Zwerven door de natuur is vol bekoring in de winter Maandag begint bouw van nieuwe kleuterhuis Margriet f Kort en bondig J Speurtocht naar schoonheid Castricum Wijk aan Zee Heemskerk Zeevissers thans bij de Unie van Zeelieden Vanmorgen in de Vishal DINSDAG 29 DECEMBER 1953 7 Profiteer hiervan Laak '-v'" Amsterdams gemeente raadslid sprak voor P.v.d.A. Jeugdherbergvader Jan Post verlaat „Assumburg" Hogere subsidie voor kleuteronderwijs Vuilnis-ophaaldienst wordt duurder Heemskerk sluit zich aan bij Stichting Noordholland Metselaar door steenklomp getroffen Scheepvaart OFSCHOON de meesten van ons mooi-weer- of zelfs uitsluitend zomerwandelaars zijn is het onloochenbaar, dat ook 's winters het zwerven door de vrije natuur een buitengewoon prettige kant heeft. Onjuist is de mening van hen, die zeggen, dat de natuur volkomen is uitgestorven. Rijk wordt de moeite beloond van hen, die er de .laatste weken van het jaar op uit trekken en dolen in de bossen, in de polder, in onze watergebieden of in welk ander landschap ook. Want er is een vogelvertier, zo rijk, als een niet-ingewijde zich onmogelijk kan voorstellen. Vol levendig beweeg zijn 's winters de bossen en het is voor mij al lang geen vraag meer of er omstreeks de jaarwisse ling wel werkelijk minder vogels in de lage landen bij de zee vertoeven dan in het voorjaar. Immers, al van de nazomer en herfst af, dus reeds weken voor de intrede van de winter, waarin vorst, mist, sneeuw, regen, maar ook rustig, zacht weer elkaar om beurten kunnen vervangen, zijn dui zenden ondernemende zwervertjes uit den vreemde naar deze gewesten getrokken. Zij ontvluchtten voedselnood in hun ge boorteland en namen de plaats in van onze broedvogels, die naar nog Zuidelijker stre ken d:e wijk namen. Hier komt nog bij, dat grote aantallen stand- en zweefvogels ons 's winters trouw gezelschap blijven hou den. Wanneer een wandelaar in deze tijd van het jaar naar een loof-, of naaldbos gaat en liet geluk een beetje op zijn hand heeft, hoort hij links en rechts het kinder lijke gebabbel van mezen van allerlei soort: van koolmees, pimpel, glans- en malkop, van zwarte mees, kuifmees en staartmees. Vaak reizen zij in bonte, ge mengde gezelschappen, maar de troepen bestaan soms ook wel uitsluitend uit indi viduen van één soort. Volop valt er dan te genieten van hun edele kleuren en hun fijne, sierlijke li chaamsbouw. Hoe druk en beweeglijk zijn al die acrobaatjes, hoe opgewekt en monter is heel hun bedrijf. Een en al kwiekheid en levendigheid', zoeken de liliputters rus teloos bos na bos af, zonder ophouden speurend naar insecten, poppen, eitjes en naar ander klein gedierte, dat leeft in de bodem aan de voet van de bomen, in schors- of bastspleten en in allerlei ver borgen hoekjes. Ziet dan hoe de rappe klanten bengelen en kopjebuitelen, zwe ven en hangen aan tak en twijg, vlug en beweeglijk. Heel dun zijn meestal hun ge luidjes, maar soms kan het plotseling ge beuren, dat zo'n klank wordt afgerond, tot een kort, melodieus liedfragment. De mezen, wie men de erenaam „bos- politie" zou kunnen toekennen, omdat zij door het opruimen van schadelijke insec ten in economisch opzicht van betekenis zijn, worden inmiddels ter zijde gestaan door de kleinste vogeltjes, die wij in ons land kennen: de goudhaantjes. Sieraden zijn deze ranke figuurtjes en bewonderens waardig is hun vlugheid, wanneer zij kruipen en sluipen door de twijgen van spar en den, om er in de verborgenste schuilhoeken hun voedsel op te sporen. Hun bijzonder ijle geluidjes, hoog als van insecten, vervullen het bos, als zij van 's ochtends tot 's avonds in grote, gezel schappen ijverig en nimmer moe, boom na boom nauwgezet afzoeken. En dan is er ook nog gelegenheid rustig te kijken naar de gewone specht, die dik wijls de nesthopen van de rode bosmieren openhakt om zich met de wriemelende in secten te voeden, zoals ook de draaihals het doet: zijn .gezonde lach", vèr-klinkend, doet vaak