Wetenschap op zee en land van groot nut voor de visserij Noor der sluis biedt beperkte mogelijkheid tot schutten Voor KLOKKEN groot Agenda voor Velsen Krachten in het vistuig al met succes gemeten Het U.V.V. kan aan een oppas helpen Havenberichten Visserij - varia VOORLICHTINGSAVOND IN IJMUIDEN Baby-zit-centrale is in Velsen blijkbaar niet algemeen bekend en klokken klein Beschadigde buitendeur bleek nog bruikbaar Beverwijk Castricum 5 Zuid er zee-haring onder Engelse wal SAMEN EEN AVOND UIT Het DCIJ-tiental in de beslissingswedstrijd Nieuwj aar sgong'wedstrijd bij „Denk en Zet" Burgerlijke stand Velsen „KARIMUN" ALS EERSTE NAAR ZEE Over bemest zeewater De eerste irissen Herdenking van Betje Wolff en Aagje Deken DINSDAG 29 DECEMBER 1953 T^AN DE NUTTIGE ZAKEN, die te maken hebben met de hulp van de wetenschap aan de visserij en die slechts enige jaren geleden nog een mysterie vormden voor vele reders en opvarenden van vissersvaar tuigen, heeft men zich Maandagavond in de zaal van het Ned. Herv. Jeugd- gebouw aan de Rembrandtlaan door middel van gesproken woord en film op de hoogte kunnen stellen vooral dan van de in Nederland gemaakte vorderingen van het wetenschappelijk onderzoek op voor de visserij bio logisch en technologisch terrein. De voedselproblemen in de zee werden door de heer M. Roessingh aangeroerd en over de prgctische kant van het antwoord op de nog al eens vaak opduikende vraag „Wat kan het moderne visserijonderzoek doen voor het bedrijf" sprak drs. L. K. Boe- rerna. Daarmee was men er nog niet, want met kennelijke interesse werd de voordracht van de heer P. A. de Boer over het gebruik van onderwater instrumenten beluisterd en tot besluit waren er voor de belangstellenden op deze visserij-voorlichtingsavond van de „Vereniging van reders van vissersvaartuigen IJmuiden", die werd gehouden onder auspiciën van de Visserij-inspectie, nog enige bijzonder interessante films als toelichting op het gesprokene te zien. De heer P. A. de Boer, die aan het woord kwam nadat de voorzitter van de IJmui- dense redersvereniging, de heer J. C. Pronk en de inspecteur voor de visserijen, de heer H. S. Drost, hadden gesproken, voerde aan, dat men met succes gebruik heeft gemaakt van een trekmeter met registreerapparaat, die zowel boven water de kracht in een vislijn kan registreren gedurende de ge hele trek met de trawl, als onder water gemonteerd op een scheerbord de kracht kan registreren, die optreedt in boven- of onderstrop tussen het scheerbord en het net. In ieder geval krijgt men hierdoor een indruk van de verschillende krachten, die in het vistuig optreden. Thans is hierom trent nog weinig bekend. De trekmeter tussen het bord en het net zou een aan wijzing kunnen geven betreffende de vangst- Er wordt thans een- model scheerbord (Suberkrub-scheerbord) beproefd om te kijken of deze borden met hun vergrote scheerwerking en mindere weerstand en verstelbaarheid, waardoor ze zelfs als zwe vend bord kunnen worden gebruikt, voor de praktijk economischer zijn. Voorts acht de heer De Boer het belangrijk, de verhou ding te bepalen tussen de lengte van de vislijnen en de diepte. Met deze proeven moet echter gewacht worden tot eind 1954, wanneer een nieuw en groter onderzoe kingsvaartuig, dat verder kan gaan om grotere diepten op te zoeken, in gebruik is