Democratische verkiezingsstunt bracht Eisenhower in het nauw Lidmaatschap van verboden partij op het nippertje voor verbod behoed PANDA EN DE MEESTER-SCHURK Wereldnieuws X-ocA i<» het zo J De radio geeft Vrijdag Wrijf Kou en Pijn DONDERDAG 26 AUGusTUS 1954 2 LIKDOORNS woïXu"? Kleren maken de man, vrouwen maken de kleren Partiëel onderwijs voor meisjes van 14-17 jaar Wateroverlast in Overijsel Len nieuwe wereld gaat voor U open Amerikaanse piloot voor verschijning versleten? Senator A. Wiley in ons land Hogere garantieprijs voor melk Benelux 10 jaar Oefening „Vuurdoop" geëindigd Auto tegen een boom; notaris omgekomen Vrachtauto te water; man en kind omgekomen Duitse vrouw in zee bij Terschelling verdronken Musicorda wordt ontbonden Examens weg met DAMPO MOGELIJK HEDEN Van onze correspondent in Washington) Een week lang hebben Senaat en Huis elkaar een wet tegen het communisme toe gespeeld. Nu eens werd die wet verscherpt, dan weer mede op aandrang van de regering verzacht, doch onmiddellijk daarna door de Senaat weer in krachtiger termen gewijzigd President Eisenhower heeft tenslotte een wetsontwerp getekend, waarbij de commu nistische partij wordt verboden. Na de on dertekening zeide Eisenhower van plan te zün ook de wetsontwerpen goed te keuren, waarbij degenen, die pleiten voor geweld dadige omverwerping van de regering, het staatsburgerschap wordt ontnomen, de doodstraf wordt ingevoerd voor degenen, die zich in vredestijd hebben schuldig ge maakt aan spionnage en betaling van pen sioenen en jaargelden aan personen die wegens zekere misdrijven zjjn veroordeeld, wordt verboden. De voorgeschiedenis was dat de Senaat een wet in behandeling had genomen, die zich richtte tegen vakverenigingen, waar de communisten de lakens uitdeelden. On verwacht hebben de democraten onder aanvoering van de als liberaal bekend staande senator Humphrey zodanige wijzigingen in deze wet voorgesteld, dat de maatregel een veel wijder strekking kreeg en in feite iedereen strafbaar stelde, die lid was van de communistische partij. De ondertoon van de redevoeringen der democraten was: „Jullie republikeinen doen nu wel alsof je zo anti-communistisch bent en je verwijt ons democraten wel, dat de periode, waarin wij aan de regering waren een periode van twintig jaren verraad was, maar als het er op aan komt, dan zijn wij het, die werkelijk radicale maatregelen tegen de communisten voorstellen". De actie der democraten hield kennelijk verband met de verkiezingen van Novem ber. De republikeinen zouden bij het pu bliek de indruk trachten te wekken, dat de democraten te slap waren ten aanzien van het communisme. Getart door deze steeds luider wordende aantijgingen, heb ben de democraten het initiatief genomen tot het in de ban doen van de communis tische partij en het vervolgen van com munisten, ja zeis van ieder, die in enig opzicht met hen samenwerkt of hen steunt. De republikeinen wisten wel, dat Eisen hower en zijn raadslieden niet zo ver wil den gaan en dat zij van oordeel waren, dat men door die maatregelen de communisten eer zou bevoordelen dan schade doen, maar zij durfden met de verkiezingen in zicht niet slapper te schijnen dan de democra ten en vooral de Senaat liet zich aan de vermaningen van het Witte Huis weinig gelegen liggen. Vrijheden in gevaar Tot dusverrre heeft men de communis tische partij niet willen verbieden, omdat men dan bepaalde vrijheden, die de grond wet waarborgt, de vrijheid van spreken, van vereniging en vergadering, te niet zou doen. De communistische partij mocht voortbestaan, maar haar leden waren volgens de McCarran-wet verplicht zich te laten inschrijven (wat zij niet deden) en herhaaldelijk zijn bestuursleden van de communistische partij gearresteerd en in het gevang gestopt op grond van de Smith- wet, die actief deelnemen aan een bewe ging, die de bestaande orde omver wil werpen, strafbaar stelt. Dat men optreedt tegen sabotage of tegen moordaanslagen, ligt