Vertegenwoordigers lager voetbal kanten zich tegen voorstellen KNVB Sierlijke oudjes auto-gala Bij eersteklassers nu 44 clubs voor Simons, Post ma en Knijnenburg werden kampioen van Nederland Italianen oppermachtig na twee étappes Het beste uit de Virginia-oogst! MAANDAG 9 AUGUSTUS 1954 3 Voorvergadering in Kras Bondsvoorzitter Hopster terug uit de West Internationale motorraces in Tubbergen Ronde van Zwitserland Norton-rijder tijdens race zeer ernstig gewond Om de Galeabeker Adrie Voortihg 34ste in het klassement Van 't Hof vijfde in „Omloop van de Kempen" Gerrit Voorting won in Maastricht Nederlandse ploegen voor wereldkampioenschappen Russische sprinters naar wereldkampioenschappen Competitie-rit HRC „Excelsior" Tennis J. de Mos winnaar in Noordwijk In Amsterdam, Utrecht, Rotterdam, Sittard, Breda en Groningen zijn Zaterdag vergaderingen gehouden met als vrijwel enige agendapunt: de voorstellen van de K.N.V.B. in verband met de uitbetaling van spelers. Er zijn felle debatten gehouden, er zijn nieuwe voorstellen op tafel gekomen en weer verworpen en er zijn wéér debatten gevoerd. Alles samenvattend kan gezegd worden dat van de eersteklassers thans 44 verenigingen voorstander zijn van het geven van ver goedingen en dat het „lager voetbal" in alle delen van het land waar vergaderd werd zich tegen de voorstellen van de voetbalbond kantte. Waarbij dus steeds onzekerder wordt of de voorstellen van de bond er in de buitengewone verga dering van Zaterdag aanstaande in Amsterdam door zullen komen. Hetgeen tevens de vraag doet rijzen of het in de toekomst mogelijk zal blijven de eenheid in de K.N.V.B. te bewaren. In Utrecht is een buitengewone algemene ledenvergadering gehouden van de Ver eniging van Eersteklassers, waarbij 51 clubs waren vertegenwoordigd en ook alle aftredende bestuursleden aanwezig waren. De agenda bevatte twee belangrijke pun ten. Het ene was de verkiezing van een nieuwe voorzitter teneinde te voorzien in de door het aftreden van de heer Erbé ont stane vacature. Bij enkele candidaatstel- ling werd de heer Martens, voorzitter van ADO tot opvolger van de heer Erbé ge kozen. Het tweede punt was een verdere be spreking van de voorstellen van het be stuur van de KNVB. Diverse sprekers voerden hierover het woord, waarbij vast kwam te staan dat het aantal oorspronke lijke tegenstemmers aanmerkelijk is ge slonken. De oorspronkelijke verhouding was 39 voor, 11 tegen en 4 onthoudingen. Thans verklaarden de heren Hekman (GVAV) en Westra (Leeuwarden) dat zij zich uit practische overwegingen aan de zijde van de voorstanders zouden scharen. Een gelijkluidende verklaring was in de vergadering in Deventer reeds afgelegd door de heer Mateboer van Zwolse Boys. Van de vier verenigingen, die blanco had den gestemd, hebben Go Ahead en AGOVV zich eveneens bij de voorstanders gevoegd. Het aantal voorstanders bedraagt thans 44, en de algemene indruk is dat dat aantal nog zal groeien. De vergadering gaf als zijn mening te kennen dat bij de huidige competitie het aantal wedstrijden te gering zou zijn om de hoge kosten, verbonden aan de in voering van het semi-professionalisme, te dekken. Beroep op lager voetbal Vele sprekers, ook tegenstanders, zetten hun mening over de voorstellen van het bondsbestuur uiteen. Hierbij bleek dat in de vergadering een grote eenheid bestond en een goede verstandhouding en dat men volledig achter het bondsbestuur zou wil len blijven staan. Er zal een beroep op het lagere voetbal worden gedaan om een sfeer van vertrouwen te handhaven en daarmee het bondsbelang te dienen. In de bestuursvacatures werden benoemd voor het Noorden de heren Hekman (GVAV) voor het Westen Van Asselt (Blauw Wit) en Scheeres (VSV) en voor het Zuiden voorlopig de heren Bolsius (NOAD) en Mees (BW). West I Onder voorzitterschap van de heer Berg- velt