COCOSLOPERS EN KARPETTEN „VERENIGINGSVARIA IJmuider Courant Agenda voor Velsen Havenberichten uit de IJmond Visserij -va"0 Nieuwe voorganger Evangelisch Luthersen deed ingang in Velsen Watervliet A-adspiranten kampioen Kees Stet bij de Metaalbedrijfsbond Huiswerk tot laat in de avond „voor kinderen onjuist' Meer zaalruimte bracht schot in de competitie Vanmorgen in de Vishal Forum over kleuteronderwijs Huize „Vogelwater" twintig jaar toevlucht A an vraagformuiier 8 De grootste collectie dus meer keus Volleybal Suomi-athleten in Noordhollandse bosloop Uitbreidingsplan ligt ter inzage „Cycloop" met collega en bak naar Ierland Competitie-rit van rennersclub Beverwijkse VARA-leden vergaderen Hengelaars sloten seizoen af met viswedstrijd Deskundig kwartet zal vragen beantwoorden Amsterdamse schouw spelers voor de kleuterschool-vereniging KVP voor zware Statenverkiezingen MAANDAG 15 MAART 1954 ADVERTENTIE WAnlnninrii'htinn - Rai Woninginrichting - Beverwijk Na vier jaar bij de Evangelisch Lutherse Gemeente Beverwijk-Velsen te hebben dienst gedaan, nam gistermiddag de eme ritus-predikant Ds. J. J. Simon definitief afscheid van zijn schare: in de koffiekamer van „Westerveld"' hield ds. Simon een korte dienst, waarvan hij de kern ontleende aan Paulus brief aan de Efezen, tweede hoofd stuk, waarin de apostel onder meer schrijft: „want Hij is onze vrede". Ds. Simon bracht de toestand van die dagen over op de huidige en verzekerde, dat er in de wereld geen werkelijke vrede kan zijn, zonder Christus. Overgaande op de inwijding van de nieuwe (eigenlijk de eerste) voorganger ds. J. A. Roskam, stelde ds. Simon hem de gebruikelijke vragen, die Ds. Roskam be antwoordde. De gemeente antwoordde toen met het jawoord op de vraag: „Belooft gij Uw herder en leraar te aanvaarden als door God u gezonden en lief te hebben om Zijns werks wil en hem trouw in de gebe den te gedenken?" Staande is de nieuwbe noemde predikant het eerste vers van Ge zang 162 toegezongen. Ds. Roskam koos als onderwerp voor zijn intreepredikatie een gedeelte uit Johannes 17: „Heilig hen in Uw waarheid, Uw woord is de waarheid". Deze woorden waren van toepassing op verleden, heden en toekomst, rnaar spreker hield het bij het heden. Hij wees de gemeente op de waarde van het geloof, dat hij als „factotum" zou willen laten dienst doen. Ook de Christenplichten mochten niet worden vergeten en hiervoor werden en kele citaten van Luther gebezigd. Een Christen dient spontaan te leven, aldus ds. Roskam en niet achter een mom, hetgeen merkbaar was, als hij met mensen sprak, die niet wisten dat zij een predikant voor zich hadden. Uit zijn diensttijd (legerpredi- kant) gaf ds. Roskam toen enige voorbeel den. Als mens wilde de voorganger behan deld worden, niet als predikant, „waarbij men zich anders voordoet dan men is". De felle koude Oostenwind trotserend hebben de A-adspiranten-twaalftallen van de korfbalverenigingen Watervliet en Haarlem Zaterdagmiddag op het Water vliet sportpark met groot élan de wedstrijd gespeeld, die voor de Watervlieters het kampioenschap heeft gebracht. Dat het zou spannen stond bij voorbaat vast, want als Haarlem A had kunnen winnen zouden de kansen op de titel gelijk zijn geworden. Haarlem speelde in de eerste helft met wind mee. Dit team was in het middenvak verzwakt, aangezien een sterke speler al sinds enkele wedstrijden verstek liet gaan. Watervliet verdedigde krachtig, zodat doel punten uitbleven. Kort na de hervatting had Watervliet succes door een afstandschot van Henk Scholting. Geruime tijd bleef Watervliet in de meerderheid, doch de schoten misten wegens de wind het doel, tot Bep Hoen fraai doelpuntte (20). Enige minuten na de vakverwisseling schoof de jeugdige Van