Delegatie accoord over statuut van Koninkrijk „nieuwe stijl" Autobus met bruiloftsgangers door dieseltrein meegesleurd Weerbericht Mooi besluit Bevredigend compromis Geheim overleg in Genève is nu in een betere atmosfeer Churchill blijft afkerig van Aziatisch defensiepact Vannacht geen „nieuwe" Op 3 Juni slotzitting der R.T.C. Bomaanslag op generaal Guillaume: 36 gewonden Het woord is aan weer vastgelopen Vier doden en 17 gewonden op overweg bij Buitenpost Geheime overeenkomst naast EVG-verdrag Indochina-rapport te Parijs in studie Morgen warm en zonnig weer 68e JAARGANG No 269 WOENSDAG 26 MEI 1954 Het wezenlijke vraagstuk eindelijk aan de orde Churchill ontving Graham Vrijdag de volgende vergadering Negen Belgische arbeiders bij instorting gedood Dinsdag derde Kamer-debat Hittegolf en sprinkhanen in midden-Rgypte Weerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186,Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 298e JAARGANG No 117 Uitgave Grafische Bedrijnen Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET OPPERSTE GERECHTSHOF van de Verenigde Staten heeft een mooi besluit genomen en daarmee een schone mense lijke daad verricht: het heeft besloten dat een scheiding in afzonderlijke openbare scholen voor negers en blanken volgens de grondwet niet toelaatbaar is. Het heeft daarmee een nieuwe, een klaarder uitleg ging gegeven aan het reeds lang geleden aangenomen veertiende amendement op de Federale grondwet, dat gelijkheid-voor-de- wet voor allen voorschrijft. Zoals onze correspondent te Washington in een be langwekkende beschouwing vandaag uit eenzet, achtte men tot dusver „apartheid" wel te verenigen met gelijkheid: een stel ling die het Hof nu definitief verworpen heeft. En waarlijk met reden. Gedwongen afscheiding moet voor een minderheid im mer achterstelling betekenen, achterstel ling, die minachting inhoudt en dit zeker als de huidskleur in het geding is. In de beweging voor rassengelijkheid, die zich in de huidige wereld doet gelden, is deze Amerikaanse beslissing inderdaad een grote stap vooruit. Haar invloed zal zich niet alleen in de Verenigde Staten maar ook daarbuiten doen gelden. Ook in Europa, waar dergelijk probleem zich niet voor doet, maar waar niettemin heel wat men sen, die behept zijn met vooroordeel tegen mensen van andere huidskleur, er heilzaam door aan het denken zullen worden ge bracht. De opmerking van onze correspondent, dat de strijd voor de rassen-gelijkstelling in Amerika met dit besluit nog niet vol tooid is, omdat de practische toepassing op velerlei verzet zal stuiten, is inmiddels al bevestigd door het luidruchtige protest van de gouverneur van de staat Georgia, een der zeventien Zuidelijke staten die (teza men met de hoofdstad Washington) het apartheids-beleid ten aanzien van de open bare scholen toepassen. Misschien zullen sommige van die staten er hun eigen wet geving voor moeten herzien. Het Opperste Gerechtshof der Verenigde Staten is een federale instelling, een instelling dus van de Unie der achtenveertig staten. Zijn be slissingen ten aanzien van uitlegging en toepassing der Grondwet zijn dus bindend voor alle. Georgia is een der Zuidatlantische sta ten en zo genoemd naar koning George II van Engeland: dit is dus een naam die dateert uit het verre verleden van de En gelse koloniale overheersing. Het is een der dertien staten die in het laatst der achttiende eeuw de oorspronkelijke Unie vormden: in ruim een eeuw tijds groeide dat aantal door aansluiting van andere ge bieden tot achtenveertig aan. Georgia heeft zoals alle staten een eigen Kamer en Se naat en bezit een gouverneur. Het is in oppervlakte 4'/2 maal zo groot als Neder land en telt een bevolking van ongeveer vier millioen. Van die bevolking bestaat een zeer groot deel, ongeveer een derde, uit negers. En gouverneur Talmadge, vurig gelover in de superioriteit van het blanke ras, wil van