i „Brede greep op maatschappelijk werk thans meer dan ooit noodzakelijk" ufaar Waar werkt hij voor? BICKRPAN ■li:; Agenda voor Haarlem Door een bril 'Roomboter op het brood McCarthy trekt fel van leer tegen Groot-B rittannië Directeur Lijnzaad op Provinciale Opbouwdag: Verontrusting over toenemende buitenkerkelijkheid Surinamers in ons land eisen dominion-status Maagbezwaren Blindenreis naar Rome was niet vergeefs DONDERDAG 20 MEI 1954 3 bicaüpah Geef hem een goede boterham mee naar zijn werk! Dus: ,Plan voor wapenhulp aan China in de maak" Uitwendige eenheid van Labourparty hersteld Naast de bestaande nu ook 'n nieuwe serie vliegtuigplaatjes Staatspensioen in beginsel in Kamercommissie aanvaard McCarthy-Leger-vertoning wordt geprolongeerd Niet minder dan duizend personen uit geheel Noordholland, waaronder zestig bur gemeesters, tientallen wethouders van grote en kleine gemeenten, vele vertegenwoor digers van particuliere en kerkelijke organisaties, zeer vele directeuren van gemeen telijke diensten van sociale zaken, maatschappelijke werksters, leden van kinder- beschermings-, jeugdzorg, waren vanmorgen in het Haarlemse Concertgebouw bijeen gekomen om de eerste Provinciale Opbouwdag van de Stichting Noordholland voor maatschappelijk werk bij te wonen. In zijn openingswoord heette de voorzitter van de stichting, mr. M. J. A. Moltzer, in het bijzonder de minister voor Maatschappelijk Werk, mr. F. J. Thiel. en de vertegenwoordiger van de minister van Sociale Zaken, mr. J. van Doorn, alsmede de Commissaris der Koningin, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, van harte welkom. De eerste inleider op deze morgen was de heer C. Lijnzaad, directeur der stichting. Deze gaf een uitgebreid overzicht van het ontstaan en de ontwikkeling van de op- bouworganen. Hoewel in Noordholland een nog onbekend verschijnsel, werd reeds in 1926 de vereeniging Opbouw Drenthe ge sticht, later de stichting Opbouw Drenthe, die in vele opzichten het proto-type van de opbouworganen in den lande is. Gebo ren uit de maatschappelijke nood in de veengebieden van Drenthe, werkte Opbouw Drenthe de eerste vijf jaren voornamelijk in deze gebieden, waarna zij haar activi teit uitbreidde over de gehele provincie; gevolgd door het opbouworgaan Groningen (1936) en de Stichting Gelderland (1939) bracht de bezettingstijd ook op het terrein van het sociale werk enkele belangrijke topfiguren ertoe zich te bezinnen over het opvangen van de sociale nood, die na het beëindigen van de oorlog ongetwijfeld zou ontstaan. Uit de arbeid van dit organisatie comité en van Nederlands Volksherstel, werd de gedachte van provinciale opbouw organen voor alle provincies geboren. Kracht in overleg Ook ten departemente was men zeer ge porteerd voor deze organen. Enerzijds zou den zij de gevaren van centralisatie weg kunnen nemen, anderzijds zouden zij het gewestelijk besef tot groter gelding kun nen doen komen, terwijl de mogelijkheid bestond, dat zij door in hun besturen ver tegenwoordigers van kerkelijk en particu lier initiatief èn de overheid samen te bren gen. coördinerend en stimulerend een breed terrein van het maatschappelijk ADVERTENTIE werk zouden kunnen overzien. Achtereen volgens werden in alle provincies derge lijke opbouworganen opgericht, waarvan nog slechts de naam aan de Vereeniging Opbouw Drenthe doet denken, met dit fundamentele verschil echter, dat alle op bouworganen zich van uitvoerend werk verre houden en voornamelijk hun kracht vinden in het overleg, het onderzoek, het adviseren, stimuleren en coördineren en voorbereiding van bijzondere objecten op het sociaal en sociaal-cultureel terrein, doorgaans