Jaarlijks „verdwijnt" er ruim f1.500.000 in het Noordzeekanaal Het Landbouwschap stelde een afdeling Bloembollenteelt in Agenda voor Haarlem Pontprobleem is noodsprong waard Drie resterende jaren voorspellen bij huidige situatie volledige chaos j Vijfduizend gulden j per dag „Het kan niets hebben" Verzoek van katholieke zijde werd niet ingewilligd Waarheid en Vrijheid DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1954 3 In> en uitvoer in Juli Herindeling gemeenten op Goeree-Overflakkee Russische vloot Hoeft Zeesleper voor Goedkoop te water gelaten Enquête bij Arnhemse jeugd over Europese eenheid Kerkelijk Nieuws (Van een redacteur) EEN VOORZICHTIGE SCHATTING van de schade, die de pontveren over het Noordzeekanaal aan de Nederlandse economie door de vertragingen in het wegverkeer toe brengen komt in de buurt van f 1.500.000 per jaar. Nauw keurig is dit bedrag bijna niet te becijferen, omdat het Vel- sense pontenprobleem een buitengewoon veelzijdig vraag stuk is, waarin niet alleen het wegverkeer een element vormt maar de scheepvaart op Amsterdam een tenminste even belangrijke zo niet nog belangrijker factor is. Niettemin wettigt het schrikbarend en progressief stijgende bedrag van anderhalf millioen een nadere beschouwing van de mogelijke oplossingen, temeer daar het wegverkeer naar de voorzichtige schatting der deskundigen jaarlijks met 10 a 15 percent zal toenemen en de rijen wachtende auto's dus in de zomers van 1955, 1956 en deels ook 1957 (het jaar, waarin de tunnel naar aangenomen wordt klaar is) aan de Zuidkant tot in Haarlems bebouwde kom terechtkomen en het dorp Heemskerk benoorden het kanaal de staart wel eens zou kunnen zien. Terwijl dan het schadebedrag van anderhalf millioen al weer verouderd is en plaats heeft moeten maken voor een veelvoud van deze renteloze en vooral nutteloze uitgaaf ten koste van het toch al onredelijk zwaar belaste wegverkeer. De verkeersbonden hebben meermalen met de Rijkswaterstaat te maken gehad op velerlei verkeerstechnisch terrein en het is in de loop der jaren wel duidelijk gewor den. dat deze overigens voortreffelijke in stelling slechts na lang aarzelen bereid is (en zal zijn) „goed geld naar kwaad geld" te gooien. Dat wil zeggen, dat de druk der omstan digheden wel heel zwaar moet zijn, eer er een verandering komt. Het beruchte Larense kruispunt is er een treffend voorbeeld van: eerst zijn er talloze mensenlevens ten offer gevallen aan het snelverkeer, voor er aan een nog lang niet ideale oplossing wordt gewerkt. Zo zijn er honderden gevaarlijke punten in ons land op te noemen, waar eerst grote ongelukken moesten voorvallen, eer er „wat gebeurde." En het geld, dat vele jaren mensenlevens en schade als rente had kunnen dragen, tenslotte toch werd gespendeerd. Er gebeurt niets Maar er gebéurde tenminste iets. Bij de Velser Pont is nog niets gebeurd dan het inleggen van een vierde schip, zodat er nu met kunst en vliegwerk enig schot in het overzetten komt zodra de vierde pont in de vaart gaat een pont overigens, die. door een verouderd ploegensysteem van de Dienst Stoompontveren er vaak op late spitsuren plotseling mee ophoudt en in alle gemoedsrust het haventje naast de tunnel bouw opzoekt. Tot het uiterste Het is bekend, dat genoemde dienst al zijn beschikbare materiaal in gebruik heeft, wanneer er in Velsen met vier pon ten wordt gevaren een riskante onder neming, die bij eventuele schade aan één der overbelaste en op het revisie- en repa ratieschema ten achter liggende schepen naargeestige consequenties kan hebben. Men doet dus met het beschikbare mate riaal wat mogelijk is: alle jof voor de Zaanse Dienst Stoompontveren. Maar als er