Vergadering Bloembollencultuur wenst economisch verantwoorde belasting MONTIES Critiek op wijze van vergaderen PANDA EN DE MEESTER-VERSLAGGEVER Wereldnieuws Burgemeester van Heemstede benoemd tot erelid Oe radio geeft Woensdag U.N.A.C.-inzameling in Nederland had succes Radio-reparatie Donaupont bij Hembrug is in de vaart Nieuwe uitgaven ió het zo Monorail J DINSDAG 22 DECEMBER 1953 Ongelukken op de Haarlemmerweg meisje omgekomen Resultaat45 Ziekenhuis- uitrustingen naar Indonesië November-invoer voor 91 door uitvoer gedekt Kerkelijk Nieuws Contact van Nederlandse en Belgische componisten Herkapitalisatie bij Heineken H. J. MAERTENS N.V. a ADVERTENTIE In de Maandag-middag in hel Concertgebouw voortgezette vergadering van de Ko ninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur is besloten tot erelid der vereniging te benoemen mr. A. G. A. ridder van Rappard, burgemeester van Heem stede. Ter toelichting deelde de voorzitter, Jlir. dr. O. F. A. H. van Nispcn tot Pan- nerden, mede, dat het besluit is genomen om daardoor dank te brengen aan de bur gemeester en het gemeentebestuur van Heemstede voor hetgeen zij gedaan hebben om de Flora in Groenendaal mogelijk te maken. Op deze bijeenkomst heeft de heer D. W. Lefebcr te Lisse in een toespraak er bij het hoofdbestuur op aangedrongen al het mogelijke te doen om een economisch verantwoorde belastingheffing in het bloembollenvak te verkrijgen. De vergadering had reeds een motie van de afdeling Castricum aangenomen, waar in de vergadering aan het. hoofdbestuur verzocht er bij de regering op aan te drin gen om de te zware lasten van de belas tingdruk op het blocmbollenbcdrijf te wij zigen en te stellen op een voor het vak economisch verantwoorde basis.Naar aan leiding hiervan meende de heer Lefeber dat er reden was in een openbare vergade ring eens met de waarheid naar voren tp moeten komen. Wat zal er gebeuren, als er eens wij ziging komt in de afzet. Een ongunstige omzet zal betekenen, dat het meerendeel van de vakgenoten voor een ernstig pro bleem komt. Men zal wel hulde brengen aan het bloemenvak, dat het gezorgd heeft, dat de export enorm gestegen is (in 1947 is voor een bedrag van 27 a 28 millioen gulden geëxporteerd en dit jaar zal het 140 tot 150 millioen gulden worden), maar houdt men er ook rekening mee, dat de be drijven hiervan niet in evenredigheid pro fiteren? De Nederlandse regering neemt aandeel in de winst en heeft er voordeel van wegens de deviezen, dat er vele bollen naar het buitenland gaan. Zij neemt echter niet deel in de bedrijfsrisico. De heer Lefeber was van mening, dat men trachten moet het bezit in eigen land uit te breiden. Men mag niet vergeten, dat het gevaar voor concurrentie in het buiten land groot is. De Nederlanders kunnen zich elders handhaven, omdat de kwaliteit van hun product hoger is dan die van de bui tenlanders. Als de omzet eens minder gunstig is dan toch mag men in het bollenvak niet stil blijven zitten. De machines moeten blijven, draaien, want bloembollen behoren tot meerjarige cultures, zodat aan de toekomst gedacht moet worden. Het laten draaien van de machines kost geld. Tot nu toe heeft het vak gezwegen, al dus vervolgde de heer Lefeber. maar ver der zwijgen is onverantwoordelijk te noe men. Op diverse officiële gelegenheden (o.a. tijdens een ontvangst van Flora en Keukenhof door de regering) wordt en dat is terecht naar voren gebracht, dat getracht moet worden de kwaliteit te ver hogen. In het buitenland wordt voor mil- lioenen guldens die het vak opbrengt, aan propaganda besteed. Spreker merkte op. dat de vestiging en uitbreiding van de ex port veel kost. Voor fabrieksgebouwen be staan gemakkelijker fiscale afschrijvingen dan voor