de bossen daveren. Het is ook in datzelfde milieu, dat een andere „tim merman", de veelkleurige grote bonte specht, zich in al zijn schoonheid ten toon stelt tegen de stam van een boom. Hij is een Nederlandse broedvogel; die zijn nest- opening in onze boomstammen hamert, maar in sommige jaren krijgen wij soms bezoek van grote menigten grote bonte spechten uit het buitenland. Dat was in 1949 onder andere het geval, toon er in ons land tevens een invasie plaats vond van grote troepen zwarte mezen van vreemde bodem. In beukenlanen, op bouwakkers, waar het wemelt van onkruidzaden, in dorps tuinen, op boerenerven en waar niet al concentreren zich 's winters ook meer malen grote troepen schildvinken, die uit contreien, waar de mensen een andere taal spreken, naar hier zijn getrokken. Verkenning van de elzen "kan ook voor prettige verrassingen zorgen, want op de zaden, die de donkere proppen bevatten, zijn de buitenlandse sijsjes, actieve gym nasten in het ontloverd hout, verzot. Zij zijn al net zulke vaardige buitelaars als mezen en als zij met druk stemvertier op vliegen, veranderen zij in een „wolkje mu ziek". Het heeft echter ook zin goed op de ber ken te letten, want een verwant van de sijs, de barmsijs, heeft het, terwille van de voedsel verwerving, juist op de zoeven ge noemde boomsoort gemunt. Deze buiten landier eet in deze gewesten bij voorkeur berkenzaad. Hij is een zeer ongeregelde verschijning: soms zijn de barmsijsjes hier zeldzaam, maar in andere jaren maakt hij hier massaal zijn opwachting. Dit is juist dit jaar het geval. Bij duizenden verblij ven zij nu in ons land; in Soest zag ik ze, behalve in de berken, ook in de lorken en de Robinia's („acacia's"). Hun doen en laten komt grotendeels overeen met dat van de gewone sijzen, maar zij zien er heel anders uit, want hun borst, keel en kruin zijn rood; het „petje" van het mannetje is zelfs karmijnrood. Indien de reis naar de bossen u te ver mocht zijn, dan kunt u ook dichter bij huis blijven om van het winterse vogelleven te genieten. Vooral wanneer het sneeuwt en de bonte vogelbent zich nauw bij de mensen aansluit, kan men de gedragingen van de gepluimde zangers vlak bij de deur nagaan. In de eerste plaats zijn natuurlijk de huismussen, deze vrijmoedige bedelaars, die echter ook een heel amusante kant heb ben, van de partij, maar meestal staan de voetprenten van de mezen, die gewoonlijk niet zo spoedig op de grond komen als vin ken, merels, heggemussen, kepen, groen- lingen enz., ook spoedig in de sneeuw ge tekend. Gelukkig is het beroep van de kleine musici op de mensen niet vaak vergeefs: er wordt drinken in een schoteltje neer gezet en er wordt voer gestrooid, hetzij op de grond, hetzij, wat voor de bedeelden veiliger is, daar zij dan niet door katten kunnen worden bedreigd, op een voerplank. Op deze wijze krijgt men allelei aardige vogeltafereeltjes bij de deur te aanschou wen, want de honger maakt onze kleine vrienden doorgaans heel tam en vertrou welijk. Zo'n voerdistributie is een prach tige gelegenheid (ook voor kinderen) om met tal van vogels, die in het voorjaar en zomer veel schuwer zijn, van nabij kennis te maken. Een klant, die op de voerplaatsen haast nooit ontbreekt, is de merel, die in zo'n mooi glanzend, zwart bruigomspak is ge stoken. Als soort is hij uiterst gemakkelijk te herkennen, door het pittig contrast tus sen de fel geeloranje snavel en de zeer donkere kleur van de veren. Het wijfje moet het echter met een valer pakje stel len; bij haar is kenmerkend het roestbruin van borst en keel met de donkere vlekken- tekening. Van een grote zuiverheid, iets aan ere weemoedige kant, is het lied van de merel man, die ik zelfs wel eens met Kerstmis in Huizen (Gooi) heb horen zingen. Boven dien zag ik dit exemplaar zingen. Dit is geen overbodige mededeling, want c.e spreeuw, deze voortreffelijke imitator en tevens winterzanger, zou een argeloos luisteraar op een dwaalspoor kunnen bren