Nixon en andere republikeinen attaqueren McCarthy's methodes Weerbericht Wandelen Prins dook met „Sabre door geluidsbarrière Haarlems Dagblad Fatemi - in politie jeep - door royalist met dolk gestoken Het getij begint te keren Senator doet tijdelijk afstand van voorzitterschap van commissie Honderd ha bos en hei in de as gelegd „Weiger samenwerking met inquisiteurs' Explosie veel sterker dan verwacht was Chinese verwijten aan Amerikaanse regering Het woord is aan Rumoer in Teheran Woedende menigte sloot hem in tijdens transport 68 JAARGANG No 209 MAANDAG 15 MAART 1954 298 JAARGANG No 57 VELSER Anti-communistische uitspraak van Pan- Amerikaans overleg Albert Einstein Waarschuwing op zijn 75ste verjaardag Radio-Moskou onderstreept Russische handclslust Wa terstofbo tti-p roef Verbazing bij deskundigen Vooruitzichten van Genève Loopings boven de Ma j ove-woestij n Verkiezingen voor opperste Sovjet Weerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V, Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET IS MAAR EEN DROEVE ZAAK met dat conflict der wandelsport-bonden: de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Op voeding, gemeenzaam aangeduid als N. B. L. O. die reeds zo lang de roemruchte Vierdaagsen te Nijmegen organiseert en de Nederlandse Wandelsport Bond, even gemeenzaam bekend als N. W. B., die vele plaatselijke verenigingen omvat en ook al veel wandeltochten op zijn naam heeft. De ruzie, al geruime tijd gaande, is steeds ingewikkelder geworden, zoals u uit de berichtgeving hebt kunnen merken en zoals trouwens met alle langdurige ruzies het geval pleegt te zijn. Niet alleen op internationaal gebied. Zelfs pogingen tot oplossing op het hoogste niveau, na melijk dat der landsregering zelve, die er zich een jaar geleden in heeft gemengd, hebben niet mogen baten. Het Nederlands Olympisch Comité, dat op sportgebied hoogste niveau is, heeft arbitrage voorge steld en dit redmiddel scheen uitkomst te zullen brengen: beide partijen waren be reid. Helaas is daarop de N.W.B. gevallen over een passage in een brief van de arbi trage-commissie, en heeft zich aangetast gevoeld in zijn prestige. Evenals grote mogendheden zijn bonden en vereni gingen en daarmee ook personen daar gaat het trouwens in feite om vaak zo vreselijk gevoelig op dat kwetsbaarste aller niet-aanwezige lichaamsdelen: het prestige. En nu is er ook een Vierdaagse te Apeldoorn uitgeschreven, een van de N.W.B.op precies dezelfde data waarop de traditionele Vierdaagse wandeltochten, die van de N.B.L.O., te Nijmegen zullen worden gehouden. Die prestiges toch, die gedachten aan de kortheid des levens en de kleinheid van de mens en de onbe grensdheid van heelal en eeuwigheid alsmede de humor zo rampzalig ver dringen kunnen en eigen ikjes tot zo grote belangrijkheid verheffen! De wandelaars zelf, die toch eigenlijk de belangrijkste factor vormen, zullen er zich wel over verbazen. Het is hun niet om kwesties te doen of om problemen. Daar willen zij juist van bevrijd zijn. Zij willen wandelen in de schone natuur. Zij willen wandelen en zingen. Er wordt im mers zoveel bij gezongen en majoor Breu- nese, de bekende organisator van de Nij meegse Vierdaagsen, heeft dat met trits aangevoerd als bewijs tegen sommiger be wering dat het Nederlandse volk niet zou kunnen zingen. Hij heeft ook, in dezelfde beschouwing, geschreven: „Vooral in de grote steden hebben de bewoners met hun gejaagd leven er hoe langer hoe meer be hoefte aan, op gezette tijden het drukke en zenuwslopende stadsgewoel te ontvlie den; zij moeten wat anders zien dan ste nen en asphalt, zij moeten iets anders horen dan tramgebel, motorgeronk