Een der verdwenen Joodse oorlogsweesjes gevonden h Bescherm Uw auto met Koningin Juliana onthulde monument in Eede E V G-aanhanger s. winnen verkiezingen in Parijs en J. Lamp ooÖêli No vijf jaar speuren De andere ontvluchtte op het nippertje het Belgische klooster dat hun schuilplaats was DE GEDEKTE TAFEL" Dodelijk ongeval in Ripperdakazerne Herinnering aan terugkeer van Koningin Wilhelmina in 1945 René Mayer zal kabinetscrisis forceren als deEVG nietspoedigtersprake komt Limburgs missiehuis uitgebrand Woerdense dierenarts gearresteerd Deel „Velser affaire" voor Hoge Raad MAANDAG 15 MAART 1954 Fietsendiefstal in paar uur opgelost Zevende Kompas-puzzlerit Franse heffing zou hoger vliegtarieven uitlokken Dekking termijn verkoop contracten POLISHES CLEANERS WAXES Vanmiddag tienduizendste op Voorjaarsheurs Trekking loterij „Kunstenaars Helpen'* Haagse Comedie voor Heemsteedse Kunstkring De 13-jarige Betty (Rebecca) Melhado, een der twee verdwenen Joodse oorlogs pleegkinderen, is Zaterdagmorgen, dankzij de medewerking van de Belgische justitie, gevonden in een aan het klooster „La Vierge des Pauvres" te Louvergne bij Luik verbonden school. Het kind is diezelfde middag ter beschikking van de Voogdijraad gesteld, aan wiens toezicht zij vijf jaar onttrokken is geweest. Het meisje is drie keer ontvoerd, de laatste keer op 5 Mei 1948. De Voogdijraad houdt om begrijpelijke redenen van rust en veiligheid de nieuwe verblijfplaats van Betty geheim. Vast staat evenwel, dat zij niet in een Joods milieu is ondergebracht. ADVERTENTIE Wegens grote belangstelling voor onze tentoonstelling 99 wordt deze verlengd 20 MAART 1954 tot en Barteljorisstraat 15-17 Haarlem Ook het tweede Joodse oorlogspleegkind Anneke Beekman en mejuffrouw E. van M., haar 55-jarige ex-pleegmoeder, ver hieven in hetzelfde klooster in Louveigné. Toen het parket uit Luik zich met de Ne derlandse rechercheurs Vrijdagavond aan het klooster vervoegde hebben mej. Van M. en Anneke kans gezien met hulp van personen in het gebouw naar buiten te ko men en te vluchten hoewel de Belgische politie de gebruikelijke voorzorgsmaatre gelen buiten het gebouw had getroffen. Zaterdag is een buitengewoon politie blad verschenen waarin de opsporing en arrestatie van mej. E. van M. wordt gelast. Ook de Belgische justitie heeft haar aan houding bevolen. In Nederland geschiedt dit op grond van het onttrekken van een minderjarige aan het wettig over hem ge steld gezag. In België is de aanhouding van mej. Van M. gelast op grond van het opgeven van een valse naam en valse, papieren. De 13-jarige Anneke Beekman is sedert 25 Februari 1949 spoorloos. Op die dag werd de voogdij van de toenmalige Com missie voor Oorlogspleegkinderen over Anneke Beekman door de Hoge Raad de finitief verklaard. Dezelfde ochtend trof de recherche het meisje niet meer aan bij mej. E. van M. te Hilversum die haar tot dan toe verzorgd had. De voorgeschiedenis De ouders van Betty die lid waren van het Portugees-Israëlietisch kerkgenoot schap werden door de Duitsers uit hun woning te Amsterdam naar Polen gede porteerd en zijn in Auschwitz om het leven gekomen. Van kort voor de deportatie der ouders af tot 27 Augustus 1947 is Betty verzorgd door een dame in Heerlen. Betty werd naar de katholieke kerk gestuurd en droeg een kruis op de borst zo werd tijdens een bezoek in 1946 vastgesteld. Toen het meisje in 1947 naar het kindertehuis van de stichting Le-Ezrath Ha-Jeled te Am sterdam zou worden gebracht moest het eerst in Maastricht door de politie worden opgespoord. Op 19 October 1947 Betty woonde toen bij vroegere buren in Am sterdam werd het meisje ten tweede male ontvoerd en een maand later te Rotter dam teruggevonden. Zij was toen zo over stuur dat men besloot haar