gen. Van de edele merelslag kan men ech ter vooral van Februari af genieten, hetzij buiten, hetzij in de parken van de steden, waaraan de vogel, eens een schuwe bos- 'oewoner, in de avonduren wijding schenkt door zijn plechtig, gedragen, psalmodiërend lied. RINKE TOLMAN Met een IN DEZE COURANT bereikt U Uw vrienden, ken nissen en cliëntèle op het rustige moment dat zij de krant lezen. De prijs van de Nieuwjaarsadvertenties welke in ons nummer van 31 December of 2 Januari worden geplaatst, bedraagt bij een minimum van 12 mm. 1-20. Elke mm. meer 0.10, maximum 60 mm. Geheel gezet in de gewone courant- letter. Bij groter formaat en groter letters afschrijving van het bestaande contract of, indien niet aanwezig, ge wone losse-regelprijs. Gaarne ontvangen wij tijdig Uw opgave aan ons kantoor KENNEMERLAAN 186 IJMUIDEN f y i4 o. - f s v_ V K N i 1 M Sj -JV Mevrouw J. SluisFlinterman uit Am sterdam, lid van de gemeenteraad van de hoofdstad, heeft tijdens de Maandag in hotel De Rustende Jager gehouden jaar wisselingsbijeenkomst van de Partij van de Arbeid, afdeling Castricum, een gloedvolle rede gehouden over de taak van het socia lisme in de tegenv/oordige maatschappij. „Wij moeten alles doen om de vrede te be houden en die maatregelen nemen, die een altijddurende vrede waarborgen", zei ze onder meer, na een overzicht te hebben gegeven van de wijze waarop de beide laatste wereldoorlogen tot stand konden komen, hetgeen, volgens spreekster, te wijten was aan het feit, dat in de wereld geen eenheid werd bereikt. Mevrouw Sluis Flinterman deed een hartstochtelijk be roep op allen om zich ten volle in te zet ten voor een betere maatschappij, door zo veel mogelijk liefde te betonen voor de medemens en daar, waar mogelijk, behulp zaam te zijn. Een zangkoortje zong daarna kerstliederen en mevrouw A. Oosterman bracht enige declamaties ten gehore. De heer en mevrouw Cortel toonden hun kun nen op de piano. Klaverjassende „Strandmeeuwen" De Wijk aan Zeese klaverjasclub „De Strandmeeuwen" heeft een bekerwedstrijd gehouden, die als eindigde: 1. Groosjohan 4732pnt. en 1 mars; 2. N. de Boer 4732 pnt.; 3. mevrouw Seysemer 4521 pnt. en 4. me vrouw Bodewes 4473 pnt. f M n L J, tl ANNA VAN BfJRENi Zoals men weet heeft het bestuur van „Kleuterhuis Margriet", daartoe in staat gesteld door de offervaardigheid van het Haarlemse publiek, onlangs een kapitale villa aan de" Anna van Burenlaan 40 aan gekocht, die te zijner tijd en na een grondige verbouwing het tegenwoordige kleuterhuis aan het Kennemerplein no. 3 zal vervangen. De aankoop van de villa kon geheel bekostigd worden uit de op brengst der beide Margriet-loterijen; voor de noodzakelijke aan- en verbouwing zal een geldlening gesloten worden. Het genoemde pand aan het Kennemer plein, na de oorlog gehuurd van het Be heersinstituut, voldeed in vrijwel geen op zicht meer aan de eisen, die men aan een dergelijk kleuterdagverblijf moet stellen en is dan ook steeds beschouwd als een nood behuizing, die zo spoedig mogelijk diende te worden vervangen. Dat bleek echter om allerlei redenen verre van eenvoudig, nieuwbouw was veel te duur en een be staand pand met voldoende grond bleek in Haarlem niet te vinden. Daarom zijn er plannen geweest het klcuterhuis naar Zandvoort of Bloemendaal te laten ver huizen, waardoor het contact met de ouders en de nazorg echter veel moeilijker geworden zouden zijn. Juist die nazorg is echter van groot belang omdat de resultaten van een kleuterhuiskuur (de medische en psychische verzorging in dagverblijven van zwakke of ziekelijke kinderen van 1-6 jaar) anders wellicht maar van korte duur zouden zijn. Groot was daarom de vol doening, toen men er tenslotte in slaagde, de fraaie villa aan de Anna van Buren laan te kopen, welker eerste verdieping en zolderétage zonder enige verandering ge schikt bleken om de directrice en de in wonende kinderverzorgsters, een onder zoek- en spreekkamer voor de kinderarts alsmede