een geringe wijziging in het ploegen- stelsel zou worden gebracht, kon het toch al overbelaste materiaal even goed tot het uiterste worden uitgebuit. Waarmee het risico weliswaar vergroot zou worden, maar er staat nog altijd die dreigende 1.500.000 schade aan de econo mie dermate stevig tegenover, dat dit er óók nog wel bij kan. Een vervoersonderneming zou van de beide kwaden allang de minst-kwade heb ben gekozen en het publiek in wiens dienst ER IS WEINIG KANS op tegen spraak, zelfs niet bij Rijkswaterstaat, indien de stelling verkondigd wordt, dat de situatie bij de VELSER PONTEN een oplossing tot het moment waarop de tunnel in gebruik komt, dringend noodzakelijk maakt. Het is slechts" de vraag in welke vorm deze oplossing ge vonden dient te worden en over dit „hoe" van de zaak hebben wij onder meer ons licht opgestoken bij de ver keersbonden ANWB en KNAC, die al jaren voor verbetering van de belang- ryke verkeersschakel in Velsen strijden. In nevenstaand artikel worden een paar dezer mogelijke oplossingen aan een na dere beschouwing onderworpen. In 1951 gingen per gemiddelde werk- dag 3851 auto's over de Velser pont. In de zomermaanden Juni, Juli en Augus- i l tus kwam dit dag-totaal met respectie- velijk 3997, 4598 en 4833 ver boven het gemiddelde uit; bij het huidige verkeer l j kan gerekend worden op rond 4000 auto's per dag plus 10.000 andere voer- tuigen, die uiteraard veel minder in het I j probleem meespelen. De tunnel zal, naar schatting van verkeersdeskundi- gen, 10.000 voertuigen per dag aantrek- ken, welk cijfer in 1970 vermoedelijk l geslegen is tot 70.000. De 4000 dagelijk- se auto's van thans moeten gemiddeld over een heel jaar gerekend allemaal i 20 minuten wachten, waarmee dus 80.000 minuten of ruim 1300 uren ver- j loren gaan. De gemiddelde Nederlandse I S auto kost per uur rijdend of stil- staand ƒ5, zodat er elke dag royaal 5000 gederfd wordt „dank zij" de Vel- S ser pont. En dan zijn niet meegerekend de ver- liezen, die aan de 'economie worden toe- j gebracht door het verkeer, dat langs het Noordzeekanaal naar een snellere over- zetgelegenheid zoekt en dus benzine, j olie, banden en ander materiaal ge- 1 l bruikt. Waarmee bewezen wil worden, j •dat de f 1.500.000 schade per jaar, ge- noemd in bijgaand artikel, aan de voor- zichtige en optimistische kant blijft. j het zich zou beschouwen te zijn, de ver wachte service verlenen. Niet echter alzo de Rijkswaterstaat: door personeelstekort is er geen extra-ploeg van vijf man (de bezetting van één pont) te formeren en dus kon die vierde pont niet langer blijven varen dan tot 18.15 uur 's avonds en schit tert zij ook tijdens de weekeinden door af wezigheid. Moerdijk en defensie Een vervoersonderneming zou bovendien nieuw of reserve-materieel laten aanruk ken, om de drukte op te vangen. Niet alzo de Rijkswaterstaat: het schadebedrag van 1.500.000 per jaar wettigde tot nu toe geen nieuwe pont, die nu ook wel wat te laat zou komen, nog afgezien van de bij komende kosten voor een tweetal pont havens, maar er wordt bovendien ook geen serieuze poging gedaan de Moerdijkponten te verbouwen en naar Velsen te halen. Defensiebelangen? Maar dan toch defensie- belangen, die zwaarder moeten wegen dan een kapitaal per jaar in het Noordzee kanaal werpen. Grotere ponten De huidige ponten grotere capaciteit geven, zou, gezien het succes dat de Donau- pont aan de Hembrug heeft geboekt, een andere noodoplossing kunnen zijn. De havens zouden daartoe dieper in het land uitgegraven moeten worden de verlen ging van één of meer ponten zou per schip zeker drie maanden vergen en in die tus sentijd zou het verkeer weer de dupe zijn. Schipbrug en