Thalia Hoe de duiven vlogen Eerste bindingsavond van de Velsense B.B. D Waarom worden Openluchtconcerten slecht bezocht? Agenda voor Velsen Havenberichten Visserij-varia Kennemer c, Lantaarn Tearns van „Die Raeckse" winnaars Mandement besproken in tuin „Vrij en Blij Brand bij Vico" r Old Clothes New Beverwijk 5 SECTIE MUZIEK VRAAGT ZICH AF V C K-V olleyballtournooi Zomercompetitie bij „De Jump" begonnen Zaterdag openlucht concert in Velserbeek Huize „Anna" maakt plaats voor nieuwbouw C. Maarschalk - bevelvoer der brandweer - overleden Laatste eer aan radio-pionier Velsen won vijf kamp voor politiecorpsen DRY CLEANING ONLY ,,'n Dorpsschandaaltje" morgen in Thalia Aardbeienprijs ligt al flink lager WOENSDAG 23 JUNI 195s DE ZOMERAVONDCONCERTEN, die ook dit jaar door de Sectie Muziek van de Velser Gemeenschap worden georganiseerd, worden steeds met zorg samengesteld, terwijl de verenigingen alles doen om hun concerten tot in de puntjes te verzorgen. Bovendien bezit Velsen in Velserbeek en het Burg. Rijkenspark ideale gelegenheden voor openlucht concerten, zodat alle factoren aanwezig zijn om het publiek enkele uren aangenaam en op verantwoorde wijze naar mooie muziek te laten luisteren. Daarom treft het elke vereniging bijzonder onaangenaam, dat het muziekminnend publiek van Velsen zo weinig interesse toont voor deze concerten en blijkbaar alleen nog maar belangstelling heeft voor optochten of taptoe's, die eigenlijk voor de ver enigingen maar bijzaak zijn. Wanneer een concert door honderd mensen wordt be zocht spreekt men al van een aardige belangstelling.... En dat op een bevolking van ruim 55.000 zielen! Men zou hier tegenin kunnen brengen, schrijft de Sectie Muziek, dat men beter honderd met aandacht luisterende mu ziekliefhebbers kan hebben, dan 750 per sonen, waarbij er zo'n tweehonderd zijn, die voor de pret en de herrie komen. Dit schenkt de verenigingen, die maanden moeten studeren alvorens een program ma „erin" zit, geen voldoening. Hetgeen trouwens met elke uitvoering die niet vol doende belangstelling trekt, het geval is, omdat de sfeer niet aanwezig is, die de uitvoerenden tot nog grotere prestaties drijft. De verenigingen beseffen maar al te goed, dat zij door de steun van de over heid een dienende taak hebben ten op zichte van de Gemeenschap en zij trach ten dit te uiten door het brengen van goede muziek, doch deze uiting en de wil om het nog beter te doen zal totaal ver loren gaan wanneer men geen waardering en belangstelling toont voor hun streven. Een feest zonder muziek is geen feest beweert men en als dat waar is vragen de Velsense verenigingen zich af of zij er toch niet voor niets zijn. Of is het oor van het publiek nog niet zo ver, dat dit ook een mooi concertnummer kan verdra gen? Of moet het speciaal door beroeps mensen worden gebracht, hetgeen dus een miskenning zou betekenen van het kun- Het VCK-volleybaltournooi, dat op „Wa tervliet" is gehouden en waaraan zeer ster ke teams uit de afdelingen Haarlem en Alkmaar hebben deelgenomen, is, dank zij de uitstekende organisatie, doch mede door de vaak zeer spannende wedstrijden, die op hoog peil stonden, een groot succes ge worden. In de talrijke wedstrijden, die werden gespeeld en waarvan de eindstrij den pas 's avonds konden beginnen, was een prettige, sportieve sfeer merkbaar, die dit gehele tournooi een levendig karakter gaf. Catapult en Velox (heren) speelden een extra set om voor de derde prijs in aanmerking te komen. Catapult ging met 21 met de eer strijken. De Haarlemse herenploeg HVS, die bekerhouder was, moest nu echter in het „Die Raeckse"- team met 20 zijn meerdere erkennen en werd naar de tweede plaats verwezen. Ook b\j de dames zegevierde het ,,Die Raeck- se"-team in de finale over de VCK-dames, die