bollenschuren. De heer Lefeber wenste, dat er maat regelen getroffen worden, om de bedrijfs- reserve onbelast te laten voor 20% van de bedrijfswinst. Men kan verplicht worden die reserve te beleggen en haar te beschou wen als erisisreserve. Spreker drong er bij het hoofdbestuur op aan in samenwerking met andere bonden uit het bollenbedrijf voor de toekomst een economisch verant woorde heffing te verkrijgen. Secretariaat der vereniging Bij de rondvraag stelde de afdeling Killegom de vraag, of het hoofdbestuur ADVERTENTIE \r- Hetbrillé'glas -Waardoor U béterziet V-V.'.i i-V- 1 'v'v ?- DAT LEVERT NAAST LUXOI* HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 'n Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Strijkkwar tet. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.10 Het bewijs, hoorspel. 12.00 Omroep-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.37 Vierde adventsstonde. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Metropole orkest en solist. 14.00 Kerkdienst voor de Koninklijke Nederlandse Marine. 15.30 Voor de jeugd. 16.30 Kerstviering van de Konink lijke Familie. 17.30 Orgel. 18.00 Platen. 18.15 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven. 18.30 R.V.U. Beschou wingen. 19.00 Nieuws. 39.10 Boekbespreking. 19.25 Zigeunermelodieën. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Interkerkelijke Kerstwijding. 21.30 Platen. 21.35 Pianorecital. 22.00 Ervaring en perspec tief, causerie. 22.15 Platen. 22.30 Twee violen en orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Kerstdienst voor de Hongaren. 23.45—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.00 Boekbespreking. 10.05 Mm-gon- wiiding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Accordeonorkest en solist. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dans muziek. 13.45 De weg omhoog, causerie. 14.no Voor de kinderen. 15.45 Voor de zieken. 16.30 Kerstviering van de Koninklijke FamiUe. 17.30 Platen. 17.50 Regeringsuitzending: Sociale zorg in Suriname. 18.00 Nieuws -n commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 T e muziek. 18.50 Voor de kinderen. 19.00 st- feest voor de kinderen. 20.00 Parlem/itair overzicht. 20.15 Marinierskapel. 20.50 Moe- derlcgende, hoorspel. 21.30 Strijkkwartet. 22.00 Een rechte weg naar oorlog, causerie. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Vocaal dubbel- kwartet. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in F.soeranto. 23.2024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Causerie. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.15 Causerie. 18.30 Platen. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 20.50 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Pthnologische muziek. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. De Internationale Vluchtelingen Organisatie. Vrijbuiters Radio dagboek. (Op 464 m.). het legaat van de heer Kramer te Over- veen heeft aanvaard. De voorzitter ant woordde bevestigend en deelde mee, dat het bedrag gebruikt zal worden om het secretariaat, dat thans tijdelijk gevestigd is in de Wilhelminastraat, weer onder te brengen in het Krelagehuis. Dat moet clan binnen vijf jaar geschied zijn. Op een tweede vraag van de afdeling Hillegom over een proeftuin antwoordde de voorzitter, dat het hoofdbestuur te laat bericht heeft ontvangen, dat Hillegom over een tuin kan beschikken. Inmiddels is men er toe overgegaan er één te vestigen in Heemstede. Met de mededeling van Hille gom zal voor de toekomst rekening wor den gehouden. Geen sanering van crocussen Naar aanleiding van een actie om ovei te gaan tot sanering van crocussen deelde de voorzitter mee, dat het hoofdbestuur deze zaak nog bespreken moet. Hij voelde er niet