Dijk door de verdediging heen en scoorde met de van de paal terugspringen de bal (30). Tien minuten voor het einde slaagde Haarlem er in een verdedigings- fout af te straften (31). De nieuwe kampioensploeg scoorde in de competitie totaal 103 doelpunten, een respectabel cijfer dat de schotvaardigheid van de Watervlieters wel duidelijk laat zien. Uiteraard bracht het opnieuw behaalde kampioenschap grote vreugde in het „Wa- tervliet"-kamp. i Een vlot programma met Kees Stet als centrale figuur heeft de IJmuidense leden van de Algemene Nederlandse Metaal Be- drijfsbond Zaterdagavond in het jeugd huis aan de Rembrandtlaan enkele uren plezierig bezig gehouden. Nico Akkerman, als gewoonlijk de trouwe secondant van Stet, verzorgde op beschaafde wijze de con férence en Kees Stet zelf nam het leeuwen aandeel van het programma voor zijn reke ning. Hoewel hij ook ditmaal een groot succes oogstte, viel er weinig nieuws op te merken. Men kan zich afvragen hoe dik wijls hij de talrijk malen gedebiteerde grapjes nog kan herhalen; hij zal toch echt eens iets anders moeten brengen, wil zijn glorie niet gaan tanen. Een nummer kunstfluiten ontbrak ook niet op dit programma. Rodi van Olf deed het anders dan gewoonlijk zijn collega's, die er vogel-imitaties van maken. Hij floot zuiver melodie en schroomde zelfs niet een fragment uit La Traviata ten gehore te brengen. De „Ladonys" vormde een uit stekend accordeonduo met een komisch tintje, aan de mannelijke helft, die zich als clown had uitgedost. Zijn vrouwelijke part ner trad later op als jodelzangeres, waarbij bleek dat zij het accordeonspel beter be heerste dan het zingen, want dit laatste klonk niet geheel zuiver en het was zelfs hard. Al met al een gezellige avond, waarmee de metaalbedrijfsbond alle eer heeft in gelegd. MAANDAG 15 MAART IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Scaramouche". Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend v. 19 tot 21.30 uur. VELSEN Raadhuis, 1012 uur, spreekuur burge meester; 1517 uur, spreekuur wet houder van Sociale Zaken. DINSDAG 16 MAART IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Scaramouche". Toneelver. VARIA, 20 uur, Rex Theater, toneeluitvoering. Ned. Rode Kruis, afd. Velsen. 20 uur, Pa- tronaatsgebouw, feestavond. SANTPOORT Santpoorts Bloe:, 20 uur, Ned. Herv. Jeugogebouw, Enschedélaan, lezing. Donderdagavond zal in hetzelfde gebouw gelegenheid bestaan nader met ds. Roskam kennis te maken. Gistermiddag waren er reeds de afgevaardigden van kerken uit de omtrek, die hem na zijn prediking kwa men begroeten. Tijdens de Dinsdagavond in de Zeewijk- school gehouden bijeenkomst van de leden van de Beverwijkse Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid heeft de voorzitster mevrouw Schmoll haar afkeuring uitge sproken over het huiswerk dat door school kinderen tot dikwijls 's avonds laat wordt verricht. Spreekster betreurde dat aan dit euvel zo weinig te doen is zolang de meeste mensen niet inzien, dat zij hierdoor jegens het kind verkeerd doen. Mevrouw Schmoll sprak op deze avond over „De vrouw en de politiek" en consta teerde dat vooral bij vele jonge vrouwen geen interesse voor politiek bestaat. Zij wees op het grote belang dat hierin ver andering komt en wekte de aanwezigen op te trachten anderen van deze noodzaak te overtuigen. De Noordhollandse bosloopkampioen- schappen, die Zondagmiddag in het Hei- looër bos door de athletiekvenenigi |g Doves zijn gehouden, kregen zowel van de athle- ten als van het publiek veel en verdiende belangstelling. Voor de kampioenschappen was een fraai parcours over 5000 m. uitgezet. De C- en D-klassers die ook een afzonderlijke wedstrijd over 3500 m. liepen in twee ron den waren ruim vertegenwoordigd. In