opheffing der apartheid op de scholen niets weten. De negerkinderen mo gen niet met de blanke kinderen in het zelfde gebouw ter school gaan en met hen in één klas zitten. Dat is zijn overtuiging en volgens hem kan macht er de mensen niet toe brengen, dingen te doen waar zij uit volle overtuiging tegen zijn. Een krasse stelling vooral als men zegt „te berusten in dingen waar zij tegen zijn." Want meer dan berusten wordt in feite niet gevraagd: het is niet gouverneur Talmadge die hier de gezagsdrager is, maar het Opperste Ge rechtshof, aan welks gezag hij zich wel zeer duidelijk onderworpen heeft door naar het gouverneurschap te streven en dat te aan vaarden. Kan hij dat niet langer met zijn diepste overtuiging in overeenstemming brengen, dan is. zou men zo zeggen, de op lossing eenvoudig genoeg: hij kan meteen zijn ontslag indienen. Inplaats van dat te doen is hij voor de microfoon gaan zwetsen over troepen, die men zou kunnen zenden en die de uitvoering van het apartheids verbod niet zouden kunnen afdwingen. Daar bedoelt hij dan blijkbaar mee: niet afdwingen van de blanke ouders. Maar die zullen heus niet in staat zijn, alle openbare scholen door particuliere onderwijs-instel- lingen te vervangen. En zij zullen er ten zeerste op gesteld zijn dat hun kinderen onderwijs blijven ontvangen. Intussen heeft een wijze neger-leider in de hoofdstad van Georgia, Atlanta, al gezegd, dat de niet- blanken zich niet moeten overhaasten en rustig de uitvoeringsmaatregelen van het Hof afwachten. Die zijn in de herfst te voorzien. In de staat Arkansas heeft men intussen rustiger gereageerd dan de opge wonden gouverneur van Georgia en reeds tot enkele voorlopige maatregelen beslo ten. AI moge de uitvoering van het besluit nog veel hindemissen ontmoeten, die zul len overwonnen worden. Het keerpunt is bereikt; de rest is alleen een kwestie van tijd. Niet eens lange tijd. Dat de aange legenheid de Amerikaanse openbare me ning een poos bezig zal houden lijkt een gelukkige bijkomstigheid. Veler aandacht kan zich nu op gezonder streven dan com munistenjacht, gekoppeld aan communis tenvrees, toespitsen. R. P. oooooooooooooooooococioooooooooooooooooooooooocyxx>oc Wij maken er onze lezers op attent dat ons blad morgen, Hemelvaartsdag, niet zal verschijnen. De vloot van 140 haringloggers stoomt onder een blauwe hemel op naar de vis gronden. De koplopers hadden gisteren kort voor zes uur ongeveer 240 kilometer afgelegd. Een 25 a 30 loggers uit Scheveningen en Vlaardingen hebben gisteravond geschoten op 55 graden N.B. De vissende schepen be vonden zich 180 tot 212 mijl van Scheve ningen; dat is nog zeer Zuidelijk. Er was dan ook niets te halen. Ook uit Katwijk zijn verschillende log gers gisteravond aan schot gegaan en zij meldden eveneens geen vangst. De loggers vissende bij Castlebaai meld den geringe vangst: de Sch. 63 twee kan tjes, totaal honderd kantjes aan boord, Sch. »16 drie kantjes, totaal 100 kantjes aan V>Of/rd. De Sch. 2 en de Sch. 32 hebben niet gev. t en zijn vermoedelijk thuisstomende. Uit een officieel communiqué betreffende het verloop van de Ronde Tafelconferentie met de West blijkt, dat de delegaties tot een accoord zijn gekomen over het ontwerpstatuut voor de vestiging van de nieuwe rechts orde tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen. Alleen de redactiecommissies moeten het geval nog wat bijschaven en na een plenaire zitting op Dinsdagmorgen, 1 Juni, zal op Woensdag 2 Juni in het gebouw van de Eerste Kamer de grote openbare slotzitting van de Ronde Tafel-Conferentie worden gehouden. Enkele leden van de Antillaanse delega tie blgken weliswaar individueel nog be zwaren tegen bepaalde artikelen te hebben mr. dr. Da Costa Gomez deed daar voor lezing van en de waarnemend voorzitter der Nederlandse delegatie prof. dr. Beel uitte daar begrip voor, maar hij voegde er aan toe, dat het overleg in een stadium