ter observatie toe te vertrouwen aan een sociaal-psychi atrisch werkster. Op 5 Mei 1948 werd Betty voor de derde keer ontvoerd en zij bleef sinds dien, ondanks vele nasporingen onvind baar. Getuigen hebben verklaard dat zij op de bewuste dag hadden gezien hoe het meiske op de hoek van 'n straat tegenstribbelend in een auto werd ge trokken. De dame uit Heerlen heeft ondanks maandenlange hechtenis geen enkele verklaring over de verblijf plaats van Betty gegeven. De ouders van Anneke Beekman des tijds woonachtig te Amsterdam en beiden Orthodoxe leden van het Nederlands-Isra- elietisch kerkgenootschap zijn op 9 Juli '43 in het vernietigingskamp Sobidor om het leven gekomen. Het meisje was, volgens de drie gezus ters M. uit Hilversum, die enige weken in hechtenis zijn gehouden, „weggelopen". Op voordracht van de Amsterdamse Voogdijraad werd na de opheffing van de Commissie voor Oorlogspleegkinderen de Joodse stichting Le-Ezrath Ha-Jeled met de voogdij over het verdwenen meisje be last. Beroep van Nederlands- Israëlietische kerk De Centrale Commissie van het Neder- lands-Israëlietische kerkgenootschap is in vergadering bijeen geweest naar aanleiding van het terugvinden van een der twee ver dwenen Joodse oorlogspleegkinderen. Dank zij samenwerking tussen Haarlem en Veisen: Samenwerking tussen de Haarlemse en Velser politie heeft Zaterdagavond en -nacht op vlotte wijze een fietsendiefstal tot klaarheid gebracht. Een groep IJmuidenaren zat in een Haarlems café toen een van hen tot de ont dekking kwam, dat zijn fiets verdwenen was. Een uit de vriendenkring merkte daarop op, dat een plaatsgenoot, die niet al te best bekend staat, juist langs was ge komen. Men ging daarop aangiite doen van de verdwijning van de fiets bij de politie, die haar Velser collega's belde met de mededeling, dat die maar eens moesten uit kijken naar een zekere T. H., die wel op de gestolen fiets naar IJmuiden onderweg zou zijn. De Velser politie zette daarop de toe gangswegen tot de gemeente af en hield elke fiets en haar berijder in het oog. In derdaad kreeg zij niet lang daarna een man in het vizier waarvan het rijwiel met de daarvan gegeven beschrijving klopte. Die man was echter niet de gesignaleer de T. H., maar een kennis. Hij had H. in de Jansstraat ontmoet en daar hij haast had om naar IJmuiden te komen en H., die in ihet gezelschap van enige vrouwen was, niet, had hij van H. de fiets ter leen gekre gen. Toen de Velser politie naar Haarlem belde met het bericht, dat de fiets wel, maar de verdachte niet gevonden was, zat T. H. inmiddels al op het Haarlemse poli tiebureau. Hij had namelijk met een der vrouwen ongenoegen gekregen, welk ge schil de vrouw aan de dienaren van de H. Hermandad wilde voorleggen. Hij werd er meteen vastgehouden. H. L- -i jaa. en heeft al enige veroor delingen achter de rug. Voor de zevende Kompas-puzzlerit, die Zondag werd gehouden, hadden zeventig deelnemers ingeschreven. Deze rit, over 139 kilometer bleek een tijdrit te zijn, waarbij het er op aan kwam de aanduidingen goed te lezen en steeds het gemiddelde te hand haven van 36 kilometer per uur. Om het niet al te gemakkelijk te maken, werden in de wegaanduidingen enkele moeilijkheden opgenomen, meestal juist nadat men alles vrij gemakkelijk had kun nen vinden en de oplettendheid dus iets was gezakt. Dat de rit een zekere faam heeft ver worven moge blijken uit het feit, dat de deelnemers uit geheel Noord- en Zuidhol land waren gekomen en de vierde prijs winnaar kwam zelfs uit Leeuwarden. De heer A. de Zeeuw uit Nieuw-Vennep werd tenslotte de eerste prijswinnaar. De uitslag is verder: 2. P. v. d. Velden, 3. J. W. van Basten, 4. Maas(Leeuwarden), 5. J. Jonkheer, 6. M. van Gasten, 7. J. Ven hoven, 8. B. Barendsen, 