Hoofdinspecteur P. J. van IJzendoorn als commissaris naar Zaandam Wereldnieuws PANDA EN DE KALKERKAR De radio geeft Dinsdag Alleenwonende vrouw S^imeSkSoo'^in01in haar woning vermoord Auto te water2 doden Geding om Belgische auto ging niet door TocU ió Ixet zo De Pharos MAANDAG 15 MAART 1954 <*:vr VERLIES VOOR VELSEN WASSERIJ DUYN Resolutie van Militaire Pensioenbond HVA-suikerfabriek in Ethiopië gereed Twee hoge Hongaarse functionarissen berecht Evangelist Graham komt niet naar Nederland Nieuw conflict bij de Reserve-Maréchaussée Slagerij uitgebrand, eigenaar in arrest Heringa Wuthrich „Dochters van de Nijl" blijven vasten P.N.I. distanciëert zich van communisten Luisterspel over Saarplan West-Duitsland benoemt toch Pfeiffer bij de UNO D SA P. J. van Uzendoorn Toen Zaterdagmorgen de vlag bij het hoofdbureau van politie aan het Tiberiusplein werd gehesen, heeft menigeen zich afgevraagd wat dit gebaar te beduiden had. Het was, omdat hoofdinspecteur P. J. van IJzendoorn, zoals wij Zaterdag al in het kort meldden, benoemd was tot commissaris van politie in Zaandam. Uit een veertigtal candidaten is de heer Van IJzendoorn gekozen en het is kort dag, want de nieuwe commissaris wordt geacht Dinsdag 16 Maart al in functie te treden. Eerst echter moeten de zaken hier wor den geregeld, meent de heer Van IJzen doorn. die het heel prettig vindt weer eens iets anders, iets nieuws te kunnen beginnen. Aller vriendschap Hoe men in het korps op deze benoe ming reageert? De heer Van IJzendoorn heeft zich niet alleen aller achting, maar zeer zeker ook aller vriendschap weten te veroveren in Velsen en de opmerking van zijn collega dat eigenlijk de vlag Zaterdag halfstok had moeten wapperen, was eerlijk gemeend en geeft de gedachten van velen weer. „Heel prettig heb ik in Velsen gewerkt", zegt de hoofdinspecteur, „en de typische constructie van de gemeente heeft dit ze ker bevorderd". I In Zaandam zal dit anders zijn omdat de ligging anders is en het zal in het begin wel even moeten wennen ook wat de bu- reaudienst betreft. Want zowel in Bloe- mendaal als in Velsen heb ik gewerkt in een hypermodern gebouw waar vele ambt genoten en burgemeesters die in hun do mein een nieuw bureau gingen bouwen, een oriënterend kijkje kwamen nemen. Het gebouw in Zaandag dateert van 1904 en is dus stukken ouder. Wat zijn ar beid daar aangaat merkte de heer Van IJzendoorn op dat hij zeker het werk van zijn voorganger, wijlen de heer Roscher. die een zeer bekwaam vakman was, zal voortzetten en dat hij zelfs hoopt „zijn voetsporen te mogen drukken", In het korps van 55 man (Velsen telt er 113) zal de heer Van IJzendoorn een van de weinige Doopsgezinden zijn. De meesten behoren tot de Gereformeerde Kerk en enige zijn Rooms-Katholiek. Maar in de bloeiende Zaandamse Gemeenschap die in 1946 werd gesticht en sedert dien steeds in groei toeneemt, zal hij ongetwijfeld een stevige plaats gaan innemen. Sportief Het Velsense korps zal, met het vertrek van de heer Van IJzendoorn, een enthou siast sportbeoefenaar en sportliefhebber zien heengaan. De hoofdinspecteur heeft altijd veel belangstelling getoond voor de sportieve prestaties van zijn mannen van de P.S.V. en ook voor hun speciale hob by's. En zij, die in het gewone burgerlijk le ven nauwer contact met hem hadden, zullen deze prettige, vriendelijke en met veel gezond gevoel voor humor begiftigde mens eveneens missen. De heer Van IJzendoorn heeft zich in de loop der jaren laten kennen en waar deren als een man, die in alle omstandig heden zichzelf blijft, de man, die ondanks het feit dat hij een gezagsautoriteit is, zich nimmer heeft schuldig gemaakt aan dat autoritaire optreden, waar de politie alleen zichzelf maar mee heeft: hij bleef voor alles mens en een bizonder prettig mens. Wij, die uit hoofde van ons beroep da gelijks met hem in contact kwamen, wen sen hem en zijn gezin vele goede jaren in de nieuwe werkkring toe. Tot slot volgt hier de staat van dienst, die de heer Van IJzendoorn achter de rug heeft: Hij werd op 5 Juli 1911 in Lienden ADVERTENTIE amstkrdamsevaart20 TEL 110$? EEN 100-JARIGE ERVARING HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Geestelijke liederen. 