met 20 verloren. Het Catapult-da- mesteam wilde voor de herenploeg van de zelfde club niet onderdoen en behaalde eveneens een derde prijs door een 20 overwinning op „The Smash" uit Castri- cum. De uitslagen van de gespeelde poules waren: Dames, poule A: 1. Die Raeckse: 2. The Smash; 3. Rapiditas; 4. Velox. Poule B: 1. VCK; 2. Catapult; 3. HVS; 4. Jong Hol land. Heren, poule C; 1. HVS 2. Catapult; 3. VCK; 4. Rapiditas; 5. SVN. Poule D: 3. Die Raeckse; 2. Velox: 3. Jong Holland; 4. Oveda; 5. The Smash. Deze week speelde „de Jump" de eerste wedstrijd voor de zomercompetitie in het nieuwe clublokaal. Deze competitie zal be staan uit promotie en degradatie-wedstrijden en Scheveningse drives. De uitslagen van de eerste avond waren: N.—Z.: 1. dames Elzerman— Rolloos 102% p.: 2. Middelkoop—Laman 102 p.; 3. dames SamsonKolman 981-2 p.; 4. Wittebrood Mainz 89% p.; 5. WestraHannema 75V2 p.; 6. Morre—v. Loo 68% p.; 7. Dryver—Velt- man 66% p.; 8. v. d. Burg—Kramer 63% p.; 9. dames HamersSchol 61% p. O.—W-: 1. Porck—Prins 106% p.; 2. dames Kramer—Schoen 100 p.; 3. Reyendam—Sival 97 p.; 4. v. d. BergAmsing 92 p.; 5. Boer Broeren 90 p.; 6. echtp. Prem 85% p.; 7. Boen der—Samson 85% p.; 8. SchadéFloor 71% p. Maandag zal „de Jump" de wisselprijs moeten verdedigen tegn HJB uit Noord- wijkerhout. Het krachtsverschil is niet groot, zodat „de Jump" haar best zal moeten doen om de prijs in haar kast te houden. WOENSDAG 23 JUNI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Gevecht op pier 14". Rex, 20 uur: „Jungle Jim en het ge doemde eiland". VELSEN Bescherming Burgerbevolking, 19.45 u., Patronaatsgebouw, bindingsavond. VELSEN-NOORD „Kennemerstaten", 14—17 uur, jeugd- middag op „Watervliet" voor jeugd van V.V.B., S.S.H. en „Watervliet" 19— 21.15 uur, veldsporten op „Watervliet": athletiek, volleybal, honkbal en handbal. DONDERDAG 24 JUNI IJMUTDEN Thalia, 20 uur: ,,'n Dorpsschandaaltje". Rex, 20 uur: „Jungle Jim en het ge doemde eiland". VELSEN Bescherming Burgerbevolking, 19.45 u.: Als Woensdag. Raadhuis, 9.30—12 uur: Spreekuur wet houder van Openbare Werken. Géén spreekuur wethouder van Sociale Zaken. SANTPOORT Fanfarekorps „Wilhelmina", 20 u., Burg. Rijkenspark, openlucht concert. VELSEN-NOORD „Kennemerstaten", 19 uur, Watervliet- scnool: tafeltcnnistournooi met DIOS, HOTAC en VTC, nen van de verenigingen. Dat wil de Sectie Muziek nog niet geloven. Wanneer straks de verplaatsbare mu ziektent in Velsen is, verwacht men dat het Velsense publiek zal komen luisteren en dat zij tevens de herrieschoppers, die er ongetwijfeld zullen zijn, tot de orde zal roepen. Op 4 September houdt de Sectie Mu ziek, tot besluit van het zomerseizoen, een groot Festival in het park Velserbeek, waaraan negen Velsense verenigingen deelnemen. Men hoopt dat velen de weg naar Velserbeek zullen vinden om ge tuige te zijn van een waar muziekfeest. De openluchtbijeenkomst van de Kring IJmuiden-Oost van de K.A.B. in de speel tuin „Vrij en Blij" aan de Zeeweg, heeft gisteravond niet vele Velsenaren getrok ken. Als eerste sprak de heer J. Zwanik- ken, voorzitter van de aartsdiocesane bond der K.A.B. en daarna kwam de heer J. Kortink, voorzitter van de diocesane bond der K.A.B. in het bisdom Haarlem aan het woord over het pas verschenen Bisschop pelijk mandement. De heer Zwanikken trok in de eerste plaats een vergelijk tus sen dit mandement en de brief van Paulus van tweeduizend jaar geleden. Het man dement heeft aanleiding gegeven tot som tijds merkwaardige commentaren, aldus spreker, ook zelfs uit Katholieke kringen. Daarnaast wilde hij in alle bescheidenheid vaststellen dat de katholieken hun bis schoppen steeds hebben gevolgd. Hij noem de het van grote betekenis dat in deze bewogen tijd de Katholieke houding dui delijk en scherp omlijnd is gepresenteerd, om daarna in te gaan op de rede van Mid delhuis op de K.A.B.