Kaan's WOL Agenda voor Haarlem DERMA Ons arme huis Kruiser „De Ruyter" door de Koningin in dienst gesteld 't heste van 'I beste voor Sterling Bouwnijverheidsdag te Hilversum Tïe Kleine Problemen van slagerspatroons Spoorbrug bij de Vink aangevaren DONDERDAG 19 NOVEMBER 1953 Minister De Bruijn over productivi tei tsverhoging Niemeijer haalde het allerbeste uit de nieuwe Virginia oogst. Duizenden vaten zijn al uit Amerika aangevoerd. Die heerlijke tabak wordt nu in de Sterling shag verwerkt. Kóóp daarom zo'n pakje Sterling; het is nu méér dan ooit verreweg de lekkerste shag van Nederland! Overwegmisére in Eindhoven ten einde Minister Beven terug naar Nederland „In 1953 slechts 27 ontvluchte gevangenen" Eerste handelsaccoord met Vietnam Pleidooi voor weten schappelijke bestudering Treinverkeer Leiden-Den Haag 2-> uur gestagneerd 100% LAAT ZE MAAR RAVOTTEN HUN KLEDING IS GEBREID van Patroon gratis. Gen. Cronjéstraat 129 - Tclcf. 11385 Op de werf van de N.V. Wilton-Feyen- oord in Schiedam heeft Koningin Juliana gistermiddag om twee uur de nieuwe fees telijk gepavoiseerde kruiser „De Ruyter", die aldaar gebouwd is, in dienst gesteld. Om half- twee arriveeerde Hare Majes teit met klein gevolg per auto in het stadje, waar zij luide door duizenden werd toe gejuicht. Nadat de directie van Wilton en enkele officieren en bemanningsleden van de nieuwe kruiser aan haar voorgesteld wa ren, zei de Koningin in een toespraak dat zij in dit nieuwe schip het overtuigend be wijs zag van het arbeidsvermogen van het Nederlandse volk en van de prachtige sa menwerking tussen overheids- en parti culiere instanties. „Het moet voor iedere Nederlandse zeeman een eer zijn te varen op een schip, dat de naam „De Ruyter" draagt en ik wens de kruiser, de comman dant en de bemanning dan ook van harte een goede vaart," zo besloot zij. De commandant van de nieuwe kruiser, kapitein-ter-zee J. W. Kruys, sprak even eens over de voorganger van zijn sch'ip, die destijds in de Javazee is ondergegaan. „Op dezelfde plaats waar uwe majesteit zich thans bevindt, heeft zeventien jaar geleden Koningin Wilhelmina haar krui ser „De Ruyter" persoonlijk in dienst ge steld", aldus de commandant, „en thans heeft het u behaagd, aanwezig te zijn bij de indiensttreding van de nieuwe „De Ruyter". Ik geef u de verzekering dat dit op ons, de gehele bemanning, een overwel digende indruk heeft gemaakt. Wij zullen aan dit schip onze beste krachten geven, geleid door een bezielende gedachte om het, met Gods zegen, te maken tot de trots van de vloot". Zijn toespraak werd beëindigd met een driewerf „hoezee", het „joelen" zoals dat ADVERTENTIE 0003000000000000000000000000 Tijdens de overdrachtsrede van de Konin gin aan boord van de nieuwe kruiser. Naast de vorstin de commandant van het schip kapitein-ier-zee W. J. Kruys (mid den) en minister ir. C. Staf. bij de Kon. Marine heet. Daarna stelden Hare Majesteit en de be manning zich op het voordek op, waarna foto's werden gemaakt. Nog eenmaal klonk het Wilhelmus over het water, toen de Koningin het schip verliet, nog eenmaal werd door de 973 schepelingen, die aan dek voor het parade ren stonden opgesteld „gejoeld" en toen gleed de vorstelijke auto weg, nagewuifd door de toeschouwers, terwijl van het schip de gebruikelijke 35 saluutschoten voor de vorstelijke bezoekster dreunden. Na afloop van de plechtigheid was het feest aan boord voor alle schepelingen met hun familieleden. Daarvoor had de com mandant nog een officiële receptie gehou den, waarbij vele burgerlijke en militaire autoriteiten hun gelukwensen kwamen aanbieden. De „De Ruyter" en de „Zeven Provin ciën" zullen ieder een garantietermijn van ongeveer drie maanden varen. Daarna zul len de schepen terugkeren naar de respec tievelijke bouwwerven voor de montage van enige apparatuur, die waarschijnlijk einde 1954 zal zijn gemonteerd. Het ligt in de bedoeling, dat iedere krui ser een grote zeereis maakt gedurende de garantieperiode. Naar alle waarschijnlijk heid zal „De Ruyter" daarbij een Ameri kaanse vlootbasis bezoeken, terwijl de „De