deze race kwamen de Suomi-athleten W. Kok en L. Lievers uit. Zij bezetten, kort na de kopgroep waarin een felle strijd werd ge leverd. respectievelijk de zevende en acht ste plaats. W. v. Zeeland van A.A.C. Amsterdam, won evenals vorig jaar het Noordhollands i kampioenschap, gevolgd door de M.F.C.'er Siem Bobeldijk en J. Borst van Olympus, Alkmaar. Zondag 14 Maart kwamen de haven van IJmuiden binnen: Ad S. van Swansea. Cele bes van Londen. Willemstad van Bremen. Brookhurst van Liverpool. Vechtstroom van Hull. Amstelstroom van Londen. Gert Starke van Bergen. Wilja van Gothenburg Irene van Gothenburg. Swift van Londen. Nether lands Coast van Newcastle. Vertrokken zijn: Douro naar Gaston. Aeneas naar Lissabon. Notos naar Rotter dam. Nato naar Goole. Midgard naar Hull. Saint Jean naar Duinkerken. Cycloop naar Dublin. Waterland, naar Hamburg. Argolib naar River Plate. Helena naar Trinidad. DGS-dames wonnen van Sportbond-zusters In de competitie van de afdeling IJmond van de Nederlandse Volleybalbond zijn in de afgelopen week weer een aantal wed strijden gespeeld. In verband met het feit, I dat er enkele gymnastiekzalen meer kon- i den worden gebruikt, is een extra gedeelte van het programma afgewerkt. Zo werden Woensdagavond de volgende wedstrijden gespeeld: DGSPlaatwellerij (heren) 31. Waterloo 1PSV 2 (heren) 30. Kennemers 2Kennemers 1 (dames) 03. Kennemers 2Waterloo 1 (heren) 03. Donderdagavond werd de dameswed strijd SportbondDGS gespeeld, welke in een 03 overwinning voor de DGS-dames eindigde. Zaterdag tenslotte werden ndg drie wed strijden gespeeld, namelijk: VGVVSV 2 (dames) 3—1. SportbondDGS (heren) 22. VGV 2Kennemers 2 (heren) 22. Programma deze week Voor deze week is het programma als volgt vastgesteld: Maandagavond: VCK 2—VCK 3 (dames). Woensdagavond: 7,00 uur: VCK 3—DGS (dames). 1,45 uur: PSV 2Plaatwellerij (heren) 8,30 uur: Kennemers 2VSV 2 (dames). 9,15 uur: Kennemers 1VCK 3 (dames). Zaterdagmiddag worden dan nog drie wedstrijden in IJmuiden-Oost gespeeld: 2,30 uur: Waterloo 1VSV 1 (dames). 3,15 uur: Sportbond-Kennemers 2 (heren). 4.00: DGSKennemers 1 (dames). Daarna zullen er nog selectiewedstrijden plaats vinden tot het vormen van een ver tegenwoordigend afdelingsteam uit spelers van diverse verenigingen. Van 15 Maart 1954 af ligt ter gemeente secretarie (4e afdeling) voor een ieder ter inzage, in een uitvoerige kaart uitgewerkt, het plan van uitbreiding, aanwijzende de bestemming van.de in dat plan begrepen grond in onderdelen, voor Santpoort (Zuid), met de daarbij behorende bescheiden, zoals dat is vastgesteld bij raadsbesluit van 30 Juni 1953 en goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Noordholland bij besluit van 3 Maart 1954. Zondag is de jongste sleper van de IJmuidense N.V. Wijsmuller, de „Cycloop", uit de thuishaven vertrokken met de sleep boot „Flevo" en een bak achter zich aan, op weg naar Limmerick in Ierland. Daar zullen de beide vaartuigen in opdracht van de firma D. Blankevoort uit Bloemcndaal heengebracht worden voor baggerwerk- zaamheden. Over een retoursleen van de „Cycloop" is nog niets bekend. De Beverwijkse rennersclub „Kenne- merland" heeft Zondagmorgen haar vierde competitie-rit genouden. De uitslagen wa ren: A klasse 55 km.: 1. J. Groot. 