„Als Duitsland niet kan meedoen, zal V.S.-politiek worden herzien" Uitgestelde stemming levert weer niets op Visserij-nota op komst Weerbericht Eerste Kamer besprak hogere huur en lagere belasting Foster Dulles herhaalt zijn waarschuwing Amerika zal aan bespreking met Rusland over atoomenergie geen beperkingen verbinden De abonnementsprijzen der dagbladen Weer poststaking in Frankrijk Impasse in Versailles: Laniels opvolger Jaquinot door Naegelen voorbijgestreefd. Ook elfde stemming bracht geen resultaat Omstreden idee van huur-egalisatiefonds Koersdaling in Wall Street Het woord is aan Engeland gebaat met Russisch goud Minister Mansholt: Overleg over loonsverhoging voor bemanningen van vissersschepen Luxemburgs premier, Dupong, overleden velser Haarlems Dagblad EDITIE Lichtjes in donkere dagen voor Kerstmis 68e JAARGANG No 142 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstxaat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hootdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 23 DECEMBER 1953 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 297e JAARGANG No 2 9 o Uitgave Grafische Bedrijven D ami ate N.V. Verschijnt dagelijks beh.op7.on-en Feestdagen. Abonnement per week 4' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON, (Reuter, United Press) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft Dinsdag voor de Nationale Persclub een rede gehouden, waarin hij zijn verklaring van vorige week ten aanzien van de gevolgen ener eventuele mis lukking der E.V.G. herhaalde. Zijn uitlating van vorige week over herziening van Amerika's buitenlandse politiek bij het falen van Frankrijk en andere landen om een E.V.G. te vormen noemde hij een „logische waarheid". Hij duidde aan dat de V.S. wellicht gedwongen zullen zijn hun troepen uit Duitsland terug te trekken. In dit geval zou het probleem rijzen of bijvoorbeeld Frankrijk bereid zou zijn de vorming van een nationaal Duits leger toe te staan, terwijl men zich reeds verzette tegen de vorming van Duitse strijdkrachten binnen de strenge begrenzingen van de E.V.G. Dulles zeide ten aanzien van de vertra ging van de ratificatie van het verdrag voor de Europese Verdedigingsgemeen schap: „De dag der beslissing kan niet on beperkte tijd uitgesteld worden. Wij zijn de datum dicht genaderd, waarop dadenloos heid gelijk staat aan tegenwerkende daden. Dit is te meer waar, daar het verdrag voor wederzijdse bijstand van 1953 aan het ver lenen van veel van onze militaire steun aan Europa de voorwaarde van een wer kelijk bestaan van een Europese Verdedi gingsgemeenschap verbindt." Dulles haalde een aantal internationale ccmmuniqué's van het afgelopen jaar aan, waarin met klem gewezen wordt op het belang van de feitelijke totstandkoming van de E.V.G. „De betekenis van deze ver klaringen was echter blijkbaar niet door gedrongen," zo zeide hij. De minister noemde drie factoren, die de E.V.G. volgens hem noodzakelijk maken: De verdediging van Europa van vooruit geschoven posities in Duitsland, thans inge nomen door Amerikaanse troepen, was ge baseerd op de veronderstelling, dat er spoe dig een Duitse deelneming zou zijn binnen de E.V.G. Zonder Duitse deelneming zou de principiële strategie van Amerika herzien moeten worden. Verder: Het opnemen van Duitse troepen in het verband van de E.V.G. zou Frankrijk en andere landen, met inbegrip van de Sovjet- Unie, de garantie geven, dat zij niet meer te lijden zouden hebben van de invasies, w-elke zij hadden moeten doorstaan van „het Duitse militairisme." En tenslotte: Voorts diende de breuk tussen Frankrijk en Duitsland hersteld te worden. Dit zou zelfs nog belangrijker zijn dan het brengen van Duitse troepen onder bevel van de NAVO. „Het is van essentieel belang