veel voor, omdat er geen noodtoe stand bestaat er er dreigt cr ook geen. Het belang van het vak is echter uitbreiding aan de crocussen te geven, want de prij zen zijn nog te hoog. Daardoor is export niet mogelijk. Saldo van de Flora De afdeling Bovenkarspcl informeerde of er plannen bestaan een bestemming te geven aan het saldo van de Flora 1953. Kan het bedrag uitgekeerd worden aan die afdelingen die aan de Flora hebben mee gewerkt? De voorzitter noemde dit een moeilijke vraag. Er zijn afdelingen door de Flora rijker geworden, andere komen zakelijk gesproken uit en enkele hebben wat -moe ten betalen. Als een afdeling in bepaalde gevallen in reële moeilijkheden is gekomen door de Flora dan is spreker bereid in het hoofdbestuur voor te stellen naar-een op lossing te zoeken. Verkiesing twee leden van het hoofdbestuur De heren Jac. de Erabandcr te Hillegom en Dan. van Egmond te Rijnsburg traden periodiek als bestuurslid af en waren niet herkiesbaar. De voorzitter bracht hun dank voor hun arbeid. In de vacature- Jac. de Brabander werd bij enkele can- didaatstelling gekozen de heer F. J. v. d. Kolk te Hillegom en in de andere vacature werd na drie stemmingen gekozen de heer Jac. Huibers te Heerhugowaard. Wijze van vergaderen De heer N. Vrijling, afgevaardigde van de afdeling Sassenheim herinnerde er aan. dat enkele afdelingen anderhalf jaar ge leden aan 't hoofdbestuur plannen hebben ingediend om het stemrecht te vereen voudigen en om algemene vergaderingen Maandagmorgen is nabij Halfweg een zevenjarig meisje door een motorfiets aan gereden toer. het hard in hard met vier vriendinnetjes op de hoek van de Osdor- perweg bij Halfweg lien. De motor reed vrij 9.nel en met gedimd licht. Het was nog donker op straat en het zicht vrij slecht. Het meisje werd enige tientallen meters meegesleurd. Tijdens het vervoer naar een ziekenhuis is het overleden. Er deden zich gisteren nog twee ver keersongelukken op de Haarlemmerweg voor. De bestuurster van een scooter slipte even voorbij de tweede molen en moest hevig bloedend naar het Wilhelmma Gast huis worden vervoerd. Nabij de biscuitfabriek werden een per sonenauto en een vrachtauto ernstig be schadigd toen zij tengevolge van een mis verstand tussen de chauffeurs tegen elkaar botsten. ADVFRTFVTJF. VERKOUDEN-... beter te doen slagen dan die van uit hel verleden en van deze dag. De manier van vergaderen noemde spreker zeer verder felijk. Het is geen doen behoorlijk te wer ken. I-Iij hoopte, dat men vlot zal meewer ken om tot reorganisatie der vereniging over te gaan en om de eenheid in het vak te bevorderen. Voor de wijze, waarop de voorzitter de vergadering geleid heeft had spreker veel lof. De voozitter merkte op, dat de manier van vergaderen aan de afgevaardigden ligt. Des morgens heeft hij een draai moeten maken, om nog enig resultaat te bereiken ten aanzien van het voorstel om het hoofd bestuur uit te breiden met de voorzitters van de groepen. Dat had eigenlijk niet mo gen gebeuren. Het systeem, dat afgevaar digden ter vergadering komen met een mandaat is moeilijk te hanteren. Dan is het moeilijk iets opbouwends te bereiken. Men moet niet te veel ingaan op kleinig heden, doch aandacht besteden aan de be langen van het gehele vak. Als straks hel rapport over de reorganisatie verschijnt hoopte spreker dat de leden niet gaan vit ten op kleinigheden, maar dat men het be studeert met ruime blik. I-Iet in Den Haag gevestigde Nederland se Comité van de U.N.A.C., de door de U.N.O. in het leven geroepen internatio nale organisatie tot hulpverlening aan noodlijdende kinderen, heeft de Rotter- damsche Lloyd verzocht zich te willen be lasten met het overbrengen van 45 zieken huisuitrustingen, die tezamen het geschenk vormen, dat dit U.N.A.C.