Te veel kleine woningen in de grote steden ntsmet Const. Huygensprijs posthuum aan M. Nijhoff toegekend PANDA EN DE MEESTER-VERSLAGGEVER keel Nieuwe Grondwetsbepaling inzake goedkeuring van verdragen thans toegepast De radio geeft Vrijdag Sloutenbeek DONDERDAG 19 NOVEMBER 1953 2 TWEEDE KAMER mmid en Kerkelijk Nieuws BRILLEN voor KEIP Ook HelmanCharles, Besnard, Vestdijk en Carmiggelt onderscheiden Baarnse uitgever wegens smaadschrift vervolgd Plaatselijke ronde van j eugd-pianowedstrij d Apeldoornse nettenfabriek lijdt 1 millioen verlies Bakfiets onverhoeds aangereden Jongens speelden met vuur: houtloods in vlammen Rechtbank gaat naar café Harold Russell spreekt voor de radio och ió het zo "N Het wonder van het zien J (Van onze parlementaire redacteur) Bij de jongste Grondwetsherziening in zake het buitenlands beleid is onder meer het stelsel ingevoerd dat de zogenaamde stilzwijgende parlementaire goedkeuring van de bekrachtiging van een verdrag mogelijk maakt. Indien de regering zelf niet met een voorstel komt om die bekrachti ging door de Staten-Generaal te laten goedkeuren, dus ook het verdrag zelf te doen bespreken, zendt zij ten spoedigste het tractaat in. Dan kan namens één der Ka mers door de voorzitter of door één vijfde van het aantal leden van één der Kamers kenbaar worden gemaakt, dat men er over wil spreken en beslissen. Als een derge lijke wens niet binnen 30 dagen kenbaar wordt gemaakt, wordt de goedkeuring ge acht stilzwijgend te zijn verleend. Ook is het mogelijk, dat de beide Kamers ver klaren aan de parlementaire behandeling geen behoefte te hebben. Dit houdt dan in dat daarna de goedkeuring is verleend. Het verdrag treedt dan terstond in werking nadat ook de andere Kamer een dergelijk besluit heeft genomen. In dat geval behoeft er dus niet dertig dagen te worden gewacht. Deze rege ling is gemaakt met het oog op die gevallen waarin 's lands belang snelle inwerkingtre ding van het tractaat eist. Nu hebben Woensdag, voor het eerst sinds deze regelingen deel van de Grond wet uitmaken, twee van die bepalingen toe passing gevonden. Overeenkomstig het voorstel van de vaste commissie voor Justitie besloot de Tweede Kamer een stemmig en debatloos om het haar toege zonden statuut van de Haagse conferentie voor Internationaal Privaatrecht wèl aan een uitdrukkelijke goedkeuring, dus ook aan 'n debat te onderwerpen. Hier deed zich geen moeilijkheid voor. Anders was het echter met het voorstel van mr. Burger (P. v. d. A.), de Tweede Kamer te doen verklaren, dat zij geen uitspraak verlangt over de Nederlands-Duitse notawisseling (dit is ook een internationale overeen komst, vallende onder de Grond wetsvoor schriften) inzake afschaffing van visa voor wederzijdse, niet langer dan drie maanden op bezoek komende onderdanen. De bedoe ling van mr. Burger was, op deze wijze het nationale parlement een vriende lijk gebaar te laten maken aan de Straats- burgse Raad van Europa, waar men het over een dergelijke regeling eens was ge worden. De heer Gortzak (C.P.N.) wenste daarentegen de gelegenheid open te doen ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 9.45 Schoolradio. 10.00 Gevarieer de muziek. 10.30 Strijkkwartet. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Klein koor. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest. (12.3012.33 Land- en tuin- bouwmededelingen). 12.33 Salonorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Zang en orgel. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Contrabas en piano. 14.25 Hier vrij Europa. 14.55 Pla ten. 15.00 Schoolradio. 15.30 Viool en clave- cimbel. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Lichte mu ziek. 18.00 Platen. 18.10 Lichte muziek. 18.40 Vragenbeantwoording. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Ver klaring en toelichting. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Politieforum. 