jr. zijn de tweede-, derde- en vierde klassers van het district West I in Amster dam bijeengekomen om hun standpunt te bepalen. Toen de voorstellen van het be stuur van de belangenvereniging in stem ming werden gebracht, werden die met grote meerderheid van stemmen aange nomen. De voorstellen luiden: 1. „Het bestuur van de Vereniging ter behartiging van de belangen van 2e, 3e en 4e klasse voetbalverenigingen in Neder land, district West I staat unaniem af wijzend tegenover het voorstel van het KNVB-bestuur (inzake betaling van ver goedingen aan spelers) in de huidige vorm". Drie verenigingen waren het met dit punt niet eens en stemden tegen. Met alge mene stemmen werd het volgende punt aanvaard: 2. „Het bestuur acht het besluit van het bondsbestuur om aan de algemene ver gadering voor te stellen de verenigingen toe te staan op grote schaal vergoedingen te betalen, overhaast genomen en zonder behoorlijk overleg met de betrokken orga nisaties. Het betreurt hogelijk, dat door dit besluit velen in een dwangpositie zijn ge komen ook al, omdat daardoor verwach tingen zijn gewekt, die wellicht niet onge daan gemaakt kunnen worden". Toch was er een grote meerderheid voor: 3. „Het bestuur staat in meerderheid in principe niet afwijzend tegenover betaling van vergoedingen aan een beperkte groep van spelers". Er gingen stemmen in de vergadering op om over de voorgestelde „status quo voor één seizoen" maar niet meer te spreken. Het punt werd desondanks met slechts 9 Naar wij vernemen zal Zaterdag 14 Augustus de bondsvergadering van de KNVB worden voorafgegaan door een al gemene vergadering van de Federatie van tweede-, derde- en vierde-klassers, die eveneens in Krasnapolsky in Amsterdam zal worden gehouden. Op deze vergadering zullen de mededelingen van alle distric ten worden getoetst en zal getracht wor den het lagere voetbal één lijn te laten trekken. Enkele dagen eerder dan verwacht werd is ir. H. F. Hopster, voorzitter van de KNVB, in Nederland teruggekeerd van de tournée naar de West. Met hem zijn mee gekomen het bestuurslid, tevens voorzitter van de technische commissie de heer G. Kruyver en de Eindhovense speler Tebak. Het ligt in de bedoeling van het bestuur van de KNVB in deze week met verschillende voetbalofficials, die de diverse standpunten en stromingen ver tegenwoordigen, welke er heersen ten aan zien van de koerswijziging in de bond, contact te zoeken. stemmen tegen aangenomen. Het luidt: 4. „Het bestuur zou gaarne de status quo voor één seizoen handhaven ten einde tijd te hebben om, door rustig overleg, het eventueel betalen van vergoedingen te re gelen". Het laatste voorstel had 2 tegenstem mers: 5. „Indien een belangrijke stroming het noodzakelijk of gewenst acht thans reeds tot het betalen van vergoedingen over te gaan, dan stelt de meerderheid van het bestuur zich op het standpunt, mede ten einde er naar te streven de eenheid in de KNVB te behouden, dat zij hiermede ac- coord zou kunnen gaan op de volgende voorwaarden: a. Het betalen van vergoedingen wordt beperkt tot spelers die in de hoofdklasse uitkomen. b. Hieruit volgt, dat het dan noodzakelijk is reeds voor het seizoen 1954/'55 een hoofdklasse in te stellen. c. Een speler, die betaling ontvangt wordt beschouwd als semi-beroepsspeler en niet als amateur met licentie. d. Principieel dienen amateurvereni gingen niet in dezelfde competities uit te komen als de clubs, die vergoedingen be talen, tenzij een voor de hoofdklasse in aanmerking komende amateurclub daartoe de wens te kennen geeft, in welk geval de amateursbepalingen op deze vereniging toepasselijk blijven". West eveneens tegen Met vijf stemmen voor en 96 stemmen tegen heeft de belangenvereniging van de tweede-, derde- en vierdeklassers van West II het voorstel van de KNVB inzake de invoering van een premie-stelsel ver