tegenwoordig maatschappelijk opbouwwerk genoemd. Dienend karakter De spreker legde grote nadruk op het karakter van de stichting als ontmoetings centrum en op het dienende karakter van de stichting voor kerkelijk en particu lier initiatief en voor de overheid. In de rampdagen van 1953 werden op verzoek van de minister van Maatschappe lijk Werk en de Commissarissen der Ko ningin in de provincies de Opbouworganen in de rampprovincies met de coördinerende zorg der hulpverlening belast. Hieruit bleek hoe waardevol en hoe bruikbaar tevens deze organen op dat moment waren. De spreker noemde enkele belangrijke taken, die op veler verzoek door de stich ting ter hand zouden moeten worden ge nomen: De blindenzorg; verkenning van het terrein der nazorg en hulp bij de voor bereiding hiervan en eventuele voorberei ding van een provinciale verordening voor de nazorg op verzoek van Gedeputeerde Staten; een sociologisch en sociaal-psycho logisch onderzoek van het gebied rond de IJ-mond. De abnormaal snelle groei van dit gebied en zijn vele immigranten stel len overheid en kerkelijk en particuliere initiatief voor ongedacht zware taken. Ook hier zal moeten gelden: regeren is voor uitzien, gouverner c'est prévoir. De stich ting zal dus het sociaal-wetenschappelijk onderzoek ter hand nemen, waarbij men zich er op richt om met de betrokken ver tegenwoordigers van overheid en kerkelijk en particulier initiatief in de IJmond te komen tot richtlijnen voor het toekomstig beleid. In vele plaatsen in Noordholland is het jeugdprobleem urgent en van vele kanten wordt er op aangedrongen, dat de Stichting ook hier een grondig on derzoek zou instellen. Spreker vestigt er echter de aandacht op, dat naar zijn mening vaak op on verantwoorde wijze met het begrip jeugdprobleem wordt gewerkt. Men zou beter kunnen spreken van een mentaliteitsprobleem en van een tijds probleem. Het is niet de jeugd, die de tijd maakt, maar het is de tijd, die de jeugd maakt! Onder andere objecten noemde spreker nog het ontwikkelingsgebied waar men zal moeten komen tot een speciaal plan; het vraagstuk van de bejaardenzorg; een ver antwoorde spreiding van bejaardentehui zen en een nieuwe aanpak van het bejaar denprobleem; een groep, die steeds grotere betekenis gaat krijgen. Op dit moment ver tegenwoordigen de bejaarden 8'A van de bevolking, maar maken zij reeds 14>i van de kiezers uit. Verontrustend verschijnsel Spreker achtte het in hoge mate veront rustend, dat het aantal buitenkerkelijken, dat in Amsterdam 45 bedraagt, over de gehele provincie 34 is, nog steeds de neiging vertoont toe te nemen. Wat zal het gezicht van Noordholland over tien of twintig jaar zijn, als dit proces zich voort zet? Als men meer en meer in het horizon tale vlak komt te leven, dus zonder ver ticale bindingen en de vervlakking leidt tot nihilisme? Voor zijn gevoel was een totale aanpak van het maatschappelijke werk no dig. Het maatschappelijk werk. dat ten op zichte van de planologie, de economie en de volksgezondheid nog een achterstand heeft, zal deze achterstand in korte tijd moeten in-lopen. Dit zal alleen maar moge lijk kunnen zijn wanneer men op rustige, gedegen wijze, na behoorlijk verantwoord wetenschappelijk onderzoek, de mensen rond de tafel krijgt om gemeenschappelijk (dus levensbeschouwelijke- en particuliere organisaties tezamen met de overheid) de sociaie nood dit is niet alleen de indivi duele maar ook de gezamenlijke tot op lossing te brengen. Het maatschappelijk werk heeft in de na-oorlogse jaren een uitzonderlijke dyna mische ontwikkeling doorgemaakt, een ont wikkeling, die zijn einde nog niet gevonden heeft. Spreker vroeg rust op het