9. ar. Wijkmans, 10. B. van Beems. In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft zich in de Ripperda-kazerne een tragisch ongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aa<n de 21-jarige dienstplich tige 9oldaat eerste klasse van de A.A.T-., J. Mulder uit Haarlem. Soldaat Mulder zou zijn dienst als commandant van aflossing van de wacht gaan vervullen en laadde daartoe zijn pistool-mitrailleur, toen het wapen plotseling afging en hem in de borst trof. Hij werd naar het Marinehospitaal te Overveen overgebracht en is daar aan zijn verwonding overleden. De overledene zal een dezer dagen met militaire eer worden begraven. LONDEN (Reuter) Griffith Powell, directeur van de „Silver City Airways" en erevoorzitter van de „Federation of Inde pendent Air Transport Operators", heeft bij zijn terugkeer in Londen van een conferen tie van de federatie te Parijs verklaard, dat het vliegen in Europa mogelijk 15 procent duurder zal worden. De conferentie was oorspronkelijk bij eengeroepen teneinde verzet aan te tekenen tegen een nieuwe Franse belasting voor luchtpassagiers, ingaande op 1 Juni. Powell zeide echter, dat, als andere Euro pese landen het Franse voorstel zouden volgen en zulks liet zich aanzien een algehele verhoging van de vliegprijs met 15 procent het gevolg zou zijn. Het paviljoen van het tehuis van ,.La Vierge des Pauvres" te Louveigne bij Luik, waar een van de verdwenen Joodse oor logspleegkinderen, Anna Beekman, met haar verzorgster heeft gewoond. Toen de autoriteiten van het Parket van Luik Vrijdag bij het tehuis aankwamen waren beiden gevlucht. De vergadering nam een resolutie aan waarin zij „met teleurstelling kennis neemt van het feit, dat het vermoeden bewaar heid is, dat bepaalde katholieke instanties aan het verbergen van genoemde kinderen haar medewerking hebben verleend". Zij doet een dringend beroep op de katholieke autoriteiten om thans positieve medewer king te verlenen aan het terugbrengen van Anneke Beekman, opdat ten spoedisgte een einde worde gemaakt aan een toestand, die ten zeerste schadelijk is voor de even wichtige ontwikkeling van dit meisje". Het kerkgenootschap heeft telegram men met verzoeken om medewerking ver zonden aan kardinaal Van Roey te Meche- len en de aartsbisschop-coadjutor te Utrecht. Volgens de bestaande vergunningen konden de deviezenbanken tot nog toe haar voor eigen rekening gesloten termijn verkopen in dollars, ponden sterling, Franse francs, Belgische francs, Duitse marken, Zwitserse accoordfrancs alsmede Zweedse. Deense en Noorse kronen tot ten hoogste 25 procent dekken door aankoop van contante valuta. De Nederlandsche Bank heeft de des betreffende beperking thans opgeheven. Desgewenst kunnen termijnverkopen in bovengenoemde valuta's voortaan dus ten volle worden gedekt door aankoop van contante valuta en het aanhouden daarvan in het buitenland. Deze contante saldi in het buitenland ter dekking van termijnverkoopcontracten, mogen op bepaalde manieren rentegevend belegd worden. Koningin Juliana heeft Zaterdagmiddag in Eede, een dorpje aan de grens tussen België en Zeeuwsch Vlaanderen, een mo nument onthuld op de plaats, waar Ko ningin Wilhelmina op 13 Maart 1945 voor het eerst na biina vijf jaren ballingschap weer vaderlandse grond betrad. Dat ge beurde destijds om 12.29 uur. Zaterdag middag onthulde de Koningin op hetzelfde tijdstip het gedenkteken. De Koningin en haar gevolg waren met de koninklijke trein van Soestdijk naar Vlissingen gereisd. Vandaar werd met een speciale boot de overtocht over de Wester- schelde naar Breskens gemaakt. Per auto begaf de Koningin zich naar Oostburg. waar zij een gedenksteen onthulde in de dit huis heeft Koningin Wilhelmina, na haar terugkeer in Nederland, enige tijd