Felle verkiezingsstrijd in Verviers en Roeselaere Laatste begrotingsronde in de Tweede Kamer Zie Boven Donkerste dag voor Kerstmis Waar het Rampenfonds zijn millioenen aan besteedde Communisten en fascisten tegen Europa Schatten van Faroek onder de hamer Rotterdam krijgt derde petroleumhaven Verlanglijstjes der verkeersspecialisten Brochure „Dank U" Eigen organisatiekosten waren slechts gering DINSDAG 22 DECEMBER 1953 7 Gewijzigd plan zal weldra worden verwezenlijkt Gladde Rijksweg veroorzaakte brokken Verzending van zeepost Bijzondere uitkering aan rampslachtoffers Geen Nederlandse piloten meer naar V.S. Zenderwisseling op Nieuwjaarsdag (Van een bijzondere medewerker) Het is een harde strijd geweest, die de organisatoren van de Europese referenda te Verviers en in Roeselaere hebben moe ten uitvechten. Bepaald niet te vergelijken met de overeenkomstige proejstemmingen, die in de Duitse plaatsen Castrop-Rauxel en Breisach in Juli 1950 en in de Neder landse steden Delft en Bolsward juist een jaar geleden gehouden zijn. Daar werkte men in landen, die tot. de verklaarde voor standers van een Europese politieke Ge meenschap behoren. Voor wat België be treft kon men daar tot deze gedenkwaar dige twintigste December 1953 nog zo zeker niet van zijn. Verder hebben de tegenstanders, zowel in Duitsland als in Nederland er in hoofd zaak toch de voorkeur aan gegeven om de hete brei heen te lopen. Pas na de stem mingen kwamen zij los om te trachten de zeer uitgesproken resultaten te kleineren. In België daarentegen meenden de tegen standers het er op te kunnen wagen een actie te voerendie er op gericht was de referenda zélf te laten mislukken. Zo zagen fascisten en communisten er geen been in om in de openbaarheid geza menlijk op te rukken tegen de integratie van Europa. Zelf hebben wij Zaterdagavond in het café „du Tank" in Verviers eén „pacifis tische vergadering" tegen Europa bijge woond, waar een voornamelijk uit commu nisten bestaand publiek van mannen, vrouwen en kinderen luidkeels juichte bij de rede van de voorzitter van de Jacóbij- nenclub te Parijs, die keer op keer en met ontroering stukken uit redevoeringen van Edouard Daladicr voorlas. Onnnodig te zeggen, dat deze vergade ring onder geraffineerde communistische leiding stond, ook al sprak er, naast een Italiaanse socialist van Pietro Nenni's volksfront, tevens de Katholieke baron Allard, president (en tevens zo ongeveer het enige lid) van het „Stop war com mittee". In de contra-vergadering te Roeselaere werd diezelfde avond het woord gevoerd door mevrouw Isabelle Blum, die heden juist een Stalinprijs voor de vrede kreeg. Inderdaad, alle tegenstanders bijna kwa men openlijk voor den dag: de „Libre Bel- gique" en „De Rode Vaan", de plaatselijke voorvechter in Roeselaere van ex-koning Leopold en de „Belgische Unie ter verde diging van de Vrede", een rondzendbrief van de Franse troonpretendent, de Graaf van Parijs en de plaatselijke afdelingen van de Communistische partij, de plaatse lijke comité's van Politieke Gevangenen en Rechthebbenden, de socialistische sena tor Rollin die persoonlijk een rede kwam houden te Verviers, en wie niet al. De strijd werd gevoerd met hardere methoden, dan men in Nederland pleegt aan te wen den. Een studente, die heel bescheiden iets ten gunste van Europa zeggen wilde in een vergadering der pacifisten, werd zonder dat de voorzitter te haren gunste in greep van de microfoon weggehoond. Verder vertelde een der „pacifistische" woordvoerders in deze zelfde vergadering, dat de techniek der