Het E.V.G.-verdrag kan in theorie nieuwe „Wehrmacht" doen ontstaan Weerbericht Zestig procent der wereld bevolking lijdt honger v e l s e r Haarlems Dagblad Italië aanvaardt conferentie van vijf over zaak-Triëst Atlantisch hoofdkwartier over Europees leger Beslissingen zijn nog niet genomen, aldus woordvoerder van Gruenther Brits Koninklijk paar vertrokken CGT opent haar protest-actie Accoord met voorstel van Grote Drie, dat Italiaanse condities nabij komt Het woord is aan Ex-premier van Brits Guyana in India Grote opkomst bij Joegoslavische stembus „Amiva" Zal werk van minder validen verkopen In Amsterdam worden 4000 telefoonnummers veranderd De „Utrecht" na vijt jaar weer in de thuishaven Jeugd bespreekt herziening van het UNO-Handvest Weer rapport 6 e JAARGANG No 117 Bureaux: JjCennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 2? NOVEMBER 1953 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEM5CHE COURANT EDITIE 297e JAARGANG No 270 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 4"' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.8b. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Parijs) Naar aanleiding van de mededelingen, die de Belgische minister van Defensie, gene- raal-majoor De Greef, in de Belgische Kamer heeft gedaan inzake de toekomstige samenwerking met Duitse legereenheden, hebben wij ons om nadere inlichtingen tot het Atlantisch hoofdkwartier van generaal Gruenther gewend, dat even buiten Parijs is gelegen. In de verslagen over een vergadering van de Kamer-commissie voor de Defensie zijn de Belgische minister van Defensie mededelingen toegeschreven, die ook in Nederland wel enig opzien hebben gebaard. Minister De Greef zou namelijk hebben verklaard, dat generaal Gruenther had besloten de Duitse eenheden met Belgische, Franse, Italiaanse en mogelijk ook Nederlandse divisies te combineren in een verhouding 1 2 (of 2 1), waarbij die legercorpsen dan onder bevel zouden worden geplaatst van een generaal, behorende tot het land, dat een tweederde meer derheid van manschappen zou hebben bijgedragen. De woordvoerder van het Atlantisch hoofdkwartier, een kolonel, vertelde ons chans dat deze berichten voorbarig moch ten heten. Voorbarig niet alleen, omdat de Duitse troepen nog altijd niet zijn aange treden, maar voorbarig vooral ook omdat van een beslissing van de kant van gene raal Gruenther nog allerminst kan worden gesproken. Onze zegsman erkende, dat de bovenomschreven figuur een mogelijke for mule voor een latere Europese militaire samenwerking kon behelzen en ook-dat ge neraal Gruenther op grond van het E.V.G.- tractaat eventueel inderdaad zo'n beslis sing zou kunnen nemen. Hij zou dat echter zeker nimmer doen zonder vooraf gaand overleg met de Atlantische raad, dat zijn dus de nationale ministers, èn met zijn eigen gemengd-nationale legerstaf. Zo'n overleg heeft, in ieder geval wat zijn eigen naaste medewerkers betreft, niet plaats ge vonden, en het is dus waarschijnlijk, dat minister De Greef slechts over hypothesen heeft gesproken. Daarmede is dan tevens verklaard, waarom de Nederlandse rege ring zich tegenover de Kamer, of anders zins, nog niet over de „beslissingen" van generaal Gruenther heeft uitgelaten. Die beslissingen bestaan namelijk niet, aldus de kolonel. Bijna divisies Overigens was het ook onjuist dat in ge noemde berichten over Duitse en andere „divisies" werd gesproken. Die worden in het E.V.G.