spoorbrug Nog een oplossing: de schipbrug, hoog- verheerlijkt en diepverguisd dit laatste vooral door Amsterdam, dat zijn „vrije" haven bedreigd achtte door een zoveelste obstakel op de weg naar zee. Een schip brug, die met de Velserbrug open en dicht gedraaid zou moeten worden, heeft de aan dacht der verkeersbonden sterk bezig ge houden. Maar het feit, dat dat deel van de scheepvaart, dat nu ongehinderd onder de Velser spoorbrug doorvaart, door deze schipbrug ook nog hinder zou ondervinden, maakte het plan in de ogen van de Rijks waterstaat weinig aanlokkelijk, ook al ver kondigden „neutrale" scheepvaartmensen, dat het middel de kwaal wel waard was. En het inrichten van de Velserbrug voor motorisch verkeer over de weg, hetzij door over de rails een mogelijkheid te maken, hetzij door aan weerskanten platforms te bouwen, stuit bij een andere instelling die Gisteravond stond om half negen een lange stoet auto's aan de Zuidzij voor j de pont: voornamelijk wagens, die er met een groep ouden van dagen op uit iva- ren geweest. Om kwart over zeven was jj de vierde pont op stal gegaan, om kwart over negen volgde de derde. Maar de rij strekte zich in minder dan geen tijd op dit ongebruikelijke uur uit tot aan „Waterland" en de toch al overbelaste f Velsense politie moest ijlings bijsprin- gen om het verkeer in goede banen te S leiden. Dit incidentele voorval, dat zich elke t avond kan herhalen, is een goed voor- beeld van fiat feit, dat de hoogst aan- veehtbare „dienstregeling" van de Vel- j sense ponten niets kan hebben of het i loopt spaak. nauw aan de overheid gelieerd is, de Nederlandse Spoorwegen, op grondige be zwaren, al kunnen wij ook deze bezwaren niet zo ernstig inzien, dat ze een besparing van de anderhalf millioen per jaar niet waard zouden zijn. Direct uitvoerbaar Blijft in deze lijst van mogelijkheden als onmiddellijk uitvoerbaar over: het wijzigen van de dienstregeling der Velserpont en het creëren van een extra-ploeg voor het 's nachts in de vaart houden van twee en het gedurende de weekeinden laten varen van vier ponten. Dat echter daarvoor eerst het sterke per soneelsverloop als gevolg van de lage be loningen der Waterstaatsmensen de kop moet worden ingedrukt, brengt ons op een penibel punt: de loonschaal bij Rijkswater staat, die niet alleen voor de Velserpont, maar in het hele land zorgen baart en moeilijkheden schept. Zodat bijvoorbeeld een begroting van het ministerie van Ver keer en Waterstaat aan het aantal beschik bare krachten moet wordera aangepast en men met andere woorden niet verder kan springen dan de polsstok van de perso neelsbezetting lang is. Er dient echter hoe dan ook iets te ge schieden. De situatie in Velsen is op alle punten een aanfluiting en de drie komende jaren zullen er een schandaal van maken het lijdt geen enkele twijfel. De Berlijnse posterijen hebben besloten een postzegel uit te geven met de beeltenis van de componist Richard Strauss. „Lieve schipper, mag ik overvaren?" Lijdzaam wachten rijen auto's voor de Velser pont. Het bestuur van het Landbouwschap heeft in zijn vijfde vergadering de hoofd afdeling sociale zaken, de hoofdafdeling siergewassen, en afdelingen bloembollen teelt, bloemisterij en boomkwekerij en de afdeling zaadteelt ingesteld. Alleen over de afdeling bloembollen teelt is vrij uitvoerig gediscussiëerd, omdat een 1200 leden tellende Katholieke organi satie en wel de Katholieke vereniging van Ondernemers in het Bloembollenbedrijf had verzocht in het afdelingsbestuur te worden vertegenwoordigd. Dit verzoek werd verdedigd door de heer G. Mertens, voorzitter van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond, die argumen