stemming zo was ge kozen opdat de voorstanders de gelegen heid hadden meer dan eens hun stem uit te brengen. Hij riep er toe op, dat de tegen standers het zelfde zouden proberen. (Overbodig 1e zeggen, dat de controle systemen zoals wij die in de stembureaux zagen functionneren dergelijke fraude uit sloten). Aanplakbiljetten werden overal afge- ADVERTENTIE Als 't buiten gaat stormen en loeien, En straks weer de Kerstlichten gloeien, Houdt de stemming dan hoog En de keel niet te droog: Laat Bootz' TIP in de glazen dan vloeien! Inz. Heer J. C., Alphen a. d. Rijn ontv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Gencver. Van 12 Februari tot en met 1 April in het volgend jaar zullen in liet vroegere koninklijke Koubbeh-paleis in Cairo de verzamelingen kostbaarheden van ex- koning Faroek worden geveild. Van 12 Februari tot 18 Februari komen de postzegelcollecties onder de hamer. Van 24 tot 28 Februari en van 3 tot 6 Maart komen de verzamelingen onderscheidingen en munten aan de beurt. Van 10 tot 13 en van 17 tot 20 Maart volgen de verzamelin gen van kostbare kunstvoorwerpen, hor loges, gouden voorwerpen en juwelen. Op 24 en 25 Maart worden de verzamelingen zdverwerk geveild. Tenslotte worden op 31 Maart en 1 April de verzameling verkocht van pressepapiers en de veelomvattende verzameling van glaswerk. In een conferentie in de Egyptische le gatie heeft de waarnemende zaakgelastig de van Egypte in ons land, de heer Hussein Izzet, daarover nadere mededelingen ge daan. De Egyptische regering heeft bij een wet van dit jaar alle persoonlijke eigendom men van ex-koning Faroek in bezit geno men. Het betreft grote verzamelingen, die zullen worden geveild, waaronder even wel niet voorkomen de voorwerpen, die een nationale historische waarde hebben. Deze zullen in de Egyptische musea wor den ondergebracht. De zaakgelastigde zei- de, dat de dynastie van Mohamed Aly haar macht en haar grote fortuin heeft verkre gen door de exploitatie en in bezitneming van het goed van dit ongelukkige volk. „Van 1882 af", aldus de heer Izzet, „heeft dit volk getracht zich tegen die dynastie te verzetten, maar de Britse interventie brak dit verzet". De Britse ondersteuning noem de hij toen de voornaamste oorzaak van de handhaving van deze dynastie. De politici van het land jaagden, aldus de heer Izzet, hun persoonlijke geldelijke belangen na en zochten door hun intrigues en verraad te voldoen aan de verlangens en ambities van de dynastie, om er hulp en steun van te ontvangen. De weg was vrij voor de vorst het gehele land ondergeschikt te ma ken aan zijn persoonlijke dienst. Het ge weldige fortuin, dat thans in openbare ver koop wordt gebracht, bewijst volgens de hsrr Izzet heel duidelijk deze beschuldi- schcurd. Als de Europese Beweging een biljet opplakte met de tekst: „l'Europe réclame ta voix" (Europa vraagt uw stem), dan werd er over het woord „Europe" prompt een strookje geplakt met „Alle- magne" er op. De communisten en „paci fisten" ontzagen zich niet om ook het deel der gemeentelijke verkiezingsborden, dat aan de Europese Beweging was toegewe zen, met hun biljetten te beplakken. Er werd met de aanplakbiljetten in Verviers zelfs een complete uitputtingsoorlog ge voerd. De biljetten van de Europese Be weging werden de laatste nachten alle overgeplakt in de hoop, dat men het ver kiezingsmateriaal van deze allerminst rijke organisatie kon uitputten. Gelukt is die actie echter niet. Vooral ook door een aan tal Franse studenten en leden van de Ne derlandse Studentenvereniging voor We