21.00 Om roeporkest en solist. 21.45 Brabants halfuur. 22.15 Dansorkest. 22.40 Platen. 22.45 De Ver wachte der Volkeren, Adventsuitzending. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Vocaal dubbelkwartet. 11.00 Radio feuilleton. 11.20 Platen. 11.35 Orgel. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Sportpraatje. 12.48 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.30 Lichte muziek. 14.00 Kook- praatje. 14.20 Alt, viool, cello en piano. 14.50 Voordracht en muziek. 15.10 Orgel. 15.30 Lichte muz. 16.00 Platen. 16.30 Muz.causerie 17.10 Voor de kinderen. 17.40 Orgel. 18.00 Nieuws. 18.14 Lichte muziek. 18.45 De haver kist, hoorspel. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Meisjeskoor. 19.30 Hoe ik tot mijn geloof kwam, causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Piano a ouatre mains. 20.30 Vredesboodschap Haags Congres World Veterans Federation. 20.40 De zorg voor het bedreigde kind, causerie. 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Lichte muziek. 21.55 Buitenlands overzicht. 22.10 Strijk orkest. 22 40 Vandaag, causerie. 22.45 Avond wijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Voordracht en muziek. TELEVISIE (K.R.O.) 20.1521.45 Circus Strassburger. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 School radio. 15.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Koorconcert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Filmmuziek. 20.15 Symphonie-orkest en so liste. 21.05 Kunstkaleidoscoop. 21.20 Sym phonie-orkest (verv.). 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio Universiteit. 22.45 Pla ten. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Hoe de weekbladen het zi»a. Film en toneel. (Op 224 en 42 m.). houden voor,twintig Kamerleden om ken baar te maken, dat zij de zaak wel behan deld wensen te zien. Als men nu reeds be sloot het voorstel-Burger aan te nemen, zou hiertoe de pas zijn afgesneden. Prof. Oud (V.V.D.) vond de door de heer Gortzak kenbaar gemaakte wens bil lijk, hoewel hij met de overeenkomst kon instemmen en geen behoefte had aan een debat. Hij voelde er veel voor aan die wens te voldoen, tenzij minister Luns zou mede delen, dat er grote spoed bij de goedkeu ring betracht diende te worden. Deze zienswijze deelde m r. S c h m a 1 (C.H.)daarentegen was de heer M a e n e n (KVP) het met mr. Burger eens. Uit een korte verklaring van de minister bleek, dat een beetje wachten geen be zwaar zou opleveren. Ondanks een pleidooi in tweede aanleg van prof. Oud, om de rechten van de min derheden in de Kamer niet te kort te doen en ondanks de op hem uitgeoefende aan drang in de gegeven omstandigheden zijn voorstel terug te nemen, handhaafde mr. Burger het. Met 35 tegen 21 stemmen (met de P. v. d. A. stemden de KVP en één C.H.- aigevaardigde vóór) kreeg hij het er door. Het staat echter nu wel te bezien of het zelfde ook in de Eerste Kamer zal gebeu ren. Zo niet, dan blijft tot de dertig dagen verstreken zijn de gelegenheid bestaan voor één vijfde van de Tweede of van de Eerste Kamerleden behandeling van een goed- keuringsontwerp te verlangen. Woningtekort in 1960 opgeheven? Na dit vooral ook uit een principieel oog punt belangrijk debat kwam minister W i 11 e aan het woord ter verdediging van de begroting van Wederopbouw en Volks huisvesting en van zijn beleid. Men heeft mij verweten, dat ik te optimistisch zou zijn, aldus de bewindsman, maar ik heb goede gronden voor mijn verwachting, dat wij in 1960 het woningtekort te boven zullen zijn. Het woningtekort dient men wel te onderscheiden van de woningnood. Het zal nog wel wat langer duren eer die verdwenen is en er dus ook geen krotwo ningen meer zullen zijn. De woningnood zal pas opgeheven zijn als het aantal wo ningen gelijk is aan het aantal gezinnen, dat een woning nodig heeft. Aan Zeeland zal voor de herbouw een extra aantal