Kennemers na nederlaag verder achter op HVC en Volendam Rotterdams Toneel vertoonde melodrama van Ugo Betti Nog contingentering van vis beneden de maat van 40 cm. Kort en bondig Het Geiteneiland Verhoging van de Nederlandse garnalenexport voorgesteld Tanker „Krebsia" geleid in zijn element Motorschip „Adonis" te water gelaten Castricum MAANDAG 15 MAART 1954 9 Kinheim DEM Veisen Wijk aan Zee Vitesse '22 Beverwijk Terrasvogels CSV VVB 1EV Welpen WIJ won van AMVJ met 2-1 Terreinbrandjes gedurende het weekeinde Aanrijdingen met materiële schade Benelux-bespreking over vis Contactavond van „Steun Wettig Gezag'' Velsen „Vijf van Brussel" gaan zich beraden Duitse oud-militairen eisen „meer eerbied" Chinees consulaat in Genève gevestigd Niemand zal voor rust vermoed hebben, dat de Kennemers een nogal zware neder laag zouden lijden. Want tegen wind in speelde de rood-zwarten heel wat beter dan Volendam. Eén der Kennemerspelers schoot zelfs buiten bereik van de doelman tegen de paal. Mauwerer scoorde het eerste doelpunt voor de thuisclub. Gesteund door de wind gaf men de Ken nemers na rust de beste kansen, maar de middenlinie drong te ver naar voren en toen Peggeman de rechtsbuiten Mauwerer vrij liet, scoorde deze wederom (20). Twee minuten later gleed Schaaper weg en T. Tol kopte in (30). De Kennemers maakte een fraai doelpunt, dat kwam van de voet van H. v. d. Sluis. B. Tol kopte al vallende het laatste Volendam-doelpunt langs Wilkes (41). In de wedstrijd KinheimAlcmaria Vic- trix kwam het spelpeil nimmer tot een be hoorlijke hoogte en er werd bij de thuisclub erg onsamenhangend gespeeld. De vleugel spelers waren niet op hun plaatsen gewend, waardoor het binnentrio te weinig steun kreeg om gevaarlijk te worden. Toen na 35 minuten De Boer de bal goed had opge bracht en Bleeker bijna succes had, trapte de linksachter van de bezoekers de bal tot hoekschop. Deze werd door Bleeker afge meten voor het doel geplaatst en de op springende v. d. Wateren kopte keurig in (1—0). Na de hervatting begon Alcmaria een of fensief, dat door het werken van Van Dijk, Groeneveld, Mol c.s. flink werd bezworen. Paap voorkwam op het nippertje een doel punt van de Alcmaria-linksbuiten. In het laatste half uur was Alcmaria aanzienlijk sterker. De opgelegde Kinheim-kansen van Bleeker en Schellinger gingen door onbe heerst trappen verloren. Niet dan met de grootste moeite is DEM er in geslaagd van hekkesluiter EHS te winnen. Voor de rust was het een gelijk opgaande strijd met aan beide kanten soms heel goed voetbal. De Boer schoot eenmaal rakelings over maar aan de andere kant ontsnapte het Wijker-doel aan een doorboring toen Van Esveld rakelings langs het lege doel schoot. In de tweede helft werd het pleit evenwel spoedig beslecht. Appel om speelde kort acnter elkaar tweemaal de EHS-aefensie en uit zijn fraaie voorzetten scoorde Zonneveld twee doelpunten. EHS gaf zich nog niet gewonnen en een doel punt van de Haarlemse voorhoede werd afgekeurd. Toch hield EHS vol en kort voor het einde werd het zwoegen der be zoekers beloond toen v. d. Ham uit een strafschop de eer kon redden: twee-één. Een twee-één overwinning van Velsen op het zwakke DEC is een mager resultaat maar de kostbare puntjes kwamen binnen. Het was geen grootse wedstrijd tussen deze ploegen, waarin Velsen misschien iets meer kreeg dan het verdiende. Voor de rust ging het nog wel en Boon zorgde bij een vrije schop voor het eerste doelpunt der Velsenaren. Na de rust moest de Velser doelman De Graaf wegens een blessure het veld rui men voor de jeugdige Jansen. DEC werd sterker maar het begon al tegen het einde te lopen toer. Velsen vrij onverwachts de voorsprong vergrootte. Donker maakte er twee-nul van, maar DEC gaf zich nog geenszins gewonnen, het vocht voor een te- genpunt en zowaar slaagde Brouwer er in kort voor het laatste fluitsignaal de ach terstand tot twee-één terug te brengen. Er is tamelijk hard gespeeld in de wed strijd tussen Wijk aan Zee en OSV, maar de overwinning van