en claxons. Ieder mens met een drukke, in spannende werkkring heeft behoefte aan lichamelijk en geestelijk herstel, waarvoor geen beter sanatorium bestaat dan de na tuur. Voortgaande, in de Sport Encyclo paedic, is de majoor bijna lyrisch gewor den over het jonge groen en het gezang, der vogels (zich welluidend vermengend met dat der wandelaars). En voorwaar: de Vierdaagsen hebben het wandelen tot nieuwe erkenning en tot nobele hoogte ver heven. Zij hebben de traditie der lichaams cultuur in haar soberste en minst-eerzuch tige vorm gehandhaafd tegenover het mo torgeronk, tegenover die snelle verplaat sing nict-op-eigen-kracht die sombere lie den indertijd reeds deed voorspellen, dat de ledematen van de mens op den duur ontaarden zouden en krachteloos worden. De Vierdaagsen in Nijmegen hebben het woord van iedere huisdokter, die zijn pa tiënten uit wandelen stuurde om hun lichamelijke gezondheid en geestelijke rust te hergeven, ondersteund. En bezwaren tegen sportuitingen, die al te zeer door pu bliek en recettes beïnvloed zouden worden, golden hier niet bij. Felle strijd om per soonlijke roem deed er zich niet bij voor. Nu dit! Ruzie! Past dat bij de schone natuur en het mensen- en vogelengezang, bij het ontvluchten van het gejaagde stads leven met zijn spanning en problemen? Bevestigt dit het zo vaak geroemde orga nisatievermogen? Twee Vierdaagsen! De splijtzwam, de herrie, de tweedracht, de narigheid kortom. Het is een lelijke mis lukking. Het is ook onprettig tegenover de vele buitenlandse deelnemers, die het maar een rare vertoning zullen vinden. En geen reclame voor Nederland. Kan dit nu niet tijdig opgelost worden? De conferentie van Berlijn was heus moeilijker, al is die ook mislukt. R. P. Bosbrand bij Boxtel In het natuurreservaat „Campina" bij Boxtel, dat eigendom van de vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten is, heeft Zondagmiddag en -avond een hevige bosbrand gewoed, die ongeveer 100 ha heide, vliegdennen en loofbos vernield heeft. Vermoedelijk is de brand veroorzaakt door met lucifers spielende kinderen. Een boswachter heeft direct na het ontdekken van de brand drie kinderen zien weg lopen. Dank zij het snelle ingrijpen van de bosbrandweer en de brandweren van Boxtel, Den Bosch, Oirschot en Oisterwijk was men het vuur, dat om halfvijf ontdekt werd, reeds om acht uur 's avond-s meester. CARACAS (United Pres). De Tiende Pan-Amerikaanse Conferentie heeft van daag met een grote meerderheid van stem men het Amerikaanse voorstel, hetwelk een waarschuwing inhoudt aan het inter nationale communisme om niet te pogen het Westelijk halfrond te veroveren, goed gekeurd. Het voorstel kreeg 17 stemmen vóór, slechts één tegen (Guatemala) en twee onthoudingen. Blanco stemden Argentinië en Mexico. Uruguay, Bolivia. Argentinië en Mexico kondigden aan dat zij later schriftelijke verklaringen aan de conferentie zullen overleggen waarin hun standpunt ten aan zien van het Amerikaanse voorstel nader wordt uiteengezet. WASHINGTON (Reuter/Un. Press). Vice-president Richard Nixon heeft Zater dag de leider der Amerikaanse democrati sche oppositiepartij, Adlai Stevenson, van antwoord gediend op diens uitlatingen dat „de republikeinse partij voor de helft door McCarthy en voor de andere helft door president Eisenhower wordt beheerst". Nixon sprak voor dezelfde radio- en tele visiestations, waarvoor ook Stevenson had gesproken. Hij zeide ondermeer: „Onderzoekingen door Congresleden, die op onverantwoorde lijke en onrechtvaardige wijze worden ge leid, betekenen een hulp voor degenen, die er tegen zijn gekant dat er iets tegen het communisme wordt gedaan". Nixon