-kadervergadering te Utrecht. Het commentaar van de K.A.B. noemde hij inhoudsvol en positief. Hij vond vooral de opmerkingen uit socialis tische krinfen oo de rede van Middelhuis onbegriiDelijk. De heer Zwanikken ont kende dat het mandement een negatief karakter draaft. Het is een verzameling van krachten, hoewel het voert tot conse quenties voor de Katholiek. Snreker moest ontkennen dat er een ge voel van onbehaeen in de K.A.B. heerst. In socialistische kringen meende hij dit eerder te moeten constateren. Hij kon be grijpen dat het mandement niet leuk is voor de P. v. d. A. en het N.V.V., maar deze groeperingen, aldus de heer Zwanik ken, dienen te begrijpen dat het mande ment niet tot hen is gericht, maar tot de afgedwaalde Katholiek, die ook in katho liek verband kunnen werken aan sociale verbeteringen. Tot slot noemde hij de Katholieke bijdrage aan het Nederlandse volksbestaan van wezenlijke betekenis. ADVERTENTIE Het theater met de beste films DONDERDAG a.s. 8 uur in één soeciale voorstelling FERNANDEL in 'N DORPSSCHANDAALTJE Vrolijke verwikkelingen om een betwist vaderschap! FERNANDEL. beroemd als „Don Camillo" wederom in een meesterlijke creatie. Toegang 18 jaar. Het programma van het openluchtconcert op Zaterdag 26 Juni 1954 in het Park Vel serbeek, door het Stedelijk Muziekkorps „Wageningen" (aanvang 19.30 uur) is als volgt: Semper Fidelis (mars), Sousa; Das Erntefest (ouverture), F. Pollak; Ballet de Faust (7 delen), Ch. Gounod; Les Roses du midi (wals), Joh. Strauss: Henny Heetveld (mars), P. Hoolhorst. Pauze. Lynwood (mars), J. Ord Hume; Oud Hollandse Boe rendansen, W. F. Siep; De Fremersberg, M. Koeneman; Swedish Rhapsody, Alfen Faith; Manoeuvremars, Stenz. De laatste woning aan de Wijkerstraat- weg tussen de politiepost en Heirweg, die in 1945 bespaard was gebleven, de aardige villa „Huize Anna", tot vorige week nog bewoond door de heer P. Nagel, is van daag door slopershanden met de grond ge lijk gemaakt. Dit huis, dat nog altjjd her innerde aan de eenmaal landelijke bouw langs de Wijkerstraatweg en met de villa „Klein Walden" en andere huizen een fraai geheel vormde bij de entrée van Velsen- Noord aan de rechterzijde van de straat weg tegenover de R.K. kerk, is thans ge vallen om plaats te maken voor de nieuw bouw van de N.V. Melkinrichting „Vel sen". Deze fabriek, die binnen enkele ja ren ook geheel zal moeten verdwijnen van de plaats waar zij nu nog staat tussen Ka naaldijk en vroegere Kruisstraat en Bur gemeester Weertsstraat, zal thans haar voornemen kunnen uitvoeren om op de opengekomen plek tussen Heirweg en Wrj- kermeerweg een kantoorgebouw en drie dienstwoningen te laten verrijzen. Te zij- nertijd zal de bouw van een geheel nieuwe melkinrichting het nieuwe complex van de M.I.V. voltooien. Even na de terugkomst van zijn vacantie is te Santpoort de heer C. Maarschalk, be velvoerder van de Velsense brandweer in Santpoort op achtenvijftigjarige leeftijd overleden. In November van dit jaar zou de heer Maarschalk vijfendertig jaar in dienst zijn geweest van de brandweer. Hij stond algemeen bekend als een zeer be minnelijk mens, die voor een ieder op elk ogenblik van de dag klaar stond. Na een dienst in de R.K. kerk te Sant poort, Donderdagmorgen om 9 uur, zal de overledene om 19 uur op de begraafplaats te Driehuis ter aarde worden besteld. Gevangen door zijn eigen gedraai werd deze helicopter, bestuurd door testpiloot William. Murray, tijdens een nachtvlucht boven Hartford (V.S.). Op de foto lijkt de helicopter op een reusachtige stalen spin, die zich zelf heeft ingesponnen, de bewoners van Hartford zagen slechts een doodgewoon hefschroefvliegtuigje, met lampjes op