voor de hand, maar de maatregelen, die men onder de McCarran en de Smith wet de laatste tijd tegen het communisme genomen had, gin gen sommigen toch te ver. Te meer, daar het communisme binnen de Amerikaanse grenzen geen onmiddellijk dreigend gevaar genoemd kan worden. De overgrote meer derheid van het Amerikaanse volk wil niets weten van de leer van Lenin en Stalin. Het is betreurenswaardig, dat de demo craten de verleiding niet hebben kunnen weerstaan de republikeinen de loef af te steken. Zij kondien dit alleen doen, door met evenveel bravour op de heksenjacht te gaan als de reactionnairste vertegen woordigers uit het republikeinse kamp. Deze tactiek strekt hun niet tot eer en zij hebben noch hun land', noch hun partij een dienst bewezen. Terwilïe van verkiezings winst 'werden beginselen prijsgegeven en hoge waarden van de grondwet in gevaar gebracht. Dilemma Indien het Congres de wet had aangeno men om het lidmaatschap van de commu nistische partij strafbaar te stellen (de maximum straf zou tienduizend' dollar en vijf jaar gevangenisstraf zijn geweest) zou Eisenhower daarmede voor een dilemma zijn gesteld. Had de president zijn veto over zulk een wet uitgesproken, dan had hij kunnen verwachten, dat men hem de leider van de republikeinse partij tijdens de komende verkiezingscampagne, slapheid ten aanzien van het communisme zou hebben verweten. Eisenhower en zijn naaste medewerkers hebben sterke druk op het Congres uitge oefend en zijn er op het nippertje in ge slaagd de bepaling, waarbij lidmaatschap van de communistische partij strafbaar werd gesteld, geschrapt te krijgen. Over gebleven is een wet, die aan de communis tische partij de rechten ontneemt (onder meer het voordeel als rechtspersoon te kunnen optreden), die andere partijen wel genieten. De motivering is dat de commu nistische partij geen partij is in de gewone zin van het woord, maar in feite een in strument om de Amerikaanse regering omver te werpen. Het Congres is tenslotte gezwicht voor het betoog van de regering, dat niet zozeer het gevaar om grondwette lijke rechten aan te tasten onderstreepte, als wel het feit dat de schijnbaar zo radi cale wet in werkelijkheid de strijd tegen het communisme moeilijker zou maken. ADVERTENTIE Weg: met onhandige likdoornringen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXA CORN Antiseptisch Likdoornmiddel van 1.1.36 bespaart U veel ellende. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Platen. 10.50 Feuilleton. 11.10 Pianorecital. 11.30 Orgel. 12.00 Dans muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Sport. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Pla ten. 14.50 Voordracht. 15.10 Vrouwenkoor 15.30 Platen. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gitaarensemble. 17.15 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Platen. 19.00 Schakels tussen heden en verleden, causerie. 19.15 Platen. 19.30 Op bezoek bij anderen, reportage. 19.45 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespre king. 20.15 Kamerkoor. 20.30 Benelux. 20.40 Internationale aspecten van het leven in Frankrijk, causerie. 21.00 Gevarieerd pro gramma. 22.00 Buitenlands weekoverzicht 22.15 Platen. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Tweede Assemblée van de Wereldraad van Kerken te Evanston. 23.20 Orgelspel. 23.4024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed en litteraire kalender. 8.00 Nieuws, en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Sym- phonette-orkest. 10.25 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Amusementsmuziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 We reldkampioenschappen wielrennen te Turijn. 13.00 Nieuws, en katholiek nieuws. 13.20 Sa lonorkest en solist. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Platen. 15.00 Platen. 15.30 Orgelconcert. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Amusementsmuziek. 