Zeven Provinciën" de Nederlandse Antil len zal aanlopen. Koningin in Delft Op de terugweg van Schiedam heeft de Koningin nog een bezoek gebracht aan de Delftse aardewerkfabriek „De Porceleyne Fles", die kort geleden haar 300-jarig be staan heeft gevierd. Zij bezichtigde vervolgens het bedrijf en legde een bijzondere belangstelling aan de dag voor de grote kast met oud Delfts, de collectie, welke indertijd door Koning Wil lem III aan de fabriek werd geschonken. Met veel interesse bezichtigde de Koningin voorts het vormen en het beschilderen van vazen, schotels en borden. DONTERDAG 19 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Marguérite Gautier", De verenigde Spelers, 8 uur. Concertgebouw: „Israel in Egypt", uitv. door de C.O.V., 8 uur. Palace: „De verlaten stad", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „De koningin van Saba", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Gefol terde mensen". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De ondergang van de Titanic", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Moulin Rouge", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Virginia City", 13 jaar, 8 uur. VRIJDAG 20 NOVEMBER Concertgebouw: Pianorecital door Clara Haskil, 8 uur. Rembrandt: „Moulin Rouge", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Maske in Blau", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaar, 2. 6.45, 9.15 uur. Lido: ,,'t Is feest in Parijs", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Het duel bij Silver Creek", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De vallei van de haat", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Ontkomen doet niet een", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Mi nerva: „Vorstelijke emigranten", 14 jaar, 8.15 uur. Ter gelegenheid van de indienststelling van de kruiser „De Ruyter" zijn de vol gende Koninklijke onderscheidingen toe gekend. Tot ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw is benoemd de heer S. van West, directeur van de N.V. Dok- en Werf maatschappij „Wilton Fyenoord"; tot officier in de orde van Oranje Nassau met de zwaarden kapitein ter zee van de tech nische dienst der Koninklijke Marine L. Stam (bij bevordering). De ere-médaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in goud met de zwaarden, is aan de opper - machinist C. H. Prijdekker; de ere medaille in goud aan J. F. Bakker, hoofd opzichter-A in vaste dienst bij het minis terie van Marine (bij bevordering) en A. de Zanger, chef der tekenkamer bij de N.V. Dok- en Werfmaatschappij „Wilton Fyen oord"; de ere-médaille in zilver met de zwaarden is aan majoor-electromonteur A. J. F. van Arnhem toegekend; de ere- médaille in zilver aan A. de Kruijt, werk zaam bij de machinale bewerking van Wil- ton-Fyenoord, en J. G. van de Vijver, baas bij de afdeling Bankwerken van Wilton Fyenoord, de ere-médaille in brons is ver leend aan A. Barendregt, plaatwerker bij Wilton-Fyenoord. Op de Bouwnijverheidsdag, die vandaag in Hilversum is gehouden, heeft de mi nister van Publiekrechtelijke Bedrijfsorga nisatie, de heer A. C. de Bruijn, een rede gehouden over productiviteitsverhoging. Hij zei onder meer dat ons land het groot ste belang heeft bij productiviteitsverho ging in de bouwnijverheid, vgoral wegens het ernstige woningtekort. Schaarste aan vakbekwame arbeiders en kapitaalschaarste stellen een limiet aan het totale aantal per jaar te bouwen woningen. Door verhoging van de productiviteit zullen met hetzelfde aantal arbeiders en dezelfde hoeveelheid kapitaal per jaar meer woningen gebouwd kunnen worden, dan thans het geval is. De uitbreiding welke aan het woning- bouwprogramma zou kunnen worden gege ven als gevolg van een verhoging van de productiviteit, heeft bovendien een gunstig effect op de werkgelegenheid in de bak steenindustrie. de houtindustrie, de glas industrie en de meubelindustrie. De werk gelegenheid wordt in vele bedrijfstakken gunstig beïnvloed door de toegenomen ac tiviteit in de bouwnijverheid. Ir. F. J. Gouwetor hield een inleiding over de taak