1 uur 31 min. 5 sec.; 2. C. Stroomer; 3 F. Stroomer; 4. J. Stet. B klasse 44 km.: 1. M. Stuyl, 1 uur, 15 min.; 2. G. Honing 3. Chr. Jong: 4. L. Grapendaal: 5 L. Bra as. C klasse 33 km.: 1. C. Niesten 57 min. 36 sec.; 2. A. Folkerts; 3. C. Duinmeyer; 4. J Beentjes. Junioren 22 km.: 1. F. Klardie 49 min. 35 ser.: 2. H. Koomen; 3. M. Put. Klaverjasdrive van „De Zon" In zaal Dam is een klaverjaswedstrijd gehouden, waaraan deelgenomen werd door leden van „De Hoop" 'Beverwijk), „De Zon" (Heemskerk) en de klaverjas- club Akersloot. De voornaamste uitslagen zijn: 1. G. Groot.Heemskerk, 5396 pnt.; 2. A. Tromp, Akersloot, 5391 pnt.; 3. C. Duin 5164 pnt.: 4. W. Meyer 4966 pnt.; 5. A. Stengs 4937 pnt.; 6. M. Kuiper 4932 pnt. (allen Heemskerk). Klaverjassende „Strandmeeuwen" De voornaamste uitslagen van de vorige week gespeelde onderlinge wedstrijd van de Wijk aan Zee klaverjasclub „De Strand meeuwen" zijn: 1. J. Aardenburg 4546 pnt. en 1 mars; 2. B. Grcosjohan 4542 pnt.; 3. J. v. Gooi 4528 pnt. en 2 marsen; 4. P. de Boer 4513 pnt. en 1 mars; 5. M. G. Se.vse- ner 4410 pnt. Hengelaars speelden klaverjas Ter versteviging van de onderlinge band tussen de leden heeft de Beverwijkse hengelsportvereniging „De IJzeren Voorn" in het Statenhuis een klaverjaswedstrijd gehouden, waarvan de voornaamste uitsla gen zijn: 1. F. Stammis 5046 pnt.; 2. C. v. d. Wal 4802 pnt.; 3. mevrouw Bruinen berg 4750 pnt.; 4. F. van Tongeren 4710 pnt.; 5. B. Sondorp 4705 pnt.: 6. mevrouw v. d. Ham 4629 pnt.; 7. A. Bibbets 4624 pnt.; 8. F. van Galen 4524 pnt. Contactavond s.v. „Beverwijk" De sportvereniging „Beverwijk" houdt op Woensdag 17 Maart voor haar leden een contactavond in het clubhuis café Langendijk. De afdeling Beverwijk van de VARA houdt op Donderdag 18 Maart in „!t Cen trum" haar jaarvergadering. Als sluitstuk van het visseizoen hebben de beide Beverwijkse henseisportvereni- gingen „De IJzeren Voorn" en ,,'t Kar- pertje" een reis gemaakt naar Midden- meer cm eikaars krachten te meten in een onderlinge wedstrijd. Van „DIJV" namen negenentwintig le den deel en de uitslag was: 1. Veen met 45 stuks: 2. Engelhart met 28; 3. Aalbersberg met 20; 4. Castien met 19; 5. Sondorp met 15. Achtentwintig leden van ,,'t Karpertje" vingen in totaal 113 vissen en als nummer één eindigde A. Post met 40 stuks: 2. J. v. Zutphen met 22; 3. J. A. Pools met 17; 4. H. Kranendonk met 10; 5. H. Backers met 10. „Het land waar de citroenen groeien" Mevrouw M. de Bock-Luiting uit Be verwijk spreekt Donderdagmiddag 18 Maart in het programma „Tussen de be drijven door" -van de NCRV ever het on derwerp: „Naar het land waar de citroenen groeien". Demonstratie leerbewerking De afdeling Kennemerland van de R.K. vereniging voor handenarbeid organiseert op Maandag 22 Maart in de R.K. ulo school aan de Kees Delfsweg een tentoon stelling van verschillende soorten leer. Te vens zal op deze avond een demonstratie leerbewerking worden gegeven. De Pion 1 verloor laatste competitiewedstrijd Het eerste tiental van de Castricumse schaakclub De Pion heeft zijn laatste wed strijd voor de competitie van de NHSB ge speeld tegen VAS. De Castricummers ver loren met 64, waardoor VAS het kam pioenschap heeft behaald. De Pion heeft de bondscbm petitie op de derde plaats be ëindigd. Voo- de onderlinge competitie werd in hótel Meijer aan de Dorpsstraat voor af deling A. de partij P. Bouwen-Werner Uhl gespeeld, hetgeen een zege voor Uhl werd. Dit was de enigste partij in deze afdeling. In afdeling B won arts A. de Jong van P. Zwart. De tweede partij van Zwart, die tegen H. Hoogervoorst ging, verloor hij eveneens. De overige uitslagen zijn als volgt: J. Bos-P. Lute 1—0; P. Menke-B. Schlosser 0—1; D. Keetbaas-P. Beekman 01; P. Kerstens-H. Niemeijer 01; H. Hoogervoorst-A. Kortekaas 1—0. Prijzen van Zaterdag: Gr. tong 1.82 1.62, grm. tong 1.611.44, kim. tong 1.71 1.60, kl. tong I 1.70—1.60. kl. tong II 1.46— 1.30, tarbot I 2.652.40. Alles per 1 kg. Tarbot II 110, tarbot IV 4532. gr. schol 2617, grm. schol 4131, kim. schol 62 34. kl. schol I 57-35. kl. schol II 30—13.50, schar 3016.50, bot 178. v. haring 22.50 15, wijting 21.50—8, gr. gul 37—33, mid. gul 2824. kl. gul 2822. Alles per 