teerde dat deze vereniging in het bestuur zou moeten worden opgenomen omdat zij een belangrijk aantal bloembollenkwekers, ongeveer 20 vertegenwoordigt. Tegen deze voorstelling van zaken bestond veler- zijds bezwaar, omdat men van oordeel was, dat deze organisatie in wezen niet kan worden beschouwd als een organisatie, die als algemeen-technische organisatie kan gelden. Naai- de mening van de meeste bestuurs leden zijn de aangewezen organisaties uit het bloembollenbedriif een voldoende ver tegenwoordiging omdat toch de meeste le den van de Katholieke vereniging in de reeds voorgestelde organisaties ziin geor ganiseerd. Een amendement van de heer Mertens om de Katholieke vereniging in de reeds representatieve organisaties voor de afdeling bloembollenteelt te zien opge- Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopige ge gevens bedroeg de waarde van de invoer in Juli 1954 f961 millioen (Juni f861 mil lioen) Er werd voor een waarde van f 745 millioen (Juni f 724 millioen) uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 79 (Juni 84). Dit dekkingspercentage is in Juli ten op zichte van de vorige maand door de grote toeneming van de invoer met 12 pet. bij een relatief geringe stijging van de uitvoer met 3 pet., 6 punten teruggelopen. Ten opzichte van Juli 1953 is de invoer met 28 pet. en de uitvoer met 19 pet. toegenomen. Het invoersaldo bedroeg sedert het begin van het jaar f883 millioen (Januari—Juli 1953 f480 millioen). nomen werd verworpen met 15 tegen 6 stemmen. Nadien werd het oorspronkelijke voorstel aangenomen, waarbij de heer Mer tens mededeelde geacht te willen worden te hebben tegengestemd. Bij de instelling van de afdeling zaad teelt werd een protest van de vereniging voor de teelt van en de handel in tuin en bloemzaden tegen -het instellen van deze afdeling terzijde gelegd. De vergadering stelde tenslotte een reeks verordeningen ten behoeve van vergoe dingen aan bestuursleden en commissie leden van het Landbouwschap vast en heeft tevens als een der landelijke vaste commissies een commissie grondgebruik ingesteld, evenals een commissie voor kleine boerenvraagstukken. De Utrechtse socioloog prof. dr. S. Groen man is gereed gekomen met zijn rapport over de herindeling van de gemeenten op Goeree-Overflakkee. Het rapport zal vol gende week aan de gemeentebesturen op het eiland worden toegezonden. Om de ge meenten gelegenheid te geven dit stuk te bestuderen hebben Gedeputeerde Staten de termijn, waarbinnen de gemeenteraden hun mening kenbaar moeten maken over het voorstel van Gedeputeerden tot ge meentelijke herindeling, verlengd tot 1 October. De gemeenteraden op Goeree- Overflakkee zullen het voorstel van G.S. in de loop van September behandelen. De Sovjet-Unie zal waarschijnlijk over twee of drie jaar over 500 duikboten en 4000 marinevliegtuigen beschikken aldus een verhandeling van de Britse admirali teit over de Russische vloot. Tegen die tijd zal Rusland, naar men aanneemt, bo vendien dertig kruisers, 150 tordepoboot- jagers, 500 motortorpedoboten, 1000 mij nenvegers, 300 begeleidingsvaartuigen en talrijke patrouille- en landingsvaartuigen bezitten. In de Britse verhandeling wordt het bedrag, dat de Sovjet-Unie sedert 1954 aan haar marine heeft besteed, op 120 mil liard gulden geschat. Opgemerkt wordt, dat alle Russische scheepswerven oorlogs schepen bouwen. Alle kindertjes gaan zo dadelijk weer naar school en omdat ik aanneem dat de kindertjes dit kinderhoekje in de krant niet lezen want als zij het wel deden zou het afschuwelijk-onpaedagogisch van mij zijn daarom mag ik wel openlijk zeggen dat ik dolblij ben dat ik niet meer tot alle kin dertjes behoor. Ik zou