worpen. Gedetailleerd was het resultaat: 2-16, 2-31 en 1-49 voor respectievelijk de tweede-, derde- en vierdeklassers. Maar al deden enige gedelegeerden hun best met tegenvoorstellen te komen, het bleef tenslotte alles beperkt tot het simpele afstemmen van het KNVB-voorstel. De vrij grote eenstemmigheid is evenwel slechts ogenschijnlijk. Een groep afgevaar digden verliet na afloop van deze vaak rommelige vergadering de zaal zeker niet geheel bevredigd. Uit de stemming in de zaal was tijdens de bijeenkomst duidelijk geworden, dat een deel der aanwezige clubs de „grotere broers" uit de hoogste afdeling zeker niet wilden weerstreven in hun poging om tot betaald voetbal te geraken, doch daarbij tevens de belangen van de lagere klassers beter beschermd wensten te weten dan in het geval dat het voorstel van de KNVB in zijn oorspronkelijke vorm wordt aan genomen. Dit komt dus in de eerste plaats neer op het handhaven van de huidige over schrijvingsbepalingen. Wanneer de KNVB- voorstellen in andere vorm opnieuw wor den voorgelegd zijn deze verenigingen zeker bereid hierover opnieuw te beraden, overtuigd als zij er van zijn, dat het be roepsvoetbal met geen mogelijkheid meer tegen te houden of weg te krijgen is. De meeste sprekers waren van oordeel dat in geval van doorvoering van het pre mievoetbal de betalende en de amateur clubs streng van elkaar gescheiden dienen te spelen in aparte competities. De heer Vos (Scheveningen) toonde zich de kampioen van het amateurisme in een gloedvolle rede. Hij ging bij een tweede gang naar de katheder zelfs zover, dat hij de gehele kwestie ter oplossing aan de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen wilde voorleggen en ver zocht de voorzitter dit voorstel over te ne men. Hij maakte zich verder bang, dat de Koningin de KNVB het brevet „Konink lijke" zou ontnemen indien de laatste in een „sjacherbond" veranderd zou worden. Incidenten Er waren ook nog een paar incidenten. Zoals toen de heer Van Soest (ONA) uit Gouda ten eerste beweerde dat de tegen woordige overschrijvingsbepaling kon wor den gehandhaafd omdat deze genoeg ma zen biedt om doorheen te kunnen glippen zoals hem was gebleken bij andere vereni gingen en ten tweede als zijn overtuiging uitsprak, dat vele verenigingen tegen het premie-stelsel zijn, omdat eigen financiën niet toestaan hieraan zelf deel te nemen. De heer Baltus Meyer hamerde beide malen en verbood spreker insinuaties te plaatsen aan -de adressen van andere clubs of anders met namen ter tafel te komen. Toen de Goudse afgevaardigde in het eer ste geval inderdaad met namen kwam werd de positie van de voorzitter vrij moeilijk. Aan een bestuurslid van de beschuldigde vereniging werd geen kans geboden om zich te weer te stellen, hetgeen toch onge twijfeld in zijn bedoeling moet hebben ge legen. Zuid I en II ook tegen In de in Breda gehouden algemene ver gadering van 2e, 3e en 4e klassers van Zuid I werd na zeer uitvoerige en geani meerde besprekingen het voorstel van het bondsbestuur met 35 tegen 2 stemmen ver worpen. In een in Sittard gehouden vergadering heeft de Vereniging van tweede-, derde en vierdeklassers district Zuid II zich met 52 tegen 3 stemmen uitgesproken tegen de invoering van een premiestelsel. In een in Groningen gehouden vergade ring heeft de vereniging van tweede-, der de- en vierdeklassers district Noord zich met 68 tegen 3 stemmen uitgesproken tegen de invoering van een premiestelsel. De vereniging is voor de instelling van een hoofdklasse, maar dan zonder betaling van spelers. Afdeling Limburg tegen Ook in de afdeling Limburg van de KNVB sprak men zich met overgrote meerderheid. uit tegen het bondsvoorstel. Bij de internationale motorraces in Tubbergen, die Zaterdag werden gehou den, hebben de meer dan 45.000 toe schouwers vooral genoten van de ener verende en