9.25 De groente man. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Tenor en plano. 12.00 Interview en platen. 12.30 Land- en tuln- bouwmededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.40 Orgel en piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.30 Lichte muziek. 14.00 Wij ontdekken Amerika, cau serie met muziek. 14.30 Platen. 14.40 School radio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.45 Reportage, of platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Militaire causerie. 18.40 Platen. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Fanfare-orkest. 19.30 Pianorecital. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.35 Lichte muziek. 21.55 Me dedelingen. 22.00 Platen. 22.05 Dansmuziek. 22.45 De woelige wereld, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 940 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Platen. 10.30 Franse chansons. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, cau serie. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade-orkest en solist. 14.00 Leden van Residentie-orkest en soliste. 14.40 Pag- liacci, opera (Proloog en le acte). 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zieken- lof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld: Uitwisselingspro gramma: Indrukken uit Nieuw Zeeland. 18.00 Balletmuziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Het Boek der Boeken. 19.30 De gewone man. 19.35 Platen. (Intermezzo: pl.m. 19.50 Vader doet de vaat). 20.00 Lijdensmeditatie. 21.30 Omroep-orkest en solist. 22.20 Platen. 22.25 Pianorecital. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE-PROGRAMMA'S (KRO.) 20.15 Rotterdam, impressies van Nederlands grootste havenstad. 14 jaar na de ramp; 20.45 Actualiteiten: 21.00 Weerbericht; 21.0521.45 Voorjaarstoiletten en bloemen. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.30 Orgel. 16.00 Omroep-orkest. 16.30 Orgel. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Meisjeskoor. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Pianorecital. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoekprogramma. Voorschotten van minimum 300,- gevraagd In de Zaterdag te Amsterdam gehouden protestvergadering van de Algemene mi litaire Pensioenbond, die onder anderen werd bijgewoond door het Tweede Kamer lid de heer J. Bloem (P.v.d.A.) is, na een rede van de voorzitter, de heer W. Stuut, een resolutie aangenomen. Daarin wordt onder meer gezegd, dat de kosten voor het levensonderhoud sedert 1940 zijn gestegen met ongeveer 168 pet., terwijl slechts toe slagen op de pensioenen zijr. toegekend van ongeveer 20 tot 40 pet., waardoor er grote nood. onrust en ontevredenheid I heerst onder Rlle geDensionneerden en we duwen, die nu reeds jaren door deze on- I rechtvaardige en onredelijke achterstelling in financiële zorgen verkeren. De thans door de regering in het uitzicht gestelde J verbeteringen op grond van de door de staatscommissie Van Poelie in te dienen tussentijdse voorstellen, hadden in feite reeds in 1947 moeten zijn ingevoerd. Als gevolg van de langdurige procedure, die de voorstellen na indiening moeten door lopen, brengen z;j op dit ogenblik dus geen enkele verlichting in de bittere nood, zo wordt in de resolutie gezegd. Er wordt ten slotte bij de regering en de Kamers met klem op aangedrongen te willen bevorde ren, dat de te verlenen verhoogde toesla gen op dc pensioenen in ieder geval zullen ingaan op 1 Januari 1953, en dat reeds nu, in afwachting van de behandeling der voor stellen van de staatscommissie, een voor schot van tenminste f 300 zal worden ver leend, waardoor althans direct enige ver lichting zal worden bereikt. Zaterdag opening