gesteld. De zwevende borden, die van het schip af gedurende het vissen op iedere gewenste diepte zijn in te stellen, worden met be hulp van T.N.O. beproefd. Aangezien het vraagstuk van de zwevende borden een zeer ingewikkeld probleem vormt onder meer door het feit, dat het bord eenvoudig en sterk in uitvoering moet worden zal met de ontwikkeling nog wel enige tijd ge moeid zijn. De vorm van het bord is al vastgesteld door proeven in de windtunnel te Delft. Thans zullen er onder water proeven mee worden genomen in een sleeptank te Wa- geningen. Dit zal geschieden met een mo del en een netje. Na die proeven is het pas mogelijk een stel borden op ware grootte te maken. De proeven met dit nieuwe vis tuig zullen dan evenwel nog geruime tijd in beslag nemen. Enige vertraging in het onderzoek is ontstaan door het wachten op het nieuwe onderzoekingsvaartuig en het slechts geleidelijk ter beschikking komen van de nodige gelden voor aanschaffing van een voldoende aantal apparaten. De heer De Boer vroeg tot besluit om sugges ties voor onderzoekingen. Plankton: Rijk viswater De heer M. Roessingh vertelde in grote lijnen iets over de voedselproblemen in zee het voedsel voor de vis dan. Men heeft al eens voorgesteld om de zee te be mesten en daardoor de groei van het plank ton menu voor de haring te bevorde ren. Men kent nu eenmaal de kringloop in zee, die wordt aangevuld door het land. Alles wat van land in zee wordt gestort komt ten goede aan de organismen in zee. Aan de hand van de rijkdom aan plankton is van een bepaald water vast te stellen, hoe rijk het is aan vis. De wateren bij IJsland en die tussen het continent van Europa en Engeland (de Noordzee) zijn bijvoorbeeld planktonrijk, dus voedselrijk en rijk aan vis. De zeeën zijn hier dan namelijk om geven door landen, die hun producten in zee deponeren. Er blijft niet veel van mest over, wanneer men dit op zee zou „uit strooien", in ieder geval is het niet econo misch verantwoord. Men heeft wel eens proeven genomen in een Schotse fjord door dit water af te zet ten, er vis in uit te zetten en het water te bemesten. Daarna bleek dat bot viermaal zo snel opgroeide en zestienmaal zo zwaar werd als een bot, die in „gewoon water" was gebleven. Schol groeide echter weer even snel. Het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek houdt zich dan ook bezig met de verhoging van de productie. De bevissing wordt daar bij nagegaan, maar ook op het gebied van de plankton worden onderzoekingen ver richt. Uit de planktonverplaatsingen wil bezig, hoe die vraag opgelost kan worden. men tenslotte de goede en slechte haring vangsten verklaren. Voor jonge schol geldt bijvoorbeeld, dat de wind bovenal de jonge eieren verplaatst. Jonge schol moet bij de kust opgroeien en daarom vraagt men zich af, of het doenlijk is „verwaaide" schol eieren te verplaatsen. Het is voor het visserijbedrijf namelijk heel belangrijk of een bepaald broedjaar is geslaagd en of over enige jaren goede vangsten zijn te verwachten. Van sommige vissen zou men een sterkere stand moeten kweken en het Instituut houdt zich er mee Vis gevoelig voor veranderingen „Wat doen we nu voor het bedrijf", vroeg drs. L. K. Boerema zich af, „en wat betekent het werk". Begrijpelijkerwijs houdt men zich bezig met de overbevissing, waarmee de een het wel en de ander het