de administratie-, bestuurs- en recreatieverti'ekken te herbergen. Beneden is voorts het dienstgedeelte (keuken, bij keuken e.d.) onveranderd bruikbaar. De verblijven der kinderen moeten echter bij gebouwd worden, waar'n° veel studie en overleg van het bestuur met de architect de heer J. P. Kloos nodig bleken. Situatietekening voor het nieuwe kleuter- huis. Gearceerd de bestaaiide villa; zwart: de drie bij te bouiven vleugels. (Architect J. P. Kloos te Haarlem). Tenslotte is besloten tot het bouwen van afzonderlijke kinderverzorgings-„units", waarin de kleuters tezamen een groep vor men. Er zullen nu drie van deze „units" vleugels van een verdieping aan de villa aangebouwd worden. Elk van die vleugels omvat een sanitaire afdeling, een eet- en speelzaal en een siaapzaal-lighal, geflankeerd door een ter ras, waarop bij goed weer kan worden ge geten en geslapen en door een ruime, be schutte tuin die een ideaal speelterrein voor de kleintjes vormt. Het „unit"-sys- teem is gekozen, omdat dit volgens de des kundigen als de meest doeltreffende vorm voor kleuterverzorging beschouwd wordt, maar de heer Kloos heeft er een hele puzzle aan gehad om deze opzet zo te rea liseren, dat er architectonische aansluiting aan de villa werd verkregen zonder het functionele doel van het geheel te schaden. De vader van de jeugdherberg „Assum burg", de -heer J. Post. zal Heemskerk zeer binnenkort verlaten. De heer Post is in ge lijke functie benoemd aan een nieuwe jeugdherberg te Chaam in Noord-Brabant, die werd geschonken door een grote pe troleum-maatsch app ij Naar de heer Post vertelde, verheugt hij zich zeer op zijn nieuwe standplaats, maar spijt het hem toch „Assumburg" te moeten verlaten, daar hij in de vijf jaren, dat hij hier verbleef aan het oude slot was ge hecht geraakt. Voor het Heemskerkse verenigingsleven betekent het vertrek van de heer Post een groot verlies. Vooral de kleuterschool „Marquette" heeft veel steun van hem on dervonden. Een opvolger is nog niet be noemd en waarschijnlijk zal tijdelijk een plaatsvervanger worden aangesteld. De gemeenteraad van Heemskerk heeft indertijd een verordening vastgesteld, die de voorwaarden regelt, waarop aan scholen voor voorbereidend lager onderwijs in de gemeente Heemskerk subsidie uit de ge meentekas kan worden verstrekt. In arti kel 4 der verordening is onder meer be paald, dat de volgende bijdragen per leer ling zullen worden verstrekt: A. f 5 per leerling voor de eerste 48 leerlingen der school; B. f4 per leerling voor de daarop volgende 48 leerlingen; C. f 3 per leerling voor de overige leerlingen. B. en W. hebben gemeend deze bijdragen te moeten verhogen, gezien de stijging van de kostprijs der leermiddelen, alsmede om te bevorderen, dat het daardoor mogelijk zal zijn het kleuteronderwijs op de be staande scholen nog meer te perfectioneren. Buiten deze leerlingen-bijdragen ontvangen de scncolbesturen nog een leerkrachten vergoeding van f 200 voor de eerste en f 100 voor elke volgende leerkracht. Bo vendien wordt f 250 gegeven voor elke on derwijzeres, die in het bezit is van een vakdiploma voor dit onderwijs. De laatste uitkeringen zouden B. en W. ongewijzigd willen laten, doch de bijdragen per leerling zouden zij gaarne zien verhoogd tot respec tievelijk f 7, f 6 en f 5, ofwel een algemene verhoging van f 2 per leerling. Krachtens de verordening op de heffing van recht voor het ophalen van vuilnis in Heemskerk, moet per abonnement per jaar worden betaald f3. Bij de vaststelling van dit bedrag betaalde de gemeente aan de vuilnisophaler dezelfde vergoeding per aangeslotene per jaar, hetgeen werd gewij zigd in f 3.75 per abonnement toen de stor ting in het vervolg diende te geschieden aan de Zuid Madeweg nabij Fort Veld- buys. Sedert de verkeersinspectie bezwaar ge maakt heeft tegen het vervoer door een niet-beroepsvervoerder zijn de kosten voor het ophalen van vuilnis per aangeslotene gestegen tot f 6 per jaar. Dit