is gekomen, waarin dergelijke bezwaren niet meer kunnen worden gericht tegen de Ne derlandse delegatie, maar tegen alle drie de delegaties, die het ontwerp-statuut aan vaarden. De verkregen overeenstemming is uiteraard een compromis, een resultaat van langdurig en moeizaam overleg. Met het oog daarop bracht de woordvoerder dank aan de Kleine Commissie, die de voorbereidende besprekingen hield. Het verkregen resultaat stemt als compromis in zijn geheel tot tevredenheid en is daar om door alle drie de delegaties aanvaard. De voorzitter van de Surinaamse dele gatie, mr. dr. Pos, wees er op, dat men, nu men moeizaam tot een compromis is geko men, het bereikte als één geheel dient te zien, zoals trouwens ook in de Kleine Com- j missie is afgesproken. De woordvoerder der delegatie van de Nederlandse Antillen, j mr. dr. Da Costa Gomez, sprak zijn waar- I dering uit, dat dr. Beel zo uitvoerig op de gemaakte individuele bezwaren was inge- gaan, hetgeen voldoening heeft gegeven I aan de gehele delegatie. Artikel 1 gewijzigd Met het oog op de in de vorige vergade ring van de zijde der Surinaamse delegatie gemaakte opmerkingen over het voorstel van de Nederlandse delegatie tot een nieuwe tekst van artikel 1 van het ont werp-statuut, waarin, volgens de Suri naamse delegatie de woorden „overeen komstig de bepalingen van de Grondwet" overbodig zijn, werd thans, als resultaat van het daarop gevolgd overleg in klein verband, voorgesteld deze woorden „over eenkomstig ae bepalingen van de grond wet" te doen vervallen en daartegen vóór het woord „gedragen" in te voegen „erfe lijk". Voorts werd voorgesteld in artikel 5 van het ontwerp-statuut na „koningschap" in te voegen de woorden „met de troon opvolging". Deze voorstellen werden zonder discussie aanvaard. Artikel 1 zal dus luiden: „De kroon van het koninkrijk wordt erfelijk gedragen door Hare Majesteit Juliana, Prinses van Oranje-Nassau en bij opvolging door haar wettige opvolgers". Het eerste lid van ar tikel 5 luidt nu: „Het koningschap met de troonopvolging, de in het statuut genoemde organen van het koninkrijk, de uitoefening van de koninklijke en de wetgevende macht in aangelegenheden van het konink rijk worden voorzover het statuut hierin niet voorziet geregeld in de grondwet voor het koninkrijk". Op deze wijze wordt nog eens geaccen tueerd dat ook wat de opvolging in de troon betreft de bepalingen van de grond wet gelden. Ten aanzien van de toelichting op artikel 59 (positie van de procureur-generaal) heeft de Nederlandse delegatie naar aan leiding van het overleg der delegaties in klein verband enige veranderingen aange bracht in haar oorspronkelijk voorstel. Volgens de Haagse correspondent van de Volkskrant was de bedoeling van deze ver anderingen de procureur-generaal be voegdheden te laten in verband met de vreemdelingen- en de inlichtingendienst. Dit wordt nodig geoordeeld in het belang van vooral het bedrijfsleven (olie) in de Antillen. Aanvankelijk voelde de Antillaanse de legatie weinig voor het voorstel der Neder landers, zo bericht deze correspondent. Zij vonden een verantwoordelijkheid van de procureur-generaal voor zowel de justitiële als administratieve positie in strijd met de aan beide landen toe te kennen zelfstandig heid. Niettemin is men na diepgaand over leg tot een compromis gekomen, waarvan een omvangrijke tekstwijziging het resul taat is. MARRAKESJ (United Press). Gene raal Augustin Guillaume, de vroegere resi dent-generaal van Marokko die onlangs van zijn post ontheven werd, is gistermid dag ternauwernood aan de dood ontsnapt toen tien minuten nadat hij voorbij was gereden een tijdbom op straat tot ontplof fing kwam. Er werden 36 soldaten en bur gers gewond, van wie drie ernstig. De vroe gere resident, die binnenkort zal worden vervangen door de beroepsdiplomaat Fran cis Lacoste, bracht een afscheidsbezoek aan Marrakesj. De tijdbom ontplofte