de thuisclub was on getwijfeld verdiend. Vooral het begin was hoopvol voor Wijk aan Zee, want binnen twintig minuten hadden F. en J. v. d. Mey hun club een twee-nul voorsprong bezorgd. Wel kwam OSV daarna opzetten maar tot aan de rust kon Wijk aan Zee zich hand haven. Kort daarna echter wist OSV een tegen- punt te scoren en hierna ontspon zich een felle strijd. Vooral in de eerste helft van de ontmoe ting Vitesse '22Rivalen, heeft de thuis club danig last van de zenuwen gehad. De verdediging van de Castricummers maakte veel fouten en een daarvan werd hen na 25 minuten noodlottig, want met een fraai boogballetje passeerde de Rivalen-linkshalf doelman B. v. Veel (nul-één). Nog geen vijf minuten later faalde de Vitesse-verde- diging opnieuw, waarvan de Amsterdamse rechtsbinnen profiteerde (nul-twee). De stand had overigens al drie-nul voor de gasten kunnen zijn, daar de rechtsback van ae thuisclub kort na de aanvang het leer in het doelgebied met de hand aanraakte. De toegestane strafschop werd echter op onjuiste wijze ingeschoten en moest nog maals overgenomen worden. Ook de tweede kans werd niet door de bezoekers gebruikt. Aan de andere kant kreeg Vitesse even eens een strafschop te nemen, doch aan voerder W. de Wildt was met zijn schot niet gelukkig. Twee minuten voor het einde zette Vitesse een uitstekende aanval op en het fraaie samenspel tussen A. v. d. Valk en N. Hollenberg werd besloten met een doelpunt van laatstgenoemde speler (één twee). Reeds voor rust stond het zes-nul voor de thuisclub. Het eerste kwartier zag het er evenwel niet naar uit dat de zege zo groot zou worden. Maar toen opende Minnenbo de score (10). Hij doelpuntte nog twee maal, waarbij H. van Lint ook twee doel punten voor zijn rekening nam. Springer scoorde één maal. Always Forward had een minder produc tieve voorhoede: slechts één doelpunt kwam van de voet van de midvoor. staat, dat Pellemans zulke goede kansen gehad heeft, om doelman Hoeben te pas seren, dat het helemaal niet vreemd ge weest zou zijn, als Terrasvogels toch nog een gelijk spel hadden behaald. Pas tien minuten voor het einde werd het eerste doelpunt van de wedstrijd ge maakt. Toen vloog de bal uit een voorzet van rechts over Akkerman Sr. heen en kon de linksbuiten inkoppen (10). Röbken ging toen naar de voorhoede, maar de gelijkmaker kwam niet tot stand. Wel scoorde de Amsterdamse midvoor met een fel schot nog een tweede doelpunt voor TOG (2—0). De kleine kampioenskans die het Cas- tricumse CSV nog had, is door een twee één nederlaag tegen KW (Krommenie) te niet gedaan. Deze nederlaag was hoofd zakelijk een gevolg van het spekgladde ter rein, dat vooral op het middengedeelte op een ware modderpoel leek. Pas na 25 minuten spelen slaagde de thuisclub er door middel van haar midvoor in een voorsprong te nemen (één-nul). Over het algemeen waren de CSV'ers in de minderheid. De tweede helft begon met een CSV- cffensief en na vijf minuten spelen bracht E. Riethorst de stand op gelijke voet (één één). De vreugde was echter van korte duur, want nog geen tien minuten later faalde doelman G. de Heer (twee-één), en deze voorsprong stonden de gastheren niet meer af. Het is WB in Haarlem tegen DIO niet meegelopen, hoewel de Breesapers in de eerste helft het windvoordeel niet hebben uitgebuit. De bezoekers waren toen over alle linies sterker, zodat Nieuwenhuys in het WB-doel met de enkele door DIO on dernomen uitvallen niet veel moeite had. De DIO-doelman daarentegen kon in het begin al met moeite een hard schot van v. d. Linde keren. Aan de andere kant stop te spil De Wolf alles af en zette zijn aanval goed aan het werk. Direct na de hervatting bracht v. d. Linde de bal goed op, maar uit het keiharde schot belandde de bal via onderkant lat weer in het veld, waar Kooimans volkomen verrast zijn kans miste. DIO werd hierna steeds sterker en gaf WB voldoende werk. Toen echter ongeveer tien minuten voor het einde Kooimans uit een heftig duel voor het DIO-doel scoorde en de scheidsrechter