reldrechtsorde die overdag geluidswagens bedienden en tegen het morgengloren de schade op de aanplakborden herstelden. De overwinning der Europese Beweging betekent daarom des te meer. De stembu reaux waren slechts van 8 tot 13 uur open en er waren er minder dan bij een gewone verkiezing. De opkomst was uiteraard niet verplicht. Niettemin nam in Verviers 63.33 en te Roeselaere zelfs 67.58 van de kiezers aan de proefstemming deel. Het aantal tegenstemmers beperkte zich te Roeselaere tot 9.60 en te Verviers tot 21.74 tegenover resp. 83.42 en 74.26 voor standers. De absolute meerderheid van het gehele betrokken kiezerscorps heeft zich dus uitgesproken voor Europa. Naar ir. N. Th. Koomans, de directeur van hei havenbedrijf der gemeente Rotter dam heeft medegedeeld, is er thans vol doende zekerheid verkregen over de aan leg van een derde petroleumhaven in Rot terdam, als onderdeel van het Botlekplan. Met de aanleg er van zal, indien de Rotter damse raad zijn goedkeuring geeft en de nodige crcdicten verstrekt, reeds spoedig begonnen kunnen worden. Van regerings wege is toegezegd, dat de nieuwe water weg op voldoende diepte en breedte zal worden gebracht om de grootste tanksche pen ter wereld zonder bezwaar binnen te loodsen. De gemeente is er in geslaagd de terrei nen op de Weliolaat in eigendom te ver werven. De desbetreffende ministeries hebben volledige steun toegezegd, indien terreinen moeten worden onteigend, die niet door onmiddellijke aankoop kunnen worden verkregen. Als gevolg van de snelle uitgifte van de terreinen rondom de tweede petroleum haven kwam de behoefte aan een derde. Van 1948 tot begin 1953 heerste de ge dachte, dat deze nieuwe haven gegraven zou moeten worden on de Oostelijke punt van het eiland Rozenburg, maar toen er eind vorig jaar een belangrijke aan vraag aan de markt kwam is de gedachte aan een gewijzigd plan gerijpt, en wel om de derde petroleumhaven te verleggen naar het Welplaatgebied. Dit plan zal nu met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid worden uitgevoerd. De toegang van die ha ven zal in' overleg met rijkswaterstaat ge scheiden werden van de Oude Maas. Bijna drie meter hoog is deze kop, die werd gevonden in een oerwoud nabij Vera Cruz, in de ruïnes van een vroegere Indiaanse stad. Hij is momenteel te zien in het Paleis van Schone Kunsten in Mexico City. Een jonge Mexicaanse vrouw bewondert de Azteken-kop. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de laatste begrotingsronde in de Tweede Kamer was het woord aan de ver- keersdeskundigen en de waterstaatsspecia listen. De begroting van minister Algera geeft hun een gaarne aangegrepen gelegen heid, hun kennis van specifiek regionale belangen en verhoudingen te etaleren. Zo hebben wij gisteravond in sneltreinvaart het land doorkruist. Wij verwijlden bij de hoven van Ilarlingen en aan de steiger in Vlissingen, waar eertijds de boten van de maatschappij Zeeland meerden. Wij wan delden de lange weg van Workum's stompe toren naar het spoorwegstation, en hielden ons bezig met de grintgraverij in de Waal, wij zaten in het roefje van een beurtschip per, wij strandden bij gevaarlijke wegkrui- singen en onbewaakte overwegen en kon den ons er ook over ergeren, dat in de tweede klas van het treintje Leeuwarden Ilarlingen geen rookcoupé is. Daarnaast vroegen ook de Europese verkeersintegratie en het „Innerdeutsch Verkehr" onze aan dacht en werden onze gedachten bepaald bij de wijze, waarop de gevolgen van de watersnood werden bedwongen. Tot de besproken onderwerpen behoor de ook