50 kg. Gr. Kabeljauw 124102 per 125 kg. Aanvoer van Zaterdag: 655 kisten tong en tarbot, 920 k. schol, 65 k. schar, 73 k. bot, 853 k. haring, 258 k. wijting, 66 k. ka beljauw en gul, 20 k. diversen. Totaal 2910 kisten. Aanvoer op Urk. Vrijdag werd door 5 vaartuigen aangevoerd: 70 pond snoek baars. prijs f 0.97 per pond, 2100 pond blei, prijs f 0.07 per pond, 75 pond karper, prijs f 0.10 per pond. Drie trawlers Voor de IJmuidense afslag van vandaag verschenen de „Mary" met 35 kisten schelvis, 50 gul. 85 wijting, 20 vleet en 515 koolvis; de „Haarlem" met 70 kisten schelvis. 100 gul, 340 wijting, 310 makreel. 70 haring. 15 poon. 720 koolvis en 5 heilbot en de „Bergen" met 350 kisten schelvis. 300 radio. 100 koolvis. 50 wij ting en 25 diversen. Loggers en kotters Van de loggers was vanmorgen veel kabel jauw in de hal. De KW 85 voerde aan 1200 stuks ijskabeljauwen, 550 stijve kabeljauwen en 80 kisten varia; de KW. 9 met 800 stuks ijskabeljauwen, 250 stijve kabeljauwen en 80 kisten varia; de KW. 95 met 1000 stuks ijs kabeljauwen en 875 stijve kabeljauwen en 90 kisten varia; de SCH. 7 met 1850 stuks stijve kabeljauwen. 900 stijve kabeljauwen en 110 kisten varia en de „Shamrock" met 1000 stuks ijskabeljauwen, 400 stijve kabeljauwen en 80 kisten varia. Voorts waren er nog drieën veertig loggers en kotters met 55.000 kg. long, 1500 kisten schol, 600 wijting en 150 diversen. Kabeljauwen De Belg nam de kabeljauw af en betaalde voor de rijen 65.tot 55.De kisten gingen weg voor 50.tot 55.naar kwaliteit. De kabeljauw van de trawlers bracht meer op, daar ze wat ronder was: 75.— tot 85.—. De Belg nam ook de grote en middel schelvis mee voor 58.en de tarbot voor 2.50 per kg. Van haring tot schol Dc haring werd naar kwaliteit met 16. tot 21.— betaald. Makreel haalde van 36.— tot 42.— naar grootte. Engeland kocht de grove schol. De grote schol maakte f 26. tot f 27.de middel naar kwaliteit 35.— tot 45.zetschol van 62-tot 68- schol I van 60.— tot 53.—. Het binnenland kocht de tweetjes voor 26.tot 25.—. de drietjes voor 20.— tot 25.en de uivertjes voor 14.—. Over gullen en tongen Grote en middel gul gingen vanmorgen van de hand voor f 30.— tot f 35.—. De torren deden 21.— tot 25.— Kleinmiddel schel vis en pennen maakten 55.en de braad haalde van 33.— tot 40.—. Wijting zat tussen de 20.— en 16.— Van de zwarte koolvis werd weinig opgehouden voor de Rehaco, de prijs liep van 31.tot 35. Bij de tongen werden de lappen betaald met 1.60, de greotmiddel met 1.45, de halve pondies en tong I met 155 en tong II met 1-35. Voor morgen en Woensdag Voor de Dinsdagmarkt waren vanmorgen bekend de „Claesje" met 110 kisten schelvis, 350 radio, 40 wijting. 35 kabeljauw en gul en 25 diversen en de ..Antje" met 1900 stuks ijskabeljauwen, 1100 stijve kabeljauwen en 50 kisten varia. Voor Woensdag komt de ..Norma Maria" met 360 kisten gul en kool vis. 200 radio. 90 schelvis. 200 makreel. 160 open wijting, 30 dichte wijting. 10 haring. 50 rog en haai en 75 stijve kabeljauw. J. de Boer en J. Bravenboer spelen remise bij „Denk en Zet"' In de onderlinge competitie van de IJmuidense ieu^ddamclub „Denk en Zet" speelden J. de Boer en J. Bravenboer re mise leeen e'kaar in een aantrekkelijke partij. Door dit resultaat staat J. de Boer nog steeds 8 punten voor op J. Braven- bo°r. die 2e is. De i-itslaeen luiden: Groep A: J. de Boer- P. Mooy 20: J. Bravenboer-B. Welting 20: J. de Boer-J. Bravenboer 11; W. Schoen-B. Welting 20. Groen B: C. de Ruiter-J. Wilbie 20; C. de Ruiter-E. Hillecamp 20; H. Koeken bier-T. Wilbie 11; P. v. Kampen-S. Klous 20: C. dc Ruiter-S. Klous 20; S. Klous-H. Koekenbier 02. Finale tussenccmpetitie: W Schoen-P. Mooy 20 en P. Mooy-C. de Puiter 02. De onderlinge wedstrijden bij de damclub „Sportief" De onderlinge comnetitie in groep A dreig', enigszins te stagneren door een lange ziekenlijst. De uitslagen zijn: J. Muntz-J. Lichtendahl 02; J. Jansen-A. Ras 20: J. de Boer Jr.