niet eens is. Bij het visserijonderzoek heeft men nog lang niet zo veel resultaten als in de landbouwsector. Er liggen evenwel grote mogelijkheden voor het visserijonderzoek. Daar is in de eerste plaats het geven van aanwijzingen om de visstand, zoals die er is, beter uit te buiten. Het zeewater is niet overal gelijk kleur, temperatuur en zoutgehalte en meer van dien aard ver schillen en de vis blijft nu eenmaal zeer gevoelig voor alle veranderingen. Elke vis stelt eigen eisen aan de omgeving en derhalve zijn daar voor het bedrijf resul taten uit te halen. Bij Noorwegen heeft men de eisen onderzocht, die een bepaalde soort haring stelde. Daardoor ontdekte men de trekweg van deze haring en kon er in plaats van een maand vijf weken op worden gevist. Van de haring op de Noord zee is nog steeds niet veel bekend. Ook hiermee bemoeit het visserijonderzoek zich. Een andere mogelijkheid voor het visserij- Tijdens zijn lezing van slechts een half uur ov de visserij-voorlichtingsavond voor de „Vereniging van reders van vissersvaartuigen IJmuiden" vertelde drs. L. K. Boerema, dat zich onder de tientallen haringsoorten vreemde ver schijnselen voordoen. Uit Engeland is pas bericht ontvangen, dat men dit jaar onder de Engelse wal haring heeft ge vangen van de soort, die heel vroeger in de Zuiderzee thans het IJselmeer voorkwam. onderzoek is de bestudering en de verkla ring van veranderingen, die optreden. Er zijn veranderingen, die over lange perio den optreden, zoals in de Barendszzee, waar het sinds 1920 goed vissen op kabeljauw is, nadat de temperatuur er één tot twee gra den zakt. Overbevissing bestaat volgens drs. Boe rema wel degelijk. Na de eerste wereld oorlog werd er goed gevist, langzamerhand weer minder tot slecht toe en na 1945 werd er weer goed gevangen. Than? zakken de vangsten weer. De visserij heeft invloed op de visstand; aan het visserijonderzoek de taak uit te maken welke maatregelen genomen moeten worden. De maaswijdte is met veel moeite op 8 cm. gebracht, maar men zal nog verder moeten gaan: vermin dering van het aantal reizen en in de vaart zijnde schepen. Men zou dan zo heeft men berekend 40 procent grotere vang sten krijgen. Het is evenwel zeer moeilijk om met de andere landen tot overeenstem ming te komen. Bij de Amerikaanse kust werd de vangtijd op heulbot bijvoorbeeld beperkt. Voorts ligt er voor de mannen van het visserijonderzoek de taak om na te gaan hoe de visstand verbeterd kan worden. De schol groeit viermaal sneller op de Dog- gersbank dan op de kust. Zou men die schol dan moeten overplaatsen? Denemarken deed het en ondanks de kosten van het transport, was die schol nog goedkoper ook. Verder zou men de scholeieren over de ge vaarlijke leeftijd kunnen helpen, maar het percentage, dat in zee gebracht kan wor den, zou zeer gering zijn. Het visserij onderzoek houdt zich in Nederland speciaal bezig met het onderzoek van de gedra gingen van schol, haring en tong en het zou het instituut een genoegen zijn, om van de schippers voortaan meldingen te krijgen over de plaats, wanneer, hoeveel per trek en voor de haring trawl visserij, welke soort is gevangen. Voor hen, die er ook wel eens een avondje tussenuit willen, maar geen vriendelijke oma of jonger zusje bij. de hand hebben, om op de kleintjes te passen, kan