woningen boven het aanvan kelijk vastgestelde contingent worden toe gewezen. Voorts hoopte minister Witte over enkele weken klaar te zijn met een regeling inzake woningen voor bejaarden. Het waarborgen op lange termijn van een voortdurende bezetting van een constant bouwapparaat, aldus kreeg de heer Bom- mer te horen, is onmogelijk. Bij de hoge bouwbedrijvigheid van thans kan men wel iets „temporiseren" teneinde in een minder gunstig tijdperk eventuele schokken te kunnen opvangen. Als beperking in de aan bouw nodig zou blijken, dan komen daar voor allereerst overheidsgebouwen in aan merking. Mocht daarna nog verdere beper king vereist zijn, dan gaat het bouwen van woonhuizen voor bij scholenbouw. De hoofdzaak is, dat er arbeiderswonin gen worden gebouwd. Van minder belang is het, wie daartoe het initiatief nemen, zei de bewindsman, die hierop liet volgen, dat indien de particuliere bouwers te dezen nalatig zijn, de overheid subsidiërend tus senbeide zal moeten komen. De hoofdoorzaak van het verschijnsel dat dc eigenbouwers zo moeilijk middenstands woningen in de grote steden kunnen bou wen, is in de lage huur van vooroorlogse woningen gelegen. Te kleine woningen in de steden Wat de differentiatie in de woningbouw betreft, wees minister Witte op de in de eerste plaats bij de particuliere bouwers, de woningbouwverenigingen en de ge meenten berustende verantwoordelijkheid. Toch drukt ook hem die verantwoordelijk heid zwaar. Vooral nu uit de cijfers van de drie grote steden blijkt, dat er te veel kleine woningen worden gebouwd. Als een der middelen ter bevordering van de dif ferentiatie noemde de minister een verdere huurverhoging en een andere subsidierege ling. Hij gaf toe dat de tegenwoordige kwa liteit der huizen ook nog wel voor verbete ring vatbaar is. Dit waren de hoofdpunten uit het betoog van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, wiens begroting, onder aantekening van het communistische „tegen", zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd. Justitie Daarna begon de Kamer nog met de be handeling van de begroting van Justitie. Vermeld zij dat prof. Oud (VVD) een uiteenzetting aan het vraagstuk van oplei ding en recrutering van de rechterlijke ADVERTENTIE zijn de kenmerkende eigen schappen van dit geheel door- geknoopte model. De contras terende tresgarncring en de slankkledende roklijn geven deze japon een aparte charme en maken haar ook voor de grotere maten geschikt. Modemagazijnen Breestraat 65-69 Plein 10 BEVERWIJK HAARLEM Ned. Herv. kerk Beroepen te Amsterdam (vac. J. ter Schegget) J. v. d. Blink, vlootpred. aldaar; te Doorn D. v. Heyst te Ommen; te 's-Gre- velduin-Capelle D. v. d. Ent Braat te Op- heusden. Bedankt voor Dirksland H. Harkema te Zeist; voor Hasselt (toez.) A. Breure te Zegveld. Bedankt voor Nijverdal (toez.) S. G. J. Goverts te Katwijk a. d. Rijn. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Middelburg C. Trimp te Twijzel. Chr. Geref. kerken Tweetal te Harderwijk: G. Bilkes te Mussel en G. de Vries te Steenwijk. Beroepen te Elburg P. Zwier te Zwaag- westeinde. Bapt. gemeenten Bedankt voor Enschede Eindhoven. S. Zijlstra te ADVERTENTIE GR. HÖUTSfR. NAAST LUXÖR De Jan Camperstichting te 's-Graven- hage, heeft de Constantijn Huygensprijs, de meesterprijs waarmee een geheel oeuvre wordt geëerd, voor 1953 posthuum toege kend aan de dichter Martinus Nijhoff, jarenlang bestuurslid en laatstelijk voor zitter van de stichting. De erven Nijhoff hebben zich bereid verklaard het aan deze bekroning verbonden bedrag van f 2000 weer ter beschikking van het stichtingsbe stuur te stellen. Dit zal deze gelden be steden voor de opdracht aan een letter kundige tot het schrijven van een boek over Nijhoff. De Vijverbergprijs voor een in 1952 ver schenen roman (f 1500) is toegekend aan Albert Helman voor zijn boek „De laaien de stilte". Met de