-H. Andrea 02; J. Wesse- lius-J. de Boer Sr. 02. J. de Boer Sr. heeft hier relatief de beste kansen op het kampioenschap. De stand is: H. Andrea 19 gespeeld 29 punten: J. de Boer Sr. 15 ge speeld 23 punten; G. Mooi 17 gespeeld 23 punten. In B waren de wedstrijden in teressanter. De twee ieugdige leden van „Sportief" Renz de Jong en J. Bierman speelden een leerzame partij, waarbij Renz in hel eindspel zijn tegenpartij wist te overwinnen. „Sportief" kanvan deze jonge dammers nog veel plezier beleven. De uitslagen in B zijn: P. Westerwal-J. de Ruiter 11; J. Hiemstra-E. Wijker 20; R. de Jong-J. Bierman 20; H. Veld man-B. Glas 2—0; H. Out-J. Bakker 1—1, H. Dijkhuizen-K. Moleman 02. Donderdag 18 Maart wordt in de kleuter school van de Jan Campertschool een ouderavond gehouden van de kleuterschool. Het zal een forumavond worden, waarvoor de volgende personen zijn uitgenodigd: mej. Woudstra, mevr. E. HarmsenHay- kens, arts. mej. A. Stoll, inspectrice kleu teronderwijs en de heer H. de Boer, wet houder van onderwijs. Er zal tevens ge legenheid bestaan tot bezichtiging van speelmateriaal en contact met de leidsters. De Castricumse Kleuterschool Vereniging wist zich reeds geruime tijd geleden van de medewerking te verzekeren van de Am sterdamse Toneelclub „De Schouwspelers", welk ensemble bijna elk jaar geheel be langeloos ten bate van deze organisatie een toneelvoorstelling komt verzorgen. Zater dagavond gaven de Amsterdammers in hótel Borst te Bakkum een opvoering van „Een zeeman ging passagieren", blijspel in drie bedrijven door Koos Beswino. Ook dit stuk begint weer eens met de weinig oorspronkelijke huisknecht en het zoveelste dienstmeisje, die een exposé komen geven van de omstandigheden der personen, die daarna op het toneel zullen verschijnen. Toch ziet het er na deze tra ditionele inzet even naar uit, dat de schrij ver zich zal herstellen. Want er zit wel iets in de avonturen van de eenvoudige matrons Arie Schellevis, die tijdens zijn verlof in een bar de zoon van zijn reder ontmoet. Zij raken gezamenlijk allergenoeglijkst boven hun theewater, waarna de zeeman spontaan een verblijf voor enige dagen in de deftige flat van de rederszoon krijgt aangeboden. Maar helaas komen wij niet verder dan een afgezaagde Dersoonsver- wisseliing, waarbij een opgedrongen huwe lijk uit berekening afspringt door de ver warring, welke ontstaat wanneer het zange resje Lenie Havermans wordt aangezien voor freule De Mees van Vendel en deze zich op haar beurt weer uitgeeft voor het vriendinnetje Suzy. Matroos Arie geraakt voor haar in vuur en vlam, zonder in het begin te vermoeden, dat hij een rasechte freule tot het voorwerp van zijn affecties heeft gemaakt. Maar hij is niet de enige die bedrogen uitkomt. Want de reder, die zijn zoon bij voorkeur met een meisje van adel verbonden zag. bekijkt Lenie met uiterst vriendelijke blikken, omdat hij in haar de freule en dus de aangewezen partij voor Ferry ziet. En doordat deze verwikke lingen reeds in het eerste bedrijf worden onthuld, bleef er voor de toeschouwers verder weinig te raden over. Dit tekort aan verrassingen vormde overigens voor het publiek geen enkel be letsel zich naar behoren te amuseren, zodat het blijspel volledig aan de bedoelingen heeft beanwoord. Bovendien kan een der gelijk pretentieloos gevalletje vlot worden weggespeeld, waarvoor „De Schouwspelers" de benodigde eigenschappen uit Amsterdam bleken te hebben meegebracht. Behalve de huisknecht, die wel een bijzonder zwakke indruk van zijn talenten achterliet