de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, in de wandeling het „U.V.V." genaamd, uitkomst brengen. Uitkomst in de vorm van een oppas, een baby-sitter. Hierover vertelde mevrouw C. P. J. Anten-Butzelaar, presidente van de afdeling IJmuiden van het, U.V.V. ons het een en ander. ADVERTENTIE MOET U BI) P. DE GROOT ZIJN Kennemerlsan 30 Telefoon 4127 DINSDAG 29 DECEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Tarzan en de slavin". Rex, 20 uur: „De madonna der zeven manen". WOENSDAG 30 DECEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: Cabaret „Bond van zee varenden". Rex, 20 uur: „De madonna der zeven manen". Zoals uit de naam al kan worden opge maakt, bemiddelt het U.V.V. in deze geheel belangeloos. Ook zijn niet alle baby-sitters, die zich bereid hebben verklaard om hun avond door te brengen in een voor hen vreemde omgeving, lid van het U.V.V. Het zijn meest jonge meisjes, die bijvoorbeeld voor onderwijzeres studeren. Maar óók zijn er gehuwde dames bij, die thuis gemist kunnen worden en anderen in de gelegen heid willen stellen ook eens een avond ge zamenlijk naar de schouwburg of naar familie te gaan. Geheel pro deo gaat dit wel niet, maar de kleine vergoeding, die gevraagd wordt, kan voor hen, die er eens gebruik van willen maken, geen bezwaar zijn. Meisjes vinden het prettig De meisjes vinden het maar wat leuk. Niet alleen, omdat de vergoeding, welke zij krijgen, vaak een welkome verhoging van het zakgeld betekent, maar zij vinden door gaans ook een plekje, waar zij rustig kun nen studeren, wat thuis niet altijd het ge val is. Als de gastvrouw dan nog voor een extra lekker kopje thee heeft gezorgd, wordt zo'n avond allerminst als een corvee beschouwd. Het U.V.V. zorgt er natuurlijk voor, dat de oppas uit een gezin komt, waar kleine kinderen zijn, zodat ze niet met de handen in het haar staat, als er geholpen moet worden. Geen groeiende belangstelling Toch wordt er van deze bemiddeling van het U.V.V. geen abnormaal groot gebruik gemaakt en is de belangstelling er voor in de loop der jaren niet groter geworden. Het zijn steeds dezelfde families, die om een oppas vragen. Op zich zelf is dit natuurlijk een verheugend iets, en de waarderende uitlatingen, die het U.V.V. over de tijdelijke vervangsters bereiken, zijn een goed motief om dit werk voort te zetten en te trachten het uit te bx-eiden. De laatste jaren hebben zich hier vele families uit andere delen van het land ge vestigd. Zij weten waarschijnlijk niet, hoe hier aan een goede en vertrouwde oppas te komen. Doorgaans verhuizen de zusjes en oma's niet mee! Laten zij zich met een gerust hax-t wen den tot de dames van het U.V.V. Voor IJmuiden kunnen zij mevrouw Homburg, Wijk aan Zeeërweg 158 eenis op bollen of bezoeken; mevrouw Bakker, Van Tuylweg 15 bemiddelt voor het dorp Vel sen. Voor Driehuis kunt ge terecht bij mevrouw Anten, De Genestetlaan 11, en voor Santpoort bij mevrouw Busselman, Wüstelaan 17. Wie er wat voor voelen, als baby-sitter te gaan fungeren, wel, laten zij ook eens een praatje gaan maken bij een van de dames. Ook zij zijn hartelijk welkom. GESLAAGD De heer J. Gijzen, werkzaam bij de N.V. Breedband en alhier woonachtig, slaagde voor het tweede gedeelte Staatspractijk- diploma, waardoor hem thans het volledig diploma wordt uitgereikt. Hij ontving zijn opleiding bij het instituut van Otterlo te IJmuiden. Om de provinciale damtitel De technische commissie voor het opstel len van de D.C.IJ.