noemde niet rechtstreeks de naam van McCarthy en hij gaf evenmin commen taar op het geschil tussen de senator en de minister voor het leger, Stevens. Maar hij zei wel: „Kortgeleden hebben wij op opvallende wijze de juistheid van dit be ginsel gedemonstreerd gezien. Mannen, die in het verleden goed werk hebben gedaan door het opsporen van communisten, heb ben, door ondoordachte uitlatingen en aan vechtbare ondervragingswijzen, eerder zichzelf in het geding gebracht dan de zaak, die zij zo warm voorstaan." „Zij hebben hierdoor niet slechts de aandacht afgeleid van het communistische gevaar, doch zij hebben tevens degenen, die er in de eerste plaats naar streven de regering-Eisenhower afbreuk te doen, in de kaart gespeeld, door de aandacht van het volk af te leiden van het grote, van voor uitstrevende geest getuigende regerings programma van Eisenhower", aldus Nixon. De vice-president noemde de richtlijnen, die het regeringsstreven om het commu nisme te bestrijden, bepalen, namelijk: „Erkenning van het gevaar van het com munisme in eigen land. Dit dient door de wetgevende en uitvoerende macht op eer lijke en doelmatige wijze te worden be streden. Eerlijk toegeven van gemaakte fouten en niet pogen deze te verdoezelen, zoals on der de regering-Truman geschiedde. Nadrukkelijke vaststelling dat de bij de strijd tegen het communisme betrokken regeringsorganen op rechtvaardige en juis te wijze moeten handelen". Hierna kwam Nixon te spreken over de criliek van Stevenson op het nieuwe mili taire programma der regering-Eisenhower. „Noch ik, noch de heer Stevenson zijn deskundig op militair gebied, doch het land kan er slechts dankbaar voor zijn dat zijn president een van de grootste militaire leiders van alle tijden is. De heer Steven son is het niet eens met het nieuwe mili taire programma. Doch hij verzuimt een andere oplossing aan de hand te doen". Senator Joseph McCarthy heeft er mede ingestemd zijn post als voorzit ter van zijn senaatscommissie van onderzoek over te dragen aan de re publikeinse senator Karl E. Mundt, zolang de subcommissie zich bezig zal houden met het onderzoek naar de beschuldiging dat McCarthy en zijn raadsman uit de subcommissie. Roy Cohn, gepoogd hebben een militaire voorkeursbehandeling te bewerkstel ligen voor David Schine. eveneens een medewerker van de senator uit Wis consin. Het voorstel om een onderzoek in te stellen naar de door het leger gelanceerde beschuldigingen kwam van de kant van senator Mundt, d<ie na McCarthy de be langrijkste republikeinse figuur uit de subcommissie is. Mundt heeft verklaard dat hij er de voorkeur aan zou geven de klachten door een andere commissie dan die van McCarthy te laten onderzoeken... McCarthy, die op het ogenblik door Wis consin reist voor het vervullen van een serie spreekbeurten, heeft aangekondigd voornemens te zijn de subcommissie Dins dag te doen bijeenkomen voor het instellen van een onderzoek naar de beschuldigin gen van het leger. „Ik zal er op aandringen onder ede te worden gesteld in verband met de pogin gen van het leger om het zover te drijven dat wij van ons onderzoek betreffende communisten in het leger afzien," zeide McCarthy. Hii verklaarde te hopen dat de adviseur van het leger John G. Adams en Roy Cohn de zitting van Dinsdag zouden kunnen bij wonen. ..Ik weet dat Adams liegt en dat Cohn de waarheid spreekt. Als ik als voorzitter zou optreden zou dit niet eerlijk tegenover Adams zijn". Het getij keert Waarnemers in Washington geloven dat het getij wellicht begonnen is zich tegen McCarthy te keren, nu de republikeinen, in navolging van het voorbeeld van het Witte Huis. de een na de