de rotorbladen. Die lampjes en het vakmanschap van de fotograaf deden het hem: toen de bladen draaiden met een snelheid van 720 km. per uur, zette de fotograaf de camera open en blitzte éénmaal. Over het resultaat kan hij tevreden zijn. De Velsense brandweer moest Dinsdag middag omstreeks 5 uur met de auto en de ladderwagen uitrukken, toen brand was gemeld bij de N.V. Visconservenfabriek „VICO" aan de Middenhavenstraat 28, tus sen de Vissers- en Haringhaven. Het per soneel van het bedrijf was het vuur in het rookhok, waar het dak door vuurresten in brand was geraakt, onmiddellijk met twee stralen op de eigen waterleiding te lijf gegaan. Dit heeft een uitbreiding van de brand voorkomen. Het personeel van de brandweer heeft het werk even later over genomen. Tegen half zes waren beide wa gens weer in de brandweergarage terug. Gisteren is het stoffeliik overschot van Ir. H. Mak, in leven hoofdingenieur bij de P.T.T. in het crematorium te Velsen ver ast. Bij ontstentenis van de heer Neher heeft in de aula de heer Van der Toorn, hoofdbestuurslid van de P.T.T., het woord gevoerd. „Hoewel het in strijd zou zijn met de eenvoud van de overledene als er veel woorden zouden worden gesproken, voelt de P.T.T. het als een plicht uitdrukking te geven aan de grote waardering en dank baarheid, die in het bedrijf ten opzichte van de arbeid van de heer Mak heersen," zo zei spreker. Hij memoreerde het pio nierswerk dat ir. Mak heeft verricht bij de opbouw van radio en televisie. „Het was hem," aldus spreker, „beschoren steeds op nieuwe en moeilijke gebieden leiding te geven en hij deed dit met grote vakkennis, gepaard aan een zeldzaam enthousiasme. Hij bezat de scheppende fantasie, die voor dit werk een vereiste is. Dit weric, waar van hij de grondslagen legde, zullen wij voortzetten en zo zal er blijven een onge ziene band tussen de dode en de levenden." Nadat de kist onder orgelspel was ge daald, heeft de oudste zoon ir. H. Mak de aanwezigen dank gezegd voor de blijken van medeleven. In Bloemendaal werd een vijfkamp voor politiecorpsen gehouden. De politie-amb- tenaren moesten uitkomen in de volgende onderdelen: Zwemmen, schieten, athletiek en hindernisbaan. De uitslag luidt: 1. Vel sen 28 punten; 2. Haarlem 24 pnt.; 3. Bloe mendaal 22 pnt.; 4. Zandvoort 18 pnt. en 5. Rheden 12 pnt. De „IJmonden" van de Bond van Zaterdag vliegers was met een convooi duiven in St. Denis. De afstand naar huis was 426 km. De vogels werden 's morgens om 9.15 uur gelost. De eerste duif, die om 15.28 uur werd ge klokt was van de heer J. Suurmond, die achtereenvolgens ook nummer 2, 3, 4, 5, en 9 op het hok kreeg. De uitslag was verder: D. Koffeman 6 en ;8 L. v. Veelen 7; C. P. Bekker 10. „De Atoom" Van de postduivenhoudersvereniging „De Atoom" maakten 63 vogels de treinreis naar Chateauroux om de thuisafstand van 665 km. af te leggen. De eerste duif kwam om 16.10 uur „binnen". De uitslag werd: J. Schoo 1; J. Eelsing 2; P. v. d. Wiele 3; M. v. 't Hof 4, 9, 10; L. E. A. Sloot 5; L. Veldt 6, 12; A. Kat 7; J. Asjes 8; J. Exalto 11, 13. „De Reisduif" Met 194 duiven heeft ook de Beverwijkse vereniging „De Reisduif" deelgenomen aan de vlucht van Chateauroux. De eerste duif was om 15.49 uur terug; de laatste 17.42 uur. De uitslagen waren: J. Luntz 1 en 8; M. Koorn 2; W. Fernee 3; J. de Nijs 4; D. Stie- mers 5, 14, 15, 26 en 33; T. Gravemaker 6 en 16; P. v. d. Outenaar 7; C. Westrate 9, 11 en 31; T. Loogen 10; P. Dekker 12; J. van Roon 13 en 30; P. H. van Minnen 17; L. Traa 13 en 24; C. Castricum 19. 