dit doelpunt wegens buitenspel annuleerde, bleef het nul-nul. IEV speelde in Haarlem tegen Vliegende Vogels met drie invallers, doch had in de invaller-midvoor Leering een verdienste lijke plaatsvervanger. Na aanvankelijk wisselende aanvallen werd IEV met wind mee sterker, maar het duurde dertig minu ten voordat invaller-midvoor Leering na goed doorzetten en uit een voorzet scoorde 1). De Vogels kwamen heftig terug. Weliswaar verdedigde invaller Rozemeyer het IEV-doel flink, doch na veertig minuten profiteerde Schildwacht van een fout van de IEV-spil en maakte gelijk (11). De thuisclub met het -voordeel van de straffe wind zette IEV na de hervatting onder zware druk. Rozemeyer sloeg de aan vallen echter alle af. Bij een IEV-uitval reageerde midvoor Leering uitstekend, toen de linksachter van de Vogels te zacht op ziin doelman terugspeelde (12). De Vo gels was dit te erg en zij vochten hard voor de gelijkmaker, die vijf minuten voor het einde kwam (22). De eerste dag van het jubileum-jeugd- tournooi van „Beverwijk" is uitstekend ge slaagd. Er werd door de welpen hard om de overwinningen gevoetbald. De nummers één en twee uit iedere groep kregen een herinnerings-vaantje. De uitslagen luidden: Groep A CSVBeverwijk 01; As sendelft—KW 1—1: KW—Beverwijk 00; CSVAssendelft 03; Beverwijk Assendelft 2—0; KW—CSV 2—0. De eindstand is: Beverwijk 5 pnt.; KW 4 pnt.; Assendelft 3 pnt.; CSV 0 pnt. Groep B BeverwijkVVB 30; As sendelft—CSV 0—1; CSV—Beverwijk 0—0; VVB—Assendelft 0—0; VVB—CSV 0—2; AssendelftBeverwijk 03. De eindstand: CSV 5 pnt.; Beverwijk 5 pnt.; Assendelft 1 pnt.; VVB 1 pnt. Groep C BeverwijkWB 01; StormvogelsKinheim 01; VVBStorm vogels 01; KinheimBeverwijk 60; Be verwijkStormvogels 01; Kinheim VVB 1—0. De eindstand is: Kinheim 6 pnt.; Storm vogels 4 pnt.; VVB 2 pnt.; Beverwijk 0 pnt. Junioren en aspiranten b kampioen Na maanden van gedwongen rust heeft V.V.IJ. Zaterdag de competitie hervat. Deze rust heeft dc IJmuidenaren blijkbaar goed gedaan, want er werd voor het eerst in deze competitie gewonnen. Er werd door beide ploegen enthousiast gespeeld en de strijd was het aankijken ten volle waard. Door deze overwinning is er nog een kans de degradatie te ontlopen. Alle doelpunten kwamen- in het eerste kwartier van de wed strijd tot stand. Wapenaar opende voor WIJ de score na een goede combinatie. Maar een minuut later bracht Keur de partijen weer op gelijke voet. Even bracht dit doelpunt WIJ aan het wankelen, maar toen Ramakers met een prachtig doelpunt WIJ de leiding hergaf, was er geen sprake meer VBn enig overwicht der Amsterdammers. Na rust speelde WIJ rustig verder en hield het beste van het spel. Even ontstond er nog een benauwd ogenblikje toen Prinsen reeds geslagen was, maar Nederlof redde op de doellijn en toen scheidsrechter Jansen voor het einde floot heerste er grote vreugde onder de WIJ'ers voor deze eerste overwinning. Nog meer vreugde heerste er. toen bekend werd dat en de junioren en aspiranten b zich meldden als kampioen. Misschien dat aspi ranten a deze titel ook behalen. Ze zijn op de goede weg. Overige uitslagen WIJ 4VEW 2 1—0; WIJ 5-Concordia 36. Junioren: IJmuiden a—VEW a 7—1. Aspiranten: IJmuiden aKennemers 20; IJmuiden b—Beverwijk b 7—1; IJmuiden c— Stormvogels c 2—0. Zaterdagmiddag vatte een stuk met helm beplant duinterrein nabij het voormalige kamp „De Olmen" in IJmuiden vlam. De jongens van „Jongensland" hebben onder aanvoering van de heer Van der Tuuk het vuur aangepakt met het resultaat, dat de brandweer alleen maar even hoefde te ko men kijken naar 900 vierkante meter ge blakerde grond. In de Geelvinckstraat te Velsen-Noord maakten de bovenbewoners van een in tweeën bewoond huis de kachel aan, waarna bij de benedenburen brand uitbrak. Het rookkanaal bleek beneden namelijk niet te zijn afgesloten en neerdwarrelende vonken hadden een vlakbij liggend stapeltje kleren doen ontvlammen. Dc brandweer was het brandje snel meester. Tussen de Staalhaven en „Rooswijk", eveneens in Velsen-Noord