Essayprijs, een prijs van f 500 voor een in 1952 verschenen bundel opstellen, is bekroond het boek „Essays in duodecimo" van Simon Vestdijk. Albert Besnard verwierf met zijn bun del „Doem en dorst" de Jan Campertprijs, macht wijdde en dat mr. Van der Feltz (C.H.) een kras staaltje vertelde van moeilijkheden, die de justitie een goede Nederlander in de weg legde, toen deze wilde emigreren. Hij was namelijk in de bezettingstijd veroordeeld wegens een daad van sabotage tegen de Duitsers! Boek over Mati Hari de inzet De officier van Justitie te Utrecht zal op last van het Amsterdamse Gerechtshof een vervolging wegens smaadschrift in stellen tegen de Baarnse uitgever (de heer Muntinga van uitgeverij Hollandia) van Kurt Singers „Vrouwen en spionnage" („Van Mata Hari tot Odette") in de Ne derlandse vertaling. Aanvankelijk had de Utrechtse officier de klacht van de familie MacLeod over voor haar als nabestaanden van de KNIL-majoor MacLeod (Mata Ha ri's echtgenoot) beledigende passages in het boek niet ontvankelijk verklaard maar het Hof te Amsterdam bij wie de raadsman der familie in beroep ging, blijkt een an dere mening toegedaan te zijn. De wet staat toe dat ook in strafzaken een kleine schadevergoeding wordt geëist en wel van ten hoogste 150.De fami lie beschouwt de geleden schade voor een groot deel als zijnde van ideeële aard. Zij heeft een tijdlang over het bewuste onder werp een honderd brieven per week ontvan gen. Een van haar bedoelingen schijnt te zijn te voorkomen, dat de gelijknamige film zal worden vertoond, en dat de „jaar lijkse herdenkingen met nonsens over McLeod" steeds opnieuw gepubliceerd zullen worden. De familie stelt zich op het standpunt dat het gewraakte boek niet als ernstig werk kan worden beschouwd, in tegenstelling met menig ander boek over Mata Hari. De heer Singer zou zelf hebben verklaard, te hebben geweten dat de vrouw die hij beschreef niet de dochter was van McLeod. Na de reeds plaats gehad hebbende voor selecties voor de jeugdwedstrijd op het klavier, georganiseerd door de Nederlandse Bond van piano- en orgelhandelaren en -fabrikanten, wodt de plaatselijke ronde voor Haarlem en omgeving gehouden op Dinsdagavond 1 December in gebouw St. Bavo. De jury zal bestaan uit mej. Bertje Davelaar en de heren P. Zwaanswijk en J. Laarveld. In de buitengewone aandeelhoudersver gadering van de Apeldoornse nettenfabriek Von Zeppelin en Co. N.V., heeft de waar nemende president-commissaris, prof. dr. T. P. van der Kooy, een overzicht gegeven van de stand van zaken in het bedrijf. Prof. Van der Kooy verklaarde, dat het af gelopen boekjaar een verre van gunstig beeld vertoont. Reeds op de vorige aan deelhoudersvergadering werd medegedeeld, dat over de eerste zes maanden van het afgelopen boekjaar een exploitatieverlies is geleden van f 500.000, terwijl op grond van nog af te nemen garencontracten toen nog eens f 500.000 verlies moest worden geboekt. Over het gehele boekjaar is zon der rente en afschrijving een exploitatie verlies geleden van f 400.000. Rente en af schrijving op gebouwen en machines belo pen tezamen f 500.000, de verliezen op grondstoffen van de thans geannuleerde inkoopcontracten f 700.000. Voorts bedra gen de voorzieningen zoals reserve debi teuren, afschrijvingen op niet courante grondstoffen, op in het buitenland liggende gerede producten, en reserveringen op deelnemingen e.d. f 600.000 tot f 800.000. Het totale verlies zal hierdoor f2 a f 2,5 millioen bedragen. Hiertegenover staat een open reserve van circa f 1.5 millioen zodat de balans een uiteindelijk verlies van on geveer f 1 millioen aantonen. 