-comité aanbiedt aan de Protestantse zending en de R.K. missie in Indonesië. De nodige gelden hier toe, ongeveer 200.000, zijn via het comité bijeengebracht door het Nederlandse volk. De gehele zending van 315 grote kisten met een volume van ongeveer 450 kubieke meter, is dezer dagen aan de Lloydkade te Rotterdam ingeladen in het m.s. „Modjo- kerto", dat Dinsdag uit Rotterdam naar Indonesië vertrekt. Op de transportkosten is door de Lloyd aanzienlijk reductie ver leend. Het geschenk, dat niet alleen bedoeld is ter aanvulling van gebleken tekorten, maar ook ter uitbreiding van de verpleegmoge- lijkheden in Indonesië, omvat 13 uitrustin gen voor een kraamkliniek en 32 voor een kinderziekenhuis. Van dit totaal van 45 verpleeg-eenheden zijn er 25 voor de R.K. missie en 20 voor de Protestantse zending bestemd, over vrijwel geheel Indonesië verspreid. Bij de samenstelling van de uitrusting is blijkens de inventarislijsten aan alles gedacht, wat maar in een ziekenhuis nodig kan zijn. Elke uitrusting bevat zie- kenhuismeubilair, zoals complete bedden, nachtkastjes, een waswagen, wiegen, in strumententafels, weegschalen en verder textielgoederen. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlo pige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in November 1953 f 809 millioen (vorige maand f813 millioen), terwijl voor een waarde van f738 millioen vorige maand f806 millioen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 91 (vorige maand 99). Plet dekkingspercentage is ten opzichte van de vorige maand, door de grote daling van de uitvoer met 68 millioen bij vrijwel gelijk blijven van de invoer, aanzienlijk gedaald. Van de in de tabel genoemde jaren is de invoer in November 1953 het hoogste, terwijl de hoge waarde van de uitvoer in November 1953 slechts in 1951 met 1 millioen werd overschreden. Het maandgemiddelde (Januari-November) van de invoer, dat van 1948 tot 1951 voort durend is toegenomen, daalde in 1952 met ruim 100 millioen, maar geeft in 1953 weer een stijging van ƒ25 millioen te zien. Plet maandgemiddelde van de uitvoer be reikte in 1952 de hoogste waarde en daalde van 1952 op 1953 met slechts 2 millioen. Het invoersaldo bedroeg sedert het be gin van het jaar 732 millioen (Januari- November 1952: 421 millioen). Ned. Herv. Kerk Beroepen te Schoonhoven (toez.) J. T. Doornenbal te Oene. Aangenomen naar Welsum (toez.) H. Visser, legerpred. te Arnhem. Beroepen te Delft (toez.) (als zickenhuis- pred.) P. A. A. Klusener te Rotterdam- Feijenoord. Geref. Kerken Bedankt voor Koudekerk a. d. Rijn S. de Vries te Sellingen. Beroepen te Coevorden L. J. Goede te Aalt.cn; te Dwingelo B. J. Aalbers, cand. te Heelsum; te Utrecht (vac. K. Hart) J. Na- wijn te Aalten. De gemengde technische commissie voor de uitvoering van het Belgisch-Nederlands Cultureel Aceoord is Vrijdag en Zalei'dag in het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage in vergadering bijeen geweest. Besloten werd om voor het studiejaar 19541955 een be gin te maken met de uitwisseling van hoog leraren in de rechtswetenschap. Zoals be kend is, worden thans reeds hoogleraren in de geschiedenis uitgewisseld. De vacantie- cursussen van leraren en onderwijzend personeel, die in 1953 zo'n groot succes wa ren, zullen voortgezet en uitgebreid wor den. Overeenkomstig de beslissing van de derde Conferentie der Nederlandse Lette ren te Antwerpen, is een subcommissie in gesteld om de mogelijkheden te onderzoe ken voor uitwisseling op toneelgebied. Dit slaat zowel op de vaste Belgische en Ne derlandse toneelgezelschappen als op het theater voor de jeugd. De commissie, die het nut inzag om wer ken van jonge Belgische en Nederlandse componisten