was Zaterdag al 2000 vierkante meter be groeid terrein door brand geteisterd jon gelui maakten zich ook hier verdienstenjic met het doven der vlammen toen ongeveer op dezelfde plek Zondagavond weer een brand ontstond. Twee Beverwijkse agenten hebben toen met succes de strijd aan gebonden. Op de hoek Zeeweg—Willemsbeekweg in IJmuiden botste een personenauto, als ge volg van het feit dat de bestuurder geen voorrang verleende, op een lijnbus van de N.Z.H. Beide wagens werden beschadigd. Er ontstond eveneens materiële schade op het Broekbergenplein, waar een motorrijder geen voorrang verleende aan een automo bilist. 99 99 Het is bijzonder moeilijk zich op grond van de voorstellingen, die het Rotterdams Toneel onder regie van Frits van Dijk dit weekeinde in de Haarlemse Schouwburg van „Het Geiteneiland" van Ugo Betti heeft gegeven, een duidelijk beeld te vor men van de betekenis van deze verleden jaar op 61-jarige leeftijd gestorven Ita liaanse schrijver, die door sommigen als een tweede Pirandello wordt beschouwd. Enige aanleiding tot deze vergelijking heb ik overigens niet kunnen ontdokken. Komt enerzijds de Rotterdammers de er toe het Nederlandse publiek met dit vermoedelijk niet geheel onbelangrijke werk in kennis te hebben gebracht, daar staat tegenover dat de vertoning het meer en meer ver vormt in de richting van 't grand-guignol- theater, stellig in strijd met de bedoeling, hoe lastig die ook te realiseren mag zijn. De niet erg gelukkige bezetting van de drie vrouwelijke rollen is hier hoofdzake lijk de oorzaak van. „Het Geiteneiland" de oorspronke lijke titel luidt: Delitto aM'Isola delle Canre is een merkwaardig stuk. waarvan het thema merkwaardig genoeg enige over eenkomst met dat van ..Picnic" van de Amerikaanse schrijver William Inge ver toont. Ook hier gaat het namelijk om enige in een betrekkelijk isoWnent ver kerende vrouwen, wier gemoedeeen in on rust worden gebracht door de komst van een bijzonder mannelijke veroveraar. Het zijn de weduwe Agata, jarm geleden al verlaten door een bedrieeelijke echteenoot, haar studerende (doch tijdelijk de een zaamheid met haar delende) dochter Silvia en haar schoonzuster Pia, die het frivole leven in de grote stad hoeft gekend. In haar afgelegen boerderij met symbolisch klepperende luiken komt op een kwade dag de vrijbuiter Angelo binnenvallen, die in krijgsgevangenschap bevriend is geraakt met de intussen gestorven man van Agata en uit de gesprekken met hem zich een als het ware tastbaar beeld van haar naakt heid heeft gevormd. Dit moeten dire we! onthullende gesprekken zijn geweest. Hoe dan ook, Angelo heeft weinig moeite haar te veroveren. Hij krijgt een weinig inspan nende betrekking als geitenhoeder en ziet tijdens zijn verblijf kans de andere huis genoten met zijn mooie verhalen en viriele verséhijning te verleiden. Veel genoegen beleeft hij daar tenslotte niet van, want als hij afdaalt in de put om een paar fles sen nog door Enrico gestookte jenever op te diepen, breekt de touwladder, waarop de in schaamte en verdriet verenigde vrouwen hem op aanstichten van Agata jammerlijk laten verdrinken. Kennelijk heeft Ueo Betti deze melo dramatische fabel willen gebruiken om in een mythische sfeer primitief en elemen tair, maar genadeloos het tot zijn kern teruggebrachte leven van ziel en zinnen bloot te leggen. Maar men moet over een dichterlijke verbeeldingskracht als die van soortgelijke thema's behandelende dichters als Synge of Garcia Lorca beschikken om deze als „eenvoudige en diepe waarheden" voor het voetlicht te brengen en wezenlijk gestalte te geven. Een vergelijking met Het TOG-terrein waarop reeds een vóór wedstrijd was gespeeld, verkeerde in een zeer slechte toestand en dit 'gevoegd bij het feit, dat de bal loodzwaar werd, was oor zaak, dat de Vogels niet tot hun beste pres taties kwamen. En niettegenstaande dat, heeft er toch winst voor de blauwhemden in deze ont moeting gezeten. Wel kon hun doelpunten maker Van Vuuren tegen spil Karssemeyer weinig