om eens en vooral een einde te maken aan deze zelfmoordstrijd, die de Westerse wereld reeds zo lang geplaagd heeft." Sprekende over het Russische antwoord over Eisenhowers voorstel, zeide Dulles, dat de Verenigde Staten geen enkele beperking verbinden aan de voorgestelde besprekin gen met de Sovjet-Unie over een interna tionaal accoord voor atoomenergie en dat zij verwachten, dat de Sovjet-Unie op haar beurt geen voorwaarden vooraf aan onder handelingen zal stellen. Vragen beantwoordend na zijn rede voor de Amerikaanse Nationale Persclub zei hij, dat president Eisenhower zijn voorstel voor besprekingen niet had beperkt tot een zui vere bespreking van zijn plan. Eisenhower w-as bereid op een persconferentie het ge hele vraagstuk van beëindiging van het ge vaar der atomisclie oorlogvoering onder werp van bespreking te laten uitmaken. Reuters correspondent in Washington, Rankine, seinde Dinsdag, dat Dulles' op merkingen en de gestelde vragen de ach terdocht weerspiegelen die is verwekt door een zorgvuldige analyse van de Russische verklaring van Maandag. Opmerkelijk was, ooccoccoococooococcoooccocoo< Een per 1 Januari ingaande zeer belangrijke stijging van vrijwel alle bedrijfsonkosten heeft de algemene vergadering van de vereniging „De Nederlandsche Dagbladpers 1945" ge noopt tot het nemen van het besluit de abonnementsprijzen van de dagbladen met ingang van die datum te verhogen. Van deze vereniging zijn de uitgevers van alle Nederlandse dagbladen lid en het genomen besluit bindt hen allen. Het gevolg is dat ook de abonne mentsprijs van ons blad na 1 Januari a.s. een kleine verhoging moet onder gaan. De prijs zal dan zijn f 0,50 per week of f 6.50 per kwartaal, franco per post in het binnenland f 7,00 per kw ar taal, voor het buitenland wordt de prijs bepaald in verhouding tot de hogere portokosten. Bij deze prijsverhoging, waartoe het dagbladbedrijf slechts noodgedwongen overgaat. wordt de kostenstijging slechts ten dele ten laste van de abonnés gebracht. De Directie PARIJS (Reuter). Franse troepen zijn vandaag ingeschakeld bij het verwerken van stapels zakken met post op Parijse sta tions, nadat een „waarschuwingsstaking" van drie dagen, uitgeroepen door commu nistische en onafhankelijke vakvereni gingen van P.T.T.-pcrsoncel was begonnen. Hier en daar hadden zich reeds stapels post opgehoopt, aangezien in verscheidene delen van Frankrijk reeds enige dagen een sta king van postambtenaren gaande is. De Christelijke vakbond heeft zich tegen de staking uitgesproken doch wel het mi nisterie verzocht de Kerstgratificatie van de ambtenaren tot 20.000 francs te ver hogen. De socialistische vakbond moet zijn stand punt ten aanzien van de staking nog be palen. dat in het Sovjet-antwoord op Eisen howers voorstel voor besprekingen de ge bruikelijke felle aanvallen op het Westen waren weggelaten en dat de president op vriendschappelijke wijze een „vooraan staand militaire leider" werd genoemd. Doch eveneens was opgevallen, dat in het antwoord zonder noemenswaardige wijzi gingen de argumenten waren herhaald, welke reeds verscheidene jaren door Sov jet-woordvoerders in de U.N.O. zijn ge bruikt tegen het plan voor controle op atoomenergie, dat reeds door een meer derheid in de U.N.O. is goedgekeurd. Omtrent de voorgestelde besprekingen in Berlijn zeide de minister nog, dat het er thans naar uitzag, dat de Sovjet-Unie bereid was onderhandelingen te voeren over de hereniging van Duitsland en Oos tenrijk. Er was nog geen officieel antwoord gekomen op het voorstel, om 4 Januari te Berlijn bijeen te komen. In de Maandag ontvangen Sovjet-verklaring werd echter gesproken over de „komende conferentie in Berlijn". United Press meldt uit Londen: Diplo matieke kringen in Londen