door keizer Haile Selassie Naar het Afrika Instituut meedeelt, zal de keizer van Ethiopië komende Zaterdag de suikerfabriek Wonji van de H.V.A. plechtig openen. In Juni 1951 werd aan de H.V.A. ver gunning verleend voor de oprichting van deze suikeronderneming. Thans is het fabrieksgebouw voltooid en is de installa tie op enkele onderdelen na gemonteerd. De H.V-A. beschikt daar nu over een riet- aanplant van circa 1200 hectaren. De ci viele werken hebben omvat de aanleg van wegen, irrigatieleidingen en een dijk ter bescherming van het perceel tegen do rivier de Awash. Deze dijk is 19 km lang. Het personeel bestaat uit een admini strateur en 32 Europese stafleden, alsmede een kleine 3000 man Ethiopisch lager per soneel en arbeiders. Met de opleiding wor den goede resultaten behaald. De eerste normale campagne hoopt men aan te vragen op 1 November 1954. Deze wordt voorafgegaan door een proefcam- pagne, aanvangende in April 1954. De productie in de eerste normale campagne zal waarschijnlijk 15.000 ton wifsuitker bedragen, ongeveer overeenkomend met het tegenwoordige suikerverbruik in Ethio pië en Eritrea. LONDEN (Reuter) Het Hongaarse militaire hooggerechtshof heeft Gabor Peter, oud-hoofd van de staatsveiligheids dienst, tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld wegens „misdaden tegen de staat en het volk", aldus heeft het Hongaarse persbureau Vrijdag medegedeeld. Oud minister van Justitie Gyula Decsi werd tot negen jaar gevangenisstraf veroordeeld en een hooggeplaatst functionaris van zijn departement. Istvan Timar, tot elf jaar. Wegens dezelfde misdrijven werden, aldus het persbureau, nog meer personen ver oordeeld. Decsi en Peter waren in het begin van 1953 van hun functie ontheven en gearres teerd. Door de zuivering destijds werden speciaal Joden in de Hongaarse regering getroffen. Decsi en Peter zijn beide Joden. Decsi was kolonel in de geheime politie en soecialist in het ondervragen van belang rijke beschuldigden. Hij verhoorde onder meer kardinaal Mindszenty, de Amerikaan se zakenman Vogeler en de Britse zaken man Saunders. Peter zou Joden hebben ge holpen bij het uitwijken uit het land. De bootdienst tussen Urk en Enkhul- zen is vandaag hervat. De dienst is gedu rende zes weken gestaakt geweest wegens het ijs. De N.S.-veerdienst EnkhuizenSta voren wordt waarschijnlijk Dinsdag hervat. 19301932. Achtereenvolgens was hij klerk bij de politie in De Bilt (1933 1935), adjunct-inspecteur ter plaatse van 19351939, bekleedde diezelfde functie in Zandvoort van 19391941, was daar in specteur van 19411945, werd na de be vrijding korpschef in Bloemendaal en kwam in 1947 als hoofdinspecteur naar Velsen.' De heer Van IJzendoorn is voorzitter van de afdeling Haarlem van de Bond van Hogere Politie-ambtenaren. In de afgelopen nacht omstreeks kwart over een is een personenauto met twee inzittenden van de Smalle Weesperzijde te Amsterdam in de Keulse Vaart gereden. Met behulp van een takelwagen van de brandweer bracht men de auto later op het droge. De twee nog niet geïdentificeerde inzit tenden een ongeveer dertigjarige man en een naar schatting even oude vrouw waren toen reeds geruime tijd dood. Een radio-artist die uit de richting Utrecht kwam, zag de personenauto, ko mende uit tegengestelde richting, onver wachts de vaart in rijden. Hij alarmeerde terstond de politie, waarna zijn collega. Rijk de Gooyer, met een andere burger en twee politieagenten te water sprong om te pogen de inzittenden te bevrijden. XJeen der redders is er evenwel in geslaagd de auto in het water te ontdekken. Pas na drie kwartier vond de politie de wagen in het midden van de vaart. De Amerikaanse evangelist dir. William Graham, die op het ogenblik een evange lisatie-campagne door Engeland leidt, heeft voorlopig af moeten zien va>n een bezoek aan Nederland. Zoals gemeld werd, zou hij 3 en 4 Juli landelijke evangelisatie- bijeenkomsten in de Apollohai te Amster dam