terwijl de soldaten die voor de afzetting hadden gezorgd zich gereed maakten naar hun kazernes te ver- rekken. De bom is waarschijnlijk begra ven geweest op een grasveld waarlangs de generaal zou passeren. GENèVE (Reuter) Op de zesde ge heime vergadering over Indochina, die Dinsdag onder voorzitterschap van Molatav vier uur en een kwartier duurde, heeft men de procedurekwesties losgelaten om in een „hetere atmosfeer dan gewoonlijk" te be ginnen met een bespreking van een staken van de strijd in Indochina, aldus is in con ferentiekringen vernomen. Het staken van de strijd in de drie Indochinese staten Vietnam, Laos en Cambodja is het eer ste van de zeven beginselen voor een be stand, die Oost en West als basis voor een debat naar voren hebben gebracht. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Lichtenberg: Èr zijn geen ingebeelder mensen dan de beschrijvers van eigen levenservaringen, vooral wanneer zij enigermate het proza beheersen (Van onze correspondent in Londen) Premier Sir Winston Churchill heeft gis teren in zijn ambtswoning (10 Downing- street) de Amerikaanse evangelist Billy Graham ontvangen. Het gesprek duurde meer dan een half uur. (Van onze correspondent in Londen) In het Lagerhuis heeft premier Churchill gisternamiddag nog eens herhaald dat de Britse politiek jegens Indochina onveran derd blijft. Hij distancieerde zich opnieuw vaii het door Amerika voorgestelde Zuid- Oost-Aziatische verdedigingspact. Hij zeide dat het een aanzienlijke tijd zou duren voordat het in werking zou kunnen treden. Churchill zeide ook nog eens uitdrukke lijk, dat de staf-besprekingen (tussen de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frank rijk, Australië en Nieuw Zeeland) geheel los staan van een eventueel pact en dat deze geen nieuwe verplichtingen met zich brengen. Over Genève zeide hij: ,Ons hoofddoel op de conferentie is vruchtbare resultaten te bereiken, vriendschappelijke contacten tussen de deelnemers tot stand te brengen, daarbij ten nauwste samen te werken met de landen van het Britse Gemenebest hetgeen we doen en met onze geallieer den en", zo voegde Churchill er letterlijk aan toe, „met de Verenigde Staten, met wie wij zovele kostbare banden bezitten". Het Labourlid Woodrow Wyatt vroeg de premier er aan te denken dat het beiang- Tijdens een onderbreking van de bespre-AVP1* TvnrPfl IQ kingen verklaarde een afgevaardigde: ..Wii VJCopi CIV. UVvl 1VUI tfl lo Aan een gezelschap van ongeveer 25 bruiloftsgangers, grotendeels afkomstig uit de Friese gemeente Achtkarspelen. is Dinsdagmiddag een zeer ernstig ongeval overkomen. De bus, waarmee het gezel schap naar Blija reisde, werd om twee uur op een onbewaakte overweg tussen Zwaag- westeinde en Buitenpost in de lijn Gronin genLeeuwarden door een trein aange reden en meegesleurd. Drie personen waren direct dood. namelijk mejuffrouw Antje de Haan, haar zuster mevrouw MeetsmaDe Haan en haar schoonzuster mevrouw Tine de HaanHaïma. In het Diaconessenhuts te Leeuwarden overleed later nog een vierde slachtoffer, de heer R. Ytsma. De toestand van zijn echtgenote, mevrouw YtsmaDe Haan, die in het Bonifatiushos- pitaal te Leeuwarden ligt, is zeer ernstig. In totaal zijn zeventien gewonden naar ziekenhuizen overgebracht, namelijk zeven naar het St. Bonifatiushospitaal te Leeu warden, acht naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden en twee naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen. Later zijn een gewonde uit het Bonifatiushospitaal en een uit het Diaconessenhuis te Leeuwarden naar huis teruggekeerd. Van de twee gewonden in het Academisch Ziekenhuis te Groningen verkeert mejuf frouw Martje Broersma in ernstige toestand. Bij de gewonden is een aantal kinderen. Enige lichtgewonden werden bij bewoners van het gehucht Zandbulten waar het on geval geschiedde, opgenomen. De autobus was gehuurd van het garage bedrijf gebr. Veenstra te