uitrichten, doch daar tegenover De Nederlandse minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, en zijn Belgische ambtgenoot, de heer Heger, hebben Zaterdag in Ulven- hout van gedachten gewisseld over de vrij making van de handel in vis beneden de maat van 40 centimeter, de vrije aanvoer van vis rechtstreeks uit zee en de handel in gepelde en ongepelde garnalen. Als ver tegenwoordiger van de Luxemburgse re gering woonde de heer Buchler dc bijeen komst bij. Besloten werd aan het Benelux-minis- tcrscomité, dat op 27 Maart in Brussel bij eenkomt, voor te stellen de definitieve vrijmaking van de handel in vis beneden de maat van 40 centimeter twee jaar op te schorten. Een nog nader op te maken plan voor een zekere contigentering gedurende deze twee jaar zal aan het ministerscomité worden voorgelegd. Het is de bedoeling dat de con tingentering geleidelijk verruimd wordt en dat er een clausule aan verbonden wordt, die moet voorkomen dat als gevolg van de invoer van vis beneden 40 centimeter in een der landen, zich voor de visserij van dat land een catastrophale toestand ont wikkelt. De regeling zal moeten gelden op basis van wederkerigheid. Alvorens een beslissing te nemen over de vrije aanvoer van vis rechtstreeks uit zee willen de beide ministers afwachten hoe de toestand zich ontwikkelt nadat het mi nisterscomité zich over de handel van vis beneden de maat van 40 centimeter heeft uitgesproken. Wat de Nederlandse garnalenexport be treft zal aan het ministerscomité een ver hoging worden voorgesteld van het contin gent voor gepelde garnalen van 100 tot 200 ton per jaar tot 1 Maart 1955 en een hand having van het contingent van 400 ton voor ongepelde garnalen, eveneens tot 1 Maart 1955. Indien echter de marktontwikkeling daartoe aanleiding geeft, zal het contingent voor ongepelde garnalen met ten hoogste 100 ton kunnen worden verhoogd. De ver deling van het garnalencontingent zal in het vervolg per kwartaal geschieden in plaats van, zoals tot nu toe, maandelijks. Over de driemaandelijkse verdeling zal nög overleg worden gepleegd. „Het huis van Bernarda Ai ba" of met „De held van het Westen" toont onmiddellijk Ugo feetti's tekortkoming aan, ongeacht de onderlinge verschillen van de genoemde meesterwerken. In Rome is het stuk al na vijf voorstellingen van het répertoire ge nomen, maar in Parijs beleeft het een langdurig succes. Ik zou die opvoering wel eens willen zien. De Rotterdamse maakte dat men voor het sexuele leven van de geitenhoeder (want daarop kwam het ten slotte neer) hier maar weinig belangstel ling had, hoeveel moeite Ko van Dijk zich» ook getroostte om van de aartsleugenaar Angelo een parel onder de mannen te maken, Kennelijk heeft de auteur getracht het drakerige te bestrijden met tragische allure en (op zichzelf merkwaardige) uitweidin gen over het bereiken van „zieleheil dwars door de zonde heen". Maar deze verschil lende aspecten maken het moeilijk dit drama in één formule samen te vatten, zo als in het programma wordt opgemerkt. Regisseur Frits van Dijk is daar ook practisch niet in geslaagd, al begon het spel (in een goed en mooi belicht décor van Lucas Wensing) veelbe lovend en werd het begin van het twee de bedrijf, waarin op sublieme wijze de ongerustheid over de afwezigheid van Sil via tot uiting kwam tijdens het gefanta seerde bravourverhaal 'over. Griekse "wijn, nog eèn hoogtepunt dat perspectieven ooende. Maar verder kwam men niet, Daarna ging alles mis. En dat kwam waar lijk niet door Ko van Dijk, die een zeld zaam geraffineerd genuanceerde rol ten beste gaf: een met zijn animale instincten pronkende parasiet, een beurtelin.es bru taal en vleiend, geveinsd melancholiek en luidruchtig mannetjesdier. Naarmate het accent sterker op de vrou welijke reacties kwam te vallen, werd de voorstelling zwakker en zwakker om ten slotte geheel in sentimentele drakerigheid te ontaarden. Er is dan ook geen sprake van „de onverbiddelijke ontwikkeling en de voltrekking van het lot aan e>k der