organisatori sche terrein. In Noordholland zijn reeds duizenden organen werkzaam op het ter rein van het maatschappelijk werk: coördi natie is hier nodie. Men zal elkaar moeten vinden. Verdieping en bezinning zijn nodig om tot een grootse visie te komen, welke de oplossing van deze, in wezen eigentijdse, problemen mogelijk maakt. Na de koffie vormde het referaat van de heer Lijnzaad het onderwerp van een le vendige gedachtenwisseling. „Wij verwerpen iedere rechtsorde waar in Suriname niet tenminste de dominion- status bezit". Dat is de samenvatting van een gedrukte verklaring, die namens de samenwerkende organisaties van ruim 500 Surinamers in Nederland is overhandigd aan de Surinaamse leden van de R.T.C. die op Schiphol aankwamen. ,,Na kennisneming en bestudering van het ontwerpstatuut van de kleine com missie van de Ronde-tafelconferentie", al dus de verklaring, „en na toetsing van het daarin vervatte aan de staatkundige en culturele wensen en verlangens van de leden, achten de samenwerkende organi saties het ontwerpstatuut onaanvaardbaar. De officiële waarnemer van de Suri naamse landsregering op de Pan-Ameri- kaanse Conferentie te Caracas heeft ver klaard, dat Suriname binnen het konink rijk dezelfde status heeft als Canada bin nen het Britse gemenebest. Aangezien de Surinaamse landsregering deze verklaring niet heeft gecorrigeerd, waaruit dus haar instemming hiermede blijkt, beperken de samenwerkende organisaties hun staat kundige en culturele wensen tot de óok door de Surinaamse landsregering ge wenste dominionstatus voor Suriname". De samenwerkende organisaties van Su rinamers in Nederland zijn: de verenig! „Ons Suriname", de Surinaamse Studen ten Vereniging afdeling Amsterdam, de Surinaamse Culturele Vereniging „Wie Eegie Sanie" en het Nationaal Comité Su riname. Haar voorzitters, respectievelijk de heren E. Gessel, F. Moll, E. Bruma en C. Defares vormen het uitvoerend comité. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Neem y bent spoedig hebt. ten. Nee™. K, vergeten, dat u «m» iaag-cachsts akker rrrJisma, Kort gezegdvoor ,,een goede boterham". Daar draait het om in dit leven. Welnu: een goede boterham is met roomboter gesmeerd. In kosten scheelt roomboter op het brood maar iets meer dan 'n cent per boterham. Moet een harde werker zich om zo weinig dit gezonde en smakelijke natuurproduct ontzeggen Spaar de rijksbotermerken en doe wee aan de Grote Roomboter Prijsvragen! Vraag hierover inlichtingen aan Uw leverancier. Denkt U er wel aan, dat de inzendingstermijn tan de 2e Prijsvraag op 24 Mei a.s. sluit? WASHINGTON (Reuter) Senator McCarthy heeft verklaard, dat Groot-Brit- tannië plannen heeft gemaakt om oorlogs wapens naar communistisch-China te ver schepen. In een rede voor de Amerikaanse Senaat eiste hij daarom stopzetting van Amerikaanse hulp aan geallieerden, die r.ndel drijven met communistisch-China. -McCarthy haalde een verklaring aan van o'e Britse minister van Handel, Thorney- croft, dat, terwijl controle gehandhaafd meet blijven op uitvoer van „goederen die direct en aanzienlijk zouden bijdragen tot de militaire mogelijkheden van het Sovjet blok, in het bijzonder wat niet-conventio- nele wapens betreft," gezocht diende te worden naar een aanzienlijke verlichting van de controle op andere goederen. De senator zei. dat aan zijn commissie was gebleken, dat gedurende de Koreaanse oorlog ongeveer 75 procent van de schepen die Chinese havens aandeden, voeren onder de vlag van geallieerden, die Amerikaanse hulp ontvingen. Als Moskou voorraden naar China wenste te zenden en geen Pool se of Russische schepen beschikbaar waren, kon het een Noors, Frans of Brits