betekent dat momenteel de gemeente jaarlijks een be drag van f 1890 moet bijdragen in de kos- "terry welk bedrag regelmatig zal stijgen, wanneer nog meer personen zich zullen aansluiten, hetgeen zeer zeker mag worden verwacht, nu wederom een groot aantal woningen in de gemeente in aanbouw is. Het college heeft gemeend, gezien het feit dat de abonnementskosten ad f 3 per jaar zeer laag zijn gesteld, dat het billijk is een bescheiden verhoging in de algemene kos ten te verlangen en zou de raad daarom willen voorstellen deze bijdrage te verho gen van f 3 tot f 4 per jaar. Geestelijke volksgezond.heid B. en W. van Heemskerk stellen de ge meenteraad voor de overeenkomst met Haarlem betreffende de psychiatrische voor- en nazoagdienst voor geestesziekten op te zeggen en zich aan te sluiten bij de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid in Noordholland. Indien de raad hiertoe be sluit zal een nieuw district „Kennemer- land" worden gevormd, waarin worden ge vestigd: een meddsch-opvoédkundig bu reau, een bureau voor school- en beroeps keuze en consultatiebureau voor de voor- en nazorg van geesteszieken. De bureaux worden centraal gevestigd en zo nodig worder in de andere gemeenten spreek uren gehouden. Opbrengst Zonnebloem-collecte De in Heemskerk gehouden Zonnebloem- collecten hebben f 376,59 opgebracht. Een belangrijk besluit is tijdens de jaar vergadering van de Unie van Zeelieden ge vallen: behalve zeelieden ter koopvaardij, kustvaart en zeesleepvaart zullen voortaan ook de zeevissers, leden van de Centrale Bond van Werknemers in het Transport bedrijf (N.V.V.), als leden van de Unie van Zeelieden worden beschouwd. In deze kring wordt de verandering logisch geacht, omdat vissers en zeelieden onder dezelfde wetgevingen, besluiten en verzekeringen vallen. De Unie is een onderdeel van de centrale bond. De voorzitter, de heer A. de Boon, deelde mede dat het pensioenfonds voor zeelieden binnenkort in werking zal kunnen treden. Binnen ongeveer drie maanden verwacht men het ministeriële besluit, dat dit be drijfspensioenfonds verplicht zal stellen. Dit zal echter niet voor de zeevisserij gel den. Het eerste plan tot het vormen van een bedrijfspensioenfonds ontstond in 1942, toen de Nederlandse regering te Londen toezeggingen daartoe deed. In 1946 werd op Nederlandse bodem een studiecollege gevormd, dat in 1949 voorstellen deed. In 1951 besloot het parlement voor dit fonds een bedrag van 70.300.000.te verstrek ken. Nadien zijn statuten en reglementen opgesteld, die nog door de sociaal Econo mische Raad behandeld moeten worden, waarna advies kan worden uitgebracht. Ingewijden verwachten geen moeilijk heden meer, zodat in de loop van Maart de elf jaar oude plannen verwezenlijkt zullen kunnen worden. Dit betekent, dat zeelieden op hun zes tigste jaar pensioenrechten zullen verwer ven. Gedurende de 30 tot 40 jaar, waarin de pensioenen door premies zullen kunnen worden opgebouwd, zullen overgangsmaat regelen gelden, waarover wel enige tevre denheid, maar nog geen algemene voldaan heid bestaat. Met schedelbasisfractuur naar ziekenhuis De 33-iarige metselaar R. B. uit TJmui- den-Oost die gisteren bezig was met het inmetselen van een raamkozijn in een pand aan de Koningsweg in Velsen-Noord, werd door een klomp steen uit de rollaag boven hem getroffen en viel van de onge veer 2 meter 30 centimeter hoge steiger waarop hij stond. Hevig bloedend uit het linkeroor is hij, nadat hem medische eerste hulp ter plaatse was verleend, naar het Antoniusziekenhuis in IJmuiden-Oost vervoerd. De man heeft een schedelbasisfractuür. Vanmorgen was hij echter bij kennis en kon een lichte ver betering in de toestand worden geconsta teerd. Vanmorgen waren aan" deafslag de ..Eveline" met 2500 kisten haring, de „Post boy" met 200 kisten haring, de SCH 27 met 520 kisten haring, de „Vikingbank" met 260 kisten schelvis, 70 kistep. gul, 30 kool- vis, 150 radio, 200. wijting, 30. diversen en 50 