de autobusverbinding Amsterdam- Den Haag. De heer S c h i 11 h u i s (P. v. d. A.) vroeg of er niet een beter begin- en eindpunt gekozen kan worden, niet zo aan de buitenkant van deze steden. Wat de nog niet erg vlottende vervoersintegratie be treft: De heer Schilthuis noemde het Duitse antwoord op de Rijnvaartnota wel zeer teleurstellend. Hij bepleitte vervolgens de Wassenaarse forensen, beroofd van de electrische spoorwegverbinding Schevenin- genDen Haag, aan tram of bus naar het station Laan v. N.O. Indië te helpen. Ver der informeerde deze afgevaardigde naai de tramverbinding AlkmaarBergen. De activiteit van de minister ten aanzien van de verkeersveiligheid noemde d s. V a n der Zaal A.Rverblijdend, waarna hij op radicale maatregelen tegen de bromfiet sen aandrong. De kleine kinderen zagen zich door deze afgevaardigde in bescher ming genomen. Verhoging van de dijken is nodig aldus een ander punt zolang het Delta-plan nog niet verwezenlijkt is. Verbetering van het onderwijs op verkeers gebied stond op het verlanglijstje van de heer De Ruiter (C.H.), die verder een lans brak voor de Nederlandse vervoers- ondernemers, aan wie in het boitenland te veel belemmeringen in de weg worden ge legd. Aandacht voor de spoorwegovergan gen vroeg de heer M a e n e n (K.V.P.). Ir. Van Dis (Staatk. Geref.) vond het heel begrijpelijk, dat de particuliere ver voerders niets voelen voor de P.B.O., vol gens hem „een socialistisch streven, dat ons het laatste x-estje vrijheid zal ontnemen." Deze afgevaardigde vond het voor het particulier vervoer teleurstellend, dat de Nederlandse Spoorwegen met de busver gunning voor het traject Amstex-damDen Haag zijn gaan strijken. De spoox-wegen Na onze aandacht te hebbengericht op de midwintervollemaan van 20 December wordt het meteen tijd om te letten op de midwinter zon. Wij zagen in de vorige „Zie Boven" dat de maaic Zondag in haar hoogste stand was; bijgevolg moet de datum van de laagste stand van de zon ook in de buurt zijn. In derdaad is dat zo: op 22 December bereikte de zon haar laagste stand. Wij wonen hier op 52 graden Noorderbreedte. Dat betekent (zie de te kening) dat de waarne mer A de poolster P op een hoogte van 52 gra den boven de Noorder horizon (N) ziet staan en dat in het Zuiden (Z) de hemelequator (Eq) 90 min 52 oftewel 38 graden boven de ho rizon staat. Nu houdt de zon zich, gelijk men weet, beurte lings een half jaar be noorden en een half jaar bezuiden de evenaar op; zij bereikt in Juni haar noordelijkste („hoog ste") stand. Hit de teke ning blijkt dat onze waarnemer A in Juni de zonnestralen tamelijk steil op zijn hoofd krijgt. (Onder een hoek van 51'/i graad met het aard oppervlak). Ook is de zonnestand getekend op 't ogenblik (in December) dat de zon zo diep mogelijk „onder' (ten Zuiden van) de equator staat; haar stralen treffen onze omgeving dan onder een hoek van slechts 14'/t graad. Dat verschil in hoogte is de oorzaak dat de zonnestralen ons des winters veel minder warmte toevoeren dan in de zomer: hoe steiler de stralen op ons invallen, des te meer warmte ont vangt immers een be paald deel van het aard oppervlak! Haar laagste stand be reikt de zon dit jaar op 22 December; zij staat, zo zeggen de astronomen. Dinsdagmorgen om 4.32 uur in het winterpunt. Op dat ogenblik begint de winter. Die Dinsdag schijnt de zon dus '-or- ter dan op welke i f re dag van het jaar oo/-; het is dan ..de donkerste dag vóór Kerstmis". G. v. W. Door de gladheid van de weg op de Rijksstraatweg te Santpooi-t zijn vanmor gen omstreeks