17.40 Wereldkampioenschappen wielrennen te Keulen en Europese athletiekkampioen- schappen te Bern. 18.00 Actualiteiten 18.10 Platen. 18.38 Koorzang. 18.50 Europese ath- letiekkampioenschappen te Bern. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verkla ring en toelichting, waarin opgenomen: 1. Klankbeeld Branderige belevenissen van het gezin Sleur (VI). 2. (pl.m. 19.20) Emigratie praatje. 19.30 Verzoekprogramma. 20.45 Bra bants halfuur. 21.15 Operaconcert. 22.00 Ac tualiteiten. 22.10 Platen. 22.45 Kerk en Mens, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Wereld kampioenschappen wielrennen te Keulen. 23.25—24.00 Platen. TELEVISIE (AVRO) 20.15 Femmes de Paris,, foto-reportage. 20.30 Weerpraatje. 20.33 In Dokkum staat een bank. 20.55 Actualiteiten. 21.05—21.55 Inter nationaal variété-programma. BRUSSEL, 324 M. 11 45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Orkest concert. 14.30, Platen. 15.00 Lohengrin, opera. 16.15 Orkest-concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Pianorecital. 18.15 Cau serie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Lohengrin (verv.). 21.00 Platen. 21.12 Causerie 21.15 Lohengrin, (verv.) 22.30 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien. Engelse films. (Op 224 en 75 m.). Met een poetslap van enorme afmetingen vijftig meter lang en een meter breed zijn Creston Kendrick (links) en Raymond Conway bezig een vleugel af te stoffen van een Convair-toestel op het vliegveld van Fort Worth in Texas. De voorzitter van het Sociaal-Werkge versverbond voor de confectie-industrie, de heer F. M. L. Ie Cavelier, heeft van middag in de radiorubriek „Uit het Be drijfsleven" gesproken over „Nieuwe ac tiviteit van de confectie-industrie". Hij zeide, dat er in deze industrie in Neder land ongeveer 57.000 personen werken, on der wie circa 44.000 vrouwen en meisjes. Al „maken de kleren de man", het is in Nederland dus nog altijd zo, dat de vrou wen grotendeels de kleren maken. Per jaar wordt er ongeveer 100 millioen gulden, dat wik dus zeggen f 42.500 per uur, aan loon uitbetaald en deze industrie exporteert voor ruim 75 mi'llioen gulden. Dit alles is wel een bewijs voor de snelle groei van deze industrie en de voorkeur voor haar producten in binnen- en buitenland, aldus spreker. „De confectie-industrie is een arbeids intensief bedrijf en dus spreekt de mense lijke factor een belangrijk woord mee. Het hangt in hoge mate van het persoonlijk kunnen van degene, die achter de machine zit, af, in hoeverre het gereed product aan de gestelde eisen zal beantwoorden. Wil de afzet van kleding, zowel in binnen- als buitenland zich ook in de toekomst in stij gende lijn blijven bewegen, dan zal met de meest gerationaliseerde werkmethode een product van hoge kwaliteit moeten worden geleverd. Voor dit qualiteitsproduct zijn vakbekwame mensen een eerste nood zaak. Het is in dit opzicht een verheugend verschijnsel, dat dank zij veel voorberei dend werk in samenwerking met de werk nemersorganisaties in het begin van dit jaar de „Stichting Vakopleiding Confectie- industrie" is opgericht en per 1 Septem ber een begin wordt gemaakt met de invoe ring van het leerlingstelsel, zoals dit is ge regeld in de Nijverheidsonderwijswet", al dus spreker. ADVERTENTIE U zult tevreden zijn met een C.Bril van KE I P Gr. Houtstraat 1 37 naast LyxbV' 't In een rapport van de commissie ter be studering van goede onderwijsmethoden voor het algemeen vormend nijverheids onderwijs voor meisjes wordt de mening geuit dat, in afwachting van een totale leerplichtverlenging, partiële leerplicht voor het 14- tot 17-jarige meisje ëen voor lopige oplossing is. De uitdrukkelijke wens blijft echter: a. volledig onderwijs tot 16 jaar; b. partieel onderwijs tot 18 jaar. Voor het door de commissie bedoelde partiële onderwijs komen in aanmerking de meisjes die na het beëindigen van de leerplicht, zoals deze momenteel is, geen onderwijs meer krijgen. Dit betreft: 20.000 14-jarige meisjes, 50.000 15-jarige meisjes en 78.000 16-jarige meisjes. Dit part-time onderwijs zou in acht uur per week kunnen worden gegeven. Er zou den maatregelen moeten worden genomen om in de kortst mogelijke tijd een kader van leerkrachten te vormen, dat bekwaam en geschikt zou zijn het onderwijs aan de 14- tot 17-jarigen op zich te nemen. Hoe de verdeling van deze acht uren zou wor den geregeld, kan van plaatselijke omstan digheden afhangen. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Overijsel hèeft aan alle burgemees ters in het gewest een telegram gezonden naar aanleiding van de wateroverlast in de provincie door de hevige regenval, welke last door het uit Duitsland komende water nog ernstiger vormen dreigt aan te nemen. In dit telegram wordt de burgemeesters verzocht, de commissaris op zo kort moge lijke termijn te willen inlichten omtrent de wateroverlast in hun gemeente, over de toestand van de oogst, die gedeeltelijk nog buiten staat, over de toestand van aard appelen, bieten en granen en over de stal ling van vee. In het bijzonder worden in lichtingen gevraagd over gebieden waar abnormale schade geleden is, waardoor de boeren ernstig worden bedreigd in hun be staansmogelijkheden. ADVERTENTIE op onze 250 Modelkamers Vrij te bezichtigen De grootste en modernste woninginrichting WONINGINRICHTING BEVERWIJK Noorsen hadden hallucinatie De politie van Mosjoen (Noord Noor wegen) is tot de slotsom gekomen, dat het verhaal van de twee zusters, die beweer den bij het bosbessen plukken een gelande vliegende schotel te hebben gezien, niet op feiten, maar op een hallucinatie berust. Politiemannen hadden zich de plaats laten aanwijzen, waar de schotel zou hebben ge staan, maar konden geen spoor ontdekken, dat deze korte tijd geleden als landings plaats was gebruikt. Een neef van de zus ters heeft medegedeeld, dat zij voor de ge beurtenissen juist een boek hadden gele zen van de Amerikanen Leslie en Adamski, „Vliegende schotels geland", waar zij druk over hadden gesproken. Een woordvoerder van de Noorse lucht macht zeide, dat in het gebied een grote Amerikaanse helicopter voor transporten zorgde. Het was heel wel mogelijk, dat de twee zusters het Amerikaans van de piloot niet hadden verstaan en hem voor een ruimtereiziger hadden gehouden. De heli copter was geleend van de Amerikaanse luchtmacht. Senator Alexander Wiley, voorzitter van de Amerikaanse Senaatscommissie voor Buitenlandse betrekkingen, die een bezoek brengt aan Europa en gisteren in België vertoefde, arriveerde vandaag in Den Haag, waar hij des middags besprekingen voerde, onder meer met enige ministers. Hij wordt vergezeld door de beer Carl. M, Marcy, adviseur van de commissie. Vrij dagmorgen vertrekt hij naar Wenen, waar hij het congres van de Interparlementaire Unie zal bijwonen. Op grond van berekeningen van het Landbouw-Economisch Instituut is, als gevolg van de verhoging van de lonen in de landbouw in Mei 1954, de productieprijs van melk in de landbouwbedrijven met 80 cent per 100 kilogram verhoogd, gerekend over het gehele productiejaar November 1953November 1954. De garantieprijs en de verrekenprijs zijn daarom door de minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening voor het lopende melkprijsjaar verhoogd tot respec tievelijk 21.40 en 23.40 per 100 kilo gram melk met een vetgehalte van 3,7 per cent. Naar van officiële zijde verzekerd wordt, heeft de verhoging van de garantie- en verrekenprijzen thans geen directe gevol gen voor de prijzen van de consumptie- melk. De stijging wordt voorlopig opgevan gen door een hogere subsidie uit het Land- bouw-Egalisatiefonds. Op 17 September zal de „Benelux" tien jaar bestaan. Dit feit zal in Den Haag wor den herdacht met een academische zitting 's middags, vermoedelijk om half drie, in de Ridderzaal. Deze bijeenkomst, waarvan het Neder landse ministerie van Buitenlandse Zaken de organisatie op zich heeft genomen, zal worden ingeleid door de minister zonder portefeuille mr, J. M. A. H. Luns, waarna de 3 minister van Economische Zaken van Nederland, België en Luxemburg het woord zullen voeren. Des avonds om 20 uur wordt door het Comité Benelux eveneens iin de Ridderzaal een receptie gehouden. In Brussel wordt aan het tienjarig be staan reeds op 7 September een herden king gewijd met een academische zitting, georganiseerd door het comité Benelux, waarschijnlijk in het Palais des Academies, waarna om 18 uur mr. dr. E. J. E. M. H. Jaspar, secretaris-generaal van de Douane Unie, een receptie houdt. 