stuks stijve kabeljauwen. Voorts waren er vier kottërs niet' fijrivis.' De prijs van de haring zat tussen de f 10.50 en f 11.50. Ruim de helft van de hoeveelheid haring, die om zeven uur bij de eerste afslag in de hallen stond, werd opgehouden. De „Vikingbank" .vo.erde een scheepje met slappe vis aan. De prijzen van de verse waren zeer slecht te noemen. De prijs van de wijting ging van f 9.50 tot f 11.50. De braad zat tussen de f 11 en de f 14, de pennen van f 22 tot f 24, kleinmiddel van f 27 tot f 28 en de zwarte kolen van f 61 tot f 55. Voor de rijen kabeljauw werd van f 75 tot f 70 betaald. De kisten kabeljauw kregen van f 80 tot f 73. Grote gul deed vanmorgen f 40 en verder werd betaald voor de middel eul f 30, voor torren van f 12 tot f 13. De „Vikingbank" bracht ook nog twee grote haaien mee. De eerste ging weg voor f 152 en de weede voor f 144. De prijs van de tong was ongeveer gelijk aan die van de markt van gisteren. Lappen kregen van f 3.50 tot f 3.60, grootmiddel tong f 2.20, kleinmiddel tong f 1.85, tong I f 1.25 en slips f 0.83. De grote schol deed vanmorgen f 21, de middel schol f 23, zetschol f 43, schol 1 f 32, schol II f 28 en schol III f 18 tot f 22. Voor morgen verschijnen aan de af slag de Abraham met zijn record vangst van 3800 kisten haring, de „Eli" met 800 kisten verse vis en de „Polderman" met 650 kisten verse vis. De Engelsp drifter LT 138 legde van morgen aan bij de bunker in de Haring haven. Het scheepje komt netten laden. BINNENLAND Woensdagmorgen a.s. wordt het m.s. „Wonosari" uit Indonesië te Rotterdam ver wacht. Het schip heeft dan nog maar één passagier aan boord, een 29-jarige planter uit Sumatra. Alle andere passagiers wilden vóór Kerstmis thuis zijn. Zij gingen op 23 December in Genua van boord en hebben hun reis over land vervolgd. De „Wonosari" brengt zestig apen uit Indonesië mee. Uit de haven van Amsterdam zijn zes spoorwegrijtuigen naar Indonesië verscheept van de 298 die de Indonesische spoorwegen bij Oostenrijkse, Franse en Nederlandse fabrieken hebben besteld. Van de zes wa gons, die op achter- en voordek van het m.s. „Karimun" waren geladen, zijn er vier van Oostenrijks en twee van Nederlands fabri kaat. Tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw is benoemd prof. ir. G. J. A. Terra, hoogleraar in de landhuishoudkunde aan de faculteit van landbouwwetenschap van de universiteit van Indonesië te Bogor. HAARLEM EN OMGEVING De wethouder van Onderwijs en Kunst zaken der gemeente Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, zal deze week geen spreekuur houden. Dat hij daarin naar wens geslaagd is, blijkt uit de hierbij afgebeelde situatie- en pers pectieftekeningen. De verbouwing is dezer dagen aanbe steed en Maandag a.s. gaat het werk be ginnen. Duurt het huidige zomerse winter weer voort, dan kan het nieuwe kleuter huis al in Mei zijn heilzame taak aanvan gen. Het zal plaats bieden aan zestig kin deren, daartoe telkens door de GG en GD aangewezen en naar alle eisen cles tijds zijn ingericht. Veel last zullen de omwonenden niet van hun nieuwe kleine buren hebben, want 's avonds en des Zondags zijn de kleuters thuis en 's middags slapen zij allen enkele uren. Waar zij bovendien in huiselijke groepen van ten hoogste twintig kinderen bij elkaar zullen zijn, zal er van hinderlijk gerucht wel geen sprake zijn. Perspectiejschets van een der drie nieuwe vleugels. Aagtedijk, 27 v. Saritos, n. Kio de Janeiro. Aidabi, 27 te Rotterdam. Alderamin, 27 te Rotterdam. Algenib, 27 v. Victoiia n. Ilheos. Alnati 27 220 m. Z.ZO. St. Vincent. Alphard, 27 v. Hamburg n. Antwerpen. Amstelpark, 28 te Coquimbo. Arendskerk, 28 rede Port Swettenham. Amedijk. pass. 27 Flores n. New Orleans. Alphacca, 27 v. New Work n. Buenos Aires. Amstelkroon, 28 te Rotterdam. Andijk, 26 te Biownsviile. Axeldijk, pass. 27 Scilly's n. New York. Alchiba, 26 v. Rio Grande do Sul te San Francis co do Sul. Alioth, 25 v. Santos te Montevideo. Amor, 26 v. Amsterdam n. Hamburg. Amsteldtiep, 25 te Genua. Annenkerk, 26 v. Yokohama te Cebu. Aletta, 27 420 m. Z.ZO. Bangkok. Aludra, 27 250 m. N. St. Paulsrock. Appingedijk, 27 900 m. W.ZW. Scilly s. Arkeldijk, 27 380 m. NO. Fiores. Averdijk, 27 220 m. O. Kp. Race. Ariadne, pass. 28 Kp. Malea n. Piraeus. Bennekom, 28 te Panamakanaal n. Pimentel. Bloemfontein 27 240 m. Z. Dakar. Boissevain, 29 te Singapore verwacht. Banka, pass. 28 Guardafui n. Djibouti. Bonaire. 