kwart over acht enige aan rijdingen ontstaan, waarbij auto's lichte schade opliepen. In de richting Haarlem x-eed een IJmui- denaar op een scooter en door de gladheid slipte zijn vocx-tuig. Achter hem naderde een autobus en de bestuurder trachtte te remmen, hetgeen hem niet geheel gelukte. De IJmuidenaar was er in geslaagd van zijn scooter te spx-ingen en werd niet ge wond. De bus reed echter tegen de scooter op. Ter plaatse was juist een agent van poli tie die een stopteken gaf voor het verkeer komende uit Haarlem. Enkele auto's kon den op tijd stoppen, echter niet de bestuur der van een grote vi-achiauto. Deze week naar links uit en raakte enkele auto's bij het passeren. De wagens werden licht be schadigd. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar In donesië: s.s. „Maron" (24 Dec.); naar Nieuw Guinea: s.s. „Ternate" (7 Jan.); naar de Ned. Antillen: m.s. „Norinda" (4 Jan.) en m.s. „Delft" (5 Jan.); naar Su riname: m.s. „Stentor" (6 Jan.); naar Z. Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Edinburgh Castle" (24 Dec.); naar Canada: s.s. „Rijn dam" (24 Dec.) en m.s. „Westerdam" (31 Dec.): naar Zuid-Amerika: s.s. „Argen tina Star" (29 Dec.); naar Australië en Nieuw Zeeland via Engeland (24 Dec.). „Dank u", zeg; het oranje titelblad van een brochure van het Nationale Rampen fonds. die dezer dagen het licht zal zien. Prins Bernhard, die voor dit boekje een voorwoord schreefzegt hierin, dat de in houd van het geschrift getuigt van de geestkracht en naastenliefde van ons volk. Het Nationale Rampenfonds heeft aan giften totaal f 133.518.775 ontvangen, waar van uit Nederland f 12.965.125 van parti culieren. f 28.159.494 van bedrijven en be drijfspersoneel. f 6.861.427 van verenigin gen. stichtingen, enz., f9.640.916 van over heid en overheidspersoneel, f 27.646.537 uit collecten, f533.860 van scholen, f2.021.917 door bemideling van persorganen, f35.410 van veilingen, f 5.504.776 van de radioactie ..beurzen open, dijken dicht", f 11.545 van Doeve-kaarten. f 10.254 van de Nederlandse Antillen, f 633.685 van Suriname en f335.984 van Nieuw Guinea. Tevens ontving het Rampenfonds uit het buitenland in gc'd 39.158.035 uit meer dan dertig landen. Di' bedrag behelst uitslui tend die giften, die via de regering of het Rode Kruis aan het fonds ten goede zijn gekomen en niet die, welke o.an andere binnenlandse organisaties voor de getrof fenen zijn gezonden. Voor de kosten van de dii'ecte hulpver lening door overheids- en miiitaix-c orga nisaties werd geen bcx-oep op het fonds gedaan. Pax-ticuliex-e ox-ganisaties stonden voor uitgaven, die zij niet uit eigen mid delen konden putten. Zij ontvingen tot heden tezamen een crediet van 2.300.000. moeten zich tot het railvervoer bepalen. Ook de heer Zege ring II adders (V.V.D.) vond het verlenen van deze ver gunning aan de N.S. een psychologische fout. De heer Visch (K.V.P.) betreurde het, dat de Nationale Luchtvaartschool moet worden opgeheven. De heren Haken (C.P.N.) en Cor nel i s s e n (V.V.D.) spraken hun waar dering uit voor hetgeen na de overstro- mingsi'amp is gedaan. Laatstgenoemde af gevaardigde wilde niet over de IJ-tunnel spreken. Wanneer in 1958 de tunnel te Vel- in gebruik kan worden genomen, zou het interlocale vex-keer daar al zeer mee gebaat zijn. En wanneer spoed gemaakt werd met de bouw van een brug bij de Ox'anjesluis, dan zou voor Amsterdam de IJ-tunnel niet meer ui-gent zijn. Om kwart voor één werd de vergadering vei-daagd. Vandaag komt minister Algera aan het woord. Voor noodvoorzieningen werd aan