het allerverschrik kelijkst vinden als ik weer naar school moest, zelfs met de vermeerdering, verdie ping, de verbreding en de verhoging van het psychologisch inzicht, doorzicht en ver gezicht in en om en op de kinderziel, die sedert mijn jongenskiel om zich heen heeft gegrepen en plaats gehad. Het zal wel aan mij liggen, maar ik heb nooit van de school, hoe dan ook, gehouden en mijn leren is nooit spelen geweest. Van 't leesplankje af tot de meetkundige plaat sen en Terentius toe heb ik het altijd jak- kiebah gevonden en als ik een vrolijk jeugdje heb gehad dan is dat ondanks Ligt- hart, Scheepstra, Ovidius en alle onregel matige werkwoorden geweest en nooit om dat ik Ot en Sien en Philemon en Baucis, Hermann und Dorothea en Bouman en Verdenius zo leuk vond. Ik heb die twee maal zes jaar, die voor mij samen veertien ]aar telden, helemaal niet kort gevonden en de uitdrukking „hij doorliep de lagere school en het gymnasium" altijd een verre onderschatting, een lichtvaardig, lichtvoe tig zinnetje voor al dat gewurm en gesuk kel, een schril-oneerlijk geluidje voor al dat geworstel met minnetjes en plusjes. Mensen, wat ben ik blij dat ik niet hoef en dat mijn jongenskiel al zo lang gele den tot stofdoeken is verknipt. Ik ruik die lagere school die ik „doorliep" nog en als ik mijn ogen sluit zie ik zó die rijen kle- renhaken op de gang van het doorlopen gymnasium voor me. Mitsgaders het aan tal mannen en vrouwen die mij, van Pythagoras tot Plutarchus en van Aap- Nöot-Mies tot Floris en Dirk, rijp voor het grote leven hebben gemaakt. Mannen met baarden, mannen zonder baarden, vrouwen die zeer waarschijnlijk respecta bel maar toen in geen geval elegant wa ren, en mét hen allen één grote samen zwering tegen mij en mijn jongenskiel. Laat ik er maar niet verder op door gaan, want dit mocht toch eens opder kinderogen komen en dan zou het ellen- dig-onpaedagogisch zijn. Maar al zegt u mij duizendmaal, dat het sindsdien alle maal veel mooier en psychologischer-in- de-diepte is geworden: ik ben blij dat ik niet meer hoef. Heus waar. ELIAS DONDERDAG 26 AUGUSTUS Doopsgezinde Kerk: Afscheidsavond Cor- rie ten Boom, 8 uur. Luxor: „City Lights", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Rose Marie", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Het grote avontuur", 14 jaar, 8 uur. City: „Heidi", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Meneer Hulot met vacantie", alle leeft., 8.15 uur. Lido: „Lavastroom over Java", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Heil below zero", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De vro lijke gevangene", alle leeft., 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 27 AUGUTUS Concertgebouw: Chopin-avond met Willem Andriessen, 8 uur. Palace: „Pas op.... val niet!", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „City Lights", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De gevangene van Zenda", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Barracuda de boekanier", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „De slimme streken van Donald Duck", alle leeft., 10.30 uur; „Helden zonder roem", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: The Captain's Paradise", 14 jaar, 2.30 en 8.15 uur. Lido: „The Robe", alle leeft., 1.30, 4, 6.30 en 9.15 uur. Frans Hals: „De model-erf genaam", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Soms komt het mij voor, dat de persoonlijke vrijheid van de mens een der schoonste ga ven van het leven is. Soms, wanneer deze vrijheid wordt belaagd en beledigd door maatschappelijke factoren die wij in onze beschavingsleer als onontkoombaar hebben aan vaard, schijnt