Mijn vriend de schurk Herbewapening van de IJmond Gelukkige KZOD-collectie voor expositie in grote bedrijven .Clowntje Riek Wijk aan Zee Heemskerk Castricum De Plankeniers" met een nieuw stuk van Will v. d. Berg SANOSTOL Ernstig ongeluk bij Haarlems station Grond, kalk en mest Uitvoering van „Nieuw Leven" uitgesteld Bestemmingsheffing zou gelden fourneren Landarbeidersbond huldigt trouwe leden B.B.-filmavond wierp vruchten af Eerste overwinning van St. Thomas 2 PIGSKIN HANDSCHOENEN Voor de kinderem FEUILLETON door David Bolderdijk 3i> Betonwerker door trein meegesleurd DONDERDAG 19 NOVEMBER 19 53 Voor een kort moment zijn ze bijeengekomen in het Beverwijksë Statenhuis, de student uit Pakistan, de jonge doctor uit Helsinki, de kleine donkere Saami Contractor uit Bombay en de Wikavan de Her vormde Kerk, die jaren door Afrika reisde en het begin van de Mau-Mau troebelen meemaakte en onder meer met de leider Kenyatta sprak. Onder het gedempte licht van een ver der lege zaal is in het Staten huis een gesprek ontstaan over de Morele Herbewape ning. het fascinerend ideaal, dat geen grenzen kent noch erkent, geen rassen ziet en geen verschillen, maar slechts de mens en zijn vrij heid wil dienen aan de hand van een paar simpele „levensregels". Anis Uddin, lid van de Unie van Moslem-studen ten in Pakistan twee brandende ogen in een don ker. smal gezicht. Een der millioenen, die na de onaf hankelijkheidsverklaring van Pakistan in 1947 weg trokken toen de situatie met India zich toespitste, een der velen, die geladen met haat en oproer samendrom den in een klein café om met andere studenten een serie onduidelijke aanslagen voor te bereiden. Daar heeft hij de Fin Pauli Snellmann voor het eerst gesproken en deze jonge Fin bracht hem in contact met de idealen der Morele Herbewapening. Anis zwichtte voor de ster ke overtuiging van Pauli, dat er geen haat tussen mensen kan en mag be staan, dat er vier waarden in het leven zijn, die dooi de mens gevonden moeten worden: de ware eerlijk heid, de goede reinheid, de volle onzelfzuchtigheid en de grote liefde. Hij werd er door gegre pen en het werd zijn reli gie, die hij uit wenst te dra gen aan iedereen, die er naar horen wil. Van ganser harte veront schuldigde deze Pakistani zich tegenover zijn vroegere doodsvijanden, want had niet een zijner leermeesters in het kamp der Morele Herbewapening hem ge zegd, dat „een eerlijke vraag om vergiffenis de gouden sleutel tot een nieuwe gedachtenwereld" is? Daar is Wika Windig, Nederlander. Hij ging naar Afrika, naar de verdeelde 150 millioen mensen, die beneden de Sahara leven en zich toespitsen op weder zijdse moord. Hij legde er de leider der Mau Mau de idealen van de morele her bewapening uit en kreeg ten antwoord: „Dat is, wat Afrika nodig heeft". Hij wist zijn opvattingen ook bij de tegenpartij door te praten, met het resultaat, dat er nu volgens de mense lijke methodiek der Morele Herbewapening wordt ge werkt in een rehabilitatie kamp voor gevangen geno men Kikoejoes. „Als we het communisme, dat materieel is in hart en nieren, willen keren, dan zullen we de bron van dat communisme moeten doen opdrogen" zegt John Becker uit Londen. Het is een oude waarheid, die echter in dit verband nieuwe glans gaat krijgen, omdat de Morele Herbewapening niet tegen het communisme in gaat, maar deszelfs aanhangers probeert te doordringen van de waarden, die boven de politieke sfeer van de klas senstrijd uitstijgen. Hij laat foto's zien van het grote congres in Caux (Zwitser land), waar twee oud rivalen op politiek terrein elkaar de hand reiken, om dat ze elkaar tenslotte als mens zagen. Het groepje komt Dins dagavond in het vereni gingsgebouw aan de Van Diepenstraat in Velsen- Noord, om van al deze sim pele dingen te vertellen en deze jonge mensen hopen, dat hun ideaal