in cle wederzijdse landen be kend te maken, besloot ter bevordering hiervan voor een aantal Belgische en Ne derlandse toondichters in Nederland com- ponistendagen te organiseren. Onder auspi ciën van het Cultureel Accoord zullen in beide landen een paar tentoonstellingen worden ingericht. In Belgische steden zal een festival van Nederlandse documentaire films worden gehouden. Belgische docu mentaires komen een tournée door Neder land maken. ADVERTENTIE ccconoooccococoocococxx>occxxxxy>Dococor^ ocrrjnccr >w>-cocr Jlötel Restaurant ZOMERZORG Bloemendaal arrangeert ook dit jaar zéér ver zorgde KERSTDINERS. Tel. K 2500 - 25851 De directie van de Heinoken's Bierbrou werij Maatschappij N.V. heeft medege deeld, dat het in de bedoeling ligt het maatschappelijk kapitaal te verhogen van f 18 rnillioen tot f 25 millioen en het ge plaatste kapitaal van f 15 millioen te bren gen op f 20 millioen, door herwaardering der activa. Aan aandeelihouders zal één nieuw aandeel van f 1000 worden aangebo den op drie oude, terwijl hun tevens de daarop te cetalen inkomstenbelasting zal worden uitg< keerd. Voorgesteld wordt over het boekjaar 1952/53 een dividend van 10 percent in contanten uit te keren. ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel, 15220 46. In de kast stond rover Blobneus, die dreigend een revolver op onze bevende Panda richtte. Het angstzweet brak Panda uit, toen hij in de sinistere loop keek. Blob.... Blobneus", zei hij met een bevend stemmetje, „bben je ge komen, om je waarschuwing uit te v.... voeren?!" De rover antwoordde niet; als een zwijgend beeld der wrake torende hij boven Panda uit, hem onafgebroken op de korrel houdend. Zo bleven zij enige tijd tegenover elkaar staantot Panda de druk kende stilte niet langer kon uithouden. Waarom zeg je niets?!", schreeuwde hij schor, hoe lang moet ik zo met mijn han den omhoog blijven staan?!" Nog steeds kreeg hij geen antwoord. De rover zwaaide zachtjes heen en weer, alsof hij niet kon besluiten, of hij in de kast zou blijven slaan, of naar buiten slappen. Eindelijk scheen hij tot het laatste te besluiten; hij kvxim naar voren en.viel met een doffe plof voorover op de grond. En toen eerst bemerkte Panda, dat hij niet rover Blobneus, maar diens omhulsel voor zich had! ADVERTENTIE Kerst- fy geschenken BARTELJORIS5TR 24 HAARLEM TEL 20420 HERENMODE ADVERTENTIE Vooreen GOEDE vulpen Met een harde klap Meed de Dnnaupont gisteren wat onwennig tegen de steiger aan de Noordzijde van het Noordzeekanaal bij de Hembrug en in een luid claxoncon cert van de bijna vijftig auto's, waaronder enkele zeer zware vrachtwagens, uitten de automobilisten hun vreugde over het vol brengen van de eerste snelle overtocht in slechts enkele minuten waardoor de vervoerscapaciteit aldaar is vergroot en versneld. Een der o.ude rijksponlen zal nu de be dreigde overtocht nabij Veis en te hulp varen, zodat ooit dit punt gedurende de tijd, dat de tunnel nog niet gereed is, groot voordeel ondervindt van het inleggen der Donaupont bij de Hembrug, doordat daar van begin 1954 af geregeld met vier ponten zal v/orden gevaren. Kosten noch moeiten heeft de Rijkswa terstaat zich gespaard om bevrijd te wor den van de zorgen, clde de verwerking van het verkeer ovër 'het Noordzeekanaal baar de. In nauwelijks één jaar tijd werd een pont van achter het ijzeren gordijn weg gesleept (de boot was oorspronkelijk be stemd voor het vervoer van spoortreinen over de Donau tussen Roemenië en Bul garije), heeft men haar omgebouwd tot meer Nederlandse proporties, een rijdek van 65 bij 12 meter met vijf rijbanen, heeft men de loodsen afgebroken aan de Noord zijde van het kanaal, landinwaarts havens gegraven om het scheepvaartverkeer niet te belemmeren