leiden, waartoe een comité van voor bereiding was gevormd uit predikanten en evangelisten uit allerlei kerken en kerke lijke genootschappen. Dit comité heeft thans bericht ontvan gen, dat de ,.hot-gospe'er" Billy Graham o.m. wegens de vele eisen dre zijn cam pagne in Engeland is gaan ste'len, een deel van zijn tournee door West-Europa moet iaten vervallen. In een vergadering van de vierde aiuc- ling van de Reserve-Maréchaussée, die Zate: dag in Assen is gehouden, werd be sloten uit protest tegen het ontslag uit de dienst, dat aan enkele vrijwilligers is ver leend, tot 10 April de oefenavonden niet te bezoeken. Dit besluit werd genomen door een 25- tal leidinggevende figuren uit de vrijwil ligersorganisatie van de Reserve-Mare- chaussée in de Noordelijke provincies. De ontslagen vrijwilligers zullen beroep aan tekenen tegen het eervol ontslag, dat hun wegens ondisciplinaire houding is verleend. Aan alle vrijwilligers uit de vierde afde ling zal worden geadviseerd tot 10 April geen oefenavonden te bezoeken. Zaterdagmorgen is een 67-jarige alleen- wonende vrouw, mej. A. Martens, vermoord i in haar woning aan de Nieuwstraat te Baarle Nassau aangetroffen. Vrijdagavond had dc vrouw, van wie be- kend was, dat zij enig vermogen bezat, van I enkele buren bezoek gehad. Toen Zater- dagmorgen de bakker op zijn herhaald kloppen geen gehoor kreeg ging hij met j enkele omwonenden op onderzoek uit. Men vond de achterdeur niet afgesloten. Men i vond de vrouw met diepe snij- en slag- I wonden in de keuken. De levensgeesten waren geweken. De misdaad moet zijn gepleegd met een bot voorwerp. In de slaapkamer was het bed omgewoeld en de linnenkast overhoop gehaald. De rijkspolitie meent reeds aanwijzingen in oen bepaalde richting te hebben. Drie kwartier vóórdat de president van de rechtbank te Groningen het kort geding te behandelen zou krijgen dat door twee vertegenwoordigers van de N.V. „Milko- Desmet" te Antwerpen tegen ..De Omme landen" te Groningen aanhangig was ge maakt. omdat deze beslag had doen leggen op een auto van de Belgische vertegen woordigers. heeft „De Ommelanden" het beslag weer doen opheffen en het kort ge ding ingetrokken. „De Ommelanden" heeft od de Ant werpse vennootschap een vordering van enkele tienduizenden guldens, welk bedrag men steeds niet ontving. De Belgen waren nu uitgenodigd voor een bespreking en „De Ommelanden" verwachtte dat zij wel met een kostbare auto naar Groningen zou ko men. waaroo men. bij weigering om de schuld te voldoen, beslag kon laten leggen. De Belgen kwamen evenwel met een oude auto, die nauwelijks 2000 gulden waard was. Toch werd beslag gelegd, terwijl men druk in bespreking was. De Belgen namen met deze gang van za ken geen genoegen en maakten een kort geding aanhangig tegen „De Ommelanden". De wagen was, zo zeiden zij, geen eigendom van hun N.V., doch van een zuster van een der directeuren, die slechts een gedeelte lijke aansprakelijkheid heeft. „De Ommelanden" heeft daarom besloten het geval in der minne te schikken en de wagen vrij te laten geven. Op verdenking van brandstichting heeft de Alkmaarse politie vandaag de slager K. uit Ursem (N.H.) gearresteerd. Zijn sla gerij was Donderdagavond afgebrand. De eigenaar die alleen thuis was, heeft met hulp van buren nog getracht zijn inboedel te redden, doch het bleek onmogelijk het pand te betreden. De brandweren van Ursem en Alkmaar wisten de omliggende panden te behouden. i Redding der slachtoffers van de vliegtuigramp op het Kallang vliegveld bij Singapore. Rij de landing op een van de banen van dit vliegtuig, sloeg de machine, een Constel lation met bestemming- Londen, over de kop en vloog in brand. Alle passagiers en de steward kwamen hierbij om het leven. Acht leden der bemanning werden gered. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES „Geen vertrouwen in mannen", óók niet in Maker en Naguib CAïRO (Reuter). De hongerstaking van de feministen in Egypte breidt zich uit. Ook uit de provincie wordt gemeld, dat vrouwen in hongerstaking zijn gegaan. Zij willen deelneming aan het werk van de grondwetgevende vergadering. De voorzitter van de redactiecommissie voor de grondwet. Aly Maher, heeft de leidster der feministen, Doria Sjafik, in het gebouw van het perssyndicaat te Cairo opgezocht. Hij trachtte haar en de andere stakende vrouwen te bewegen haar actie op te geven. „U hebt de eerste ronde ge wonnen", zei hij, „door de aandacht op uw zaak te vestigen. Laat nu de rest aan de mannen over. Wij zullen uw rechten in de grondwetgevende vergadering verdedigen". Mevrouw Sjafik antwoordde echter: „Wij hebben geen vertrouwen meer in be loften van mannen. Niemand kan de rech ten van de vrouw beter verdedigen dan de vrouwen zélf. Wij zullen onze hongersta king voortzetten". Tot nu toe hebben slechts twee van de staaksters een flauwte gehad, maar dat was meer het gevolg van de emoties dan van de honger, zeiden zij. „Wij zullen ons in leven houden met sinaasappelsap en ons idealisme", verklaar de mevrouw Sjafik. Een delegatie van de „Dochters van de Nijl", de vereniging van Feministen, heeft vandaag bij president Naguib gepleit voor vrouwenkiesrecht. (AFP). Naar aanleiding van de hon gerstaking der Egyptische feministen, heeft president Naguib gezegd: „De wetgevende vergadering zal moeten beslissen of de politieke rechten aan vrouwen moeten wor den toegekend. In afwachting hiervan kun nen wij zelf geen beslissing nemen". Verkiezingen in Oost-Pakistan Vrijdag zijn de eerste algemene verkie zingen in Oost-Pakistan geëindigd, de be langrijkste verkiezingen, die ooit op het Voor-Indische subcontinent zijn gehouden. Van de negentien en een half millioen ge registreerde kiezers heeft veertig percent gestemd. Op vele plaatsen hadden tegen de verwachting in evenveel vrouwen als mannen gestemd. DJAKARTA (Aneta) Op een door de Partai Nasional Indonesia in Tjurup (Zuid- Sumatra) gehouden bijeenkomst, heeft de secretaris-generaal van de P.N.I., Manai Sophiaan, gewaarschuwd voor het commu nistisch gevaar. „De communisten trachten hun offensief uit te breiden over de gehele wereld en dus ook naar Indonesië," zei hij. De heer Sophiaan maakte zijn opmerking in een rede over de strijd tussen de twee „reuzen": Het Amerikaanse blok en de Svojet-Unie. Hij zeide: „Wie wordt er niet door beïnvloed, als het communisme pro pageert. dat het vreugde en geluk aan het volk wil brengen en een hemel op aarde wil creëren, als het communisme de over winning heeft behaald? Ook in ons vader land treffen wij een groepering aan, die deze beweging steun verleent. De P.N.I. zal een dergelijke beweging, die slechts wan orde en meningsverschillen veroorzaakt, bestrijden," aldus Manai Sophiaan. Door Radio-Saarbrücken (211 meter) zal op 16 Maart van 21.20 tot 22 uur een luisterspel worden uitgezonden, getiteld „Van der Goes van Naters en zijn Saar plan". De schrijver hiervan is Werner Eckhardt, die enige tijd geleden het luisterspel „Saar land - toetssteen van Europa" heeft ge schreven. Dit stuk, dat door de Beierse en Saarlandse omroepen werd uitgezonden, leidde in West-Duitsland tot heftige dis cussies, omdat hierin denkbeelden werden verkondigd, welke aanzienlijk van de West-Duitse opvattingen verschillen. I)oor dc overheid. Molotov heeft Anthony Eden ervan op de hoogte gebracht dat de huwelijken van een aantal Engelsen met Russische vrouwen, die de Sovjet- Unie niet konden verlaten om zich bij haar echtgenoten te voegen, door de Sovjet-overheid zijn ontbonden, aldus wordt uit gezaghebbende bron gemeld. Tribune. Bij een uitvoering van volksdan sen in een park te Cairns (Noord- Qucensland) ter ere van het bezoek van koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh is een tribune ingestort, waardoor 22 personen verwondingen opliepen. Van twee van hen is de toe stand ernstig. Orkaan. Volgens de laatste berichten heeft een orkaan, die Zaterdag