ook hier wortel schiet, zodat zij ver der kunnen gaan door de wereld met achterlating van een nieuwe loot aan de stam der Morele Herbewa pening in de IJmond. Voor de leden van de afdeling Velsen en omstreken van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw heeft ir. L. C. Struys uit Zwolle Woensdagavond gespro ken over Grondonderzoek en kalkbemes- ting. Kalk is onmisbaar zowel voor bodem als bracht. (Dit trio behaalde met dit nummer de planten, of de bodem te veel of te weinig kalk bevat. De kalk werkt in de bodem ten nauwste samen met de organische meststoffen; is de bodem door kalkgebrek te zuur dan verdwijnen de bacteriën uit de bodem, die de meststoffen moeten helpen verteren. Ir. Struys heeft voorts het een en ander verteld over de juiste toediening van kalk aan de bodem. Hij deed dit, toegelicht met een fraaie serie lantaarnplaatjes. De voor zitter, de heer A. Peys dankte na afloop ir. Struys voor zijn leerzame causerie. Schuchter lentebodetje Woensdag zijn aan de bloemenveiling de eerste blauwe druifjes aangevoerd. Deze primeur was van de heer J. de Boer uit Castricum; er werd 54 cent per bosje betaald. MARKTBERICHT BEVERWIJK Andijvie 914! i; bloemkool 1837; bos- peen 1726; waspeen 817L; sla 613; spinazie 3750; witlof 2746; prei 813; spruiten 2040; tomaten 2179; knollen 6—13; pronkbonen 42; boerenkool 7—13; groene kool 612; rode kool 510; peen 36; uien 2—5. 't Karpertje vist voor St. Nicolaas De leden van de Beverwijkse hengel sportvereniging toonden zeer weinig be langstelling voor de vergadering, welke in café „De Viersprong" werd gehouden. Door de Alkmaarse vereniging „Luctor et Emergo" was het voorstel gedaan om voor de hengelaarsverenigingen uit de kop van Noordholland een contactcommissie in het leven te roepen en de leden beslo ten zich hierbij aan te sluiten. In de vacature van redacteur van het clubblad „Karperflitsen" kon mede dooi de geringe opkomst niet worden voorzien en men besloot de voorziening hierin op te schorten tot de jaarvergadering. Op Zondag 29 November zal de jaarlijk se St. Nicolaaswedstrijd worden gehouden en de prijzen hiervan zullen worden uitge reikt tijdens een contactavond op Zater dag 12 December. De voorzitter de heer A. Hoeben deelde mede dat men zal trachten wederom de spoorsloten te pachten. R.K. Kerk wordt gerestaureerd Het interieur van de R.K. kerk van Wijk aan Zee wordt gerestaureerd; hierdoor kunnen op werkdagen hierin geen diensten worden gehouden, deze vinden plaats in hotel „Ryckaartz". De diensten op Zondag gaan normaal door. Klaverjassende Strandmeeuwen De voornaamste uitslagen van de op de wekelijkse clubavond van de Wijk aan Zeese klaverjasclub „De Strandmeeuwen" gespeelde wedstrijd'zijn: 1. C. Warmenhoven 5016 pnt. en 1 mars; 2. N. v. d. Mey 4826 pnt.; 3. C. Paap 4448 pnt. en 1 mars; 4. G. Bodewes 4432 pnt.; 5. P. de Boer 4107 pnt. en 1 mars. De voor Donderdagavond 19 November vastgestelde uitvoering van de Wijk a.-n Zeeër toneelvereniging „Nieuw Leven" is wegens ziekte tot een nader te bepalen datum uitgesteld. Premievrij Staatspensioen De Nederlandse bond voor Staatspen- sionnering ijvert voor een premievrij bo dempensioen voor elke Nederlander boven de vijfenzestig jaar. De gelden hiervoor moeten worden gevonden in de vorm van een bestemmingsheffing bij de belastingen, aldus de heer F. J. Damen., die sprak op de feestavond van de afdeling Heemskerk, welke Woensdag in zaal Nijman werd ge houden. De heer Damen vertelde, dat de zorg voor ouden van dagen al net zo oud is als de geschiedenis; hij gaf een overzicht van de toestanden van vroeger, waar zelfs in de Gouden Eeuw, toen Nederland schat rijk was, de grijsaards verkommerden van armoede en gebrek. Ook in latere jaren werd het niet veel beter en hij haalde een hoofdstuk uit de Camera Obscura aan, waar Hildebrand