26 v. Amsterdam n. Georgetown. Boskoop. 26 v. Amsterdam n. West Indië. Bintang, 27 v. Tjilatjap n. Tj. Priok. Blitar, 27 510 m. O. Guardafui. Blommersdijk. 27 900 m. W.ZW. Scilly's. Breda, 27 360 m. ZW. Flores. Cumulus, 27 v. Rotterdam n. Noordzee. Caltex The Hague, 30 Hoek v. Holland verw. Caltex Utrecht, 28 te Siöon. Caltex Leiden, pass. 27 Kp. Passero n. Sidon. Cc ,nia, 27 120 m. N.NO. Port Soedan. Chama, 27 1200 m. NO. Martinique. CleoQora, 27 90 m. O. Lorenzo Marquez. Corilla, 26 530 m. NW.t. N. Sharksbay. Diemerdijk. 27 480 m. W.ZW. Scilly's. Duivendijk, 27 v. d. Elbe n. Bremen. Eemdijk, 27 op de Thames n. Londen. Elmina, 27 v. River Cess n. Grandbassam. Erinna. 26 360 m. W. Ouessant. Esso Amsterdam, 27 400 m. W. Finisterre. Eendracht, pass. 27 Lissabon n. Bremen. Gaasterkerk, pass. 27 Ouessant n. Duinkerken. Gaasterland. 28 te Bahia. Graveland, 27 v. Hamburg n. Amsterdam. Hathar, 28 v. Tunis te Malaga verw. Indraooera. pass. 27 Kp. Bon n. Rotterdam. Japara (KRL), 26 70 m. O. Ceylon. Kieldrecht, 26 te Yokohama. Langkoeas. pass. 27 Azoren n. Trinidad. Loosdrecht, 27 v. Suez n. Karachi. Limburg, 26 te Zamboanga. Leersum, 24 v. Hamburg te Amsterdam. Maasdam, 27 190 m. Z. Pto Rico. Mapla, pass. 28 Ceylon n. Port Said. Mariekerk, 27 v. Mozambique n. Beira. Mentor, 27 v. Alexar.drië n. Beyrouth. Modjokerto, 27 90 m. O. Gibraltar. Myonia. 28 te Curacao. Marker., 26 v. Amsterdam n. Bahrein. Modjokerto, pass. 27 Gibraltar n. Marseille. Muiderkerk, 26 te Singapore. Maas 27 90 m. NO. Finisterre. Malea. 27 750 m. O. Guardafui. Malvina, 26 1380 m. NO.t.O.Pitcairn. Manoeran, 27 110 m. ZW. Kreta. Marisa. 27 360 m. O.NO. Aden. Markelo. 27 dwars Kp. Vilano n. Oporto. Mitra, 27 180 m. N. Finisterre. Nieuw Amsterdam, 28 te Kingston. Noordani, 26 310 m. Z.ZW. Kp. Race. Notos, pass. 27 Kp. St. Vincent n. R'dam. Nestor, 28 v. Port of Spain n. Paramaribo. Noordwijk, 26 90 m. W.ZW. Kp. Race. Oranje, pass. 27 Perim n. Suez. Oranjefontein, 24 te Amsterdam. Orestes, 25 te Amsterdam. Ondina, 26 130 m. O. Anamba eil. Ootmarsum, 27 in Golf v. Mexico n. Houston. Orion, 27 650 m. W.ZW. Flores. Ovula, 27 380 m. N.t.W. Recife. Polydorus, 27 v. La Buan n. Menadol Polydorus. 28 170 m. NO. La Buan n. Menado. Pygmalion, 27 300 m. W.ZW. Casablanca. Prins Willem IV. 28 te Bergen. Ruys, 27 v. Santos n. Rio de Janeiro. Raki, 25 te Amsterdam. Rempang, 26 800 m. ZW. Midway eil. Ridderkerk, 27 v. Rurban n. Lorenzo Marquez. Rijnland, 27 70 m. Z. Fernando Noronha. Salland, 28 te Hamburg. Slamat, pas. 27 Gibraltar n. Beyrouth. Sloterdijk, 28 te Baltimore. Sibajak, pass. 26 Perim n. Suez. Singkep, 28 te Djeddah. Sommelsdijk, 24 v. Medan n. New York. Salland, 27 Amsterdam n. Hamburg. Saparoea, 26 v. Mangalore te Bombay. Sirrah, 26 v. Mombasa n. Beira. Stentor, 27 te Amsterdam. Samarinda, 27 220 m. ZW. Ascencion. Sliedrecht, 26 180 m. O.NO. Lorenzo Marquez. Stanvac Benakat, 27 v. Tj. Uban n. Bangkok. Tara, pass. 27 Fernando Noronha n. Antw. Tawali, 27 v. Port Said n. Napels. Telresias, pas. 27 Minikoy n. Aden. Tibia, pass. 27 Finisterre n. Singapore. Taiisse, 28 v. Port Said n. Suez. Teucer, 29 te Belawan verw. Tcsari, 23 v. Tj. Priok n. Rotterdam. Tiba, 27 190 m. Z.ZW. St. Vincent. Tankhaven I. 23 v. Sungeigeroug n. Tj. Uban. .Tjibadak» pass. "26 Brisbane n. Makassar. Tjipondok. 26 360 m. Z.ZW. Hongkong. Waterman, 27 980 m. Z.t.O. St. Vincent n. Las Palmas. Willemstad. 