verwoestingen heeft aangericht in een deel van de Amerikaanse staat Georgia, zeven doden geëist. Ongeveer 70 mensen liepen ver wondingen op. De materiële schade be draagt meer dan 25 millioen dollar. Schotten. Twee Schotse leden der socialis tische Lagerhuisfractie hebben Zater dag in een brief aan de minister van Marine Thomas verzocht dat een vol ledig onderzoek zal worden ingesteld naar de bouwkosten van het nieuwe, 4000 ton metende jacht der Britse ko ninklijke familie „Britannia", die onge veer 22.260.000 gulden belopen, hetgeen ruim drie millioen gulden meer is dan in 1952 werd begroot. Documenten. David Shaw, directeur der kernsplijtingsinstallatie te Hanford, in de Amerikaanse staat Washington, heeft verklaard dat geen „uiterst vertrouwe lijke documenten" worden vermist, zo als de afgevaardigde Pelly had ver klaard. Overbodig:. De Britse admiraliteit heeft een automatisch systeem in gebruik geno men om de landing van straaljagers op vliegdekschepen te vergemakkelijken. Deze uitvinding maakt het werk van de sein-officier overbodig. Gezelschap. Volgens het onafhankelijke blad „Times of Ceylon, zal de eerste minister van Ceylon, John Kotelawala, in December een conferentie „over het buiten de wet stellen van het commu nisme" openen. Men verwacht, dat sena tor McCarthy, generaal Tsjiang Kai Sjek, president Syngman Rhee, generaal Franco, dr. Adenauer, Kerenski (eerste minister van Rusland in 1917), Mo hammed Ali (eerste minister van Paki stan) en generaal Zahedi (eerste minis ter van Perzië) zullen worden uitge nodigd, aldus het blad. In vrijheid. De „Koan Baroe" heeft Zondag de haven van Tokio verlaten met be stemming Nakhodia (Siberië) waar het schip 464 Japanse oorlogsmisdadigers zal ophalen, die door de Sovjet-overheid in vrijheid zullen worden gesteld. Dit zal waarschijnlijk de tweede en laatste groep Japanse exmilitairen zijn, die uit de Sovjet-Unie naar hun vaderland zul len terugkeren sedert het einde van de oorlog. Kans. Vier bridgende dames te Cranston in de Verenigde Staten hebben, naar zij zeiden, Vrijdagavond ieder dertien kaar ten van een kleur in handen gêkrègen. Wiskundigen hebben berekend, dat dit een kans is van één op: 2.200.000.000.000.000.000.000.000.000. Rattenplaag. Door een rattenplaag op het Philippijnse eiland Mindanao staan dui zenden mensen op de rand van de hongerdood, aldus werd Zaterdag te Manilla vernomen. In de provincie Co- tabato zijn alleen reeds tien steden ge teisterd, aldus een functionaris van het Kindernoodfonds, McCall. Hij zeide, dat zijn hoofdkwartier voor 500 ton rijst en 225.000 kilogram taptemelk voor de slachtoffers kan zorgen. BONN (D.P.A.). De president van West-Duitsland heeft Peter Pfeiffer tot ambassadeur en permanente waarnemer bij de UNO benoemd. Hij was tot nu toe hoofd der personeelsafdeling bij het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Zoals wij gisteren berichtten waren er protesten bij de UNO binnengekomen, toen de aandacht op deze consul tijdens het Hitlerbewind was gevestigd. 56. Na lezing van Kraska's beledigende brief bevrijdde de dokter professor Kalker en Pat O'Nozel snel uit de knellende zwachtels. Pat, wiens mond zo lang ge snoerd was geweest, praatte dadelijk het honderd_uit. - In gloedvolle bewoordingen Voor de 21 00 °TrSf£orJj,e£ »^de h'j Eerste-Hulp dienst aanspra- 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (Op 224 m.) kelijk voor het gebeurde. „Maar de Medi sche Dienst kan het niet helpen", bracht de dokter in het midden, „degene, die jul lie heeft vastgebondenis dezelfde schurk die mij heeft neergeslagen". ,JDus hij ver wondde U en verbond ONS?", merkte pro fessor Kalker op, „hoe eigenaardig!" „En zonde van al dat verband", voegde de dok ter er aan toe. ,Maar IK zie het verband tussen die tegenstrijdige handelingens" riep Pat. „dat schurk sloeg de dokter neer, om ons te kunnen binden. Ik deduceer, dat hij niemand anders dan baas Kraska was.' En nu