van stedebouwkundige en ar chitect bij de bevordering der productivi teit in de bouwnijverheid. Over de tot standkoming van een bouw plan sprak ir. J. P. Heederik uit Amers foort. Ir. F. J. Hulshoff Pol hield een in leiding over „Efficiency op de bouwplaats", de heer B. de Cloo sprak over de mense lijke factor bij de verhoging der produc tiviteit. Prof. ir. A. de Heer behandelde het onderwerp „Speurwerk en normalisatie". Tenslotte besprak de heer H. van Eeste ren de verhoudingen in de bouwnijverheid. ADVERTENTIE ADVERTENTIE VI//I0WII///III///M///I/II//////M VOOR HANDEN I grots tuba thans 95 c. Eindhoven bereidt zich naarstig voor op de viering van de ingebruikneming van het hoogspoor op Zaterdag 28 November. Des middags zal een optocht door de stad trek ken, waarin de ontwikkeling van het ver keer in beeld zal worden gebracht. De stoet, waarin minstens vijftig wagens zul len meerijden, zal besloten worden met een aantal staatsiekarossen, waarin de autori teiten zullen plaats nemen. In Woensel wordt de optocht ontbonden nadat daar de in de stoet meegevoerde attributen als spoorwegbomen, seinhuisjes enzovoorts aan het vuur zijn prijs gegeven. Dat zal dan het einde zijn van de Woen- selse overweg als verkeersobstakel. Het kan verkeren, mag Brederode in dit opzicht worden nagezegd. Want tachtig jaar ge leden vierde Eindhoven ook groot feest, toen de spoorlijn BoxtelEindhoven en daarmee de Woenselse overweg was tot stand gekomen. Op 3 December 1947 gaf burgemeester Kolfschoten het sein voor het begin van de werkzaamheden aan het hoogspoor door het steken van de eerste spade. Thans zijn deze zover gevorderd, dat met ingang van Zondag 29 November de personentreinen alsmede de doorgaande goederentreinen over het hoogspoor gaan rijden. Bij de aan leg van het hoogspoor en de wegen door de zeven gebouwde viaducten, moesten in totaal ruim 300 woningen en bedrijfspan den worden gesloopt. Daar komt nog een 300-tal bij om het gehele wegenplan te vol tooien. Enige van deze viaducten voeren onder het hoge emplacement door en hebben in verband daarmede een grote lengte, zoals de Vestdijktunnel, die 60 meter lang is. Een bijzonder moeilijk werk is de over kluizing van de Dommel geweest. Deze rivier kruist het nieuwe emplacement waar dit het breedst is, namelijk onder de nieu we perrons. Het was noodzakelijk een „wateronderdoorgang" te bouwen met een lengte van 175 meter en een breedte van 18,5 meter. Op het programma staan nu nog de af braak van het oude station, de bouw van het nieuwe station, van de goederen- en douaneloodsen, van het spoorwegpostkan toor en van het door Philips te stichten veemgebouw, alsmede de aanleg van het nieuwe goederenemplacement. BONN (Reuter). Minister Beyen is Woensdag per auto uit Bonn naar Neder land teruggekeerd. Hij heeft gedurende zijn verblijf besprekingen gevoerd met kanselier Adenauer en leden van diens kabinet. Hij was Dinsdagavond eregast op een door Adenauer gegeven receptie. Een departementale rectificatie In de Memorie van Antwoord van de minister van Justitie aan de Tweede Ka mer over de begroting 1954 van zijn de partement kwam de mededeling voor, dat het aantal ontvluchtingen van gedetineer den uit gevangenissen, rijkswerkinrichtin gen, huizen van bewaring in 1953 (tot be gin November) 57 heeft bedragen. Dit is, naar thans uit een „nota ter verbetering" blijkt, een mistelling geweest. Het juiste cijfer is 27. In 1952 was het totale aantal ontvluchtingen 56. ADVERTENTIE Ski-jackets met capuchon Te Parijs zijn handelsbesprekingen ge houden tussen een Nederlandse en een Vietnamese delegatie, welke hebben ge leid tot het ondertekenen voor de eerste keer van een handelsaccoord tussen beide landen voor een periode van één jaar. Dit accoord voorziet in de Nederlandse uit voer in de komende zes maanden van zui velproducten, bier, textiel, papier, elec- trisch en mechanisch materiaal. In deze donkere dagen wordt de huiselijke samenleving om huld door een nevelachtige dreiging van kille onveilig heid, een mengsel van mist, duisternis, zwarte pieten en kou. De