beschouwen de nieuwe opwekking van de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Dulles tot spoedige ratificatie van de E.V.G. als een herhaalde waarschuwing. Dat Dulles zo kort achter elkaar twee maal gewaarschuwd heeft en zijn nieuwe waarschuwingen laat horen in de moeilijke Franse presidentsverkiezingen, laat er bij de diplomaten geen twijfel over bestaan dat het Amerikaanse geduld uitgeput raakt. Men heeft hier echter sympathie voor Frankrijk's dilemma waarin krachtig ver zet tegen het Europese leger elke poging van de regering voor ratificatie er van be lemmert. Sommige diplomaten hier zijn van ge voelens dat men in dit critieke stadium niet te veel druk op Frankrijk moet uit oefenen, omdat druk juist tot gevolg kan hebben dat het verzet tegen de E.V.G. ster ker wordt. De Britse mening is dat men Frankrijk nog altijd kan meekrijgen, als men het tijd laat de weg te banen voor aanvaarding door het schoorvoetend parle ment. Enige concessies van Britse en Ame rikaanse zijde wat betreft de Franse eisen inzake veiligheidsgaranties zouden ratifi catie kunnen stimuleren, meent men. Engeland is het evenwel met de Ver enigde Staten eens dat mislukking van de E.V.G. ernstige consequenties voor de op bouw van de Europese verdediging zou hebben en een aanmoediging voor Rus land zou ziin. (Van onze correspondent in Parijs) Uitgeput blijkbaar van alle mislukte po gingen om een nieuwe president der repu bliek aan te wijzen, heeft terwiil de Zwitserse Bondsraad op hetzelfde ogenblik binnen tien minuten een ander staats hoofd had gekozen het Congres van Versailles zich gisteren een rustdag toege meten. De elfde ronde, dïc voor gistermid dag half vier was geprojecteerd, werd tot hedenmorgen tien uur verdaagd. Intussen is er in de politieke krachts verhoudingen toch wel zo veel verandering gekomen, dat men er nu wel bijna zeker van kan zijn, dat Laniel, de premier in functie, in ieder geval n i e t tot de hoogste zetel fier republiek op zal kunnen klim men. Na reeksen besprekingen en de no dige druk van de kant van zijn eigen ministers heeft Laniel eindelijk ingezien dat men de republikeinse ijver ook te ver door kan drijven. Hij heeft zich gister avond om kwart voor twaalf officieel te ruggetrokken, zij het dan ook onder de conditie, dat een rechts politicus de stoel zal krijgen, die hij zo vurig had begeerd. Laniel heeft nu zijn partijgenoot René Coty, loot van de beroemde reukwater dynastie, als zijn protégé naar voren ge schoven. Maar er staan ook andere onaf hankelijke gegadigden op de nominatie, zoals de minister Jaquinot, die zijn caindi- datuur al maanden geleden had gesteld. AURIOL dus tóch? Jaquinot werd vanochtend door Laniels gematigd-conservatieve partij officieel candidaat gesteld. De vraag is nu: wie zal er in de plaats treden van Laniel, die zich gedurende de laatste ronden steed aan de spits van de concurrenten had gesteld. De Gaullisten wensen een man zonder een verleden, iemand die niet zelf als symbool voor het verval van de vierde republiek aansprake lijk kan worden gesteld. Daarmede zijn in. hun ogen Auriol zowel als I-Ierriot en Queuille uitgesloten. De socialisten wed den nog altijd op Vincent Auriol, die trou wens ook de zegen van vele radicalen en Katholieken weg kan dragen. Daaruit valt in elk geval wel af te leiden, dat de hui dige preside- -u wel over zijn persoon lijke wesrs is heengestapt en even tueel in er ner-verkiezing zal berusten. Zijn populariteit en zijn prestige, die door een her-verkiezing zeker nog aanmerke lijk zullen worden verhoogd, spelen hem, hoe zonderling dat de buitenstaander ook schijnen mag, echter onmiskenbaar parten. Vanochtend is voor de elfde maal in het congres van Versailles gestemd. Volgens de officiële