40. „Niet doen oom!", hijgde neef Mario. ,.U mag dateh horloge niet schud den!" „Hè? Wat?", bromde kapitein Pave- rits. „Als ik mijn horloge wil schudden, dan schud ik het, versta je?" M maar het is slecht voor het uurwerk!", hield Mario wanhopig vol. „Onzin", zei kapitein Paverits, „ik heb nog nooit een horloge In de duinen bij Katwijk is de twee daagse oefening „Vuurdoop" gehouden als slot van de herhalingsoefening van de 44ste regimentsgevechtsgroep. Deze tweedaagse oefening stond onder leiding van luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden, Nederlands territoriaal be velhebber. De eerste herhalings- en tevens mobili satie-oefening van de in het najaar van 1950 geformeerde gevechtsgroep kon, als gevolg van de watersnood en de vorst periode in het begin van dit jaar, pas 3y2 jaar na de demobilisatie van de soldaten, gehouden worden. „Vuurdoop" begon Dinsdag toen 5000 man met ruim 600 voer tuigen uit de legerplaatsen Ede, Rucphen en Mill naar het verzamelgebied in het Gooise natuurreservaat bij Hilversum trokken. De opdracht die drie bataljons infante rie der 44ste regimentsgevechtsgroep kre gen was het vliegveld Valkenburg bij Leiden te heroveren op een veronderstelde tegenstander. De voor deze oefening gevormde „vijand" bestond uit een compagnie van het be wakingskorps der Koninklijke Landmacht, een compagnie mariniers en twee compag nieën commandotroepen, totaal ongeveer 450 man. In de nacht van Dinsdag op Woensdag reden de colonnes langs twee routes Hilversum-Schiphol-Hillegom en Hilver- sum-Aalsmeer-Lisse naar Noordwijk van waaruit de „aanval" op het vliegveld begon. Daarbij werden ook vliegtuigen en luchtlandingstroepen ingeschakeld. De minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, heeft een groot deel van de oefe ning bijgewoond. In Vlagtwedde is Woensdagmiddag een auto, bestuurd door notaris I. Vos uit Win schoten, tegen een boom gereden. De heer Vos kwam hierbij om het leven. Zijn vrouw en een broer en een schoonzuster uit Amsterdam werden niet ernstig ge wond. Verondersteld wooxlt dat de heer Vos plotseling onwel is geworden. De 54-jarige T. G. uit Hoog Blokland en zijn 4-jarig dochtertje zijn gisteren te Nieuwland om het leven gekomen, toen de door G. bestuurde vrachtauto van de weg reed en ondersteboven in de Vliet terecht kwam. Reddingspogingen hadden pas re sultaat toen een kraanwagen de vracht auto uit het water kon halen. G. en zijn dochtertje bleken reeds te zijn overleden. Woensdagmiddag omstreeks half twee is nabij Midsland op het eiland Terschelling de 42-jarige Duitse mevrouw L. Hahndorf uit Dusseldorp bij het baden in zee ver dronken. Zij had zich met een vriendje van haar zoontje, beiden jongens van on geveer twaalf jaar met wie zij op Terschel ling de vacantie doorbracht, te ver in zee gewaagd met het gevolg, dat zij in levens gevaar kwam te verkeren. In haar angst greep zij zich aan de jongen vast, die zich van zijn badpak moest ontdoen om ook niet gelijk met de vrouw door de stroom mee gesleurd te worden. De vrouw kwam in de golven om. De jongen slaagde er met veel moeite in een zandbank te bereiken, waar op hij bewusteloos bleef liggen. Toegescho ten hulp kon echter verhinderen dat ook hij verdronk en men bracht hem op het droge, waar hij spoedig weer bij kennis kwam. Zijn toestand is naar omstandig heden goed. Het omroepstrijkorkest „Musicorda", dat zich sedert de oprichting in 1946 bij de