in ..Kees. het diakenhuismannetje vertelt zijn historie' dit zo treffend heeft beschreven. Pas in 1913 kwam de eerste wet tot stand, maar aan dr. Drees komt de eer toe, de ouden van dagen een redelijk bestaan te hebben bezorgd, aldus de heer Damen. De voorzitter, de heer T. Wentink deelde in zijn openingswoord mede dat de afde ling na een periode van vijftien jaar, waar in weinig activiteit werd ontplooid, thans weer van zich zal laten horen en de eerste stap hiertoe was deze feestavond, welke werd verzorgd door het gezelschap Dick van Peursen, dat er in slaagde de volle zaal aangenaam bezig te houden met enige éénacters, die op zeer goede wijze over het voetlicht werden gebracht. Vooral in „Vor stenplicht". waarin Dick van Peursen en Hélène Vink samen optraden, gaven zij gaaf spel te zien. De afdeling Heemskerk van de R.K. Landarbeidersbond houdt Vrijdag 20 No vember in zaal Nijman een vergadering, waarop de leden die vijfentwintig jaar lid van deze bond zijn, zullen worden gehul digd. „Ons Genoegen" speelt „Welkom thuis" De R.K. toneeelvereniging „Ons Genoe gen" te Heemskerk geeft op Zondag 22 en Maandag 23 November in zaal Dam een opvoering van het blijspel „Welkom bin nen" van Chr. Hoogerwerf. Klaproosdag bracht 114,34 op De in Heemskerk gehouden collecte op Klaproosdag heeft 114,34 opgebracht. „Castricum is een moeilijke gemeente voor het werven van mensen voor de BB. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat on geveer de helft van het totale aantal ge zinshoofden en andere personen die voor de BB geschikt zijn, hun werkzaamheden buiten de gemeente hebben en deswege niet voor de BB in aanmerking komen". Aldus de heer J. A. Middelhoff, die in Castricum met de organisatie van de Be scherming Bevolking is belast. De heer Middelhoff sprak deze woorden op de filmavond van de organisatie welke Woensdag in hotel De Rustende Jager plaats vond, tijdens welke hij in een korte, heldere uiteenzetting het werk van de BB uit de doeken deed. Tevoren had Castricumcums burge meester, de heer C. F. Smeets, de bijeen komst geopend en zijn spijt uitgedrukt over de betrekkelijk geringe opkomst. Niettemin heeft deze avond tot resultaat gehad dat 14 personen schriftelijk verzoch ten cm meer over cle BB. te mogen ver nemen, hetgeen een stap in de goede rich ting is. De circa 50 aanwezigen kregen een in teressant filmprogramma voorgezet, ver toond door de organisator van de BB. in de kring Bergen. Hiervan werd als eer ste de film Popular Science gedraaid, een Amerikaanse film met Hollandse tekst, over luehtkartering, bloedplasma en het uit de lucht per vliegtuig „oppikken" van luchtpost. De BB.-film over Londen in oorlogstijd „De les van Londen" bleef niet achterwege en in „Staakt het vuren" werd aange toond, hoe door onachtzaamheid branden ontstaan. Een documentaire over de opbouw van Walcheren na de oorlog en Houen Zo, de meesterlijke film over de herrijzenis van Rotterdam na de oorlog en de wederop bouw van het verwoeste stadscentrum, completeerden het geheel. Met de opwek king aan de totstandkoming van een hech te BB. in Castricum mede te werken, sloot de burgemeester de avond. Dinsdag 15 December zal men opnieuw een filmavond houden. Het tweede tiental van de Castricumse R.K. Damclub St. Thomas heeft de bonds- competitiewedstrijd teg6n Zaandam 3 in een 146 overwinning omgezet. Dit is de eerste zege van de Castricummers in het Zaanse district en het heeft voor hen tot gevolg, dat zij in hun afdeling de onderste plaats hebben verlaten. Thans draagt Zaan dam 3 de rode lantaarn. De onderlinge wedstrijden van St. Thomas, die evenals de ontmoeting St. Thomas 2 Zaandam 3 in hötel Sport - Duinzicht wer den gespeeld, leverden de volgende uit slagen op. Afdeling 1: B. Beentjes—J. Geuke 20: A. de ZeeuwG. Sprenkeling 20. Afdeling 3: J. SteemanL. Valkering 11. Afdeling 4: L. ZwartP. de Vries 02; Th. Graas—W. Admiraal 2—0. Middenstanders kwamen bijeen De afdeling Castricum van de Neder landse Katholieke Middenstandsbond had voor Dinsdag in hötel De Harmonie een contactavond voor haar leden belegd. De animo van de zijde der leden voor een der gelijke bijeenkomst wordt steeds '.groter, waarvan de voorzitter, de heer J. Kraak man, in zijn openingswoord met vreugde gewaagde. De geestelijke adviseur, kape laan P. H. Heemskerk, hield een causerie over „De opgroeiende jeugd". Tot slot kwamen de kaarten op tafel voor de wel haast traditionele klaverjaswedstrijd en liefhebbers van biljarten konden eveneens hun hart ophalen. Het ligt in de bedoeling, dat de heer J. van Hedel, uit Beverwijk, voor de mid denstanders op Maandag 14 December zal komen spreken over „Belastingaangelegen heden". VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 18 op 19 Nov. Volle vleet: KW 170, KW 45, 34 k.; KW 175, KW 20, 20 k.; KW 41, IJM 75 17 k. KW 2, 50 k.; KW 138, KW 57, 8 k.; KW 144, KW 151, 45 k.; KW 37. Halve vleet: KW 123, KW 19, 6 k.; KW 168, KW 14. 17 k.; KW 22. K 86, 17 k.; KW 32. 80 KW 43, 8 k.; KW 70, KW 3, 30 k.; KW 9. 34 47, 70 k.; KW 48, 120 k 78, 23 k. 50 k.; KW 73, 10 k.; KW 38, 85 k.; KW 130, 17 k.; KW 127, 40 k.; KW 29, 30 k.; KW 5, 10 k.; KW 140, k.; IJM 283. 17 12 k.; KW 129. k.: KW 25, 10 k KW 141, 25 k. 10 k.; 15 k.; 8 k.; 15 k.; 10 k.; 17 k.; 10 k.; 30 k.; k. 50 k.; KW KW Gedeelte van de vleet: KW 15. 40 k. nog 40 n.; KW 110, 50 k. nog 30 n.; KW 54, 90 k. nog 45 n.; KW 49, 60 k. nog 15 n.; KW 167, 60 k. nog 10 n.; KW 95, 140 k. uit 45 n. Geen vangst: KW 50. KW 42. K# 6. IJM 74. Gemiddelde vangsten: vleet 30 kantjes. De grote vangsten kwamen voor op de En gelse wal. Daar de wind is gedraaid werd vannacht in het Kanaal minder gevangen. Een Vlaardingse loggers meldde slechts drie kantjes te hebben scheep gehaald en de KW 40 had een buit van vijftien kantjes. ADVERTENTIE 55 De titel van Will, van der Bergs nieuwe toneelstuk „Ik geef u nog drie maanden" is gebaseerd op de ontstellende mededeling, die Jan Hoeks op zekere dag van zijn huis arts vernemen moet; hij heeft nog slechts een kwartaal te leven. En het lijkt mij niet onmogelijk, dat vele toeschouwers in de zaal zich op dit moment even hebben af gevraagd: „Hoe zou ik zelf op deze bood schap reageren!" Het antwoord op deze netelige vraag is uiteraard geheel afhan kelijk van de wijze, waarop elk mens indi vidueel is ingesteld, zodat er voor een der gelijk probleem verschillende oplossingen mogelijk zijn. Tijdens het schrijven van zijn stuk, heeft Will, van der Berg voor de hoofdrol eveneens een gedragslijn moe ten vaststellen en daarvan interesseert het ons dan in de eerste plaats, of deze voor het publiek logisch te aanvaax-den is. En ADVERTENTIE f AsT&MeU ADVERTENTIE ENMODE Tricot gevoerd ƒ12.90 BARTELJORISSTR 24 HAARLEM TEL. 20420 Het organisei-en van exposities van schilderijen of tekeningen in de perso- neelcantines van grote bedrijven, zoals dat bij de Hoogovens te IJmuiden nu al enige jai'en geschiedt, begint meer en meer na volging te vinden. Verscheidene kunste naarsverenigingen hebben meer dan be langstelling, ja daadwerkelijke bijdragen geleverd om deze wijze van kunstsprei ding te bevoi'dex-en. De stichting Kunst en Gezin houdt zich zeer intens met deze ma terie bezig en is zelfs reeds zover, dat zij ook voor de deelnemende kunstenaars gunstige resultaten heeft bereikt, zoals on langs bleek uit het bericht over het be schikbaar stellen van belangrijke prijzen voor beeldhouwkunst op de komende bloe mententoonstelling op de Keukenhof. De Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zn heeft eind vorige week haar eerste cantinetentoonstelling geopend met werk van Haarlemse kunstenaars. De vereni ging