uitslag kreeg de socialist Nae gelen 372 stemmen. Jaquinot die voor Laniel in de plaats is getreden kreeg 338 stemmen. De vereiste meerderheid bij deze stemming was 441 stemmen. Er zal dus nog een stemming nodig zijn. Vanmiddag om vier uur zal voor de twaalfde maal worden gestemd. Het is wel duMÖlivk geworden, dat men géén sterke figuur op het Elysée wenst, en daarin 'heeft ook zeker het geheim gescho len van Land-els betrekkelijke successen. Op Herriot wordt ook nog een voortdu rende en krachtige pressie uitgeoefend, waarvoor de 80-iarige Kamerpresident gedeeltelijk zou zijn bezweken. H'j zou. denkt men. indien beslist geen enkele an dere nationale figuur zich beschikbaar wil of ka.i stellen, thans wel voor een beperkte ambtsperiode willen tekenen. Dat zou een nood-oplossing zijn, maar nood-cplcesin- gen liggen nu eenmaal in de lijn van de huidige Franse politiek. De communisten blijven nog altijd op het standpunt staan, dat alleen een tegenstan der van het Europese leger het Elysée voor de komende zeven jaar zal mogen betrekken. De consequentie van die hou ding is, dat een links georiënteerde candi daat alleen tot president zal kunnen wor den uitgeroepen, indien hij tevens tegen stander van het geïntegreerde Europa is. Dat is met Auriol, en ook niet Herriot, zo ongeveer wel 'het geval, maar of de com munisten, evenals zeven jaar geleden, hun ongeveer 120 stemmen aan Auriol zullen geven, is nog lang niet zeker. Er hebben zich tussen hem en hen de laatste jaren te veel strubbelingen en conflicten voorge daan. Heimwee Er zijn zo nog wel heel wat ongewisse kaarten in het spel, dat, naar velen ho pen, niettemin vandaag beslist zal moeten worden. De heren congressisten beginnen naar hun haardsteden terug te verlangen nu Kerstmis nadert en het zou niet de eerste keer zijn dat door zulke huiselijke overwegingen het parlement dan toch ein delijk tot een beslissing kwam. Maar een paar uur voor het begin van deze elfde en mogelijk laatste ronde is het nu zelfs nog onmogelijk alleen maar de namen te noemen van degenen, tussen wie de kamp gestreden wordt. Er zou wel eens een heel onbekende figuur uit de bus kunnen ko men. Als er wat uit komt. De stiuatie wordt, lijkt ons. het zuiverst weergegeven door een prent van de be kende tekenaar Sennet, die vanmorgen door de „Figaro" gepubliceerd werd. In een van die vertrouwde loket-hokjes, waarin op de trottoirs te Parijs dames trachten elke weèk de loten van do na tionale loterij van de hand te doen, heeft Sennet de voorzitter van het Congres, Le Troquer, plaats doen nemen. Hij heeft een bundel stembriefjes in de hand, die hij aanprijst met de woorden: „Elfde trekking, haast u, ieder heeft een kans Op die manier ongeveer tracht Frankrijk vandaag zich een nieuw staatshoofd aan te schaffen. Verontwaardiging In de Franse pers werd Woensdag het volgende commentaar op de presidents verkiezingen gegeven Le Figaro (conservatief): „Zes dagen lang is het schip van staat langzaam zin- De donkere dagen voor Kerstmis wor den in Haarlems bin nenstad opgefleurd door de twinkelende lichtjes der kerstbo men. Op de Grote Markt, waar het sil houet van Lourens Coster door de mis tige avond boort, kij ken twee jongens op naar de grote kerst boom, die heel hun aandacht gevangen houdt. Ze vragen zich af hoe hoog hij wel is. Ze schatten en me ten. En over de markt rijden de bussen af en aan. Kerstmis, denken wij, kijkende naar het dennengroen en de lichtjes. Kerst mis, in de étalages, yp de Grote Markt n onze huizen,in onze harten. De Eerste Kamer maakte gisteren een begin met de behandeling van de wetsont werpen tot verhoging van de huren en de compensatiemaatregelen. De heer Woudenberg (Arb.) be treurde, dat de regering niet tot een methode van „afroming" is gekomen in de vorm van een huur-egalisatiefonds of een huurbelasting. De heer De Vos van S t e e n w ij k (VVD) verklaarde, dat zijn fractie met het ontwerp van de huurverhoging accoord gaat, hetgeen echter niet wil zeggen, dat zij het op alle punten bevredigend' vond. Volgens hem was het billijk dat men, als men belastingverlaging toepast in de pro ductieve sfeer, men dit óók moet doen in de consumptieve sfeer. De heer H e 11 e m a (A.R.) zeide, dat men zich vastgebeten had in fiscaal gerichte maatregelen, die echter niet anders dan een globaal karakter kunnen dragen. Men maakt verder een te scherp onderscheid tussen materiële en immateriële goederen bij de belastingheffing. Hij vroeg in dit verband of een bescheiden vrijstelling van een primair dividend niet doeltreffend zou zijn geweest. Hij had overwegende bezwa ren tegen een huurbelasting of een egalisa tiefonds. Een huurbelasting die geen reke- ring houdt met de draagkracht achtte hij uit den boze en bovendien zag hij in beide maatregelen een drijven naar socialisatie en dirigisme. Hij hoopte dan ook, dat de minister deze suggesties van de heer Wou denberg niet zou overnemen. De heer Brandenburg (C.P.N.) vroeg of ook krotwoningen voor huurver hoging in aanmerking komen en of voor wo ningen die onder de huurverhoging vallen straks een hogere personele belasting zal moeten worden betaald. Hij verklaarde zicii tegen het wetsontwerp. Belasting Des avonds nam de Eerste Kamer een complex wetsontwerpen in behandeling, die strekten tot belastingverlaging en -wij ziging. De heer P o 11 e m a (C.H.U.) merk te op, dat deze minister van Financiën aan hanger is van een synthetische oplossing op belastinggebied en aanhanger van het com promis. Van een ..socialistisch bolwerk" in de belastingpolitiek is volgens hem geen sprake. Hi i was bevreesd voor inflatoire tendenzen die belastingverlaging met zich mee kunnen brengen, wees op het begro tingstekort en de staatsschuld, en zeide dat de belastingen in ons land in de na-oor- NEW YORK (Reuter). Gisteren zijn de aandelenkoersen op de New Yorkse ef fectenbeurs gedaald met 2 dollar of meer per aandeel, hetgeen de grootste koers daling sedert ongeveer een maand is. Als voornaamste oorzaken voor de ver kopen werden genoemd de industriële vooruitzichten in de Verenigde Staten en de vermindering van de internationale spanning als gevolg van het feit, dat de Sovjet-Unie toestemde in besprekingen over het plan van president Eisenhower tot samenwerking op het gebied van atoomenergie. Het sterkst getroffen werden de aandelen van vliegtuigfabrieken, waarbij de aan delen van chemische ondernemingen, die van de electronische industrie en van auto mobielen niet ver ten achter bleven. De koers van aandelen der Douglas Aircraft daalden met 2% dollar tot 82>/s dollar. De afnemende bedrijvigheid en het ontslag van arbeiders in sommige industrieën drukten de koersen van industriële fondsen. kende met 990 parlementariërs aan boord. De openbare mening schaamt zich voor dit schouwspel. Laten wij hopen, dat deze schaamte niet omslaat in woede". Combat (links onafhankelijk) verklaar de, dat het niet gemakkelijk zou zijn het „onterende schouwspel" te vergeten. On verschilligheid is Frankrijks ergste on deugd geworden. Reuter meldt: „In regeringskringen vreest men een of andere ernstige uitbar sting van de verontwaardiging bij het pu bliek. In de nabijheid van het paleis te Versailles worden troepen in reserve ge houden. Deze vrees van de overheid bleek ook hieruit, dat het televiseren van de ru moerige Congresvergadering van gisteren, waarop werd besloten de volgende stem ming tot morgenochtend uit te stellen, werd verboden. logse jaren niet onnodig hoog zijn geweest. De heer