en aan beide zijden een aanleginrichting gebouwd met electrisch beweegbare landingsbrug. Het laadvermogen van de Donaupont is driemaal groter dan dat van de oude pon ten, doch het laden en lossen zal iets meer tijd in beslag nemen. Het is het voorne men, in de toekomst het oprijden der mo torrijtuigen waarvoor deze pont uitslui tend is bestemd met verkeerslichten te regelen. De Donaupont is nabij de Hembrug in gelegd, voornamelijk omdat verwacht wordt, dat het verkeer hier in de eerstko mende jaren sneller zal toenemen dan dat bij Vel sen en omdat de tunnel aldaar, die waarschijnlijk in 1958 gereed zal zijn, de pont claar dan overbodig zal maken. Aankomst. De eerste Britse diplomaten zijn. na de hervatting van de Brits- Perzische betrekkingen gisteren aange komen op het vliegveld van Teheran, dat streng door Perzische politieman nen werd bewaakt. Onder militaire be scherming reden de diplomaten naar het gebouwencomplex van de Britse ambassade, waar rondom wachtposten waren opgesteld. Staking. In de Borinage, waar voor Maan dag door de Katholieke mijnwerkers- bond een staking was uitgeschreven, is de ochtend kalm verlopen. Uit Wasmes echter wordt gemeld dat de stakers de eerste ochtendtrams tegenhielden. De rijkswacht heeft de betogers uiteenge dreven, waarna de trams normaal kon den rijden. In de 'ochtend waren enkele winkels gesloten uit solidariteit met de stakers. Verwacht werd dat het werk heden hervat zou worden. De staking was algemeen. Bezoek. Naar in Kiel verluidt, zou de ex- generaal van de Duitse valschermtroe pen Bernhard Ramcke zich binnenkort naar Nederland en Zwitserland bege ven. De Duitse autoriteiten hadden hem aanvankelijk een paspoort geweigerd, doch dit besluit is thans herzien en niets staat de uitreiking van een pas poort aan Ramcke meer in de weg. Hulp. President Syngman Rhee van Zuid- Korea heeft Maandag in een vraagge sprek met een correspondent van Reu ter nog eens verklaard, dat als de her eniging van Korea niet binnen 90 da gen na de opening van een politieke conferentie tot stand gebracht zou zijn, ZuidKorea „de verhongerende landge noten in het Noorden te hulp zal moe ten komen". Afwijzing. Tien Britse parlementsleden vijf conservatieven en vijf Labourleden die door de regering van generaal Naguib waren uitgenodigd tot een be zoek aan Egypte tijdens het Kerstreces, hebben besloten niet te gaan. De vijf conservatieven namen hun besluit het eerst, gezien de huidige delicate situatie in de onderhandelingen over de Suez- kanaalzöne. Onderscheiding. Het vaticaan heeft Maan dag medegedeeld, dat Paus Pius XII aan het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, de hoogste Pauselijke onder scheiding heeft verleend door hem op te nemen in de „hoogste orde van Christus". De onderscheiding gaat terug tot de veertiende eeuw en is voorbe houden aan Katholieke staatshoofden en andere vooraanstaande Katholieken. Hervatting. 1-Iet Joegoslavische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Maandag het Albanese verzoek tot het uitwisse len van diplomatieke vertegenoorctigin- gen ingewilligd. Joegoslavië sloot in Mei 1950 zijn diplomatieke vertegen woordiging in Tirana. Verkiezing. Naar radio-Sofia bericht, is bij de Zondag in Bulgarije gehouden parlementsverkiezingen 99.53 procent van het kiezerscorps ter stembus ge gaan. 99.8 procent van het aantal uit gebrachte stemmen viel toe aan het on der communistische leiding staande „vaderlandse front", de enige groep, die candidaten had gesteld, tiaar 249 Candida ten werden dan ook allen geko zen. Dat zo veel kiesgerechtigden zijn opgekomen, schrijft men gedeeltelijk toe aan het feit, dat op niet-verschijnen een boete van ruim 250 gulden was ge steld. Prijzen. Het