Kunst zij ons Doel had hier de pri meur. Een zeer gunstige conditie was het, dat K.Z.O.D. juist enige tijd geleden uit Tante Liezebert.ha zag wel dat Bunkie niet jokte. En al begreep ze dan ook niet, hoe die sporen van de jam aan zijn mond kwamen, toch geloofde ze hem. „Ik kon me ook al niet indenken, dat jij zomaar van de jam gesnoept zou hebben, Bunkie!", zei ze. En ze dacht na over dat vervelende geval; ze begon eigenlijk al te begrijpen, wie de schuldige was. Maar toen ze Seppo vroeg, of hij van de jam had gesnoept, zei die heel verontwaardigd, dat hij het niet had gedaan. Ja, dat was een lelijke streek van Seppo. Alleen ivas zijn plannetje niet gelukt, omdat tante Liezebertha wel wist, dat ze Bunkie vertrouwen kon. Eigenlijk had Seppo het wel leuker gevonden als Bunkie was gestraft. Maar daar bleef het niet bij. Telkens verzon hij weer andere ondeugende streken; die jongen scheen niet anders te kunnen dan plagen en vervelende dingen uithalen. Hij snuffelde en rommelde in de kastjes van de jongens en gooide alles door elkaar. Ook in Bunkie's kastje had. hij een hele tijd zitten rommelen; hij keek in de mooie boe ken, waar Bunkie altijd zo zuinig en netjes op was, en gooide ze dan zo maar op de grond. En later vond Bunkie zijn boeken en speelgoed, door elkaar gegooid, en op de vloer gesmeten, zoals Seppo ze had achtergelaten. Wat was hij kwaad! haar leden een commissie gekozen had, die zich zou belasten met de samen stelling van een reisportefeuille van gi-afiek en tekeningen. Het woord porte feuille kan men inmiddels wegschrappen, want de commissie heeft al spoedig erva ren, dat de verzorging der kunstwerken door het aanbrengen van een passe-par- tout en een eenvoudige omlijsting een eer ste vereiste is om het werk goed te pre senteren. De aldus uitstekend „aangekle de" werken waren al eerder getoond in het Coornhcrt Lyceum en gaan na afloop van de hier besprokeix expositie verder op tournée door stad en land.'Er is een de gelijk plan uitgestippeld en deze collectie zal gedurende een jaar rondreizen. Aardige collectie Op gevaar af eentonig te worden zou ik naar aanleiding van deze expositie nog eens kunnen opmerken hoeveel beter de kwali teit van zulk bescheiden en kleiner werk toch doorgaans is dan hetgeen men op de officiële museumtentoonstellingen van deze vereniging te zien krijgt. Hiermee is geen verwijt bedoeld en het verschijnsel laat zich ook wel veiddaren. De werken, die door de kunstenaars het zwaarst met be doelingen beladen werden, zijn lang niet altijd de best geslaagden. Een vluchtig neer-geschreven studie, dooi de schilder veronachtzaamd en vergeten in een oude portefeuille blijkt daarentegen soms grote waarde te bezitten als hij aan het licht komt. Natuurlijk is dit geen regel die men steeds en op alles mag toepassen. Schrijvende over kunst loopt men gevaar te generaliseren. Hoe dan ook, uit de portefeuilles van de K.Z.O.D. leden is ditmaal een bijzonder aardige en smaakrijke collectie tekeningen en grafiek voor de dag gekomen. Sommige leden hebben klaarblijkelijk de meest ver scholen hoekjes van hun atelier afgesti-oopt, zoals H. F. Boot, die met twee sublieme etsen menigeen zal verrassen. De kwaliteit van al het werk staat op een goed niveau, hetgeen mij er huiverig voor maakt namen te noemen, daar men daar maar al te snel een volstrekte kwali ficatie uit afleidt. Als onderwerp heeft het landschap een grote voorsprong op figuur of stilleven. De keuze vei-raadt een vex'stan- dig overleg en is juist voor een eerste be- drijfstentoonstelling gunstig gedaan. Pro blematiek is er niet bij, daai-cntegen vindt men veel positieve waarden van gekund vakmanschap en een ongecompliceerde, zuivei-e visie op natuur en leven. Daar men met dergelijke tentoonstel lingen groepen mensen bereikt, waarvan velen slechts zelden