oase van lamplicht wordt omsloten door een woestijn van vreemde verten, waaruit schimmen oprijzen om mensen en kleine mensen bang te maken schimmen van menselijke gestalte zowel als van spookachtige on wezenlijkheid, die aan een dode aarde ontvlieden en tus sen de mistbanken dansen. Ge kunt ze zien dansen als ge op een avond als deze uw gordijn even open doet, zodat het licht naar buiten kiert en tegen de muur van grijze duisternis om- hoogkruipt. Maar als mijn jonge dochter het gordijn opzijdoet om een huiverende blik naar buiten te werpen, ziet zij nog vreemdere dingen dan wij. Het kan zijn dat wij niet zulke scherpe ogen hebben. Ze zegt Sinterklaas op zijn schimmel te hebben zien voor bijrijden, met een hele rij zwarte knechten achter hem aan, en de knechten droegen zakken waarin spartelende deugnieten verpakt waren. Het is een raadsel hoe zij die ganse optocht in een oogopslag heeft kunnen bekijken, maar het zal wel waar wezen. Weet ge zeker dat het niet de schilleboer was, of de orgel man? Zij weet zeker dat het de bisschop uit Spanje was. En de heilige ruiter had haar vrien delijk toegeknikt en met zijn witgeschoeide hand gezwaaid. Waaruit wij moeten conclu deren dat de kleine meid een voorbeeld van goed gedrag is geweest dit jaar. En er waren wel dertig zwarte knechts, met roeden ge wapend en met gouden ringen in hun oren. En aan hun paarse pakken glinsterenden diaman ten knoopjes. Kijk, dat wordt te erg. Ge kunt uzelf wel eens verbeel den dat ge een schim ziet in het donker of de mist maar deze détails zijn te fijntjes om waar te zijn. En ik zeg dat ik het nu niet meer geloof. Maar ik weet toch zeker dat er één zwarte bij was, zegt zij beslist. Nu zijn de onderhan delingen tussen waarheid en fantasie geopend. Ik slaag erin om ook die ene zwai'te nog van haar optocht af te knabbelen. Maar zij weet toch zeker dat de bisschop op een wit paard reed. Of was het misschien een nevelsliert, die zij voor een paard heeft aangezien? Dat kan wel zijn mis schien was het een klein paardje, of wellicht leek het enkel een paard. Maar de mijter heb ik heel goed gezien en de baard ook. Daar kunt ge niet veel meer op afdingen, als ge haar nog wat wilt overlaten. En toch loont het de moeite van het proberen, want na de voortge zette onderhandelingen zegt zei weifelend: Ik meen toch zeker dat ik iéts zag daarbuiten. Dit zijn de schimmen die in deze tijd voor jonge ogen komen zweven vanuit de grijze oneindigheid. Dat er daarbui ten iets leeft en loert en wacht en dreigt en danst, kunt ge niet uit de kleine hoofden praten en ge probeert dan maar de na druk te leggen op het troos tende feit, dat het hierbinnen zo gans en extra veilig is. Een warm en kleurig bin nenhuis is een juweel in dit seizoen, dat de natuur tot een dodenakker heeft gemaakt en een gordijn van grijze triest heid heeft neergelaten over een dichtbije einder. De herfst en de winter brengen alle geheimzinnighe den uit mistige verten vlak bij uw huis. Dat de kinderen daarbij in de eerste plaats de onwezenlijke bisschop uit Spanje menen te bespeuren, is geen wonder. Die bisschop zit voor hen aan de winter vast gelijk een sneeuwbui. Mijn kleine dochter, die toch zeker meende iets te zien daar buiten, heeft mij nu geleerd hoezeer een huis kan ver groeien met het besef van vei ligheid en beschermde rust, dat een mens uit de verloren heid van een dode natuur om- hoogdraagt naar een tevreden winterslaap. Zij heeft een af schrik van den buiten, zij zou in doodsangst zijn wanneer zij alleen door de mist zou moeten wandelen. Maar nu heeft zij ontdekt hoe weinig ons mensen van die doodsangst scheidt hoe gering de bescherming is van een huis tegen de ver schrikkingen van de wereld. Want zij heeft het gordijn nog even opzijgedaan om naar buiten te kijken en ze is toen met afgrijzen bleek geworden. Niet omdat zij een zwarte knecht of een bebaarde paard rijder meende te zien doch omdat zij een plotselinge, on verhoedse blik wierp in de werkelijkheid. Zij schrok terug van het raam en stamelde: Ons huis! Ons arme huis! Het staat helemaal