sensationele strijd in de internationale 350 ccc klasse. Een strijd, waarin een goed rijdende Simons twee Engelse toprijders Julian en Heath te snel af was. Ronden lang stoof het drietal wiel aan wiel over dat bochtige circuit. Aanvankelijk was ook de Zweedse kam pioen Carlson bij dit gevecht betrokken, doch reeds in de tweede ronde was Simons op zijn snelle AJS hem voorbijgereden. De volgende aanval van Simons was gericht op de Engelsman Heath op AJb en ook deze zag spoedig het achterwiel van de strijdluchtige Nederlander. En nu was er alleen nog de Engelsman Julian voor hem en de voorsprong van de Brit bedroeg in de vierde ronde 5 seconden. Opnieuw trok Simons ten aanval. De voorsprong van de Engelsman werd steeds kleiner en reeds in de zesde ronde had Simons zijn wiel te pakken. Maar Julian kwam terug. Na een felle nek aan nek race veroverde de Brit opnieuw de kop. Simons bleef aan zijn wiel en in de achtste ronde schoot hij Julian voor de tweede maal voorbij en nu voor goed, want de Engelsman had in deze strijd te veel van zijn AJS gevergd en hij moest de strijd tenslotte staken wegens motorpech. Simons won tenslotte onbedreigd met bijna 18 seconden voorsprong op Heath. Wel waren ook de verwachtingen voor de 500 cc race hoog gespannen, maar dit werd al spoedig een tegenvaller, daar Drikus Veer, die een speciale JAWA-ma- chine ter beschikking had gekregen, reeds in de eerste ronde uit de bocht der verin gen schoot. Hij en de machine kwamen er goed af, maar zijn achterstand was in middels zo groot geworden, dat hij zich niet meer kon laten gelden. Van een duel Veer-Knijnenburg kwam zodoende niets. Knijnenburg, die van meet af de kop ge nomen had met zijn BMW, werd slechts enkele ronden even bedreigd door de Engelsman Perris op Norton doch was daarna reeds zeker van de eerste plaats en van zijn Nederlands kampioenschap in de 500 cc-klasse. De 57-jarige Engelsman Cope maakte tijdens de 125 cc race (internationaal) een val in de bocht nabij Fleringen, waarbij ook iemand uit het publiek werd getroffen, maar dit ongeluk liep goed af. Dezt 125 cc-race leverde aanvankelijk nog al spanning op, doch toen de strijd tussen de Italianen Spadoni en Marelli, beiden op MV, na drie ronden was beslecht in het voordeel van Marelli, waren er voor het publiek slechts enkele duels in de achterhoede interessant. Weinig strijd Ook in de 250 cc klasse internationaal was er van weinig strijd sprake. De Duit ser Brand op NSU nam van start af de kop en won de race met bijna zeven se- conden voorsprong op de Nederlander Postma op Guzzi. De tweede plaats was voor Postma, die een fel duel had uitgevochten met Steman, voldoende om het Nederlandse kampioen schap in deze klasse op zijn naam te brengen. De titel in de 125 cc-klasse was voor Simons en die voor de 500 cc ver overde Knijnenburg. Bakker, die door een ongeval niet in Tubbergen startte, werd tot Nederlands kampioen in de 350 cc klasse uitgeroepen, aangezien hij voor gaande races in dit jaar reeds- zoveel pun ten had verworven, dat niemand hem meer kon bedreigen. De junioren-races, welke in de morgen uren werden verreden leverden in de 125 cc klasse een overwinning op voor J. E. Remmelts uit Meppel op Rumi. In de 250 cc klasse won C. van Ewijk uit IJssel- monde op NSU; in de 350 cc klasse zege vierde L. Rehorst uit Den Haag met BSA en in de 500 cc klasse werd Koster uit Amsterdam op Norton als eerste afge- vlagd. Tenslotte zij nog vermeld, dat er één ronde-record is gesneuveld en wel in de 125 cc klasse internationaal. Dick Renooy, die later wegens motorpech moest uitvallen, noteerde de snelste ronde van 4 min. 40,4 sec. (een gemiddelde snelheid van 118,5 km) waarmede hij het ronde record dat op naam stond van Lottes (Duitsland) met 1,3 sec. verbeterde. Tijdens de junioren motorraces in Tub bergen deed zich een