Teulings (KVP) drong aan op meer armslag voor het particuliere be drijfsleven, waardoor meer geïnvesteerd zou kunnen worden voor het productie apparaat. Hij verklaarde zich overigens accoord met het geheel der voorstellen om dat er nu eenmaal budgetaire grenzen zijn aan belastingverlaging en omdat problemen als compensatie in verband met. de huur verhoging en bevordering van de werkge legenheid daarnaast ook nog spelen. De heer Molenaar (VVD) wees op het gevaar van een monetair stelsel dat niet. automatisch werkt en reageert op de omstandigheden. De begroting in 1954 heeft bedenkelijke kanten door de verplich tingen die het. rijk nog heeft, onder meer ten aanzien van de pensioenfondsen. Het is gevaarlijk additionele uitgaven te dekken met middelen die een inflatoire werking hebben, zoals de tegenwaarderekening. Hij drong er bij de minister op aan bedragen van eigen spaarders vrij van belasting te stellen. De heer Geugjes (C.P.N.) was van mening, dat het gehele complex van com penserende belastingmaatregelen en de vijf procent loonronde onvoldoende waren om de tekorten op te vangen. Een verdere ver laging van de directe en indirecte belastin gen achtte hij dringend noodzakelijk. De heer Van Tilburg (Arb.) was echter van mening, dat de beoordeling van de positie van de betalingsbalans niet tot verdere belastingverlaging mag leiden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S De F r e y c i n e t In kleine dingen moet men de mensen beoordelen, want daarin letten zij minder op zichzelf dan in grote. LONDEN A.F.P.) Men merkt in fi nanciële kringen te Londen op, dat de Sovjet-Unie door haar grote goudverkopen aan de Bank of England in feite Engeland helpt zijn schuld aan de Verenigde Staten en Canada af te lossen. Op 31 December is de Engelse regering betaling verschuldigd van een bedrag van 180 millioen dollar als jaarlijkse aflossing en rentebetaling uit hoofde van de in 1946 van Amerika en Canada ontvangen le ningen, die tezamen 5 milliard dollar be dragen. De laatste weken zijn er te Londen tenminste vijf Russische goudzendingen per vliegtuig aangekomen. Omtrent de v/aarde van deze zendingen worden van officiële zijde geen gegevens verstrekt, doch in financiële kringen gelooft men, dat de totale waarde der zendingen 55 millioen dollar bedraagt. De mogelijkheid van nieuwe goudzendingen voor het einde van het jaar wordt niet uitgesloten geacht. De goud- en dollarreserves van het ster- linggebied, waaruit. Engeland voor zijn schuldaflossingen moet putten, zijn in de loop van dit jaar met ongeveer 650 millioen dollar gestegen. Het tempo van de maan delijkse stijgingen is echter in de tweede helft van dit jaar aanmerkelijk langzamer geworden en zonder de hulp van het Rus sische goud zouden de reserves in de loop van December een aanzienlijke daling heb ben ondergaan. Het is duidelijk, dat de Sovjet-Unie be hoefte heeft aan sterling en andere Euro pese deviezen voor de financiering van haar aankopen van verbruiksgoederen. Met grote belangstelling wordt te Londen opge merkt, dat de Sovjet-Unie steeds meer koopvaardijschepen in West-Europése lan den koopt. Men veronderstelt, dat de Sov jet-Unie door koopvaardijschepen in het buitenland te kopen beoogt haar scheeps- bouwcapaciteit uitsluitend te gebruiken voor de bouw van oorlogsschepen. Een achttienjarige jongeman uit En schedé heeft volgens de politie in nauwelijks een maand tijds 21 inbraken gepleegd in Hengelo. Sittard. Leiden, Zutphen en Arn hem. biina alle gevallen door inklimming in woningen. De jonge man werd door de Alme lose rechtbank tot vijf maanden gevangenis straf veroordeeld met aftrek en opneming in „De Dreef" te Wapenvelde. Dr. Rudolf Mengelberg heeft van de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten- -schappen