internationale comité van de Stalimprijzen, dat van 9 tot 12 Decem ber onder voorzitterschap van Skobek- zin te Moskou bijeen is geweest, heeft Stalin prijzen voor de vrede toegekend aan Pierre Cot (Frankrijk), mevrouw Isabelle Blum (België), Howard Fast (de Verenigde Staten), Andrea Gadjero (Italië), Sachib Sing Sochkey (India), John Bernal (Groot-Brittannië), Leon Kroesjkovski (Polen), Pablo Neruda (Chili), Andrea Andreen (Zweden) en Nina Popova (Sovjet-Unie). Het be sluit waarbij de prijzen waren toege kend, was onder meer ondertekend door Ilja Ehrenburg. Onder zeven zeeën door Jan Maas. Uit geverij v/h. C. de Boer Jr., Amsterdam. Een kloek en eerlijk boek over de Nederlandse onderzeebooldienst gedurende de oorlog, gebaseerd op historische geschiedenissen en op een zeer leesbare wijze in romantische vorm gegoten. De schrijver heeft er de Nederlandse marine op dezelfde eervolle wijze mee gediend als hij dat deed geduren de de jaren waarover hij schrijft. Het boek is geen epos. Het is een vooral eerlijk, onderhoudend relaas. HET vorige jaar werden we verblijd met een bericht dat op initiatief van een Zweeds industrieel op de Fühlinger Heide voor honderden prominenten een monorailspoortrein werd gedemonstreerd, welke trein een snelheid ontwikkelde van 135 km. per uur. Nu is een dergelijk bericht op zichzelf helemaal niet erg. maar zon derlinger ivordt het wanneer we lezen dat meer dan 200 Duitsers doende zijn geweest deze „vliegende"trein te ontwikkelen en dat vier van hen worden beschouwd als de eigenlijke uitvinders. Wanneer we het toevoegsel vliegendein deze bescliou- wing mogen weglaten, blijft alleen nog de vraag over, wat hier eigenlijk is uitgevonden. Zeker, er zullen wat nieuwe vindingen en moderne snufjes zijn toegepast, maar het prin- V. cipe van de spoortrein die op één rail loopt, behoort op zichzelf niet tot de nieuwe uitvindingen, want dit idee kan bogen op een leeftijd van bijna een eeuw, zodat de Duitse uitvinders van dit systeem rijkelijk laat komen. We kunnen onmogelijk alle uitvoeringen van dit idee bespreken, want de monorail werd geconstrueerd en beproefd in talloze variaties gedurende bijkans 100 jaar, maar geen enkele uitvoering bleek te voldoen. Het beste systeem werd destijds gedemon streerd door Louis Brennandie precies een eeuw geleden in Ierland werd geboren, maar naar Australië emigreerde. Op 22- jarige leeftijd vond hij de naar hem ge- noemde Brennan-torpedo uit, welke vin ding door de Britse admiraliteit werd aan gekocht. Op latere leeftijd ontwikkelde deze uitvinder ook de spoortrein op één rail, die hij op 8 Mei 1907 voor de Royal Society te Londen demonstreerde. Zijn systeem om de trein op de ene rail in even wicht te houden, was bijzonder ingenieus en bestond uit een gyroscoop, t.w. twee met grote snelheid legen elkaar in draaiende vliegwielen, waardoor de stabiliteit van de trein gewaarborgd werd. Enkele jaren later ontwikkelde de Duit- w ser Fröhlich eveneens een gyroscopische monorail, die het echter niet. verder bracht dan het experimentele sta dium en in 1910 kwam het Schilowsky-systeem naar vo ren dat eveneens door middel van een gyroscoop voor stabilisatie zorgde. Bij alle experimenten welke daarna nog met de trein op één rail zijn verricht, doet het dan wel grappig aan te lezen van de op één rail lopende „vliegende trein" uit Keu len, die een keerpunt in het moderne ver voer zal betekenen en welk vervoermiddel zo juist door vier Duitsers is uitgevonden. Maar wat zoudt u denken van een trein die op geen enkele rail rijdt, dus de wer kelijk vliegende, of althans zivevende, trein? Ook dit systeem is al lang uitge vonden en in octrooien vastgelegd. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2