ernstig ongeluk voor. Toen de Rotterdammer Colpaert in de bocht bij Albergen zijn twee concurrenten Baas (Abbenes) met Triumph en Koster (Amsterdam) met Norton wilde passeren vloog de uitlaat van zijn 500 cc Norton los en schoot in het achterwiel. Hierdoor ont stond een botsing tussen de drie rijders. Colpaert maakte een val waarbij hij een ernstige hoofdwonde en een hersenschud ding opliep. Hij werd in bewusteloze toe stand naar een ziekenhuis in Almelo ver voerd. Baas staakte de strijd. Koster reed evenwel door. Later werd Colpaert uit het Diacones- senhuis in Almelo naar Enschedé overge bracht, waar hij een ernstige hersenope ratie heeft ondergaan. Zijn toestand was Zaterdagavond zor gelijk. Het dubbelspel van de ontmoeting Joego slaviëItalië in de finale van het tournooi om de Galeabeker is gewonnen door Italië, zodat dit land thans met 2-1 de leiding heeft. Jacobini en Pirro (It.) wonnen in vier sets van Baco en Jagec (Joegosl.): 10-8, 4-6, 6-4, 6-3. In de wedstrijd om de derde en vierde plaats tussen Frankrijk en België leiden de Fransen met 3-0, doordat Verdier en Viron (Fr.) in drie sets over hun tegenstanders An- dries en Keghel zegevierden: 6-3, 6-1, 6-3. Frankrijk heeft zich dus van de derde plaats verzekerd. De eerste étappe van de Ronde van Zwit serland van Zürich naar Winterthur, is ge wonnen door de Italiaan Monti, die de 221 kilometer van het parcours aflegde in 5 uur 37 min. 27 sec. Adrie Voorting werd twaalf de. Lambrichs (Ned.) werd met 33 andere renners, bij wie Coppi (It.) 25ste ex aequo geplaatst in 5.49.11. Smits (Ned.) kwam als 69ste en laatste binnen in 6.16.17. Adrie Voorting behoorde tot een groep van negen man, die na 50 kilometer de be slissende uitlooppoging ondernam. Hij verloor contact met de leiders bij de klim naar de 624 meter hoge Staffelegg. Later werd hij ingehaald door een groepje onder aanvoering van Fornara, maar hij moest ook deze renners laten gaan, toen zij de jacht op de leiders inzetten. Voorting gaf echter de moed niet op en arriveerde met slechts zes minuten achterstand in Winter thur. Het grote peloton, waarin Coppi, ver loor twaalf minuten. Smits behoorde tot de pechvogels van de dag. Hij kwam samen met Assirelli en Rit- tener ten val op de pas van Albis. De tweede étappe van de Ronde van Zwitserland, van Winterthur naar Davos (245 km.) is gewonnen door Coppi in 6 uur 50 min. 15 sec. In deze bergétappe opende Coppi, die zich de eerste dag vrij rustig had gehouden, het offensief. Na veertig kilometer ont snapte een groep van veertig man, waarbij onze landgenoot Lambrichs, maar reeds bij de eerste hellingen zetten de Italianen, eerst onder leiding van Astrua en Fornara, en later aangevoerd door Coppi de achter volging in. Op de laatste twee kilometer van de beklimming sloeg de wereldkam pioen onweerstaanbaar toe en bereikte de top met 20 seconden voorsprong en hij kwam met ruime voorsprong in Davos aan. Monti (Italië) bezette de tweede plaats. J. Lambrichs werd 29ste (6.54.57) en Voor ting 45ste (7.04.04). Smits, die nog last had van de verwon dingen, welke hij op de eerste dag bij een val had opgelopen, kon het tempo niet bij houden, zodat hij na de sluiting van de con trole in Davos arriveerde. Tenzij de wed strijdcommissie speciaal toestemming geeft, zal hij dus niet meer voor de derde étappe mogen starten. Het algemeen klassement na de tweede étappe luidt: 1. Monti (Italië) 12.27.48; 2. ex aequo: Fornara (Italië), Astrua (Italië), Coletto (Italië), Huber (Zwitserland) allen 12.28.19; 12. Coppi (Italië) 12 38.5626. Lambrichs (Ned.) 12.44.08; 34. Adrie Voor ting (Ned.) 12.47.59; 69. Smits (Ned.) 14.08.09. In een bijna onafgebroken regenbui won de Amsterdammer De Groot Zondag de „Omloop van de Kempen" die voor de zes de keer voor amateurs, over een afstand van 180 km., werd gereden. De