18. Nauwelijks had Joris met zijn kaars- flits-camera een foto gemaakt, of Senator Stierebul liet Panda los en wendde zich woest tot hem. „Nog zo'n nieuwsjager!", riep hij, „met een camera! Heb je daarmee een foto gemaakt?!" „Een scherpe gevolg trekking, senator", prees Joris, „inderdaad, wij verslaggevers maken wel eens foto's en daarvoor gebruiken wij camera's". „Wel, hm", zei de senator, ietwat van zijn stuk gebracht, „maar heeft u een foto ge maakt van mijn.... hm.... aanval op dieehPanda?!" Wederom juist geconcludeerd!", riep Joris goedkeurend, „u bent vandaag bijzonder op dreef, sena tor! Ik heb inderdaad daarvan een foto gemaakt, om de lezers van de Nieuws Ram te tonen, dat het desbetreffend bericht in middels bewaarheid is". „Mmaar het was juist dat bericht, dat mij zo hels maakte!", riep de senator, „jullie schre ven, dat ik Panda had aangevallen en dat had ik beslist NIET gedaan!" „Maar nu heeft u het WEL gedaan", antwoordde Jo- een prijs van f 500 voor een in 1952 ver schenen dichtbundel. Een extra-bekroning van f 1000 verwierf het boek „Volg het spoor terug" van J. B. Charles. Tenslotte werd een extra-prijs van f 500 toegekend aan Simon Carmiggelt voor zijn bundel humoristische schetsen „Poespas". Al deze prijzen zullen op Woensdag 25 November tijdens een ontvangst in het stadhuis Groenmarkt door de burgemeester van 's-Gravenhage worden uitgereikt. Haarlemse motorrijder ernstig gewond Vanmorgen omstreeks kwart voor zeven is op de Rijksweg HaarlemVelsen onder Santpoort een uit de richting Velsen ko mende bakfiets door een achteropkomende motorrijder aangereden. Deze laatste, de 38-jarige Haarlemmer R. F., viel en liep een zware hersenschudding op, waarmede hij naar het Antoniusziekenhuis in IJmui- den gebracht werd. De oorzaak van dit ongeluk is voor de politie nog een raadsel: de bakfiets was goed verlicht en reed uiterst rechts. De bestuurder van de bakfiets kwam met de schrik vrij. Doordat twee jongens van negen jaar met lucifers speelden is Woensdagavond brand ontstaan in een houtloods van het timmer- en aannemersbedrijf van de fa. M. de Wit in Zaandam. De jongens stook ten een vuurtje in een aan de opslagplaats grenzend schuurtje. Een agent van politie zag vlammen uit de schuur slaan. Tlij haal de de jongens eruit. Van een hunner was het hoofdhaar verschroeid. De brandweer doofde de vlammen met vijf stralen water. De schade aan hout en gebouwen wordt geschat op 10.000. Zij wordt door verze kering gedekt. Voor de Leeuwarder rechtbank heeft terechtgestaan een 54-jarige grondwerker, die er van verdacht wordt zijn halfbroer V. met een mes in de buik te hebben gestoken. Het gebeurde in een café te Drogeham, waar een winkelweek werd gehouden. Een aantal mannen zat aan een tafeltje, toen plotseling V. ineenkromp en naar zijn buik greep. Hij bleek met een mes te zijn ge stoken. Daar er grote tegenstrijdigheid was tussen de verklaring van een 18-jarige ge tuige en verdachte over de wijze, waarop men aan het tafeltje had plaats genomen, en waardoor verdr ihte betoogde zijn half broer nooit te hebben kunnen steken, be sloot de rechtbank Zaterdagochtend te Drogeham in het café het onderzoek te zullen voortzetten. Een getuige heeft aan de officier geschreven, te zijn bedreigd voor het geval hij bezwarende verklaringen zou afleggen. De president deelde mede, dat een ieder, die een getuige lastig valt of be dreigt, direct zal worden gearresteerd. Harold Russell, die als gehandicapte oudstrijder bekendheid verwierf in de film „De beste jaren van ons leven", zal Vrij dagavond om 20.30 uur voor de V.P.R.O.- microfoon spreken. Tevens zullen het woord voeren mr. dr. W. K. J. J. van Om men Kloeke, voorzitter van de Nederland se delegatie van het W.V.F.-congres en kolonel b.d. W. Ch. J. M. van Lanschot, voorzitter van de Nederlandse Bond van ADVERTENTIE JONGENS LODEN REGENJASSEN v.a. 6 jaar 34.50 Gen. Cronjéstr. 