-tientallen heeft het vol gende tiental samengesteld voor de belang rijke ontmoeting tegen Gezellig Samenzijn. Bord 1 Piet Roozenburg; 2 A. Ligthart; 3. B. Dukel; 4 H. Laros; 5 C. Suyk; 6. Tommy Postma; 7 Yme de Jong; 8 G. Postma; 9 P. v. d. Berg en 10 A. W. Beukema. Als reser ves komen in aanmerking voorzitter K. de Jong, L. C. Vooys en H. Swier. Het tiental van de Amsterdamse dam club Gezellig Samenzijn, dat in 1952 de landstitel won en welke dammers al der tien maal de hoogste damtitel in het 43- jarig bestaan hebben veroverd, komt zo sterk mogelijk uit. De opstelling van deze ploeg is: 1 R. C. Keiler, 2 J. H. Vos, 3. J. H. Steenhuis, 4 J. H. Ansems, 5 Herm. de Jongh, 6 W. Rustenburg, 7 J. J. Bedolla, 8 J. J. de Wit, 9 P. G. van Hout, 10 L. J. Hellingman. In de eerste ontmoeting in September 1953 won de D.C.IJ.-kop met 91 van het sterke meesterkwartet. Maar toen stelde de staart erg teleur. De D.C.IJ.-kop is sterker, maar een 91 overwinning zullen de D.C.IJ.'ers niet meer behalen. De D.C.IJ.- staart zal voorzichtiger kunnen doen. Er wordt gespeeld met een tempo van 45 zet ten per anderhalf uur. In de grote zaal van café „Die Raeckse" te Haarlem is er ge legenheid op Woensdag 6 Januari de strijd te volgen. Maandag 28 December kwamen de haven van IJmuiden binnen: Falcon van Londen. Maywood van Swansea. Frank Delmas van Le Havre. Heriot van Grangemouth. Erna van Kopenhagen. Hamme S. van Kopenha gen. Warun van Stockholm. Rigel van Man- tyluoto. Svanö van Garston. Graveland van Hamburg. Congostroom van Hamburg. Etoelf van Bordeaux. Swedic van Vestervick. Eken van Mariestad. Midas van Gdynia. Vertrokken zijn: Trude K naar Norr- köping. American Defender naar New York. Nahis naar Bremen. Marva naar Schevenin- gen. Westerdok naar Ahus. Nanjo naar Lon den. Antilope naar Londen. Birmingham n. Harlingen. Karimun naar Port Said. Caribia naar Vlaardingen. Mutatie naar Rotterdam. Phoenix naar Antwerpen. Zaterdag 2 Januari houdt de jeugddam- club „Denk en Zet", Nieuwjaarsgongwed- strijden op de 100 ruiten. Hiervoor zijn er vijftien jongens ingeschreven, die in vier groepen zijn verdeeld: 3 groepen van 4 en van 3. Na de loting zijn de volgende af delingen gevormd: Groep A: G. Boekhoud, J. de Boer, E. Bravenboer, H. Kok. Groep B: P. van Kamoen, B. Welting, C. Rosier, W. .Schoen. Groep C: S. Klous, J. Eleveld, H. Koekenbier, N. N. Groep D: J. Braven- boer, P. Kok, P. Mooy, J. van Dijk. De wedstrijden worden gehouden in het ge meentelijk Vergaderlokaal aan de Abelen straat. GEBOREN: N. H. van der Horst—Korper, d. Paramaribostraat 4, Santpoort. J. Ketelaar Van der Leest, d., Ogelwichtstraat 3, Velsen (N.) A. GroenewoudKomen, d-, Burg. Ram- bonnetlaan 42, IJmuiden. C. du Mortier Vlieland, z. Pres- Krugerstraat 43, IJmuiden. C. C. Rens—Van Bodegom, dV Wijkeroog- straat 70, Velsen (N.) A. Glas—Wijker, d., Tuinderstraat 84, IJmuiden (O-)- ONDERTROUWD: G. D. M. Smits, Acacia straat 13, IJmuiden (O.) en A. Weber, Van Linschotenstraat 19. IJmuiden. J. B. L. Wes tervoorde, v. d. Zwaagstraat 4, IJmuiden (0;) en E. Postema, IJmuiderstraatweg 11, IJmui den (O.) J. C. Brandsma,. a.b. H.M. Karei Doorman, Rotterdam en M. Oostveen, Duin- vlietstraat 120, Velsen (N.) H. G- Jansen, De Savornin Lohmanlaan 15, Velsen en J. H- Teddema, Hudsonstraat 77 II, Amsterdam. H. Otte, Grote Houtweg 126, Beverwijk en A. Admiraal, De Weerdstraat 7, IJmuiden (O.) M. A. van Gelderen, Wilgenhoflaan 79. Bever wijk en A. M. Koks, Dirk Hartoghstraat 62, IJmuiden. GEHUWD: H. Visser en H. T. Heuving. C- de Waard en C- de Waard. De Genestetlaan 41 I, Driehuis. H. van Brummelen en J.c. van Duyvxenbode, Moerbergplantsoen 119. IJmui den. B. de Jong en E. H. Rem, Joh. Bosboom straat 29, Amersfoort. N. Wade en T. Groen, Birmingham, Engeland. E. A. Beek en L. A. A. Gammelin, Kastanjestraat 24, IJmuiden-O. J. van den Ende en A. A. Th. Verrijt, Tul penstraat 19. Santpoort. K. Dekker en M. M. Marks, Gladiolenstraat 2. Santpoort. C. N. Poncin en G. E. Tol, Strick van Linschoten straat 38, Beverwijk. G. J. van Dijken en G. B- Aben, Terraswes 62, Santpoort. N. C- van Kampen en W. Gerritsen, Vechtstraat 39, IJmuiden. OVERLEDEN: S. Verbuvt. 54 jaar. echtgen. van J. de Jong, Doelmanstraat 9, Velsen-N. A. Baak, 63 jaar, echtgeno. van C. Boekelaar, Merwedestraat 4, IJmuidcn-O. J. H. Duykers, 62 jaar. echtgen. van D. Dick, Willebrord- straat 18, IJmuiden-O. HAAST GELIJKTIJDIG met een felle donderslag uit een onweersbui boven Velsen, schoof de deur van de Noordersluis aan de Oostelijke zijde Maandagmiddag voor de eerste maal sinds de rampzalige Donderdag uitnodigend open, toen de ongeveer tien duizend ton metende „Karimun" met drie rode lichtjes van top en geassisteerd door twee sleepboten van Goedkoop door het Noordzeekanaal opstoomde. De „Karimun" stak dieper dan zes meter en moest door haar grootte en diepgang door de Noorder sluis. Men besloot toen toch de gehavende deur te gebruiken, nadat er enige noodrepa- raties aan waren uitgevoerd. Na vier dagen lag er dan weer een zeeschip in de Noor dersluis, maar het zal nog wel even duren, alvorens de schepen, die gewoonlijk van deze kolk gebruik maken, er in ontvangen kunnen worden. Wanneer het namelijk niet lukt de deur ter plaatse te repareren of indien onder water nog meer beschadi gingen worden gevonden, dan zal de reservedeur worden geplaatst en wordt de beschadigde deur vermoedelijk opgenomen in een droogdok te Amsterdam. Er is in de dagen na de Donderdag voor de Kerst bij de buitenste deur flink aange pakt. Er kwamen duikers aan te pas om de schade vast te stellen, de bok van rijks waterstaat werd ingeschakeld en lassers en timmerlieden hadden handen vol werk. „Alle aandacht hebben we voorlopig ge vestigd op de gehavende deur", aldus deel de de hoofdingenieur van Rijkswaterstaat, de heer Volkers mee. Er is een noodver band aangebracht en de scheur en het gat in het staal zijn voorlopig gedicht. Hiermee is een beperkte mogelijkheid tot schutten ontstaan voor schepen, die beslist via de Noordersluis naar of van Amsterdam moe ten. Wanneer men de naast de aange varen deur in het dok staande reservedeur had moeten plaatsen, dan was daar heel wat meer tijd mee heen gegaan. Deze deur moest namelijk nog geheel in gereedheid worden gebracht en duikers moesten de rail bevrijden van veel vuil. Maandag heeft men de gehavende deur enige malen heel langzaam naar binnen laten lopen en daarbij liep alles hoewel enigszins bonkend naar wens. Men zou het er op wagen het eerste schip door te laten. Tegen vijf uur in de