27 te Grenada. Woensdrecht, 27 v. Rotterdam n. Hamburg. Wield recht, 28 te Suez Willem Ruys. 27 230 m. W. Guardafui. Wonogiri, 28 te Singapore. Wonosari, pass. 27 Lissabon 30 R'dam verw. Waterland, 27 170 m NO. Bahia. Westland, 27 180 m. ZW. Las Palmas. Winterswijk. 25 250 m. ZO. Bermuda. Zuiderkruis, 23 380 m. W.NW. Anderhalfgraads- kanaal. KLEINE VAART Albengen, 26 v. St. Nazaire n. Genua. Arnoudspolder, 26 dwars Wight n. Lissabon. Ary Scheffer. 27 v. Rotterdam te Kingslynn. Atlas. 27 te Constantza n. Istanboel. Barracuda. 27 v. IJmuiden te Kopenhagen. Beekbergen, 28 v. Fowey te Genua verw. Bernina, 27 v. Rouen n. Parijs. Beta, 28 v. Whitehaven te Rotterdam verw. Bree Helle, 29 v. Rotterdam n. Londen. Batavier I, pass. 28 Ouessant n. Rotterdam. Casablanca, 27 v. Rouaan n. Casablanca. Coolhaven, 27 45 m. N. Finisterre n. Gibraltar. Cornelia b II, pass. 28 lie de Bas n. Boston. Corrie b, vertr. 28 v. Rotterdam n. Port Jerome. Depa, verm. 28 v. Delfzijl n. Schwarzenhuette. Douro, 26 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Daviena Goekoop, 27 op Elbe ten anker. Deni. 29 v. Liverpool te Rotterdam verw. De Ruyter, 27 v. St. Brieux n. Manchester. Elsemburgh, 26 dwars Estacapunt n. Casablanca. Evertsen, 26 rede Lubeck. Ferocia, 27 te Vlaardingen. Fiducia, verm. 28 v. Maassluis n. Boston. Frans, 28 v. Rotterdam n. Beckton. Gaasterland, 26 v. Harlingen n. Goole. Henrica b, pass. 28 Brunsbüttel n. Gosport. Harold, 28 v. Gdynia te Harburg. Hartel. vertr. 29 v. Rouen n. Londen. Hast I. 26 v. Swansea te Antwerpen. Hast IV, 26 v. Huil te Rouen. Hoflaan, 27 in het Kanaal n. Cork. Ida Pi eters, verm. 28 v. Karlshamn n. Man chester. Ilias. 28 te Kopenhagen n. Amsterdam. Jokurma, 26 v. Brest te Rochefort. Jo, 28 v.Rotterdam n. Helsingborg. Kemphaan, 28 te Koldmg. Kortenaer, 27 v. Preston te Fowey. Leuvehaven, pass. 27 Holtenau n. Kopenhagen. Lies, 27 v. Bayonne n. Londen. Marjan. 26 v. Rotterdam te Odense. Marne, pass. 27 Kiel n. Stockholm. Menkar, 26 v. Casablanca n. Marseille. Marcella, 28 v. Antw. te Le Havre. Matthew, 27 v. Southampton te Billingham. Mees Cremer, 28 v. Goole te Hamburg verw. Midas, 28 v. Gdynia te Amsterdam. Merak, 26 v. Montevideo n. Ascuncion. Meuse, 26 v. Rouaar. n. Londen. ïtoirfak, 26 v. Hamburg n. Antwerpen. Mirzam, 27 30 m. Z.ZW. Finisterre. Myfem, 26 v. Gefle te Kalmar. Mypuck, 28 v. Rouaan te Goole. Myson, vertr. 28 v. Rouaan n. Parijs. Nero 25 te Gdynia n. Amsterdam. Neeltje b, 28 v. Bona te Londonderry verw. Noach, 28 t.h.v. Brindisi n. Rotterdam. Noord, 23 v. Kopenhagen te Tromse verw. Nettie, 26 te Bremerhaven. Nieuwehaven, 27 te Malmö. Nottingham, 26 v. Harlingen n. Leith. Nijenburgh, 28 dwars IJmuiden n. Rotterdam. Oostzee, pass. 28 IJmuiden n. Bengazi. Prima, pass. 27 Lands End n. Rotterdam. Pavo, 28 v. Zaandam te Goole. Plato, 26 te Triëst n. Rijeka. Rijnhaven, vertr. 28 v. Casablanca n. P. Lyautey Rose Marie, 27 v. Gothenburg te Antw. Ruby. pass. 26 Holtenau n. Stockholm. Spora, 27 v. Bayonne te Garston. Servus. 27 v. Granville te Antw. Silvaplana, 28 v. Antw te Kopenhagen. Spes. 26 v. Bordeaux te Garston. Spurt. 27 v. Aveiro te Antwerpen. Swift. 26 v. Louden te Malmö. Taormina, 26 v. Maassluis te Esbjerg. Trito. pass. 27 Lizard u. Dublin. Vrij burgh, 27 v. Casablanca te Bordeaux. Vindicat Atque Polit, 2C v. Londen n. Rostock. Vlieland, 27 v. Kopenhagen te Rouen. Vrouwépolder, 27 v. Lissabon te Oporto. Westlaan, 28 bij Borkum n. Rotterdam. Wlckenburgh, 28 v. Casablanca te Duinkerken. Westersingel. 26 v. Belfast te Berry. Wiebold Bohmer, 26 v. La Pallice n. Bordeaux. SLEEPVAART Gcle Zee. 26 Ras Fartak gepass. n. Port Said. Goeree, 26 ms. Lemons vlotgesieept n. Antw. Humber, 26 t.h.v. Algiers n. Southampton met bak. Loire. 26 v. Dakar n. Oran met rqtsbreker. Oceaan, 24 te Port Said. Poolzee, 27 1360 m. O.NO. Trinidad met 2 bakken Thames, 26 120 m. O.NO. Crooked eil. n. N. York Zwarte Zee, 27 280 m. o. ten Z. Belle Isle n. Zw. „Oklahoma"

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3