-verdrag namelijk niet genoemd. Er is daarin slechts sprake van „groupe- ments", eenheden, die uit circa 13.000 man bestaan, en dat is ongeveer twee-derde van het effectief van een gemiddelde divisie. Het oorspronkelijke plan-Pleven waaruit het (papieren) Europese leger is gegroeid, noemde als grootste nationale eenheid het „combat-team", waarin 3000 man zouden worden opgenomen. Vooral om technische redenen, speciaal in verband met taalmoei lijkheden, zijn die „combat-teams" in het verloop der voorbereidingen tot „groupe- ments" uitgegroeid. Deze ontwikkeling is er overigens oorzaak van geweest, dat som mige, aanvankelijke voorstanders van de Europese verdedigingsgemeenschap, zoals de socialistische ex-minister van Oorlog, Jules Moch, nadien van standpunt zijn ver anderd. Moch behoort nu tot de felste tegenstanders van het huidige E.V.G.-ver drag, omdat hij vreest dat de Duitse een heden in de toekomst vrij gemakkelijk tot een onafhankelijke homogene Duitse leger macht zouden kunnen evolueren. Wij hebben ons tegenover generaal Grucn- thers staf-officier tot tolk van deze bezwa- LONDEN Reuter). Koningin Eliza beth en de Hertog van Edinburgh zijn gis teren voor hun reis van zes maanden door het Britse Gemenebest vertrokken. Hun vliegtuig, de stratocruiser „Canopus", steeg om even over tien uur Nederlandse tijd op. Het Koninklijk Paar werd uitgeleide gedaan door de Koningin-moeder, Prinses Margaret en andere leden van het Ko ninklijk Huis. Ook waren Britse kabinets leden op het vliegveld aanwezig. Langs de weg van Buckingham Palace naar de Londense luchthaven stonden dui zenden mensen vijf tot zes rijen dik om het Koninklijk Paar toe te juichen. Aan boord van het vliegtuig, dat koers zette naar de luchthaven Gander op New- Foundland. bevonden zich 25 personen. Twee vliegtuigen van de Britse lucht macht patrouilleerden Maandagavond in de omgeving van de route, die de „Cano pus" over de Oceaan zou volgen. Vier sche pen van de Britse vloot werden gereed ge houden om in het Noordelijk deel van de Atlantische Oceaan radio-contact met het Koninklijke vliegtuig-te onderhouden. Het vliegtuig, waarmee het Britse Ko ningspaar Maandagavond zijn wereldreis is begonnen, is inmiddels geland op het vliegveld van Gander (New Foundland). PARIJS (A.F.P.) Het bestuur van de onder communistische leiding staande Franse vakvereniging C.G.T., dat Maandag hijeen is geweest, heeft in een communiqué er bij alle arbeiders op aangedrongen „met do grootste eensgezindheid protestbewe gingen en allex-lei acties, met inbegrip van stakingen, te organiseren om de onmiddel lijke vrijlating van Benoit Frachon af te dwingen". Benoit Frachon, secretaris-generaal van de C.G.T., is Zondag door de Franse politie m hechtenis genomen. De vakbewegingen dienen, aldus het communiqué, zonder verwijl telegrammen en afgevaardigden naar de eerste-minister en de prefecturen en onderprefecturen te zenden. ren gemaakt, doch we moeten wel beken nen, dat hij onze vrees in dit opzicht niet geheel weg heeft kunnen nemen. Volgens het ontwerp-verdrag zal de Atlantische dat is dus Amerikaanse opperbevel hebber het recht hebben de soldaten, die hem onder het etiket van het Europese leger ter beschikking worden gesteld, naar eigen inzicht te „combineren'' of aan te wenden. Eventueel zouden de circa twaalf Duitse divisies dus ook tot één homogene Wehrmacht kunnen worden samengesteld. Het is hoogst onwaarschijnlijk, dat een generaal als Gruenther, die de Europese verhoudingen zeer goed kent, tot een der gelijke stap over zou gaan. Maar de theo retische mogelijkheid bestaat wel degelijk, en daarmede vervallen de voornaamste be staansredenen van de omvangrijke ver dragstekst en zijn aangehechte protocol len, die