Noord-Bergum en werd bestuurd door een zoon van een der eigenaren. Deze chauffeur is met de schrik vrijgekomen, evenals de bestuurder van De zwaar gehavende bus na het ongeval. de trein. Van de treinpassagiers liep nie mand letsel op. Volgens mededelingen van de N.S. heeft de bus kort voor de overweg nog gestopt <>m bruiloftsgasten op te nemen. Daarna is hij de overweg opgereden, door de uit de richting Leeuwarden komende Dieseltrein, een zogenaamde „Blauwe Engel", bestaande uit twee rijtuigen, gegrepen en ongeveer zestig meter meegesleurd. De trein heeft nog geremd. Volgens de N.S. kan de chauf feur niet door de zon zijn verblind en was het uitzicht op de overweg goed. Toegesnelde omstanders slaagden er slechts met grote moeite in de slachtoffers uit de verwrongen resten van de bus, waar in zij bekneld zaten, te bevrijden. In korte tijd lagen ruim twintig gewonden in de bermen van de spoordijk. Nadat hun eerste hulp was verleend, spreidde men jassen en mantels over hen uit om hen te beschermen tegen de fel-schijnende zon. Het bleek namelijk onmogelijk om zeer snel de be schikking te krijgen over voldoende zieken auto's om een zo groot aantal gewonden te vervoeren. De ambulances uit de omgeving en uit Leeuwarden en Groningen rukten uit, maar het duurde toch nog ruim een uur, voordat alle slachtoffers waren afge voerd. De toestand van de meeste gewonden is in de afgelopen nacht iets verbeterd. Drie van hen verkeren nog in levensgevaar^ De officier van justitie te Leeuwarden heeft verklaard dat het ongeluk duidelijk het gevolg is van onoplettendheid van de chauffeur van de autobus. Het zicht ter plaatse was ruim voldoende, aldus de of ficier. - bespreken nu het wezenliike vraagstuk, niet slechts de procedure". Op de vijf voor gaande geheime vergaderingen, die bij el kaar 18 uur duurden, was slechts over pro cedurekwesties gesproken. De legaties kwamen overeen, dat er Woensdag niet vergaderd zal worden, ten einde de afgevaardigden gelegenheid te geven de voorstellen te bestuderen. Don derdag komt men weer in geheime verga dering bijeen. Naar in conferentiekringen verluidt, heeft Eden „belangrijke voorstellen" inge diend. Ook de Vietminh-afgevaardigde Van Dong deed suggesties voor een staken van het vuren. In Edens voorstellen werd de vraag, waar de strijdkrachten van beide partijen op nieuw moesten worden gegroepeerd, open gelaten, doch Molotov diende een amende ment in, waarin werd voorgesteld de her groepering in alle drie de Indochinese sta ten te laten geschieden. Bedell Smith, de Amerikaanse delegatie leider, zei, dat de UNO gevraagd diende te worden controle uit te oefenen op een wa penstilstand. Er zijn geen besluiten over de ingediende voorstellen genomen, aldus de conferentie kringen. Het Westen stelde een „algemene wa penstilstand" voor het gehele gebied van Indochina voor. Overeenstemming over een staken van de strijd in een van de drie Indochinese staten diende niet af te han gen van een wapenstilstandsovereenkomst in alle drie de staten. Als overeenstemming over een bestand in Laos of Cambodja zou kunnen worden bereikt, zou de strijd daar gestaakt moeten worden, zonder te wach ten op overeenstemming over Vietnam. Volgens de communisten moet het staken van het vuren „gelijktijdig" in alle drie de staten beginnen. De Vietnamese afge vaardigde verzette zich tegen het Viet- minh-voorstel om de strijdkrachten in twee gebieden te hergroeperen, aangezien dat tot verdeling van het land zou leiden. Bidault was het met zijn Vietnamese col lega eens. Molotov heeft geklaagd over het feit, dat nieuws over de besprekingen uitlekt naar de pers. Eden had Maandag reeds de afge vaardigden verzocht geen bijzonderheden over de geheime onderhandelingen aan de pers mee te delen. Aan de bijeenkomst gingen drukke in formele besprekingen vooraf tussen de de legatieleiders en Krisjna Menon, de In diase afgevaardigde bij de UNO. Het communistische persbureau „Nieuw China" heeft verklaard, dat de Geneefse conferentie bezig is „Amerikaanse belem meringen" te overwinnen en dat „lang zaam" vorderingen worden gemaakt bij het zoeken van regelingen voor de kwesties Korea en Indochina. PARIJS (Reuter) De Eranse staats secretaris van Buitenlandse Zaken, Mau rice Schumann, heeft in de Raad van de Republiek (Senaat) desgevraagd toegege ven, dat er naast het E.V.G.