40-44, Hrl. Tel. 15438 Zelfbestuur. Schotse nationalisten zullen misschien hun eisen voor zelfbestuur voor Schotland voorleggen aan het in ternationale Hof van Justitie te Den Haag. Het nationale comité van de ver eniging van het Schotse verbond deelde Woensdag mede, dat het Zaterdag op de jaarvergadering van de organisatie te Glasgow zal verzoeken een juridische actie te overwegen. Handel. Een groep Britse zakenlieden is voornemens spoedig een bezoek aan Moskou te brengen teneinde de handel in niet strategische goederen tussen Engeland en de Sovjet-Unie tot ont wikkeling te brengen. Het betreft een particuliere delegatie, doch de groep gaat met instemming van het Britse ministerie van Handel, dat verklaard heeft gaarne de handel in niet-strate- gische artikelen'te willen aanmoedigen. De groep die thans naar Moskou zal gaan vertegenwoordigt scheepswerven en fabrieken van machines, electrische apparaten en kabels. Verklaring. De Britse onderminister van Landsverdediging. Nigel Birch, heeft Woensdag in het Laserhuis meegedeeld, dat het zeker is dat een aantal uit Korea teruggekeerde Britse krijgsge vangenen slecht behandeld is, maar dat er „slechts weinige beirokken schijnen te zijn geweest bij iets, dat men een wreedheid zou kunnen noemen". Onrust. Er is in verschillende streken van Italië een protestbeweging ontstaan te<mn massale ontslagen in belangrijke takken van industrie. Vakorganisaties van alle politieke richtingen nemen aan deze beweging deel. Inmiddels voeren vertegenwoordigers van vakorganisa ties besprekingen met regeringsorganen om te pogen verdere ontslagen te voor komen en ontslagen arbeiders wederom te doen aannemen. Hier en daar heeft men tot stakingen besloten. Weigering. De voorzitter van het Britse Lagerhuis heeft Woensdag geweigerd een debat te laten houden over het voorgestelde gebruik van zware bom- menwerners tegen de Mau Mau in Kenya. De Labour-afgevaardigde Leslie Hale had als zijn mening te kennen ge geven, dat het gebruik van deze bom menwerpers als onderdeel van „,een nieuwe politiek om on grote schaal Britse burgers van Afrikaanse afkomst te bombarderen" onmiddellijk moest worden besproken. De minister van ko loniën, Lyttelton, had tevoren gezegd, dat alleen de „verboden gebieden" zou den worden bestookt. „Als iemand zijn leven in gevaar brengt door zich in deze gebieden op te houden, bestaat er voor hem een eenvoudige onlossing, te weten: deze streken te verlaten", aldus de mi nister. Maatregel. De gouverneur van Brits Guyana, Sir Alfred Savage, heeft maat regelen genomen tegen de ontbonden regering van ce progi'essieve volks partij, door aan zes communisten een verbod op te leggen zich met enige po litieke activiteit bezig te houden. Zijn maatregel betreft het hoofd van het koloniale bureau van het wereldvak verbond, Ferdinand Smith, de secreta ris van de Londense afdeling van het Caraibische congres van de arbeid, Bil ly Strachan, de secretaris van dat con gres, Richard Hart, de president van de raad van vakbonden van Trinidad, John Rojas, de secretaris van de West-In dische onafhankelijkheidspartij, John Larose en de secretaris van de raad van vakverbonden van Trinidad, Quintin O'Connor. Verbod. President Eisenhower heeft Woensdag een lijst ondertekend waarop 50.000 artikelen vermeld staan waar van de uitvoer naar communistische landen is verboden. Deze lijst vervangt die welke in 1948 werd opgemaakt. On der de nieuwe goederen die onder het uitvoerverbod vallen, bevinden zich een grote hoeveelheid chemische producten, die zouden kunnen worden gebruikt voor een oorlogvoering met bacterio logische of chemische wapenen, kogel vrije vesten en radiomateriaal. Gijzelaars. De Indische regering heeft de leden van de Tagin-stam, nabij de Birmaanse grens, laten weten dat zij strafmaatregelen tegen de stam zal ne- nien, indien tegen Maandag de gijze laars, die 24 October werden gemaakt, niet zullen zijn vrijgelaten. Op ge noemde datum lokte de Tagin-stam een groep van 170 vertegenwoordigers van de regering van India in een hinder laag, waarbij ongeveer 80 van hen wer den gedood en een zestigtal