een herleving van een Duits leger nu juist onmogelijk moesten maken. Zoals ook weer bij de debatten in de Franse Kamer is gebleken, wordt de onaf wendbaarheid van een Duitse herbewape ning in beginsel nu wel vrij algemeen er kend. Het evenwicht der militaire krachtsver houdingen is in Europa ten gunste van Rusland nog altijd verbroken en minister Beyen heeft in dat verband eens van een „onaanvaardbaar politiek feit" gesproken. Dat evenwicht moet dus worden hersteld en zonder Duitse bijdrage is dat onmogelijk gebleken. In de loop van ons gesprek hebben we het ook nog even over de ongerustheid ge had, dat Amerika zijn troepen uit Europa terug zou kunnen trekken, wanneer de Duitse soldaten in het Europese leger een maal zouden zijn gemobiliseerd. De woord voerder meende echter, dat ook die angst ongegrond was. Europa heeft helemaal geen reden, zo zei hij, aan minderwaardigheids gevoelens te lijden. Want wij hébben de Europeanen niet minder nodig dan zij ons. Amerika zal nooit het risico willen en kun nen lopen, dat West-Europa, met zijn dicht bevolkte en hoog-geïndustrialiseerde stre ken, in handen, of ook maar onder directe invloed, van Rusland zou komen te ver keren. ROME (Reuter) Italië heeft onvoor waardelijk de Britse, Amerikaanse en Franse voorstellen voor een vijf-mogend- heden-conferentie over Triest aanvaard, zo is Maandag te Rome door een woordvoer der van het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard. De voorstellen komen in grote trekken overeen met de voorwaarden die Italië reeds eerder had gesteld voor een derge lijke conferentie en waren daarom aan vaardbaar. Voor zover het Italië betreft, verklaarde de woordvoerder, zijn er geen verdere besprekingen, of toelichtingen no dig voor de conferentie plaats heeft. De voorstellen zijn nog steeds geheim, maar Italiaanse bladen meldden Maandag avond dat de geallieerden voorlopig de Brits-Amerikaanse beslissing om de zóne „A" aan Italië over te dragen, buiten be schouwing hebben gelaten en een confe rentie voorgesteld hebben over de toekomst van het gehele gebied met inbegrip van de Joegoslavische zóne. Italië's voorwaarden voor een conferen tie over Triëst, zoals zij Woensdag door premier Pella in het Italiaanse parlement werden opgesomd waren: dat de conferen tie zou bespreken de toekomst van het ge hele gebied, met inbegrip van de Joego slavische zóne; dat de Italiaanse regering nog steeds een volksstemming de beste op lossing acht: dat de Brits-Amerikaanse be slissing van 8 October om zóne „A" aan Italië over te dragen, onherroepelijk moet zijn en dat de conferentie zorgvuldig voor bereid wordt „teneinde het risico te ver mijden dat anders onherroepelijk uit een mislukking zou voortvloeien." De veiligheidsraad van de UNO heeft Maandag op voorstel van de Verenigde Staten besloten de behandeling van het probleem-Triëst opnieuw uit te stellen. De Amerikaanse afgevaardigde, Cabot Lodge, had in het voorafgaande debat be toogd, dat de onderhandelingen om tot op lossing van het probleem te komen in de afgelopen weken een tamelijk bemoedigen de keer hebben genomen. Het is wenselijk, aldus de Amerikaan, de resultaten van deze onderhandelingen af te wachten. De Russische afgevaardigde, Wysjinski, verzette zich tegen het voorstel van Lodge. Door uitstel zal de steeds toenemende span ning in het gebied van Triëst nog toene men, aldus de Russische afgevaardigde. Het probleem is, aldus Wysjinski, een ge vaar voor de vrede. Wysjinski vond dat de bepaling van het Italiaanse vredesverdrag, volgens welk een gouverneur voor het vrije gebied van Triëst