met schilderkunst in aanraking komen, zal een zekei'e geleide lijkheid bij de kennismaking gewenst zijn. Ook in dit opzicht kan men de samenstel ling der collectie gelukkig achten. OTTO B. DE KAT 99 „Wacht maar. Dat kan ik meteen doen. We hebben alle gegevens," zei de inspec teur gewichtig. „Dan kunnen we meteen de zaak rond maken." Wat was dat nu weer: Rond maken? De politie scheen een eigen terminologie te hebben om de dingen onduidelijk te maken. „Met mejuffrouw Beatrix Franeker?", hoorde ik de inspecteur zeggen door de telefoon. „O nee? Hoezo? O juist. Nee, ik weet het ook niet. Maar ze heeft geïnfor meerd naar twee heren, juist ja, nou, die zijn terecht. Wilt u haar als ze thuis komtWat zegt u? Welnee, die komt wel weer boven water. Geen zorgen voor morgen. Morgen? Ja natuurlijk, dat is maar bij wijze van spreken. We zullen inlichtin gen inwinnen. Dag mevrouw Franeker." Hij legde de hoorn neer en verzonk in gepeins. „Dat is raar," zei hij nadenkend. „Nu is die juffrouw zelf vennist. Wat zei ze ook v/eer toen ze hier was? O ja, ze wist onge veer waar de twee vermisten zouden kun nen zijn en ze zou eens gaan infoi-meren. Wat gek. Ze is niet teruggekomen." Beetje vermist! Wat zou het meisje heb ben aangevangen? Ik begreep nog steeds niet waarom zij zoveel belangstelling voor me had. Ze zou toch niet. Allemensen! Stel dat ze naar Tellige was gegaan! Ze wist immers dat wij de onderaardse gang- zouden gaan onderzoeken die onder zij.n tuin liep. „Inspecteur," zei ik dringend, „we moe ten geen tijd verliezen. Ik maak me onge rust over dat meisje. Er zit een stelletje schurken onder de grond dat tot alles in staat is." „Onder de gi-ond?" vroeg de inspecteur verbaasd. Ik vertelde hem daarop alles. Hij onder brak me geen enkele keer, maar zijn ge zicht werd steeds ernstiger naarmate mijn verhaal vordei-de. En toen ik eindigde met een beschrijving van onze vrijlating en onze ontdekking dat we uit het tuinhekje van Tellige waren gekomen voor wij in de Kringel wei-den besmeten, zei hij: „Dat is een zeer ernstige zaak, als u tenminste niet hebt staan fantaseren. En dat zullen we meteen onderzoeken. Van avond nog. Of vannacht, liever gezegd. Want het is al over twaalven." Hij greep de telefoon en gaf ordei-s. Binnen tien minuten waren we op weg naar de geheimzinnige opening aan de oever van de Kringel, waar we bij het be gin van ons avontuur doorheen waren ge kropen. We hadden vier stevige agenten onder leiding van een vierkante brigadier bij ons. j, „Hier moet het zijn," zei Vroegindeweij met gedempte stem. De brigadier verza melde zijn mannen om zich heen en gaf zijn bevelen. Twee van de agenten trokken waterlaarzen aan en stapten voorzichtig in het water langs de oever. Zij bogen de takjes van de struiken opzij en lieten het licht van hun looplampen langs de walle- kant schijnen. „Niks te zien,' zei er een. „Maar hier is het," hield Vroegindeweij vol. „Er moet een opening zijn. We zijn er doorheen gekropen. Ik weet zeker dat het hier was." De agenten zochten en speurden, maar ze vonden niets. Niets dan zand en struiken, verrotte walpalen en ratten. „Er is geen gat," concludeerde de briga dier tenslotte met een duidelijk misnoegen in zijn stem. „U moet zich vergist hebben." Vroegindeweij trok toen zelf een paar waterlaarzen aan van een der agenten en stapte in het water. Iiij vond evenmin iets dat op een opening leek. „Die smeerlappen hebben het zaakje dichtgemaakt," gromde hij. „Ze hebben vei-wacht dat we tei-ug zouden komen. Wat een sloebers." We gingen onverrichterzake terug naar het bui-eau, Vroegindeweij en ik moedig de spottende opmerkingen van de agenten slikkend. De inspecteur hoorde het verhaal wantrouwend aan. „Dus toch gefantaseerd," mompelde hij. „Weten jullie wel dat het strafbaar is, de politie om de tuin te leiden?" „Inspecteui-," zei