zij duizendmaal schoner dan alle andere goede dingen van het bestaan. Dan kruipen de vragen omhoog die de ganse beschavinasleer tot een onopgelost probleem ma ken. De mens lijkt geschapen om vrij te zijn. Maar niettemin bouwde hij eeuwenlang aan de muren van zijn eigen gevange nis. Uit de voortbrengselen van zijn verstand vlocht hij de ketenen, die hem kluisteren. Uit de schatten van de natuur puurde hij de schakels van zijn eigen boeien. Zijn schitterende intelligentie deed de krachten der schepping aan hem onder danig zijn, doch hij bundelde die krachten in een technische apparatuur die hemzelf onder wierp tot het slafelijke toe. Hij heeft uit staal en elec- tronen, rubber en koperdraad een horde van monsters ge wrocht, die hem omringen als een dreieend leger van agres sieven. Hij moet het vege lijf bergen voor de dodelijke ge varen van zijn eigen schep pingen. Zijn leven wordt belaagd door zijn eigen vernuftige vin dingen, die op hem afkomen zonder respect voor hun ma ker. Zij vallen op hem neer uit de lucht, waarin hij hen na eindeloze technische inspan ningen deed opstijgen. Zij stor men op hem aan over de we gen die hijzelf aanlegde en verbrijzelen hem met de gru welijke vaart die hijzelf aan hen gaf. Zij doden hem iedere dag, iedere minuut opnieuw, zij jagen hem op en achter halen hem, zij gaan over hem heen en slaan hem plat. Hij wordt gebombardeerd, over reden, geëlectroluceerd, ver gast, met radio-activiteit uit geroeid, door wentelende machinedelen vermalen. Hij kan niet meer weg uit de hek senketel der doodsgevaren, omdat de ruimte verdwenen is waarin hij vrij kon zijn. Soms komt het mij voor, dat de vrijheid de schoonste aller dingen is. Wanneer ge als kind niet overreden wordt welke kans met de dag vermindert en als jongeling niet valt onder een uitbarsting van oor logsgeweld, is het mogelijk dat ge ook als volwassen man op wonderbaarlijke wijze de ge varen weet te ontgaan, die uw leven bedreigen. Dan is het niet uitgesloten dat ge de per soonlijke kracht weet te ont wikkelen om uzelf ook te ont- worstelen aan de dwang, die grote mensengroepen u willen opleggen. Ge kunt dan min of meer leven in de blijdschap van een moeilijk verworven vrijheid, ook al zult ge als een zonderling worden aangezien. Want ge zult de mode moe ten minachten en geen taxi kunnen nemen, niet in stads bussen willen worden geperst en geen politieke partij aan hangen. Ge zult de televisie moeten bespotten en niet naar de Orgelman mogen luisteren. Ge zult moeten lachen om een sportrecord en uw eigen over tuiging moeten verkondigen ten aanzien van dood en hier namaals. Ge zult de gerechtig heid moeten verdedigen en geen ziekenfonds kunnen ne men. Ge zult een rare kost ganger zijn, die niet voor vol wordt aangezien. En dan nog dat is uw tragiek zult ge niet vrij zijn. Want ge zijt als een ka narie, die niet leven kan bui ten de kooi. En ge zult u de brute dwang moeten laten welgevallen, waarop de men selijke samenleving gegrond vest is. Ge zult er niet buiten ïunnen om over te steken over de wit-zwarte zebrastrepen, omdat het monster van het verkeer u anders in een oog wenk met vrijheid en al zou verpletteren. Ge zult moeten werken in loondienst en ver pakte levensmiddelen moeten kopen. Ge zult nu en dan naar de radio moeten luisteren om te weten wat ge weten moet om in leven te blijven. Ge zult als consequente minnaar der vrijheid in botsing ko men met de politie en worden opgesloten om vergrijpen, die volgens u geen vergrijpen zijn, doch die de bouwers der on vrijheid als aanslagen op hun bouwsel beschouwen. Ge zult verhoord worden en berecht. En misschien worden veroordeeld, want als ge een vrij