dient te worden benoemd, moet wor den toegepast. Toepassing van deze bepaling is niet mo gelijk, zo zeide de Colombiaan Urrutia, om dat er volgens het verdrag op dit punt overeenstemming moet bestaan tussen de Grote Vier en de beide betrokken landen, Joegoslavië en Italië. Het Amerikaanse voorstel werd aange nomen met negen stemmen tegen één (de Sovjet-Unie) en één onthouding (Libanon) Voor de verkoop van artikelen, vervaar digd door minder-validen, is een nieuwe verkooporganisatie, de n.v. Amiva, opge richt. De vennootschap heeft een gemengd sociaal commercieel karakter. Statutair staat vast, dat de in- en vei-koopprijzen zullen wor den gecontroleerd door vertrouwensman nen uit de werkinrichtingen. Een percen tage van de te maken winst zal aan deze werkinrichtingen ten goede komen. In de raad van toezicht hebben zitting mr. dr. A. J. Romijn, burgemeester van Winschoten. W. de Kogel, administrateur van de stichting „Vogelenzang" te Benne- broek en W. J. van der Zwan, ambtenaar voor- en nazorg te Zwolle. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Prins Bcrnhard pracht op de terugreis uit Ethiopië naar Nederland enige dagen door iti Athene en bezocht de Acropolis. De foto toont hem voor de beroemde Cariathiden. Ernest Renan: Alle geschiedenis is onbegrijpelijk zonder Christus. (Leven van Jezus). Rapport over Duitsers in Ts jechoslowakije De West-Duitse socialistische partij heeft een verklaring uitgegeven, waarin zij zegt dat in Tsjechoslowakije nog tenminste 20.000 Duitsers worden vastgehouden, van wie het merendeel v/egens „geringe ver grijpen" langdurige gevangenisstraffen uit zit. Volgens de S.P.D. was het merendeel der betrokkenen en bloc Duits staatsburger geworden, toen de Duitsers Sudetenland en vervolgens geheel Tsjechoslowakije be zetten. Gewoonlijk zijn zij alleen maar ver oordeeld, cmdat, aldus het rapport, „zij toevallig Duitsers waren." Proces tegen West-Duitse communistische jongeren Te Celle in Neder-Saksen is Maandag een proces begonnen tegen 28 leden van de verboden West-Duitse communistische jeugdorganisatie F.D.J. De betrokkenen worden er van beschuldigd, in de jaren 1951 tot 1953 geheime groepen te hebben gevormd en de veiligheid van de West- Duitse staat in gevaar te hebben gebracht. Naar men verwacht zal het proces veertien dagen duren. Tussen 26 en 28 November zullen 4000 telefoonnummers van de telefooncentrale Zuid in Amsterdam worden gewijzigd. De nummers, die beginnen met de cijfers 26, 27, 28 en 29 worden veranderd in nummers met 6 cijfers door voor het oude nummer het cijfer 7 te plaatsen. Hiermede vervallen alle telefoonnummers, die met een 2 be ginnen. NEW DELHI (Reuter). De afgezette premier van Brits Guyana dr. Cheddi Ja- gan en zijn voormalige minister van On derwijs L. F. S. Burnham hebben Maandag tijdens een informele bijeenkomst van leden van het Indische parlement een be roep gedaan op het Indische volk om steun bij de „strijd voor de vrijheid" in Brits Guyana. De Indische premier heeft enige tijd ge leden verklaard dat het niet gebruikelijk is dat niet-leden in het parlement spreken, doch dat dr. Jagan leden van het parle ment informeel zou kunnen ontmoeten. Dr. Jagan zei dat het in Brits Guyana niet om het communisme gaat, maar om de vraag of het volk in Guyana het recht heeft de regering van zijn keuze te hebben. „In naam van de democratie wordt de de mocratie in Brits Guyana uitgeroeid", ver klaarde hij. Nehru verklaarde, dat India natuurlijk ge ïnteresseerd is in het elimineren van ko lonisatie waar dan ook. „Het komt mij voor, dat het niet alleen