ander in het openbaar stelling nemen tegen McCarthy. Deze waarnemers geloven dat ook de open bare mening zich hoe langer hoe meer tegen McCarthy keert, ofschoon hij in vele gebieden nog altijd een massale aanhang heeft. Intussen heeft minister Robert Stevens een boos telegram gericht aan McCarthy. Hij zegt daarin: „Tk sta versteld van uw telegram van 12 Maart, waarin gestigge- reerd wordt dat u er nimmer bij het leger op hebt aangedrongen David Schine een officiersoost te geven nadat hij soldaat was geworden. U weet zeer wol, dat u en an dere afgevaardigden gepoogd hebben een officierspost voor Schine te krijgen eerst in het leger, daarna bij de vloot en vervolgens bij de luchtmacht. U weet ook, dat u tegenover mij nooit hebt beweerd dat jegens u of iemand anders dreigementen waren geuit ten aanzien van de soldaat Schine. Op een waag hoe hij dacht over de rede van vice-president Nixon, die de „roeke loze praat" en „twijfelachtige methoden" aanviel, die soms bij het onderzoek naar communistische activiteiten gebezigd wer den, heeft McCarthy gezegd: „Ik geloof, dat het Amerikaanse volk schoon genoeg heeft van het voortdurende gelamenteer, dat wij niet zachtzinnig genoeg zijn opge treden tegenover communisten en hun be schermers". Volgens hem was door al de „bombarie" van de laatste twee weken „de aandacht afgeleid van de dingen waar wij achter heen zitten". Soldaat David Schine heeft een aanbod van het leger om voor hem een perscon ferentie te organiseren, waar hij zijn stand punt zou kunnen uiteenzetten betreffende de beschuldiging dat pogingen zijn gedaan om hem een voorkeursbehandeling te ge ven, afgewezen. PRINCETON (Un. Press). Albert Einstein, die gister »5 jaar werd. heeft een beroep op het Amerikaanse volk gedaan om samenwerking te weigeren met de inquisiteurs, die de constitutionele rech ten schenden. De geleerde legde zijn ver klaring af in antwoord op vragen die hem gesteld werden door het Noodcomité voor de Burgerlijke Vrijheden. Einstein antwoordde op de vraag om de speciale verplichtingen te definiëren van een intellectueel in een democratische maatschappij, dat iedereen gelijkelijk be trokken is bij de verdediging van de grond wettelijke rechten. „De intellectuelen in dc ruimste zin van het woord ziin echter in een bijzondere positie, omdat Tij, dank rij hun speciale opleiding, een buitengewoon sterke invloed hebben op de vorming van de openbare mening," aldus Einstein. „Daarom zijn degenen, die ons naar een autoritaire rege ring willen voeren er in het bijzonder op uit deze groep te intimideren en de mond te snoeren. In de tegenwoord ige situatie is het voor de intellectuelen bijzonder be langrijk hun plicht te doen." „Ik zie deze plicht," zo vervolgde Ein stein, „in de weigering om samen te wer ken in enig streven dat de constitutionele rechten van het individu schendt. Dat geldt in het bijzonder voor aMe inquisities die zich uitstrekken over het particuliere leven en de politieke overtuiging van de burger. Wie in zulk een zaak medewerking verleent, wordt een medeplichtige aan de daden van schending of buiten werking stelling van de grondwet." Hoe kunnen de „slachtoffers van de politieke inquisities" het beste geholpen worden, zo vroeg men Einstein. „Het is voor de verdediging van de burgerrechten van belang, dat hulp wordt verleend aan de slachtoffers, die bij de inquisities hebben geweigerd getuigenissen af te leggen, en bovendien aan al degenen, die tengevolge van deze inquisities op enige wijze materiële schade hebben geleden," aldus Einstein's antwoord. LONDEN (Reuter). Boris Leontjew, een commentator van radio-Moskou, heeft Zondagavond