luisteraars een goede naam in binnen- en buitenland had veroverd, zal worden ont bonden. Het orkest, dat onder leiding stond van dirigent Hugo de Groot, telde 23 strijkers, harp en piano. Het concerteerde geregeld voor Avro, wereldomroep, de Franse om roep en de BBC. De programmaleiding van de Avro heeft dit besluit tot opheffing ge nomen „uit programma-technische en fi nanciële overwegingen onder grote waar dering voor een der beste orkesten van de omroep". c Voor de te Haarlem gehouden hoofdakte examens zijn geslaagd voor deel B: mejuf frouw M. T. Schütz te Santpoort; de heren: J. S. Attena te Santpoort; F. K. H. M. Russel te Amsterdam en J. P. Weigebert te Sant poort. Afgewezen. De politierechter te George town (Brits-Guyana) heeft de beschul diging, dat de thans gedetineerde me vrouw Janet Jagan, echtgenote van oud-eerste-minister dr. Tsjeddi Jagan, ondermijnende lectuur in haar bezit had, afgewezen. Een aanvraag van haar advocaat voor vergoeding van de kos ten werd niet ingewilligd1. Mevrouw Jagan werd er van beschuldigd een exemplaar van het pamflet „Voor een duurzame vrede, voor volksdemocratie" in haar bezit te hebben gehad. Haar verdediger bracht naar voren, dat het pamflet in een gesloten, aan haar man geadresseerde enveloppe was gevonden. Het was niet bewezen, dat zij wist wat er in zat. Geheim. Douanebeambten van de New Yorkse haven hebben Woensdag een nieuw geheim instrument gebruikt om de bagage der passagiers te controleren. Het instrument bevond zich in een nor male lessenaar, die met de achterzijde aan een groot aantal electriscne araueu verbonden was. Een verslaggever van Reuter, die op de hoogte is van de werkwijze van de New Yorkse douane, zei, dat de waarschijnlijkste gissing is, dat het toestel dient om atoombommen of radio-actieve stoffen in de bagage der reizigers op te sporen. Rechtzetting. In een ingezonden schrijven in de „Times" geeft de schrijver van het boek „De gesel van het hakenkruis", Lord Russell, een rechtzetting van een in persberichten uit zijn boek gedane aanhaling, welke luidde: „Als alles (over 't concentratiekamp Ausschwitz) geloofd moest worden, zou het niet worden gelezen. Indien gelezen, zou het niet geloofd worden". De betrokken passage, na opsomming van een aantal gruweldaden, luidt echter: „Moest alles worden beschreven, dan zou het niet gelezen, indien gelezen, zou het niet geloofd worden." Tegen. Markies Pierre de Chambrun, die als lid van de Franse Senaat destijds tegen het verlenen van volmacht aan maar schalk Pétain stemde, is Maandag op 89-jarige leeftijd te Marjerols in Zuid- Frankrijk overleden. Hij was egn af stammeling van generaal Lafayette en begon zijn carrière als raad van de Franse ambassade te Washington. Vreemd. Boven het Westelijke deel van het Deense eiland Seeland' hebben Dins dagmiddag twee maal vliegtuigen van onbekende nationaliteit gevlogen. De toestellen konden niet worden waarge nomen, doch men hoorde zwak het ge ronk van motoren. Later werd een klein geschrift in een vreemde taal gevonden, dat op de vier hoeken het teken van een drietand vertoont. De plaatselijke militaire autoriteiten van Korsoer kon den het stuk niet vertalen. Het zal nu door deskundigen in Kopenhagen wor den onderzocht. Registratie. De Argentijnse reder Onassis wordt Zaterdag in Palermo verwacht, waar hij met het bestuur van het eiland Sicilië de mogelijkheid zal bespreken een deel van zijn vloot op Sicilië te laten registreren. Volgens een wet van dit half-autonome eiland zijn in Sieiliaanse havens geregistreerde buitenlandse schepen gedurende tien jaren vrijge steld van inkomstenbelasting bij beta ling van een nominaal registratierecht van 200 lire per schip. Aanvaard. Joegoslavië heeft het aanbod van president Eisenhower tot hulpver lening aan de slachtoffers van de jong ste watersnood in de Donaulariden aan vaard. Het Amerikaanse aanbod bestaat in het zenden van surplus-levensmidde- len ter waarde van 4 millioen