juist is, maar ook wijs'en practisch om de geest van de tijd te begrijpen en niet te denken dat men in koloniale gebieden kan voortgaan op de wijze die in de 19e of in het begin van de 20ste eeuw gebruikelijk was". Premier Nehroe van India heeft Maan dag in antwoord op vragen in het parle ment verklaard, dat India de kwestie van Brits-Guyana niet in de algemene verga dering van de U.N.O. ter sprake zal bren gen, tenzij de omstandigheden hiertoe dwingen". Hij voegde hieraan toe, dat men in India veel sympathie heeft voor het ge noemde gebied. ROME. (Reuter). In een redevoering, gehouden tijdens de gisteren geopende con ferentie van de voedsel- en landbouwor ganisatie van de UNO te Rome, heeft de directeur-generaal van deze organisatie, Norris Dodd. verklaard, dat ondanks een zekere stijging van de wereldvoedselpro ductie „de kloof tussen de ondervoeden en de goedgevoeden thans groter is dan ooit tevoren". De Braziliaanse afgevaardigde, José de Castro, zeide, dat ongeveer 60 procent van de wereldbevolking honger lijdt en dat als gevolg hiervan werkelijke welvaart in de wereld onmogelijk is. In sommige lan den hopen de voedseloverschotten zich op, terwijl er in vele streken nood heerst, al dus de Braziliaanse afgevaardigde. Hij citeerde statistieken van de UNO, waaruit blijkt, dat de rijkste landen, waar 16 van de wereldbevolking woont, onge veer 70% van het totale wereldinkomen hebben, terwijl de 15 armste landen, die te zamen meer dan de helft van de wereldbe volking omvatten, minder dan een tiende van het wereldinkomen ontvangen. Op zijn vele tochten door ons land kwam Sint Nicoiaas ook in het rampgebied. Men ziet hier de Goedheiligman met zijn knecht op een smalle landtong schouwend over de watervloed. BELGRADO. (Reuter). Tussen de 80 en 90 percent van de Joegoslavische kies gerechtigde bevolking heeft in de alge mene verkiezingen van Zondag haar stem uitgebracht, naar op te maken valt uit de uitslagen in bijna de helft van de kies districten. Er waren geen oppositiecandidaten ge steld. Behalve door niet te stemmen, kon den de kiezers ook door het stemformulier ongeldig te maken, laten weten dat zij het met de regering oneens waren. Het percentage ongeldig gemaakte kies- formulieren bedroeg 0,4 in Montenegro en 6,3 in Servië. In 17 kiesdistricten waren „onofficiële" candidaten gesteld, tegenover de candida- ten van het socialistisch verbond, die nauw aan de communistische partij verwant is. Een van de onofficiële candidaten, Nikol Andritsj, kwam met 19.372 tegen 4.870 stemmen als overwinneer uit de strijd. President Tito kreeg in zijn kiesdistrict in Belgrado waar geen tegenkandidaat was gesteld, 34.768 stemmen uit een totaal mogelijk -aantal van 35.575. De tweede phase in de verkiezingen zal Dinsdag plaats hebben wanneer 202 afge vaardigden moeten worden gekozen voor het Hogerhuis, de federale raad van pro ducenten, die de arbeidersbevolking verte genwoordigt. Deze verkiezingen zijn getrapt en zullen plaats hebben door kiescommissies, sa mengesteld uit leden van de stads- en plattelandsproducentenraden, die op hun beurt direct gekozen zijn door de arbei ders in de industrieën, op de boerderijen en door onafhankelijke arbeiders. Na een afwezigheid van bijna vijf jaar, gedurende welke tijd het schip 572.980 km aflegde en waarbij 342 keer een haven werd aangelopen, is het s.s. „Utrecht" van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd ein delijk weer eens in de thuishaven Rotter dam terug. Het schip brak hiermee voor de naoorlogse Lloydvloot in dit opzicht een record, dat met een afwezigheid