middag verscheen toen de sleepboot „President Roosevelt" als een heel donkere schim door slagregens en onweer in de sluisklok. De „Karimum" werd afgemeerd en na het sluiten van de deur bleek op de peilschalen, dat het wa ter in de kolk 15 duim moest zakken. Om vier minuten voor half zes kon de buiten deur naar binnen worden gedraaid. Dit ging drie maal zo langzaam als gebruike lijk om geen enkel risico te nemen. Aan vankelijk met enig gezucht maar daarna In zijn lezing „Voedselproblemen in zee" kwam de heer M. Roessingh gister avond in het Ned. Herv. Jeugdgebouw met aardige cijfers naar voren. De op brengst van een bemeste visvijver op Java is 5000 kg. vis per jaar en per hectare. In de monding van een rivier op Sumatra (zonder bemesting) is dit cijfer 440 kg.. En nu de Noordzee, schrik niet, die levert 24 kg. vis per jaar en per hectare. Een akker doet het dan nog beter, die geeft 2000 kg voer en wan neer we er varkens mee zouden voeren, dan was de productie 450 kg. varkens vlees per jaar en per hectare. cooocx50oooooooooooooooocoooooooooococooocccaxiocoococcoc< P. v. d. A.-vrouwen bijeen op jaarwisselings-bijeenkomst De Beverwijkse leden van de Vrouwen groep van de Partij van de Arbeid houden vanavond in de Zeewijckschool een jaar wisselingsbijeenkomst, waarop dr. A. J. van Leusen, uit Velsen, een inleiding zal houden. Maandag werden aan de bloemenveiling de eerste irissen „Wedgewood" aangevoerd. De firma De Weijer zorgde voor deze pri meur en ontving 1,20 per bos. MARKTBERICHTEN 23 December Andijvie 2648; bospeen 3239; waspeen 1435; spruiten 2654; prei 818; witlof 3152; knollen 828; tomaten 42125; boe renkool 6^18; groene kool 510: rode kool 610; gele kool 515; peen 37; uien 47. Koud vuur werd warm Bij het ontbranden van vuurpijltjes in een woning aan het Stratingplantsoen te Velsen-Noord vatten de spartakken, waar mee de lamp was versierd, vlam. Men wist het vuur met enige emmers water te blus sen. begeleid door het geluid van regelmatig terug kerend gebonk van de wagens onder de deur, kwam deze op zijn plaats terecht. De „Hector" van Bureau Wijsmuller kon er toen bij om aan de „Karimun" vast te maken en het schip buitengaats te brengen. Ter herdenking van het feit, dat het in November 1954 150 jaar geleden zal zijn, dat Betje Wolff en Aagje Deken zijn over leden, heeft zich op initiatief van de Maat schappij der Nederlandse lettex-kunde een nationaal comité gevormd onder voorzit terschap van prof. dr. P. Minderaa. In het werkcomité heeft mede zitting ge nomen mr. H. J. J. Scholtens, burgemeester van Beverwijk en lid van voornoemde Maatschappij. 0 Geheelonthouders bijeen Zondagmiddag 3 Januari zal de afdeling Beverwijk van de Nederlandse Vereniging tot afschaffing van alcoholische dranken voor haar leden een Nieuwjaarsbijeen komst houden in het gebouw „Nieuw Leven". De middag zal wox-den doorge bracht met zang, muziek en declamatie. De heer P. J. Rijken zal een inleidend woord spreken. Aquarium-houders vergaderen De Kennemer-aauariumhoudersvereni- ging houdt op Donderdag 7 Januari in ,,'t Centrum" te Beverwijk een ledenvergade ring. De voorzitter, de heer G. Vermeulen, zal spreken over het onderwerp „Turf- bodem en turffilters" en de secretaxhs, de heer H. K. Klaver zal een praatje houden dat wordt toegelicht met lichtbeelden. Beverwijkse „post" versloeg Amsterdamse collega's Om het kampioenschap van Nederland van P.T.T.