vertoefd. Om even na twaalf uur arriveerde de Koningin in de gemeente Aardenburg, waartoe het dorp Eede behoort. In het ge meentehuis werd de vertegenwoordiger van koning Boudewijn van België, de heer M. van den Boogaerde, gouverneur van Oost-Vlaanderen, aan de vorstin voorge steld. Daarna begaf het gezelschap zich naar Eede. waar twee oorlogsweesjes de Koningin bloemen aanboden. Bij het mo nument hield de burgemeester van Aarden burg. de heer Sjef van Dongen, een toe spraak. „Op dit ogenblik", zo zei hij. „gaan veler gedachten uit naar de moeilijke win ter van 19441945, toen vele huizen wer- ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Parijs) Gisteren is in Parijs de tweede verkie zingsronde gehouden ter vervanging van de overleden Gaullistische gedeputeerde Dicthelm na een campagne, die zich onder scheidde door haar felheid en de enorme sommen, die er aan ten koste moeten zijn gelegd. Ofschoon er nog een viertal van het dozijn aanvankelijke candidaten over was de rest had zich vrijwillig terug getrokken ging de strijd toch eigenlijk alleen tussen de Katholieke oud-vice- presidente van de Kamer, mevrouw Ger- maine Peyroles, en de jonge communisti sche hoofdredacteur van „l'Humanité" en winnaar van de Stalinprijs, André Stil. Stil, die in de eerste ronde alle andere concurrenten stukken achter zich had ge laten, werd nu, doordat de democratische partijen op de socialisten na hun vol gelingen hadden aanbevolen op mevrouw Peyroles te stemmen, door zijn Katholieke tegenstandster met ruim 12.000 stemmen verslagen. In de Franse kranten, die de hele cam pagne met voortdurende oplettendheid ge volgd hadden, werd vanmorgen al een al gemeen juichkoor aangeheven omdat de overwinning van mevrouw Peyroles te danken is aan de saamhorigheid, die alle anti-communistische candidaten zij het niet zonder moeite hadden weten od te brengen. En hun opofferingsgezindheid mag inderdaad te hoger worden aangesla gen waar mevrouw Peyroles uiteindelijk ook de stemmen heeft verworven van de rechtse tegenstanders van het Europese leger, dat de inzet van de eerste ronde vormde, en waarvoor zij zich met grote overtuiging had uitgesproken. Voor de keuze gesteld tussen een com munistische tegenstander enerzijds en een even felle Katholieke voorstandster van de E.V.G. anderzijds, hebben alïe vijanden van het communisme en het Europese leger toch de laatste gekozen en niet ten on rechte wordt dit feit door vele waarnemer? beschouwd als een hoopvol teken voor de debatten in het Franse parlement, die bin nenkort beginnen moeten. Reuter meldt: De invloedrijke radicale leider René Mayer heeft Zaterdag gedreigd de regering omver te werpen door zijn ministers uit de regering te nemen, als de conferentie van Genève zou worden ge bruikt als excuus om het debat in de Na- Xto Will HVfc VA-W A- tiona'.e Vergadering over de bekrachtiging stuurrh van het E.V.G.-verdrag opnieuw uit te steilen. Sprekende op het congres van de radicale partij te Parijs, zei Mayer, dat verwerping van ae E.V.G. een ramp zou zijn en er toe zou Leiden, dat Amerika zich uit Europa terugtrekt. De vier radicale ministers en twee van de drie radicale staatssecretarissen zijn voor de E.V.G. Naar verluidt heeft Mayer eerst met enkelen van hen gesproken voor hij zijn dreigement uitsprak. Hun terug trekking uit het kabinet zou zeker een regeringscrisis betekenen. Donderdag en Vrijdag heeft minister van Buitenlandse Zaken Bidault langdurig gesproken met de Amerikaanse ambassa deur Douglas Dillon. Dillon is drie maan den in de Verenigde Staten geweest- Naar verluidt heeft hij tegenover Bidault uiting gegeven aan de wens van zijn regering het E.V.G.