schip charteren om de lading te vervoeren. In 1952 hadden 193 schepen goederen van en naar communistisch-China gevoerd, en „tenminste 85 van deze schepen waren eigendom van maatschappijen, die de Ame rikaanse regering had gefinancierd, welke goederen vervoerden." De senator zeide ook. dat men had kun nen lezen, hoe een schip, varend onder de vlag van „een van onze bondgenoten", oor logswapens van een communistisch land naar Guatemala vervoerd heeft. Guatemala was „een potentiële Sovjet-Unie" op het Westelijk halfrond. Harold Stassen, directeur van het bureau voor hulp aan het buitenland (FOH), be stempelde later in een verklaring McCar thy's critiek op de handelscontröle als „fantastisch, ongelooflijk en onjuist." De Verenigde Staten zullen het verbod op „het verschepen van wapens van elk type, con- veationeel of niet-conventioneel, naar com munistisch-China, de Sovjet-Unie, Noord- Korea of een communistisch land, bij voort during handhaven, evenals Groot-Brittan- nic en alle samenwerkende landen van de vrije wereld," aldus Stassen. LONDEN. (AFP). In een commu niqué, uitgegeven na een bijeenkomst van de parlementsfractie van de Britse Labour- partij, wordt verklaard, dat de afgevaar digden het beginsel huldigen dat inwendige strijd te betreuren is en geen aanleiding moet geven tot persoonlijke aanvallen tus sen de leden, hetzij in de pers of in het openbaar, en dat iedere schending van deze regel gestraft moet worden met discipli naire maatregelen volgens de partijregle menten. Politieke kringen maken hieruit op, dat de eenheid van de partij tenminste voorlopig hersteld is en dat de menings verschillen tussen de groep van Bevam en het rechtse partijcentrum niet meer tot. uiting zullen komen in heftige krantenarti kelen, zoals die van enige tijd geleden van de hand van Bevan en Morrison. DONDERDAG 20 MEI Minervatheater: „Troubadour", 14 jaar, 8.15 uur. Zuiderkapel. Zuiderstraat: ds. S. Zijlstra, 8 uur. City: ..Seminole". 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Roman Holiday", alle leeft., 7 cn 9.15 uur. Roxy: „De charge aan de Rode Rivier", 14 jaar, 8 uur. Palace: „Gevaarlijke ontvoering", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Kleuren film over Afrika met Jan P. Strijbos, 8 uur. Lido: „Staatsvijand no. 1", alle leeft., 7 uur. „Gejaagd door het verleden", 9.15 uur (voor stelling voor Joods Nationaal Fonds). VRIJDAG 21 MEI Concertgebouw: Concert. Haarlems Christ. Mannenkoor, 8 uur. Kleuterschool. Lange Lakenstraat 18. Fancy-fair. 7.3011 uur. Frans Hals: „Verzwegen verleden", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Warenhuis op stelten", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Gekke touristen", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „BerlijnOost-zóne!", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Roman Holi day", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Bandieten van Minnesota", 14 jaar. 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace: „Vergeef mij!", 18 jaar, 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Carnaval in Taxas", alle leeft., 8.15 uur. Voor de zoveelste keer heeft een hooggestegen iemand er gens op de wereld een belang rijke rede gehouden, die ver vuld was van ernst en sombere voorspelling. Voor de zoveel ste keer is in deze rede een wapentuig genoemd, dat wa terstofbom wordt geheten, zo dat men waarlijk ongerust gaat worden over deze aparte soort van bom, die in weerwil van zyn onschuldige naam ge denkt maar aan dat naar ka pok smakende witte goedje waterstof-peroxyde, waar ge uw keelpijn zo snel mee kunt kwijtraken -r- de boosheid zel ve schijnt te zijn. Want waar andere