als gijze laars werd meegevoerd. ris, „hetgeen weer eens een bewijs is, dat de Nieuws Ram het nieuws ver vooruit blijft. Goede middag, senator!" Panda voor zich uitduwend, verliet hij het clublokaal, de arme senator in grote verwarring ach terlatend. Deze liet zich zwaar in een sloel neervallen. „Het WAS een leugen, toen zij schreven, dat ik die Panda had aange vallen", mompelde hij, „....dus werd ik woedend en viel Panda aan.... dus toen was het geen leugen meerdus.... o. lieve help! Wat is dit ingewikkeld!" DE vorige maal hebben we gesproken over het samengestelde oog van een insect, dat uit vele duizenden facetten be staat en waarvan ieder facet een deel van het gezichtsveld opneemt, zodat alle fa cetten tezamen het totale beeld vormen. Als zodanig zou volgens sovnnigen ook ons netvlies beschouwd kunnen worden, dat door het lenzenstelsel van ons oog een beeld van de buitenwereld ontvangt. Nil is het netvlies van een bijzonder in gewikkelde en samengestelde structuur, die we zeker niet te eenvoudig mogen op vatten. Maar wanneer het oog wordt ver geleken met een camera kun- nen we het nctvies toch wel als een gevoelige plaat be schouwen, waarop het beeld wordt verwerkt tot zenuwim pulsen, die via de oogzenuw naar de hersenen worden ge leid. We kunnen het ook zó zeg gen: op het netvlies vallen lichtgolven, waardoor zenuwprikkels ont staan die naar de hersenen worden geleid. De hersenen hebben dan weer tot taak aan de hand van de gegevens die hun bereiken een beeld van de omgeving op te bouwen. Hieruit volgt dat de meermalen gestelde vraag: „hoe komt het toch dat we de 10e- rcld rechtop zien, terwijl het oog een om gekeerd beeld op het nelvlies werpt" op een denkfout berust omdat het doet voor komen alsof de hersenen weer een paar ogen hebben, wo.armee zij op hun beurt het omgekeerde beeld op het netvlies be kijken. In deze gedachtengang wordt het netvlies vergeleken met het projectiedoek in de bioscoop, waarnaar de hersencellen op hun gemak zitten te kijken. Dit beeld is echter totaal /out, want het „zien" vol trekt zich op totaal andere wijze. Wie zich verwonderd heeft over het in sect dat verscheidene duizenden facetogen bezit, moet eens trachten zich een voor- stcling te maken van de zenuwimpulsen die door de oogzenuw naar de hersenen worden gevoerd. Deze oogzenuw bestaat uit niet minder dan 800.000 zenuwve zels, waarlangs de impulsen naar de her senen worden geleid. Hoe de hersenen uit de honderdduizenden tekens die hen be reiken, in staat zijn op hetzelfde moment een beeld op te bouwen, is volkomen on begrijpelijk. Eén wonderbaarlijk feit mo gen we u echter niet onthouden. Wanneer n.l. in het hersengedeelte, waar het beeld uit de ontvangen gegevens wordt opge bouwd, een beschadiging ontstaat, krijgen we geen lege plekken in ons gezichtsveld, maar het beeld wordt primi tiever van opbouiv. Laten we dit met een voor beeld mogen verduidelijken. U krijgt dagelijks een volwaar dige krant in de bus. Zou nu bij een griepepidemie de helft van de medewerkers ziek wor den dan ontvangt u niet een krant met allerlei lege plekken, maar u vindt in de bus een even dikke krant als anders, doch de inhoud is wat primitiever, minder deskundig, omdat verschillende medewerkers artikelen hebben moeten schrijven over onderwerpen waarvoor zij de nodige kennis misten; zij beschiklen dus niet over de nodige gegevens. Welnu, iets dergelijks vindt ook in de hersenen plaats indien het beeld-opbou wende deel van de schors is beschadigd. Dan ontstaan geen gaten in het beeld, maar de vormen worden onduidelijk, wazig, of amorph, omdat de opbouwende delen van het beeld door de totaliteit van dit hersen gedeelte niet geleverd konden worden. Over leveren gesproken, weet u dat een spin aan wie u vriendelijk een vlieg of freert, dit cadeautje weigert ie aanvaarden? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2