en verantwoordelijk was voor de trage inzet van het stuk. hadden de overige spelers met hun rollen niet de miinste moeite. De heer L. H. J. Jansen gaf zelfs een verbazend aardige vertolking van de berooide baron De Mees van Vendel en met het kittige dienstmeisje van mevrouw L. van Dooren- werth, wist hij in het tweede tafereel door een geestig samenspel de herinnering aan de minder gelukkige inzet volledig te ver doezelen. Ook C. Dirks liet zich als autori taire reder uitstekend gelden, waarbij Fl. van der Vlies de recalcitrante Freddy eveneens het gewenste postuur verleende. Niet minder succes had J. Jansen in de dankbare rol van de stoere Arie Schellevis, die met mevrouw L. Zoethout als freule De Mees van Vendel een aantal vermake lijke scènes voor zijn rekening nam. Daar entegen stellen wij ons een vlot zangeresje enigszins anders voor dan in de strakke interpretatie, die mevrouw N. van der Brink van Lenie Havermans te zien gaf. Maar zoals gezegd, het publiek heeft zich kostelijk om deze dwaze historie geamu seerd, zodat het applaus evenredig was aan de hulde, die de voorzitter van de Kleuterschool Vereniging „De Schouw spelers" na afloop heeft toegezwaaid. J. v. D. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Dond-r* dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. In 1934 kregen twee Haarlemse particu liere verpleegsters, de dames C. van Lunzen en M. v. d. Lee, het idee in een leegstaand jachthuis, gelegen in dc Bakkummerduinen een rusthuis in te richten. Zij voegden de daad bij het woord en sindsdien is huize Vogelwater een waar toevluchtsoord ge weest voor mensen, die na een zware ope ratie of doorgestane ziekte, nog lange tijd rust behoeven. Vele oud-patiënten en gas ten, waren Zaterdag opnieuw in huize „Vogelwater" verenigd, teneinde op een onofficiële receptie het feit te herdenken, dat het istituut twintig jaar geleden werd gesticht. Uiteraard waren de aanwezigen - veelal beter gesitueerden - niet met lege handen gekomen. Zij brachten voor de dames Van Lunzen en v. d. Lee vele bloemstukken, boekwerken en zelfs een prachtige zonnewijzer mee, want, zoals een van de oud-patiënten het zo treffend zeide: „nergens schijnt de zon meer dan in huize Vogelwater". Er werden vele hartelijke woorden gesproken tot de dames-direc- trice's en al met al was oe dag van Zater dag er een die zij niet licht zullen vergeten. HET BELANGRIJKSTE ASPECT van dc afgelopen week wellicht van het ganse jaar is de steunverlening aan de Verre Visserij, die na lang wachten in rederskringen het begin van een nieuw vertrouwen in een positief beleid ten op zichte van het bedrijf heeft gewekt. Er mogen dan op ondergeschikte punten een paar vragen zijn overgebleven, Den Haag heeft nu toch bewezen, dat dit bedrijf zijn belangstelling waardig is. In dit verband is het op zichzelf niet belangrijk, dat de eerste twee reizen naar de IJslandse wa teren geen eclatant succes zijn geweest, maar alleen, dat er weer een. hervatting van deze visserij van verre mogelijk kon zijn. Dat de Abraham en dc Tzonne geen zestigduizend guldon aan de ruwe wateren in het barse Noorden hebben kunnen ont worstelen is voorwaar niet de schuld van bemanningen of reder van de kleine maand, dat er gevaren en gevist werd, zijn er zovele tartende etmalen met steken doorgebracht, dat het behaalde resultaat eigenlijk nog een wonder is. Het waren ab normale reizen, de markt zat tegen en de roodbaars heeft ook nog niet de naam. die het voor de Engelsen en de Duitsers zo ge makkelijk maakt deze smakelijke, maar overdadig graterige vis aan te voeren. Als de dagen lengen en de stormen zakken, zal het beslist beter worden. De Tzonne, die vandaag of morgen weer naar IJsland ver trekt, kon het