Vroegindeweij thea traal, „al wat mij lief is moge mij worden ontnomen wanneer ik niet de waai-heid en niets dan de waarheid heb gesproken. Er was een gat. Er zijn twee getuigen, die er beide doorgekropen zijn. De schurken hebben het dichtgemaakt, omdat zij bang waren dat we de politie zouden halen. Laat ons nu niet in de steek. Doe een huis zoeking bij Tellige. Probeer van zijn kel der in de onderaardse gang te komen. Wie weet wat u er vinden zult." De inspecteur dacht na. Beurtelings keek hij naar Vroegindeweij en mij. Eindelijk doofde hij zijn sigai-et in de asbak, stond op en zei: „Best. Ik zal het erop riskeren dat ik een flater sla. Maar ik beloof je dat je er spijt van zult hebben, als je me voor het lapje houdt." t Een uur later verlieten Vroegindeweij en ik het politiebureau in de zekerheid, dat Tellige ons te slim was afgeweest. De inspecteur had niets gevonden dat leek op enig ongeoorloofd bedrijf in het huis van Vroegindeweijs buurman. De kelder was een normale kelder, zonder verbindingen met welke onderaardse gang ook. De in specteur luchtte zijn woede tegen ons, toen hij op het bureau terug kwam, waar wij in spanning hadden zitten wachten. „Die man lag in bed," grauwde hij, „en schold me de huid vol, waar hij groot ge lijk in had. Morgen krijg ik van mijn supe rieuren de volle laag. Hij zal zijn beklag komen doen zei hij. Dat heb je ervan als je te goedgelovig bent. Maak dat je weg komt en laat ik je nooit meer hier zien. Je mag blij zijn dat ik je niet in een cel laat stoppen." „En hoe zit dat dan met juffrouw Fra neker?" waagde ik. ,Ze moet toch gevon den worden!" „Kan me niks schelen," tierde de in specteur. „Dat meisje zal ook wel aan te gi-ote fantasie lijden. Maak dat je weg komt. Ik ben het zat!" Wc maakten dat we wegkwamen en lie pen zwijgend, in gedrukte stemming, naar huis. „Wat nou?" zei ik. „De moed niet opgeven," mompelde Vi-oegindeweij. „De politie dwaalt. Wij zullen onszelf recht verschaffen." Ik stond met een ruk stil. „Vroegindeweij," zei ik plechtig, „als je maar niet denkt dat ik nog ooit rnet jou onder de grond kruip. Ik doe het niet meer, versta je? Je kan me nog meer ver tellen." „Je hoeft niet meer onder de grond," verzekerde hij. „Maar ik zou zo verdui veld graag weten wat er aan de hand is. En bovendien, dat meisje is er ook nog. Stel je eens voor dat ze in handen van die schurken is gevallen, om ontzentwil?" Ik schrok. Beetje in handen van die bruten! Dat fragiele, zwakke meisje.... Ja, kon ik eigenlijk wel rustig gaan sla pen voordat ik wist wat er van haar ge worden was? te ooi-delen naar de gespannen aandacht, waarmee de handeling in de zaal gevolgd werd, zouden wij kunnen concluderen dat de auteur volledig in zijn opzet is geslaagd. Toch zijn er ook tegen dit stuk wel weer enige bedenkingen aan te voeren. Zo wordt de haat van vader Iioeks tegenover Thea al bijzonder zwak gemotiveerd. De voort durend in en uit lopende buurvrouw kan evenmin een gelukkige vondst worden ge noemd. En ook het laatste tafereel, waar de handeling van de vooi-afgaande bedi-ij- ven abrupt wordt afgebroken om in een geheel nieuw motief te worden omgezet de strijd tussen Thea en de oude Hoeks om haar kind deed zelfs tamelijk gefor- ceerd aan. Kennelijk zag de schrijver geen andere mogelijkheid om een enigszins be- vi-edigend slot te bereiken. Maar afgezien van enige theatrale effec ten kunnen ditmaal met genoegen ook diverse boeiende scènes worden vermeld, die van een kernachtige dialoog werden voorzien, zodat een oordeel over het werk van Will, van der Eei-g gelukkig niet altijd negatief behoeft te zijn. Ik denk hierbij aan de scènes tussen Thea en Bram, waar bij de situatie van deze twee mensen met zuiver begi-ip was aangevoeld. En met Lia Stoops heeft de auteur eveneens een gees tige omschrijving