25 en 37; P. Bruyn 3, 20, 21 en 22; C. G. J. Dekker 23; P. Luyt 27; R. Tweede prijs voor „St. Caecilia" Aan het te üpendam gehouden concours van de R.K. Bond van Harmonie- en Fan farekorpsen in Noordholland werd ook deelgenomen door de R.K. Harmonie „St. Caecilia" uit Velsen-Noord. De Velsense muzikanten brachten het in de afdeling Uitmuntendhed tot een tweede prijs met 253 punten. du Crocq 28; F. Versluis 29; M. Niesten 32; G. de Graaf 34; W. Tuyn 35; C. Hoeks 36; J. Scheffers 38; L. H. Kneppers 39; G. v. d. Winden 40. „Assumburg" Van de Heemskerkse vereniging „Assum burg" was de uitslag: G. Wagner 1; J. Knap 2 en 8; Ch. Bey 3 en 10; P. v. d. Loos 4; Ve we La 5; B. Schellevis 6, 7 en 9; P. Been tjes 11; J. Numan 12. „Bevrijde Vleugels" Ook de duiven van „Bevrijde Vleugels" kwamen van Chateauroux en hiervan was de eerste om 16.17 uur binnen. M. C. de Nijs 1; N. van Duivenvoorde 2 en 3; G. Lotter- Dinsdag 22 Juni kwamen de haven van IJmuiden binnen: Ton S van Karlstad. Kars- kar van Malmö. Danaholm van Rotterdam. Marne van Parijs. Hollandia van Gothen burg. Finn van Sandarne. Adolf Leonard v. Lulea. Viggen van Denenmere. Amazones v. Antwerpen. Christiaan Russ van Rafsö. Dot terel van Liverpool. Nilssture van Sundsvall. Texelstroom van Londen. Werrathal van Antwerpen. Lerwick van Londen. Le Trévor van Boulogne. Antha van Fason. Brouwers gracht van Hamina. Karimata van Bremen. Njord van Raumö. Radaune van Rotterdam. Jura van Pantomimi. Daniel van Londen. Anna Sylvia van Bremen. Oda van Brake. Vertrokken zijn: Nigerstroom naar Bre men. Dina naar Goole. August Bolten naar Bordeaux. Cabinda naar Hamburg. Amalie Essberger naar Bremen. Dotterel naar Rot terdam. Cóte du Nord naar Rouaan. Karskar naar Londen. Adonis naar Bremen. Millfinch naar Londen. Sukumi naar Archangel. Heriot naar Lejth. Möwe I naar Antwerpen. Agnes Essberger naar Rotterdam. Teleman naar Antwerpen. Margrieth L. naar Londen. Om de band tussen alle B-B.'crs te ver stevigen is een gedeelte van het personeel van de Dienst Bescherming Burgerbevol king in de Kring Velsen-Beverwijk gister avond met de familieleden bUeen geweest op een genoeglijke bindingsavond, hen aangeboden door de Plaatselijke Commis sie Bevordering B.B. Het was tevens de eerste van vier bindingsavonden, die in het Patronaatsgebouw werd gehouden en waarop de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint met echtgenote aanwezig was. De voorzitter van de commissie, de heer J. D. B. Olie, voerde eerst het woord. Hij zei onder meer: „Het is myn vaste overtuiging dat het werk der B. B. on danks alle lauwheid, misverstand en tegen slagen, slagen moet. Indien er één sociale actie bestaat, die ons aller medewerking behoeft, dan is het voorzeker deze. Het is mij een waar genoegen u hier in zo grote getale aanwezig te zien en de aan wezigheid uwer echtgenoten en verloofden is een waarborg ervoor, dat ge u in de beste stemming met elkaar zult verbroede ren, bewust van het grote belang onzer zuiver menslievende actie. Wij willen im mers de bevolking behoeden voor de ge volgen van rampen, die naar wij hopen ver van onze grenzen verwijderd zullen blij ven, maar voor welker realiteit wij de ogen open hebben. Ons heeft ware naas tenliefde ertoe gedreven een plaats te ver vullen in de organisatie B. B., in het dui delijk besef, dat, indien onverhoopt het ongeluk ons zou treffen, de individuele hulp te kort schiet en alleen georganiseer de collectieve hulp uitkomst kan brengen." Hij eindigde zijn toespraak met de op wekking aan allen, de B.B.