verklaard, dat het Oosten en het Westen, in plaats van een bewape ningswedloop te beginnen, met elkaar moe ten wedijveren in de bevordering van de vredesproductie en het opvoeren van de levensstandaard. De commentator gewaagde van de kort geleden door Churchill geuite opwekking om het handelsverkeer te verruimen. De Sovjet-Unie, aldus zei de commentator, was volledig voor economische mededin ging met de kapitalistische landen, ook de Verenigde Staten. „Elk land heeft behoef te aan verruiming van de buitenlandse handel", zo besloot hij. WASHINGTON (Reuter en United Press) Van regeringszijde is medegedeeld dat de Verenigde Staten de tot nu toe krachtigste watcrstombomontploffingen op de atol van Eniwetok, in de Stille Oceaan, teweeg heb ben gebracht. De voorlopige resultaten zijn bevredigend geweest. Het zal tenminste een maand duren, voordat het definitieve resultaat bekend zal zijn. Militaire kringen zeiden dat een nieuw soort samenstelling zulk een enorme kracht ontwikkelde dat de ontwerpers er zelf ver baasd van stonden. Een zegsman zeide, dat de ontploffing twee keer zo krachtig was als de ontplof fing van de historische eerste waterstofbom in Eniwetok op 1 November 1952. Men heeft de kracht van de ontploffing van de eerste waterstofbom geschat gelijk te zijn aan de ontsteking van vijf millioen ton springstof. Radio-activiteit Tengevolge van deze ontploffing werden 264 personen aan radio-actieve straling blootgesteld. Een zegsman zeide. dat dit kon gebeuren als gevolg van de onver wacht grote kracht van de ontploffing. Maar een lid van de Commissie voor Atoomenergie zei dat het een gevolg was van een verkeerde voorspelling van de richting, waarin de luchtstromingen de enorme radio-actieve wolk, veroorzaakt door de ontploffing, zouden voeren. De voorzitter van de Commissie voor Atoomenergie zeide, dat het misschien nog maanden duurt, vóórdat kan worden vast gesteld of de radio-actieve uitstraling in terne organen heeft aangetast. Een militaire zegsman zeide openhartig dat de ontploffing heviger was geweest dan verwacht. Een andere zegsman zeide dat deze ontploffing krachtiger was ge weest dan de berekende kracht van de on plotting die, als krachtigste van deze serie, later zou volgen. PARIJS (A.F.P.) Het Chinese volk heeft de vaste wil om een vredespolitiek «e volgen voor het bereiken van een bevre digende oplossing der internationale vraag stukken. Het heeft reeds bewijs van zijn vredeswens gegeven bij de besprekingen over Korea en het verklaart zich eveneens voorstander van een vredelievende politiek in Indo-China, aldus heeft een commen tator van het nieuwsbureau „Nieuw China" voor de Chinese radio omgeroepen. Hij sprak over de kansen van slagen van de aanstaande conferentie van Genève. Onmiddellijk na de conferentie van Ber lijn, zo vervolgde hij, is men in officiële Amerikaanse kringen en in de Amerikaan se pers begonnen de komende conferentie DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Anonymus: Niets maakt een vrouw bozer dan een man die niet weet, dat zy boos is. in de somberste kleuren af te schilderen. Op een tijd, dat de vredelievende volken van de wereld hopen, dat de conferentie van Genève tot een positieve regeling van internationale kwesties en tot een vermin dering der spanning in Azië en de rest van de wereld komt, tonen het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken en het Pentagon de zekerheid, dat de conferentie van Genève' tot mislukking gedoemd is, al dus Radio-China. TEHERAN (Router-A.F.P. De Per zische oud-minister van Buitenlandse Zaken, dr. Hoessein Fatemi, die sinds de omverwerping van Mossadeqs regime door de politie