Amsterdammer versloeg in de eind sprint Kersten uit Siebengewald en Van den Broek uit Breukelen. Gemakkelijk hebben de renners het deze keer niet ge had, want op de gladde wegen ontstonden talrijke valpartijen. Ook de Nederlandse kampioen Van Dongen staakte de strijd, toen hij in Vessem een lekke band kreeg. Kersten, die bij een valpartij in Heleind betrokken was, kreeg daar direct de fiets van de gewonde Eindhovenaar De Haas. Hij kreeg weer aansluiting, maar moest in de eindsprint na 140 km. op een voor hem totaal vreemde fiets, de eer aan De Groot laten. De uitslag luidde: 1. De Groot (Am- setrdam) 4 uur 30 min. en 52 sec. over 180 km.; 2. Kersten (Siebengewald); 3. Van den Broek (Breukelen); 4. Damen (Lies hout); 5. Van 't Hof (Sassenheim). ADVERTENTIE Onder ongunstige weersomstandigheden is in Maastricht het Pietersbe-rgcriterium gehouden. Vijftienduizend toeschouwers hadden zich voor deze wedstrijd, waaraan de Tour-ploeg deelnam, rondom het par cours, dat een lengte van 2300 meter had, opgesteld. Gerrit Voorting (Roosendaal) won. Hij reed de 115 km. in 3 uur 15 min. 10 sec. Op de tweede plaats eindigde Nol ten (Geleen) op 20 meter; Klaas van Est (St. Willebrord) ging op 40 meter als derde over de eindstreep. De Nederlandse ploeg voor de wereld kampioenschappen op de weg is als volgt samengesteld: Amateurs: Van den Borgh, Van der Broek, Van Dongen, Kersten, De Vries en Van der Weyden; le reserve Boelhouwer; 2e reserve Gramser en 3e reserve Nieskens. Professionals: Van Breenen, W. van Est, Faanhof, Nolten, Stevens, Adrie Voor ting, Gerrit Voorting en Wagtmans; le reserve Roks en 2e reserve Maenen. Ten aanzien van Nolten is bepaald, dat hij in de week voorafgaande aan de wereld kampioenschappen, en uiterlijk 17 Augus tus, een medische verklaring van geschikt heid moet overleggen, dit in verband met zijn tijdens de Ronde van Frankrijk opge lopen spierblessures. Het organisatiecomité van de wereld kampioenschappen wielrennen heeft uit Moskou bericht ontvangen dat twee Rus sische renners, Vadim Bakhalov en Rostis- lav Vargachkine, zullen deelnemen aan de wereldkampioenschappen sprint voor ama teurs. Het vorig jaar had Rusland slechts 6 waarnemers gezonden naar de kampioen schappen in Zürich en in Lugano. De HRC „Excelsior" hield de eerste rit uit de competitie. De uitslagen luiden als volgt: A- en B-klasse (37% km.): 1. F. Vroom; 2. J. van Wijk; 3. H. Brus. C-klasse (25 km.): 1. Takken; 2. Straver; 3. J. Westbroek. Het enkelspel van het internationaal prof tennis-tournooi in Noordwijk is gewonnen door onze landgenoot J. de Mos. Hij versloeg in de finale de Fransman Iemetti met 6-4, 6-4, 7-9, 5-7, 7-5. In de halve finale van het dubbelspel won nen de Franse Iemetti en Colin met 2-6, 6-2, 7-5, 6-4 van Scheuermeier (Zwits.) en Mo- hamed Ali Nobarek (Egypte). De eindstrijd in het dubbelspel werd ge wonnen door de Australiërs Cawthorne en Tregonning. Zij versloegen de Fransen Iemet ti en Colin met 6-3, 6-2, 6-1. In 1930 werd in Engeland door enkele enthousiaste liefhebbers van bijzonder oude autootjes de Veteran Car Club of Great Britain opgericht. Een vereniging, wélke zich ten doel stelt automobielen, welke gemaakt zijn voor 31 December 1916 op te sporen, te herstellen en in goede staat te houden. En dat deze brikjes geen museum stukken zijn, maar bijna onberispelijk rijden en nog dikwijls op de weg verschijnen heeft men gistermiddag in Alkmaar met eigen ogen kunnen zien, want vijfendertig auto's van leden van de Veteran Car Club waren ter gelegenheid van het zeven- honderdjarig bestaan van Alkmaar naar de kaasstad getrokken om deel te nemen aan de grote auto-gala, die in het gemeentelijk sportpark gehouden werd. ren. Via de series, kwart- en halve-finales De komst van de aftandse automobiel tjes was overigens een hele gunst voor Alk maar, want