-geest te be vorderen en naar buiten uit te dragen, op dat Nederland in het bezit komt van een ADVERTENTIE Gouden festijn Woensdag 30 Juni wordt in het knusse, gezellige huis aan de Van Leeuwenstraat 42, door het echtpaar Iskes-Oldenburg het vijftigjarig huwelijksfeest gevierd. Feest is een wel heel groot woord, want sedert de bruigom vijf jaren geleden een ongeluk heeft gehad aan zijn hoofd, is iedere inspanning hem verboden. Maar dat neemt niet weg dat kinders en klein- kinders, zij het dan op minder luidruchtige wijze dan gebrui kelijk, zich rond de tafel zul len scharen. Jacobus Iskes heeft zijn le ven „aan de kant" doorge bracht. Als knaap van veertien jaren kwam hij als visknecht bij Klaas Broek en in de loop der tijden heeft hij, naar hij zelf zegt, met vallen en opstaan alle werk gedaan dat er in het vissershavenbedrijf te doen valt. Hij haalde zijn bruid Trijntje Oldenburg uit Velser- oord en hun huwelijk werd ge zegend met negen spruiten. Acht van hen wonen in Ne derland, een dochter trok met manlief en haar gezin naar Australië en zij maken het er opperbest. Dat wijzen de foto's, die de bruid met gerechte trots toont, uit. Bij de vele cadeaux die in deze dagen in ontvangst worden genomen in een keu rige aarden vaas, waarin speelwerk diep in de bodem zit verborgen. En de argeloze bezoeker wordt, bij het aan schouwen van dit kunstwerk plotseling verrast door het ho ren van het Australische volks lied, gevolgd door enige andere wijsjes. Het presentje uit Nieuw Zuid-Wales heeft de ereplaats gekregen op het dressoir. En terecht. Vierentwintig kleinkinderen en één achterkleinkind hebben allemaal een stukje van groot moeders en grootvaders hart gestolen. En al zijn deze vijftig jaren lang niet allemaal op rozen voorbijgegaan, vreugde en tevredenheid straalt van beider gezichten. Van deze plaats wens ik de gouden ju bilarissen nog vele prettige en vreugdevolle jaren toe. „IJmuiden" Vorige week Donderdag is het Chr. Mannenkoor „IJmui den" naar Harderwijk geweest om voor de patiënten van Sa natorium „Sonnevanck" te zin gen. De secretaris, meneer H. Klok, heeft me er zo enthou siast van verteld, dat ik er nu, haast een week later, nog even melding van moet maken. De zang werd op hoge prijs gesteld en de mannen van het koor zijn dan ook dankbaar, dat zij met zang enige ontspanning aan de patiënten hebben kun- nenbrengen. De uitvoering had plaats op het grasgazon voor de verschillende paviljoens. Met het bos als achtergrond kwam het geheel uitstekend tot zijn recht. Welke vereniging zet de volgende stap voor zo'n optreden voor de patiënten in ziekenhuizen, sanatoria of in richtingen? Oh, die Lange Die Lange Nieuwstraat, me- lieve, keert nogal eens terug in deze kolommetjes. Er schijnt dus echt iets niet aan te deu gen. Juist, zullen velen stellen, die straat of beter eengedeelte van die straat deugt ook niet. Dat rijwielpad is te smal, veel te smal, er moet minstens nog een tegeltje en waarom geen tweede tegeltje by. Nu moei ik me liever niet in straat- bouwkundige zaken, maar dat die paden te smal zijn, vrien den, daar ga ik in mee. En als er nu toch eens iemand naar komt kijken, dan kunnen de hoeken van al die fietspaden misschien ook onderhanden worden genomen, schrijft die lezer uit het Gijzenveltplant- soen me. Op de plek waar het fietspad moet worden opgere den, loopt de rand veel te snel omhoog. Er zijn al heel wat wielen van fietssen en brom fietsen gesneuveld in de duis ternis. Miauw De kennismaking van een collega van me met de IJmui- dense havenarbeiders zij stonden toen midden in de nacht klaar om drie trawlers te lossen en vatten nog een bak koffie is er indertijd één van minder prettige aard ge weest. Het is ook niet bepaald prettig om te horen dat je als bezoeker behoort tot „het vuil in de hal, dat ook in het water thuis zou horen", hetgeen dan met nog iets fraaiere woorden werd omschreven. De twee poezen, die al enige weken in de hallen rondzwier ven, sijn die woorden vermoe delijk te binnen geschoten, toen de „kaairidders" in een nacht van de vorige week een ware klopjacht op het tweetal orga niseerden. Die diertjes zwier ven dag en nacht door de hal en bij het rumoer van de los sing kwam dan uren achtereen