opdracht gekregen tot het com poneren van een werk voor koor en orkest. Het debat over de afdeling Visserij Dinsdag in de Tweede Kamer gehouden leverde weinig nieuws op. omdat het wach ten is op de door de minister aangekondig de Visserij-nota, naar aanleiding waarvan men dan een diepgaande discussie kan houden, onder meer over de conclusies van het rapport van de commissie-Tinbergen. De minister roerde nu slechts enkele kwesties aan. Van de Hoge Autoriteit der Kolen- en Staalgemeenschap zal geëist worden dat de subsidiëring van door Duitse vissers gebruikte kolen zal ophou den. Internationaal bestaat er geen bereid heid tot. een visverbod op Zondag te komen. Van de zijde der visserij zal men het nodige hebben bij te dragen in de kosten van het Landbouw-Economisch Instituut, anders is de minister niet bereid de visserij nog enige steun toe te kennen. De lieer Haken (C.P.N.), die onder meer gevraagd liad wat de minister denkt te doen voor verbetering van de sociale toestand op de Ioggervloot, kreeg ten ant woord, dat de minister met zijn ambtge noot van Sociale Zaken overleg zal plegen LUXEMBURG, (AFP/ANP) Pierre Dupong, minister-president van Luxem burg, is in de afgelopen nacht aan embolie overleden. Pierre Dupong bevond zich in de Sainte Therèse-kliniek te Luxemburg. Hij was hier opgenomen, nadat hij afge lopen Vrijdag een been gebroken had. Dupong was jurist. Hij heeft in Berlijn, Parijs en Freiburg gestudeerd. Sinds 1915 was hij parlementslid en sinds 1926 fun geerde hij als directeur-generaal voor Fi nanciën, Arbeidszaken en Sociale Zaken. De overledene was lid van de socialistische Katholieke partij. In 1937 werd hij benoemd tot minister president en in 1940 vergezelde hij de re gering, en de Groot-Hertogin naar het bui tenland. Na de oorlog hervatte hij zijn mi nisteriële arbeid en werkte hij aan het herstel van Luxemburgs financiële toe stand. Pierre Dupong, die zich steeds een soci aal voelend persoon heeft getoond, stichtte als minister van Sociale Zaken (1926 1937) de vereniging voor goedkope wo ningen, die de bouw van 8000 arbeiderswo ningen bevorderde. Als financieel deskundige had hij ook in het buitenland een goede naam. Pierre Dupong werd in 1886 geboren. over een loonsverhoging voor de beman ningen van vissersschepen. Voorts deelde minister Mansholt mee, dat hij een proef wil laten nemen met de ver koop van bevroren visfilets in kruideniers winkels. Weerrapport (van hedenmorgen 7 uur) toestand ta weers- Helsinki Oslo Stockholm Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux- Grenoble Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome HO S - "O U fo §2 gs S: ïi. SüHi-Z.S - s C geen opgaaf ontvangen regen windstil 3 6 geheel bew. Z 2 -1 0 zwaar bew. Z 6 2 0 m ist windstil 7 0.3 regen ZZW 6 7 0,2 regen ZZW 4 6 2 nevel ZZO 2 4 0,6 mist windstil -2 0 geheel bew. NW 4 2 0 onbewolkt NW 6 6 0 nevel N 3 -3 nevel ZZO 2 -1 0 regen ZZW 5 2 0,1 nevel WZW 1 -1 0 geen opgaaf ontvangen geen opgaaf ontvangen geen opgaaf ontvangen geheel bew. NNW 2 -1 0 zwaar bew. W 2-2 0 licht bew. NO 9 6 Neerslag laatste 24 uur xxoncccr*xx-,rrxxxxxxyxxxxxxfxyErccccc<xxxxx>ccocxcioocc<iccoc ZACHT WEEK Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Half tot 7.waar bewolkt met in de avond en nacht plaatselijk mist en morgen overdag enige regen of mot regen. Matige, aan de Waddenkust tij delijk vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Zacht voor de tijd van het jaar. 24 December Zon op 8.47 uur. onder 16.32 uur. Maan op 21.21 uur. onder 11.02 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 24 December Hoog water: 6.11 en 18.28 uur. Laag water: 1.50 en 14.10 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1