bommen zich plegen te richten tegen bouwsels en mensen, is deze bom erop uit onze beschaving te vernietigen. Zo zegt die hooggestegen iemand met duistere stem. Maar ik kan dat niet gelo ven. Want ik moet. gaarne of niet, de gevolgtrekking maken, dat ook deze waterstofver schrikking slechts een trap verder is op de ladder der zo- groot-mogelijke- vernieling-in- zo-kort-mogelijke-tijd. Een ze venklapper kan een dienst meisje de schrik op het lijf ja gen dat is zowat de onderste trap. Een brisant-granaat doet een kazemat van beton uiteen- berstpn als een kaartenhuis dat is weer wat trapjes verder. De klap wordt steeds heviger.de ruïne steeds groter. Steeds meer mensen en huizen kunnen met één plof tot moleculen worden gemaakt, steeds groter steden kunnen door één klabats in een omliggende gemeente verande ren. Doch waar ligt het punt, waarop die klabats zich tot verdelger der beschaving pn> moveert? De beschaving is namelijk geen gebouw, het is geen ver zameling van duizend gebou wen. Zij ligt niet besloten in fabrieken, noch wordt zij ge fabriceerd door machines. Zij is de eeuwige onderduikster in een onbereikbare schuilkelder, want zij leeft en gedijt in de menselijke ziel. Het zou kunnen zijn dat met de waterstofbom een einde komt aan het menselijke leven op aarde. Dan is de mensheid van de wereld weggeblazen, doch niet de beschaving. Want de beschaving is niet van vlees en bloed, zij is een geestelijke bloem die aarde noch water nodig heeft om te kunnen bloeien. En als zij niet meer kan wonen in de zielen der levende mensen, zal zij met gemak en plezier nog schoner kunnen tieren in de levende zielen der doden. Wat niet wil zeggen dat de waterstofbom een kleinekin- dergrapje is. Onze vrees lijf en goed te zullen verliezen is ernstig genoeg en het is wel vaker gebeurd, dat wij mensen per abuis „beschaving" riepen, wanneer wij „bezit" bedoel den. Doch het lijkt toch wel een kwestie van nut, dat abuis eens uit de doeken te doen. Wij moeten toch weten wat bescha ving is, vooraleer wij vrezen dat zij in doodsgevaar ver keert. En wat beschaving is, kan men leren in een handomdraai. Het is niet te vangen in één woord, doch wellicht in een voorbeeld: Ge ziet hoe een kleine troep zwartbesmeurde brutaliteiten van omtrent zes of zeven jaar als een bende desperado's door de stad trekken, als er een feestdag is uitgebroken. Zij zijn dronken van bandeloze vrijheid, zij zinnen op kwaad, omdat dit een van de plezie rigste dingen in het leven is. Zes zijn er, en allen even vuil van het straatstof. Zij lopen de mensen te treiteren en de ra men te bekrassen, zij smijten de stoelen op de café-terrassen om en gaan even als kleverige „grandseigneur" in een rieten stoel zitten met gebaren van een glas leeg te drinken tot de kellner hen wegveegt uit zijn domein met een snauw en een vloek. Zes zijn er, en allen even zwart. Doch de zesde draagt een bril met dikke glazen, die hij wellicht op zijn achtste ver jaardag voor het eerst zal schoonmaken. Hij loopt in de achterhoede en gluurt met ruk kende bewegingen en scheef hoofd om zich heen, alsof hij gaarne over en onder de dikke glazen heen zou loeren. Maar de bril gaat mee waar hij kijkt en de glazen blijven hem schei den van de werkelijke werke lijkheid. Edoch, waarom doet hij an ders dan de anderen? Hij sjouwt mee, joelt nu en dan even in het koor maar hij doet iets wat hem kenmerkt als de eenling. Wanneer de voorsten stoelen omsmijten, zet hij ze snel en schichtig over eind. Wanneer de anderen op ramen schrijven, veegt hij het met zijn vuile mouw af. Wan neer de voorhoede glazen op een terrastafeltje omkiept, zet hij ze beverig en als een scha duw