en van nacht tót nacht het klaaglijke „miauw,miauw". Nu, dat werd die IJmuidenaren teveel. Meergenoemde klop jacht werd in elkaar gezet en onder winches en manden heeft men het poezenstel ten slotte te pakken gekregen. De diertjes hebben verschrikt rondgekeken, net als die colle ga toen. Enfin, de diertjes liggen niet in de Vissershaven. Nadat ver schillende arbeiders wat schrammen hadden verbonden winches en kisten geven niet veel mee is een man op de fiets geklommen en heeft de diertjes naar het Kerbert- Asyl gebracht. Dat is nog eens werk. Noordzee-PTT Haringloggers van Katwijk blijven soms vele weken ach tereen op zee, daar de vangst in de eerste weken van het seizoen van enige schepen wordt overgeladen op een log ger, die er mee naar IJmui den stoomt. En die loggers kunnen lang wegblijven, omdat er bij deze visserij weinig wordt verstookt en er voldoen de proviand wordt meegeno men. Maar nu het contact met moeder en de kinders. 's Avonds doen ze vaak in een hele rij een roepje naar huis om met elkaar honderdmaal te vertellen dat het lekker weer tje is, dat moeder een nacht zoen mag hebben en dat alles nog in orde is. De post gaat evenwel gewoon door, heb ik gisteren ontdekt. Een van de uitstomende loggers had giste ren haast een zak vol post aan dek liggen, brieven en pakjes. Op de visserij kunnen we die post best in de middag bezor gen, vertelde de schipper me. Hij vond het aardig werk. af en toe ben je maar 's de PTT'er van de Noordzee. LAMPENIER Jr. KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4880 Donderdagavond wordt in het Thalia- theater in een speciale voorstelling de film ,,'n Dorpsschandaaltje" gedraaid. Het is de moeite waard om getuige te zijn van het schandaaltje in een Frans dorp, waarin een bakker (Fernandel) een belangrijke rol vervult. De ruzies zijn niet van de lucht. De toeschouwer komt wat dat be treft, dan ook zeker aan zijn trekken. De aanvoer op de aardbeienveiling was Dinsdag ongeveer zo groot als een dag te voren. Er waren 24.000 manden. De aan voer bestond voor 97 procent uit aardbeien met dop. Het was een geluk, dat één fabriek deze aardbeien met dop kocht voor het maken van vruchtensappen. Indien dit niet was geschied, zouden de prijzen be langrijk zijn gedaald. Er werd toch al min der betaald. De prijzen lagen tussen de 2,40 en 2,65 per mand. De binnenlandse markt kocht voor prijzen variërend van 2,50 tot 3,50 per mand. Hiertoe behoor de ook de eerste framboos-aardbei „Missie Schindler." A. Geldermans tweede Enige leden van de Beverwijkse ren nersclub „Kennemerland" hebben deelge nomen aan de ronde van Uithoorn. Bij de amateurs werd A. Geldermans tweede en bij de nieuwelingen eindigde C. Stroomer op de zevende en G. Duinmeyer op de achtste plaats. Ruimere schuurtjes aan de Galgenweg In de vergadering van 1 Maart 1954 heeft de Beverwijkse raad een crediet ver leend van 12.000,voor de bouw van 48 schuurtjes bij de 48 étagewoningen aan de Galgenweg. Inmiddels heeft het bestuur van de Stichting „Woningbouw St. Willi- brordus" verzocht dit crediet met 7.000, te verhogen, zulks mede ten gevolge van een wijziging van het plan. Tengevolge hiervan zal de wekelijkse huur nogmaals met 0,15 moeten worden verhoogd tot ge middeld 9,50 per woning per week. apparaat, dat in dienende toewijding ons volk voor de gevolgen van mogelijke ram pen behoedt. Als eerste filmpje werd op deze avond vertoond het bekende „Houe Zo" en daar na „Kermis in Hollywood", een grappig werkje uit de studio's van Joop Geesink. Nadat de heren G. A. Suermondt, pro motor van de B.B. en W. van Lier, hoofd bescherming burgerbevolking in de kring Velsen-Beverwijk hadden gesproken, werd de hoofdfilm „Meneer de gouvernante" af gerold. De heer Van Lier merkte onder meer op dat een deel van de opleidingen in Velsen thans is beëindigd en dat een ander deel juist is begonnen of gaat be ginnen. De heer Van Lier achtte het van zeer groot belang dat een hechte band tus sen alle B.B.