daarom de tweede keer ook wel eens gunstiger treffen. De continuiteit van deze visserij is één harer steunpilaren. En de regering heeft dat duidelijk beseft met het doorlopende, tweejarige crediet. Dat de koolvis zo jammerlijk door de markt zakte, was op zichzelf niet te ver wonderen bij de massale aanvoeren van deze vissoort van de Noordzee. Schelvis v/as daarentegen uitgesproken duur, maar Nederland is nu eenmaal een schelvis- etend land en de Belg lust ze ook. Dat wordt deze nieuwe week dan ook een kans voor de Bergen en de Haarlem, die beide nogal wat van deze geliefkoosde vis heb ben. Overigens wordt het geen vette aan- vocrweek acht trawlers zullen er komen met inbegrip van de Piscatortjes, die hoogstwaarschijnlijk hoofdzakelijk kabel jauwen bij zich hebben. Tegen Zaterdag is de prijs voor de kabel jauw behoorlijk ingedeukt, ook al omdat de Maandagmarkt toen al een grote aan voer van stijve- en ijsdikkoppen beloofde. Over de hele linie is het Donderdag jongst leden even scherp gezakt de mooie rei zen kwamen dan ook voornamelijk uit het begin van de week de binnenlandse handel heeft over bestellingen beslist niet te klagen gehad. Hoe goed werd wel be wezen door de prijs van de wijting, die an ders kwetsbaar is als weinig andere, maar zich de afgelopen week fiks weerde. Hoezeer de economie van ons landje samenhangt met de Duitse markten en waarachtig niet alleen op het punt van vis heeft de tong vorige week weer eens duidelijk laten zien. De lichtere soorten zakten na Maandag snel de enen en slips zelfs meer dan vijftig cent per kilo en dat er uit Italië nie t meer orders op Nederlandse tongen kwamen, moest vooral worden toegeschreven aan het feit, dat Italië zijn tong goedkoper uit Duitsland kon krijgen. Met de nieuwe figuur van overheids steun aan een deel der visserij kunnen we echter onmogelijk pessimistisch zijn. Dit symptoom zal de eerstvolgende maanden veel gaan betekenen. Zowel aan de Zuid als aan de Noordzij van de IJmuidense vis sershaven. „Evenals 1953 is ook het jaar 1954 een verkiezingsjaar. Er zal hard gewerkt moe ten worden door de KVP om bij de ver kiezingen op 21 April haar negentien zetels in de Provinciale Staten van Noord holland te behouden". Aldus de heer J. de Nijs, voorzitter van de KVP afdeling Castricum, in zijn openingswoord tijdens de jaarvergadering die het afgelopen week end in hótel De Harmonie werd gehouden. Tevoren had de voorzitter de belangrijkste gebeurtenissen van 1953 in beschouwing genomen en gezegd, dat dat jaar, gezien de gunstige uitslag van de gemeenteraads verkiezingen, een goed jaar is geweest. Vervolgens wees de heer De Nijs op de grote propaganda vergadering als voorbe reiding van de Statenverkiezing, welke vergadering op Maandag 19 April te Am sterdam plaats vindt. Evenals het jaarverslag van de secre taris, de heer A. de Wit, was ook het jaar overzicht van de penningmeester, de heer Th. de Winter, in majeur. Een propagandarede van de heer J. de Lange, voorzitter van de Statenkring Alk maar-Zaandam werd gevolgd door een vruchtbare gedachtewisseling. Enkele mis vattingen over de rangschikking van de candidatenlijst voor de komende provin ciale Statenverkiezingen werden door het KVP raadslid, de heer Th Berlee. recht gezet en aan het slot van de bijeenkomst deelde de voorziter mede, dat in de kies kring Den Helder het Tweede Kamerlid, de heer Groen, lijsttrekker voor de KVP zal zijn. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingane van te abonneren op h f 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt Zij. dip zich met ingang van 1 April 1954 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummert tot en met 31 Maart 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 10