mens zijt, spreekt ge on omwonden de waarheid en dat kan u duur te staan komen. Misschien maakt ae dan ook nog kennis met dat aardige voortbrengseltje der techniek, dat leugendetector heet. Want de toekomst van de mens wordt steeds vaster met de techniek verklonken. Met de leugendetector, die men thans reeds in Amerika gebruikt, zal u dan ook de vrijheid tot liegen worden ont nomen. Men zet een electrisch gevalletje op uw hartstreek en een ander op uw lever, en een derde op uw hersenen. Als ge dan zo zult zitten in de stoel der waarheid, bedenk dan dat ge nog niet verloren zijt. Men kan op een matglazen plaat aflezen of ge al dan niet de waarheid zegt, jaja, doch be denk dat de ware waarheid zich niet vangen laat. Want de waarheid heeft duizend vormen en uw eigen waarheid is een andere dan die van uw beulen en rechters. Ik zal u een receptje geven, voor het geval dat ge in die leugendetectorstoel komt. Ge behoeft niets anders te doen dan op de vraag, of ge de waarheid spreekt, te antwoor den: Ik lieg. En uzelf in stilte voornemen, inderdaad te lie gen dat het zwart ziet. Het handige machientje zal onbewogen registreren: Deze man spreekt de waarheid, want hij liegt inderdaad. De geleerde slimmerd die het apparaat bedient, zal vast stellen dat ge inderdaad naar waarheid toegeeft dat ge liegt. Aangezien u liegt, kunt ge niet de waarheid spreken. Het ap paraat zegt echter dat ge de waarheid spreekt, wanneer ge zegt dat ge liegt. Als ge de waarheid spreekt, kunt ge niet liegen. En aangezien de ver- techniekte mensheid een on wankelbaar geloof zal hebben in de techniek, zal zij moeten concluderen dat ge de waar heid en niets dan de waarheid spreekt. Ook al liegt ge. Dit is een eenvoudig recept om aan te tonen dat de waar heid niet te vangen ls. En daarmee de vrijheid niet, die gij en ik zo liefhebben. Nu nog temeer meen ik, dat de vrijheid de schoonste aller gaven is J. L. Op de werf van de Arnhemse Stoom sleephelling Mij. N.V. is Woensdagmiddag te water gelaten de zeesleepboot „Johanna C. Goedkoop", genaamd naar de familie Goedkoop, voor wier rekening het schip is gebouwd (N.V. rederij Gebrs. Goedkoop te Amsterdam). Het schip, dat bestemd is voor de route IJmuidenAmsterdam, wordt de grootste zeesleepboot van de Amsterdamse haven en kan een snelheid halen van 20 kilometer per uur (11 knopen). De boot wordt voort gestuwd door twee dieselmotoren, die sa men 900 pk ontwikkelen. De lengte over alles is 28,50 meter; lengte tussen de lood lijnen 26,50 meter; breedte op de spanten 6,60 meter; holte in de zijde 3.20 meter; gemiddelde diepgang 2,35 meter. De stichting Arnhem-Europa heeft met het oog op dé Europa-week, die van 30 Augustus tot en met 4 September wordt gehouden, aan 1600 Arnhemse jongeren gevraagd hoe zij dachten over de kernpun ten van de Europese eenwording. Deze jongeren behoren allen tot de groep, die 23 jaar is geworden, of het dit jaar wordt en dus kan worden gerekend tot de kies gerechtigde burgerij. Meer dan 200 kies gerechtigden hebben de enquête-formulie ren weer ingezonden. Dat is ongeveer het aantal, dat de jaarlijkse burgerdag pleegt te bezoeken. Het merendeel had een beroep waarvoor een opleiding of scholing een ver eiste is. Geref. Kerken Beroepen te Westbroek H. Alting, cand te Leiden. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Brummen P. L. M Sterren burg te Kortenhoef (N.H.). Chr. Geref. Kerken Beroepen te Deventer C. Verhage te Broek onder Akkerwoude. Aangenomen naar Hillegom A. H. Schip pers, cand. te Baam; naar Wildervank Stadskanaal Th. Rutters, cand. te 's Graven moer, die bedankte voor Doornspijk

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5