nacht aanwezig zullen zijn bij de slui ting van het gat bij Ouwerkerk. Voorts zullen er waarschijnlijk een aantal minis ters bij tegenwoordig zijn. Koningin en Prins zullen zich eventueel met het m.s. ;,Breezand" van de Rijkswaterstaat naar Ouwerkerk begeven. Bij een brand aan boord van een Ja panse vissersboot, veroorzaakt door het ontploffen van een kachel, zijn Donder dagochtend zeven personen om het leven gekomen en drie ernstig gewond. Het vaar tuig bevind zich een twaalftal mijlen uit de kust van het Japanse eiland Hokkaido. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand Helsinki zwaar bew. Oslo motregen Stockholm regen Kopenhagen zwaar bew Londen mist Amsterdam geheel bew. Brussel Parijs Bordeaux Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zürich Wenen Rome nevel geheel bew. motregen onbewolkt regen nevel nevel nevel nevel zwaar bew onbewolkt Neerslag laatste 60 i i ZO 6 ZO 2 Z 2 ZW 5 windstil ZZO 2 windstil ONO 2 ZW 3 N 4 Z 1 WZW 1 windstil windstil NW 2 windstil NO 5 24 uur. éN F-t- zs -0 0 7 3 6 7 8 0,2 3 16 6 2 3 5 6 2 12 1 10 0 3 0,1 1 0 0 0,4 0 11 0 ZELFDE TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk mist en vanavond en van nacht hier en daar enige regen of motregen. Weinig wind. Weinig ver andering in temperatuur. 6 November Zon op 7.43 uur. onder 17.03 uur. Maan op 7.42 uur, onder 16.20 uur. (Nieuwe maan) Hoog cn laag water in IJmuiden Donderdag 5 November Hoog water: 2.47 en 15.03 uur. Laag water- 10.45 en 22.56 uur. Vrijdag 6 November Hoog water: 3.20 en 15-31 uur. Laag water: 11.19 en 23.32 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1