-verdrag spoedig bekrachtigd te zien. Ongeveer honderd personen hebben Za terdag bloemen gelegd onder da „Are de Triomphe" in Parijs om zodoende te pro testeren tegen een eventuele West-Duitse herbewapening. Het plan was oorspronkelijk geweest een massa-demonstratie tegen het E.V.G.-ver drag te organiseren. De politie had dit evenwel verboden. Vanmiddag word de tienduizendste be zoekster op de Haarlemse Voórjaarsbeurs voor de vrouw verwacht. Voor de heer H. C. Vermeulen is hét zo spoedig na de opening bereiken van deze mijlpaal wel bijzonder verheugend, omdat dit voor hem de bevestiging van de slagzin „geheel nieuw en totaal anders" beduidt. Het vorig jaar werd de tienduizendste pas op Woensdag verwelkomd; het bezoe kersaantal bedraagt reeds het dubbele van een jaar geleden en overtreft zelfs nog dat van 1952. gevel van het huis van notaris J. Mijn. In den verwoest, de landerijen vol mijnen werden gelegd en de bevolking werd ge- evacueerd. Wij herdenken degenen, die hier niet kunnen zijn, omdat zij voor en door de bevrijding het leven hebben gelaten. Op 13 Mei 1945 ging het gerucht", zo zei de burgemeester verder, „dat de Koningin via Eede zou terugkeren. Ik heb toen grote, harde mannen zien huilen als kinderen. Dat ogenblik, die terugkeer, was voor ons de bevrijding, omdat toen Oranje en Neder land weer één waren". Hierna onthulde de Koningin het mo nument. Het stelt een jonge vrouw voor. die het koninklijk wapen draagt. Het is ge plaatst op een voetstuk in de vorm van een grenspaal. Namens de Nationale commissie "voor oorlogsgedenktekens werd door burge meester Van Dongen een krans aan' de voet van het monument gelegd. Door met dennegroen en guirlandes ver sierde straten ging de Koningin vervolgens naar het patronaatsgebouw waar een Zeeuwsch-Vlaamse koffiemaaltijd werd aangeboden. Aan Prinses Wilhelmina werd een tele gram van hulde gezonden. Om halfvier vertrok de Koningin, vergezeld van de mi nister van Binnenlandse Zaken. prof. dr. L. J. M. Beel en het provinciaal bestuur van Zeeland naar de opnieuw ingedijkte polder de Braakman. De vorstin bezocht daarna nog enige ge meenten in Zeeland en vertrok om half- negen per trein uit Goes naar Soestdijk. VALMA heeft voor Uw auto het juiste onderhoudsmiddel In het missiehuis van Kadier en Keer bij Maastricht is vannacht omstreeks een uur brand uitgebroken. Persoonlijke on gelukken hebben zich niet voorgedaan, doch het missiehuis is volkomen uitge brand. Alle 200 studenten en andere bewo ners van het college hebben zich tijdig in veiligheid kunnen stellen. Het blussingswerk' was om half zeven vanochtend nog aan de gang. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De studenten van het college zullen zo spopdig mogelijk naar huis worden ge- De brand is ontstaan in een kofferkamer boven de kapel van het klooster. Deze kof ferkamer grenst onmiddellijk aan de slaap zalen der studenten, die inderhaast het gebouw ontruimen moesten. De brandweren van Maastricht en Geleen werden in hun werk gehinderd doordat er geen voldoende druk op het water uit de brandput achter het klooster stond. Tot twee keer eerder is er het laatste half jaar in het klooster brand geweest, die echter beide malen spoedig kon worden ge blust. Ook toen heeft men niet de oorzaak van de brand kunnen ontdekken. Er heeft zich een ongeval voorgedaan, namelijk bij een Maastrichtse brandweer man, die op een brandweerladder stond en die door een kleine ontploffing bij de brand gewond werd door wegvliegende stukken muur. De neerstortende ladder heeft de nieuwe brandweerauto ernstig beschadigd. Vanochtend waren de brandweren van Maastricht en Geleen nog bezig met na blussen. Hij zou valse verklaringen hebben afgegeven Naar wij vernemen is de dierenarts Van V. uit Woerden, aangehouden op grond van het feit dat hij valselijk en willekeurig