de Com missarissen der Koningin in de drie zwaarst getroffen provincies een bedrag van 2,5 millioen beschikbaar gesteld. De evacua- tiekosten in de eexste drie weken kwamen voor rekening van het Rampenfonds. Hier voor is een bedrag van ƒ4,3 millioen uit getrokken. Het geld werd besieed voor zakgelden en voor die bijzondex-e uitgaven aan schoeisel, kleding en dekking, welke niet uit ingezamelde goedex-en beschikbaar kwamen. Het aanvullen van de rampendepöts zal vermoedelijk op 300.000 komen. Voor schade bij hulpverlening aan boten, auto's, inventaris daai-van enzovoort, zal ongeveer een half millioen gulden worden uitge keerd. Het sociaal en cultureel hei-stel kan, voor wat het uitzenden der emmer- en bezemploegen, het aanstellen van gezins verzorgsters en maatschappelijke werk sters beti-eft, op acht ton 'worden geraamd. Vijf millioen is voorts gereserveerd voor kerken, kerkelijke instellingen, verple- gings- en verzox-gingsinstellingen, die in financiële moeilijkheden zijn geraakt. Voorlopig zijn voorschotten verstrekt. Eén millioen is afgezonderd voor allerlei socia le en cultxirele verenigingen. Voor het uitzenden van kinderen naar herstellingsoorden werd 130.000 gulden uit getrokken. Voor het uitzenden van 7000 kinderen naar vacantiekampen werd on geveer 260.000 besteed. Huisraadschade Vijftig millioen gulden is thans uitbe taald aan huisraadschade voor ongeveer 50.000 gezinnen. Naar schatting zullen de totale kosten voor huisx-aadschade tachtig millioen bedi-agen. Voor zover de bevolking kan tei-ugkei-en, zal deze schade binnen een jaar na de ramp geregeld zijn. Voor uitkeringen op lange termijn aan gezinnen, wier kostwinners zijn omgeko men, in het bijzonder dus aan weduwen en wezen en aan hen, die tengevolge van de ramp invalidè werden, is dertien mil lioen gereserveerd. Een regeling voor deze uitkeringen ligt gereed, doch de uitvoe ring wacht nog op de ontvangst van vol ledige gegevens omtrent de financiële situa tie der desbetx-effenden. Alle noden bleken niet onder streng om lijnde i-egels te stellen. In gevallen van bij zondere nood werd door het rampenfonds tot op heden 40.000 uitgegeven. Het is nog niet bij benadering te zeggen, tot wel ke hoogte dit bedrag zal oplopen. Hierop aansluitend zullen, boven de rijksuitkei'ingen, in bepaalde gevallen aan vullende uitkeringen worden gedaan aan hen, die geheel of gedeeltelijk aangewezen Ongeveer 60 berggidsen met hun honden volgen momenteel op de Kleine Scheidegg hen leert, hoe te handelen bij ongelukken of lawines in de bergen. Met veel moeite halen voor het imiteren van miniatuur-lawines. De honden leren hier, hoe zij :iaar Bij het eerste bevel van hun meesters zullen de honden opspringen om in het Berner Oberland een cursus, die kon men een hoeveelheid sneeuw bijeen- voorwerpen of mensen moeten zoeken, hun speurtocht te beginnen. waren uit inkomsten uit een direct of in direct door de watei-snood getroffen eigen bedrijf. Voor deze uitgaven is voor het eer ste jaar een bedrag van 1.9 millioen ge raamd. Niet kan worden gezegd of op dit punt nog op verdere uitkeringen kan wor den gex-ekend. De organisatie- en apparaatskosten van het Nationale Rampenfonds zijn uiterst ge ring geweest, omdat bestuur, raad van ad vies en commissie voor financiële aange legenheden (bankiers), alsmede de direc teur hun taken belangeloos vex-richtten. Negen werkgx-ocpen, die adviezen en richt lijnen opstelden, belastten zich doorgaans tevens met administratie en controle. De Nederlandse Vereniging voor Maatschappe lijk Werk had