sinds de oprichting van de club hebben de eigenaars met hun wagens slechts drie keer 't buitenland bezocht. En de toeschouwers toonden zich gistermiddag dan ook bijzonder in hun nopjes met dit meevallertje. De Engelsen hadden hun autootjes en zichzelf terdege op dit evenement voorbe reid. De wagens glommen in het zonnetje en de chauffeurs verschenen vrijwel allen op de baan met een antieke sportpet op het hoofd en een klein snorretje op de boven lip. De oudste wagen, die in Alkmaar, was vertegenwoordigd was de 3% pk. Decau- ville, bouwjaar 1899. Voorts bevonden zich onder de deelnemers de eigenaar van de film-auto „Genevieve", een vijftigjarige „Darracq" en die van een wel zeer geruis loos en snel rijdende Rolls-Royce uit 1912. Stoelendans De autootjes begonnen hun optreden met een stoelendans, waarbij de wagens in een kringetje moesten rondrijden. Wanneer er door een der officials een teken werd ge geven stopten de wagentjes kreunend, de deuren werden opengegooid en de vrouwe lijke passagiers moesten zich dan meester maken van een stoel. Vervolgens kreeg men vast een voor proefje van de snelheidsraces, aangezien de vehikels uitkwamen in een eierenwed- strijd, waarbij men zo snel mogelijk al weer, een ei op een lepel over ongeveer vijftig meter moest vervoeren; de leden van de Veteran Car Club, die dit werkje kennelijk al eens meer gedaan hadden, brachten het er wel bijzonder goed af. Toen mochten de autootjes, die in lange tijd niet meer zulk inspannend werk had den gedaan, uitrusten en dat was beslist nodig, want talrijke wagens waren tegen de overmatige snelheden van af en toe zeker dertig kilometer per uur gaan pro testeren. Ter afwisseling van het optreden van de Veteran Car Club werden er auto-sprints van de RAC-West verreden, welke door de geniepige opstelling van een aantal lege benzinevaten buitengewoon spannend wa- kwam men tenslotte tot de eindstrijd tus sen M. Gatsonides op een Triumph-Sport en J. van der Klooster met een BMW, beiden van de RAC-club Haarlem. Gatsonides toonde zich hierbij met zijn snelle sport wagen heer en meester, maar moest hier na, zij het met miniem verschil zijn meer dere erkennen in J. Bos Eyssen (Ferrari) uit Alkmaar, die de winnaar van de sprints had uitgedaagd. Motorpolo De motor-poloploegen van Frankrijk en Nederland speelden een gezellig partijtje motorpolo, dat in een duidelijke overwin ning (vier-nul) voor de oranjehemden ein digde en aangezien ook de verliezende Franse ploeg nog in de prijzen viel, belette niets de spelers om, op hun motortjes uiter aard, gezamenlijk een ererondje te rijden. Het slot van het uitgebreide programma, waarbij men tegen het einde van de middag bijna twee uur op het tijdschema achter was, werd gevormd door de estafette-races van de Veteran Cars. En pas toen bleek, dat de motortjes van de oude auto's zeker nog niet voor de slo per bestemd zijn', want sommige chauffeurs haalden snelheden uit hun wagens, welke velen niet voor mogelijk hadden gehouden. De organisatoren wensten, na de eerste series de wedstrijden te eindigen, maar de Engelsen meenden, dat zij niet voor niets helemaal naar Alkmaar gekomen waren en stonden er op, dat de wedstrijden volle dig uitgereden werden, hetgeen tenslotte toegestaan werd. Het gevolg hiervan was echter, dat er nog slechts een handjevol toeschouwers aanwezig was, toen men aan het concours d'élégance begon. En gedurende al die tijd stonden de dui zenden Alkmaarders in de straten van hun stad op de oude auto's te wachten. Dit ge duld werd echter toch beloond zodat ten slotte iedereen zich tevreden in het feest gewoel van het jarige Alkmaar kon storten. Spelmoment voor het Franse doel uit de motorpolo-wedstrijd Nederland-Frankrijk, die door de Nederlanders met vier-nul werd gewonnen. A

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5