verklaringen zou hebben afgegeven betref fende inentingen van vee tegen mond- en klauwzeer. Verleden jaar zijn namelijk voorschriften verschenen volgens welke vee dat naar de markt vervoerd wordt, gedekt moet zijn door een verklaring dat deze dieren niet langer dan een half jaar tevoren zijn ingeënt tegen mond- en klauwzeer. De Woerdense dierenarts Van V. zou zulke verklaringen naar willekeur hebben afgegeven. Hij is thans, op bevel van de rechter-commissaris te Utrecht in bewaring gesteld. Hoofdprijs op lot 1194 Zaterdag is in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam de openbare trekking van de nationale loterij „Kunste naars Helpen", ten bate van het Rampen fonds gehouden. Nummer 1194 geeft recht op de hoofdprijs, de gouache „La Femme"' van Zadkine. Voor deze loterij, georganiseerd door de Nederlandse federatie van beroepsvereni gingen van kunstenaars in samenwerking met het Rampenfonds, zijn in totaal 1320 prijzen belangeloos door kunstenaars ter be schikking gesteld. De prijzen, kunstuitingen van Nederlandse en buitenlandse artisten, zoals Zadkine. Manessier. Tytgat. Chagall en Rouault, bestaan niet alleen uit schilde rijen, litho's en gouaches, maar er bevinden zich ook gouden broches bij. beeldhouwwer ken. ceramiek borduurwerken en proeven van edelsmeedkunst. Het aantal a f 1 per stuk verkochte loten bedraagt 113477. Er zijn twintig tentoonstellingen in ons land gehouden van de ter beschikking gestelde prijzen. De Haagse Comedie heeft Zaterdagavond in de Koninklijke Schouwburg de Neder landse première gegeven van het door Louis Saalborn vertaalde spel „Een dag aan zee" van N. C. Hunter, onder regie van Cees Laseur. die daarin zelf een der hoofd rollen vervult. Van de andere medespelen- oen noemen wij: Fie Carelsen, Enny Meu nier, Elly Ruimschotel, Theo Frenkel en Pim Dikkers. Op Dinsdag 23 Maart wordt dit stuk op gevoerd in het Minerva Theater voor de Heemsteedse Kunstkring in plaats van het eerder aangekondigde blijspel ..Een feeste lijke dag" van Andrew Rosenthal. Advocaat-generaal concludeert tot verwerping van beroep De Hoge Raad heeft vandaag een cas satieberoep behandeld van de officier van Justitie mr. Overbeek uit Den Haag tegen een vonnis van de Haarlemse rechtbank, waarbij C. J. B. en A. J. W. zijn ontslagen van rechtsvervolging van het hun ten laste gelegde doorgeven aan de Duitsers van de namen van illegalen. Beiden hadden be kend, maar zich beroepen od overmacht, n.l. een order van de illegaliteit en voorts od het algemeen belang. Volgens hun ver klaringen betrof het hier personen, die de voedselvoorziening in gevaar brachten en represailles van de vijand uitlokten. Voor de Hoge Raad heeft mr. A. Schen kenveld uit Alkmaar het beroep van de officier bestreden. Hij merkte daarbij op, ''at de verdachten hun boekje niet te bui ten zijn gegaan en dat het niet nodig is aan te tonen, dat het algemeen belang ge- ''ier-H werd. Vorens de jurisprudentie van de Bijzondere Raad van Cassatie is het "o'doende. aldus pleiter dat het ooemerk, het algemeen belang te dienen, bestaat. De advocaat-gereraal prof. Langeme.yer, achte de zaak volkomen duidelijk. Er is weinig biizonders voor de dag gekomen in deze zaak. De beide door de Officier aan gevoerde cassatiemiddelen achtte spreker volkomen ongegrond. Hij concludeerde dan ook tot verwerping van het beroep. De Hoge Raad zal op 13 April arrest wijzen. Zaterdag heeft Koningin Juliana in het Zeeuwse plaatsje Eede. op de plaats, waar Koningin Wilhelmina op 13 Maart 1943 voor het eerst na vijf jaar ballingschap voet op Nederlandse bodem zette een nationaal monument onthuld, dat deze gebeurtenis in herinnering houdt. Fotohet moment van de onthulling.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9