figuren, die aan het stuk zijn sacrale ka rakter ver'enen. zonder hetwelk er geen tragedie is" zoals in de inleiding wordt opgemerkt. Charlotte Kohier probeerde de rol van Agata inderdaad als een trage dienne te spelen, hetgeen de figuur vol komen onwerkelijk en onaanvaardbaar maakte, ondanks enkele goede momenten. Uit haar verkramptheid van het begin kwam een schriele extase voort, die in het laatste bedrijf (met de jankende en schreeuwende, beschuldigende en smeken de man in de put) niet anders dan onechte Dathetiek kon voortbrengen. De rol van Pia werd door Flentje Berghegge te natu- ralistisch-zonder-meer gespeeld, zodat zii niet erg in het nogal wonderlijke milieu paste: van haar geestelijke ontwikkeling (zij is lerares geweest) en haar herinne ringen aa.n het joyeuze leven van vroeger bleek niet veel. Overigens kon men wel waardering voor haar prestatie hebben. E'isabeth Versluys zocht het als de dochter des huizes iai de goede richting, maar wat zij aan emoties opdiepte kwarn te ongear ticuleerd naar buiten en ook haar op zich zelf goed gevonden plastiek was weinig zeggend. Zij had trouwens de grote handi cap in het geheel niet aan het gewenste, prille type te kunnen beantwoorden. Joop Kok deed als de vrachtrijder precies wat er van hem gevraagd werd. Moest d"it stuk in deze zwakke opvoering tijdens het weekeinde nu twee keer ver toond worden? Was eT werkelijk niets an ders of beters te vinden? DAVID KONING. Voor de leden van de plaatselijke reserve diensten van „Steun Wettig Gezag" te Vel sen, zal op Donderdag, 18 Maart, in het Patronaatsgebouw een contactavond wor den gehouden, aangeboden door de commis sie van dit Instituut. Opgevoerd zal worden het toneelspel „Het begon in een gracht" door de toneelgroep van de Velser H.B.S. Na afloop is er bal in zaal „Flora" aan de Zeeweg. Zaterdag is van een der hellingen van P. Smit Jr. N.V. te Rotterdam het enkel- schroef stoomturbine-tankschip „Krebsia", gebouwd voor rekening van de N.V. Petro- leum-maatschapp.j „La Corona" te 's-Gra- venhage, te water gelaten. De „Krebsia" is een van de 18.000 tons tankschape.i, die in Nederland voor de Ko ninklijke Shellgroep in bestelling zijn. Hiervan worden er drie voor rekening van de N.V. „La Corona" te 's-Gravenhage door de werf van P. Smit Jr. gebouwd. Het ligt in de bedoeling het laatste van dit trio in 1956 af te leveren. De voornaamste bijzonderheden van het schip zijn: grootste lengte 169.38 m., breedte 21.10 m., holte tot bovendek 11.89 m., dienstsnelheid 14.50 mijl. De ruimte voor vloeibare lading is door twee langs- schotten en een aantal dwarsschotten in 33 ladingtanks onderverdeeld. De nauti sche uitrusting bestaat uit de modernste hulpmiddelen. De voortstuwing zal ge schieden door middel van een pametrada- stoomtribune, die vervaardigd wordt door de dok- en werfmaatschappij Wilt on - Fijenoord te Schiedam. De tribune zal een dienstvermogen hebben van 7500 apk. Op de thans vrijgekomen helling wordt de kiel gelegd var, het 13.000 ton melen de motortankschip „Cmulia", bestemd voor dezelfde opdrachtgeefster. Zaterdag is van een der hellingen van C. van der Giessen en Zonen's Scheeps werven N.V. te Krimpen aan de IJssel, het m.s. „Adonis", in aanbouw voor de Ko ninklijke Nederlandse Stoomboot Maat schappij, te water gelaten. De „Adonis" is het derde van een serie van tien zusterschepen, die de Amsterdam se rederij in de loop van de laatste twee en half jaar aan verscheidene werven in opdracht heeft gegeven. Het eerste schip van deze serie, de „Charis" is twee weken geleden voor de eerste reis vertrokken, het tweede, de Artemis" zal over twee weken in dienst worden gesteld. Voor het einde van 1956 zullen alle tien schepen in de vaart gebracht zijn. Het nieuwe schip zal accommodatie bie den aan twaalf passagiers, die aan boord van dit motorvrachtschip zullen worden ondergebracht in twee persoonshutten. De brutoinhoud zal ongeveer 3000 ton bedragen en de snelheid zal 14 mijl zijn. De motor is een zevencylinder