was gezocht, zou Zaterdag, na zijn arrestatie met een jeep van het politie bureau naar de gevangenis van Teheran worden overgebracht. Maar een woedende menigte heeft zijn bestemming gewijzigd. Dr 35-jarige Fatemi moest ernstig gewond naar het militair hospitaal van Teheran worden overgebracht. Fatemi werd door de woedende menigte half van zijn zitplaats getrokken, waarna een man hem twee maal in de rug stak. De auto, waarmede hij naar het militaire hos pitaal is overgebracht, werd door een vijf honderd man sterke menigte achtervolgd. Twee politiemannen werden in gevechten met de woedende menigte gewond. De politie zoekt thans naar Sjaaban Dja- fari, de leider der „Fedajan Sjah", die Fatemi twee maal zou hebben gestoken. Volgens ooggetuigen toonde Djafari na de aanslag zijn dolk aan de menigte. Ver volgens zou hij in zijn Cadillac zijn gestapt en rustig zijn vertrokken. D.iafari heeft een belangrijke rol ge speeld bij de monarchistische opstand van Augustus tegen het bewind van Mossadeq, Djafari werd omstuwd door een menigte 99 LOS ANGELES. (Reuter). Prins Bernhard heeft Zaterdag, bij het besturen van een „Sabre"-oefenstraalj?ger, sneller gevlogen dan de geluidssnelheid. Hij ver klaarde na afloop: „Het was niet bijzonder sensationeel. Het was zeer interessant om het overschrijden van de geluidssnelheids- grens op de snelheidsmeter af te lezen". De Prins had bij de vlucht een metgezel. De „Sabre" was gedurende 25 minuten in de lucht, waarbij de Prins gedurende het grootste gedeelte van de vliegtijd de stuur- knuppel hanteerde. Ook bij de duikvlucht boven de Majove-woestijn, waarbij de ge- luidssnelheidsgrens werd overschreden, bestuurde de Prins het toestel. Hij verklaarde later, dat dit het snelste vliegtuig was, dat hij ooit had bestuurd. De Amerikaanse maatschappij, die de „Sabre's" bouwt, gaf de Prins de eer het eerste lid van een Koninklijke Familie te zijn, dat de geluidssnelheidsgrens in een vliegtuig had overschreden. Gedurende de vlucht liet Prins Bernhard het toestel een aantal loopings maken. J. H. Kindelberger, voorzitter van de raad van bestuur der „North American" heeft de Prins het lidmaatschapsbewijs van de „Club der Geluidsbarrière-doorbrekers" overhandigd. Noodlanding:. Later steeg de Prins weer op met een Amerikaans marinevliegtuig, waarbij hij werd vergezeld door kolonel A. T. House van de Amerikaanse luchtmacht. Op ongeveer 2.700 meter hoogte sloeg de motor van dit toestel af. Kolonel House naim daarop de besturing over en hij slaag de er in het toestel veilig en wel in de in ternationale luchthaven van Los Angeles aan de grond te zetten. Het afslaan van de motor wordt toege schreven aan een mankement van de ben- zinetoevoerleiding.'t Toestel was een „North American T-28-B" een eenmotorig oplei- dingsvliegtuig der Amerikaanse marine. Prins Bernhard heeft als eerste lid van een Koninklijke familie de geluidsbarrière doorbroken. We zien de Prins hier na de vlucht. MOSKOU (Reuter) Zondag hebben de ongeveer 120.000.000 kiezers van de Sovjet- Unie gekozen voor 1331 afgevaardigden naar de Opperste Sovjet. Men verwacht, dat 99 procent van de kiesgerechtigden op gekomen zijn. De dag werd als een natio nale feestdag gevierd en overal hingen de vlaggen uit. In ieder district was slechts één candi- daat. Men kon een negatieve stem uitbren gen door een andere naam in te vullen of het stembiljet blanco in de bus te werpen. Bij een bezoek aan zes willekeurige stem lokalen in Moskou, zo seint Reuter, bleek, dat de stemmers geheel vrij waren een negatieve stem uit te brengen, zonder dat hun identiteit bekend werd. Er waren stemhokjes met potloden, om de