zit hij natuurlijk achter Panda aan!" De grote detective had hier werkelijk een scherpzinnige gevolgtrekking gemaakt. Baas Kraska zat op dat ogenblik achterop Panda's taxi en speelde met een sterke lasso. „Rij maar voort, Panda", dacht hij, .zodra je mijn Kraskar passeert, heb ik een nieuwe valstrik klaar". En Panda REED voort, onbewust van zijn ongewenste passagier. „Het gaat goed", dacht hij, daar voor me zie ik de Kraskar al. Als ik die nog passeer, heb ik de leiding!" Alexandrië die tot de klassieke we reldwonderen wordt gerekend, is een lang leven beschoren geweest, welk feit voor de soliditeit van de constructie pleit. De Ara bieren vertellen van dit wereldwonder, dat het werd gebouwd op fundamenten van glas. Sostratos, de architect van de vuur toren zou n.l. natuursteen, bakstenen, gra niet, goud. zilver, koper, lood, ijzer, glas en alle mogelijke andere mineralen en metalen in zeewater op hun onaantastbaar- se Dom. Volgens Babylonische trant schijnt de Pharos gebouwd te zijn in een aantal torenverdiepingen, d.w.z. vierkante torens met een steeds kleiner wordend grondvlak. De aldus op elkaar gebouwde torens, waar van alleen de bovenste een ronde v.orm had, vormden uitspringende terrassen die voorzien waren van prachtig uitgevoerde balcons, waarvan de onderste tevens als zeewering voor overslaande golven dienst deden. Het gehele, in steen en marmer uitgevoerde bouwwerk, moet een impo- heid hebben beproefd, waarna hij tot de santé aanblik hebben opgeleverd. conclusie kwam dat alleen glas niet aan verwering door de zee bloot stond. Dientengevolge werd voor de fundamenten van de vuurtoren glas gekozen, d.w.z. grote glazen blokken. Het feit, dat zich onder de geteste materialen ook edele metalen bevonden, zal u wel licht de opmerking in de mond geven dat de architect bij de uitvoering van zijn op dracht blijkbaar niet op een paar dubbel tjes behoefte te kijken. Nu was inderdaad de rijkdom van zijn opdrachtgever, t.w. Ptolemae.us II, spreekwoordelijk en diens hofhouding uitzonderlijk weelderig, zodat we kunnen aannemen dat Sostratos geen moment in de angst heeft geleefd dat zijn schepping onvoltooid zou blijven door ge brek aan middelen. Desondanks doet het vreemd aan, 3v, eeuw later bij de Romein se schrijver Plinius te lezen, dat de bouw van deze gigantische vuurtoren slechts 800 talenten zou hebben gekost. Zelfs wanneer we rekening houden met de slavenarbeid in die dagen, moet een paar millioen gul den in onze munt voor een dergelijk bouw werk uitzonderlijk goedkoop worden ge noemd. Wie bouwt voor een dergelijk be drag thans nog een wereldwonder? IJ weet. dat de schattingen omtrent de hoogte van deze vuurtoren nogal uiteen liepen, zodat we haar veiligheidshalve op 111 m. hebben aangenomen, overeenko mende dus met de hoogte van de Utrecht- Boven in de vuurtoren werd een enorm vuur, bran dend gehouden, dat 's nachts licht uitstraalde, terwijl het overdag een rookkolom ten hemel zond. Teneinde te voorzien in de geweldige hoeveelheden brandstof, no dig voor het onderhouden van dit vuur, had de architect een zacht glooiende weg aangelegd, die tot halver wege de hoogte van de toren liep en waar over beladen vrachtkarren met brandstof werden aangevoerd. Vanf deze losplaats voerde een schacht waarin een met handkracht bewogen lift op en neer ging de brandstof naar het bovenste deel van de toren. Daar brandde dan het mach tige vuur, dat volgens de één in Constan- tinopel kon worden gezien en met welks stralen volgens de ander schepen verbrand konden worden die 100 mijlen uit de kust lagen. Deze beide mededelin gen behoren tot de legendarische verhalen, waarvan geen steek waar is. Maar het schijnt toch niet uitgesloten te zijn, dat met behulp van spiegels het schijnsel van aeze toren ruim 40 km. uit de kust kon worden umargenomen. Rest ons nog te vertellen, hoe dit mach tige bouwwerk zijn einde vond. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2