hiei-in een belangrijk aan deel. Tal van grote organisaties en vele vrij willigers gaven veel spontane hulp. Het ministei-ie van Maatschappelijk Wex-k en de Rampschadebureaux verzetten enorm veel werk, evenals het ministerie van Fi nanciën. Administratieve controle werd verricht door de centrale accountantsdienst met in de aanvang belangeloze steun van N.I.V.A. en V.A.G.A. Aan memorie- en resei-veposten beschikt het Rampenfonds thans nog over ruim 20 millioen gulden. Reeds geruime tijd. bestaat vopr slacht offers van de watersnoodramp' de moge lijkheid via de gemeente een vergoeding voor levensondex-houd te ontvangen. Het ministerie van Maatschappelijk Werk heeft in overleg met het Rampenfonds een rege ling gemaakt, waardoor het mogelijk is, om in bepaalde gevallen bijzondere uitkeringen te verstrekken. Deze uitkeringen hebben ten doel voor de getroffenen ongeveer het zelfde levenspeil te handhaven als vóór de ramp. De hoogte van de toe te kennen vergoe ding is afhankelijk van het vroegere in komen en het inkomen dat na de ramp wox-dt genoten. De vergoedingen zullen moeten worden beoordeeld voor het gehele oogstjaar 1953, van 1 Mei 1953 tot 1 Mei 1954. Bij deze x-egeling wox-dt er van uitgegaan, dat de inkomsten voor oogstjaar 1952 (de periode 1 Mei 1952I Mei 1953) voldoende waren, gezien het feit dat de meeste producten reeds verkocht waren en voor de verloren gegane voorraden een redelijke vex-goeding wox-dt gegeven. Tenslotte is het mogelijk om een bijzon- dei-e tegemoetkoming te ontvangen voor extra gezinsuitgaven, voor huishoudelijke hulp, doktex-s- of ziekenhuizkosten, studie kosten van kinderen en dergelijke. Daar het belangrijkste gegeven, het bedrijfsin- komen voor en na de ramp, geheel beoor deeld moet worden aan de hand van be paalde bedrijfsgegevens, is besloten om de aanvragen tot verkrijging van een derge lijke vergoeding bij de plaatselijke bureau houders te laten indienen. De Rijksdienst voor Landbouwherstel stelt vervolgens een eindadvies op, dat na behandeld te zijn in een interdepartemen- tale commissie, waarin ook een vertegen woordiger van het Rampenfonds zitting heeft, aan de minister van Maatschappelijk Werk wordt voorgelegd. Deze stelt uitein delijk de uitkering vast. Reeds door de ge meente verrichtte betalingen worden met het vastgestelde bedrag veri-ekend. WASHINGTON (Reuter) „De Ver enigde Staten zullen het volgend jaar de training van Nedei'landse leerling-vliegers onder het N.A.V.O.-ti-ainingsschema stop zetten", zo heeft een militaire woordvoer der verklaard. Het opleidingspx-ogx-amma voor de andere N.A.V.O.-landen zal op de zelfde voet doorgaan, maar na Juni 1954 zullen geen Nederlandse leerlingen meer in de V.S. woi-den opgeleid. Als reden hiervoor gaf de zegsman het overschot van piloten in de Nederlandse luchtmacht op. Hij verklaarde verder, dat de V.S. bijna twee keer zoveel Nederlandse piloten heb ben opgeleid als er vliegtuigen voor be schikbaar waren. Met ingang van 1 Januari wordt het K.R.O. en N.C.R.V.-pi-ogramma uitgezon den via de zender Hilversum II, 298 me ter en het A.V.R.O., V.A.R.A. en V.P.R.O.- px-ogramma verhuist naar Hilversum I, 402 meter. De zenderwisseling gaat in op de morgen van Nieuwjaax-sdag. De Staatscourant bevat een mededeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken, blijkens welke acht Nederlandse x-eisbureaux zijn uitgesloten van het verkrijgen van col lectieve paspoorten, wegens onregelmatig heden, met collectieve paspoorten, gepleegd.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 9