bloot in de donkerte buiten! J. L. In Utrecht is door de Federatie van Slagerspatroonsbonden een oriënterings vergadering gehouden. De federatie wordt gevormd door de Algemene Nederlandse, de Katholieke en de Christelijke Slagers- bond. Op de door deze drie bonden gehouden jaarvergaderingen kwam een zekere onrust tot uiting over de bestaansmogelijkheden van de slagersbedrijven. Ook in de vak pers is aangedrongen op meer voorlichting over de vraagstukken, die zich voor de siagerswinkelbedrijven voordoen. Een van de directeuren van het Econo misch Instituut voor de Middenstand, dr. Scheltema, gaf een beschouwing over zijn ervaringen in de Verenigde Staten. Daar heeft zich op het gebied van de levensmid delendistributie in de laatste vijfentwintig jaar een revolutie voorgedaan. De ontwik keling van het grootwinkelbedrijf, heeft ge leid tot de vrijwel totale uitschakeling van het klein- en middelgroot winkelbedrijf. Ook in Nederland doet zich een dergelijk verschijnsel voor. De voorzitter van de federatie, de heer C. Burger, zeide, dat van vele zijden aan het debiet van de Nederlandse slagersbe drijven geknabbeld wordt. Restaurants, grotere inrichtingen, zelfbedieningszaken, warenhuizen en ook de scheepvaart worden niet meer bediend door de détailhandel, maar door de fabrikanten, de groothandel en de grossiers, die dit als een recht zijn gaan beschouwen. Door de hoge lasten werken in ons land nu al ongeveer 4000 slagers zonder personeel. Wanneer niet de juiste maatregelen worden genomen om de gevaren te keren, zullen vele slagers in de naaste toekomst in moeilijkheden geraken. Er zal door de federatie een commissie worden samengesteld, die de verschillende vraagstukken zal bestuderen. De voorzit ter noemde als een middel het aantrekken van academici om de grote lijnen van de vraagstukken in studie te nemen. De arbei dersbeweging, zo zei hij, geeft ons het voorbeeld met wetenschappelijk gebaseerde voorlichting. Bij het grootwinkelbedrijf, de industrie, de arbeiders en de boeren is elk bedrijfsonderdeel verantwoord na weten schappelijk onderzoek. Alleen bij de mid denstand is dat niet het geval. De heer Burger pleitte voor de instelling van een leerstoel voor de middenstandsproblemen, hetgeen voor een half millioen midden standers volkomen verantwoord zou zijn. Woensdagavond tegen lialfacht is de spoorbrug bij De Vink in de spoorbaan Den HaagLeiden aangevaren door een bin nenschip, dat op weg was naar Katwijk. Door de aanvaring kon de brug niet meer geheel worden gesloten. Ook de beveili- gingsinslallaties bleken beschadigd te zijn. De eerste trein, die de brug niet meer kon passeren, was die in de richting Amster dam, die om 19.20 uur in Leiden had moe ten arriveren. Een deel van de passagiers bereikte Leiden lopende langs de spoor baan, een ander deel reed met de trein terug naar Voorschoten, waar bussen voor verder vervoer zorgden. De boottrein, die direct op deze trein volgde, keerde even eens naar Den Haag terug. Het passagiersvervoer tussen Leiden en Den Haag werd door bussen overgenomen, het directe verkeer RotterdamAmsterdam wei'd via Gouda geleid. De diensten Rotter damDen Haag en LeidenAmsterdam werden normaal gereden. Met het herstel van de schade aan de brug en met de controle op eventuele ver borgen gebleven beschadigingen ging enige uren heen. Om tien uur werd de brug weer voor het treinverkeer vrijgegeven. Acht tien passagiersdiensten tussen Leiden en Den Plaag waren in die tijd uitgevallen. vvv-r>T£CCODDCCOCOfXX>CCCOOCCOOCOOCODrXX»CCiCOCOOCOOCOCOCO De vernieuwing van de Nederlandse vloot, waarvan de indienststelling van de „De Ruyter" een belangrijk onder deel is, zal waarschijnlijk in de eerste helft van 1956 gereed zijn. Nederland zal dan in de NAVO na Engeland en Frankrijk de derde plaats innemen. De „De Ruyter" heeft 85 millioen gul den gekost. De nieuwe vloot zal in to taal ongeveer 1,6 milliard gulden gaan kosten. Daarvan betaalt Nederland een milliard en de Verenigde Staten onge veer 600 millioen gulden. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5