naam van de candidaat te kunnen veranderen. De eerste kiezers echter maakten geen gebruik van de hokjes, hoewel sommiee ambtenaren er zelfs op aandrongen. mensen die „het bloed van de verrader Fatemi" eiste. Er zijn nu nog vier medewerkers van ex- premier Mossadeq voortvluchtig, namelijk Karim Sandjabi, oud-minister van Onder wijs, Kazem Hassibi, oliedeskunaige, Zirak Zadeh, oud-minister van Economische Za ken en Hagh Sjenaz, oud-minister van Vervoer. Zaterdagavond verzamelde zich een menigte voor de woning van de militaire gouveneur van Teheran, schreeuwende: „Lever Fatemi aan ons uit: wij zullen hem naar de andere wereld helpen". De toestand van Hoessein Fatemi werd Zondag goed genoemd. Hij kreeg een bloedtransfusie. Fatemi bevindt zich onder bewaking. Op het ogenblik wordt een opname op geluidsband van een toespraak van Fatemi van 17 Augustus 1953 bestudeerd, die het voornaamste bewijsmateriaal voor het toe komstig proces tegen Fatemi zou kunnen opleveren. Men beweert, dat Fatemi toen de Sjah en generaals van het leger heeft beschimpt. Hij zal van verraad worden be schuldigd. (United Press) Een officiële woord voerder heeft gezegd, dat men in Fatemi's schuilplaats, een klein kamertje in een buitenwijk van Teheran, twee radio zend en ontvangtoestellen heeft gevonden be nevens een bedrag van 30.000 dollar en ..belangrijke documenten". Voorts werd gezegd dat Fatemi gedurende zijn onder- duik-periode dikwijls op de Sovjet-ambas sade is geweest en „in voortdurend con tact" met functionarissen van de ambas sade heeft gestaan. Radio-Teheran meldt dat de staat van beleg, die gedurende de kortgeleden ge houden verkiezingen voor Teheran was op geheven, thans weer van kracht is ver klaard. Sjisjakli vermoord? BEIROET (A.F.P.) De Libanese dag bladen „Alsahafa" en „Alwijdane" melden dat oud-president kolonel Sjisjakli van Syrië, die na zijn afzetting naar Saocdi- Arabië is uitgeweken, aldaar door een Droeze met revolverschoten is vermoord. De moordenaar zou gegrepen en in over eenstemming met het in Saoedi-Arabië heersende recht, onmiddellijk onthoofd zijn. Dit zou zich reeds verscheidene dagen geleden hebben afgespeeld, doch de auto riteiten van Saoedi-Arabië zouden he* voorgevallene nog strikt geheim houden. Een woordvoerder van de Saoedi-Ara- bische ambassade te Damascus heeft ge zegd, dat deze berichten „van elke grond ontbloot zijn". (van hedenmorgen 7 nur) BS we€r- *3 toestand c-g cn V 3 n ia hr- z S Helsinki geheel bew. WZW 7 -2 0 Oslo geheel bew. windstil -2 0 Stockholm zwaar bew. WNW 2 -6 0 Kopenhagen geheel bew. ONO 4 -1 0 Londen geheel bew. ONO 4 3 0 Amsterdam geheel bew. NO 6 1 0 Brussel geheel bew. NNO 4 2 0 Parijs nevel N 5 1 0 Bordeaux mist windstil 4 0.1 Grenoble onbewolkt windstil 4 0 Nice licht bew. NW 5 6 4 Warschau geheel bew. ZO 5 -1 0 Berlijn nevel O 4 0 0 Frankfort nevel NO 5 2 0 München nevel WZW 2 0 0 Zürich mist W 1 -1 0 Genève mist windstil 1 0 Locarno mist O 1 1 1 Wenen zwaar bew ZO 4 1 0 Innsbruck zwaar bew. windstil -1 0 Rome zwaar bew. NO 3 6 0 Neerslag laatste 24 uur MINDER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt en nevelig met later plaatselijk opklaringen. Droog weer. Matige tot zwakke wind tussen Noord- Oost en Noord. Overdag iets minder koud 16 Maart Zon op 6.54 uur. onder 18.45 uur. Maan op 15.46 uur. onder 5.36 uur. Maanstanden 19 Maart 13-42 uur: Volle maan 27 Maart 17.14 uur- Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 15 Maart Hooe water 108 en 13 37 uur. aag water. 8.46 en 21 28 uur Dinsdag 16 Maart Hoog water: 2.10 en 14.28 uur. Laag water: 9.51 en 22.24 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1