-verdrag een geheime overeenkomst bestaat. In deze overeenkomst werden evenwel geen poli tieke kwesties geregeld en de inhoud zou niet worden bekendgemaakt. De Gaullistische Senator Dèbre, die de kwestie aan de orde had gesteld, verklaar de hierop, dat het zeker scheen, dat „onder het mom van militaire regelingen" in het accoord politieke zaken worden behandeld. De commissie voor Buitenlandse Zaken van de Franse Nationale Vergadering heeft met 28 tegen 8 stemmen, bij 7 onthoudin gen besloten, de bestemming over de Euro- pese Verdedigings Gemeenschap uit te stellen. Zij wil de minister van Buitenland se Zaken horen. ENèVE (Reuter) Uit gezaghebbende bron is vernomen, dat de plenaire verga dering over Korea, die Woensdag gehou den zou worden, is uitgesteld tot Vrijdag. Er was geen reden voor dit uitstel bekend. Aangezien de communisten het door het Westen geëiste UNO-toezicht op verkiezin gen in geheel Korea verwerpen, en mede gezien de Zuid-Koreaanse verklaring, dat „geen vorderingen worden verwacht" zo lang de communisten bij hun weigering blijven, gelooft men in diplomatieke krin gen, dat de besprekingen over Korea eigen lijk het dode punt hebben bereikt. Een Amerikaanse suggestie om met be sprekingen over deze kwestie op te houden zou echter op verzet van de andere niet- communistische delegaties zijn gestuit. Voornamelijk de landen van het Britse Gemenebest en de Wert-Europese landen zouden willen, dat het Westen met nieuwe voorstellen kwam, waarbij van mazen in de communistische voorstellen gebruik moest worden gemaakt. Hierdoor zou vol gens deze landen de Aziatische openbare mening worden beïnvloed en communis tische beschuldigingen, dat het Westen de kansen op een regeling „torpedeert", wor den ontgaan. LUIK. (Belga). Hedenochtend zijn bij een instorting in de steengroeven van Florze, nabij Rouvreux, negen arbeiders om het leven gekomen. Het ongeval heeft zich voorgedaan in een oude hardsteengroeve, welke door een Luikse firma wordt geëxploiteerd, aan de voet van een steenafvalberg. (Van onze correspondent in Parijs) Gistermorgen zijn met een vertraging van acht uur. tengevolge van een noodlanding, de Franse stafchef Ely en de generaals Salan en Pélissier in Parijs uit Indochina teruggekeerd. Onmiddellijk na aankomst is de missie door premier Laniel ontvangen en des middags werden de besprekingen in aanwezigheid van Ely, Salan en Pélissier in de kabinetsraad voortgezet. Vandaag zal de nationale defensiecommissie het mili taire rapport bestuderen. Intussen is mi nister Bidault uit Genève overgekomen, zodat hij de militaire en diplomatieke mo gelijkheden kan helpen beoordelen. Men verwacht dat de regering vandaag of mor gen de practische conclusies uit het verslag der drie generaals zal trekken. Eventuele besluiten moeten echter door het parlement worden goedgekeurd en dat kan misschien Dinsdag gebeuren bij ge legenheid van het derde Indochina-debat, dat in een maand tijd dan in de Nationale Vergadering wordt gehouden. Over de inhoud van het rapport is nog niets officieel bekend gemaakt. Men neemt echter aan dat Ely, die nu de hoogste mili tair in Franse actieve dienst is, heeft aan gedrongen op vervanging van de huidige opperbevelhebber Navarre en verder op onmiddellijke verhoging van de militaire paraatheid, wil men Hanoi verdedigen, dat binnenkort zal worden bedreigd. De aan drang om zonder verwijl verse troepen te sturen, zal zeker ook worden uitgeoefend door de echtgenote