enkelwer- kende tweetact Stork-Dieselmotor, die een vermogen kan ontwikkelen van 2330 apk. LONDEN (Reuter). Het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft mede gedeeld dat vertegenwoordigers der vijf staten, die het verdrag van Brussel hebben getekend, namelijk Groot-Britta-nmië, Frankrijk, Nederland, België en Luxem burg, Maandag te Londen zullen bijeen komen. teneinde te spreken over de op de komende Geneefse conferentie over Korea en Indochina te volgen tactiek. De Ge neefse bespreking over Korea zal ver moedelijk door vertegenwoordigers der vier eerstgenoemde mogendheden worden bijgewoond. De besprekingen over Indochina zullen slechts door Britse en Franse vertegen woordigers worden bijgewoond. Dit vraag stuk zal dus te Londen waarschijnlijk niet in den brede worden behandeld. De be sprekingen te Londen zullen twee tot dirie dagen duren. BONN (Reuter). Sprekers op een te Bonn gehouden bijeenkomst van West- Duitse oud-militairen werden toegejuicht, toen zij protesteerden tegen het nog ge vangen houden van Duitse oorlogsmisdadi gers. Zij kregen ook applaus bij het stellen van de eis, dat aan de Duitse oud-militai ren „meer eerbied zal worden betoond". „Wij, Duitse soldaten, hebben het recht dat ons dezelfde eerbied wordt betoond als in het buitenland geschiedt jegens degenen die. evenals wij, hun plicht hebben ver vuld", verklaarde dr. Herman Ehlers voorzitter van de Bondsdag. De Christen-democratische minister zon der portefeuille Strauss zei dat de traditie der Duitse soldaten uit de Tweede Wereld oorlog t.a.v. de Duitse militair van de toe komst moet worden gehandhaafd. „De nieuwe Duitse soldaten zullen zich voor het nakomen van dezelfde plichten zien gesteld als hun voorgangers", aldus Strauss. Schoorsteenbrandje De familie Van Dijk, wonende aan de Hogeweg te Castricum, had er Zaterdag avond geen erg in dat hun schoorsteen in brand stond. Buren maakten hen er op attent en in allerijl werd Castricums Vrij willige Brandweer gewaarschuwgd. Daar de schoorsteen op het dak reeds het loodje had gelegd, beperkten de werkzaamheden van de brandweer zich tot het verwijderen van de vuurhaard. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. BINNENLAND Zondag is het duizendste schip in dit jaar in de Amsterdamse haven aangekomen. Het was de 9500 brt. metende „Celebes" van de maatschappij „Nederland", die van Lon den kwam. Vorig jaar kwam het duizendste schip op 21 Maart in de Amsterdamse haven aan. In de Nieuwe Maas ter hoogte van de Rotterdamse Droogdokmaatschappij is Zon dag het stoffelijk overschot gevonden van de 61-jarige Rotterdammer C. R. Hij was kapitein van de sleepboot „Argus", die enige tijd geleden op de Nieuwe Maas door een Japans schip werd overvaren, waardoor zij kapseisde en zonk. Een der slachtoffers wordt nu nog vermist. De internationale tinovereenkomst, die onder auspiciën van de UNO op 9 December 1953 te Genève tot stand is gekomen, is gisteren te Londen namens de Nederlandse regering ondertekend. Na bekrachtiging van de overeenkomst door een voldoend aantal belanghebbende landen kan de op te richten Tinraad de datum van inwerking treden vaststellen. Doel van de overeenkomst is het verkrijgen van een redelijke stabili teit der tinprijzen. In een woning aan de Friese Straatweg in Groningen heeft Zaterdagavond een felle binnenbrand gewoed. De brand ontstond ut de keuken door kortsluiting in de electn- sche leidingen. Het blussingswerk werd zeer belemmerd door de verstikkende rook, die in het perceel hing. Drie brandweerlieden werden bevangen door de rook en moesten worden weggedragen. De bovenverdieping brandde vrijwel uit. Een Rotterdams gemeenteraadslid heeft onlangs aan B. en W. gevraagd of het col lege bereid was, in het voetspoor van Haar lem en Utrecht ter viering van de bevrij dingsdag het gemeentepersoneel op 5 Mei vrij te geven. B. en W. wijzen er thans op. dat dat de regering met betrekking tot de dit jaar te volgen gedragslijn inmiddels neen beslist en B en W hebben thans