-vrijwilligers ontstaat. Plan nen zijn in voorbereiding om in Velsen tot een B.B.-centrum te komen, waar men ook zou kunnen samenkomen op gezellige avonden. Gisteren op zee. Hoewel slechts enige schippers van trawlers zich uitlaten over de visserij en elkaar inlichten, is uit enige vangstberichten toch wel op te maken dat het thans wat beter gaat met de vang sten. De „Thorina" had bijvoorbeeld nog een mooie trek van zeventig manden ma kreel. Na de trek van de „Postboy" van 100 makreel, die we gisteren al meldden, kwam er echter weer een van vijf manden. Het blijft dus wel erg wisselvallig. De trawlers vissen op 55 N.B. en 2 O.L. De loggers gaven als positie op 55 N.B. en 1.50 O.L. op de Noord westpunt van de Doggersbank. De „Excelsior 3" viste bij de Pit-boei met wisselende vangsten (wat mandjes piepers, makreel en gullen) en een ketter haalde Noordelijker 100 stuks kabeljauwen en 50 manden vis in een trek scheeps. Vannacht deed de Scheveningse „Deli" een trek van 12 manden piepers en 12 stuks kabeljauw en een trek van 9 manden mooie vis en zes kabeljauwen. De „Drie Gebroeders" HO. 79 haalde van een trek van drie uur 9 manden radio en 10 stuks kabeljauwen scheeps. Bij een vorige trek waren het 7 manden vis en vier kabel jauwen. Samenwerking. Regelmatig zijn op de visserij golven gesprekken te horen tus sen Nederlandse en Duitse schippers, die met hun frequentie vlak naast elkaar hui zen. „Weitn wollen wir wieder zusammen kommen". „Schalt um", en de basis voor een nieuw gesprek over vangstresultaten en meldingen van de positie is gelegd. De Duitsers visten gisteren op 54.54 N.B. en 2.50 O.L. Eer. van de Nederlandse opvaren den van een trawler, die de Franse taal vrij goed kent, spreekt elke dag ook met de schippers van Franse trawlers. Zodoende krijgt men een uitwisseling van gegevens. Prijzen van Dinsdag. Gr. tong 1.66- 1.36, grm. tong 1.46-1.32 kim. tong 1.34- 1.26, kl. tong I 1.20-1.10, kl. tong II 1.10- 0.96, tarbot I 1.74-1.50, alles per k.g.; tar bot III 59, tarbot IV 54-28, gr. schol 24, grm. schol 24, kim. schol 32-27, kl. schol I 31-30, kl. schol II 35-9, schar 17-11, ma kreel 23-17.50 kim. schelvis 48, kl. schel vis I 42, kl. schelvis II 21-19, wijting 22.50- 12.50, gr. gul 43-38, mid. gul 29-26, kl. gul 17, kl. haai 31, alles per 50 kg. Aanvoer van Dinsdag. 70 kisten tong en tarbot, 173 k. schol, 35 k. schar, 610 k. makreel, 185 k. schelvis, 27 fc. wijting, 60 k. kabeljauw en gul, 8 k. haai en 22 k. di versen, totaal 1190 kisten. IJselmeervisserij. Ook vorige week bleef de aanvoer van kuilpaling beneden verwach ting. De vangsten per vaartuig waren nog steeds onbevredigend en varieerden per vaartuigen en per dag van 45 tot 130 pond. Door de geringe aanvoer konden goede prij zen worden genoteerd. Kuilpaling haalde per pond van f 1,01 tot f 1,32. De aanvoer van lijnpaling was ook niet groot; er werd per pond van f 1,15 tot f 1,90 betaald. Snoekbaars noteerde per pond van f0.67 tot f0,76, rode baars van f 0,60 tot f 0,96, bot f 0,35 per pond. De aanvoer van nest was goed. In totaal werd ongeveer 154 ton aangevoerd. De prijs per bak van 75 pond liep van f 2,60 tot f 3,05. De weekbesommingen van de kuilaalvis- sers waren per vaartuig van f300 tot f700. Bij de lijnaalvissers was dit per vaartuig van f 200 tot f 600. Aangevoerd werd: 34.464 pond kuilpaling; 5803 pond lijnpaling; 249 pond snoekbaars; 1006 pond rode baars: 41 pond bot; 8 pond karper en 307.313 pond nest. De totale omzet aan de afslag te Urk be droeg f59.424,70.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7