van de vroegere com mandant van Dien Bien Phoe, madame de Castries, die eveneens gisteren in Parijs is teruggekeerd en vandaag door verschillen de ministers zal worden ontvangen. rijk was dat alvorens een Zuid-Oost Azia tisch defensie verdrag te voltooien, er een regeling diende te zijn in Indochina, of dat er lang genoeg diende te worden gewacht, zodat de wereld kon constateren dat de communisten liever wilden doorvechten dan onderhandelen. Churchill antwoorddg. dat Eden. als hij kennis nam van wat er in het Lagerhuis gebeurde, ongetwijfeld aandacht zou schen ken aan dit door Wyatt ontwikkelde ar gument. CAïRO. (AFP.). In Luxor en Assoean (Egypte) steeg het kwik gisteren tot 48 graden C. in de schaduw. In Minia was het 45 gr. en in Cairo 40. In Midden-Egypte gaat de hittegolf gepaard met een invasie van sprinkhanen, waartegen met hef- schroefvliegtuigen wordt opgetreden. Op het platteland zijn talrijke branden uitgebroken, sommige veroorzaakt door duiven, die met brandende vleugels neer streken. In Kafr-El-Sjeikh zijn een hon derdtal huizen in de as gelegd. Ook graan velden zijn verbrand. Bij Samaoed gingen 400 woningen verloren. Het KNMI deelt mede: Een belangrijk hogedrukgebied dat zich uitstrekt van Noord-Scandinavië over Duitsland tot Italië, beheerst thans het weer in geheel West-Europa. Overwegend Zuidelijke winden voeren warmere lucht naar het Noorden, waarbij de maximum temperaturen van dag tot dag hoger wor den tengevolge van de krachtige zonnestra ling. Maximumtemperaturen van meer dan 20 graden komen thans voor tot in Lapland. In Frankrijk kwam op enkele plaatsen gisteren het kwik reeds boven 25 graden. Het hogedrukgebied neemt nog steeds in omvang en betekenis toe, waardoor het depressiegebied op de oceaan ten Wes ten van de Britse eilanden nog geen kans krijgt zijn invloed verder naar het Oosten uit te breiden dan tot Ierland en West- Engeland. Wel vormde zich een zwakke warmestoring boven Zuid-Frankrijk, wel ke daar enkele verspreide onweersbuien veroorzaakte. Deze beweegt, in betekenis afnemend, in Noordelijke richting en zal waarschijnlijk zonder noemenswaardige in vloed op het weer in ons land uit te oefe nen passeren. Er mag dan ook op Hemel vaartsdag op warm en overwegend zonnig weer worden gerekend, waarbij de kans op vorming van plaatselijke warmte-onwe- ders in de namiddag klein is. De winden blijven zwak tot matig uit Zuidelijke rich tingen. Aan de kust kan echter tijdelijk een wat koelere zeewind waaien. (van hedenmorgen 7 uur) 3 weers- toestand •a's •ó'g if I2 z £3 ti 2 *2 e v Stockholm licht bew. O 1 22 0 Oslo mist ONO 2 20 0 Kopenhagen mist windstil 14 0 Amsterdam hent bew. ZZO 4 22 0 Londen licht bew. windstil 20 0 Luxemburg half bew O 1 22 0 Parijs onbewolkt O 1 25 0 Bordeaux onbewolkt ZO 3 25 2 Grenoble zwaar hew windstil 23 0 Nice licht bew. NNW 2 19 0 Genève zwaar bew. windstil 23 0 Zürich nevel windstil 23 0 Locarno licht bew. windstil 22 0 Berlijn onbewolkt O 1 24 0 Frankfort zwaar bew NO 4 24 0 München onbewolkt ZZW 1 20 0 Wenen nevel windstil 23 0 Innsbruck onbewolkt windstil 24 0 Rome licht bew ZZW 2 25 0 Ajaccio onbewolkt windstil 21 0 Mallorca zwaar bew NNO 2 23 0 NeerslaR oooofoootvyvYvv v laatste 24 uur YWYmrvvY ZONNIG EN WARM Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog en warm weer met weinig be wolking en een zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. 27 Mei Zon op 4.31 uur. onder 20.43 uur. Maan op 1 45 uur onder 14.49 uur 28 Mei Zon op 4.30 uur. onder 20.44 uur. Maan op 2.03 uur. onder 16.15 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 26 Mei Hoog water: 9.47 en 22 22 uur. Laag water- 5 02 en 17.39 uur. Donderdag 27 Mei Hoog water: 10.55 en 23.29 uur. Laa gwater: 6.10 en 18.54 uur. Vrijdag 28 Mei Hoog water: 12.04 en uur. Laag water: 7.18 en 20.08 uur. XXXXA-VjO» OOOOO

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1