-tafeltennisverenigingen heeft de sportvereniging „P.T.T. Beverwijk" een wedstrijd gespeeld tegen het team van Am sterdam. In een zeer spannende strijd wis ten de Beverwij kers met 64 te zegevieren. De gedétailleerde uitslagen zijn: J. Lub bers (B)Retz (A) 01; J. VessiesCas- telijn 10; J. v. d. WindenScheltema 01; J. LubbersCastelijn 10; J. Ves sies—Scheltema 10; J. VessiesRetz 10; J. LubbersScheltema 01; J. v. d. Win denCastelijn 10; J. v. d. WindenRetz 01. Het dubbelspel werd een overwinning voor de Beverwijkers. Wat de tuinders kregen De Kennemer tuinders kregen Maandag in Castricum voor de door hen aangevoer de groente de volgende prijzen: spruiten 3578; spruiten b 1528; spruitenkoppen 1526; witlof 4046; boerenkool 712; andijvie 1835; rode kool 816. BURGERLIJKE STAND van 18 tot en met 23 Dec. 1953 GEBOREN: 20 Dec.: Annamarie Helma, d. v. N. de Kruyff en N. de Groot. 22 Dec.: Ge- rarda Gemma, d. v. Th. A. Valkering en C. C. F. Sindrof. ONDERTROUWD: 18 Dec.: Martinus Lute, won. te Egmond binnen cn Agatha Johanna Borst te Castricum. GEHUWD: 21 Dec.: Nicolaas Jacob Blokker, won. le Amsterdam en Johanna Kroon, won. te Castricum. OVERLEDEN: 16 Dec.: Gezina Wouda. 67 jaar, geh. met H. J. Spanjaard, won. te Den Helder. 20 Dec.: Margrieta Geertruida Wol- bers, 92 jaar, wed. van W. Nicolaa, won. te Amsterdam. Petrus Ruurda, 87 jaar, wed. vaxi N. P. Korthoven, won. te Haarlem. Amsterdam-West groeit. Nieuwe blokken huizen verrijzen uit de grond. Steeds waar het nieuwe komt, moet het oude verdwijnen. De boerderij links op de afgebroken. De eerste. verder breidt de hoofdstad zich uit. Doch foto zal in het begin van 1954 worden j Prijzen van Maandag. Heilbot 2,75— 1,90, gr. tong 3,65-3,30, gr.rn. tong 2,46- 2,20, kl.m. tong 2,11-1,85, kl. tong I 1,64- 1,22, kl. tong II 1,00-0,80, tarbot I 2,55- 1,90 per 1 kg. Tax-bot II 96-80, tarbot III 57-52, tarbot IV 45-33, schartong 32-14,50, gr. schol 21-15,50, gr.m. schol 27-18, kl.m'. schol 48-25, kl. schol I 32-25, kl. schol II 37-13, schar 27,50-22, v. haring 13,50-10,50, makreel 31-23, gr. schelvis 36-32, gr.m. schelvis 35-30, kl.m. schelvis 45-27, kl. schelvis I 38-26, kl. schelvis II 28-8, wij ting 18-8, gr. gul 41-31,50, midd. 'gul 33- 25,50, kl. gul 17-9,50, kl. haai 16-8, ham 80-67, poontjes 30-22, kl. koolvis zw. 28-21, kl. koolvis wit 31-27 per 50 kg. Gr. kabel jauw 162-72, gr. koolvis zw. 65-56, gr. koolvis wit 68, gr. leng 82-80 per 125 kg. Aanvoer van Maandag. 365 kisten tong en tarbot, 4 heilbot, 19 tongschar en schartong, 345 schol, 120 schar, 5485 ha ring, 30 maki-eel, 1165 schelvis, 680 wij ting, 200 kabeljauw en gul, 7 leng, 31 kl. haai, 3 ham, 5 poon, 101 koolvis, 50 di versen, totaal 8610 kisten. Besommingen van Maandag. IJM 85 Klaas Wijker f 12780, IJM 54 Limburgia f 11900, 1 trawler met f 30300. Verse ha ring: KW141 f 10039, KW73 f 3880, KW138 f 3317, R02 f 3900, IJM14 f 4320, IJM53 f 2530, KW108 f 1258, KW51 f 5140, KW 162 f 1765, KW52 f 4330, KW57 f 5890, KW 95 f 1830, KW48 f 4930, WR33 f 1840, AM16 f 1580, AM18 f 1280, IJM78 f 980, IJM11' f 1510, IJM7 f 1620, IJM3 f 1110, IJM276 f 1020, IJM52 f 1590, IJM23 f 2480, KW34 f 1500, KW27 f 1610, KW94 f 1451, KW77 f 990.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7