van 3 y, jaar op naam van het m.s. „Slamat" stond. In December 1948 vertrok de „Utrecht" uit Rotterdam met bestemming Indonesië. Daarna heeft het schip 23 reizen in de verschillende lijnen van de Lloyd gemaakt. Het bezocht 37 verschillende landen, voer 6 keer door het Panamakanaal en drie keer door het Suezkanaal, slak 7 keer de Atlantische Oceaan over en 14 keer de Stille Oceaan. Het vervoerde totaal 182.000 ton lading. De gehele bemanning werd in die jaren gemiddeld bijna vijf keer afge lost. Geen der opvarenden heeft de gehele reis meegemaakt. Tot degenen, die het langst van huis waren, behoort de gezag voerder, kapitein H. Rijnbergen, die nu na 17 maanden weer eens thuiskomt. De directeur-generaal der organisatie verzocht de vergadering haar goedkeuring te hechten aan de begroting voor het vol gende jaar, die hoger is dan die voor het lopende jaar. Hij betoogde, dat de organi satie in de 8 jaar van haar bestaan er toe heeft bijgedragen, dat zeer vele mensen beter worden gevoed. Per Haekkerup, lid van het Deense par lement, zal Vrijdagavond in het A.M.V.J.- gebouw te Amsterdam een internationale jeugd-studieconferentie openen. Men zal er spreken over het Handvest van de UNO, dat in 1955 voor herziening in aan merking komt. Aan deze conferentie, georganiseerd door de Young World Federalists, de Neder landse Studentenvereniging voor Wereld rechtsorde, de werkgemeenschap voor jon geren in de WFBN en enige buitenlandse studentenverenigingen in Nederland, zul len 58 merendeels aan Europese univer siteiten studerende jongeren deelnemen uit Afrika, België. Denemarken, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Griekenland, Indone sië, Nederland, de Nederlandse Antillen, Suriname en de Verenigde Staten. De bijeenkomst van Vrijdagavond is openbaar. Zaterdag worden vier commis sievergaderingen gehouden. Zondagmiddag wordt de bijeenkomst besloten met het be spreken in plenaire zitting van de com missierapporten. De organisatoren hebben verklaard van mening te zijn, dat. het Handvest drastisch gewijzigd behoort te worden om algemene, totale en eventueel gedwongen ontwape ning mogelijk te maken onder een federale wereldregering, die in staat moet zijn wet ten te maken, te interpreteren en toe te passen om oorlog te voorkomen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- (Ui c tl e» Cli c toestand ■on -a- 5* (A C O Sc S5 w É- r~" zs Helsinki zwaar bew. NNO 1 -7 0 Oslo regen OZO 1 2 3 Stockholm zwaar bew. windstil -6 0 Kopenhagen zwaar bew. OZO 8 5 0 Londen geheel bew. ZO 4 7 0 Amsterdam mist ZO 6 -1 0 Brussel nevel Z 4 -0 0 Parijs geheel bew. ZZO 3 1 0,1 Bordeaux mist windstil 0 0 Grenoble nevel Z 3 1 0 Nice onbewolkt NNW 7 7 0 Warschau geheel bew. ONO 2 -1 0 Berlijn nevel OZO 6 1 0 Frankfort nevel NO 2 -2 0 München nevel ZO 2 1 0 Zürich nevel OZO 2 -0 0 Genève Locarno geheel bew. O 3 4 0 Wenen onbewolkt NNO 4 1 0 Innsbruck mist windstil -4 0 Rome onbewolkt NNO 2 5 Neerslag laatste 24 uur. KOUD WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Mistig of nevelig, overwegend droog weer met plaatselijk opklaringen. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. Vannacht over het algemeen lichte vorst, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 25 November Zon op 8.16 uur, onder 16.37 uur. Maan op 21.14 uur. onder 12.22 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 24 November Hoog water: 5.39 en 17.57 uur Laag water: 1.17 en 13 37 uur Woensdag 25 November Hoog water: 6-26 en 18.44 uur. Laag water: 2.02 en 14.23 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1