van een enigszins fx-ivool natuurtje geleverd. De opvoering, die de Oud-Katholieke toneelvereniging „De Plankeniex-s" Dins dag en Woensdag van dit stuk in hef Thalia Theater te IJmuiden gegeven" heeft, gaf eveneens meer aanleiding tot prijzen dan voor afkeuring. Wanneer wij drie spelers uitzonderen; W. Bunte, die als vader Hoeks te weinig max-kant optx-ad, H. Veldman, die te monotoon de dokter speelde en mejuf frouw A. Tol wegens haar gewild komi sche allure, dan rest nog een uit vijf per sonen bestaand ensemble, dat niet minder dan voortreffelijk een prachtig geheel vormde. Hun articulatie was duidelijk en de tekst werd perfect over het voetlicht gebracht, waarbij een spelopvatting wex-d gedemonsteerd, die vooral trof door de natuurlijkheid. Het zou onbillijk zijn voor een dezer vijf spelers een bepaalde voor keur aan de dag te leggen, omdat zij ge zamenlijk een homogeniteit vormden, die de verschillende situaties van dit stuk tot een voortdurend boeiend geheel samen voegde. Doch hun namen mogen met ere wordeij vex-meld. Het zijn Ko van der Wel als Jan Hoeks (die zich als gast volkomen in dit milieu bleek thuis te voelen), me vrouw A. Wijkcr-Pel als Thea, mevx-ouw A. van Kleef-Visser als Mies, J. Wijker als Bram en mej. A. Pluk als Lia Stoops. Regisseur Hunsehe kan trots zijn op het geen hij met dit ensemble heeft bereikt. Ook het publiek bleek deze voorstelling in hoge mate te waarderen, waarvan men getuigde door een intense stilte tijdens.en langdurig applaus na de opvoering. JAN VAN DAM. Dinsdagmiddag tegen twee uur is er op het emplacement van de Nederlandse Spoorwegen tussen het station Haarlem en de spoorbrug over het Spaax-ne een ernstig ongeluk gebeurd. Op dat tijdstip vertrok een personentrein van het station in de richting van Amsterdam, terwijl een aan tal arbeiders langs de spoorbaan met een betonmolen werkzaam was. Een van deze arbeiders, de 43-jarige betonwerker T. de J. uit Amsterdam, wilde op dat ogenblik juist de spoorbaan oversteken. De bestuur der van de naderende trein heeft deze man nog met alarmsignalen gewaarschuwd, waarna deze trachtte, zich ijlings uit de voeten te maken. Hij werd bij deze poging belemmerd door een van staaldx-aad ver vaardigde strop, die hij in zijn handen droeg en die vermoedelijk bleef haken achter een treeplank van het eerste trein stel. Hierdoor is de man tegen de rijdende trein aan getrokken. Met een kaakfractuur, een gebroken linkerbeen en een hersen schudding is het slachtoffer per zieken- axito naar het St. Joannes de Deo zieken huis vervoex-d. We waren bij het huis van Vx-oeginde- weij. Alles was donker, de verbaasde fa milie had zich ter ruste begeven om van de sensaties te bekomen. Ook in het huis ernaast, bewoond door Tellige, was licht noch leven te bespeuren. Buurman scheen zich na het politiële bezoek weer naar zijn legerstede te hebben begeven. Vroegindeweij trok zijn schouders recht en liep naar de voordeur van Tellige. Zijn gezicht stond verbeten. „Er is nog één ding dat we doen kun nen," siste hij. „Kom mee, als je geen laf- aai-d bent!" Ofschoon ik een lafaard was, ging ik mee, als in een droom. Vroegindeweij dook"in de kraag van zijn jas en belde. Na enkele ogenblikken ging er boven een raam open en een figuur in het wit boog zich naar buiten. „Wie is daar?" vroeg Tellige. „Politie, maak open", gx-omde Vroegin deweij. „Wat nou weer? Kunnen jullie me niet met rust laten?" Mopperde Tellige, terwijl hij het raam sloot. We hoorden gestommel en er ging een licht op ergens in huis, waax-van de zwakke schijn de gang in stx-aalde. Toen hoorden we hoe de knip van de deur werd gedaan en een sleutel omge draaid. „Nu...." fluisterde Vroegindeweij. Als één man wiex-pen we ons tegen de deur, die met grote vaart openzwiepte. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6