weer goed. Hij doet alles vlug, en hij is altijd de laatste die vlucht. Hij vlucht altijd het laatst, omdat hij herstelwerk te doen heeft tot het laatste fatale ogenblik. De kellner maakt geen onderscheid en zijn grote hand scheert soms rakelings langs de oren, die de bril vast houden. De vlucht is noodzake lijk, ook voor deze. Maar hij vlucht niet graag; alleen omdat het moet. Mis schien weet hij dat moeten vluchten voor hem een on recht is. Ik meen nu, dat de bescha ving haar intrek heeft genomen in de ziel van de vuile, domme jongen met de bril. Zijn slech te ogen hebben hem van jongs- af in het ongelijk gesteld. Zijn bril maakt hem kwetsbaar en voorzichtig. Zijn gebrek heeft hem het leed leren dragen en verwerken. Leed is de bakermat van be schaving. Leed dat aanvaard en gekoesterd wordt, door kind of man, maakt de mens tot tempel voor een vreemd soort liefde, die de wreedheid en boosheid uitbant en de handen doet neigen naar het opbou wende werk der belangeloze goedheid. Leed is een rijke bodem, waarop men tempels bouwen kan. Door dikke brilleglazen kan men soms het leven duide lijker zien dan met het naakte, werelddronken oog. Misschien kan een water stofbom eens deze jongen in de achterhoede met duizenden anderen van onze wereld weg blazen. Maar daarmee heeft hij geen splinter van de be schaving afgeslagen. Dat zou nu eigenlijk een an der hooggestegen iemand er gens op de wereld ook eens in een belangrijke rede moeten uitleggen. J. L. In de dagen dat ik zo'n klein, leuk, grappig kereltje was bestonden de zoge naamde „lange winteravonden" nog: de apotheose van het dierbare gezinsleven, nauwelijks verstoord door vermaak bui tenshuis en helemaal niet door radio of televisie. In mijn dromerige gedachten was het één kalme, lichtbruine zee van melkchocola, waar kaneelbeschuitjes als kleine, zoete droomschepen, op ronddreven; één ver rukking van glimlachende ouders, naar stige Nellies in 't zwart en wit met een mutsje op en al gelukzaligheid wat het klokje aan de wand sloeg. Mama streek ons glimlachend door de kastanjebruine lokken; papa kneep ons gekscherend en olijk in de blozende konen; dezelfde naarstige Nellie knuffelde ons en mama en papa gaven elkaar almaar zoen tjes onder dat mooie, huisgevlijte wand- bordje van fluweel met witte letters: Zo als het klokje thuis tikt, tikt het nergens. Aan de andere wand stond geschreven Oost West Thuis Best en zelfs de koekoek uit de klok nam, met haar lokkende, volle stem, aan de idylle deel. Dat was nog eens een tijd, lieve mensen. Mama achter het weefgetouw. Papa de gehele avond zoet met dagblad en tijdschriftenportefeuille. De drie booien in de blinkend-gepoetste keukengij hoort de breipennen nóg tikkeren. De butlers dronken in het vooronder. En zo zeilde het scheepje van huiselijke heerlijkheid zachtjes over de melkchoco lade. Aan ganzebord, halma, sjoelbakken, klokken en hamers geen gebrek. Speel dozen jengelden heur liedekens door het warm vertrek. En wanneer wij dan einde lijk in ons witte bedje lagen, sliepen wij (met rose koontjes) in, met een van Gou verneurs of Van Alphens liedekens op de (glimlachende) lippen. Dat was een tijd. En daar moet gij nu eens om komen. De drie booien zijn secretaressen gewor den. De butlers vrijgestelden of controleurs van-alles. Zoals het klokje op winteravonden thuis tikt, tikt het nergens; maar wij horen het niet meer omdat ide avonden te kort zijn geworden voor al onze besognes. Leespor- teleuilles en kaneelbeschuitjes lijden een hachelijk bestaan. Onze kastanjebruine lokken zijn wit en onze rose koontjes zijn ingevallen. Waar blijft de tijd. En hoe goed was het vroeger. ELIAS ROMË (United