dollar. Vertegenwoordigers van het Hongaarse en van het Internationale Rode Kruis zijn het eens geworden over de ver deling van de Amerikaanse hulp voor slachtfofers van de jongste overstromin gen in Hongarije. Verboden. De Guatemalaanse junta heeft besloten de communistische partij te verbieden. Het desbetreffend decreet verbiedt iedere groep, die communis tische doelen nastreeft of waarvan het program is ingegeven door communis tische leerstellingen. Eerste. De Britse luchtvaartmaatschappij „Silver City Airways" zal heden een hefschroefvliegtuigdienst openen tussen het vliegveld Lympne in het gebied van Kent en Calais. Dit is de eerste helicop- tèredienst tussen Frankrijk en Enge land. ADVERTENTIE gezien, dat er zo stevig uitzag. Het kan wel tegen een stootje". En tot Mario's grote schrik gooide hij het vreemdsoortige uur werk losjes van de ene hand in de andere. Dit was teveel voor Mario's zenuwen; elk ogenblik verwachtte hij, dat de bom op de grond zou vallen en uiteen barsten. Hij keerde zich om en rende heen, zo snel hij kon. „Ik moet van dit schip af", dacht hij, „voor het te laat is!" Maar het was al te laatreeds werd de loopplank inge haald. „Wacht even!", riep hij de matroos wanhopig toe, „ik wil nog even aan wal!" „Dat gaat niet meer, meneer", antwoordde de matroos„we vertrekken". WE VROEGEN ONS de vorige keer af, hoe groot de kans is, dat de helft van alle vloeistof-moleculen in ons kopje thee naar boven gaat, terwijl de andere helft der moleculen zich in tegenovergestelde zin beweegt. Het aantal vloeistof-moleculen in een kopje thee kunnen we wel stellen op 5.000.000.000.000.000.000.000 stuks, ofwel vijfduizend-trillioen. Dan heeft u een royale kop thee, en wordt nie- mand iets te kort gedaan. Maar goed, bij dit enorme grote aantal moleculen zijn natuurlijk alle mogelijke schikkingen en bewegingsrich tingen denkbaar, maar de meest chaotische toestand der moleculen, dus de kris-kras door elkaar bewegende en botsende mas sa, is toch de meest waarschijnlijke. En hoe tegenstrijdig het ook moge klinken, het is juist door deze wanorde dat er orde kan zijn. En omgekeerd, ware er orde in da schikking der moleculen, dan zou dit tot de vreemdsoortigste en onmogelijkste dingen, dus tot wanorde leiden. Want wanneer de vloeistof-moleculen zich ordelijk zouden gedragen en bijvoor beeld op een denkbeeldig scheidingsvlak in het midden van het kopje zich in te gengestelde richting zouden bewegen, moet dit tot spookachtige verschijnselen voeren, gelijk we de vorige keer reeds be spraken. Nu is de kans op een dergelijke moge lijkheid niet groot, want de waarschijn lijkheid dat de vijfduizentrillioen molecu- len zich in het midden zullen scheiden en paarsgewijs een andere kant opgaan, be draagt één kans op 1500.000.000.000.000.000.000 10 mogelijkheden, dat is dus een getal met vijftienhonderdtrillioen nullen! Indien u voor het zetten van drie nullen één cm. papier nodig heeft, zult u voor het uit schrijven van dit onmogelijk grote getal een strook papier ter lengte van 500 licht jaren dienen te bezigen, dus van hier tot de ster Rigel in het sterrenbeeld Orion! Wanneer we nu aannemen dat de moleculen in de thee zich 100 maal per seconde her groeperen, dan dienen voor de zeer bijzondere groepering, waarvan wij spraken 1499.999.999.999.999.999.998 10 seconden te verlopen, eer de mogelijkheid zich éénmaal heeft voorgedaan. En aange zien de ouderdom van de aarde door ver schillende astronomen en geologen geschat wordt op 17 10 sec. (3 milliard jaar), dient er dus nog 1499.999.999.999.999.999.981 10 maal een dergelijke tijd te verlopen, eer de mogelijkheid zich éénmaal zal hebben voorgedaan dat de helft van de thee tegen het plafond spat en de andere helft tot een starre klomp bevriest. Degenen die hierdoor wat zenuwachtig zijn geworden, moeten we er op wijzen dat zenuwen practisch onvermoeibaar zijn. Daarover mogen. H. FéTILLON.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2