besloten, die dag aan het gemeentepersoneel geen vry tg 26V6T1. Tijdens een Zaterdag in Amsterdam gehouden symposion der tijdschriftjourna listen over de na-oor!ogse ontwikkeling van de periodieke pers, heeft de NOTIj (Neder landse Organisatie van Tijdschriftuitgevers) medegedeeld, dat zij een prijs ten bedrage van f 1500 beschikbaar stelt voor de schrij ver of schrijfster ener dissertatie over de geschiedenis en/of de actuele stand van het Nederlandse tijdschriftwezen. Toekenning zal voorlopig voor eenmaal gescnieaen. Eindhoven bereidt zich voor op de ont vangst van de 150.000ste inwoner, die hall April verwacht wordt. Een Groninger confectiebedrijf is ertoe overgegaan haar producten te voorzien van een label met een gedétailleerde kwaliteits- aandmd lg een driedaagse interna tionale conferentie beëindigd over het pro bleem van de televisie op de scholen. Zi) werd bijgewoond door ddegaties van Engeland. Frankrijk. Belgie en Nederland terwijl als belangstellenden aanwezig waren enkele vertegenwoordigers van de verenigde Staten en de Unesco. Op deze informatieve conferentie is over het gestelde probleem van gedachten gewisseld en werd door Amerikaanse. Engelse en Franse vertegen woordigers over de ervaringen gesproken, welke men in deze landen op dit terrein. reeds heeft. HAARLEM EN OMGEVING Op uitnodiging van First Church of Christ Scientist. Haarlem, zal de heert Ralph E. Wagers uit Chicago op Donderdagavond 18 Maart in het Engels spreken over „Christan Science: haar openbaring van god delijk zoon?c)iap" Na afloop wordt in'het Gemeentelijk Concertgebouw. Lange Be gijnestraat 13, een Nederlandse vertaling voorgelezen. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagden voor het candidaatsexamen klas sieke taal en letterkunde mejuffrouw W. Oolders te Haarlem en voor het artsexamen, tweede gedeelte, mejuffrouw A. A. Gorter te Haarlem. Voor het Nederlandse Toeristenverbond „Natura", afdeling Haarlem wordt door de heer R. M. v. d. Hart een lezing gehouden over de midden-Rijn, Woensdagavond 17 Maart in restaurant Brinkmann. De Collecte, in de gemeente Bloemendaal van 8 tot 13 Maart gehouden voor het N.V.V.- Zonnestraal en -t.b.c.-fonds heeft opgebracht f 1638.76. De collecte van verleden jaar bracht f925 op. Ds. M. W. J. C. de Klufe, Gereformeerd predikant te Santpoort, zal op 12 Mei ver trekken als geestelijk verzorger van een gezelschap emigranten naar Zuid-Afrika. BERN (United Press) Communistisch China heeft in Genève, de zetel van de aan staande internationale conferentie over Korea en Indochina, een permanente ver tegenwoordiging gevestigd. Het Zwitserse federale kabinet verklaar de in een communiqué dat het toestemming had verleend voor de vestiging van een consulaat-generaal van de Chinese volks republiek in Genève. Tegelijkertijd werd Tome Wen Peng Chiu erkend als hoofd van deze vertegenwoordiging met de bevoegd heid van consul-generaal in de stad en kanton Genève. Hierdoor zal het consulaat in staat zijn haar werk te beginnen, voor dat de conferentie over Korea en Indochina begint. Zwitserland onderhield al normale diplomatieke betrekkingen met communis tisch China. De 20-jarige alpinist Tom de Boog uit Aerdenhout, die onder meer deelnam aan een expeditie naar het Andes-gebergte, is Zaterdag in het huwelijk getreden met de 22-jarige Henriët- te A. Strumphler, een dochter van de pen ningmeester van de Koninklijke Neder landse Alpen-vereni ging. Mevr. De Booy- Strumphler kent de bergen bijna even goed als haar man. Verleden jaar beklom zij de top van de Mat- terhorn. Toch zullen beide wederhelften, die elkaar in de ber gen leerden kennen, het er wel over eens zijn, met het sluiten van dit huwelijk, een der hoogste toppen uit hun leven te hebben bereikt. Toen het echtpaar uit het kerkje van de Reli gieuze Kring in Aer denhout kwam, stond een erewacht van le den van de Konink lijke Nederlandse Al penvereniging, com pleet met pikhouwe len, opgesteld.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3