Press) Vijfhonderd blinde mannen en vrouwen hieven gister middag op het plein voor het Italiaanse parlementsgebouw een gejuich aan als of het licht in hun ogen was teruggekeerd. Een commissie uit de Kamer van Afge vaardigden heeft in beginsel goedgekeurd, dat hun een pensioen zal worden toege kend. De „tocht der smarten", die een deel van hen aflegde en die hen van Florence naar Rome bracht onder een brandende zon of felle regenvlagen, is dus niet tever geefs geweest. Maar hun strijd is nog niet geheel ge streden. De schaarste aan overheidSfondsen en de mening, dat ook andere invaliden recht hebben op een uitkering staan het volledig inwilligen van de eisen der blin den in de weg. Na een levendig en verhit debat heeft de commissie voor Financiën uit de Kamer de toekenning van een pensioen voor blin den in beginsel goedgekeurd, maar Vrijdag ral een speciale subcommissie een beslis sing moeten nemen over de grootte van het ♦oe te kennen pensioen. De blinden, die veel deernis hebben ge wekt eisen een bescheiden staatspen sioen van 15.000 lires per maand, welk be drag neerkomt op ongeveer 90 gulden. Tij dens het debat stelden sommige commissie leden voor dit bedrag te halveren tot on geveer 8000 lires, wat altijd nog twee maal zoveel is als de geldelijke ondersteuning, die de blinden nu genieten. Deze uitkerin gen worden echter uit liefdadigheidsfond sen bekostigd en hebben afgezien van het feit, dat zij veel te laag zijn dus ook voor vele mensen een enigszins bittere bij smaak. De regering had nog getracht om de be handeling van de kwestie uit te stellen, maar de commissie verwierp dit verzoek met 24 tegen 21 stemmen. De regering had verzocht met het debat te wachten totdat de regering een financiële steunregeling voor alle behoeftigen had ontworpen. Een tweede overwinning voor de blin den was, dat de commissie besloten heeft het huidige stelsel van liefdadige onder steuning te laten varen ten gunste van een staatspensioen, hangende de goedkeuring van de speciale subcommissie. Voor de resolutie stemden de christen democratische, sociaal-democratische, com munistische en neo-fascistische leden van de commissie. In de commissie gingen ook stemmen op, die zeiden, dat wanneer in beginsel een pensioen aan alle invaliden zou worden toegekend, dit een ondraaglijke financiële last zou worden voor de staat. Alleen het blindenpensioen betekende al een jaarlijk se extra-uitgave van ongeveer tien milliard lires, wat slechts opgevangen kon worden door nieuwe belastingen, zo zeiden deze commissieleden. Maar al deze bezwaren ten spijt verlie ten de 500 blinden, geholpen door behulp zame mensen, welgemoed het plein. Voor zij heengingen bedankten zij de leden van de commissie en een groep politie-agenten, die hen veilig door het verkeer van de hoofdstad heengeloodst hadden. In de na middag brachten zij nog een bezoek aan de St. Pieter om te danken voor de verhoring van hun gebeden. WASHINGTON (Reuter-AFP) De verhoren in het geschil tussen McCarthy en het leger zullen Maandag hervat wor den, aldus heeft senator Karl Mundt, die als voorzitter van de ondercommissie van onderzoek van de Senaat fungeert, bekend gemaakt. Eisenhower heeft op zijn wekelijkse pers conferentie verklaard niet van plan te zijn zijn order, dat de inhoud van gesprekken op het departement van Defensie niet open baar mag worden gemaakt, in te trekken of te verzachten. Hij sprak er evenwel zijn verwondering over uit, dat dit bevel er toe geleid heeft, dat de behandeling van de zaak is opgeschort. Eisenhower verklaarde zich voorstander van een voortzetting .van het onderzoek.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5